background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Grzegorz Pośpiech 

 

 

Montaż zbiorników kulistych 
712[04].Z1.10 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Halina Darecka 

mgr inż. Anna Kusina 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z1.10

 

„Montaż  zbiorników  kulistych”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Charakterystyka zbiorników kulistych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2 Elementy konstrukcyjne zbiorników kulistych i zasady  ich konstruowania 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Przykłady rozwiązań stalowych zbiorników kulistych i metody ich montażu 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7. Literatura 

35 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Montaż  zbiorników  kulistych”,  który 

będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie 
monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  cele kształcenia, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z1 

Technologia montażu konstrukcji metalowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót 

montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w 

robotach budowlanych 

712[04].Z1.04 

Łączenie elementów konstrukcji w stykach 

montażowych 

712[04].Z1.06 

Montaż zbiorników cylindrycznych 

712[04].Z1.07 

Montaż kominów stalowych 

712[04].Z1.08 

Montaż budynków wielokondygnacyjnych 

712[04].Z1.09  

Montaż wież i masztów 

 

712[04].Z1.10 

Montaż zbiorników kulistych 

712[04].Z1.05 

Montaż hal 

712[04].Z1.11 

Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych 

elementów konstrukcji metalowych 

712[04].Z1.12 

Rozliczanie robót montażowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Montaż zbiorników kulistych„ 

uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać rusztowania do robót budowlanych, 

 

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  rozróżnić konstrukcje zbiorników kulistych, 

  dobrać narzędzia i sprzęt do montażu zbiorników, 

  dobrać materiały do budowy zbiorników, 

  dobrać metody montażu zbiorników kulistych, 

  ustawić  i  wstępnie  zamocować  blachy  pierścienia  równikowego  przy  metodzie  od 

pierścienia równikowego, 

  ustawić i wstępnie łączyć blachy zbiornika przy metodzie od pasa dolnego, 

  wykonać styk montażowy czasz zbiornika w metodzie połówkowej, 

  zmontować urządzenia pomocnicze zbiorników kulistych, 

  zastosować zasady bhp przy montażu zbiorników kulistych, 

  wykorzystać dokumentację techniczną. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Montaż zbiorników kulistych 712[04].Z1.10 
Temat: Montowanie zbiornika kulistego metodą połówkową 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności łączenia elementów zbiornika kulistego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać materiały i sprzęt do montażu półkul zbiornika, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać scalenie elementów (półkul) zbiornika kulistego za pomocą zwór montażowych, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa. 

 
Czas:
  135 min. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  modele konstrukcji elementów (półkul) stalowego zbiornika kulistego, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  wciągarka ze zbloczem jednokrążkowym, 
–  zwory montażowe, 
–  zestaw młotków, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  drążki montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

  uczniowie zapoznają się z dokumentacją techniczną montażu, 

  uczniowie w trzyosobowych grupach pobierają z przygotowanego podręcznego magazynu 

pobierają narzędzia do wykonania ćwiczenia 

  uczniowie  wykorzystując  wciągarkę  ustawiają  modele  półkul  w  pozycji  umożliwiającej 

scalanie, zakładają zwory montażowe i dokonują regulacji,  

  nauczyciel obserwuje pracę uczniów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6.  Po wykonaniu połączeń uczniowie dokonują analizę wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

1.  Każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy. 
2.  Nauczyciel  analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo. 
3.  Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 

 

Praca domowa 

Odszukaj  informacje  (z  dowolnych  źródeł)  na temat wykonanych  zbiorników  kulistych. 

Pozyskane materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach . 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć  2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Montaż zbiorników kulistych 712[04].Z1.10 
 
Temat: Rozwiązania materiałowo konstrukcyjne zbiorników kulistych. 
Cel ogólny: poznanie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych zbiorników kulistych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozróżnić sposoby podparcia zbiornika kulistego, 

  określić sposoby podziału płaszcza zbiornika kulistego, 

  dobrać materiał do wykonania zbiornika kulistego. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów: 
–  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 
–  zadanie, 
–  blok rysunkowy formatu A 4, 
–  przybory kreślarskie. 
 
Czas:
  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  określenie  materiałów  oraz  konstrukcji  stalowego  zbiornika 
kulistego  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metoda przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Z czego składa się płaszcz kulistego zbiornika stalowego? 
2.  Jakie są sposoby podziału płaszcza stalowego zbiornika kulistego? 
3.  Jakie są sposoby podparcia zbiornika kulistego? 
4.  Co może stanowić podparcie zbiornika kulistego? 
5.  Jakie stale stosuje się na konstrukcje płaszcza zbiornika  kulistego i elementy podpór? 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące konstrukcji zbiorników kulistych i  ich 

rozwiązań materiałowych . 

 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Narysuj na arkuszu sposoby podziału powłoki zbiornika kulistego. 
2.  Narysuj sposoby podparcia zbiorników. 
3.  Wypisz rodzaje stali stosowane na konstrukcje płaszcza zbiorników kulistych. 
4.  Zwróć uwagę na estetykę swojej pracy. 
5.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów  wyznaczają  lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 

SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały wykonane rysunki podziału powłoki zbiornika? 
2.  Czy prawidłowo narysowane zostały schematy podparcia zbiorników kulistych? 
3.  Czy prawidłowo wypisano gatunki stali na konstrukcje zbiorników kulistych? 
 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  dostępnych  źródłach  rysunki  lub  zdjęcia  przedstawiające  stalowe  zbiorniki 

kuliste. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Charakterystyka zbiorników kulistych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  rozwiązanie  konstrukcyjno-materiałowe  zbiornika  do  magazynowania 

skroplonego wodoru. Uzasadnij swoją propozycję. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać na arkuszu typ i konstrukcję zbiornika oraz uzasadnienie przyjętego rozwiązania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykaż różnice pomiędzy konstrukcją zbiornika jednopowłokowego i dwupowłokowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z klasyfikacją zbiorników, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać na arkuszu różnice w konstrukcji zbiorników, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Elementy  konstrukcyjne  zbiorników  kulistych  i  zasady  ich 

konstruowania 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  na  elementach  modelu  montaż  połączenia  słupa  konstrukcji  wsporczej 

z płaszczem zbiornika za pomocą śrub, zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  stalowych  zbiorników  kulistych  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do 
wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją, 
3)  pobrać odpowiedni sprzęt do wykonania montażu, 
4)  stosować przepisy bhp, 
5)  dokonać połączenia podstawy trzonu konina z fundamentem, 

–  naprowadzić element płaszcza zbiornika za słup konstrukcji wsporczej, 
–  wstępnie wyregulować konstrukcję, 
–  połączyć śrubami obydwie konstrukcje, 
–  sprawdzić połączenie oraz dokonać ewentualnej regulacji, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  model konstrukcji stalowego zbiornika kulistego, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  zestaw śrub, 
–  zestaw kluczy, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  drążki montażowe, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2 

Zaproponuj  sposób  podziału  powłoki  płaszcza  oraz  sposób  podparcia  dla  stalowego 

zbiornika kulistego magazynującego gaz opałowy. Uzasadnij swoją propozycję. 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować  na  arkuszu  podział  powłoki  i  sposób  podparcia  zbiornika  oraz  uzasadnić 

przyjęte rozwiązanie, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  przybory kreślarskie, 
–  gumka, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  na  elementach  modelowych  montaż  włazu  zbiornika  za  pomocą śrub,  zgodnie 

z dokumentacją techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-3  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  stalowych  zbiorników  kulistych  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do 
wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy  oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją, 
3)  pobrać odpowiedni sprzęt do wykonania montażu, 
4)  stosować przepisy bhp, 
5)  dokonać połączenia pokrywy włazowej z czaszą zbiornika, 

– 

naprowadzić pokrywę do połączenia, 

– 

wstępnie wyregulować połączenie, 

– 

połączyć śrubami obydwie konstrukcje, 

– 

sprawdzić połączenie oraz dokonać ewentualnej regulacji, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  zestaw śrub, 
–  zestaw kluczy, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  model konstrukcji stalowego zbiornika kulistego. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Przykłady rozwiązań stalowych zbiorników kulistych 

i metody ich montażu

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  na  elementach  modelowych  stalowego  zbiornika  kulistego  metodą 

połówkową  oraz 

wstępne 

połączenie 

czasz 

uchwytami 

montażowymi, 

zgodnie 

z dokumentacją techniczną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  stalowych  zbiorników  kulistych  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do 
wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać odpowiednie narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  przetransportować czasze zbiornika na miejsce wbudowania, 
5)  wykonać  wstępne  połączenia    poszczególnych  elementów  zbiornika  uchwytami 

montażowymi, 

6)  stosować przepisy bhp, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  modele czasz zbiornika stalowego, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  zestaw śrub, 
–  zestaw kluczy, 
–  uchwyty montażowe, 
–  wciągarka ze zbloczem do transportu pionowego modeli elementów zbiornika, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  drążki montażowe, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  na  elementach  modelowych  metodą  „od  pierścienia  równikowego”  montaż 

blach pierścienia równikowego stalowego zbiornika kulistego oraz ich połączenie uchwytami 
montażowymi, zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  stalowych  zbiorników  kulistych  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do 
wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją, 
3)  pobrać odpowiednie narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  przetransportować elementy zbiornika na miejsce wbudowania, 

–  połączyć w pozycji poziomej słup z blachą zbiornika, 
–  ustawić słupy na fundamencie, 
–  wprowadzić wytłoczkę łączącą, 

5)  wykonać  wstępne  połączenia    poszczególnych  elementów  zbiornika  uchwytami 

montażowymi, 

6)  stosować przepisy bhp, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  odele wytłoczek stalowego zbiornika kulistego, 
–  modele słupów wraz z wyposażeniem do montażu (uchwyty, wsporniki), 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  zestaw śrub, 
–  zestaw kluczy, 
–  uchwyty montażowe do łączenia blach, 
–  wciągarka ze zbloczem do transportu pionowego modeli elementów zbiornika, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  drążki montażowe, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  na  elementach  modelowych  metodą  „od  pasa  dolnego”  montaż  blach  dolnego 

pierścienia  stalowego  zbiornika  kulistego  oraz  ich  połączenie  uchwytami  montażowymi, 
zgodnie z dokumentacją techniczną.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  stalowych  zbiorników  kulistych  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do 
wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy  oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją, 
3)  pobrać odpowiednie narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  transportować elementy zbiornika na miejsce wbudowania, 
5)  ustawić maszt pomocniczy, 
6)  wciągnąć i podwiesić blachy do masztu, 
7)  ustawić rusztowanie i podpory montażowe pod blachy zbiornika, 
8)  wykonać  wstępne  połączenia    poszczególnych  elementów  zbiornika  uchwytami 

montażowymi, 

9)  stosować przepisy bhp, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  modele wytłoczek stalowego zbiornika kulistego, 
–  model masztu pomocniczego z osprzętem, 
–  podpory montażowe, 
–  elementy rusztowania rurowego, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  zestaw śrub, 
–  zestaw kluczy, 
–  uchwyty montażowe do łączenia blach, 
–  wciągarka ze zbloczem do transportu pionowego modeli elementów zbiornika, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  drążki montażowe, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montaż  zbiorników 
kulistych” 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności: 

  zadania 1 – 12 z  poziomu podstawowego, 

  zadania 13 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Nazwać podstawowy element konstrukcyjny 
zbiornika kulistego 

2. 

Określić najczęstszy sposób podziału powłoki 
stalowego zbiornika kulistego 

południkowo równoleżnikowy 

3. 

Określić rodzaj spoin przy łączeniu elementów 
zbiornika kulistego 

4. 

Wyjaśnić, na czym polega montaż zbiorników 
kulistych metodą tradycyjną 

Zestawieniu poszczególnych 

arkuszy w miejscu wbudowania        

i ich ręcznym zespawaniu  

5. 

Określić grubość spoin czepnych przy 
montażu zbiornika 

6. 

Określić minimalną odległość przesunięcia 
spoin pionowych w stykach wytłoczek 
zbiornika 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

7. 

Wymienić metody montażu zbiorników 
kulistych 

Metoda tradycyjna i metoda 

połówkowa 

8. 

Rozpoznać metodę montażu na podstawie 
rysunku 

9. 

Narysować południkowo równikowo 
równoleżnikowy podział powłoki zbiornika 
kulistego 

 

10. 

Określić potrzebę podgrzewania blach przed 
spawaniem blach zbiornika 

11. 

Określić najczęstszy rodzaj spoin (ze względu 
na położenie) wykonywanych przy montażu 
zbiornika metodą połówkową 

podolne 

12. 

Określić nazwę osprzętu stosowanego do 
regulacji krawędzi blach  

Uchwyty montażowe 

13. 

Określić minimalną odległość styków 
spawanych blach płaszcza od elementów 
wsporczych komina 

PP 

14. 

Określić rodzaje stali używanych na 
konstrukcje kulistych zbiorników stalowych 

 

PP 

Stal niskostopowa o podwyższonej 

wytrzymałości, stal niestopowa 

uspokojona 

15. 

Określić różnicę średnic powłok w zbiorniku 
dwupowłokowym 

PP 

16. 

Narysować spawane połączenie słupa 
wsporczego z płaszczem zbiornika kulistego 

PP 

 

17. 

Określić przeznaczenie zbiornika na podstawie 
rysunku jego podparcia 

PP 

18. 

Uzasadnić zwiększoną grubość blach              
w czaszach zbiornika kulistego 

PP 

W tych strefach wykonuje się 

otwory na elementy osprzętu 

technologicznego 

19. 

Określić ciśnienie panujące w zbiornikach 
kulistych magazynujących skroplone gazy 

PP 

20. 

Określić grubość spoin przy której zachodzi 
potrzeba wyżarzania odprężającego 

PP 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 

1.  Wytłoczki w konstrukcji zbiornika kulistego to: 

a)  blachy wytłoczone w kształcie wycinka kuli, 

b)  podpory pod blachy zbiornika podczas montażu , 

c)  urządzenie wyciągowe do transportu elementów zbiornika, 

d)  element rusztowań używanych przy montażu zbiornika. 

 

2.  Najczęstszym sposobem podziału powłoki zbiornika jest podział………………………… 

…………………………………………………………………………………………… 

 

3.  Połączenia spawane  blach zbiornika wykonuje się stosując spoiny: 

a)  czołowe, 

b)  pachwinowe, 

c)  otworowe, 

d)  grzbietowe. 

 

4.  Napisz na czym polega montaż zbiorników kulistych metodą tradycyjną. 

 

5.  Podczas  regulacji  krawędzi  blach  wykonuje się  jednocześnie  spoiny  sczepne  o  grubości 

40 % grubości blachy. 

a)  tak 

b)  nie 

 

6.  Styki pionowe w układzie południkowym powinny być przesunięte o co najmniej: 

a)  100 mm, 

b)  200 mm, 

c)  300 mm, 

d)  400 mm. 

 

7.  Wymień metody montażu stalowych zbiorników kulistych. 

…………………………………………………………….. 

…………………………………………………………….. 

……………………………………………………………… 

 
8.  Poniższy schemat przedstawia: 

a)  montaż zbiornika od  pierścienia równikowego, 

b)  montaż zbiornika od czaszy dolnej, 

c)  montaż zbiornika metodą połówkową, 

d)  ustawienie masztu pomocniczego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 

 

9.  Narysuj południkowo-równoleżnikowy podział powłoki zbiornika kulistego. 

 

10.  Przed spawaniem płaszcza zbiornika należy podgrzać styki blach. 

a)  tak 

b)  nie 

 

11.  Zaletą połówkowej metody montażu zbiorników jest to, że dużo spoin wykonuje się jako 

………………………. 

 

12.  Do regulacji krawędzi blach przed spawaniem stosuje się …………………………….. 

 

Część II 

13.  Elementy  konstrukcji  wsporczej  należy  spawać  do  płaszcza  zbiornika  w  odległości  od 

styków spawanych blach płaszcza nie mniejszej niż: 

a)  100 mm, 

b)  200 mm, 

c)  300 mm, 

d)  400 mm. 

 

14.  Na konstrukcję płaszcza i elementów podpór zbiorników kulistych stosuje się stale: 

……………………………………………………………………………………………… 

 

15.  Zbiorniki  dwupowłokowe  składają  się  z  dwóch  współśrodkowo  umieszczonych  powłok 

kulistych, różniących się średnicą około: 

a)  1,0 m, 

b)  2,0 m, 

c)  3,0 m, 

d)  4,0 m. 

 

16.  Narysuj spawane połączenie słupa wsporczego z płaszczem zbiornika . 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

17.  Poniższy  rysunek  przedstawia  sposób  podparcia  zbiornika  magazynującego  produkt 

o szczególnym zagrożeniu pożarowym. 

a)  tak 

b)  nie 

 

 

18.  Na  czasze  używa  się  blach  o  większej  grubości  niż  na  pozostałe  części  zbiornika,  gdyż 

w tych strefach wykonuje się ………..……………………………………………….. 

 

19.  Ciśnienie eksploatacyjne w zbiornikach magazynujących skroplone gazy wynosi do: 

a)  4,0 MPa, 

b)  3,0 MPa, 

c)  2,0 MPa, 

d)  1,0 MPa. 

 

20.  Wyżarzanie  odprężające  jest  konieczne  przy  grubościach  spoin  łączących  blachy 

zbiornika ponad 25 mm.  

a)  tak 

b)  nie 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż zbiorników kulistych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

 

15 

 

16 

 

 

17 

 

18 

 

 

19 

 

20 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montaż  zbiorników 
kulistych” 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-12 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 13-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

  

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

                                  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić zadanie uchwytów montażowych 
podczas montażu zbiornika 

2. 

Określić grubość spoin czepnych w zależności 
od grubości blach 

3. 

Określić grubość spoiny, przy której potrzebne 
jest wyżarzanie odpuszczające 

4.  Określić rozstaw spoin sczepnych 

5. 

Określić grubość blach używanych na czasze 
zbiorników 

6. 

Określić temperaturę nagrzewania styków 
blach przed spawaniem płaszcza zbiornika 

7. 

Wymienić sposoby montażu zbiornika 
kulistego metodą tradycyjną 

 

 

- montaż blach od czaszy dolnej, 

- montaż blach od pierścienia 

równikowego. 

8.  Sprecyzować pojęcie „wytłoczki” 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9. 

Określić miejsce mocowania uchwytów 
montażowych 

krawędzi blach 

10. 

Określić zadanie zwór montażowych przy 
montażu zbiornika 

11. 

Sprecyzować przesunięcie styków pionowych 
w układzie południkowo równoleżnikowym. 

12. 

Określić położenie masztu montażowego 
podczas montażu zbiornika metodą od czaszy 
dolnej 

13. 

Narysować podział powłoki zbiornika 
kulistego na kwadraty sferyczne  

PP 

lub

 

14. 

Określić ciśnienie eksploatacyjne zbiorników 
magazynujących gazy opałowe 

PP 

15. 

Określić odległość konstrukcji wsporczych od 
styków spawanych blach 

PP 

200 mm 

16. 

Rozpoznać rodzaj zbiornika na podstawie 
rysunku jego podparcia 

PP 

17.  Określić budowę zbiornika dwupowłokowego 

PP 

18. 

Wyjaśnić, na czym polega montaż zbiorników 
kulistych metodą połówkową  

PP 

Metoda połówkowa montażu 

zbiorników kulistych polega na 

scaleniu półkul osobno na stanowisku 

usytuowanym na poziomie terenu,     

a następnie na ich połączeniu w 

miejscu montażu za pomocą żurawia, 

dźwigu bramowego lub dźwigu 

samochodowego. 

19. 

Narysować śrubowe połączenie słupa 
wsporczego ze zbiornikiem kulistym 

PP 

 

20. 

Określić stale stosowane do budowy 
zbiorników kulistych 

PP 

niskostopowa, 

węglowa 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

Część I 
 
1.  W  celu  dopasowania  krawędzi  łączonych  blach  zbiornika  używa  się  uchwytów 

montażowych. 

a)  tak 

b)  nie 

 

2.  Podczas  regulacji  krawędzi  blach  wykonuje się  jednocześnie  spoiny  sczepne  o  grubości 

około: 

a)  40% grubości blachy , 

b)  30% grubości blachy, 

c)  20% grubości blachy, 

d)  10% grubości blachy. 

 

3.  Wyżarzanie odpuszczające jest konieczne przy grubościach spoin ponad: 

a)  10 mm, 

b)  15 mm, 

c)  20 mm, 

d)  25 mm. 

 

4.  Spoiny sczepne rozmieszcza się w odstępach  

a)  od 100 do 200 mm, 

b)  od 200 do 250 mm, 

c)  od 150 do 200 mm, 

d)  od 50 do 100 mm. 

 

5.  Na czasze zbiorników używa się blach: 

a) 

większej grubości, 

b) 

takiej samej grubości, 

c) 

nieco mniejszej grubości, 

d) 

połowę mniejszej grubości. 

 

6.  Przed spawaniem płaszcza zbiornika należy podgrzać styki blach do około: 

a)  373° K, 

b)  473° K, 

c)  573 °K, 

d)  673 °K. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  Wymień sposoby  montażu zbiornika kulistego metodą tradycyjną. 

 

8.  Wytłoczki to blachy wytłoczone w kształcie wycinka kuli. 

a)  tak 
b)  nie 

 

9.  Należy  pamiętać  aby  uchwyty  były  mocowane  do  blach  wyłącznie  w  sąsiedztwie 

………………………., a więc w strefie, która zostanie wyżarzona podczas spawania. 

 

10.  Zwory montażowe służą do: 

a)  scalania blach, 

b)  transportu blach, 

c)  wykonywana spoin czepnych, 

d)  oparcia rusztowań. 

 

11.  Styki  pionowe  w  układzie  południkowo-równoleżnikowym  powinny  być  przesunięte 

o 200 mm. 

a)  tak 
b)  nie 

 

12.  Numerem 1 na poniższym rysunku przedstawiającym montaż zbiornika oznaczono; 

a)  maszt montażowy, 

b)  rusztowanie rurowe, 

c)  podporę montażową, 

d)  uchwyt montażowy. 

 

 

Część II 

13.  Narysuj podział powłoki zbiornika kulistego na kwadraty sferyczne. 

 

14.  Ciśnienie eksploatacyjne zbiorników magazynujących gazy opałowe wynosi zwykle: 

a)  od 0,3 do 1,0 MPa, 

b)  od 0,3 do 4,0 MPa, 

c)  od 0,5 do 3,0 MPa, 

d)  od 3 do 5,0 MPa. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

15.  Elementy  konstrukcji  wsporczych  należy  spawać  do  płaszcza  zbiorników  w  odległości 

nie mniejszej niż …………………… mm od styków spawanych blach płaszcza. 

 

16.  Poniższy rysunek przedstawia sposób podparcia: 

a)  zbiornika o małej pojemności, 

b)  zbiornika o dowolnej pojemności, 

c)  zbiornika magazynującego produkt o szczególnym zagrożeniu pożarowym, 

d)  zbiornika o dużej pojemności. 

 

 

17.  Zbiorniki  dwupowłokowe  składają  się  z  dwóch  współśrodkowo  umieszczonych  powłok 

kulistych, różniących się średnicą około 2 m. 

a)  tak 
b)  nie 

 
18. Wyjaśnij na czym polega montaż zbiorników kulistych metodą połówkową. 

 

19

Narysuj połączenie słupa wsporczego ze zbiornikiem kulistym za pomocą śrub. 

 
21.  Na  konstrukcję  płaszcza  zbiorników  kulistych  stosuje  się  stale  ……………………… 

o podwyższonej 

wytrzymałości, 

oraz 

stal 

……………………. 

uspokojoną 

o szczególnych odmianach. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż zbiorników kulistych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź . 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

 

 

 

 

 

8. 

 

9. 

 
 
 
 

 
 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

13 

 

 

14. 

 

15. 

 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 
 

1.  Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004 
2.  Włodarczyk  W.:  Konstrukcje  stalowe  cz.  1.  Podstawy  projektowania.  WSiP,  Warszawa 

1997 

3.  Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Ziółko J., Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, Warszawa 1980 
5.  Ziółko J.: Zbiorniki metalowe na ciecze i gazy. Arkady, Warszawa 1986