background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

      NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Lucja Zegadło 

 

 

Montaż ścian oporowych 
712[04].Z2.09 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Marzena Rozborska 
mgr inż. Grzegorz Pośpiech 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda  
 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z2.09

 

,,Montaż  ścian  oporowych”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Rodzaje i zastosowanie ścian oporowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zasady konstruowania ścian oporowych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5 5.3. Montaż elementów ścian oporowych 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7. Literatura 

35 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Montaż  ścian  oporowych”,  który 

będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie 
monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 

żelbetowych 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Montaż  ścian  oporowych” 

uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać proste roboty murarskie, ciesielskie, zbrojarskie i betoniarskie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  scharakteryzować konstrukcje ścian oporowych, 
–  dobrać narzędzia i sprzęt do montażu ścian oporowych, 
–  dobrać materiały do montażu ścian oporowych, 
–  wykonać montaż ścian palisadowych, 
–  wykonać montaż prefabrykowanych ścian kątowych płytowych, 
–  wykonać montaż prefabrykowanych ścian płytowo-żebrowych, 
–  wykonać roboty montażowe ścian oporowych, zgodnie z zasadami bhp,  
–  wykorzystać dokumentację techniczną. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć  1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Montaż ścian oporowych 712[04].Z2.09 
 
Temat: Rodzaje konstrukcji ścian oporowych. 
Cel ogólny
: Poznanie rodzajów konstrukcji ścian oporowych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  określić do czego służą ściany oporowe, 

  określić jakie rozróżnia się konstrukcje ścian oporowych, 

  narysować przekroje pionowe ścian oporowych. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów, 
–  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 
–  zadanie, 
–  pytania prowadzące, 
–  blok rysunkowy formatu A 4, 
–  przybory kreślarskie. 
 
Czas:
  90 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest określenie rodzajów konstrukcji ścian oporowych.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE INFORMACJI 
1.  Do czego służą ściany oporowe? 
2.  Jaki jest podział ścian oporowych ze względu na konstrukcję? 
3.  Jakie występują typy konstrukcji ścian wspornikowych? 
4.  Jakie występują typy konstrukcji ścian kątowych płytowo-żebrowych? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące rodzajów konstrukcji ścian oporowych. 
 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Napisz do czego służą ściany oporowe. 
2.  Wypisz rodzaje konstrukcji ścian oporowych. 
3.  Wypisz typy konstrukcji ścian oporowych wspornikowych. 
4.  Wypisz typy konstrukcji ścian oporowych kątowych płytowo żebrowych. 
5.  Narysuj przekroje pionowe poszczególnych rodzajów konstrukcji ścian oporowych. 
 
SPRAWDZANIE 

 

1.  Czy prawidłowo określono przeznaczenie ścian oporowych? 
2.  Czy prawidłowo wypisano typy konstrukcji ścian oporowych wspornikowych? 
3.  Czy  prawidłowo  wypisano  typy  konstrukcji  ścian  oporowych  kątowych  płytowo-

żebrowych? 

4.  Czy prawidłowo zostały wykonane rysunki przedstawiające przekroje ścian oporowych? 
 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Sprawdź  czy  w  twoim  najbliższym  otoczeniu  znajdują  się  ściany  oporowe o  konstrukcji 

żelbetowej. Swoje ustalenia przedstaw  na zajęciach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności, 

  analiza aktywności uczniów podczas zajęć. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Montaż ścian oporowych 712[04].Z2.09 
Temat: Montowanie ścian oporowych wspornikowych płytowych z brusów żelbetowych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności montażu ścian oporowych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać materiały i sprzęt do montażu ścian oporowych wspornikowych, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać montaż ściany oporowej wspornikowej, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa 

 
Czas:  135min. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  brusy żelbetowe, 
–  wibromłot, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  pion, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Uczniowie w trzyosobowych grupach: 
–  zapoznają się z dokumentacją techniczną, 
–  pobierają narzędzia i sprzęt do wykonania montażu słupa, 
–  ustawiają brusy w miejscu wbudowania, 
–  wbijają brusy wykorzystując wibromłot, 
–  dokonują sprawdzenia zmontowanej konstrukcji. 

6.  Po wykonaniu montażu uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
 

Zakończenie zajęć 

1)  Każdy z uczniów wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
2)  Nauczyciel  analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

10 

3)  Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4)  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Poszukaj  informacji  (z  dowolnych  źródeł)  na  temat  montażu  innych  konstrukcji  ścian 

oporowych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach . 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

  analiza aktywności uczniów podczas zajęć. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Rodzaje i zastosowanie ścian oporowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podpisz  prawidłowo  nazwę  konstrukcji  ścian  oporowych  przedstawionych  przez 

nauczyciela na rysunkach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres       

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  konstrukcji  ścian  oporowych.  Zadaniem  ucznia 

jest podpisanie tych konstrukcji, naklejenie na arkusz papieru i przedstawienie nauczycielowi 
oraz kolegom z grupy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 
–  przybory do pisania, 
–  arkusze papieru, 
–  rysunki konstrukcji ścian oporowych. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  na  rysunkach  kształty  przekrojów pionowych  ściany oporowej  wspornikowej, 

masywnej, płytowej kątowej i płytowej kątowo-żebrowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z kształtami ścian oporowych (materiał nauczania rozdz. 4.1.1 poradnika dla 

ucznia), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować kształty przekrojów ścian oporowych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

12 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 
–  przybory kreślarskie, 
–  arkusze papieru. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

13 

5.2. Zasady konstruowania ścian oporowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  na  rysunkach  sposoby  konstruowania  przerw  dylatacyjnych  w  ścianach 

oporowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  konstrukcją  dylatacji  w  ścianach  oporowych  (materiał  nauczania  rozdz. 

4.2.1 poradnika dla ucznia), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować sposoby wykonywania przerw dylatacyjnych w ścianach oporowych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 
–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie. 
 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw na rysunkach przykłady zbrojenia ścian oporowych kątowych płytowych. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobami zbrojenia ścian oporowych (materiał nauczania rozdz. 4.2.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować przykłady zbrojenia ścian oporowych kątowych płytowych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Przedstaw na rysunkach przekroje ścian oporowych masywnych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z konstrukcjami ścian oporowych (materiał nauczania rozdz.4.2.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować przekroje ścian oporowych masywnych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 4 

Przedstaw  na  rysunkach  przekroje  konstrukcji  ścian  oporowych  kątowych  płytowo-

żebrowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z konstrukcjami ścian oporowych (materiał nauczania rozdz.4.2.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować przekroje ścian oporowych kątowych płytowo-żebrowych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

15 

5.3. Montaż elementów ścian oporowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  fragmentu  ściany  oporowej  wspornikowej  z  brusów  żelbetowych                

o niewielkiej wysokości, zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-4  osobowej  w  terenie  lub  w  pracowni  na 

rzeczywistych  elementach  konstrukcyjnych  ścian  oporowych.  Należy  wyposażyć  miejsca 
ćwiczeń  w  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do 
ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać 
uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem 
do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi 
na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  ustawić elementy w miejscu wbudowania, 
5)  wbić brusy wykorzystując wibromłot, 
6)  dokonać sprawdzenia zmontowanej konstrukcji, 
7)  stosować przepisy bhp, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  żelbetowe brusy o niewielkiej wysokości, 
–  wibromłot, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  pion, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  fragmentu  ściany  oporowej  kątowej  płytowej  z  elementów 

prefabrykowanych typu L, zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-4  osobowej  w  terenie  lub  w  pracowni  na 

rzeczywistych  elementach  konstrukcyjnych  ścian  oporowych.  Należy  wyposażyć  miejsca 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

16 

ćwiczeń  w  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do 
ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać 
uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem 
do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi 
na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  przygotować podłoże wyrównując podsypkę piaskową, 
5)  zaczepić zawiesia, 
6)  naprowadzić element ściany na miejsce wbudowania, wykorzystując dźwig samochodowy 

lub ciągnik z wysięgnikiem, 

7)  dokonać sprawdzenia zmontowanej konstrukcji, 
8)  odczepić zawiesia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  prefabrykowane elementy ścian oporowych typu L, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  łopaty, 
–  dźwig samochodowy lub ciągnik z wysięgnikiem, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  pion, 
–  zawiesia, 
–  drążki montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  montaż  fragmentu  ściany  oporowej  kątowej  płytowo-żebrowej  z  elementów 

prefabrykowanych (bez wykonywania podkładu  z chudego betonu), zgodnie z dokumentacją 
techniczną.  

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-4  osobowej  w  terenie  lub  w  pracowni  na 

rzeczywistych  elementach  konstrukcyjnych  ścian  oporowych.  Należy  wyposażyć  miejsca 
ćwiczeń  w  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do 
ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać 
uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem 
do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi 
na stanowisku pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  przygotować podłoże wyrównując podsypkę piaskową, 
5)  zaczepić zawiesia, 
6)  naprowadzić element ściany na miejsce wbudowania, wykorzystując dźwig samochodowy 

lub ciągnik z wysięgnikiem, 

7)  dokonać sprawdzenia zmontowanej konstrukcji, 
8)  odczepić zawiesia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  prefabrykowane elementy ścian oporowych kątowych płytowo-żebrowych, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  łopaty, 
–  dźwig samochodowy lub ciągnik z wysięgnikiem, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  pion, 
–  zawiesia, 
–  drążki montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż ścian oporowych”. 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności:  

  zadania 1 – 13 z  poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić maksymalną wysokość ścian 
oporowych wspornikowych 

2. 

Określić, jak nazywają się elementy do 
budowy ścian oporowych 
wspornikowych  

brusy 

3. 

Określić najmniejszą grubość płyty 
fundamentowej w ścianach kątowych 
płytowych 

4. 

Określić, czy ściany oporowe masywne 
przeciwstawiają się parciu gruntu swoim 
ciężarem 

5. 

Określić klasę betonu, z którego 
wykonywane są ściany oporowe kątowe 
płytowe 

B15 ÷ B25 

6. 

Rozpoznać ścianę kątową płytową na 
rysunku 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

19 

7. 

Określić, na jakim podkładzie ustawia się 
elementy prefabrykowane typu L przy 
budowie ścian oporowych w zasiekach 
na materiały sypkie 

Na utwardzonej nawierzchni, na 

podsypce z piasku lub na gruncie. 

8. 

Określić maksymalną odległość między 
dylatacjami w ścianach oporowych 
nasłonecznionych 

9. 

Określić maksymalna wysokość ścian 
oporowych kątowych płytowych 

10. 

Określić, z jakich materiałów wykonuje 
się brusy 

betonu lub żelbetu 

11. 

Określić, czy ściany oporowe kątowe 
płytowe zbroi się od strony gruntu lub 
materiału sypkiego 

12. 

Określić rozstaw żeber w ścianach 
oporowych kątowych płytowo-
żebrowych 

2,5 ÷ 3,5 m 

13. 

Określić minimalną głębokość 
posadowienia ścian oporowych o małej 
wysokości na gruntach piaszczystych       
i żwirowych nienasyconych wodą 

14.  Wyjaśnić, do czego służą ściany oporowe 

PP 

Ściany oporowe są budowlami 

przeznaczonymi do utrzymania 

w stanie statecznym gruntów 

rodzimych lub nasypowych, 

albo innych materiałów 

rozkruszonych bądź sypkich, 

jak kruszywo, węgiel itp. 

15. 

Narysować przerwę dylatacyjną płaską    
z dyblami poziomymi stosowaną            
w ścianach oporowych 

PP 

 

16. 

Wymienić rodzaje konstrukcji ścian 
oporowych 

PP 

–  wspornikowe (palisadowe), 

–  masywne, 

–  kątowe płytowe, 

–  kątowe płytowo-żebrowe,  

–  o konstrukcji złożonej.    

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

20 

17. 

Narysować zbrojenie ściany oporowej 
kątowej płytowej o małej wysokości 

PP 

 

18. 

Wymienić, jakie występują rodzaje żeber 
pionowych w ścianach oporowych 
kątowych płytowo-żebrowych 

PP 

pełne, niepełne, niepełne stalowe 

19. 

Wyjaśnić, w jaki sposób wykonujemy 
montaż ścian oporowych wspornikowych 
płytowo-słupowych 

PP 

Przy montażu ścian oporowych 

wspornikowych płytowo-

słupowych prefabrykowane 

słupki wprowadzone są             

w kielichy fundamentów 

słupowych i po spionowaniu 

osadzone na zaprawę 

cementową. Płyty pionowe 

wpuszczone są w pionowe 

bruzdy słupków. Dla podłużnego 

usztywnienia słupków zakłada 

się belki stężające nasadzone na 

bolce wystające ze słupów, 

otwory wraz z bolcami zalewa 

się od góry zaprawą cementową. 

20. 

Narysować przekrój pionowy ściany 
oporowej masywnej z płytą odciążającą  

PP 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

21 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 

1.  Wysokość ścian oporowych wspornikowych zazwyczaj nie przekracza: 

a)  5 m, 

b)  6 m, 

c)  7 m, 

d)  8 m. 

 

2.  Ściany  oporowe  wspornikowe  (palisadowe)  składają  się  z  elementów  zwanych  

…………….………………. . 

 

3.  Najmniejsza  grubość  płyty  fundamentowej  w  ścianach  kątowych  płytowych  powinna 

wynosić: 

a)  120 mm, 

b)  150 mm, 

c)  180 mm, 

d)  200 mm. 

 

 

4.  Ściany oporowe masywne przeciwstawiają się parciu gruntu swoim ciężarem. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

5.  Ściany oporowe kątowe płytowe wykonuje się jako żelbetowe z betonu klasy ……….…. . 

 

6.  Rysunek przedstawia ścianę oporową: 

       

 

a)  wspornikowa, 

b)  masywną, 

c)  kątową płytową, 

d)  kątową płytowo-żebrową. 

 

7.  Elementy prefabrykowane typu L do budowy ścian oporowych w zasiekach na materiały 

sypkie ustawia się na ……………………….……………………………………. . 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

23 

8.  W ścianach oporowych nasłonecznionych wykonuje się dylatacje nie rzadziej niż co:  

a)  10 m, 

b)  15 m, 

c)  20 m, 

d)  25 m. 

 

9.  Ściany kątowe płytowe mogą mieć wysokość do: 

a)  4 m, 

b)  6 m, 

c)  8 m, 

d)  10 m. 

 

10. Brusy  w  ścianach  wspornikowych  wykonywane  są  najczęściej  jako  prefabrykowane           

z …..……………………………. . 

 

11. Ściany kątowe płytowe zbroi się od strony gruntu lub materiały sypkiego. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

12. Rozstaw  żeber  pionowych  w  ścianach  kątowych  płytowo-żebrowych  wynosi  około 

……………. . 

 

13. Ściany  oporowe  o  małej  wysokości  na  gruntach  piaszczystych  i  żwirowych 

nienasyconych wodą powinny być posadowione na głębokości nie mniejszej niż: 

a)  0,50 m, 

b)  0,65 m, 

c)  0,80 m, 

d)  1,00 m. 

 

Część II 

14.  Wyjaśnij do czego służą ściany oporowe. 

 

15.  Narysuj  przerwę  dylatacyjną  płaską  z  dyblami  poziomymi  stosowana  w  ścianach 

oporowych. 

 

16. Wymień jak dzielą się ściany oporowe ze względu na konstrukcję. 

 

17. Narysuj zbrojenie ściany oporowej kątowej płytowej o małej wysokości.  

 

18. Wymień jakie rodzaje żeber pionowych mogą występować w ścianach kątowych płytowo-

żebrowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

24 

19. Wyjaśnij  w  jaki sposób wykonujemy  montaż ścian oporowych wspornikowych płytowo-

słupowych. 

 

20.  Narysuj przekrój pionowy ściany oporowej masywnej z płytą odciążającą.  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż ścian oporowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 
pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

 

15 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

26 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

27 

TEST 2 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż ścian oporowych”. 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-13 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry-  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  
 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić najmniejszą grubość płyty ściennej w 
ścianach oporowych kątowych płytowych 

2. 

Określić, czy ściany oporowe wspornikowe 
składają się z elementów zwanych brusami 

3. 

Określić, czym przeciwstawiają się parciu 
gruntu ściany oporowe masywne 

swoim ciężarem 

4. 

Określić, czy ściany oporowe płytowe 
wykonuje się z betonu klasy B15 ÷ B25 

5. 

Określić minimalną odległość między 
dylatacjami w ścianach oporowych 
nienasłonecznionych 

6. 

Rozpoznać ścianę oporową kątową płytowo-
żebrową na rysunku 

7. 

Określić rozstaw żeber pionowych w ścianach 
oporowych kątowych płytowo-żebrowych 

8. 

Określić, czy przy montażu ścian oporowych 
wspornikowych stosuje się wibromłoty 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

28 

9. 

Wyjaśnić, pod jakim względem powinna być 
przeszkolona przed rozpoczęciem montażu 
brygada montażowa 

pod względem technologii 

montażu i warunków 

bezpieczeństwa pracy 

10. 

Rozpoznać na rysunku ściany oporowej 
kątowej płytowo-żebrowej śrubę rzymską 

11. 

Określić, czy elementy prefabrykowane typu 
L, do budowy ścian oporowych w zasiekach 
na materiały sypkie ustawia się na utwardzonej 
nawierzchni, podsypce z piasku lub na gruncie 

12. 

Określić szerokość szczeliny dylatacyjnej w 
ścianach oporowych 

13. 

Określić maksymalny spadek podstawy ścian 
oporowych 

20 % 

14. 

Wyjaśnić, na jakim podkładzie układa się 
ściany oporowe kątowe płytowe i płytowo-
żebrowe  

PP 

Ściany oporowe kątowe 

płytowe oraz kątowe 

płytowo-żebrowe układa się 

na warstwie chudego betonu, 

którym uprzednio 

wyrównano dno wykopu. 

15. 

Narysować zbrojenie skosu usztywniającego  
w ścianach kątowych płytowych 

PP 

 

16. 

Wyjaśnić, co należy zastosować pomiędzy 
powierzchnią ścian oporowych i gruntem 

PP 

drenaż 

17. 

Narysować przerwę dylatacyjną zazębioną 
stosowaną w ścianach oporowych  

PP 

 

18. 

Wymienić  rodzaje  sprzętu  pomocniczego 
używanego przy montażu ścian oporowych  

PP 

-  drabinki, 
-  drążki montażowe, 
-  pobijak drewniany, 
-  zawiesia,  
-  belki montażowe, 
-  kosze, 
-  odciągi, 
-  zastrzały, 
-  piony montażowe.   

19. 

Narysować przykład przekroju pionowego 
ściany oporowej masywnej 

PP 

Jeden z poniższych rysunków 

 

20. 

Wymienić rodzaje ścian oporowych 
wspornikowych 

PP 

płytowe i płytowo-słupowe 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

29 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz, 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

30 

ZADANIA TESTOWE 

 

Część I 
 
1.   Najmniejsza grubość płyty ściennej w ścianach kątowych płytowych powinna wynosić: 

b)    80 mm, 

c)  100 mm, 

d)  120 mm, 

e)  150 mm. 

 

2. Ściany oporowe wspornikowe (palisadowe) składają się z elementów zwanych brusami. 

a)  tak, 
b)  nie. 

 

3.  Ściany oporowe masywne przeciwstawiają się parciu gruntu ……………….………… . 

 

4. Ściany oporowe płytowe wykonuje się jako żelbetowe z betonu klasy B15 ÷ B25. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

5. W ścianach oporowych nienasłonecznionych wykonuje się dylatacje nie rzadziej niż co:  

a)  10 m, 

b)  15 m, 

c)  20 m, 

d)  25 m. 

 

6.   Rysunek przedstawia ścianę oporową: 

       

 

a)  wspornikowa, 

b)  masywną, 

c)  kątową płytową, 

d)  kątową płytowo-żebrową. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

31 

7.   Rozstaw żeber pionowych w ścianach kątowych płytowo-żebrowych wynosi:

   

 

a)  1,5 ÷ 2,5 m, 

b)  2,5 ÷ 3,5 m, 

c)  3,5 ÷ 4,5 m, 

d)  4,5 ÷ 5,5 m. 

 

8.   Przy montażu ścian oporowych palisadowych stosuje się wibromłoty.  

a)  tak, 

b)  nie. 

 

9.  Brygada  montażowa  przed  rozpoczęciem  montażu  powinna  być  przeszkolona  pod 

względem .................................................... . 

 

10. Numerem 1 na rysunku oznaczono: 

      

 

a)  zbrojenie, 

b)  śrubę rzymską, 

c)  wspornik, 

d)  złącze spawane. 

 
       

 

11. Elementy prefabrykowane typu L do budowy ścian oporowych w zasiekach na materiały 

sypkie ustawia się na utwardzonej nawierzchni, podsypce z piasku lub na gruncie. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

12. Przerwy dylatacyjne w ścianach oporowych mają szerokość: 

a)    5 ÷ 10 mm, 

b)  10 ÷ 20 mm, 

c)  15 ÷ 25 mm, 

d)  20 ÷ 25 mm. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

32 

13.  Podstawę ścian oporowych można wykonywać ze spadkiem do …….... % . 

Część II 

14.  Wyjaśnij  na  jakim  podkładzie  układa  się  ściany  oporowe  kątowe  płytowe  i  płytowo-

żebrowe. 

 

15. Narysuj zbrojenie skosu usztywniającego w ścianach kątowych płytowych.  

 

16. Pomiędzy tylną powierzchnią ścian oporowych i gruntem, należy stosować  ………… . 

 

17. Narysuj przerwę dylatacyjną zazębioną stosowaną w ścianach oporowych. 

 
18.Wymień, jaki pomocniczy sprzęt montażowy stosuje się przy montażu ścian oporowych. 

 
19. Narysuj przykład przekroju pionowego ściany oporowej masywnej. 

 

20. Wymień, jakie mamy rodzaje ścian oporowych wspornikowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż ścian oporowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź . 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13.   

 

14. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

34 

15. 

 

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

35 

7. LITERATURA 

 

1.  Kobiak  J.,  I  Stachurski  W.:  Konstrukcje  żelbetowe.  Tom  III  –  Arkady,  Warszawa 

1991r. 

2.  Okólski A., Rudolf W.: Konstrukcje budowlane cz.2. WSiP, Warszawa 1991r. 
3.  Poradnik  inżyniera  i  technika  budowlanego.  Praca  zbiorowa.  Arkady,  Warszawa 

1991r. 

4.  Pyrak S.: Konstrukcje z betonu cz.2. WSiP, Warszawa 1989r. 
5.  Pyrak S.: Konstrukcje z betonu cz. 5 – WSiP, Warszawa 2001r.