background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Lucja Zegadło 

 

 

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 
712[04].Z2.08 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Marzena Rozborska 

mgr inż. Grzegorz Pośpiech 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z2.08

 

Wykonywanie  zbiorników  i  silosów  żelbetowych  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Przeznaczenie i rodzaje zbiorników i silosów 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Elementy konstrukcji zbiorników i zasady ich konstruowania 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Montaż elementów zbiorników i silosów żelbetowych 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7.  Literatura 

35 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  zbiorników  i  silosów 

żelbetowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 

żelbetowych 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  zbiorników 

i silosów żelbetowych” uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać proste roboty murarskie, ciesielskie, zbrojarskie i betoniarskie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować konstrukcje zbiorników i silosów żelbetowych, 

  dobrać materiały do montażu zbiorników i silosów, 

  dobrać narzędzia i sprzęt do montażu, 

  zmontować pierścienie zbiorników żelbetowych, 

  wykonać montaż łupin zbiorników dużych średnic, 

  wykonać sprężanie płaszcza zbiornika kablami odcinkowymi, 

  wykonać sprężanie płaszcza zbiornika drutem nawijanym spiralnie, 

  wykonać prace montażowe, zgodnie z zasadami bhp, 

  wykorzystać dokumentację techniczną.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć  1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 712[04].Z2.08 
 
Temat: Rodzaje zbiorników na materiały sypkie i ciecze. 
 

Cel ogólny: Poznanie rodzajów zbiorników. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  określić, jakie rozróżnia się zbiorniki na materiały sypkie, 

  narysować układy komór silosowych, 

  określić rodzaje bunkrów, 

  określić rodzaje zbiorników na ciecze. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów, 
–  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 
–  zadanie, 
–  pytania prowadzące, 
–  blok rysunkowy formatu A 4, 
–  przybory kreślarskie. 
 
Czas:
  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest określenie rodzajów zbiorników na materiały sypkie i ciecze.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE INFORMACJI 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  Jak dzielą się zbiorniki na materiały sypkie? 
2.  Kiedy zbiornik nazywamy silosem a kiedy bunkrem? 
3.  Jakie są układy komór silosowych? 
4.  Jakie są rodzaje bunkrów? 
5.  Jakie są rodzaje zbiorników na ciecze? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące rodzajów zbiorników. 
 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Napisz, jak dzielą się zbiorniki na materiały sypkie. 
2.  Narysuj układy komór silosowych. 
3.  Wymień rodzaje bunkrów. 
4.  Wymień rodzaje zbiorników na ciecze. 
 
SPRAWDZANIE 

 

1.  Czy poprawnie zostały wykonane rysunki przedstawiające układy komór silosowych? 
2.  Czy prawidłowo zostały wypisane rodzaje zbiorników? 
 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Sprawdź,  czy  w  twoim  najbliższym  otoczeniu  znajdują  się  zbiorniki  o  konstrukcji 

żelbetowej. Swoje ustalenia przedstaw  na zajęciach . 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 712[04].Z2.08 
 

Temat: Montaż zbiorników prostokątnych o małej pojemności. 

 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu zbiorników prostokątnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać materiały i sprzęt do montażu zbiornika, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać montaż zbiornika prostokątnego o malej pojemności, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa. 

 
Czas:  135 min. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  model prostokątnego zbiornika, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  dźwig  samochodowy,  ciągnik  gąsienicowy 

z wysięgnikiem, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  zaprawa cementowa, 
–  zaprawa wodoszczelna, 
–  młotki, 
–  sztychówki, 
–  maszyna do zagęszczania gruntu, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Uczniowie w czteroosobowych grupach: 
–  zapoznają się z dokumentacją techniczną, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

–  pobierają narzędzia i sprzęt do wykonania montażu zbiornika, 
–  kopią dół, 
–  zagęszczają grunt, 
–  mocują zawiesia do transportu zbiornika, 
–  wprowadzają zbiornik do dołu, 
–  nakładają warstwę zaprawy cementowej na krawędź zbiornika, 
–  mocują zawiesia do płyty górnej zbiornika, 
–  naprowadzą płytę górną na dolną część zbiornika, 
–  odczepiają zawiesia, 
–  zabezpieczają spoinę warstwą zaprawy wodoszczelnej, 
–  montują kominek włazowy, 
–  zasypują dół warstwami zagęszczając grunt, 

6.  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 
7.  Po wykonaniu montażu uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
 

Zakończenie zajęć 

1.  Każdy z uczniów wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
2.  Nauczyciel  analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo. 
3.  Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Odszukaj  informacje  (z  dowolnych  źródeł)  na  temat  montażu  innych  konstrukcji 

zbiorników. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach . 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Przeznaczenie i rodzaje zbiorników i silosów 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podpisz  prawidłowo  nazwę  konstrukcji  zbiorników  na  ciecze  przedstawionych  przez 

nauczyciela na rysunkach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  schematyczne zbiorników  na  ciecze.  Zadaniem 

jest podpisanie tych konstrukcji, naklejenie na arkusz papieru i przedstawienie nauczycielowi 
oraz kolegom z grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

arkusze papieru,  

– 

rysunki zbiorników. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw na rysunkach typy konstrukcji den silosów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami zbiorników i silosów (materiał nauczania rozdz.4.1.1 poradnika 

dla ucznia), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować typy den silosów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A4, 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Elementy konstrukcji zbiorników i zasady ich konstruowania 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw na rysunkach schematy sprężania silosów kablami odcinkowymi. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  konstrukcją  zbiorników  i  silosów  (materiał  nauczania  rozdz.4.2.1 

poradnika dla ucznia), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować schematy sprężania silosów kablami, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia  się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A4, 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw na rysunkach przykłady zbrojenia powłoki żelbetowego zbiornika kulistego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  konstrukcją  zbiorników  i  silosów  (materiał  nauczania  rozdz.4.2.1 

poradnika dla ucznia), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować przykłady zbrojenia powłok zbiornika kulistego, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia  się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A4, 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Montaż elementów zbiorników i silosów żelbetowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  pierścienia  zbiornika  cylindrycznego  z  łukowych  elementów 

prefabrykowanych  zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  pierścienia  zbiornika  cylindrycznego  z  łupin  prefabrykowanych  oraz 
narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na 
organizację pracy  oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji 
ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów  z  przepisami  bhp  obowiązującymi  na 
stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia do transportu elementów zbiornika, 
5)  naprowadzić  elementy  do  połączenia  z  płytą  fundamentową,  wykorzystując  dostępny 

sprzęt do transportu pionowego, 

6)  założyć rozpory montażowe, 
7)  dokonać regulacji, 
8)  odczepić zawiesia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rozbieralny model pierścienia zbiornika cylindrycznego z płytą fundamentową, 

– 

sprzęt  do  transportu  pionowego    (dźwig  samochodowy,  ciągnik  gąsienicowy 
z wysięgnikiem, suwnica, elektrowciąg), 

– 

zawiesia, 

– 

dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 

– 

podstawowy sprzęt mierniczy,  

– 

młotki, 

– 

rozpory montażowe, 

– 

instrukcje bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  sprężanie  płaszcza  zbiornika  kablami  odcinkowymi,  zgodnie  z  wymaganiami 

technicznymi.  

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  pierścienia  zbiornika  cylindrycznego  z  łupin  prefabrykowanych  oraz 
narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  sprężania  kablami.  Przed  przystąpieniem  do 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać 
uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem 
do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi 
na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania sprężania, 
4)  założyć kable między pilastry elementów zbiornika, 
5)  wprowadzić kable do pras sprężających, 
6)  dokonać sprężania, 
7)  stosować przepisy bhp, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rozbieralny model pierścienia zbiornika cylindrycznego z płytą fundamentową, 

– 

dokumentacja techniczna, 

– 

kable sprężające z zakotwieniami, 

– 

prasa sprężająca 

– 

instrukcje bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  sprężanie  płaszcza  zbiornika  drutem  nawijanym  spiralnie,  zgodnie 

z wymaganiami technicznymi.  

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej w model 

zbiornika cylindrycznego  oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania sprężania drutem. 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 
wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów 
w zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów 
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania sprężania, 
4)  założyć drut i wprowadzić w nawijarkę , 
5)  dokonać sprężania nawijarką, 
6)  stosować przepisy bhp, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia  się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rozbieralny model pierścienia zbiornika cylindrycznego z płytą fundamentową, 

– 

dokumentacja techniczna, 

– 

drut sprężający z zakotwieniami, 

– 

nawijarka karuzelowa, 

– 

instrukcje bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  zbiorników 
i silosów żelbetowych” 
 

Test składa się z  20 zadań o różnym stopniu trudności, z których: 

  zadania 1 – 13 są z  poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić stosunek wysokości do długości 
krótszego boku, przy którym zbiorniki na 
materiały sypkie nazywamy silosami 

2. 

Wymienić, z jakich materiałów wykonuje się 
silosy i bunkry 

żelbetu i betonu sprężonego 

3. 

Określić jakiej wielkości nie przekraczają 
zazwyczaj wymiary komór bunkrów w rzucie 
poziomym 

4. 

Określić grubość ścian lei silosów o kołowych 
przekrojach 

co najmniej 15 cm 

5. 

Określić minimalną grubość ścian silosów 
żelbetowych 

15 cm 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. 

Wyjaśnić, z której strony najczęściej napełnia, 
a z której opróżnia się silosy 

od góry, od spodu 

7. 

Określić, jaki rodzaj fundamentów stosuje się 
pod słupy bunkrów 

stopy fundamentowe 

8. 

Rozpoznać na rysunku zbiornik 
wielokomorowy częściowo zagłębiony 

9. 

Określić, o ile większy powinien być kąt 
nachylenia leja od stoku naturalnego 
przechowywanego materiału 

10. 

Wymienić sposoby posadowienia zbiorników 
prostokątnych i łupinowych podziemnych       
o niewielkich pojemnościach 

na zagęszczonym gruncie lub 

na warstwie chudego betonu  

11. 

Określić, czy przy zasypywaniu gruntu należy 
go zagęszczać warstwami o gr. 30 cm. 

12. 

Rozpoznać na rysunku sprężania zbiornika 
wózek naciągowy  

13.  Rozpoznać na rysunku prasę sprężającą 

14.  Wymienić rodzaje bunkrów 

PP 

- bez ścian pionowych, tzw. 

bunkry-leje, 

- niskie, których ściany mają 

wysokość nie większą niż 

połowa szerokości komór, 

- wysokie, których ściany 

mają wysokość większą niż 

w bunkrach niskich. 

15.  Narysować schematycznie typy den silosów 

PP 

 

16. 

Wymienić, jak dzielą się zbiorniki ze względu 
na kształt w rzucie poziomym 

PP 

zbiorniki prostokątne jedno-           

i wielokomorowe, otwarte                

i zamknięte, kołowe otwarte           

i zamknięte oraz o dowolnym 

kształcie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

17. 

Narysować w rzucie schemat sprężania 
kablami odcinkowymi silosu z ośmioma 
pilastrami 

PP 

 

18.  Wymienić sposoby sprężania silosów 

PP 

Sprężania dokonuje się 

strunami nawijanymi za 

pomocą nawijarek 

karuzelowych lub kablami, 

najczęściej kotwionymi na 

obwodzie w pionowych 

pilastrach. 

19. 

Narysować zbrojenia pojedyncze ściany 
zbiornika kulistego 

PP 

 

20. 

Określić, od której strony zbroi się pojedynczo 
ściany zewnętrzne bunkrów 

PP 

wewnętrznej 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  W praktyce przyjmuje się, że silosami są te zbiorniki, dla których stosunek wysokości do 

krótszego boku podstawy jest większy od: 

a)  1,0, 

b)  1,5, 

c)  2,0, 

d)  2,5. 

 

2.  Silosy i bunkry wykonuje się najczęściej z ……………………….….………………. . 

 

3.  Wymiary komór w rzucie poziomym bunkrów nie przekraczają najczęściej: 

a)  5 m, 

b)  6 m, 

c)  7 m, 

d)  8 m. 

 

4.  Leje  silosów  o  kołowych  przekrojach  mają  najczęściej  kształt  stożka  ze  ścianami  o 

grubości …………. . 

 

5.  Grubość ścian silosów powinna wynosić co najmniej:        

a)  10 cm, 

b)  12 cm, 

c)  15 cm, 

d)  18 cm. 

 

6.  Silosy na ogół napełnia się od ………………, a opróżnia od ………………. . 

 

7.  Fundamenty słupów bunkrów stanowią najczęściej ………………………………………. 

 

8.  Rysunek przedstawia zbiornik :  

 

a)  jednokomorowy nadziemny, 

b)  wielokomorowy częściowo zagłębiony, 

c)  dwukomorowy podziemny, 

d)  ze ścianami oporowymi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

9.  W  celu  umożliwienia  swobodnego  zsuwu  materiału  ściany  leja  powinny  być  nachylone 

do poziomu pod kątem większym od stoku naturalnego przechowywanego materiału o: 

a)  3°, 

b)  5°, 

c)  7°, 

d)  9°. 

 

10.  Zbiorniki prostokątne i łupinowe podziemne o niewielkich pojemnościach posadawia się 

na …………………………………….…………. . 

 

11.  Zasyp  gruntu  po  zmontowaniu  zbiornika  podziemnego  należy  wykonać  równomiernie 

i zagęszczać warstwami ok. 30 cm. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

12.  Numerem 1 na rysunku oznaczono 

      

 

 

a)  wózek naciągowy, 

b)  wózek prowadzący, 

c)  komutator, 

d)  ramię prowadzące. 

 

13.  Numerem 2 na rysunku oznaczono:  

 

a)  wózek naciągowy, 

b)  wózek prowadzący, 

c)  prasę sprężającą, 

d)  ramię prowadzące. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Część II 

14.  Wymień, jakie rozróżnia się rodzaje bunkrów. 

 

15.  Narysuj schematycznie typy den silosów. 

 

16.  Wymień, jak dzielą się zbiorniki ze względu na kształt w rzucie poziomym. 

 

17.  Narysuj w rzucie schemat sprężania kablami odcinkowymi silosu z ośmioma pilastrami.  

 

18.  Wymień sposoby sprężania silosów. 

 

19.  Narysuj zbrojenie pojedyncze ściany zbiornika kulistego. 

 

20.  Ściany zewnętrzne bunkrów niskich zbroi się pojedynczo od strony ……….………….. . 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 
pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

15 

 

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  zbiorników 
i silosów żelbetowych”. 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-13 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry-  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

  

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić  stosunek  wysokości  do  długości 
krótszego  boku  przy  którym  zbiorniki  na 
materiały sypkie nazywamy bunkrami 

2. 

Określić, czy bunkry opróżnia się od dołu za 
pośrednictwem leja 

3. 

Określić, jaki rodzaj fundamentów stosuje się 
pod silosy 

płyty fundamentowe płytowo 

żebrowe lub grzybkowe bądź 

ławy fundamentowe 

4. 

Określić, czy osoby wchodzące do zbiornika 
powinny być zabezpieczone liną 
umożliwiającą jej wyciągnięcie 

5. 

Określić w postaci jakich stropów wykonuje 
się dna płaskie silosów 

płytowo żebrowych lub 

grzybkowych 

6. 

Rozpoznać na rysunku zbiornik ze ścianami 
oporowymi 

7. 

Określić wymiary boków komór silosów          
o przekroju prostokątnym  

8.  Określić grubość ścian leja bunkrów 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9. 

Określić, na jakich zawiesiach montuje się 
zbiorniki prostokątne i łupinowe o niewielkich 
pojemnościach 

czterohakowych 

10. 

Określić grubości warstw gruntu przy 
zagęszczaniu podczas zasypywania zbiornika 

11. 

Rozpoznać na rysunku sprężania zbiornika 
wózek prowadzący 

12. 

Określić, czy leje silosów o kołowych 
przekrojach mają kształt stożka o grubości    
15 cm 

13. 

Określić, jakich zawiesi używa się przy 
montażu cienkościennych prefabrykowanych 
pierścieni silosów 

trójramiennych 

14. 

Wymienić, jak dzielą się zbiorniki ze względu 
na usytuowanie 

PP 

podziemne, powierzchniowe 

i nadziemne 

15. 

Narysować w rzucie schemat sprężania 
kablami odcinkowymi silosu z czterema 
pilastrami 

PP 

 

16. 

Wymienić, jakie mogą być układy komór        
w silosach 

PP 

jedno i dwurzędowe, 

wielokomorowe kołowe, 

wielokomorowe 

17. 

Narysować zbrojenie podwójne ściany 
zbiornika kulistego 

PP 

 

18. 

Wyjaśnij,  jakie  skarpy  powinien  mieć  wykop 
wykonywany pod zbiornik 

PP 

skarpy o nachyleniu 

dostosowanym do rodzaju 

gruntu lub z odpowiednimi 

umocnieniami 

19. 

Narysować schematy zbiorników kołowych 
podziemnych 

PP 

 

20. 

Określić średnicę zbrojenia głównego               
i rozdzielczego bunkrów 

PP 

Główne – 12 ÷ 20 mm 

montażowe lub rozdzielcze –          

8 ÷ 12 mm 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
Część I 
 
1.  W  praktyce  przyjmuje  się, że  bunkrami  są te zbiorniki,  dla  których stosunek  wysokości 

do krótszego boku podstawy jest mniejszy od: 

a)  1,0, 

b)  1,5, 

c)  2,0, 

d)  2,5. 

 

2.  Bunkry opróżnia się od dołu, zwykle za pośrednictwem leja. 

a)  tak, 
b)  nie. 

 

3.  Fundamenty pod silosy stanowią najczęściej ……………………..………….………… . 

 

4.  Osoby  wchodzące  do  zbiornika  powinny  być  zabezpieczone  lina  umożliwiającą 

natychmiastowe wyciągnięcie w przypadku utraty przytomności. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

5.  Dna płaskie silosów wykonuje się w postaci stropów …………..……………………….. . 

 

6.  Rysunek przedstawia zbiornik: 

 

a)  jednokomorowy nadziemny, 

b)  wielokomorowy częściowo zagłębiony, 

c)  dwukomorowy podziemny, 

d)  ze ścianami oporowymi. 

 

7.  Boki komór silosów o przekroju prostokątnym lub kwadratowym mają wymiary:

   

 

a)  3 ÷ 5 m, 
b)  4 ÷ 6 m, 
c)  5 ÷ 7 m, 
d)  6 ÷ 8 m. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

8.  Ściany komór oraz leja bunkrów powinny mieć grubość co najmniej:  

a)  10 cm, 

b)  12 cm, 

c)  15 cm, 

d)  18 cm. 

 

9.  Zbiorniki prostokątne i  łupinowe o niewielkich pojemnościach  montuje  się dźwigiem  na 

zawiesiach ……………………….….……………. . 

 

10.  Zasyp  gruntu  po  zmontowaniu  zbiornika  podziemnego  należy  wykonać  równomiernie 

i zagęszczać warstwami o grubości ok:      

a)  20 cm, 

b)  30 cm, 

c)  40 cm, 

d)  50 cm. 

 

11.  Numerem 2 na rysunku oznaczono. 

      

 

 

a)  wózek naciągowy, 

b)  wózek prowadzący, 

c)  komutator, 

d)  ramię prowadzące.  

 

12.  Leje  silosów  o  kołowych  przekrojach  mają  najczęściej  kształt  stożka  ze  ścianami 

o grubości 15 cm. 

c)  tak, 

d)  nie. 

 

13.  Do  montażu  prefabrykowanych  cienkościennych  prefabrykowanych  pierścieni  silosów 

używa się żurawi wieżowych stosując zawiesia …………………………... . 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Część II 

14.  Wymień, jak dzielą się zbiorniki ze względu na usytuowanie. 

 

15.  Narysuj w rzucie schemat sprężania kablami odcinkowymi silosu z czterema pilastrami.  

 

16.  Wymień, jakie mogą być układy komór w silosach. 

 

17.  Narysuj zbrojenie podwójne ściany zbiornika kulistego. 

 
18.  Wyjaśnij, jakie skarpy powinien mieć wykop wykonany pod zbiornik. 

 
19.  Narysuj schematy zbiorników kołowych podziemnych. 

 

20.  Pręty  główne  zbrojenia  bunkrów  mają  zazwyczaj  średnicę  ………………..,  a  pręty 

rozdzielcze …………………….. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie zbiorników  i silosów żelbetowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź . 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

 

4. 

 

5. 

 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13   

 

14. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

15. 

 

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 

 

1.  Kobiak J., Stachurski W.: Konstrukcje żelbetowe. Tom IV. Arkady, 1991 

2.  Lenkiewicz  W.,  Monikowski  E.:  Montaż  budowli  z  prefabrykatów  żelbetowych. 

Poradnik. Arkady, 1985 

3.  Lenkiewicz W.: Technologia robót budowlanych. PWN, 1985 

4.  Pyrak S.: Konstrukcje z betonu cz. 2. WSiP, Warszawa 1989 

5.  Stachowicz A., Ziobroń W.: Podziemne zbiorniki wodociągowe. Arkady, 1986  

6.  Zestaw katalogów firm