background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

              NARODOWEJ  

 

 

 
 
Marzena Rozborska 

 
 
 
 
 
 
 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 
712[04].Z2.06 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Ewelina Sadowska 

mgr inż. Grażyna Piontecka-Nowińska 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 

 

 

 

Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej712[04].Z2.06. 
,,Montaż  budynków  w  technologii  wielkopłytowej’’  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

5.1.  Charakterystyka technologii wielkopłytowej konstrukcji budynków 

5.1.1. Ćwiczenia 

5.2.  Przygotowanie i kontrola geodezyjna przy pracach montażowych 

5.2.1. Ćwiczenia 

5.3.  Zasady montażu elementów ściennych, stropowych i dachowych 

5.3.1. Ćwiczenia 

5.4.  Zasady montażu spoczników i biegów schodowych 

5.4.1. Ćwiczenia 

5.5.  Bhp przy pracach montażowych  

5.5.1. Ćwiczenia 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.  Literatura 

 

12 

12 

12 

14 

14 

16 

16 

20 

20 

22 

22 

24 

40 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Montaż  budynków  w  technologii 

wielkopłytowej”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04].  

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  cele kształcenia, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych i intelektualnych, 

  przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

  wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Ze  względu  na  specyfikę  prac  montażowych  ćwiczenia 
powinny być prowadzone w grupach 2- 3 osobowych. Pracownia powinna być wyposażona w 
modele  kondygnacji  budynków  wielkopłytowych  oraz  zestawy  narzędzi  i  sprzętu 
montażowego.  Czas  wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać  w zależności  od  potrzeb  i  rozwoju 
grupy. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktację zadań , 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej  

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji żelbetowych 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Wykonywanie    budynków 

w technologii wielkopłytowej” uczeń powinien umieć:   

  stosować terminologię budowlana, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  rozróżniać podstawowe materiały zbrojarskie i ciesielskie, 

  wykonywać czyszczenie, prostowanie i cięcie stali zbrojeniowej, 

  wykonywać proste zbrojenie, 

  wykonywać wieniec żelbetowy. 

 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować konstrukcje wielkopłytowe budynków, 

 

dobrać materiały do montażu budynków wielkopłytowych, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt do montażu, 

 

zmontować płyty ścienne, 

 

zmontować płyty stropowe, 

 

zmontować spoczniki i biegi klatki schodowej, 

 

wykonać montaż konstrukcji dachu, 

 

wykonać pionowe i poziome złącza płyt ściennych, 

 

wykonać złącza płyt stropowych, 

 

zmontować płyty balkonowe, 

 

przetransportować elementy wielkopłytowe na miejsce montażu, 

 

wykonać prace montażowe z zachowaniem zasad bhp, 

 

wykorzystać dokumentację techniczną. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04].  
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych712[04].Z2.  

 

 

 

Jednostka modułowa: Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 712[04].Z2.06.    

 

Temat: Zasady montażu płyt ściennych w technologii wielkopłytowej. 
 
Cel ogólny: Określanie zasad montażu płyt ściennych w systemie wielkopłytowym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  wskazać etapy montażu elementów ściennych wielkopłytowych, 

  dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu płyt ściennych, 

  wyjaśnić, na czym polega rektyfikacja elementów ściennych, 

  podać czynności poszczególnych zespołów w brygadzie montażowej, 

  określić zasady bhp obowiązujące podczas montażu. 

Metody nauczania:  

  pokaz z objaśnieniem.  

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zbiorowa.  

Czas: 135min. 
Środki dydaktyczne: 

  plansze z rysunkami etapów robót montażowych elementów ściennych, 

  dokumentacja techniczna, 

  komplet stężeń montażowych, 

  rozbierany model budynku wielkopłytowego, 

 

żuraw, 

  zawiesia, 

  pion montażowy, 

  drążki montażowe, 

  podbijak drewniany, 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

  nauczyciel analizuje planszę z etapami robót montażowych elementów ściennych, 

  podczas  analizy  rysunków    nauczyciel  wskazuje  zespoły  wchodzące  w  skład  brygady 

i określa zakres ich prac, 

  omawiając etapy prac, nauczyciel omawia sprzęt i narzędzia, prezentując je jednocześnie, 

  nauczyciel wyjaśnia pojecie rektyfikacji. 

4.  W czasie pokazu uczniowie próbują wskazać zasady bezpiecznej pracy podczas montażu. 
5.  Nauczyciel weryfikuje ich propozycje. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie klasopracowni. 
Praca domowa  
Udziel  odpowiedzi  na  pytanie:  Przy  jakiej  prędkości  wiatru  nie  należy  prowadzić  robót 
montażowych? 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 

umiejętności. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć  2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04].  
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 

 

 

 

 

Jednostka modułowa: Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 712[04].Z2.06. 
Temat: Wykonanie  montażu  ściany w technologii wielkopłytowej. 
 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu ścian z prefabrykatów wielkopłytowych.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać materiały i sprzęt do wykonania montażu zgodnie z dokumentacją techniczną, 

  zorganizować stanowisko do wykonania montażu  zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać montaż elementów ściennych, 

  wykonać rektyfikację elementu ściennego, 

 
Metody nauczania:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

  grupowa. 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
Środki dydaktyczne: 

  modele konstrukcji elementów ściennych,  

  dokumentacja techniczna niezbędna do wykonania montażu, 

  sprzęt montażowy, 

  drabinki, 

  zawiesia, 

  kosze, 

  drążki montażowe 

  odciągi, 

  zastrzały, 

  pion montażowy, 

  instrukcja bhp, 

  literatura z rozdziału 7. 

  
Czas:
  180 min. 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia. 

Przedmiotem zadnia jest  z obsług narzędzi montażowych i przepisami bhp.  

 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów z pracą 

metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE ( PYTANIA KONTROLNE): 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

1.  Jak powinni być ubrani członkowie grup montażowych? 
2.  Jakie obowiązki ma zespół montażowy a jakie robotnicy linowi? 
3.  Jak narzędzia i sprzęt są potrzebne przy montażu elementów ściennych? 
4.  Jak  ustawiamy i mocujemy element w miejscu wbudowania?   
5.  Kiedy można usunąć sprzęt stężający?   
6.  Jak dokonujemy rektyfikacji elementów ściennych? 

 
PLANOWANIE 

1.  Zaplanuj  narzędzia  i  materiały  potrzebne    do  wykonania  montażu  elementów 

ściennych. 

2.  Podaj kolejność czynności przy montażu elementów ściennych. 
3.  Podaj czynności przy rektyfikacji płyty ściennej. 

 
UZGODNIENIE 

1.  Nauczyciel sprawdza wypełnione arkusze zawierające pytania kontrolne i planowanie. 
2.  Jeżeli  uczeń  odpowiedział  prawidłowo  i  poprawnie  zaplanował  czynności  może 

przystąpić do wykonania ćwiczenia. 

3.  Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i przeprowadza instruktaż stanowiskowy bhp. 

 
WYKONANIE 

1.  Naprowadzenie płyty ściennej na miejsce wbudowania. 
2.  Ustawienie i stężenie płyty ściennej. 
3.  Przeprowadzenie rektyfikacji płyty ściennej, 
4.  Zwolnienie elementu z haków zawiesi. 
5.  Wykonanie montażu  następnej płyty. 
6.  Przygotowanie do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 

1.  Czy prawidłowo została wybrana odzież i sprzęt ochrony osobistej? 
2.  Czy prawidłowo został wybrany sprzęt montażowy i kontrolny? 
3.  Czy prawidłowo wykonano montaż? 
4.  Czy prawidłowo wykonano rektyfikację? 
5.  Jak przebiegała współpraca w zespole? 

 
 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy ćwiczenia sprawiły  im najwięcej trudności, jakie mocne 

strony  swojej  pracy  dostrzegają.  Nauczyciel  podsumowuje  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe, 
ważne  umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości. 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Sporządź  notatkę  na  temat:  Jakie  wady  wykazują  budynki  wykonane  w  technologii 

wielkopłytowej?  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności, 

  obserwacja aktywności uczniów podczas wykonania ćwiczeń. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. Charakterystyka  technologii  wielkopłytowej  konstrukcji 

budynków 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wybierz elementy przestrzenne wielkopłytowe, spośród przedstawionych modeli.  
 
Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  dokonać oględzin modeli, 
3)  wybrać elementy przestrzenne, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

–  modele budynków z  elementów wielkopłytowych, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wybierz  złącza  poziome  elementów  wielkopłytowych,  spośród  przedstawionych  modeli. 

Wypisz elementy tych połączeń. 

 
Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  dokonać oględzin modeli złączy, 
3)  wybrać złącza poziome, 
4)  wypisać elementy złączy na podstawie oględzin, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

modele złączy elementów wielkopłytowych, 

– 

zeszyt do ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

  

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Przygotowanie  i  kontrola  geodezyjna  przy  pracach 

montażowych 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  osadzenie  śruby  rektyfikacyjnej  w  wyznaczonym  miejscu   wieńca  stropu  nad 

piwnicą. 

 
Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania oraz zasady bezpiecznej pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wybrać śrubę rektyfikacyjną, 
3)  zamocować śrubę w wyznaczonym miejscu, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
–  śruby rektyfikacyjne, 
–  zaprawa cementowa, 
–  kielnia, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2

  

Wykonaj stabilizację punktu geodezyjnego. 
 
Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania oraz zasady bezpiecznej pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wybrać palik stalowy, 
3)  wbić palik w grunt, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

palik stalowy, 

 

młotek, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Zasady  montażu  elementów  ściennych,  stropowych,  oraz 

dachowych 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  płyt  ściennych  w  technologii  wielkopłytowej,  jako  członek  zespołu 

montażowego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkopłytowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  ustalić kolejność czynności podczas montażu, 
4)  dobrać potrzebny sprzęt, 
5)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  montażu  z  zachowaniem  wymogów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

6)  naprowadzić element na miejsce wbudowania, 
7)  ustawić i dokonać stężenia płyty ściennej, 
8)  przeprowadzić rektyfikację płyty ściennej, 
9)  zwolnić element z haków zawiesi, 
10)  wykonać montaż kolejnych płyt, 
11)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  dokumentacja techniczna, 

  komplet stężeń montażowych, 

  rozbierany model budynku wielkopłytowego, 

  urządzenie dźwigowe, 

  zawiesia, 

  pion montażowy, 

  drążki montażowe – trzy różne typy, 

  podbijak drewniany, 

  kielnia, 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

  zaprawa, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  płyt  stropowych  w  technologii  wielkopłytowej,  jako  członek  zespołu 

montażowego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkopłytowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  ustalić kolejność czynności podczas montażu płyty stropowej, 
4)  dobrać potrzebny sprzęt, 
5)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  montażu  z  zachowaniem  wymogów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

6)  naprowadzić płytę stropową na miejsce wbudowania, 
7)  opuścić płytę stropową  stosując drążki montażowe, 
8)  sprawdzić poprawność ułożenia płyty, 
9)  zwolnić element z haków zawiesi, 
10)  wykonać montaż kolejnych płyt, 
11)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12)  dokonać oceny poprawności  wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  dokumentacja techniczna, 

  rozbierany model budynku wielkopłytowego, 

  urządzenie dźwigowe, 

  zawiesia, 

  drążki montażowe – trzy różne typy, 

  podbijak drewniany, 

  kielnia, 

  zaprawa, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  montaż  płyty  balkonowej  w  technologii  wielkopłytowej  za  pomocą  pętli 

zbrojarskich i betonu, jako członek zespołu montażowego. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkopłytowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem do  realizacji 
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  ustalić kolejność czynności podczas montażu płyty balkonowej, 
4)  dobrać potrzebny sprzęt, 
5)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  montażu  z  zachowaniem  wymogów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

6)  naprowadzić płytę balkonową na miejsce wbudowania, 
7)  opuścić płytę balkonową stosując drążki montażowe, 
8)  sprawdzić poprawność ułożenia płyty, 
9)  wykonać podparcie płyty zgodnie z dokumentacją techniczną, 
10) zamontować pętle zbrojarskie, 
11) zabetonować otwory z pętlami zbrojarskimi, 
12) zwolnić element z haków zawiesi, 
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14) dokonać oceny poprawności  wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  dokumentacja techniczna, 

  rozbierany model budynku wielkopłytowego, 

  urządzenie dźwigowe, 

  zawiesia, 

  drążki montażowe – trzy różne typy, 

  podbijak drewniany, 

  kielnia, 

  beton , 

  pręty zbrojenia wygięte w pętle, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  montaż  płyt  dachowych  w  technologii  wielkopłytowej  na  przygotowanym 

stanowisku , jako członek zespołu montażowego. 

Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkopłytowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole. Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  ustalić kolejność czynności podczas montażu płyty dachowej, 
4)  dobrać potrzebny sprzęt, 
5)  naprowadzić płytę dachową na miejsce wbudowania, 
6)  opuścić płytę dachową stosując drążki montażowe, 
7)  sprawdzić poprawność ułożenia płyty, 
8)  zwolnić element z haków zawiesi, 
9)  wykonać montaż kolejnych płyt, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  dokumentacja techniczna, 

  przygotowane stanowisko ze ściankami kolankowymi, 

  płyty dachowe, 

  urządzenie dźwigowe, 

  zawiesia, 

  drążki montażowe –  trzy różne typy, 

  podbijak drewniany, 

  kielnia, 

  zaprawa, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Zasady montażu spoczników i biegów schodowych 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  płyty  spocznikowej  piętrowej  w  technologii  wielkopłytowej,  jako 

członek zespołu montażowego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkopłytowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  ustalić kolejność czynności podczas montażu spocznika, 
4)  dobrać potrzebny sprzęt, 
5)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  montażu  z  zachowaniem  wymogów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

6)  naprowadzić płytę spocznikową na miejsce wbudowania, 
7)  opuścić płytę spocznikową stosując drążki montażowe, 
8)  sprawdzić poprawność ułożenia płyty, 
9)  zwolnić element z haków zawiesi, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  dokumentacja techniczna, 

  rozbierany model budynku wielkopłytowego, 

  urządzenie dźwigowe, 

  zawiesia, 

  drążki montażowe, 

  podbijak drewniany, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  płyty  biegowej  w  technologii  wielkopłytowej,  jako  członek  zespołu 

montażowego. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkopłytowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole. Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  ustalić kolejność czynności podczas montażu płyty biegowej, 
4)  dobrać potrzebny sprzęt, 
5)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  montażu  z  zachowaniem  wymogów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

6)  naprowadzić płytę biegową na dolny spocznik, 
7)  opuścić płytę biegową, 
8)  sprawdzić poprawność ułożenia płyty, 
9)  zwolnić element z haków zawiesi, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  dokumentacja techniczna, 

  rozbierany model budynku wielkopłytowego, 

  urządzenie dźwigowe, 

  zawiesia, 

  drążki montażowe, 

  podbijak drewniany, 

   literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5.  Bhp przy pracach montażowych 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz    odzież  ochronną  i  sprzęt  ochrony  osobistej  dla  członków  brygady  montażowej 

w okresie letnim. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeanalizować warunki, w jakich ma pracować brygada, 
3)  dobrać odzież i sprzęt ochrony osobistej, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zeszyt do ćwiczeń, 

  przybory do pisania, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Zapisz  kolejne  etapy  sygnalizacji  optycznej  podczas  montażu  płyty  stropowej  od 

sprowadzenia  zawiesia  dźwigu  nad  element,  poprzez  montaż  na  stanowisku  wbudowania  do 
powrotu zawiesia nad drugi element. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)  ustalić poszczególne etapy przy podnoszeniu płyty, 
3)  wypisać etapy sygnalizacji optycznej, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  zeszyt do ćwiczeń, 

  przybory do pisania, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

,,Montaż 

budynków 

w technologii wielkopłytowej” 

Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności z których: 

 

Zadania 1 – 15 z poziomu podstawowego.

 

 

Zadania 16 – 20 z poziomu ponadpodstawowego

 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
:  1.  c,  2.  b,  3.  d,  4.  a,  5.  c,  6.  c, 7. c, 8. d, 9. d, 10. c, 11. b, 
12. a, 13. a, 14. b, 15. c, 16. a, 17. a, 18. a, 19. a, 20. b

 

 
Plan testu 

Nr 
zad 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać rodzaj złącza elementów 

prefabrykowanych 

2. 

Rozróżnić śrubę rektyfikacyjną  

B 

P 

3. 

Rozpoznać element łącznika 

imadłowego  

P 

d 

4. 

Określić sposób stabilizacji punktów 

geodezyjnych  

P 

5. 

Określić sposób wyznaczenia 

usytuowania całej konstrukcji 

budynku  

C 

P 

6. 

Określić metodę montażu budynków 

wielkopłytowych  

C 

P 

c 

7. 

Ustalić warunki usunięcia stężeń  

B 

P 

c 

 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8. 

Wyjaśnić, kto sygnalizuje 

operatorowi dźwigu manewry 

podczas montażu elementów 

B 

P 

9. 

Określić zakres czynności zespołu 

montażowego 

C 

P 

10. 

Podać funkcję ryg  

A 

P 

11. 

Określić kolejność montażu 

elementów klatki schodowej 

C 

P 

12. 

Wskazać element klatki, który 

montuje się jako ostatni  

C 

P 

13. 

Podać zastosowanie pionu 

montażowego  

B 

P  

14. 

Określić sposób przenoszenia 

elementów na haku żurawia 

C 

P 

b 

15. 

Określić kiedy można dać sygnał do 

rozpoczęcia przenoszenia elementu 

C 

P 

16. 

Określić czas zapoznania brygady 

montażowej z technologią i 

przepisami bhp 

C 

PP 

17. 

Rozpoznać znak sygnalizacyjny 

D 

PP 

18. 

Wyjaśnić sposób rektyfikacji 

C 

PP 

a 

19. 

Scharakteryzować montaż  

elementów klatki schodowej 

PP 

20. 

Dobrać zawiesie do kształtu 

elementu prefabrykowanego. 

C 

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustalić  z  uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem.  

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.   
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).  
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielenie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Instrukcja dla ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Tekst  zawiera 20 zadań, są to zadania wielokrotnego wyboru oraz typu prawda – fałsz. 
6.  Udziel  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a 
następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponad podstawowy. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielanie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie. 

10.  Na rozwiązanie tekstu masz 45 minut. 

Powodzenia ! 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
Część I 
1.  Na rysunku  przedstawione jest złącze: 

a)  pionowe ścian nośnych, 

b)  pionowe płyt stropowych,  

c)  poziome płyty stopowej ze ścianą zewnętrzną,  

d)  poziome płyty stopowej ze ścianą wewnętrzną.  

 

2.  Na  rysunku    przedstawione  jest  złącze  płyt  stropowych,  a  numerem  1  oznaczony  jest 

element: 

a)  płaskownik, 

b)  śruby rektyfikacyjne, 

c)  płyta stropowa, 

d)  pręt montażowy. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

3.  Na rysunku poniżej przedstawiono łącznik imadłowy, a numerem 4 oznaczono: 

a)  imadło, 

b)  śrubą dociskową, 

c)  dźwignią śruby, 

d)  łącznik rurowy z gwintem wewnętrznym. 

 

4.  Punkty geodezyjne  można stabilizować palikami stalowymi wbitymi w grunt nazywanymi: 

a)  świadkami, 

b)  zaznaczeniami, 

c)  znacznikami, 

d)  wyznacznikami. 

 

5.  Usytuowanie całej konstrukcji budynku wyznacza się osadzając śruby rektyfikacyjne w: 

a)  narożach placu budowy, 

b)  wieńcach stropów nad ostatnią kondygnacją, 

c)  wieńcach stropów nad piwnicami, 

d)  ścianach pierwszej kondygnacji. 

 

6.  Montaż budynków wielkopłytowych przeprowadza się metodą: 

a)  masową, 

b)  kompleksową, 

c)  rozdzielczą, 

d)  inwentarską.  

7.  Przy łączeniu elementów za pomocą spawania, stężenia usuwa się: 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

a)  po 3 dniach od wykonania spawów, 

b)  po uzyskaniu przez spawy określonej wytrzymałości, 

c)  zaraz po wykonaniu spawów, 

d)  tydzień po wykonaniu spawów. 

 

8.  W czasie przenoszenia i podawania elementów do wbudowania, sygnalizację operatorowi 

maszyny montażowej przekazuje:  

a)  osoba wskazana przez operatora, 

b)  robotnik przy linach odciągowych, 

c)  robotnik ustawiający płytę, 

d)  brygadzista. 

9.  Prawidłowe  ustawienie  elementu  ściennego  i  jego  rektyfikacja,  należą  do  zakresu 

czynności zespołu: 

a)  spoinowania, 

b)  spawaczy, 

c)  linowego, 

d)  montażowego. 

 

10.  Rygi używane są jako sprzęt pomocniczy podczas montażu:  

a)  ścian działowych, 

b)  płyt biegowych, 

c)  płyt stropowych, 

d)  płyt ściennych. 

 

11.  Spoczniki międzykondygnacyjne montuje się: 

a)  przed montażem ścian, 

b)  równocześnie z montażem ścian, 

c)  po montażu  ścian, 

d)  wraz z montażem stropu. 

 

12.  Podczas montażu elementów schodowych, jako ostatni element montuje się płytę: 

a)  biegową, 

b)  spocznikową dolną, 

c)  spocznikową górną, 

d)  spocznikową międzypiętrową. 

 

 

 

13.  Pion montażowy służy do rektyfikacji: 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

a)  pionowej elementów ściennych, 

b)  poziomej elementów ściennych, 

c)  pionowej elementów stropowych, 

d)  poziomej  elementów stropowych. 

 

14.  Elementy zawieszone na haku żurawia, powinny być przemieszczane nad zamontowanymi 

fragmentami konstrukcji lub rusztowania na wysokości: 
a)  1, 20 m, 

b)  1,50 m, 

c)  1,80 m, 

d)  3,00 m. 

 

15.  Sygnał rozpoczęcia ładowania  (przenoszenia) elementu przekazuje brygadzista starszemu 

linowemu wówczas, gdy:  

a)  założono łącznik imadłowy, 

b)  zespół montażowy dotarł na miejsce wbudowania elementu, 

c)  przygotowano się do przyjęcia elementu na miejscu jego wbudowania, 

d)  uważa to za stosowne. 

 

Część II 

16.  Brygadę montażową, należy zapoznać z technologią montażu i przepisami bhp przed: 

a)  rozpoczęciem montażu, 

b)  wykonaniem prac przygotowawczych na placu budowy, 

c)  zagospodarowaniem placu budowy, 

d)  rozpoczęciem inwestycji. 

 

17.  Człowiek pokazany na rysunku sygnalizuje: 

a)  opuszczanie, 

b)  podnoszenie, 

c)  koniec pracy, 

d)  otworzenie chwytaka. 

 

 

18.  Czy za pomocą  zastrzału  można przeprowadzić rektyfikację płyt ściennych? 

a)  tak 

b)   nie 

 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

19.  Czy  montaż  spoczników  i  biegów  klatki  schodowej  przeprowadza  się  jednocześnie 

z montażem stropów i ścian? 

a)  tak 

b)  nie 

 

20.  Czy zawiesie do montażu płyt stropowych i biegów schodowych jest takie same? 

a)  tak 

b)  nie 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

 

19 

 

20 

 

 

∑ punktów  

 

 
 

………………………………………… 

Ocena 

 
 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

TEST 2 
Test    dwustopniowy    do    jednostki    modułowej  „  Montaż  budynków 
w technologii wielkopłytowej” 

Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności z których: 

Zadania 1 – 15 z poziomu podstawowego.

 

Zadania 16 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.

 

 
Punktacja zadań 
 

Za każdą  prawidłową  odpowiedź  w pytaniach numer 1, 3,  4,  5,  6,  8,  10,  11, 12, 13, 14, 

15, 16, 17, 18,19, 20 uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 
0 punktów. W zadaniach numer 2 i 7 uczeń może uzyskać po trzy punkty, zależnie od zakresu 
odpowiedzi. Pytanie nr 9 – 7 punktów. W sumie uczeń może otrzymać 30 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 
– 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 15 punktów, 

– 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 19 punktów,  

– 

dobry  –  za  uzyskanie  co  najmniej  23  punktów,  w  tym  minimum  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego,  

– 

bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  co  najmniej  27  punktów,  w  tym  minimum  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

an

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

K

at

ego

ri

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

aga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Rozróżnić 

element 

konstrukcji 

wielkopłytowej budynku 

2.   

Wymienić 

prefabrykaty 

przestrzenne 

stosowane w technologii wielkopłytowej 

-  bloki wentylacyjne, 
-  elementy szybów dźwigów, 
-  kabiny sanitarne. 

3.   

Określić 

rodzaj 

złącza 

elementów 

wielkopłytowych 

4.    Wyjaśnić pojęcie ,,świadka” 

  B 

-  stalowy palik służący do 

stabilizacji punktów 
geodezyjnych 

5.   

Wyjaśnić  w  jaki  sposób  zaznacza  się 
usytuowanie całej konstrukcji budynku  

6.   

Określić  rodzaj  metody  stosowanej  przy 
montażu płyt ściennych 

7.   

Podać 

zasady 

dotyczące 

kolejności 

montażu i stateczności elementów 

-  w pierwszej kolejności 

montuje się elementy 
najdalej usytuowane od 
żurawia, 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

-  kolejność wbudowania 

powinna zapewniać dobre 
wykonanie złączy i spoin,  

-  należy zapewnić 

stateczność zmontowanych 
fragmentów konstrukcji. 

8.   

Wyjaśnić,  kto  sygnalizuje  operatorowi 
dźwigu 

manewry 

podczas 

montażu 

elementów 

9.   

Określić  miejsce  pracy  i  zakres  czynności 
zespołu montażowego 

-  zespół pracuje na 

wznoszonym obiekcie, 

-  brygadzista przekazuje 

sygnały operatorowi 
maszyn, 

-  czynności zespołu: 

ostateczne naprowadzanie 
elementów na miejsca 
budowania, stężenie 
elementów po 
prawidłowym ustawieniu, 
rektyfikacja i zwolnienie 
elementów z haków zawiesi 

10.  

Wyjaśnić  czy  rygi  stosuje  się  podczas 
montażu elementów stropowych 

11.  

Określić  czynności  zespołu  przy  montażu 
płyty biegowej 

12.  

Określić  czy  drabinki  montażowe  można 
opierać 

element 

ustawiany, 

nie 

zamocowany na stałe 

13.  

Określić  czy  płyty  dachowe  podlegają 
rektyfikacji 

14.  

Dobrać  sprzęt  do  rektyfikacji  pionowej 
elementów ściennych 

15.  

Określić  kiedy  montażyści  mogą  zbliżyć 
się do podawanego elementu 

16.  

Określić 

czy 

za 

pomocą 

łącznika 

imadłowego 

można 

przeprowadzać 

rektyfikację płyt ściennych. 

PP 

17.  

Określić  czy  montaż  elementów  klatki 
schodowej  przeprowadza  się  jednocześnie 
z montażem  stropów i ścian 

PP 

18.   Rozpoznać znak sygnalizacyjny 

PP 

19.  

Określić 

czas 

zapoznania 

brygady 

montażowej  z  technologią  i  przepisami 
bhp 

PP 

20.  

Dobrać  zawiesie  do  kształtu  elementu 
prefabrykowanego. 

PP 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustalić  z  uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem.  

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.   
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).  
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielenie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Tekst  zawiera 20 zadań, są to zadania: otwarte, z luką, wielokrotnego wyboru, prawda 

– fałsz. 

6.  Udziel  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

7.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponad podstawowy. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielanie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie. 

10.  Na rozwiązanie tekstu masz 45 minut. 

Powodzenia ! 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja,  

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

I część 

1.  Na rysunku obok, numerem 1 oznaczony jest element: 

a)  ścienny wielkoblokowy, 

b)  ścienny wielkopłytowy, 

c)  stropowy kanałowy, 

d)  stropowy pełny. 

2.  Wymień trzy części budynku, które można wykonać z prefabrykatów przestrzennych. 

 

3.  Na rysunku obok przedstawione jest złącze: 

a)  pionowe ścian wewnętrznych, 

b)  poziome ścian wewnętrznych, 

c)  poziome płyt stropowych, 

d)  pionowe płyt stropowych. 

 

4.  Wyjaśnij pojęcie ,,świadek”. 

 

5.  Usytuowanie  całej  konstrukcji  budynku  wyznaczają  śruby  rektyfikacyjne  osadzone 

w wieńcach stropów nad piwnicami. 

a)  tak 

b)  nie 

 

6.  Montaż budynków wielkopłytowych przeprowadza się metodą: 

a)  masową, 

b)  kompleksową, 

c)  rozdzielczą, 

d)  inwentarską. 

 

7.  Podaj  zasady  dotyczące  kolejności  montażu  i  stateczności  elementów,  przy  montowaniu 

płyt ściennych w technologii wielkopłytowej. 

 

8.  W czasie przenoszenia i podawania elementów do wbudowania, sygnalizację operatorowi 

maszyny montażowej przekazuje:  

a)  osoba wskazana przez operatora, 

b)  robotnik przy linach odciągowych, 

c)  robotnik ustawiający płytę, 

d)  brygadzista. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

9.  Podaj miejsce pracy i zakres czynności zespołu montażowego. 

 

10.  Czy rygi używane są podczas montażu płyt stropowych? 

a)  tak 

b)  nie 

 

11.  Przy montażu płyty biegowej zaangażowany jest pełny zespół 3-osobowy, z czego: 

a)  dwóch  montażystów  przyjmuje  bieg  schodowy  stojąc  na  górnym  spoczniku, 

brygadzista daje sygnały z tego samego spocznika, 

b)  dwóch  montażystów  przyjmuje  bieg  schodowy  stojąc  na  dolnym  spoczniku, 

brygadzista daje sygnały z dolnego spocznika, 

c)  dwóch  montażystów  przyjmuje  bieg  schodowy  stojąc  na  górnym  spoczniku, 

brygadzista przyjmuje go na spoczniku dolnym, 

d)  dwóch  montażystów  przyjmuje  bieg  schodowy  stojąc  na  dolnym  spoczniku, 

brygadzista przyjmuje go na spoczniku górnym. 

 

12.  Czy drabinki montażowe można opierać o element ustawiany, nie zamocowany na stałe? 

a)  tak 

b)  nie 

 

13.  Czy płyty dachowe podlegają rektyfikacji? 

a)  tak 

b)  nie 

 

14. Rektyfikację ustawienia pionowego elementów ściennych wykonuje się za pomocą: 

a)  pionu montażowego, 

b)   poziomnicy, 

c)  młotka, 

d)  linii ważnej. 

 

15.  Montażyści  mogą  zbliżać  się  do  podawanego  elementu  w  celu  odpowiedniego 

nakierunkowania go tylko wówczas, gdy zawiśnie on na wysokości najwyżej:  

a)  0,75 m nad miejscem projektowanego wbudowania, 

b)  2,5 m nad miejscem projektowanego wbudowania, 

c)  0,5 m nad miejscem projektowanego wbudowania, 

d)  1,5 m nad miejscem projektowanego wbudowania. 

 

 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Część II 

16.  Czy za pomocą  łącznika imadłowego można przeprowadzić rektyfikację płyt ściennych? 

a)  tak 

b)  nie 

 

17.  Czy  montaż  spoczników  i  biegów  klatki  schodowej  przeprowadza  się  jednocześnie 

z montażem stropów i ścian? 

a)  tak 

b)  nie 

 

18.  Człowiek pokazany na rysunku sygnalizuje: 

a)  opuszczanie, 

b)  podnoszenie, 

c)  koniec pracy, 

d)  otworzenie chwytaka. 

 

19.  Brygadę montażową, należy zapoznać z technologią montażu i przepisami bhp: 

a)  przed rozpoczęciem montażu, 

b)  przed wykonaniem prac przygotowawczych na placu budowy, 

c)  przed zagospodarowaniem placu budowy, 

d)  przed rozpoczęciem inwestycji. 

 

20.  Czy zawiesie do montażu płyt stropowych i biegów schodowych jest takie same? 

a)  tak 

b)  nie 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem 

 

 

 
 
 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

7.  LITERATURA 

1.  Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 4. WSiP, Warszawa 1995 
2.  Mirski J. Z., Łącki K.: Budownictwo z technologią. cz. 2 . WSiP, Warszawa 1995 
3.  Poradnik kierownika budowy – praca zbiorowa. FORUM, Poznań 2006 
4.  Poradnik majstra budowlanego – praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 1985 
5.  Pyrak S.: Konstrukcje z betonu cz.2.WSiP, Warszawa 2004 
6.  Urban L.: Montaż budynków z wielkich płyt. ARKADY, Warszawa 1979 
7.  Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne t. III. ARKADY Warszawa 1967