background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Lucja Zegadło 

 

 

Montaż budynków halowych 
712[04].Z2.04 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Ewelina Sadowska 

inż. Grażyna Piontecka - Nowińska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda  

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z2.04

 

„Montaż  budynków  halowych”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Konstrukcja prefabrykowanych hal żelbetowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Metody montażu budynków halowych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Montaż  elementów  konstrukcyjnych  budynków  halowych  o  konstrukcji 

żelbetowej 

 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7. Literatura 

37 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Montaż  budynków  halowych”,  który 

będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie 
monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 

żelbetowych 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Montaż budynków halowych” 

uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać rusztowania do robót budowlanych, 

 

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych, 

  wykonywać proste roboty murarskie, ciesielskie, zbrojarskie i betoniarskie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  rozróżnić elementy konstrukcyjne budynków prefabrykowanych żelbetowych, 

  rozróżnić  i  scharakteryzować  metody  montażu  budynków  halowych  z  elementów 

prefabrykowanych, 

  dobrać narzędzia i sprzęt montażowy, 

  dobrać materiały do montażu hal żelbetowych, 

  zmontować stopy fundamentowe prefabrykowane, 

  zmontować stropy żelbetonowe, 

  połączyć słup ze stopą fundamentową, 

  zmontować belki i dźwigary, 

  zmontować elementy ścienne, 

  połączyć słupy i belki, 

  zmontować elementy pokryć dachowych, 

  wykonać  prace  montażowe,  zgodnie  z  zasadami  bhp,  wykorzystać  dokumentację 

techniczną. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć  1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 

Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Montaż budynków halowych 712[04].Z2.04 
 
Temat: Zasady konstruowania pokryć dachów hal żelbetowych. 
Cel ogólny
: Poznanie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych dachów hal żelbetowych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  określić, jakie materiały stosuje się na dachy hal żelbetowych, 

  wyjaśnić, w jaki sposób konstruuje się lekkie pokrycie dachu hali, 

  wyjaśnić,  jak  konstruuje  się  połączenie  dachowych  płyt  panwiowych  z  dźwigarem 

dachowym. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów: 
–  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 
–  zadanie, 
–  pytania prowadzące, 
–  blok rysunkowy formatu A 4, 
–  przybory kreślarskie. 
 
Czas:
  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest określenie rozwiązań konstrukcyjnych dachów hal żelbetowych.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE INFORMACJI 
1.  Jakie materiały stosuje się na pokrycia dachów hal? 
2.  W jaki sposób łączy się dachowe płyty panwiowe z dźwigarami dachów hal? 
3.  Z jakich warstw składa się lekkie pokrycie dachów hal na blachach fałdowych? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące konstrukcji dachów hal. 
 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Wypisz materiały stosowane na pokrycia dachów hal. 
2.  Narysuj, w jaki sposób łączy się dachowe płyty panwiowe z dźwigarami dachowymi. 
3.  Narysuj przekrój przykładowego rozwiązania  lekkiego pokrycia dachu hali ocieplonej  na 

blachach fałdowych. 

 
SPRAWDZANIE 

 

1.  Czy  poprawnie  zostały  wykonane  rysunki  przedstawiające  elementy  konstrukcji  dachów 

hal? 

2.  Czy prawidłowo zostały wypisane materiały stosowane na konstrukcje dachów? 
 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  dostępnych  źródłach  rysunki  lub  zdjęcia  przedstawiające  hale  żelbetowe. 

Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach . 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności, 

  analiza aktywności uczniów podczas zajęć. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 

Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Montaż budynków halowych 712[04].Z2.04 
Temat: Montowanie ściany osłonowej z płyty warstwowej z wykorzystaniem kaset. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu ścian osłonowych warstwowych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać materiały i sprzęt do montażu ściany osłonowej, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać montaż ściany osłonowej, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa 

 
Czas:  135min. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  model konstrukcji hali o konstrukcji żelbetowej, 
–  dokumentacja techniczna, 
–  kasety stalowe ścienne, 
–  kołki rozporowe, 
–  podkładki, 
–  wkręty samogwintujące, 
–  płyty izolacyjne z wełny mineralnej, 
–  blacha trapezowa, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  wkrętarka, 
–  wiertarka, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Uczniowie w czteroosobowych grupach: 

  zapoznają się z dokumentacją techniczną montażu, 

  pobierają  z  przygotowanego  podręcznego  magazynu  narzędzia  do  wykonania 

ćwiczenia, 

  przytwierdzają kasety do słupów hali za pomocą kołków, 

  przestrzenie kaset wypełniają materiałem izolacyjnym, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

  przytwierdzają  blachę  elewacyjną  trapezową  do  kaset  za  pomocą  łączników 

samogwintujących,  

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

6.  Po wykonaniu montażu uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

1)  Każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy. 
2)  Nauczyciel  analizuje prace uczniów i stwierdza, czy praca przebiega prawidłowo. 
3)  Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4)  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Odszukaj  informacje  (z  dowolnych  źródeł)  na  temat  zrealizowanych  hal  stalowych  na 

swoim terenie. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach . 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

  analiza aktywności uczniów podczas zajęć. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Konstrukcja prefabrykowanych hal żelbetowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podpisz  prawidłowo  elementy  konstrukcji  pokrycia  dachowego  na  rysunku 

przedstawionym Ci  przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunek  konstrukcji  dachu  hali.  Zadaniem  ucznia  jest 

podpisanie  elementów  tej  konstrukcji  na  odnośnikach  i  przedstawienie  nauczycielowi  oraz 
kolegom z grupy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory kreślarskie, 
–  rysunki konstrukcji dachu hali. 
 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw  na  rysunkach  w  rzucie  i  przekroju  poprzecznym  płyty  żelbetowe  stosowane 

w systemie FF budownictwa halowego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z konstrukcją hal żelbetowych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować płyty, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie,  
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  klasyfikacji  budynków  halowych  przedstawionych  przez  nauczyciela,  według 

przeznaczenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  lub  zdjęcia  budynków  halowych.  Zadaniem 

ucznia  jest  zakwalifikowanie  poszczególnych  hal  do  odpowiedniej  grupy  według 
przeznaczenia.(I – hale przemysłowe, II – hale użyteczności publicznej, III – hale obsługowe, 
IV  –  hale  składowe).  Każdą  grupę  hal  uczeń  powinien  przedstawić  osobno  na  arkuszu  A  4 
przypinając rysunki. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  literatura z rozdziału , 
–  spinacze, 
–  zdjęcia lub rysunki budynków halowych. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Metody montażu budynków halowych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  schemat  przejazdów  roboczych  żurawia  wzdłuż  rzędów  słupów  przy  montażu 

słupów  i  belek  podsuwnicowych.  Zaznacz  na  schemacie  miejsca  zatrzymań  żurawia  przy 
montażu słupów i belek podsuwnicowych. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rzut  poziomy  hali  o  konstrukcji  żelbetowej.  Zadaniem 

ucznia  jest  wrysowanie  na  rysunku  trasy  przejazdu  żurawia  i  jego  zatrzymań  montażowych 
podczas  montażu słupów i belek podsuwnicowych hali. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rzut poziomy hali o konstrukcji żelbetowej, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7

.

 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  ze  schematów  przedstawionych  przez  nauczyciela  metodę  montażu  hal 

o konstrukcji żelbetowej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  przedstawiające  schematy  montażu  obiektów 

halowych  o  konstrukcji  żelbetowej.  Zadaniem  ucznia  jest  rozpoznanie  metod  montażu 
przedstawionych na schematach, podpisanie ich i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom 
z grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania, 
–  schematy przedstawiające montaż obiektów halowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3.  Montaż  elementów  konstrukcyjnych  budynków  halowych 

o konstrukcji żelbetowej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  z  elementów  modelowych,    dźwigarów  dachowych  hali,  zgodnie 

z dokumentacją techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  hali  żelbetowej  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania 
montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie 
uczniów  w zespole.  Przed  przystąpieniem do  realizacji  ćwiczenia konieczne  jest  zapoznanie 
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną. 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia, 
5)  wciągnąć dźwigar dachowy ponad wysokość wbudowania wykorzystując dostępny sprzęt 

do transportu pionowego, 

6)  naprowadzić  dźwigar  dachowy    na  słupy  hali  z  zabetonowanymi  trzpieniami  stalowymi 

i zaopatrzonymi w podkładki neoprenowe, 

7)  opuścić dźwigary na słupy, 
8)  odłączyć zawiesia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny model konstrukcji hali żelbetowej, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  (bez  betonowania)  z  elementów  modelowych,    korytkowych  płyt 

dachowych hali, zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  hali  żelbetowej  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania 
montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie 
uczniów  w zespole.  Przed  przystąpieniem  do realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie 
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną. 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia, 
5)  wciągnąć płyty dachowe ponad wysokość wbudowania, wykorzystując dostępny sprzęt do 

transportu pionowego, 

6)  naprowadzić płyty  na dźwigary dachowe, 
7)  oprzeć płyt na dźwigarach dachowych, 
8)  odłączyć zawiesia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny model konstrukcji hali żelbetowej, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  montaż  (bez  betonowania)  z  elementów  modelowych,  słupów  hali  zgodnie 

z dokumentacją techniczną. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  hali  żelbetowej  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania 
montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest zapoznanie 
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów, 
5)  wciągnąć słupy doprowadzając  je do pionu, wykorzystując dostępny sprzęt do transportu 

pionowego, 

6)  wprowadzić koniec słupa do kielicha stopy, 
7)  zaklinować słup w kielichu stopy, 
8)  założyć odciągi stalowe, 
9)  dokonać regulacji, 
10) odłączyć zawiesia, 
11) stosować przepisy bhp, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny model konstrukcji hali żelbetowej, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  kliny, 
–  odciągi stalowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  montaż  z  elementów  modelowych,  belki  podsuwnicowej  na  wspornikach 

słupów hali zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  hali  żelbetowej  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania 
montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy  oraz  współdziałanie 
uczniów w zespole.  Przed  przystąpieniem do realizacji  ćwiczenia konieczne  jest zapoznanie 
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną. 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia do transportu pionowego belki podsuwnicowej, 
5)  wciągnąć belkę na wysokość 0,5 ÷ 0,8 m ponad wsporniki słupów, 
6)  naprowadzić belkę na wsporniki słupów, 
7)  ułożyć belkę na wspornikach, 
8)  odczepić zawiesia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny model konstrukcji hali o konstrukcji żelbetowej, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  montaż  z  elementów  modelowych  ściany  osłonowej  z  zastosowaniem  kaset, 

zgodnie z dokumentacją techniczną. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  hali  żelbetowej  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania 
montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie 
uczniów  w zespole.  Przed  przystąpieniem  do realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie 
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną. 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  przytwierdzić kasety do słupów hali za pomocą kołków, 
5)  przestrzenie kaset wypełnić materiałem izolacyjnym, 
6)  przytwierdzić  blachę  elewacyjną  trapezową  do  kaset  za  pomocą  łączników 

samogwintujących,  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

7)  stosować przepisy bhp, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  model konstrukcji hali o konstrukcji żelbetowej, 
–  dokumentacja techniczna, 
–  kasety stalowe ścienne, 
–  kołki rozporowe, 
–  podkładki, 
–  wkręty samogwintujące, 
–  płyty izolacyjne z wełny mineralnej, 
–  blacha trapezowa, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  wkrętarka, 
–  wiertarka, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż budynków halowych” 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności: 

  zadania 1 – 13 są z  poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

Plan testu 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić, do jakiej grupy hal zaliczamy hale 
sportowe    

2. 

Wymienić, jakie roboty wyeliminowano przy 
montażu hal systemu JSB-L 

betonowanie, spawanie 

3.  Określić wysokość naw hal systemu FF 

4.  Wymienić metody montażu hal 

rozdzielcza, kompleksowa, 

zintegrowanych konstrukcji 

budowlanych 

5. 

Określić, czy hale wielonawowe mogą mieć 
nawy o różnych wysokościach 

6. 

Rozpoznać na rysunku konstrukcji hali 
świetlik 

7. 

Wyjaśnić, na czym ustawia się słupy hal 
systemu JSB w kielichach stóp 
fundamentowych 

bolcach stalowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

8. 

Rozpoznać podkładkę neoprenową w 
konstrukcji połączenia dźwigara ze słupem    
w systemie JSB 

9. 

Określić rozstaw dźwigarów 
strunobetonowych dwuspadowych w systemie 
JSB budowy hal żelbetowych  

10. 

Rozpoznać na rysunku konstrukcji pokrycia 
dachowego ocieplenie 

11. 

Określić, czy montaż słupów poprzedza 
pozostałe roboty montażowe 

12. 

Określić, co jest cechą charakterystyczną 
systemu FF przy montażu dźwigarów hal 

wykonanie nadbetonu 

13. 

Określić, czy montaż płyt panwiowych 
odbywa się jednocześnie z montażem 
dźwigarów dachowych 

14. 

Wyjaśnić, na czym polega montaż słupów 
metodą nasuwania 

PP 

Metoda nasuwania polega na 

podnoszeniu słupa jednym 

końcem i jednoczesnym 

przesuwaniu podstawy słupa 

na fundament 

15. 

Rozpoznać kasetę ścienną na rysunku 
konstrukcji lekkiej ściany osłonowej 

PP 

16. 

Wyjaśnić, na czym polega metoda rozdzielcza 
montażu hal 

PP 

Metoda rozdzielcza montażu 

polega na dwóch lub więcej 

przejazdach roboczych. Przy 

każdym przejeździe 

montowane są  jednakowe 

rodzaje elementów 

wznoszonej konstrukcji 

17. 

Narysować połączenie dźwigara dachowego ze 
słupem środkowym w systemie JSB-L 

PP 

 

18. 

Wypisać podstawowe elementy konstrukcyjne 
hal systemu FF 

PP 

płyty dachowe żelbetowe  

oraz płyty z betonu 

sprężonego, dźwigar 

sprężony o 5 wariantach 

zbrojenia, słupy żelbetowe 

pełne i dwugałęziowe, belki 

podsuwnicowe 

strunobetonowe, płyty 

ścienne ocieplone 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

i nieocieplone, belki 

podwalinowe

 

19. 

Narysować przekrój trapezowej stopy 
kielichowej 

PP 

 

20. 

Wyjaśnić, jakie dachy nazywamy dachami 
szedowymi 

PP 

Dachami szedowymi 

nazywamy dachy 

pozwalające dodatkowo 

oświetlić hale światłem 
dziennym bez potrzeby 

stosowania dodatkowych 

elementów w postaci 

świetlików.

 

 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 

1.  Hale sportowe zaliczamy do grupy hal: 

a)  przemysłowych, 

b)  użyteczności publicznej, 

c)  obsługowych, 

d)  składowych. 

 

2.  Przy  montażu  elementów  systemu  budownictwa  halowego  JSB-L  wyeliminowano 

…………………………….  …oraz    …………………………………. . 

 

3.  Wysokość naw w świetle w systemie FF budownictwa halowego może wynosić: 

a)  3,2 ÷ 9,0 m, 

b)  4,0 ÷ 11,0 m 

c)  4,8 ÷ 12,0 m, 

d)  5,2 ÷ 13,0 m. 

 

4.  Wymień metody montażu hal. 

 

5.  Żelbetowe hale wielonawowe mogą mieć nawy o różnych wysokościach. 

a)  tak 

b)  nie 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  Numer 1 na poniższym rysunku oznacza: 

       

 

a)  suwnicę, 
b)  świetlik, 
c)  dźwigar kratowy, 
d)  pokrycie dachu. 

 

7.  Słupy  hal  systemu  JSB  ustawia  się  w  szklankach  na  ……………………………... 

wmurowanych wcześniej na dnie kielicha. 

 

8.  Numerem 1 na rysunku połączenia dźwigara ze słupem w systemie JSB-L zaznaczono:  

 

a)  papę, 

b)  folię, 

c)  podkładkę neoprenową, 

d)  zaprawę. 

 

9.  W systemie JSB-L dźwigary strunobetonowe dwuspadowe rozstawia się co: 

a)  4 m, 

b)  5 m, 

c)  6 m, 

d)  7 m. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

10.  Numerem 1 na rysunku oznaczono: 

 

 

a)  blachę, 

b)  ocieplenie, 

c)  papę, 

d)  folię paraizolacyjną.  

 

11.  Montaż wszystkich słupów w hali z reguły wyprzedza pozostałe roboty montażowe. 

a)  tak 

b)  nie 

 

12.  Cechą  charakterystyczną  systemu  FF  jest  wykonanie  ……………………..  na 

dźwigarach, po ułożeniu płyt dachowych. 

 

13.  Montaż  płyt  panwiowych  dachowych  odbywa  się  jednocześnie  z  montażem  dźwigarów 

dachowych przy użyciu tych samych żurawi. 

a)  tak 

b)  nie 

 

Część II 

14.  Wyjaśnij, na czym polega montażu słupów metodą nasuwania. 

 

15.  Numerem  2 na rysunku oznaczono: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

a)  blachę trapezową, 

b)  kasetę ścienną, 

c)  podkładkę, 

d)  płytę izolacyjną. 

 

16.  Wyjaśnij, na czym polega metoda rozdzielcza montażu hal. 

 

17.  Narysuj połączenie dźwigara dachowego ze słupem środkowym w systemie JSB-L.  

 

18.  Wypisz podstawowe elementy konstrukcyjne hal systemu FF. 

 

19.  Narysuj przekrój trapezowej stopy kielichowej. 

 

20.  Wyjaśnij jakie dachy nazywamy dachami szedowymi.  

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż budynków halowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 
pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

 

15 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż budynków halowych” 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-13 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  

Plan testu 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić,  do  jakiej  grupy  hal  zaliczamy  hale 
dworców lotniczych    

2. 

Określić, czy cechą charakterystyczną systemu 
FF jest wykonanie nadbetonu na dźwigarach 
dachowych po ułożeniu płyt 

3. 

Określić za pośrednictwem czego opierają się 
na słupach dźwigary dachowe 

podkładek neoprenowych 

4. 

Określić, czy stopy fundamentowe hal mogą 
być wykonywane jako monolityczne 

5. 

Określić, jakie elementy konstrukcyjne 
montuje się równocześnie z płytami 
dachowymi przy użyciu tego samego sprzętu 

dźwigary dachowe 

6. 

Rozpoznać na rysunku hali belkę 
podsuwnicową 

7. 

Określić, czym wypełnia się przestrzeń między 
ścianami kielicha stopy fundamentowej           
a słupem  

8. 

Rozpoznać warstwę zaprawy murarskiej        
w konstrukcji połączenia dźwigara ze słupem    
w systemie JSB 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9. 

Określić, co jest potrzebne przy montażu 
pokrycia z płyt łupinowych 

rusztowanie 

10. 

Określić czy stopy fundamentowe kielichowe 
mogą mieć kształt trapezowy lub schodkowy 

11. 

Określić rozpiętość dźwigarów 
strunobetonowych dwuspadowych w systemie 
JSB-L  

12, 18, 24 m  

12. 

Narysować w przekroju poprzecznym szczegół 
oparcia płyt panwiowych na dźwigarach         
w systemie JSB-L 

 

13. 

Wyjaśnić co należy zrobić w przypadku źle 
ustawionej stopy fundamentowej 

Stopę nieprawidłowo 

ustawioną należy podnieść    

i ponownie prawidłowo 

postawić. 

14. 

Wyjaśnić na czym polega montaż słupów 
metodą obrotu 

PP 

Metoda obrotu polega na 

podnoszeniu tylko jednego 

końca słupa. Drugi koniec 

słupa, a mianowicie jego 

podstawę sytuuje się od razu 

podczas składowania przy 

stopie fundamentowej. 

15. 

Narysować w rzucie z góry rozmieszczenie lin 
odciągowych utrzymujących słup przy 
montażu 

PP 

 

16. 

Wyjaśnić na czym polega  metoda 
kompleksowa montażu hal 

PP 

Metoda kompleksowa polega 

na wbudowywaniu 

wszystkich elementów 

konstrukcji kolejnych sekcji 

obiektu do pełnej ich 

wysokości przy jednym 

przejeździe maszyny 

montażowej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

17. 

Narysować połączenie dźwigara dachowego ze 
słupem skrajnym w systemie JSB-L 

PP 

 

18. 

Wypisać  podstawowe  elementy  konstrukcyjne 
hal systemu JSB-L 

PP 

dźwigary strunobetonowe 

dwuspadowe, słupy pełne 

żelbetowe, elementy lekkiego 

pokrycia dachowego, 

elementy obudowy ściennej, 

zaprojektowanej w kilku 

wariantach

 

19. 

Narysować przekrój schodkowej stopy 
kielichowej 

PP 

 

20. 

Narysować przekrój lekkiego pokrycia 
dachowego 

PP 

 

1-paroizolacja, 2-ocieplenie, 3-papa 
podkładowa, 4-łącznik, 5-papa 
wierzchniego krycia

 

 
Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz, 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAWA  ZADAŃ TESTOWYCH 

 

Część I 
 
1.  Hale dworców lotniczych zaliczamy do grupy hal: 

a)  przemysłowych, 

b)  użyteczności publicznej, 

c)  obsługowych, 

d)  składowych. 

 

2.  Cechą  charakterystyczną  systemu  FF  jest  wykonanie  nadbetonu  na  dźwigarach,  po 

ułożeniu płyt dachowych: 

a)  tak 
b)  nie 

 

3.  W  systemie  budownictwa  halowego  JSB-L    dźwigary  opierają  się  na  słupach  za 

pośrednictwem……………………….………… 

 

4.  Stopy fundamentowe w budynkach halowych mogą być wykonane jako monolityczne. 

a)  tak 

b)  nie 

 

5.  Montaż  panwiowych  płyt  dachowych  odbywa  się  jednocześnie  z  montażem 

…………………………………………. przy użyciu tych samych żurawi. 

 

6.  Numer 2 na poniższym rysunku oznacza: 

 

 

a)  belkę podsuwnicową, 

b)  świetlik, 

c)  dźwigar kratowy, 

d)  pokrycie dachu. 

   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  Przestrzeń między słupem a ścianami kielicha w stopie wypełnia się: 

a)  zaprawą murarską, 

b)  betonem klasy nie mniejszej niż B 15, 

c)  betonem klasy nie mniejszej niż B 20, 

d)  zaczynem cementowym. 

 

8.  Numerem 2 na rysunku oznaczono:  

 

a)  beton B15, 

b)  zaprawę marki M20, 

c)  podkładkę neoprenową, 

d)  lepik asfaltowy. 

 

9.  W przypadku montażu pokrycia dachowego z płyt łupinowych konieczne jest wykonanie 

……………………………. 

 

10.  Stopy fundamentowe kielichowe mogą mieć przekrój trapezowy lub schodkowy. 

a)  tak 
b)  nie 

 

11.  Dźwigary  strunobetonowe  dwuspadowe  w  systemie  JSB-L  mogą  mieć  rozpiętość 

…………………………………………. 

      

 

12.  Narysuj  (w  przekroju  poprzecznym)  szczegół  oparcia  płyt  panwiowych  na  dźwigarach      

w systemie JSB-L

 

 

13.  Stopę prefabrykowaną nieprawidłowo ustawioną należy ……………………………….... 

 

Część II 

14.  Wyjaśnij, na czym polega montaż słupów metodą obrotu. 

 

15.  Narysuj  w  rzucie  z  góry  rozmieszczenie  lin  odciągowych  utrzymujących  słup  przy 

montażu.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

16.  Wyjaśnij,  na  czym  polega  metoda  zintegrowanych  struktur  konstrukcji  budowlanych  

montażu hal. 

 

17.  Narysuj połączenie dźwigara ze słupem skrajnym w systemie JSB-L. 

 
18.  Wypisz podstawowe elementy konstrukcyjne hal systemu JSB. 

 
19.  Narysuj przekrój schodkowej stopy kielichowej. 

 

20.  Narysuj przekrój lekkiego pokrycia na blachach fałdowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż budynków halowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź . 
 

Numer 
pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

 

4. 

 

5. 

 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

 

10. 

 

11. 

 
 

 
 

12.   

 

13   

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

14. 

 

 

15. 

 

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7. LITERATURA 
 

1.  Mielczarek  Z.:  Nowoczesne  konstrukcje  w  budownictwie  ogólnym.  Arkady,  Warszawa 

2003 

2.  Poradnik majstra budowlanego. Praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2003 
3.  Pyrak S.: Konstrukcje z betonu. WSiP, Warszawa 2001 
4.  Rowiński  L.,  Widera  J.:  Zmechanizowane  roboty  budowlane.  Poradnik.  Arkady, 

Warszawa 1976 

5.  Zestaw katalogów firm