background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 
 

 

 

 

 

Marzena Rozborska  

 

 

 
 
 
Wykonywanie  budynków  w  technologii  wielkoblokowej 
712[04].Z2.07. 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:

 

dr inż. Ewelina Sadowska 

mgr inż. Grażyna Piontecka – Nowińska 

 

 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

Konsultacja: mgr inż. Krzysztof Wojewoda 

 

 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z2.07 
„Wykonywanie  budynków  w  technologii  wielkoblokowej”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Zasady stosowania technologii wielkoblokowej 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Elementy składowe konstrukcji wielkoblokowej 

13 

 5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Przygotowanie i kontrola geodezyjna przy pracach montażowych 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Zasady montażu prefabrykatów ściennych 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Zasady montażu elementów stropowych i dachowych 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Montaż spoczników i biegów schodowych 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

5.7. BHP przy robotach montażowych 

23 

5.7.1. Ćwiczenia 

23 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7. Literatura 

43 

 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie budynków w technologii 

wielkoblokowej”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  cele kształcenia, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych i intelektualnych, 

  przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

  wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas wykonania  ćwiczeń  należy ustalać w zależności od 
potrzeb i rozwoju grupy. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktację zadań , 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie  budynków w technologii wielkoblokowej 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji żelbetowych 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  budynków 

w technologii wielkoblokowej” 712[04].Z2.07 uczeń powinien umieć: 

– 

stosować terminologię budowlaną, 

– 

odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

– 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

rozróżniać podstawowe materiały zbrojarskie i ciesielskie, 

– 

wykonywać czyszczenie, prostowanie i cięcie stali zbrojeniowej, 

– 

wykonywać proste zbrojenie, 

– 

wykonywać wieniec żelbetowy. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W  wyniku  realizacji  programu  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  budynków 

w technologii wielkoblokowej” 712[04].Z2.07 uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować konstrukcje wielkoblokowe budynków, 

  dobrać materiały do montażu, 

  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania prac montażowych, 

  zmontować bloki ścienne, 

  wykonać złącza pionowe i poziome bloków ściennych, 

  zmontować płyty stropowe, 

  połączyć płyty stropowe, 

  zmontować spoczniki i biegi klatki schodowej, 

  zmontować płyty balkonowe, 

  zmontować elementy dachowe, 

  wykonać zbrojenie i betonować wieńce żelbetonowe, 

  przetransportować elementy blokowe na stanowisko montażu, 

  wykonać prace montażowe z zachowaniem zasad bhp, 

  wykorzystać dokumentację techniczną. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………...................... 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.   

 

 

 

Jednostka modułowa:  Wykonywanie 

budynków 

technologii 

wielkoblokowej 

712[04].Z2.07. 

 

 

Temat: Zasady montażu bloków ściennych w technologii wielkoblokowej. 
 
Cel ogólny: określanie zasad montażu bloków ściennych w systemie wielkoblokowym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  wskazać etapy montażu elementów ściennych wielkoblokowych, 

  dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu bloków ściennych, 

  wyjaśnić, na czym polega rektyfikacja elementów ściennych, 

  określić zasady bhp obowiązujące podczas montażu. 

 
Metody nauczania:  

  pokaz z objaśnieniem.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zbiorowa.  

 
Czas:
 135min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze z rysunkami etapów robót montażowych elementów ściennych, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

komplet stężeń montażowych, 

 

rozbierany model budynku wielkopłytowego, 

 

urządzenie dźwigowe, 

 

zawiesia, 

 

pion montażowy, 

 

drążki montażowe, 

 

podbijak drewniany, 

 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i  celów zajęć. 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

  nauczyciel analizuje planszę z etapami robót montażowych bloków ściennych, 

  podczas  analizy  rysunków    nauczyciel  wskazuje  zespoły  wchodzące  w  skład  brygady 

i określa zakres ich prac, 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  omawiając etapy prac, nauczyciel omawia sprzęt i narzędzia, prezentując je jednocześnie, 

  nauczyciel wyjaśnia pojęcie rektyfikacji. 

4.  W czasie pokazu uczniowie próbują wskazać zasady bezpiecznej pracy podczas montażu. 
5.  Nauczyciel weryfikuje ich propozycje. 
 
Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa  
Udziel odpowiedzi na pytanie: Jaki zakres prac ma robotnik linowy? 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 

umiejętności. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca
 ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04].   
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.   

 

 

 

Jednostka 

modułowa: 

Wykonywanie 

budynków 

technologii 

wielkoblokowej 

712[04].Z2.07.    

 

 
Temat:
 Sygnalizacja optyczna podczas prac montażowych. 
 
Cel ogólny:
 Kształtowanie umiejętności posługiwania się sygnalizacją optyczną. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  wykonać prostą sygnalizacje dotyczącą podnoszenia i opuszczania elementów, 

  zorganizować  stanowisko  wykonywania  montażu  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 

i higieny pracy. 

 
Metody nauczania:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze z oznaczeniami sygnalizacji optycznej,  

  arkusze ćwiczeń. 

Czas: 90 min. 
 
Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i  celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

  nauczyciel  umieszcza  plansze  z  sygnalizacją  optyczną  w  miejscu  widocznym  dla 

wszystkich, 

  następuje podział uczniów na dwuosobowe grupy i rozdanie arkuszy ćwiczeń, 

  uczniowie w grupach ćwiczą pokazywanie i rozpoznawanie sygnałów, 

  uczniowie  wykonują    kolejno sygnalizację , jako robotnik linowy kierujący podnoszeniem 

elementu, 

4.  W czasie ćwiczeń uczniowie wskazują zasady bezpiecznej pracy podczas montażu. 
 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza kończąca 
5.  Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa  
Sporządź  wykaz  sygnałów  jakie  poda  brygadzista  operatorowi  żurawia,  podczas  montażu 
płyty biegowej.? 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 

umiejętności. 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Zasady stosowania technologii wielkoblokowej 
 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Plansze  przedstawiają  rzuty  aksonometryczne  budynków    wykonanych  w  technologii 

wielkoblokowej  z  zaznaczonymi  spoinami.  Rozpoznaj  układy  konstrukcyjne  tych  budynków 
i scharakteryzuj budowę ścian. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustalić czym różni się układ podłużny ścian od poprzecznego, 
4)  wybrać budynki o układzie podłużnym i scharakteryzować budowę ścian, 
5)  wybrać budynki o układzie poprzecznym i scharakteryzować budowę ścian, 
6)  sporządzić notatkę, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  praca z tekstem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze z różnymi rozwiązaniami budynków wielkoblokowych, 

  przybory do pisania, 

  zeszyt do ćwiczeń, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wymienić i uzasadnij zalety ścian zewnętrznych z bloków gazobetonowych.  
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać na arkuszu zalety ścian zewnętrznych z gazobetonu, wpisując także wady,  
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  praca z tekstem. 

 
Środki dydaktyczne 

  papier kancelaryjny,  

  przybory do pisania, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Elementy składowe konstrukcji wielkoblokowej 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  przekrojach  poprzecznych  budynków  wzniesionych  w  technologii  wielkoblokowej, 

wskaż elementy stropów i ścian wewnętrznych. Wypisz grubości tych elementów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się dokładnie z przedstawionymi przekrojami budynków, 
4)  wskazać elementy stropów i ścian wewnętrznych, 
5)  wypisać grubości wskazanych elementów, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  praca z tekstem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  przekroje poprzeczne budynków wielkoblokowych,  

  przybory do pisania, 

  zeszyt do ćwiczeń, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj  rzut  klatki  schodowej  i  nazwij  elementy  prefabrykowane  występujące 

w konstrukcji schodów. 

 
Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować  na  arkuszu  rzut  poziomy  klatki  schodowej  zaznaczając  nazwy  elementów 

prefabrykowanych w technologii wielkoblokowej, 

4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

  karton rysunkowy formatu A4,  

  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 

  przybory kreślarskie, 

  gumka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Przygotowanie  i  kontrola  geodezyjna  przy  pracach 

montażowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  osadzenie  śruby  rektyfikacyjnej  w  wyznaczonym  miejscu  wieńca  stropu  nad 

parterem. 

 
Wskazówki do realizacji. 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkoblokowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole. Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)  wybrać śrubę rektyfikacyjną, 
3)  zamocować śrubę w wyznaczonym miejscu, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  instruktaż i pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
–  śruby rektyfikacyjne, 
–  zaprawa cementowa, 
–  kielnia, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypisz w punktach, jaki sprzęt geodezyjny powinien znajdować się na budowie w czasie 

montażu wielkoblokowych elementów prefabrykowanych. 

 
Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać najważniejszy sprzęt geodezyjny potrzebny w czasie montażu, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  praca z tekstem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  blok techniczny formatu A4, 

  przybory do pisania, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4. Zasady montażu prefabrykatów ściennych 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rektyfikację  pionową  bloku  ściennego,  za  pomocą  zastrzału  i  pionu 

montażowego. 

 
Wskazówki do realizacji. 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkoblokowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole. Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  dobrać sprzęt potrzebny do rektyfikacji, 
3)  zamocować zastrzał i ustawić pion montażowy, 
4)  wykonać rektyfikację, 
5)  wykonać ostateczna stabilizację bloku ściennego, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  instruktaż i pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

  komplet stężeń montażowych, 

  rozbierany model budynku w technologii wielkoblokowej, 

  urządzenie dźwigowe, 

  zawiesia, 

  pion montażowy, 

  drążki montażowe, 

  podbijak drewniany, 

  kielnia, 

  zaprawa, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj montaż ściany w technologii wielkoblokowej z bloków „cegły żerańskiej”. 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji. 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkoblokowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole. Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zgromadzić narzędzia potrzebne do montażu, 
4)  przygotować urządzenia mocujące, 
5)  wykonać montaż zgodnie z zasadami, 
6)  przygotować zaprawę,

 

 

7)  wykonać spoinowanie, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać samooceny. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  instruktaż i pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

  komplet stężeń montażowych, 

  rozbierany model, 

 

żuraw, 

  zawiesia, 

  pion montażowy, 

  drążki montażowe trzy różne typy, 

  podbijak drewniany, 

  kielnia, 

  zaprawa, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5. Zasady montażu elementów stropowych i dachowych  
 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj, nad piwnicą, montaż stropu z płyt otworowych. 
 
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkoblokowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole. Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, zgodnie z wymogami bhp i ergonomii, 
3)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
4)  wykonać ułożenie płyt stropowych otworowych, 
5)  wykonać zbrojenie wieńca, 
6)  wykonać spoinowanie, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  instruktaż i pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne.  
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna,  

  stanowisko z modelami, 

  drążki montażowe trzy różne typy, 

  podbijak drewniany, 

  komplet ryg na jedną działkę, 

 

żuraw, 

  zawiesia, 

  poziomnica, 

  kielnia, 

  materiał na zaprawę, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj stropodach z płyt gazobetonowych zbrojonych.   
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Wskazówki do realizacji. 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkoblokowych  z  gazobetonu.  Przed  przystąpieniem  do 
ćwiczeń nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, zgodnie z wymogami bhp i ergonomii, 
3)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
4)  wykonać montaż płyt stropowych otworowych, 
5)  wykonać spoinowanie, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  instruktaż i pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne.  
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna,  

  stanowisko z modelami, 

  drążki montażowe trzy różne typy, 

  podbijak drewniany, 

  komplet ryg na jedną działkę, 

 

żuraw, 

  zawiesia, 

  poziomnica, 

  kielnia, 

  materiał na zaprawę, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6. Montaż spoczników i biegów schodowych 

5.6.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Dobierz  zawiesia,  jakimi  można  transportować  element  prefabrykowany  biegu  klatki 

schodowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wybrać zawiesia do transportu płyty biegowej, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  praca z tekstem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  schematy zawiesi, 

  papier kancelaryjny, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonać 

montaż 

klatki 

schodowej 

dwubiegowej 

powrotnej 

elementów 

prefabrykowanych technologii wielkoblokowej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkoblokowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, z technologią i organizacją montażu, 
3)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  montażu  z  zachowaniem  wymogów 

bezpieczeństwa i higieny pracy,  

4)  przygotować zaprawę, 
5)  wykonać montaż zgodnie z zasadami, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  instruktaż i pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

  komplet stężeń montażowych, 

  rozbierany model, 

  urządzenie dźwigowe, 

  zawiesia, 

  pion montażowy, 

  drążki montażowe trzy różne typy, 

  podbijak drewniany, 

  kielnia, 

  zaprawa, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.7. BHP przy robotach montażowych 
 

5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wypisz  w  jaką  odzież  ochronną  i  sprzęt  ochrony  osobistej  powinien  być  wyposażony 

każdy członek brygady montażowej podczas prac w okresie zimowym. 

 
Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać  na  arkuszu  odzież  ochronną  i  sprzęt  ochrony  osobistej  obowiązującą  brygadę 

montażową, 

4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  praca z tekstem, 

 

ćwiczenia praktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 

  przybory do pisania,  

  karton formatu A4, 

  gumka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Zapisz  kolejne  etapy  sygnalizacji  optycznej  podczas  montażu  płyty  biegowej  od 

sprowadzenia  zawiesia  dźwigu  nad  element  poprzez  montaż  na  stanowisku  wbudowania  do 
powrotu zawiesia nad inny element. 

 
Wskazówki do realizacji. 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  2-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  budynków  wielkoblokowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń 
nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
organizację  pracy  oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed przystąpieniem  do  realizacji 
ćwiczenia  konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku 
pracy. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać na arkuszu kolejne etapy sygnalizacji optycznej, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  praca z tekstem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  przybory do pisania, 

  gumka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

,,Montaż 

budynków 

w technologii wielkopłytowej”. 

Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

 

Zadania 1 – 15 z poziomu podstawowego.

 

 

Zadania 16 – 20 z poziomu ponadpodstawowego

 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
:  1.  c,  2.  b,  3.  d,  4.  a,  5.  c,  6.  c, 7. c, 8. d, 9. d, 10. c, 11. b, 
12. a, 13. a, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. a, 19. a, 20. c.  

 

Plan testu   

 

 

                                  

 

 

 

Nr 
zad 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać rodzaj złącza elementów 

prefabrykowanych 

2. 

Rozróżnić elementy zastrzału  

B 

P 

3. 

Rozpoznać układy konstrukcyjne 

w budownictwie wielkoblokowym  

P 

d 

4. 

Określić sposób stabilizacji punktów 

geodezyjnych  

P 

5. 

Określić sposób wyznaczenia 

usytuowania całej konstrukcji 

budynku  

C 

P 

6. 

Określić metodę montażu budynków 

wielkopłytowych  

C 

P 

c 

7. 

Ustalić warunki montażu elementów  

B 

P 

c 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

8. 

Wyjaśnić, kto sygnalizuje 

operatorowi dźwigu manewry 

podczas montażu elementów 

B 

P 

9. 

Określić zakres czynności zespołu 

montażowego 

C 

P 

10. 

Podać funkcję ryg  

A 

P 

11. 

Określić kolejność montażu 

elementów klatki schodowej 

C 

P 

12. 

Rozpoznawać materiały stosowane 

w technologii wielkoblokowej  

C 

P 

13. 

Podać zastosowanie pionu 

montażowego  

B 

P  

14. 

Określić sposób przenoszenia 

elementów na haku żurawia 

C 

P 

b 

15. 

Określić kiedy można dać sygnał do 

rozpoczęcia przenoszenia elementu 

C 

P 

16. 

Rozpoznać elementy urządzeń 

utrzymująco - rektyfikacyjnych 

C 

PP 

17. 

Rozpoznać znak sygnalizacyjny 

D 

PP 

18. 

Rozpoznać elementy urządzeń do 

transportu elementów 

wielkoblokowych

 

C 

PP 

a 

19. 

Określić czas zapoznania brygady 

montażowej z technologią i 

przepisami bhp

 

PP 

20. 

Rozpoznać elementy urządzeń 

utrzymująco - rektyfikacyjnych

 

C 

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustalić  z  uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem.  

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.   
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).  
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielenie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Instrukcja dla ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Tekst  zawiera 20 zadań, są to zadania wielokrotnego wyboru oraz typu prawda – fałsz. 
6.  Udziel  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a 
następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponad podstawowy. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielanie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie. 

10.  Na rozwiązanie tekstu masz 45 minut. 

Powodzenia ! 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Na rysunku przedstawione jest: 

a)  złącze pionowe ścian wewnętrznych, 

b) złącze pionowe płyt stropowych,  

c)  złącze pionowe ścian zewnętrznych,  

d) złącze pionowe płyty dachowych.  

 

2.  Na rysunku przedstawiono pojedynczy zastrzał, a numer 7 oznacza: 

a)  zawleczkę, 

b) nakrętkę rzymską, 

c)  pręt stalowy, 

d) rurę o średnicy 40mm. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

 

3.  Na  rysunku  poniżej  przedstawiono,  stosowany  w  budownictwie  wielkoblokowym,  układ 

konstrukcyjny: 

a)  mieszany, 

b)  krzyżowy, 

c)  podłużny, 

d)  poprzeczny. 

 

 

4.  Punkty geodezyjne można stabilizować palikami stalowymi wbitymi w grunt nazywanymi: 

a)  świadkami, 
b) zaznaczeniami, 
c)  znacznikami, 
d) wyznacznikami. 
 

5.  Usytuowanie całej konstrukcji budynku wyznacza się osadzając śruby rektyfikacyjne w: 

a)  narożach placu budowy, 
b) wieńcach stropów nad ostatnią kondygnację, 
c)  wieńcach stropów nad piwnicami, 
d) ścianach pierwszej kondygnacji. 
 

6.  Montaż budynków wielkoblokowych przeprowadza się metodą: 

a)  masową, 
b)  kompleksową, 
c)  rozdzielczą, 
d)  inwentarską.  
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7.  W  technologii  wielkoblokowej  montaż  bloków  ściennych  rozpoczyna  się  od  ustawienia 

elementów: 

a)  od środka obiektu,  

b) z dowolnego końca obiektu, 

c)  od naroży obiektu, 

d) według wytycznych brygadzisty. 

 

8.  W  czasie  przenoszenia  i  podawania  elementów  do  wbudowania,  sygnalizację  operatorowi 

maszyny montażowej przekazuje:  

a)  osoba wskazana przez operatora, 

b)  robotnik przy linach odciągowych, 

c)  robotnik ustawiający płytę, 

d)  brygadzista. 

 

9.  Prawidłowe ustawienie elementu ściennego i jego rektyfikacja, należą do zakresu czynności 

zespołu: 

a)  spoinowania, 

b)  spawaczy, 

c)  linowego, 

d)  montażowego. 

 

10. Rygi używane są jako sprzęt pomocniczy podczas montażu:  

a)  ścian działowych, 

b)  płyt biegowych, 

c)  płyt stropowych, 

d)  płyt ściennych. 

 

11. Spoczniki międzykondygnacyjne montuje się: 

a)  przed montażem ścian, 

b)  równocześnie z montażem ścian, 

c)  po montażu  ścian, 

d)  wraz z montażem stropu. 

 

12. Na rysunki przedstawiono płytę: 

a)  ścienną, 

b)  stropową, 

c)  biegową, 

d)  dachową. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 

13. Pion montażowy służy do rektyfikacji: 

a)  pionowej elementów ściennych, 

b)  poziomej elementów ściennych, 

c)  pionowej elementów stropowych, 

d)  poziomej  elementów stropowych. 

 

14. Elementy  zawieszone  na haku żurawia, powinny być przemieszczane nad zamontowanymi 

fragmentami konstrukcji lub rusztowania na wysokości: 

a)  1, 20 m, 
b)  1,50 m, 
c)  1,80 m, 
d)  3,00 m. 
 

15. Sygnał  rozpoczęcia  ładowania  (przenoszenia)  elementu  przekazuje  brygadzista  starszemu 

linowemu wówczas, gdy:  

a)   założono łącznik imadłowy, 

b) zespół montażowy dotarł na miejsce wbudowania elementu, 

c)  przygotowano się do przyjęcia elementu na miejscu jego wbudowania, 

d) uważa to za stosowne. 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Część II. 

16. Na rysunku przedstawiono sposób mocowania urządzenia utrzymująco - rektyfikacyjnego, 

a numer 2 oznacza: 

a)  ogniwo do podwieszania pręta, 

b)  pręt stalowy, 

c)  beleczkę dociskową, 

d)  hak. 

 

17. Człowiek pokazany na rysunku sygnalizuje: 

a)  opuszczanie i trzymanie ciężaru, 

b)  podnoszenie, 

c)  koniec pracy, 

d)  otworzenie chwytaka. 

 

18. Na rysunku przedstawiono sposób mocowania urządzenia utrzymująco-rektyfikacyjnego, a 

numer 9 oznacza: 

a)  ogniwo do podwieszania pręta, 

b)  nakrętkę rzymską, 

c)  beleczkę dociskową, 

d)  hak. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

19. Brygadę montażową, należy zapoznać z technologią montażu i przepisami bhp: 

a)  przed rozpoczęciem montażu, 

b)  przed wykonaniem prac przygotowawczych na placu budowy, 

c)  przed zagospodarowaniem placu budowy, 

d)  przed rozpoczęciem inwestycji. 

 

20. Na rysunku zastrzału podtrzymującego płytę, numer 5 oznacza? 

a)  zastrzał rurowy, 

b)  nakrętkę, 

c)  beleczkę dociskową, 

d)  hak. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

 

 
Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

 

19 

 

20 

 

 

∑ punktów  

 

 
 

………………………………………… 

Ocena 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

TEST 2 
Test    dwustopniowy    do    jednostki    modułowej  „  Montaż  budynków 
w technologii wielkopłytowej”. 

 
Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności z których: 

  Zadania 1 – 15 z poziomu podstawowego. 

  Zadania 16 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  w pytaniach  numer  1,  3,  4,  5,  6, 8, 11,  12,  13,  14, 15, 

16,  17,  18,19,  20  uczeń  otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 
punktów.  W  zadaniach  numer  2,  7  i  10  uczeń  może  uzyskać  po  trzy  punkty,  zależnie  od 
zakresu odpowiedzi. Pytanie nr 9 – 4 punktów. W sumie uczeń może otrzymać 30 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 15 punktów, 

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 19 punktów,  

  dobry  –  za  uzyskanie  co  najmniej  23  punktów,  w  tym  minimum  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  co  najmniej  27  punktów,  w  tym  minimum  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

an

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

K

at

ego

ri

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

aga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Rozpoznać układy konstrukcyjne 

w budownictwie wielkoblokowym 

2.   

Analizować elementy w budownictwie 

wielkoblokowym 

Element  budowy,  którego  ze 
względu  na  dużą  masę  nie 
można  wbudować  ręcznie.  Do 
utworzenia 

ściany 

lub 

przykrycia 

pomieszczenia 

trzeba 

użyć 

kilku 

takich 

bloków. 

3.   

Rozpoznawać materiały stosowane w 

technologii wielkoblokowej 

4.   

Określać zasady montażu ścian 

Wówczas,  gdy  brygada  w 
przeciągu  jednego  dnia  może 
ustawić 

cały 

odcinek 

i przykryć  go  stropem,  który 
usztywni poszczególne ściany 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

5.   

Wyjaśnić w jaki sposób zaznacza się 

usytuowanie całej konstrukcji budynku 

6.   

Określić materiał do wypełnienia spoin w 

systemie wielkoblokowym 

7.   

Podać zasady dotyczące kolejności 

montażu i stateczności elementów 

-  w pierwszej kolejności 

montuje się elementy 
najdalej usytuowane od 
żurawia, 

-  kolejność wbudowania 

powinna zapewniać dobre 
wykonanie złączy i spoin,  

-  należy zapewnić 

stateczność zmontowanych 
fragmentów konstrukcji. 

8.   

Określić miejsce położenia spocznika 

9.   

Określić miejsce pracy i zakres czynności 

zespołu montażowego 

-  zespół pracuje na 

wznoszonym obiekcie, 

-  brygadzista przekazuje 

sygnały operatorowi 
maszyn, 

-  czynności zespołu: 

ostateczne naprowadzanie 
elementów na miejsca 
budowania, stężenie 
elementów po 
prawidłowym ustawieniu, 
rektyfikacja i zwolnienie 
elementów z haków zawiesi 

10.  

Dobrać zawiesie do transportu elementów 

prefabrykowanych 

Elementy 

prefabrykowane 

transportujemy 

takiej 

pozycji 

jakiej 

będą 

wbudowane 

11.  

Określić czynności zespołu przy montażu 

płyty biegowej 

12.  

Określić czy drabinki montażowe można 

opierać o element ustawiany, nie 

zamocowany na stałe 

 

13.  

Określić czy płyty dachowe podlegają 

rektyfikacji 

14.  

Dobrać sprzęt do rektyfikacji pionowej 

elementów ściennych 

15.  

Określić wymiary elementów 

wielkoblokowych 

 

16.  

Określić czy za pomocą łącznika 

imadłowego można przeprowadzać 

rektyfikację płyt ściennych. 

PP 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

17.  

Określić czy montaż elementów klatki 

schodowej przeprowadza się jednocześnie 

z montażem  stropów i ścian 

PP 

18.  

Rozpoznać znak sygnalizacyjny 

PP 

 

19.  

Rozpoznać elementy urządzeń do 

transportu elementów wielkoblokowych 

PP 

20.  

Rozpoznać elementy urządzeń do 

transportu elementów wielkoblokowych. 

PP 

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustalić  z  uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem.  

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.   
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).  
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych i karty odpowiedzi, podać  czas  przeznaczony 

na udzielenie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Tekst  zawiera 20 zadań, są to zadania: otwarte, z luką, wielokrotnego wyboru, prawda – 

fałsz. 

6.  Udziel  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponad podstawowy. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielanie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie. 

10.  Na rozwiązanie tekstu masz 45 minut. 

Powodzenia ! 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja,  

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

I część 

1.  Na  rysunku  poniżej  przedstawiono,  stosowany  w  budownictwie  wielkoblokowym,  układ 

konstrukcyjny: 

a)  mieszany, 

b)  krzyżowy, 

c)  podłużny, 

d)  poprzeczny. 

 

 

 

2.  Co oznacza określenie ,,wielki blok’’? . 
3.  Na rysunki przedstawiono płytę: 

a)  ścienną, 

b)  stropową, 

c)  biegową, 

d)  dachową. 

 

 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

4.  Kiedy  przy  montażu  elementów  ściennych  w  systemie  wielkoblokowym  można  nie 

stosować zabezpieczeń bloków?  

 
5.  Usytuowanie  całej  konstrukcji  budynku  wyznaczają  śruby  rektyfikacyjne  osadzone 

w wieńcach stropów nad piwnicami. 

a)  tak. 

b) nie. 

6

Spoiny pionowe między blokami wypełnia się: 

a)  lepikiem,  
b) mieszanką betonową, 
c)  pozostają puste, 
d) zaprawą wapienną.  

7.  Podaj  zasady  dotyczące  kolejności  montażu  i  stateczności  elementów,  przy  montowaniu 

płyt ściennych w technologii wielkoblokowej. 

 

8. Spocznik to element: 

a)  ścian,  
b)  stropów, 
c)  schodów, 
d)  dachu. 

9. Podaj miejsce pracy i zakres czynności zespołu montażowego. 

 

10

Określ w jakiej pozycji transportujemy elementy prefabrykowane

 

11. Przy montażu płyty biegowej zaangażowany jest pełny zespół 3-osobowy, z czego: 

a)  dwóch  montażystów  przyjmuje  bieg  schodowy  stojąc  na  górnym  spoczniku, 

brygadzista daje sygnały z tego samego spocznika, 

b)  dwóch  montażystów  przyjmuje  bieg  schodowy  stojąc  na  dolnym  spoczniku, 

brygadzista daje sygnały z dolnego spocznika, 

c)  dwóch  montażystów  przyjmuje  bieg  schodowy  stojąc  na  górnym  spoczniku, 

brygadzista przyjmuje go na spoczniku dolnym, 

d)  dwóch  montażystów  przyjmuje  bieg  schodowy  stojąc  na  dolnym  spoczniku, 

brygadzista przyjmuje go na spoczniku górnym. 

 

12. Czy drabinki montażowe można opierać o element ustawiany, nie zamocowany na stałe? 

a) tak. 

b) nie. 

 

13. Czy płyty dachowe podlegają rektyfikacji? 

a) tak. 

b) nie. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

14. Rektyfikację ustawienia pionowego elementów ściennych wykonuje się za pomocą: 

a)  pionu montażowego, 

b)   poziomnicy, 

c)  młotka, 

d)  linii ważnej. 

 

15. Grubość wielokanałowych płyt stropowych wynosi:  

a)  22 cm, 

b)  23 cm, 

c)  24 cm, 

d)  25 cm. 

 

Część II 

16. Czy za pomocą łącznika imadłowego można przeprowadzić rektyfikację płyt ściennych? 

a)  tak. 

b)   nie. 

17. Czy  montaż  spoczników  i  biegów  klatki  schodowej  przeprowadza  się  jednocześnie 

z montażem stropów i ścian? 

a)  tak. 

b)  nie. 

18. Człowiek pokazany na rysunku sygnalizuje: 

a)  opuszczanie, 

b)  podnoszenie, 

c)  koniec pracy, 

d)  otworzenie chwytaka. 

 

19. Na rysunku przedstawiono sposób mocowania urządzenia utrzymująco - rektyfikacyjnego, 

a numer 9 oznacza: 

a)  ogniwo do podwieszania pręta, 

b)  pręt stalowy, 

c)  beleczkę dociskową, 

d)  hak. 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

20. Na rysunku zastrzału podtrzymującego płytę, numer 1 oznacza? 

a)  zastrzał rurowy, 

b)  nakrętkę , 

c)  beleczka dociskowa, 

d)  uchwyt wbudowany w płytę. 

 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

12 

 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

7. LITERATURA 

1.  Lenkiewicz W.: Budownictwo ogólne cz.2. WSiP, Warszawa 1995 
2.  Martyniak W.: Pieniążek J.: Technologia budownictwa 4. WSiP, Warszawa 1995 
3.  Mirski J. Z, Łącki K.: Budownictwo z technologią. cz. 2 . WSiP, Warszawa 1995 
4.  Poradnik kierownika budowy – praca zbiorowa. FORUM, Poznań 2006 
5.  Poradnik majstra budowlanego – praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 1985 
6.  Pyrak S.: Konstrukcje z betonu cz.2. WSiP, Warszawa 2004 
7.  Urban L.: Montaż budynków z wielkich płyt. ARKADY, Warszawa 1979 
8.  Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne t. III. ARKADY Warszawa 1967