background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Lucja Zegadło 

 

 

Montaż słupów elektroenergetycznych 
712[04].Z2.10 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Marzena Rozborska 
mgr inż. Grzegorz Pośpiech 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda  
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z2.10

 

,,Montaż słupów elektroenergetycznych” zawartego w modułowym programie  nauczania dla 
zawodu monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Przeznaczenie i rodzaje słupów elektroenergetycznych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Elementy konstrukcji słupów elektroenergetycznych i zasady ich konstruowania 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

55.3. Montaż i ustawianie konstrukcji wsporczych 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7. Literatura 

36 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela 

„Montaż 

słupów 

elektroenergetycznych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

 W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 

żelbetowych 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując 

do 

realizacji 

programu 

jednostki 

modułowej 

„Montaż 

słupów 

elektroenergetycznych” uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać rusztowania do robót budowlanych, 

 

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych, 

  wykonywać proste roboty murarskie, ciesielskie, zbrojarskie i betoniarskie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  dobrać narzędzia i sprzęt do montażu słupów elektroenergetycznych, 

  dobrać materiały do wykonania słupów, 

  zmontować żerdzie, 

  zakotwić słupy w gruncie, 

  połączyć żerdzie w głowicy słupów, 

  zastosować zasady bhp przy montażu słupów elektroenergetycznych, 

  wykorzystać dokumentację techniczną. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć  1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Montaż słupów elektroenergetycznych 712[04].Z2.10 

 

Temat:  Rozwiązania  konstrukcyjne  kotwienia  w  gruncie  słupów  strunobetonowych 
wirowanych. 
Cel  ogólny
:  Poznanie  rozwiązań  materiałowo-konstrukcyjnych  kotwienia  słupów 
wirowanych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  określić, jakie materiały stosuje się do kotwienia słupów wirowanych, 

  wyjaśnić, jakie są sposoby zakotwienia strunobetonowych słupów wirowanych. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów: 
–  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 
–  zadanie, 
–  pytania prowadzące, 
–  blok rysunkowy formatu A 4, 
–  przybory kreślarskie, 
 
Czas:
  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  określenie  rozwiązań  konstrukcyjnych  kotwienia  w  gruncie 
strunobetonowych słupów wirowanych.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE INFORMACJI 
1.  Jakie materiały stosuje się do wykonywania zakotwień słupów wirowanych? 
2.  W jaki sposób kotwi się słup wirowany w gruncie rodzimym? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

8

3.  W jaki sposób kotwi się słup wirowany za pomocą ustoi betonowej? 
4.  W jaki sposób kotwi się słup wirowany za pomocą ustoi płytowej? 
5.  W jaki sposób kotwi się słup wirowany stosując fundament prefabrykowany? 
6.  W jaki sposób kotwi się słup wirowany stosując fundament studniowy? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal,  gdzie  możesz  znaleźć  informacje  dotyczące  konstrukcji  zakotwień  słupów 

wirowanych. 

 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Wypisz materiały stosowane na zakotwienia słupów wirowanych. 
2.  Narysuj, w jaki sposób kotwi się słup wirowany w gruncie rodzimym. 
3.  Narysuj, w jaki sposób kotwi się słup wirowany za pomocą ustoi betonowej. 
4.  Narysuj, w jaki sposób kotwi się słup wirowany za pomocą ustoi płytowej. 
5.  Narysuj, w jaki sposób kotwi się słup wirowany stosując fundament prefabrykowany. 
6.  Narysuj, w jaki sposób kotwi się słup wirowany stosując fundament studniowy. 
 
SPRAWDZANIE 

 

1.  Czy  poprawnie  zostały  wykonane  rysunki  przedstawiające  sposoby  zakotwień  słupów 

wirowanych? 

2.  Czy prawidłowo zostały wypisane materiały stosowane na konstrukcje zakotwień słupów 

wirowanych? 

 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Sprawdź,  jakie  konstrukcje  słupów  elektroenergetycznych  znajdują  się  w  twoim 

najbliższym otoczeniu. Swoje ustalenia przedstaw  na zajęciach . 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Montaż słupów elektroenergetycznych 712[04].Z2.10 
Temat: Montowanie słupa pojedynczego przelotowego w zagęszczonym gruncie rodzimym. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu słupów elektroenergetycznych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać materiały i sprzęt do montażu słupa żelbetowego, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać montaż słupa pojedynczego, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa. 

 
Czas:  135min. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  model słupa żelbetowego, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  dźwig  samochodowy,  ciągnik  gąsienicowy                          

z wysięgnikiem), 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  podpory, 
–  sztychówki, 
–  ubijaki do zagęszczania gruntu, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Uczniowie w czteroosobowych grupach: 
–  zapoznają się z dokumentacją techniczną, 
–  pobierają narzędzia i sprzęt do wykonania montażu słupa, 
–  kopią dół, 
–  mocują zawiesia do transportu pionowego słupów, 
–  wciągają  słup  doprowadzając  go  do  pionu,  wykorzystując  dostępny  sprzęt  do 

transportu pionowego, 

–  wprowadzają koniec słupa do dołu, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

10

–  podpierają słup podporami, 
–  dokonują regulacji, 
–  odczepiają zawiesia, 
–  zasypują dół warstwami zagęszczając grunt, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

 
6.  Po wykonaniu montażu uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
 

Zakończenie zajęć 

1)  Każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy. 
2)  Nauczyciel  analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo. 
3)  Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4)  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Odszukaj  informacje  (z  dowolnych źródeł)  na  temat  montażu  innych  konstrukcji  słupów 

elektroenergetycznych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach . 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Przeznaczenie i rodzaje słupów elektroenergetycznych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podpisz prawidłowo nazwę konstrukcji słupów przedstawionych Ci  przez nauczyciela na 

rysunkach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres       

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  konstrukcyjne  słupów  elektroenergetycznych. 

Zadaniem  ucznia  jest  podpisanie  tych  konstrukcji  naklejenie  na  arkusz  papieru                        
i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 
–  przybory kreślarskie, 
–  arkusze papieru, 
–  rysunki konstrukcji słupów. 

 

Ćwiczenie 2 
Podpisz  prawidłowo  jakie  jest  przeznaczenie  słupów  przedstawionych  Ci    na  rysunkach 

przez nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  słupów.  Zadaniem  ucznia  jest  opisanie 

przeznaczenia  przedstawionych  słupów  naklejenie  na  arkusz  papieru  i  przedstawienie 
nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

12

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 
–  przybory kreślarskie, 
–  arkusze papieru, 
–  rysunki słupów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

13

5.2. Elementy konstrukcji słupów elektroenergetycznych i zasady 

ich konstruowania 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz  na  odnośnikach  nazwę  elementów  konstrukcyjnych  słupów  przedstawionych  Ci  

przez nauczyciela na rysunkach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  konstrukcji  słupów  elektroenergetycznych. 

Zadaniem  ucznia  jest  wpisanie  na  odnośnikach  nazw  elementów  konstrukcyjnych  słupów                        
i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 
–  przybory do pisania, 
–  rysunki konstrukcji słupów. 
 
Ćwiczenie 2 

Zaproponuj  rodzaj  ustoju  dla  wybranej  konstrukcji  słupa  przedstawionego  Ci  przez 

nauczyciela. Uzasadnij swoją propozycję. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  konstrukcję  słupa  elektroenergetycznego.  Zadaniem 

ucznia jest zaproponowanie sposobu zakotwienia słupa w gruncie. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  rysunek konstrukcji słupa, 
–  przybory kreślarskie, 
–  arkusze papieru formatu A4, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

14

5.3. Montaż i ustawianie konstrukcji wsporczych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj 

montaż  słupa  oświetleniowego,  pojedynczego  żelbetowego  zgodnie                       

z dokumentacją techniczną.  

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  terenie  na  rzeczywistych 

konstrukcjach  słupów  elektroenergetycznych.  Należy  wyposażyć  miejsca  ćwiczeń                   
w    narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na 
organizację pracy  oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji 
ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów  z  przepisami  bhp  obowiązującymi  na 
stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  wykopać dół, 
5)  zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów, 
6)  wciągnąć  słup  doprowadzając  go  do pionu, wykorzystując  dostępny  sprzęt do transportu 

pionowego, 

7)  wprowadzić koniec słupa do dołu, 
8)  podeprzeć słup podporami, 
9)  dokonać regulacji, 
10) odczepić zawiesia, 
11) zasypać dół warstwami zagęszczając grunt, 
12) stosować przepisy bhp, 
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  model słupa oświetleniowego, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  dźwig  samochodowy,  ciągnik  gąsienicowy                      

z wysięgnikiem), 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  podpory, 
–  sztychówki, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

15

–  ubijaki do zagęszczania gruntu, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj montaż słupa rozkracznego żelbetowego, zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  terenie  na  rzeczywistych 

konstrukcjach  słupów  elektroenergetycznych.  Należy  wyposażyć  miejsca  ćwiczeń                   
w    narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na 
organizację pracy  oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji 
ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów  z  przepisami  bhp  obowiązującymi  na 
stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  wykopać dół, 
5)  założyć wzmocnienie w postaci rozpory z ceownika, 
6)  założyć wzmocnienie wzdłużne żerdzi z ceowników, 
7)  zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów, 
8)  wciągnąć  słup  doprowadzając  go  do  pionu, wykorzystując dostępny sprzęt  do transportu 

pionowego, 

9)  wprowadzić końce słupa do dołu, 
10) podeprzeć słup podporami, 
11) założyć belki ustojowe, 
12) dokonać regulacji, 
13) odczepić zawiesia, 
14) zasypać dół warstwami zagęszczając grunt, 
15) stosować przepisy bhp, 
16) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
17) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  model słupa rozkracznego, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  dźwig  samochodowy,  ciągnik  gąsienicowy                          

z wysięgnikiem), 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  podpory, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

16

–  sztychówki, 
–  ubijaki do zagęszczania gruntu, 
–  belki ustojowe, 
–  ceowniki do wzmocnienia, 
–  objemki, 
–  śruby z nakrętkami i podkładkami, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj montaż słupa kozłowego żelbetowego, zgodnie z dokumentacją techniczną.  
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  terenie  na  rzeczywistych 

konstrukcjach  słupów  elektroenergetycznych.  Należy  wyposażyć  miejsca  ćwiczeń                   
w    narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na 
organizację pracy  oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji 
ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów  z  przepisami  bhp  obowiązującymi  na 
stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  wykopać dół, 
5)  założyć wzmocnienie w postaci rozpory z ceownika, 
6)  założyć wzmocnienie wzdłużne żerdzi z ceowników, 
7)  przykręcić zawias podpory, 
8)  skręcić podporę z zawiasą,  
9)  zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów, 
10) wciągnąć  słup  doprowadzając  go  do  pionu, wykorzystując dostępny sprzęt  do transportu 

pionowego, 

11) wprowadzić końce słupa do dołu, 
12) założyć belki ustojowe, 
13) dokonać regulacji, 
14) odczepić zawiesia, 
15) zasypać dół warstwami zagęszczając grunt, 
16) stosować przepisy bhp, 
17) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
18) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  model słupa rozkracznego z podporą (kozłowego), 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

17

–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  dźwig  samochodowy,  ciągnik  gąsienicowy                          

z wysięgnikiem), 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  podpora żelbetowa, 
–  zawiasa podpory, 
–  sztychówki, 
–  ubijaki do zagęszczania gruntu, 
–  belki ustojowe, 
–  ceowniki do wzmocnienia, 
–  objemki, 
–  śruby z nakrętkami i podkładkami, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Montaż 

słupów 

elektroenergetycznych”. 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności: 

  zadania 1 – 13 z  poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić grubość warstw gruntu jakie 
zagęszcza się przy zasypywaniu dołów 
na słupy 

2. 

Wyjaśnić, za pomocą czego kotwi się 
słupy elektroenergetyczne w gruncie  

ustojów 

3. 

Określić głębokość zakotwienia słupa 
wirowanego w zagęszczonym gruncie 
rodzimym 

4. 

Określić, czy doły pod słupy w pobliżu 
przejść lub dróg należy oświetlić 
lampami ostrzegawczymi koloru żółtego 

5. 

Wyjaśnić, przed czym należy chronić 
stalowe elementy ustojów 

korozją 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

19

6. 

Rozpoznać nasadę podpory na rysunku 
konstrukcji słupa elektroenergetycznego 

7. 

Podać podstawowe powszechnie 
używane urządzenie do stawiania słupów 
elektroenergetycznych 

dźwig samochodowy 

8. 

Rozpoznać zawias podpory na rysunku 
konstrukcji słupa elektroenergetycznego 

9. 

Określić klasę betonu przy zalewaniu 
fundamentu studniowego dla słupów 
wirowanych 

10. 

Określić, czym należy zabezpieczyć 
wykopane doły pod słupy  

pomostami z desek lub 

barierkami 

11. 

Określić, czy przy składowaniu słupów 
należy je układać na podkładach 
drewnianych rozmieszczonych co 2 m 

12. 

Określić klasę betonu, z którego są 
wykonywane żerdzie 

B20 i B30 

13. 

Określić, czy przy mechanicznym 
wykonywaniu dołów używa się świdrów 
mechanicznych lub koparek 

14.  Wymienić metody stawiania słupów 

PP 

- stawianie słupów za pomocą 

dźwigu, 

-stawianie słupów za pomocą 

nożyc ruchomych oraz wciągarki 

lub ciągnika. 

15. 

Narysować profil wykonywanego ręcznie 
dołu dwuschodkowego pod słup  

PP 

 

16. 

Wymienić zasady jakich trzeba 
przestrzegać przy kopaniu dołów do 
kotwienia słupów 

PP 

1.Dół pod pojedynczy słup 

wykonuje jeden pracownik, ale     

w przypadku gdy głębokość jest 

większa niż 1,5 m, wówczas musi 

go ubezpieczać drugi pracownik 

stojący obok dołu. 2. Trzy boki 

dołu należy wykonać jako ściany 

proste, a czwarty bok pochyły        

z jednym lub dwoma schodami.   

3. Ściany dołów można 

wykonywać jako pochyłe            

w gruncie o małej spoistości.       

4. Dno dołu powinno być 

poziome   i dokładnie 

wyrównane. 5. W gruntach 

podmokłych i mało spoistych 

doły należy wykonać 

bezpośrednio przed ustawieniem 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

20

słupów. 6. W gruntach bardzo 

mało spoistych i podmokłych 

ściany dołu należy zabezpieczyć 

kręgami betonowymi przed 

usuwaniem się   i napływem 

wody. 7. Podczas kopania dołów 

ziemię należy odrzucać w trzy 

strony na odległość nie mniejszą 

niż 0,5 m od krawędzi dołu.        

8. Doły należy zabezpieczyć 

pomostami z desek lub 

barierkami ochronnymi.              

9. Doły w pobliżu przejść lub 

dróg należy oświetlić lampami 

ostrzegawczymi koloru żółtego. 

17. 

Narysować sposób wzmocnienia słupa 
żelbetowego rozkracznego przed 
posadowieniem 

PP 

 

18. 

Wymienić rozwiązania konstrukcyjne 
zakotwienia słupów strunobetonowych 
wirowanych 

PP 

- ustoje UO – zakotwienie w 

zagęszczonym gruncie 

rodzimym, 

- ustoje betonowe UB, 

- ustoje płytowe UP, 

- fundamenty prefabrykowane 

FP, 

- fundamenty studniowe FS 

19. 

Narysować ustoję betonową dla słupa 
wirowanego 

PP 

 

20. 

Wymienić, jak dzielą się słupy ze 
względu na przeznaczenie 

PP 

słupy oświetleniowe,  słupy do 

linii niskiego napięcia, słupy do 

linii średniego napięcia, słupy do 

linii wysokiego napięcia, słupy 

trakcji kolejowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

21

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 

1.  Doły po ustawieniu słupów zasypuje się warstwami o grubości: 

a)   5 ÷ 10 cm, 

b)  10 ÷ 15 cm, 

c)  15 ÷ 20 cm, 

d)  20 ÷ 25 cm. 

 

2.  Słupy kotwi się w gruncie za pomocą ……………….………………. . 

 

3.  Głębokość zakotwienia słupa wirowanego w zagęszczonym gruncie rodzimym wynosi: 

a)  1,0 ÷ 1,5 m, 

b)  1,5 ÷ 2,6 m, 

c)  1,6 ÷ 3,0 m, 

d)  1,8 ÷ 3,5 m. 

 

4.  Doły  pod  słupy  w  pobliżu  przejść  lub  dróg  należy  oświetlić  lampami  ostrzegawczymi 

koloru żółtego. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

5.  Stalowe elementy ustojów należy chronić przed ………………………………. . 

 

6.  Numerem 1 na rysunku oznaczono: 

       

 

a)  nasadę podpory, 

b)  zawias podpory, 

c)  rozpórkę, 

d)  klin wierzchołkowy. 

 

7.  Podstawowym  urządzeniem  powszechnie  używanym  do  stawiania  słupów  pojedynczych 

jest ………………………………………. . 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

23

8.  Numerem 2 na rysunku zaznaczono:  

 

a)  nasadę podpory, 

b)  zawias podpory, 

c)  rozpórkę, 

d)  klin wierzchołkowy. 

 

9.  Do  zalewania  fundamentu  studniowego  przy  posadawianiu  słupów  wirowanych  należy 

stosować beton klasy: 

a)  B10, 

b)  B15, 

c)  B20, 

d)  B25. 

 

10. Doły pod słupy należy zabezpieczać ……………………..……………………………. . 

 

11. Składowanie  słupów  w  stosach  należy  tak  przeprowadzić,  aby    słupy  nie  leżały 

bezpośrednio na ziemi, lecz na belkach drewnianych rozmieszczonych co dwa metry. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

12. Żerdzie żelbetowe wykonane są z betonu klasy ………………………………….. 

 

13. Przy  mechanicznym  wykonywaniu  dołów  pod  słupy  używa  się  świdrów  mechanicznych 

lub koparek. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

Część II 

14.  Wymień metody stawiania słupów. 

 

15.  Narysuj profil wykonywanego ręcznie dołu dwuschodkowego pod słup. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

24

16. Wymień zasady jakich należy przestrzegać przy kopaniu dołów do kotwienia słupów. 

 

17. Narysuj sposób wzmocnienia słupa żelbetowego rozkracznego przed postawieniem.  

 

18. Wymień rozwiązania konstrukcyjne zakotwienia słupów strunobetonowych wirowanych. 

 

19. Narysuj ustoję betonową dla słupa wirowanego. 

 

20.  Wypisz, jak dzielą się słupy ze względu na przeznaczenie.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż słupów elektroenergetycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 
pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

 

15 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

26

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

27

TEST 2 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Montaż 

słupów 

elektroenergetycznych”. 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-13 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry-  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego 

  

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić  kąt  obrotu  nożyc  przy  montażu 
słupów elektroenergetycznych 

2. 

Określić, czy przy ręcznym kopaniu dołów 
pod słupy, ziemię należy odrzucać w trzy 
strony na odległość nie mniejszą niż 0,5 m 

3. 

Podać, jaki przekrój maja słupy 
strunobetonowe wirowane 

rurową 

4. 

Określić, czy odziomki słupów i ustoje które 
zostaną zasypane ziemią, należy chronić przed 
chemicznym działaniem gruntu lakierem 
bitumicznym lub masą asfaltową 

5. 

Określić, jakiego sprzętu używa się do 
mechanicznego wykonywania dołów pod 
słupy elektroenergetyczne 

świdrów mechanicznych lub 

koparek 

6. 

Rozpoznać klin wierzchołkowy na rysunku 
słupa rozkracznego 

7. 

Określić klasę stali zbrojenia głównego jakim 
są zbrojone żerdzie słupów żelbetowych  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

28

8. 

Rozpoznać rozpórkę na rysunku słupa 
kozłowego 

9. 

Wyjaśnić, na czym powinny leżeć składowane 
słupy elektroenergetyczne 

podkładach drewnianych 

10. 

Rozpoznać krąg studzienny na rysunku 
fundamentu studniowego słupa 

11. 

Określić, co należy zrobić z gruntem po 
zamontowaniu ustojów płytowych 

zastabilizować cementem 

12. 

Określić, czy do zamocowania belek i płyt 
ustojowych należy używać śrub lub objemek 
zgodnych z dokumentacją 

13. 

Wyjaśnić, co należy zrobić z dołami w pobliżu 
przejść lub dróg 

zabezpieczyć pomostami        

z desek lub barierkami 

ochronnymi 

14. 

Wymienić podstawowe zalety słupów 
żelbetowych 

PP 

duża trwałość, odporność na 

wpływy atmosferyczne, 

minimalne koszty 

eksploatacji oraz prostota 

wykonania i montażu 

15. 

Narysować profil wykonywanego ręcznie dołu 
jednoschodkowego pod słup 

PP 

 

16.  Wyjaśnić, co to są ustoje 

PP 

Ustoje są to belki lub płyty 

żelbetowe przykręcane do 

dolnej części słupa. 

17. 

Narysować sposób zakotwienia słupa 
wirowanego w zagęszczonym gruncie 
rodzimym  

PP 

 

18. 

Wymienić  rodzaje  słupów  ze  względu  na 
konstrukcję 

PP 

–  słup pojedynczy, 

–  słup bliźniaczy, 

–  słup pojedynczy                

z podporą, 

–  słup rozkroczny,  

–  słup rozkroczny                

z podporą, 

–  słup bramowy.  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

29

19. 

Narysować schemat stawiania słupów za 
pomocą nożyc 

PP 

1 – słup, 2 – nożyce, 3 – lina 

główna

 

20. 

Wymienić podstawowe elementy konstrukcji 
słupów elektroenergetycznych 

PP 

Podstawowymi elementami 

konstrukcji słupów 

elektroenergetycznych są: 

żerdzie, belki ustojowe           

i elementy łączące. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

30

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz, 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

31

ZADANIA TESTOWE 

 

Część I 
 
1.   Kąt obrotu nożyc przy montażu żerdzi słupów elektroenergetycznych wynosi: 

b)  0 ÷ 45°, 

c)  0 ÷ 90°, 

d)  0 ÷ 135°, 

e)  0 ÷ 180°. 

 

2.  Podczas  ręcznego  kopania  dołów  pod  słupy  ziemię  należy  odrzucać  w  trzy  strony  na 

odległość nie mniejszą niż 0,5 m. 

a)  tak, 
b)  nie. 

 

3.  Słupy strunobetonowe wirowane mają przekrój ……………….………… 

 

4.  Odziomki  słupów,  jak  również  belki  ustojowe,  które  zostaną  zasypane  ziemią  ,  należy 

chronić przed chemicznym działaniem gruntu, lakierem bitumicznym lub masą asfaltową. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

5. Przy mechanicznym wykonywaniu dołów pod słupy używa się …………………………lub 

……………….... . 

 

6.   Numerem 1 na rysunku oznaczono: 

 

 

a)  nasadę podpory, 

b)  zawias podpory, 

c)  rozpórkę, 

d)  klin wierzchołkowy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

32

7.   Żerdzie żelbetowe mają zbrojenie główne wykonane ze stali:

   

 

a)  A-0, 

b)  A-I, 

c)  A-II, 

d)  A-III. 

 

8.   Numerem 6 na rysunku oznaczono:  

 

a)  nasadę podpory, 

b)  zawias podpory, 

c)  rozpórkę, 

d)  klin wierzchołkowy. 

 

9.    Składowanie  słupów  w  stosach  należy  tak  przeprowadzić,  aby    słupy  nie  leżały 

bezpośrednio na ziemi, lecz na ……………………….……………. . 

 

10. Numerem 1 na rysunku oznaczono: 

      

a)  krąg studzienny, 

b)  obejma stalowa, 

c)  szalunek drewniany, 

d)  beton uzupełniający. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

33

11. Po zamontowaniu ustojów płytowych grunt należy …………………………. 

      

 

 

12.  Do  mocowania  belek  i  płyt  usojowych  należy  używać  śrub  lub  objemek  zgodnych            

z dokumentacją. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

13.  Doły pod słupy w pobliżu przejść lub dróg należy…..……………………………….... . 

 

Część II 

14. Wymień podstawowe zalety słupów żelbetowych. 

 

15. Narysuj profil wykonywanego ręcznie dołu jednoschodkowego pod słup.  

 

16.Ustoje są to ……………………………………………………………………… . 

 

17. Narysuj sposób zakotwienia słupa wirowanego w zagęszczonym gruncie rodzimym. 

 
18.Wypisz, jak dzielą się słupy ze względu na konstrukcję. 

 
19. Narysuj schemat stawiania słupa za pomocą nożyc. 

 

20. Wymień podstawowe elementy konstrukcji słupów elektroenergetycznych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

34

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż słupów elektroenergetycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź . 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

 

4. 

 

5. 

 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

 

10. 

 

11. 

 
 

 
 

12. 

 

13   

 

14. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

35

15. 

 

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

36

7. LITERATURA 

 

1.  Album linii napowietrznych średniego i niskiego napięcia. Tom 1. Energolinia, Poznań 

1995 

2.  Poradnik inżyniera elektryka. Praca zbiorowa. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 

Warszawa 1997 

3.  Poradnik montera elektryka. Praca zbiorowa. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 

Warszawa 1992 

4.  Pyrak S.: Konstrukcje z betonu cz. 2. WSiP, Warszawa 1989 
5.  Wiatr J., Orzechowski M.: Poradnik projektowania i wykonawstwa. Zasilanie budynków 

nieprzemysłowych w energię elektryczną. Medium, Warszawa 2005