background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 
 
Marzena Rozborska 
 
 
 

 
Konserwacja 

naprawa 

uszkodzonych 

konstrukcji 

żelbetowych 712[04].Z2.13 

 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Zbigniew Chwieduk 
mgr inż. Grzegorz Pośpiech 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z2.13 
,,Konserwacja  i  naprawa  uszkodzonych  konstrukcji  żelbetowych’’  zawartej  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

5.1. Naprawa elementów betonowych i żelbetowych 

5.1.1. Ćwiczenia 

5.2. Naprawa złączy prefabrykowanych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Wzmacnianie stropów 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Odgrzybianie ścian 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7. Literatura 

34 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,  Konserwacja  i naprawa uszkodzonych 

konstrukcji  żelbetowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  
w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktację zadań , 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.  

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej

 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 

żelbetowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej, uczeń powinien  umieć:

 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odróżniać technologie wykonania budynku, 

  przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

  stosować procedury udzielania pierwszej pomocy, 

  rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane, 

  odczytywać i interpretować rysunek budowlany, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  wykonywać przedmiary i obmiary robót, 

  wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

  organizować stanowisko składowania i magazynowania, 

  transportować materiały budowlane, 

  dobierać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań, 

  dobierać i stosować urządzenia pomiarowe, 

  zagospodarowywać odpady, 

  porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować rodzaje uszkodzeń konstrukcji żelbetowych, 

− 

rozpoznać uszkodzenia konstrukcji żelbetowych, 

− 

dobrać odpowiednie sposoby ochrony konstrukcji żelbetowych przed korozją, 

− 

dobrać skład betonu w celu zwiększenia odporności konstrukcji na korozję, 

− 

wykonać  naprawę  prefabrykatów  wielkopłytowych  i  wielkoblokowych  uszkodzonych 
przez rysy i pęknięcia, 

− 

wykonać naprawy złączy prefabrykatów żelbetowych, 

− 

wykonać wzmocnienie stropów , 

− 

wykonać  naprawy  elementów  żelbetowych  uszkodzonych  przez  działanie  grzybów 
i pleśni, 

− 

wykonać  roboty  naprawcze  i  konserwacyjne  z  zachowaniem  zasad  bhp  i  ochrony 
środowiska. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych       

 

 

 

 

 

712[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 
żelbetowych 712[04].Z2.13 

 
Temat: Rodzaje uszkodzeń ścian żelbetowych i sposoby ich naprawy. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania uszkodzeń  ścian żelbetowych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  określić rodzaje uszkodzeń ścian żelbetowych, 

  rozpoznać rodzaje uszkodzeń ścian żelbetowych, 

  wskazać sposób naprawy uszkodzenia ścian żelbetowych, 

Metody nauczania:  

   pokaz z objaśnieniem. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa. 

 
Czas:  90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze, 

  modele. 

 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
Faza właściwa: 
3.   Realizacja tematu:  

  charakterystyka uszkodzeń ścian żelbetowych połączona z pokazem, 

  charakterystyka sposób naprawy uszkodzenia ścian żelbetowych, 

 

Faza kończąca 
4.  Uporządkowanie klasopracowni. 
Praca domowa. 
Sporządź notatkę na temat uszkodzeń stropów żelbetowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych       

 

 

 

 

 

712[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 
żelbetowych 712[04].Z2.13 

 
Temat: Wykonanie naprawy ściany żelbetowej
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania naprawy ściany żelbetowej 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  przygotować stanowisko do wykonania naprawy ściany, 

  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania naprawy  ściany, 

  wykonać naprawę ściany żelbetowej. 

Metody nauczania:  

   ćwiczenie praktyczne, 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

   indywidualna. 

 
Czas:  135min. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem, 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych,  

− 

stalowy kubeł na odpady, 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i  celów zajęć. 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

  przypomnienie o zasadach bezpiecznej pracy, 

  rozdanie tematów ćwiczeń, 

  uczniowie organizują stanowisko robocze, 

  uczniowie wykonują ćwiczenie. 

4.  Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów. 
5.  Każdy uczeń prezentuje wykonane ćwiczenie. 
Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie  stanowisk pracy i klasopracowni. 
 
Praca domowa. 
 Przygotować informacje na temat naprawy belek żelbetowych. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Naprawa elementów betonowych i żelbetowych 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj naprawę ściany betonowej, która posiada niewielkie odpryski i złuszczenia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,  
3)  skuć zniszczony beton aż do jednolitej struktury, 
4)  oczyścić  powierzchnię  betonu  za  pomocą  stalowych  szczotek,  wody  pod  ciśnieniem 

i sprężonego powietrza, 

5)  narzucić wcześniej przygotowaną zaprawę cementową,  
6)  zatrzeć narzuconą zaprawę, oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj wzmocnienie części spękanej ściany betonowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)   zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  wykuć z obu stron bruzdy w betonie prostopadłe do rysy,  
4)  oczyścić bruzdy sprężonym powietrzem i dokładnie zwilżyć wodą, 
5)  wypełnić bruzdy plastyczną zaprawą cementową, 
6)  wcisnąć w świeżą zaprawę cementową pręty stalowe, 
7)  wyrównać powierzchnię ściany narzutem zaprawy cementowej, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7.

 

  

Ćwiczenie 3 

Wykonaj naprawę prefabrykowanego elementu ściennego, na którym występuje rysa. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  wykonać bruzdy,  
4)  zamocować pręty w bruzdach,  
5)  wypełnić rysę, 
6)  wykończyć powierzchnię, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

Środki dydaktyczne: 

− 

 odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

materiały stalowe: siatki, pręty, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  naprawę  prefabrykowanego  elementu  ściennego,  na  którym  znajduje  się  rysa 

ukośna nad otworem drzwiowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  usunąć zniszczony beton,  
4)  przygotować siatkę zbrojeniową, 
5)  przygotować zaprawę cementową,  
6)  zamocować siatkę, 
7)  wykończyć powierzchnię, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

materiały stalowe: siatki, pręty, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Naprawa złączy prefabrykowanych 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  naprawę  złącza  płyt  prefabrykowanych,  w  którym  występują  przecieki 

punktowe. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  oczyścić złącze z resztek zestarzałego kitu uszczelniającego, 
4)  oczyścić złącze z kurzu i pyłu sprężonym powietrzem, 
5)  zaimpregnować ściany złącza środkami chemicznymi zwiększającymi przyczepność, 
6)  wypełnić  złącze, 
7)  szczelinę wypełnić zaprawą cementową, wyrównując ją z powierzchnią, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

  stanowisko z przygotowanym elementem, 

  zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

  materiały stalowe: siatki, pręty, 

  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich, 

  zestaw narzędzi pomiarowych, 

  zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego,  

  stalowy kubeł na odpady, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj wzmocnienie węzła przez wykonanie złącza zastępczego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  wymierzyć miejsce przewidzianego wzmocnienia, 
4)  wykonać bruzdy i otwory, 
5)  wzmocnić połączenie elementami metalowymi, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

  stanowisko z przygotowanym elementem, 

  zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

  materiały stalowe: płaskowniki, bolce, 

  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

  zestaw narzędzi pomiarowych, 

  zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego,  

  stalowy kubeł na odpady, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Omówić  kolejność  czynności  podczas  wykonania  nowego  złącza  kotwiącego  płyt 

prefabrykowanych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować  materiał dla ucznia, 
2)  wypunktować kolejność czynności, 
3)  wypisać potrzebny sprzęt i narzędzia, 
4)  wypisać potrzebne materiały, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

  wytyczne do wykonania ćwiczenia, 

  długopis, ołówek, arkusz papieru,  

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Wzmacnianie stropów  

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj nadbetonowanie części górnej stropu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  usunąć zniszczony beton,  
4)  skuć powierzchnię starego betonu,  
5)  oczyścić powierzchnię betonu, 
6)  wielokrotnie zwilżyć stary beton wodą, 
7)  uporządkować i uzupełnić zbrojenie, 
8)  przygotować mieszankę betonową, 
9)  ułożyć beton bardzo starannie i zagęścić stosując wibrowanie, 
10) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11) posprzątać stanowisko pracy, 
12) omówić zasady pielęgnacji mieszanki, 
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

  stanowisko z przygotowanym elementem, 

  zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

  zestaw narzędzi pomiarowych, 

  zestaw narzędzi pomocniczych,  

  narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu, 

  stalowy kubeł na odpady, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  naprawę  prefabrykowanego  elementu  stropowego  przez nadbetonowanie  części 

dolnej. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  usunąć zniszczony beton,  
4)  skuć powierzchnię starego betonu,  
5)  oczyścić powierzchnię betonu, 
6)  wielokrotnie zwilżyć stary beton wodą, 
7)  uporządkować i uzupełnić zbrojenie, 
8)  przygotować mieszankę betonową, 
9)  narzucić beton na dolną część płyty, 
10) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11) posprzątać stanowisko pracy, 
12) omówić zasady pielęgnacji mieszanki, 
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

  zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

  zestaw narzędzi pomiarowych, 

 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

 

stalowy kubeł na odpady,

 

 

apteczka,

 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj poszerzenie belki stropowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  usunąć zniszczony beton,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

4)  skuć powierzchnię starego betonu,  
5)  oczyścić powierzchnię betonu, 
6)  wielokrotnie zwilżyć wodą stary beton, 
7)  uporządkować i uzupełnić zbrojenie, 
8)  przygotować mieszankę betonową, 
9)  ułożyć beton bardzo starannie i zagęścić stosując wibrowanie, 
10) omówić zasady pielęgnacji mieszanki, 
11) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
12) posprzątać stanowisko pracy, 
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

  zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

  zestaw narzędzi pomiarowych, 

 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

 

stalowy kubeł na odpady,

 

 

apteczka,

 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj wzmocnienie stropu żelbetowego przez zastosowanie strzemion pionowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  wyznaczyć miejsca na otwory, 
4)  wykonać otwory w stropie, 
5)  wykonać strzemiona,  
6)  zamontować strzemiona, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

  zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

  zestaw narzędzi pomiarowych, 

 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

 

stalowy kubeł na odpady,

 

 

apteczka,

 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4. Odgrzybianie ścian 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  czynniki  powodujące  korozję  materiałów  budowlanych  i  omów  sposoby 

przeciwdziałania takim zjawiskom. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wypisać co powoduje korozję biologiczną materiałów budowlanych, 
2)  wypisać metody odgrzybiania murów 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  papier kancelaryjny, 
–  ołówek, długopis, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj izolację poziomą metodą iniekcji krystalicznej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał,  
4)  wykonać otwory, 
5)  nawilżyć otwory, 
6)  wypełnić otwory preparatem, 
7)  zaszpachlować otwór, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  preparat, 

  stanowisko robocze, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  zestaw narzędzi pomocniczych, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj tynk specjalny zaporowy, na starym podłożu, według zalecenia producenta

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał,  
4)  przygotować podłoże, 
5)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać warstwy tynku, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST I 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Konserwacja  i  naprawa 
uszkodzonych konstrukcji żelbetowych” 

Test składa się z  20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

– 

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.    Za  złą  odpowiedź  lub  jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. d, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić rodzaj zaprawy do naprawy 

niewielkich ubytków w elementach 

prefabrykowanych 

Wyjaśnić pojęcie torkretowania 

P 

Określić rozstaw bruzd   

C 

P 

Określić średnicę prętów umieszczanych 

w bruzdach 

Określić sposób naprawy w przypadku 

ścian z bloków kanałowych 

P 

Wyjaśnić, na czym polega iniekcja 

grawitacyjna 

P 

Określić głębokość skucia starego betonu 

przy wykonaniu płaszcza betonowego 

C 

P 

Określić kolejność prac podczas naprawy 

przecieków punktowych w złączach 

prefabrykowanych  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Określić sposób wykonania otworów 

podczas naprawy złączy  

P 

10 

Określić szerokość bruzd przy 

wzmocnieniu złącza za pomocą kotwi  

C 

P 

11 

Określić funkcję płaskowników przy 

wzmacnianiu ścian 

C 

P 

12 

Określić sposób wzmacniania belek 

i żeber żelbetowych 

C 

P 

13 

Określić klasę betonu przy naprawie 

stropów żelbetowych   

C 

P   

14 

Określić czas po jakim kontroluje się 

naprawiony strop 

P   

15 

Określić  sposób przygotowania 

powierzchni stropu przed jego naprawą 

C 

P  

16 

Określić 

wielkość 

ziaren 

kruszywa 

stosowanego  do  betonu  przy  naprawach 
stropów  

C 

P 

17 

Scharakteryzować metodę iniekcji 

krystalicznej 

PP 

18 

Scharakteryzować tynki zaporowe 

C 

PP 

19 

Określić średnicę drutu w siatkach do 

naprawy elementów żelbetowych  

C 

PP 

20 

Rozróżnić tynk kompresowy  

C 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  konserwacji  i  naprawy  uszkodzonych  konstrukcji 

żelbetowych.  Zarówno  w części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej    znajdują  się 
zadania  wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Do naprawy niewielkich ubytków w elementach prefabrykowanych stosujemy zaprawę: 

a)  cementową, 
b)  cementowo-wapienną, 
c)  wapienną, 
d)  gipsową. 

2.  Torkretowanie jest to: 

a)  narzucanie  zaprawy  na  przygotowaną  powierzchnię  pod  ciśnieniem  za  pomocą 

specjalnej aparatury, 

b)  narzucanie betonu na uszkodzone podłoże kielnią, 
c)  wygładzanie powierzchni po narzuceniu betonu na naprawianą powierzchnię, 
d)  przygotowanie uszkodzonego podłoża betonowego pod naprawę. 

3.  Podczas  wzmacniania  ścian  betonowych,  które  uległy  spękaniu,  prostopadle  do  rys 

wykonujemy bruzdy w odstępach: 
a)  5÷10 cm, 
b)  10÷20 cm, 
c)  20÷30 cm, 
d)  30÷40 cm. 

4.  Średnica  prętów  stalowych  umieszczanych  w  specjalnie  przygotowanych  bruzdach 

spękanych ścian betonowych wynosi: 
a)  4,5 

÷

6 mm, 

b)  4,5 

÷

8 mm, 

c)  6 

÷

8 mm,  

d)  6 

÷

10 mm. 

5.  W  przypadku  ścian  z  bloków  kanałowych,  gdzie  wykonanie  bruzd  jest  niemożliwe,  

uszkodzenia likwiduje się przyklejając za pomocą mas epoksydowych: 
a)  pręty stalowe, 
b)  siatkę stalową,  
c)  płaskowniki, 
d)  szkielet stalowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6.  Grawitacyjna metoda iniekcji polega na: 

a)  wpuszczeniu  ciekłego  materiału  wiążącego,  który  spływa  wężem  gumowym  pod 

własnym ciężarem ze zbiornika do miejsca iniekcji,  

b)  wpuszczeniu  sypkiego  materiału  wiążącego,  który  spływa  wężem  gumowym  pod 

własnym ciężarem ze zbiornika do miejsca iniekcji, 

c)  wtłaczaniu sypkiego materiału wiążącego za pomocą agregatu o napędzie ręcznym lub 

mechanicznym, 

d)  wtłaczaniu ciekłego materiału wiążącego za pomocą agregatu o napędzie ręcznym lub 

mechanicznym. 

7.  Wykonując  wzmocnienie  elementu  żelbetowego  za  pomocą  płaszcza  skuwa  się  stary 

beton: 
a)  do połowy średnicy starych prętów, 
b)  odkrywając całe pręty, 
c)  pasmami prostopadłymi do zbrojenia, 
d)  odkrywając tylko powierzchnię prętów. 

8.  Podczas  naprawy  przecieków  punktowych  w  złączach  prefabrykowanych  po  ich 

oczyszczeniu z kurzu należy: 
a)  uzupełnić złącze wkładem dystansowym, 
b)  płaszczyzny złącza posmarować środkami chemicznymi zwiększającymi przyczepność, 
c)  uzupełnić złącze kitem trwale plastycznym, 
d)  całą szczelinę wypełnić  zaprawą cementową. 

9.  Podczas  wykonywania  otworów  do  wzmocnienia  złączy  przy  prefabrykatach  należy 

zastosować: 
a)  mechaniczne  wykuwanie otworów, 
b)  cięcie betonu palnikiem,  
c)  ręczne wykuwanie otworów,  
d)  cięcie ręczne. 

10. Szerokość bruzd przy wzmocnieniu złącza za pomocą kotwi wynosi: 

a)  1÷2 cm, 
b)  2÷3 cm, 
c)  3÷4 cm, 
d)  4÷5 cm. 

11. Płaskowniki  umieszcza  się  w  płytkich bruzdach  wykutych  w  betonowych  prefabrykatach 

aby: 
a)  poprawić wygląd estetyczny elewacji, 
b)  nie pogrubiać ścian,  
c)  nie było konieczne dodatkowe ocieplenie ścian, 
d)  nie stosować dodatkowego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. 

12. Belki i żebra żelbetowe wzmacnia się podwyższając istniejące przekroje lub: 

a)  poszerzając belkę,  
b)  wykonując płaszcz betonowy, 
c)  wykonując drugą belkę, 
d)  podpierając słupem. 

13. Przy naprawie stropów żelbetowych należy stosować beton o klasie: 

a)  nie wyższej niż stary beton,  
b)  wyższej niż stary beton, 
c)  nie niższej niż stary beton, 
d)  niższej niż stary beton. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

14. Naprawione elementy stropu należy sprawdzić po upływie: 

a)  7 dni, 
b)  28 dni, 
c)  14 dni, 
d)  5 dni. 

15. Przed betonowaniem naprawianego stropu żelbetowego jego powierzchnię należy zwilżyć 

wodą: 
a)  bezpośrednio przed betonowaniem, 
b)  na 2÷5 godzin przed betonowaniem, 
c)  na 5÷8 godzin przed betonowaniem, 
d)  na 8÷12 godzin przed betonowaniem. 

16. Wielkość  ziaren  kruszywa  stosowanego  do  betonu  przy  naprawach  stropu  nie  może 

przekraczać: 
a)  20 mm, 
b)  30 mm, 
c)  40 mm, 
d)  50 mm. 

17. Podczas wykonywania odgrzybiania metodą iniekcji krystalicznej w murach wykonuje się 

otwory o rozstawie co: 
a)  10÷15 cm,  
b)  15÷20 cm, 
c)  20÷25 cm, 
d)  30÷35 cm.   

18. Tynki  nieprzepuszczające  wilgoci  i  soli  znajdują  zastosowanie  jako  tynki  zewnętrznych 

ścian piwnic i cokołów to: 
a)  tynki doborowe,  
b)  tynki zaporowe, 
c)  tynki kompresowe, 
d)  tynki renowacyjne. 

19. Drut  na  siatkę  stosowaną  do  naprawy  uszkodzeń  przy  elementach  betonowych  powinien 

mieć średnicę: 
a)  1

÷

3 mm, 

b)  3

÷

6 mm, 

c)  6

÷

8 mm, 

d)  8

÷

10 mm.  

20. Rysunek przedstawia zasady ochrony ściany przy zastosowaniu: 

a)  tynku doborowego.  
b)  tynku zaporowego, 
c)  tynku kompresowego, 
d)  tynku renowacyjnego .  
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji żelbetowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

 

 

 

 

 

 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST II 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,  Konserwacja  i  naprawa 
uszkodzonych konstrukcji żelbetowych” 

 
Test składa się z  20 zadań, z których:  

– 

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
1. c, 2. a, 3. b, 4. a, 5. d, 6. d, 7. a, 8. c, 9. b, 10. c, 11. b, 
12. c, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. d, 18. d, 19. a, 20. c.  

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić proporcje składników zaprawy 

do torkretowania 

Określić sposób rozmieszczenia bruzd 

P 

Określić długość bruzd   

C 

P 

Określić kształt prętów umieszczanych w 

bruzdach 

Określić sposób naprawy elementów 

prefabrykowanych 

P 

Wyjaśnić, na czym polega iniekcja 

ciśnieniowa 

P 

Określić sposób naprawy płyt kanałowych 

C 

P 

Scharakteryzować urządzenie do 

torkretowania  

Wskazać ograniczenia stosowania metody 

iniekcji  

P 

10 

Określić sposób wzmocnieniu złącza    

C 

P 

11 

Określić sposób wykonania otworów przy 

wzmacnianiu złączy 

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

12 

Scharakteryzować kotwie do wzmacniania 

złączy 

C 

P 

13 

Scharakteryzować złącza zastępcze 

C 

P   

14 

Określić rodzaj cementu 

P   

15 

 Określić  wielkość zakładu zbrojenia 

C 

P  

16 

Określić  czas  pielęgnacji  betonu  przy 
naprawach stropów  

C 

P 

17 

Rozróżnić tynk zaporowy 

PP 

18 

Określić szerokość skucia tynku w 

miejscach zagrzybionych 

C 

PP 

19 

Scharakteryzować metodę iniekcji 

krystalicznej  

C 

PP 

20 

Rozróżnić tynk kompresowy  

C 

PP 

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  konserwacji  i  naprawy  uszkodzonych  konstrukcji 

żelbetowych.  Zarówno  w części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej    znajdują  się 
zadania  wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Do torkretowania stosujemy wilgotną zaprawę cementową o proporcji: 

a)  1:1, 
b)  1:2, 
c)  1:3, 
d)  1:4. 

2.  Podczas  wzmacniania  ścian  betonowych,  które  uległy  spękaniu  wykonujemy  bruzdy 

rozmieszczone: 
a)  prostopadle do spękań, 
b)  równolegle do spękań, 
c)  ukośnie do spękań, 
d)  równolegle do spękań po ich obu stronach. 

3.  Długość  wykonanych  bruzd  podczas  naprawy  spękań  w  ścianach  betonowych  powinna 

wynosić minimum: 
a)  25 mm, 
b)  50 mm, 
c)  75 mm, 
d)  100 mm. 

4.  Zbrojenie umieszczane w bruzdach naprawianych elementów prefabrykowanych ma: 

a)  na końcach zagięcia, pod kątem prostym do osadzania w otworach, 
b)  na końcach zagięcia, pod kątem ostrym do osadzania w otworach, 
c)  na końcach zagięcia, pod kątem rozwartym do osadzania w otworach,  
d)  końce proste. 

5.  Podczas  naprawy  elementów  prefabrykowanych  wielkopłytowych,  zamiast  prętów  małej 

średnicy, można zastosować: 
a)  płaskowniki, 
b)  zaprawę cementową w proporcji 1:1,  
c)  pręty o większej średnicy i szerszym rozstawie, 
d)  siatki stalowe. 

6.  Ciśnieniowa metoda iniekcji polega na: 

a)  wpuszczeniu  ciekłego  materiału  wiążącego,  który  spływa  wężem  gumowym  pod 

własnym ciężarem ze zbiornika do miejsca iniekcji,  

b)  wpuszczeniu  sypkiego  materiału  wiążącego,  który  spływa  wężem  gumowym  pod 

własnym ciężarem ze zbiornika do miejsca iniekcji, 

c)  wtłaczaniu sypkiego materiału wiążącego za pomocą agregatu o napędzie ręcznym lub 

mechanicznym, 

d)  wtłaczaniu ciekłego materiału wiążącego za pomocą agregatu o napędzie ręcznym lub 

mechanicznym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7. 

W przypadku naprawy płyt kanałowych nie stosuje się:

 

a)  siatek, 
b)  zacierania, 
c)  iniekcji,  
d)  natrysku

.

 

8. 

Urządzenie  do  torkretowania  składa  się  ze  sprężarki,  działka  cementowego  oraz 
z przewodów zakończonych: 

 

a)  siatką, 
b)  spryskiwaczem, 
c)  wyrzutnicą,  
d)  zacieraczką. 

9.  Wykonanie bruzd i iniekcji jest niemożliwe w przypadku uszkodzenia ścian z bloków: 

a)  żwirobetonowych, 
b)  kanałowych, 
c)  pełnych,  
d)  gazobetonowych. 

10. Podczas  naprawy  przecieków  punktowych  w  złączach  prefabrykowanych  po 

zagruntowaniu złącza środkami chemicznymi należy: 
a)  uzupełnić złącze wkładem dystansowym, 
b)  oczyścić całość z kurzu za pomocą sprężonego powietrza, 
c)  uzupełnić złącze kitem trwale plastycznym, 
d)  całą szczelinę wypełnić zaprawą cementową.

  

 

11. Podczas  wykonywania  otworów  do  wzmocnienia  złączy  w  prefabrykatach  należy 

zastosować: 
a)  mechaniczne wykuwanie otworów, 
b)  cięcie betonu lancą tlenowo-proszkową ,  
c)  ręczne wykuwanie otworów,  
d)  cięcie ręczne. 

12. Do wzmocnienia złącz za pomocą kotwi stosujemy: 

a)  płaskowniki i kątowniki, 
b)  kątowniki i ceowniki, 
c)  płaskowniki i ceowniki, 
d)  dwuteowniki. 

13. Złącza zastępcze prefabrykatów wykonuje się: 

a)  z prętów okrągłych, 
b)  z płaskowników, 
c)  z betonu, 
d)  z blach. 

14. Do mieszanek betonowych użytych do naprawy stropu, zaleca się stosowanie cementu: 

a)  portlandzkiego 42,5, 
b)  hutniczego 32,5, 
c)  portlandzkiego 52,5, 
d)  hutniczego 52,5. 

15. Zakład między starymi a nowymi prętami zbrojenia powinien wynosić: 

a)  20 średnic, 
b)  25 średnic, 
c)  30 średnic, 
d)  35 średnic. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

16. Nowo naniesiony beton trzeba starannie pielęgnować przynajmniej przez: 

a)  4 dni, 
b)  7 dni, 
c)  14 dni, 
d)  21 dni. 

17. Służą  do  wykonywania  wypraw  na  zawilgoconych  i  zasolonych  murach,  przy czym  sole 

odkładają  się  w  wewnętrznych  warstwach  i  nie  przedostają  się  na  powierzchnię  tych 
tynków. Są to tynki: 
a)  doborowe.  
b)  zaporowe, 
c)  kompresowe, 
d)  renowacyjne.

 

 

18. Szerokość skucia tynku wokół miejsca zagrzybionego powinna wynosić: 

a)  20 cm, 
b)  30 cm, 
c)  40 cm, 
d)  50 cm. 

19. Podczas  wykonywania  odgrzybiania  metodą  iniekcji  krystalicznej  w  wykonane  otwory 

zostaje wstrzyknięty: 
a)  roztwór wodny cementu portlandzkiego ze środkiem aktywacyjnym,  
b)  roztwór wodny cementu hutniczego ze środkiem aktywacyjnym,  
c)  roztwór wodny cementu portlandzkiego,    
d)  roztwór wodny cementu hutniczego.   

20. Rysunek przedstawia zasady ochrony przy zastosowaniu: 

a)  tynku doborowego,  
b)  tynku zaporowego, 
c)  tynku kompresowego, 
d)  tynku renowacyjnego .  

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji żelbetowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA  
 

1.  Adamiec B, Mirski J. Z: Utrzymanie zasobów budowlanych. WSiP, Warszawa 1999 
2.  Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5. WSiP, Warszawa 1997 
3.  Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
4.  Warunki  techniczne  wykonania  i  odbioru  robót  budowlano-montażowych.  ITB, 

Warszawa 1997 

5.  Katalogi firm