background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Lucja Zegadło 

 

 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

 

712[04].Z2.11 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Zbigniew Chwieduk 

mgr inż. Marzena Rozborska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda  

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z2.11

 

„Prowadzenie  prac  montażowych  zimą”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Zasady prowadzenia robót przy obniżonych temperaturach 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2  Środki  i  urządzenia  umożliwiające  prowadzenie  robót  montażowych  przy 

obniżonej temperaturze 

 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Przygotowanie  budowy  i  montaż  konstrukcji  betonowych  prefabrykowanych       

w warunkach zimowych 

 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

17 

7. Literatura 

34 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Prowadzenie prac montażowych zimą”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 

żelbetowych 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  prac 

montażowych zimą ” uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać rusztowania do robót budowlanych, 

 

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych, 

  wykonywać proste roboty murarskie, ciesielskie, zbrojarskie i betoniarskie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  określić warunki prowadzenia prac w okresie zimowym, 

  dobrać metodę prowadzenia prac przy obniżonych temperaturach, 

  dobrać i przygotować narzędzia i sprzęt do prowadzenia robót w okresie zimowym, 

  dobrać i przygotować materiały do prowadzenia robót montażowych w zimie, 

  przestrzegać przepisy bhp podczas prowadzenia prac zimą, 

  przygotować stanowisko pracy do prowadzenia robót montażowych w zimie, 

  wykorzystać dokumentację techniczną. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć  1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Prowadzenie prac montażowych zimą 712[04].Z2.11 
 
Temat:  Właściwości  dodatków  chemicznych  do  betonów  i  zapraw  zabezpieczających  przed 
wpływami niskiej temperatury. 
  
Cel ogólny
: Poznanie właściwości dodatków chemicznych stosowanych do betonów i zapraw 
w okresie zimowym. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wymienić  dodatki  chemiczne  stosowane  do  betonów  i  zapraw  zabezpieczających  przed 

wpływem niskiej temperatury, 

  wyjaśnić jaki wpływ na beton i zaprawę ma dodatek chlorku wapnia,  

  wyjaśnić jaki wpływ na beton i zaprawę ma dodatek węglanów, 

  wyjaśnić jaki wpływ na beton i zaprawę ma dodatek azotanu sodu. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów, 

  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 

  zadanie, 

  blok rysunkowy formatu A 4, 

  przybory do rysowania i pisania. 

 
Czas:  90 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest poznanie właściwości oddziaływania na zaprawę i beton dodatków 
chemicznych.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE INFORMACJI 
1.  Jakie  dodatki  chemiczne  stosuje  się  w  celu  zabezpieczenia  betonu  i  zaprawy  przed 

wpływem niskiej temperatury? 

2.  Jak oddziałuje na beton i zaprawę chlorek wapnia? 
3.  Jak oddziałują na beton i zaprawę węglany? 
4.  Jak oddziałuje na beton i zaprawę azotan sodu? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal,  gdzie  możesz  znaleźć  informacje  dotyczące  dodatków  chemicznych  stosowanych 

do betonów i zapraw zabezpieczających przed wpływem niskiej temperatury. 

 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Wypisz  dodatki  chemiczne  stosowane  do  betonów  i  zapraw  zabezpieczających  przed 

wpływem niskiej temperatury. 

2.  Wypisz właściwości chlorku wapnia. 
3.  Wypisz właściwości węglanów. 
4.  Wypisz właściwości azotanu sodu. 
 
SPRAWDZANIE 

 

1.  Czy prawidłowo zostały wypisane dodatki chemiczne? 
2.  Czy poprawnie wypisano właściwości chlorku wapnia? 
3.  Czy poprawnie wypisano właściwości węglanów? 
4.  Czy poprawnie wypisano właściwości azotanu sodu? 
 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Korzystając  z  dostępnych  źródeł  odszukaj  opakowania  lub  instrukcje  dodatków 

chemicznych do betonów i zapraw. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 
 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Prowadzenie prac montażowych zimą 712[04].Z2/2.11 
Temat: Składowanie płyt stropowych w okresie zimowym. 

 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności składowania materiałów w okresie zimowym. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać materiały i sprzęt do wykonania składowania, 

  zorganizować stanowisko do składowania materiałów zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać składowanie prefabrykatów płytowych, 

  wykonać zabezpieczenie stosu płyt przed czynnikami zewnętrznymi, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa 

 
Czas:  135min. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  modele płyt stropowych, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  podkłady drewniane, 
–  przekładki drewniane, 
–  folia, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Wykonując ćwiczenie uczeń: 
–  pobiera narzędzia i sprzęt do wykonania składowania, 
–  układa podkłady drewniane, 
–  mocuje zawiesia do transportu pionowego płyt, 
–  układa pierwszą płytę na podkładach wykorzystując sprzęt do transportu pionowego, 
–  układa przekładki na pierwszej płycie, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

–  układa następne płyty oddzielając je przekładkami, 
–  przykrywa folią ułożony stos płyt. 

6.  Po wykonaniu składowania uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia. 
 

Zakończenie zajęć 

1.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia. 
2.  Nauczyciel  analizuje prace ucznia i stwierdza, czy praca przebiega prawidłowo. 
3.  Uczeń prezentuje swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Zdobądź  z  dowolnych  źródeł  informacje  na  temat  składowania  innych  materiałów 

w okresie zimowym. Zdobyte informacje przynieś i przedstaw na zajęciach. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Zasady prowadzenia robót przy obniżonych temperaturach 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odpowiedz  czy  dla  podanych  parametrów  prędkości  wiatrów  i  temperatur  można 

prowadzić roboty montażowe. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  karteczki  z  zapisanymi  parametrami  temperatury 

i prędkości  wiatru.  Zadaniem  ucznia  jest  odpowiedzieć  czy  w  takich  warunkach  można 
prowadzić roboty montażowe. 

 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wypisz,  jakie  rodzaje  zabezpieczeń  elementów  konstrukcji  przed  mrozem  stosuje  się 

przy robotach montażowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać na arkuszu rodzaje zabezpieczeń, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Środki  i  urządzenia  umożliwiające  prowadzenie  robót 

montażowych przy obniżonej temperaturze 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  właściwości  domieszek  do  betonów  i  zapraw  przedstawionych  Ci  przez 

nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  próbki  lub  opakowania  po  domieszkach  do  betonów 

i zapraw.  Zadaniem  ucznia  jest  wypisanie  na  kartkach  właściwości  tych  domieszek 
i przedstawienie swojej pracy nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  próbki lub opakowania po domieszkach do betonów i zapraw, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Zaproponuj  i  uzasadnij  metodę  nagrzewania zaprawy do wykonania  spoin  przy  montażu 

elementów ściennych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się metodami nagrzewania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapisać i uzasadnić swoją propozycje nagrzewania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru formatu A2, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Przygotowanie  budowy  i  montaż  konstrukcji  betonowych 

prefabrykowanych w warunkach zimowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj składowania płyt stropowych zabezpieczając je przed mrozem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-3 osobowej, w pracowni wyposażonej w modele 

płyt  stropowych  oraz  w  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  składowania.  Przed 
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. 
Należy zwracać uwagę  na organizację pracy  oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed 
przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia konieczne  jest  zapoznanie uczniów  z  przepisami  bhp 
obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się ze sposobem zabezpieczania składowanych materiałów przed mrozem, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania składowania, 
4)  ułożyć podkłady drewniane, 
5)  zamocować zawiesia do transportu pionowego płyt, 
6)  ułożyć pierwszą płytę na podkładach wykorzystując sprzęt do transportu pionowego, 
7)  ułożyć przekładki na pierwszej płycie, 
8)  układać następne płyty oddzielając je przekładkami, 
9)  przykryć folią ułożony stos płyt, 
10) stosować przepisy bhp, 
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

 

Środki dydaktyczne: 

–  modele płyt stropowych, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  podkłady drewniane, 
–  przekładki drewniane, 
–  folia, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 2 

Wypisz  warunki  wykonywania  węzłów  i  spoin  konstrukcyjnych  przy  występowaniu 

niskich temperatur. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  wykonywania  węzłów  i  spoin  przy  występowaniu  niskich 

temperatur, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać warunki, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru formatu A2, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wypisz  warunki  wykonywania  węzłów  i  spoin  niekonstrukcyjnych  przy  występowaniu 

niskich temperatur. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  wykonywania  węzłów  i  spoin  przy  występowaniu  niskich 

temperatur, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać warunki, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru formatu A2, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  prac 
montażowych zimą” 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności: 

  zadania 1 – 13 są z  poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić czas trwania okresu zimowego         
w pracach montażowych 

2. 

Określić do osiągnięcia jakiej wytrzymałości 
betonu należy stosować zabezpieczenia 
zapewniające jego wiązanie i twardnienie  

3. 

Określić, czy roboty montażowe można 
prowadzić przy gołoledzi i opadach 
ograniczających widoczność 

4. 

Wyjaśnić, co należy zapewnić przy 
wykonywaniu prac montażowych w godzinach 
wieczornych  

należy zapewnić oświetlenie 

pozwalające na pełną widoczność     

5. 

Określić najniższą temperaturę przy której 
można wykonywać spawanie elementów 
złączy bez zastrzeżeń  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. 

Określić najniższą temperaturę pomieszczeń,   
w których składuje się materiały izolacyjne 

7. 

Określić, czy domieszka chlorku wapnia może 
powodować korozję stali 

 

8. 

Określić maksymalną temperaturę do jakiej 
można podgrzewać beton na cemencie 
portlandzkim  

9. 

Określić, rodzaj cementu przy zastosowaniu 
którego nie można stosować dodatków 
chemicznych do zapraw i betonów 

glinowy 

10. 

Określić minimalną początkową temperaturę 
betonu nagrzewanego prądem elektrycznym 

11. 

Określić, czy montaż jest dozwolony               
w temperaturze – 10 °C pod warunkiem 
zastosowania środków zapewniających 
wiązanie i twardnienie betonu 

12. 

Określić, jaki kierunek powinna mieć lina 
nośna żurawia przy podnoszeniu elementów 

pionowy 

13. 

Określić, czy materiały izolacyjne należy 
przed montażem przenieść do pomieszczenia            
o temperaturze 15 °C na okres co najmniej 48 
godzin 

14. 

Wyjaśnić, do czego służą gazowe promienniki 
podczerwieni 

PP 

Gazowe promienniki podczerwieni 

mogą być używane do 

podgrzewania złączy, spoin             

i wieńców tuż przed ich 

wypełnieniem w celu ewentualnego 

usunięcia śniegu i oblodzeń, jak 

również do ogrzewania zapraw        

i mieszanki betonowej w tych 

łączeniach; mogą one też być 

stosowane do ogrzewania 

kruszywa. 

15. 

Wyjaśnić, kiedy element może być zwolniony 
z haka maszyny montażowej 

PP 

Element może być zwolniony          

z haka maszyny montażowej po 

jego ustawieniu  i przynajmniej 

wstępnej rektyfikacji oraz 

odpowiednim stężeniu 

montażowym. 

16. 

Wymienić, w jakich temperaturach i przy 
jakich prędkościach wiatru można prowadzić 
roboty montażowe 

PP 

temperatura nie spada poniżej          

-5°C, a prędkość wiatru nie 

przekracza 8 m/s,             

temperatura nie spada poniżej          

-10°C, a prędkość wiatru nie 

przekracza 4 m/s,                    

temperatura nie spada poniżej       

-15°C, a prędkość wiatru nie 

przekracza 2 m/s. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

17. 

Wyjaśnić, jakie są zasady wykonywania 
węzłów i spoin nie odgrywających roli 
konstrukcyjnej 

PP 

Węzły i spoiny, których beton lub 

zaprawa nie odgrywają roli 

konstrukcyjnej a stanowią jedynie 

wypełnienie przestrzeni między 

prefabrykatami można wykonywać 

przy temperaturze do -10°C. 

Obowiązuje przy tym stosowanie 

dodatków chemicznych 

przyśpieszających wiązanie                 

i twardnienie zapraw lub betonu,      

a w przypadku użycia jako dodatku 

chlorku wapnia podgrzewanie 
składników zapraw mieszanki 

betonowej oraz otulenie (matami) 

połączeń po ich wypełnieniu. 

Składniki mieszanki betonowej lub 

zaprawy powinny być podgrzewane 

do takiej temperatury, aby po 

wypełnieniu połączeń mieszanka 

betonowa lub zaprawa miała 

temperaturę + 10°C. 

18. 

Wymienić rodzaje zabezpieczeń zapewniające 
wiązanie i twardnienie betonów i zapraw przy 
obniżonych temperaturach 

PP 

okrywanie materiałami izolującymi 

(płachty brezentowe, maty słomiane 

itp.), domieszki chemiczne, 

nagrzewanie promieniami 

podczerwieni, nagrzewanie 

gorącym powietrzem, nagrzewanie 

parą, nagrzewanie prądem 

elektrycznym 

19. 

Wyjaśnić, w jaki sposób należy składować 
prefabrykaty w okresie zimowym 

PP 

Plac do składowania elementów 

prefabrykowanych powinien być 

sprawdzony i doprowadzony do 

właściwego stanu,                             

a w szczególności należy zapewnić 

dobre odwodnienie placu, tak aby 

składowane elementy i materiały 
nie mogły przymarzać do terenu;    

w tym celu muszą być one 

składowane na podkładach. 

Ułożone w stosy elementy powinny 

być chronione od zaśnieżenia          
i moknięcia na deszczu, gdyż 

doprowadza to do oblodzenia. 

Należy je przykryć daszkiem, 

brezentem lub folią. 

20. 

Wyjaśnić, czego nie należy robić                      
z przymarzniętymi do siebie prefabrykatami  

PP 

odrywać żurawiem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

Część I 

1.  W pracach montażowych okres zimowy trwa:  

a)  od 15. X  do 31.III, 

b)  od 15. XI do 31.III, 

c)  od 15. XII do 31.III, 

d)  od 15. X do 1.III. 

 

2.  Zabezpieczenia zapewniające wiązanie i twardnienie betonów i zapraw w zimie powinny 

być utrzymywane do uzyskania przez beton: 

a)  10 % wytrzymałości po 28 dniach wiązania, 

b)  20 % wytrzymałości po 28 dniach wiązania, 

c)  30 % wytrzymałości po 28 dniach wiązania, 

d)  40 % wytrzymałości po 28 dniach wiązania. 

 

3.  Nie  należy  wykonywać  prac  montażowych  przy  gołoledzi  i  opadach  atmosferycznych 

utrudniających widoczność. 

a)  tak 

b)  nie 

 

4.  Podczas 

prowadzenia 

montażu 

godzinach 

wieczornych 

nocnych 

należy………………………………………………………………………………. . 

 

5.  Spawanie elementów złączy jest dozwolone bez zastrzeżeń przy temperaturze nie niższej 

niż: 

a)  - 3 °C, 

b)  - 5 °C, 

c)  - 10 °C, 

d)  - 15 °C. 

 

6.  Materiały  uszczelniające  powinny  być  składowane  w  pomieszczeniach  zamkniętych 

o temperaturze nie niższej niż: 

a)  3 °C, 

b)  5 °C, 

c)  10 °C, 

d)  15 °C. 

 

7.  Domieszka chlorku wapnia może powodować silną korozję stali. 

a)  tak 

b)  nie 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

8.  Betonu  zagęszczanego  na  cemencie  portlandzkim  nie  należy  nagrzewać  do  temperatury 

wyższej niż:  

a)  30 °C, 

b)  40 °C, 

c)  50 °C, 

d)  60 °C. 

 

9.  Niedozwolone jest stosowanie środków chemicznych do zapraw wapiennych oraz zapraw       

i betonów na cementach  .............................................. . 

 

10.  Nagrzewanie prądem elektrycznym powinno odbywać się przy temperaturze początkowej 

betonu nie niższej niż: 

a)  3 °C, 

b)  5 °C, 

c)  10 °C, 

d)  15 °C. 

 

11.  Montaż  w  temperaturze    -10  °C  jest  dozwolony  pod  warunkiem  zastosowania  środków 

zapewniających wiązanie i twardnienie betonów i zapraw. 

a)  tak 

b)  nie 

 

12.  Podczas podnoszenia elementu kierunek liny nośnej żurawia powinien być ……………... 

 

13.  Materiały  uszczelniające  przechowywane  w  pomieszczeniach  nieogrzewanych  należy 

przed  ich  użyciem  przynieść  do  pomieszczeń  o  temperaturze  nie  niższej  niż  +15  °C  na 
okres co najmniej 48 godzin. 

a)  tak 

b)  nie 

 

Część II 

14.  Wyjaśnij, do czego służą gazowe promienniki podczerwieni. 

 

15.  Wyjaśnij, kiedy element może być zwolniony z haka maszyny montażowej. 

 

16.  Wymień,  przy  jakich  temperaturach  i  prędkościach  wiatru  można  prowadzić  roboty 

montażowe. 

 

17.  Wyjaśnij,  jakie  są  zasady  wykonywania  węzłów  i  spoin  nie  odgrywających  roli 

konstrukcyjnej. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

18.  Wymień rodzaje zabezpieczeń zapewniających wiązanie i twardnienie betonów i zapraw 

w zimie. 

 

19.  Wyjaśnij, w jaki sposób należy składować prefabrykaty w okresie zimowych. 

 

20.  Przymarzniętych do terenu lub między sobą elementów nie wolno ………………………  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Prowadzenie prac montażowych zimą 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

 

15 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  prac 
montażowych zimą” 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-13 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry-  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  

Plan testu   

 

          

 

 

 

 

 

          Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić minimalną temperaturę otocznia, 
przy której stosuje się domieszkę chlorku 
wapnia do zapraw i betonów  

2. 

Określić, jaki jest maksymalny przyrost 
temperatury przy nagrzewaniu betonu lub 
zaprawy  

3. 

Podać, pod jakim warunkiem można 
prowadzić wypełnienie węzłów i spoin 
konstrukcyjnych przy temperaturze  -10 °C  

nagrzania obrzeży 

prefabrykatów za pomocą 

nagrzewnic 

4. 

Podać temperaturę poniżej której nie 
należy prowadzić robót spawalniczych 

5. 

Podać, czy okres zimowy w pracach 
montażowych trwa od 15 listopada                
do 31 marca 

6. 

Określić, czy przechowywanie materiałów 
wybuchowych i łatwopalnych, butli               
ze sprężonym powietrzem oraz żywności               
w jednym pomieszczeniu z chlorkiem 
wapnia jest niedopuszczalne 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

7. 

Określić, w jak długim okresie czasu 
należy przed użyciem przechowywać  
materiały uszczelniające w pomieszczeniu                     
o temperaturze nie niższej niż +15 °C 

8. 

Podać maksymalne napięcie przy 
elektrycznym nagrzewaniu mieszanki 
betonowej  

50 V wyjątkowo 60 V 

9. 

Określić, czy domieszki węglanów nie 
powodują korozji zbrojenia 

10. 

Określić najniższą temperaturę, przy której 
dopuszcza się sprężanie elementów 
kablobetonowych 

11. 

Określić temperaturę poniżej której nie 
należy układać nadbetonu  przy montażu 
konstrukcji sprężonych  

12. 

Określić, czy można dodawać domieszki 
chemiczne przy stosowaniu 
elektronagrzewu 

13. 

Wyjaśnić, w czym należy dostarczać na 
budowę mieszankę betonowa lub zaprawę  
w zimie 

w pojemnikach 

zabezpieczających przed 

szybką utratą ciepła 

14. 

Wyjaśnić, w jaki sposób powinny być 
zabezpieczone w okresie zimowym 
budynki   w stanie zerowym 

PP 

Budynki w stanie zerowym, 

których montaż przewidziany 

jest w okresie zimowym, 

powinny być odpowiednio 

zabezpieczone. Ściany 

zewnętrzne powinny być 

zasypane ziemią do poziomu 

terenu, wszystkie otwory 

zasłonięte w celu 

uniemożliwienia 

przedostawania się opadów do 

piwnic, a fundamenty w 

piwnicach zabezpieczone przed 

przemarzaniem. 

15. 

Podać, jakie instalacje nie mogą 
przebiegać w obrębie terenu montażu 

PP 

napowietrzne linie elektryczne 

16. 

Wymienić zasady wykonywania węzłów         
i spoin odgrywających rolę konstrukcyjną 

PP 

Węzły i spoiny, w których 

beton lub zaprawa wraz ze 

zbrojeniem spełniają rolę 

konstrukcyjną, można 

wypełniać przy temperaturze 

nie niższej od -5°C, pod 

warunkiem jednak, aby 

prefabrykaty nie były zbytnio 

oziębione, a więc aby przez 

dwie doby poprzedzające 

wykonanie połączeń średnia 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

dobowa temperatura powietrza 

otaczającego elementy 

prefabrykowane nie była niższa 

od  -5°C, zaś poprzedzająca ten 

okres doba miała średnią 

temperaturę nie niższą od  

–10°C. Należy przy tym 

stosować domieszki chemiczne. 

17. 

Wyjaśnić, w jaki sposób należy oznaczać 
podczas montażu strefy niebezpieczne 

PP 

Strefy niebezpieczne należy 

przed rozpoczęciem montażu 

wyznaczyć dobrze widocznymi 

tablicami ostrzegawczymi, jak 

również umieścić tablice 

zabraniające wstępu osobom 

postronnym na plac budowy. 

18. 

Wymienić ujemne skutki działania chlorku 
wapnia 

PP 

Nieznaczne zmniejszenie 

końcowej wytrzymałości 

betonu lub zaprawy, 

powstawanie wykwitów            

i korozja stali zbrojeniowej. 

19. 

Wyjaśnić, w co należy wyposażyć kabiny 
operatorów sprzętu w okresie zimowym 

PP 

Kabiny operatorów sprzętu 

należy wyposażyć w grzejniki 

i automaty do czyszczenia szyb 

kabiny z lodu i śniegu.

 

20. 

Jaki metoda montażu jest najbardziej 
korzystna w okresie zimowym 

PP 

montaż z kół 

 
Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz, 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 
 
1.  Domieszki  chlorku  wapnia  do  zapraw  i  betonów  przewidzianych  do  węzłów  i  spoin 

stosuje się przy montażu w temperaturze do: 

a)     0 °C, 

b)  – 3 °C, 

c)  – 5 °C, 

d)  – 10 °C. 

 

2.  Wzrost temperatury przy nagrzewaniu betonu lub zaprawy nie może przewyższać : 

a)  5 ÷ 10 °C/godz., 

b)  10 ÷ 15 °C/godz., 

c)  15 ÷ 20 °C/godz., 

d)  20 ÷ 25 °C/godz. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

3.  Wypełnienie  węzłów  i  spoin  konstrukcyjnych  przy  temperaturze  do  –  10  °C  można 

prowadzić pod warunkiem ……………………………………………………………. . 

 

4.  Robót spawalniczych nie należy prowadzić w ogóle przy temperaturze poniżej . 

a)  0 °C, 

b)  - 5 °C, 

c)  - 10 °C, 

d)  - 15 °C. 

 

5.  W pracach montażowych okres zimowy trwa od 15 listopada do 31 marca. 

a)  tak 

b)  nie 

 

6.  Niedopuszczalne  jest  przechowywanie  materiałów  wybuchowych  i  łatwo  palnych,  butli 

ze sprężonym powietrzem oraz żywności w jednym pomieszczeniu z chlorkiem wapnia. 

a)  tak 

b)  nie 

 

7.  Materiały  uszczelniające,  przechowywane  w  pomieszczeniach  nieogrzewanych,  należy 

przed  ich  użyciem  przynieść  do  pomieszczeń  o  temperaturze  nie  niższej  niż  +15  °C  na 
okres co najmniej:  

a)  12 godzin, 

b)  18 godzin, 

c)  24 godziny, 

d)  48 godzin. 

 

8.  Elektryczne  nagrzewanie  mieszanki  betonowej  należy  prowadzić  przy  napięciu  nie 

wyższym niż …………….. , a w wyjątkowych przypadkach ……………………... 

 

9.  Domieszki węglanów nie powodują korozji zbrojenia. 

a)  tak 
b)  nie 

 

10.  Temperatura  zewnętrzna  (powietrza),  przy  której  dopuszcza  się  sprężanie  elementów 

kablobetonowych, nie powinna być niższa niż: 

a)    0 °C, 

b)  - 5 °C, 

c)  - 10 °C, 

d)  - 20 °C. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

11.  Przy  montażu  elementów  sprężonych  nie  należy  układać  nadbetonu  w  temperaturze 

niższej niż: 

a)  -5 °C, 

b)   0 °C, 

c)   5 °C, 

d)  10°C. 

 

12.  Przy  stosowaniu  elektronagrzewu  do  mieszanki  betonowej  można  dodawać  domieszki 

chemiczne. 

a)  tak 

b)  nie 

 

13.  W  okresie  zimowym  mieszankę  betonową  lub  zaprawę  należy  dostarczać  najkrótszą 

drogą w ……………………………………………………… . 

 

Część II 

14.  Wyjaśnij,  w  jaki  sposób  powinny  być  zabezpieczone  w  okresie  zimowym  budynki 

w stanie zerowym. 

 

15.  W  obrębie  terenu  montażu,  jak  i  zasięgu  maszyn  montażowych,  nie  mogą  przebiegać 

instalacje ……………………………………………………………...  

 

16.  Wymień zasady wykonywania węzłów i spoin odgrywających rolę konstrukcyjną. 

 

17.  Wyjaśnij, w jaki sposób należy oznaczyć podczas montażu strefy niebezpieczne. 

 

18.  Wymień ujemne skutki działania chlorku wapnia. 

 

19.  Wymień,  w  co  należy  wyposażyć  kabiny  operatorów  sprzętu  montażowego  w  okresie 

zimowym. 

 

20.  Ponieważ  właściwa  ochrona  elementów  w  czasie  ich  składowania  na  placu  budowy 

w okresie zimowym jest dość uciążliwa, najkorzystniejszy jest tzw. ……………………. . 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Prowadzenie prac montażowych zimą 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

 

14 

 

 

15 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 
 

1.  Mielczarek  Z.:  Nowoczesne  konstrukcje  w  budownictwie  ogólnym.  Arkady,  Warszawa 

2003 

2.  Poradnik majstra budowlanego. Praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2003 
3.  Pyrak S., Włodarczyk W.: Konstrukcje budowlane. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Pyrak S.: Konstrukcje z betonu. WSiP, Warszawa 2001 
5.  Rowiński  L.,  Widera  J.:  Zmechanizowane  roboty  budowlane.  Poradnik.  Arkady, 

Warszawa 1976 

6.  Instrukcje producentów dodatków chemicznych