background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Marzena Rozborska 
 
 
 

 
Wykonywanie  prostych  robót  uzupełniających  przy 
robotach 

montażowych: 

murarskich, 

ciesielskich, 

zbrojarskich, betoniarskich 712[04].Z2.14 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Ewelina Sadowska 

mgr inż. Grażyna Piontecka – Nowińska 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 

 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z2.14 
,,Wykonywanie  prostych  robót  uzupełniających  przy  robotach  montażowych:  murarskich, 
ciesielskich,  zbrojarskich,  betoniarskich’’  zawartej  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu monter konstrukcji budowlanych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1.  Wykonanie prostych robót murarskich podczas prac montażowych 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Wykonanie prostych robót ciesielskich podczas prac montażowych 

16 

   5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3. Wykonanie prostych robót zbrojarskich podczas prac montażowych 

19 

  5.3.1. Ćwiczenia 

19 

5.4. Wykonanie prostych robót betoniarskich podczas prac montażowych 

22 

  5.4.1. Ćwiczenia 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. Literatura 

36 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,Wykonywanie  prostych  robót 

uzupełniających  przy  robotach  montażowych:  murarskich,  ciesielskich,  zbrojarskich, 
betoniarskich”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych    w  zawodzie 
monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktację zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej

 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 

żelbetowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odróżniać technologie wykonania budynku, 

  przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

  stosować procedury udzielania pierwszej pomocy, 

  rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane, 

  odczytywać i interpretować rysunek budowlany, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  wykonywać przedmiary i obmiary robót, 

  wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

  organizować stanowisko składowania i magazynowania, 

  transportować materiały budowlane, 

  dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań, 

  dobrać i zastosować urządzenia pomiarowe, 

  zagospodarować odpady, 

  porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

− 

rozróżnić podstawowe materiały zbrojarskie i ciesielskie, 

− 

wykonać czyszczenie, prostowanie i cięcie stali zbrojeniowej, 

− 

wykonać proste zbrojenia, 

− 

wykonać wieniec żelbetowy, 

− 

osadzić prefabrykowane gzymsy, podokienniki i stopnie schodowe, 

− 

wykorzystać dokumentację techniczną. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 

Moduł: 

Technologia 

montażu 

konstrukcji 

żelbetowych 

712[04].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie  prostych  robót  uzupełniających  przy 

 

 

 

 

 

robotach 

montażowych: 

murarskich, 

ciesielskich, 

 

 

 

 

 

zbrojarskich, betoniarskich 712[04].Z2.14 

 

 

Temat: Narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności charakteryzowania i dobierania narzędzi i sprzętu do 

prostych robót ciesielskich 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien: 

 

scharakteryzować narzędzia i sprzęt do prostych robót ciesielskich, 

 

rozróżnić narzędzia i sprzęt do prostych robót ciesielskich, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt do prostych robót ciesielskich. 

 
Metody nauczania-uczenia:  

 

pokaz z objaśnieniem. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa. 

 
Czas:  90 min. 
Środki dydaktyczne: 
–  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 
–  zestaw narzędzi pomocniczych 

  

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i  celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.   Realizacja tematu:  

  pokaz narzędzi i sprzętu do prostych robót ciesielskich, 

  podanie nazw i zastosowania narzędzi i sprzętu do prostych robót ciesielskich, 

  pokaz przykładowego zastosowania narzędzi. 

 

Faza kończąca 
4.  Uporządkowanie klasopracowni. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa. 
Wypisz rodzaje złączy ciesielskich. 
 
 Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności, 

  obserwacja aktywności uczniów podczas zajęć. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 

Moduł: 

Technologia 

montażu 

konstrukcji 

żelbetowych 

712[04].Z2 

 Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  prostych  robót  uzupełniających  przy 
robotach 

montażowych: 

murarskich, 

ciesielskich, 

zbrojarskich, betoniarskich 712[04].Z2.14 

 
Temat: Wykonanie deskowania nadproża nad otworem drzwiowym. 
 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania deskowania belek 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

przygotować stanowisko do wykonania deskowania belki, 

 

dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania deskowania, 

 

rozrysować  deskowanie  na  podstawie  rysunku  konstrukcyjnego  i  wykonać  tarcze 
deskowania, 

 

zmontować ściany deskowania i sprawdzić poprawność jego wykonania. 

 
Metody nauczania:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:  135min. 
Środki dydaktyczne: 
–  zestaw materiałów tartych, 
–  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 
–  zestaw narzędzi pomocniczych. 

 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i  celów zajęć. 

Faza właściwa: 

3.  Realizacja tematu:  

 

przypomnienie o zasadach bezpiecznej pracy, 

 

rozdanie tematów ćwiczeń zawierających rysunki robocze deskowania. 

4.  Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów. 
5.  Uczniowie montują deskowanie. 
6.  Każdy uczeń prezentuje wykonane ćwiczenie. 

Faza kończąca 

7.  Uporządkowanie  stanowisk pracy i klasopracowni. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Praca domowa. 
 Przygotować informacje na temat zabezpieczenia wykopów wąskoprzestrzennych. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

  analiza aktywności 

  

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. Wykonanie prostych robót murarskich podczas prac 

montażowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj zaprawę cementową sposobem ręcznym, według zadanej receptury. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  dobrać materiał zgodnie z recepturą, 
4)  wymieszać suche składniki zaprawy, 
5)  dolewać wody z jednoczesnym mieszaniem wszystkich składników, 
6)  oczyścić narzędzia,  
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

–  zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej, 
–  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj zaprawę gipsowo – wapienną sposobem ręcznym według zadanej receptury. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  dobrać materiał zgodnie z recepturą, 
4)  rozmieszać ciasto wapienne z wodą, 
5)  wymieszać gips z piaskiem, 
6)  wsypać mieszaninę gipsu z piaskiem do zaczynu wapiennego, 
7)  wymieszać składniki, 
8)  oczyścić narzędzia,  
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

–  zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej, 
–  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  zaprawę  cementowo-wapienną  sposobem  mechanicznym  według  zadanej 

receptury. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku betoniarskim, 
4)  wykonać zaprawę zgodnie z zadaną recepturą, 
5)  umyć sprzęt i narzędzia, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

  zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej, 

  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

  zestaw narzędzi pomiarowych, 

 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

 

apteczka,

 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj osadzenie elementów gzymsu prefabrykowanego na murze ceglanym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

 

 

3)  przygotować zaprawę cementową według receptury, 
4)  rozłożyć zaprawę w miejscu osadzenia gzymsu, 
5)  ułożyć  na  styk  kolejno  poszczególne  elementy  gzymsu,  z  jednoczesnym  nałożeniem 

zaprawy na powierzchnie boczne i dociśnięcie do elementu sąsiedniego, 

6)  obciążyć od góry ułożone elementy warstwami cegieł, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

  prefabrykaty drobnowymiarowe, 

  zastaw materiałów murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj osadzenie kamiennego podokiennika wewnętrznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

 

 

3)  przygotować zaprawę cementową według receptury, 
4)  wykuć w ościeżnicach bruzdy w celu zamocowania podokiennika, 
5)  wyrównać mur pod podokiennik, 
6)  nałożyć zaprawę i osadzić element, uwzględniając spadek, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

  prefabrykaty drobnowymiarowe, 

  zastaw materiałów murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw elektronarzędzi z tarczami i wiertłami, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj osadzenie stopni schodowych prefabrykowanych w istniejących gniazdach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

 

 

3)  przygotować zaprawę cementową według receptury,  
4)  ułożyć zaprawę w dolnej części gniazda,  
5)  osadzić stopnie, opierając drugi ich koniec na rusztowaniu regulując poziom,  
6)  przygotować mieszankę betonową według receptury, 
7)  wypełnić bruzdę szczelnie mieszanką betonową,  
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

  prefabrykaty drobnowymiarowe, 

  zastaw materiałów murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2. Wykonanie prostych robót ciesielskich podczas prac 

montażowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj na podstawie rysunku roboczego złącze ciesielskie.         
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania zadania, 
2)  wybrać odpowiednie elementy potrzebne do wykonania złącza, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać trasowanie elementów, 
5)  wykonać cięcie elementów, 
6)  połączyć elementy, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw materiałów tartych,

 

–  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj deskowanie belki nadproża nad otworem drzwiowym szerokości 1 m. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać tarcze boczne i dolną, 
4)  zamontować deski wspornikowe, 
5)  zmontować ściany deskowania, 
6)  zamontować konstrukcję na deskach wspornikowych, 
7)  sprawdzić rozpórki, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw materiałów tartych,

 

–  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  zabezpieczenie  wykopu  wąskoprzestrzennego  deskowaniem  drewnianym, 

zgodnie z wymaganiami technicznymi. 


Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać część wykopu do granicy bezpiecznej, 
4)  ułożyć deski, 
5)  zastosować rozpory, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

–  zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

–  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj deskowanie wieńca zwykłego zgodnie z dokumentacją. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać tarcze z desek, 
4)  osadzić listwy podporowe,  
5)  wykonać osadzanie tarczy z jednoczesnym montażem wspornika, 
6)  wykonać ściągi, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy, 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

–  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3. Wykonanie prostych robót zbrojarskich podczas prac 

montażowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj prostowanie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić płytę i klucze zbrojarskie, 
4)  oczyścić pręty zbrojenia (jeżeli to konieczne), 
5)  przygotować pręty w kolejności zaplanowanego ćwiczenia, 
6)  wykonać ćwiczenie zaczynając od prętów najbardziej prostych, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw prętów zbrojeniowych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj cięcie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy według zadanego wymiaru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać pomiaru prętów z zaznaczeniem długości cięcia według zadanego wymiaru, 
4)  sprawdzić nożyce ręczne do cięcia prętów zbrojenia, 
5)  przygotować pręty w kolejności od najmniejszej średnicy, 
6)  wykonać cięcie kolejnych prętów, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw prętów zbrojeniowych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj gięcie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy według zadanego kształtu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rysunkami roboczymi, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  sprawdzić prawidłowość działania giętarki ręcznej, 
5)  przygotować pręty zbrojenia w kolejności przewidzianych prac uwzględniając liczbę gięć 

i ich średnice, 

6)  wykonać gięcie kolejnych prętów, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw prętów zbrojeniowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj szkielet zbrojenia belki żelbetowej, zgodnie z dokumentacją techniczną. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać materiały do wykonania ćwiczenia, 
3)  dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia 
4)  zorganizować stanowisko pracy ,   
5)  przygotować materiał do montażu zbrojenia, 
6)  rozstawić część prętów głównych, 
7)  założyć strzemiona, 
8)  wykonać dalszy montaż szkieletu wg rysunku roboczego, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 
–  zestaw stali zbrojeniowej różnych średnicy, 
–  zestaw podstawowych narzędzi do robót zbrojarskich, 
–  podstawowe maszyny do robót zbrojarskich, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 
–  zestaw narzędzi pomocniczych, 
–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.4.  Wykonanie prostych robót betoniarskich podczas prac 

montażowych 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  przedstawionej  dokumentacji  dokonaj  wyboru  środków  transportu  dla 

mieszanki betonowej na miejsce wbetonowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować przedstawioną dokumentację, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  wykonać ćwiczenie wybierając co najmniej dwa różne rozwiązania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  arkusze papieru A4,   

  ołówek, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

W  danej  formie  wykonaj  drobnowymiarowy  element  betonowy,  stosując  zagęszczanie 

ręczne. Mieszankę betonową przygotuj metodą ręczną. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  przygotować formę, 
4)  wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą, 
5)  wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

9)  omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiały do wykonania mieszanki betonowej, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3

  

W  danej  formie  wykonaj  drobnowymiarowy  element  betonowy,  stosując  zagęszczanie 

mechaniczne.   

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  przygotować formę, 
4)  sprawdzić działanie dostępnych maszyn,  
5)  wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą, 
6)  wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

  podstawowy zestaw maszyny i sprzętu do robót betoniarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST I 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie prostych robót 
uzupełniających  przy  robotach  montażowych:  murarskich,  ciesielskich, 
zbrojarskich, betoniarskich’’ 

Test składa się z  20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

– 

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  a,  4.  c,  5.  d,  6.  a,  7.  c,  8.  c,  9.  b,  10. c,  11.  b, 
12. b, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. b, 19. d, 20. c

 

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić skład zaprawy cementowej 

Określić kolejność mieszania składników 

podczas przygotowania zaprawy 

cementowo-wapiennej sposobem ręcznym 

P 

Określić maksymalny czas zużycia 

zaprawy wapiennej 

C 

P 

Podać wymiary powierzchni cegły 

Podać inną nazwę wiązania polskiego 

P 

Rozróżnić wiązanie dwuwarstwowe 

P 

Określić rodzaj zaprawy do osadzania 

prefabrykatów żelbetowych 

C 

P 

 Wyjaśnić pojęcie obróbki 

wykończeniowej drewna 

 Rozróżnić rodzaj piły 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

10 

Określić warunki podparcia ścian wykopu 

C 

P 

11 

Rozróżnić rodzaj narzędzia 

B 

P 

12 

Określić liczbę sztukowanych stempli pod 

deskowaniem 

C 

P 

13 

 Określić sposób czyszczenia prętów 

stalowych 

C 

P   

14 

Określić średnicę prętów prostowanych 

ręcznie 

P   

15 

 Określić  rodzaj nożyc 

C 

P  

16 

Określić rodzaj węzła zbrojarskiego 

C 

P 

17 

Wyjaśnić pojęcie deskowania 

PP 

18 

Określić sposób betonowania elementu 

znajdującego się na poziomie 2-3 m 

poniżej stanowiska 

C 

PP 

19 

Określić sposób zagęszczania ściany 

monolitycznej  

C 

PP 

20 

Określić sposób pielęgnacji betonu  

C 

PP 

 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  prostych  robót  uzupełniających  przy 

robotach  montażowych..  Zarówno  w części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej  
znajdują się zadania  wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Zaprawa cementowa składa się z mieszaniny: 

a)  cementu i wody, 
b)  cementu, wapna i kruszywa drobnego, 
c)  cementu, kruszywa drobnego i wody, 
d)  cementu, wapna i wody. 

 

2.  Kolejność mieszania składników podczas przygotowania zaprawy cementowo-wapiennej 

sposobem ręcznym jest następująca: 
a)  wymieszać składniki suche, a następnie dodać wodę do odpowiedniej konsystencji, 
b)  wymieszać  wodę  z  cementem  i  wapnem,  a  następnie  dosypać  piasku  do 

odpowiedniej konsystencji, 

c)  wymieszać wodę z piaskiem, a następnie dosypać cementu i wapna do odpowiedniej 

konsystencji, 

d)  wymieszać wodę z wapnem, a następnie dosypać cementu i piasek do odpowiedniej 

konsystencji. 

 

3.  Maksymalny czas zużycia zaprawy wapiennej wynosi: 

a)  8 godzin, 
b)  3 godziny, 
c)  2 godziny, 
d)  0,5 godziny. 

 

4.  Wymiary powierzchni cegły, zwanej główką, wynoszą: 

a)  250x120mm, 
b)  250x65mm, 
c)  120x65mm, 
d)  120x55mm. 

 

5.  Wiązanie cegieł w murze zwane polskim inaczej nazywamy wiązaniem: 

a)  weneckim, 
b)  blokowym,  
c)  wielowarstwowym, 
d)  gotyckim. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

6.  Wiązanie  dwuwarstwowe,  gdzie  na  przemian  występuje  warstwa  główkowa 

i wozówkowa, nosi nazwę wiązania: 
a)  pospolitego, 
b)  krzyżykowego, 
c)  polskiego, 
d)  wielowarstwowego. 

 

7.  Prefabrykaty żelbetowe osadza się na zaprawie: 

a)  wapiennej, 
b)  gipsowo wapiennej, 
c)  cementowej, 
d)  cementowo wapiennej. 

 

8.  Obróbka wykończeniowa drewna polega na: 

a)  nadaniu elementom określonych w projekcie kształtów i wymiarów, 
b)  wykonaniu między elementami drewnianymi połączeń, 
c)  uszlachetnieniu powierzchni drewna, 
d)  oczyszczeniu powierzchni drewna. 

 
9.  Rysunek przedstawia ręczną piłę zwaną: 

a)  poprzecznicą, 
b)  grzbietnicą,  
c)  płatnicą,  
d)  otwornicą. 

 

10.  Podparcia ścian wykopu nie wykonuje się, jeżeli: 

a)  wykonuje się wykopy o głębokości ponad 3 m, 
b)  gdy nie można wykonać skarpy, 
c)  dla niewielkich wykopów w gruntach spoistych, 
d)  gdy poziom wody gruntowej jest wyższy niż poziom dna wykopu. 

 

11.  Na rysunku obok pokazana jest: 

a)  wyrzynarka, 
b)  pilarka tarczowa, 
c)  pilarka taśmowa, 
d)  pilarka łańcuchowa. 

 
 
 
12.  Liczba sztukowanych stempli pod deskowaniem nie może przekroczyć: 

a)  10% wszystkich stempli, 
b)  15% wszystkich stempli,  
c)  20% wszystkich stempli, 
d)  25% wszystkich stempli. 
 

13.  Pręty stali zbrojeniowej pokryte lekkim nalotem rdzy: 

a)  należy oczyścić szczotką, 
b)  należy oczyścić strumieniem wody, 
c)  można stosować w konstrukcjach żelbetowych bez oczyszczenia, 
d)  należy oczyścić przez piaskowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

14.  Ręcznie prostujemy pręty zbrojeniowe o średnicy nie przekraczającej: 

a)  10 mm, 
b)  16 mm, 
c)  20 mm, 
d)  32 mm.  
 

15.  Obok na rysunku przedstawiono: 

a)  nożyce ręczne, 
b)  nożyce mechaniczne, 
c)  szlifierkę kątową, 
d)  klucz zbrojarski 

 
 
16.  Schemat przedstawia węzeł zbrojarski: 

a)  prosty, 
b)  podwójny, 
c)  krzyżowy, 
d)  martwy. 

 

17.  Deskowanie jest to: 

a)  tymczasowa  konstrukcja,  służąca  do  nadania  wymaganego  kształtu    mieszance 

betonowej,  podtrzymania  zbrojenia  w  czasie  betonowania  i  utrzymania  konstrukcji 
w niezmienionej postaci w pierwszej fazie betonowania, 

b)  stała  konstrukcja,  służąca  do  nadania  wymaganego  kształtu    mieszance  betonowej 

i podtrzymania zbrojenia w czasie betonowania, 

c)  stała  konstrukcja    służąca  do  nadania  wymaganego  kształtu  mieszance  betonowej 

oraz podtrzymania jej przy betonowaniu, 

d)  tymczasowa  konstrukcja,  służąca  do  nadania  wymaganego  kształtu  mieszance 

betonowej,  podtrzymania  zbrojenia  w  czasie  betonowania  i  utrzymania  konstrukcji 
w niezmienionej postaci do czasu uzyskania przez beton niezbędnej wytrzymałości. 

 

18.  Przy  betonowaniu  elementu  znajdującego  się  na  poziomie  2-3  m  poniżej  stanowiska 

stosujemy: 
a)  rynnę, 
b)  rynnę z lejem blaszanym, 
c)  rurę teleskopową, 
d)  można nie stosować elementów dodatkowych. 

 

19.  Do zagęszczania ściany monolitycznej stosujemy: 

a)  wibrator powierzchniowy, 
b)  wibrator wgłębny, 
c)  stół wibracyjny, 
d)  wibrator przyczepny.  

 

20.  Począwszy od następnego dnia po zabetonowaniu, należy rozpocząć polewanie świeżego 

betonu  z cementy portlandzkiego wodą przez: 
a)  1 dzień, 
b)  3 dni,  
c)  7 dni, 
d)  14 dni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 
montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 
betoniarskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

TEST II 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie prostych robót 
uzupełniających  przy  robotach  montażowych:  murarskich,  ciesielskich, 
zbrojarskich, betoniarskich’’ 

Test składa się z  20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

– 

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. a, 3. b, 4. b, 5. b, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. d, 
12. b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. d

 

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić skład zaprawy cementowo - 

wapiennej 

Określić kolejność mieszania składników 

podczas przygotowania zaprawy 

cementowej sposobem ręcznym 

P 

Określić maksymalny czas zużycia 

zaprawy cementowo-wapiennej 

C 

P 

Podać wymiary powierzchni cegły 

Podać inną nazwę wiązania 

kowadełkowego 

P 

Rozróżnić rodzaj wiązania 

dwuwarstwowego 

P 

Określić proporcje składników zaprawy 

do osadzania prefabrykatów żelbetowych 

C 

P 

 Wyjaśnić pojęcie obróbki skrawaniem 

drewna 

 Rozróżnić rodzaj piły 

P 

10 

Określić warunki podparcia ścian wykopu 

C 

P 

11 

Rozróżnić rodzaj narzędzia 

B 

P 

12 

Określić sposób zabezpieczania wysokich 

deskowań 

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

13 

 Określić sposób czyszczenia prętów 

stalowych 

C 

P   

14 

Określić średnicę prętów ciętych ręcznie 

P   

15 

 Określić  rodzaj narzędzia 

C 

P  

16 

Określić rodzaj węzła zbrojarskiego 

C 

P 

17 

Określić rodzaj deskowania 

PP 

18 

Określić sposób betonowania elementu 

znajdującego się na poziomie 2-3m 

poniżej stanowiska 

C 

PP 

19 

Określić sposób zagęszczania belki 

żelbetowej 

C 

PP 

20 

Określić sposób pielęgnacji betonu  

C 

PP 

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  prostych  robót  uzupełniających  przy 

robotach  montażowych..  Zarówno  w części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej  
znajdują się zadania  wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Zaprawa cementowo - wapienna składa się z mieszaniny: 

a)  wapna i wody, 
b)  cementu, wapna i kruszywa drobnego, 
c)  cementu, kruszywa drobnego i wody, 
d)  cementu, wapna i wody. 

 

2.  Kolejność mieszania składników podczas przygotowania zaprawy cementowej sposobem 

ręcznym jest następująca: 
a)  wymieszać składniki suche, a następnie dodać wodę do odpowiedniej konsystencji, 
b)  wymieszać  wodę  z  cementem,  a  następnie  dosypać  piasku  do  odpowiedniej 

konsystencji, 

c)  wymieszać  wodę  z  piaskiem,  a  następnie  dosypać  cementu  do  odpowiedniej 

konsystencji, 

d)  wymieszać część wody z piaskiem, a następnie dosypać cementu i dolać resztę wody 

do odpowiedniej konsystencji. 

 

3.  Maksymalny czas zużycia zaprawy cementowo-wapiennej wynosi: 

a)  8 godzin, 
b)  3 godziny, 
c)  2 godziny, 
d)  0,5 godziny. 

 

4.  Wymiary powierzchni cegły zwanej wozówkową wynoszą: 

a)  250x120 mm, 
b)  250x65 mm, 
c)  120x65 mm, 
d)  120x55 mm. 

 

5.  Wiązanie cegieł w murze zwane kowadełkowym inaczej nazywamy wiązaniem: 

a)  weneckim, 
b)  blokowym,  
c)  wielowarstwowym, 
d)  gotyckim. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

6.  Wiązanie dwuwarstwowe, gdzie w każdej następnej warstwie jest przesunięcie o ¾ cegły 

nazywamy wiązaniem: 
a)  pospolitym, 
b)  krzyżykowym, 
c)  polskim, 
d)  wielowarstwowym. 

 

7.  Prefabrykaty żelbetowe osadza się na zaprawie cementowej o proporcji składników : 

a)  1:1, 
b)  1:2, 
c)  1:4, 
d)  1:6. 

 

8.  Obróbka skrawaniem polega na: 

a)  nadaniu elementom określonych w projekcie kształtów i wymiarów, 
b)  wykonaniu między elementami drewnianymi połączeń, 
c)  uszlachetnienie powierzchni drewna, 
d)  oczyszczenie powierzchni drewna. 

 
9.  Rysunek przedstawia ręczną piłę zwaną: 

a)  poprzecznicą, 
b)  grzbietnicą,  
c)  płatnicą,  
d)  otwornica. 

 

10.  Podparcia ścian wykopu wykonuje się jeżeli: 

a)  wykonuje się wykopy głębokości ponad 3m, 
b)  gdy można wykonać skarpy, 
c)  dla niewielkich wykopów w gruntach spoistych , 
d)  gdy poziom wody gruntowej niski.   

 

11.  Na rysunku obok pokazana jest: 

a)  wyrzynarka, 
b)  pilarka tarczowa, 
c)  pilarka taśmowa, 
d)  pilarka łańcuchowa. 

 
12.  Podczas  wykonywania  wysokich  deskowań  należy  zabezpieczyć  pracowników 

dodatkowymi tymczasowymi pomostami o szerokości minimum: 
a)  50 cm, 
b)  70 cm, 
c)  90 cm, 
d)  110 cm. 

 

13.  Pręty stali zbrojeniowej pokryte błotem: 

a)  należy oczyścić szczotką lub strumieniem wody, 
b)  należy oczyścić przez nagrzewanie, 
c)  można stosować w konstrukcjach żelbetowych bez oczyszczenia, 
d)  należy oczyścić przez piaskowanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

14.  Dozwolone jest ręczne cięcie prętów zbrojenia o średnicy nie przekraczającej: 

a) 

10 mm, 

b) 

16 mm, 

c) 

20 mm, 

d) 

32 mm.  

 

15.  Obok na rysunku przedstawiono: 

a)  nożyce ręczne, 
b)  nożyce mechaniczne, 
c)  szlifierkę kątową, 
d)  klucz zbrojarski. 

 
16.  Schemat przedstawia węzeł zbrojarski: 

a)  prosty, 
b)  podwójny, 
c)  krzyżowy, 
d)  martwy. 

 
 

17.  Deskowanie przedstawione na rysunku wykonuje się dla: 

a)  wieńca, 
b)  nadproża, 
c)  gzymsu, 
d)  cokołu. 

 

18.  Przy  betonowaniu elementu znajdującego się  na poziomie ponad 3m poniżej  stanowiska 

stosujemy: 
a)  rynnę.  
b)  rynnę z lejem blaszanym, 
c)  rurę teleskopową, 
d)  można nie stosować elementów dodatkowych. 

 

19. Do zagęszczania  belki żelbetowej stosujemy: 

a)  wibrator powierzchniowy, 
b)  wibrator wgłębny, 
c)  stół wibracyjny, 
d)  wibrator przyczepny. 
 

20. Począwszy  od  następnego  dnia  po  zabetonowaniu  należy  rozpocząć  polewanie  wodą 

świeżego betonu  z cementu hutniczego przez: 
a)  1 dzień, 
b)  3 dni,  
c)  7 dni, 
d)  14 dni, 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 
montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 
betoniarskich 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

 

 

 

 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA  
 

1.  Adamiec  B,  Adamiec  B.:  Technologia  –  Roboty  betoniarskie  i  zbrojarskie.  WSiP, 

Warszawa 1996 

2.  Karkoszka  T.:  Wykonywanie  murów  nośnych  o  różnej  grubości  z  różnych  materiałów. 

KOWEZ ,Warszawa 2002 

3.  Kettler. K.: Murarstwo cz.1. REA, Warszawa 2002 
4.  Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Technologia – Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
5.  Poradnik majstra budowlanego – praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
6.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2. WSiP, Warszawa 1996 
7.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I. WSiP, Warszawa 1997 
8.  Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich. WSiP, Warszawa 1988 
9.  Wojewoda K.: Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów. KOWEZ, Warszawa 2002