background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

lf 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Leszek Świdziński 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 744[02].O1.03 
 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Katarzyna Stępniak 
mgr Barbara Różańska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Leszek Świdziński 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].O1.03. 
Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

  3 

2.  Wymagania wstępne 

  4 

3.  Cele kształcenia 

  5 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

  6 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. Podstawy rysunku technicznego 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Konstrukcje geometryczne w rysunku technicznym 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3.Rysunkowe odwzorowanie przedmiotów 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4. Elementy rysunku obuwia 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

36 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby mógł bez problemów uczestniczyć w zajęciach,  

− 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

–  materiał nauczania – wiadomości teoretyczne niezbędne do osiągnięcia założonych celów 

kształcenia i opanowania umiejętności zawartych w jednostce modułowej, 

–  zestaw pytań, aby Państwo mogli sprawdzić, czy uczeń już opanował określone treści, 
–  ćwiczenia,  które  pomogą  zweryfikować  wiadomości  teoretyczne  oraz  ukształtować 

umiejętności praktyczne, 

–  sprawdzian postępów, 
–  sprawdzian osiągnięć, przykładowy zestaw zadań. Zaliczenie testu potwierdzi opanowanie 

materiału całej jednostki modułowej, 

–  literaturę uzupełniającą. 
 

Miejsce  jednostki  modułowej  w  strukturze  modułu 744[02].O1  „Podstawy  zawodu”  jest 

pokazane na schemacie strukturalnym zamieszczonym poniżej. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[02].O1 

Podstawy zawodu 

744[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej  

oraz ochrony środowiska

 

744[02].O1.02 

Określanie konstrukcyjnych  

i technologicznych właściwości 

obuwia

 

 

744[02].O1.03 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się cyrklem, ekierką, kątomierzem oraz linijką, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

pracować indywidualnie, 

 

współpracować w grupie, 

 

prezentować wyniki pracy własnej i grupowej, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

posługiwać się instrukcją przy wykonywaniu ćwiczeń, 

 

przestrzegać przepisów BHP. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przygotować  materiały  rysunkowe  i  przybory  kreślarskie  do  wykonania  określonych 
zadań, 

– 

przygotować znormalizowany arkusz papieru z tabliczką rysunkową, 

– 

posłużyć się pismem technicznym do opisu rysunków, 

– 

zastosować rodzaje i grubości linii w zależności od formatu i skali rysunku, 

– 

wykonać szkice figur i brył geometrycznych, 

– 

wykonać  szkice  brył  geometrycznych  i wyrobów  obuwniczych  w rzutach  prostokątnych 
i aksonometrycznych, 

– 

zastosować zasady i rodzaje wymiarowania, 

– 

zastosować symbole graficzne w uproszczeniach rysunkowych, 

– 

odczytać dokumentację projektowo-konstrukcyjną, 

– 

sporządzić rysunek z modelu różnych typów obuwia, 

– 

zastosować techniki komputerowe do wykonania szkiców i rysunków technicznych, 

– 

posłużyć się rysunkiem technicznym części maszyn i mechanizmów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 744[02].O1 

Jednostka modułowa:  

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 744[02].O1.03 

Temat:   Pismo techniczne. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności posługiwania się pismem technicznym pochyłym. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać potrzebne przybory kreślarskie, 

 

wyszukać niezbędne informacje w literaturze, 

 

wskazać zapisy dotyczące zasad wykonywania różnego rodzaju pisma technicznego, 

 

stosować zasady wykonywania pisma technicznego. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas: 90min. 

 

Uczestnicy: 

 

uczniowie szkoły zawodowej. 

 
Środki dydaktyczne:
 

 

tablica, 

 

plansze, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

dostępna literatura z rozdziału 7 poradnika dla nayczyciela, 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjno - porządkowe. 
2.  Przypomnienie wiadomości dotyczących przyborów kreślarskich i formatu arkuszy. 
3.  Podanie tematu i celu zajęć, omówienie sposobu pracy. 
4.  Realizacja tematu. 
5.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania pracy. 
6.  Po zakończeniu zadania wybrani uczniowie prezentują swoją pracę. 
7.  Uczniowie wzajemnie recenzują wyniki pracy swoich kolegów. 
8.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Zapoznaj  się  z  parametrami  pisma  technicznego  prostego  i  wykonaj  tym  pismem  dowolny 
tekst np. przysłowia ludowego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

− 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 744[02].O1 

Jednostka modułowa:  

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 744[02].O1.03 

Temat:   Rysowanie przedmiotów w rzutach prostokątnych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  przestrzennego  widzenia  i  stosowania  procedur 

podczas rzutowania przedmiotów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować rzuty prostokątne, 

 

określić minimalną ilość rzutni do przedstawienia rzutowanego przedmiotu, 

 

na podstawie dwóch danych rzutów dorysować trzeci brakujący rzut, 

 

zastosować odpowiednie linie rysunkowe. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas: 90min. 

 

Uczestnicy: 

 

uczniowie szkoły zawodowej. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

tablica, 

 

modele do rzutowania, 

 

losy do podziału na grupy, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

arkusz papieru format A4, 

 

stanowiska do pracy indywidualnej lub grupowej. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Określ ilość rzutni i wykonaj rzuty prostokątne dla wybranego przedmiotu. 

 
Faza wstępna 
1.  Czynności organizacyjno-porządkowe. 
2.  Podanie tematu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
4.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą pokazu z objaśnieniem. 
5.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 
Praca metodą pokazu z objaśnieniem. 
 
Informacje 
1.  Na czym polegają rzuty prostokątne? 
2.  Co to jest rzutnia? 
3.  Jak nazywają się poszczególne rzuty? 
4.  W jaki sposób wykonujemy rzut punktu na trzy płaszczyzny? 
5.  W jaki sposób wykonujemy rzut odcinka na trzy płaszczyzny? 
6.  W jaki sposób mając dwa rzuty przedmiotu można dorysować trzeci? 
 
Planowanie 
1.  Obserwując przedmiot rzutowany ustal minimalną ilość rzutni do jego odwzorowania. 
2.  Ustal najwłaściwsze położenie przedmiotu rzutowanego. 
3.  Ustal rozmiary rysunku, wybierz skalę odwzorowania.  
4.  Zaplanuj kolejność rysowania rzutów. 
 
Ustalenie 
1.  Omów z nauczycielem wszystkie ustalenia do punktów z fazy planowania. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
Wykonanie 
1.  Narysuj układ rzutni. 
2.  Wybierz jedną z rzutni. 
3.  Dokonaj  pomiaru  poszczególnych  krawędzi  określających  gabaryty  modelu  i  narysuj  je 

w skali na odpowiedniej rzutni. 

4.  Ustal położenie i dorysuj widoczne krawędzie, osie symetrii, osie otworów itp. 
5.  Narysuj linie odniesienia do drugiej rzutni i wykonaj w podobny sposób następny rzut. 
6.  Dokonaj prezentacji ćwiczenia. 
 
Sprawdzenie 
1.  Czy przedmiot do rzutowania został ustawiony poprawnie? 
2.  Czy poprawnie zostały wybrane rzutnie? 
3.  Czy optymalnie została wybrana ilość rzutni? 
4.  Czy została zachowana prawidłowa grubość linii rysunkowych? 
5.  Czy linie odniesienia zostały poprawnie ustalone? 
6.  Czy rzutowany przedmiot został prawidłowo odwzorowany? 
 
Analiza końcowa 
Uczniowie  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Analizują 
poprawność  czynności  rysunkowych,  ich  zakres  oraz  sposób  wykonania.  Nauczyciel 
podsumowuje  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne  umiejętności  zostały  wykształcone, 
jakie wystąpiły nieprawidłowości w pracach uczniów i jak ich unikać w przyszłości. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Podstawy rysunku technicznego 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Przygotuj arkusz rysunkowy o formacie A4 z tabliczką rysunkową. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać  odpowiedni  dział  z  dostępnej  literatury  lub  posłużyć  się  Polską  Normą  

PN-85/M-01119, 

2)  wybrać i zastosować odpowiednie przybory do rysowania, 
3)  dobrać  odpowiedni  arkusz  i  narysować  ramkę  wraz  z  tabliczką  znamionową  zgodnie 

z poleceniem zawartym w ćwiczeniu, 

4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rysownica, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2
 

Wykonaj pochyłe zwykłe pismo techniczne wpisując nazwę swojej szkoły. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać  odpowiedni  dział  z  dostępnej  literatury  lub  posłużyć  się  Polską  Normą  

PN-80/N-01606, 

2)  wybrać i zastosować odpowiednie przybory do rysowania, 
3)  napisać  nazwę  swojej  szkoły  pismem  technicznym  zgodnie  z  poleceniem  zawartym 

w ćwiczeniu, 

4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rysownica, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2.  Konstrukcje geometryczne w rysunku technicznym  
 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj konstrukcję pięciokąta foremnego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić sposób postępowania, 
2)  wykonać pracę samodzielnie, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka), 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Połącz  łukiem  o  promieniu  50  mm  dwa  okręgi  o  promieniach  40  mm,  których  środki 

oddalone są od siebie o 120 mm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić sposób postępowania, 
2)  wykonać pracę samodzielnie, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka), 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Narysuj bez użycia kątomierza kąt 30

0

, 45

0

, 60

0

, 90

0

, 105

0

, 120

0

, 135

0

 i 150

0

.

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić sposób postępowania, 
2)  wykonać pracę samodzielnie, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka, ekierki), 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3.  Rysunkowe odwzorowanie przedmiotów 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj rzut prostokątny graniastosłupa. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić sposób postępowania, 
2)  wykonać pracę samodzielnie, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka, ekierki), 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj rzut aksonometryczny dimetryczny ukośny graniastosłupa. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić sposób postępowania, 
2)  wykonać pracę samodzielnie, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka, ekierki), 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dorysuj do pokazanych rzutów głównego i prawego bocznego rzut z góry. 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić sposób postępowania, 
2)  wykonać pracę samodzielnie, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka), 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Narysuj w rzutach i zwymiaruj podany przez prowadzącego zajęcia model obcasa. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić sposób postępowania, 
2)  wykonać pracę samodzielnie, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka), 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

model obcasa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Elementy rysunku obuwia 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek walorowy modelu kopyta damskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem wykonywania rysunku kopyt z natury, 
2)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać rysunek walorowy otrzymanego modelu kopyta damskiego, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania lub zestaw komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem, 

 

materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia: modele kopyt, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj rysunek walorowy obuwia męskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem wykonywania rysunku obuwia z natury, 
2)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać rysunek walorowy otrzymanego modelu obuwia męskiego, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania lub zestaw komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem, 

 

materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia: modele obuwia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj kopię kozaczka damskiego metodą siatki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem wykreślania siatki rysunkowej, 
2)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać kopię w oparciu o ustaloną procedurę, 
4)  zaprezentować wykonaną pracę, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania lub zestaw komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem, 

 

materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia: modele obuwia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Sporządź rysunek wykonawczy wzmocnienia podeszwy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału 
nauczania w poradniku dla ucznia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z tokiem postępowania podczas sporządzania rysunków wykonawczych, 
2)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w toku postępowania, 
4)  wykonać rysunek wykonawczy w oparciu o otrzymaną dokumentację konstrukcyjną, 
5)  zaprezentować wykonaną pracę, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja konstrukcyjna modelu obuwia, 

 

przybory do rysowania lub zestaw komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczną” 

Test składa się z  22  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu  ponad 

podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. d, 11. b, 
12. 
a, 13. d, 14. d, 15. a, 16. d, 17. b, 18. c, 19. c, 20. a, 21. b, 22. c. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad 

Cel operacyjny 
(mierzone umiejętności ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać zastosowanie przyborów 
kreślarskich 

Rozpoznać format arkusza rysunkowego 
 

Rozpoznać kąt pochylenia pisma technicznego 
 

Zastosować linie rysunkowe 
 

Wykreślić linie prostopadłe 
 

Zastosować przybory kreślarskie do kreślenia 
kątów 

Wykreślić okręgi styczne wewnętrznie 
 

Stosować przybory kreślarskie do łączenia 
łukiem dwóch okręgów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wyznaczyć środek okręgu opisanego na 
trójkącie 

10 

Rozpoznać rzut 
 

11 

Podać zasadę pisania liczb wymiarowych 
 

12 

Podać zasadę wymiarowania promieni 
 

13 

Zdefiniować stopień uproszczenia 
 

14 

Opisać sposób rozpoczęcia wykreślania rysunku 
kopyta  

15 

Opisać cel wnikliwej obserwacji obuwia 
 

16 

Określić zastosowanie siatki rysunkowej 
 

17 

Rozpoznać barwy podstawowe 
 

18 

Rozpoznać rysunek wykonawczy 
 

19 

Zanalizować konstrukcję wielokątów 
foremnych 

PP 

20 

Zanalizować sposób rysowania figur płaskich 
 

PP 

21 

Zastosować  przybory  kreślarskie  do  kreślenia 
kątów 

PP 

22 

Zanalizować rzut dimetryczny ukośny 
 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru. Dla każdego zadania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź 
jest poprawna. 

5.  Za  każdą  poprawną  odpowiedź  możesz  uzyskać  1  punkt.  Za  błędną  odpowiedź  lub  jej 

brak otrzymujesz 0. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test  składa  się  z  17  zadań  z  poziomu  podstawowego  i  5  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego  i  te  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie 
wyższym niż pozostałe. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 
 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Krzywiki służą do rysowania linii 

a)  krzywych nie będących łukami okręgów. 
b)  krzywych będących łukami okręgów. 
c)  łamanych. 
d)  dowolnych. 
 

2.  Arkusz rysunkowy o wymiarach 297x420 oznaczany jest symbolem 

a)  A1. 
b)  A3. 
c)  A4. 
d)  A5. 
 

3.  Proste zwykłe pismo techniczne wykonywane jest pod kątem 

a)  90

0

b)  85

0

c)  75

0

d)  65

0

 

4.  Do rysowania niewidocznych krawędzi i zarysów przedmiotów oraz niewidocznych linii 

przenikania stosuje się linię 
a)  ciągłą grubą. 
b)  kreskową cienką. 
c)  punktową cienką. 
d)  ciągłą cienką. 

 
5.  Do wykreślenia linii prostopadłych wystarczy posiadać 

a)  ołówek i ekierkę. 
b)  ołówek, dwie ekierki i linijkę. 
c)  cyrkiel, ołówek, linijkę i ekierkę. 
d)  ołówek, linijkę i cyrkiel.. 
 

6.  Za pomocą ekierek i linijki można wykreślić kąt 

a)  45

0

b)  50

0

c)  70

0

d)  100

0

 

7.  W okręgach stycznych ze sobą wewnętrznie odległość ich środków jest równa 

a)  R + r. 
b)  R - r. 
c)  R * r. 
d)  R / r. 
 

8.  Do połączenia łukiem dwóch okręgów wystarczy 

a)  krzywik. 
b)  wzornik. 
c)  cyrkiel. 
d)  cyrkiel i linijka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9.  Środek okręgu opisanego na trójkącie wyznacza punkt przecięcia się 

a)  wysokości. 
b)  środkowych. 
c)  dwusiecznych kątów. 
d)  prostopadłych przechodzących przez środki dwóch dowolnych boków. 
 

10.  Na przedstawionym rysunku rzutnia C to rzut przedmiotu 
 
 

 

 

a)  z góry. 
b)  z dołu. 
c)  z przodu. 
d)  z lewej strony. 
 

11.  Liczby wymiarowe pisze się 

a)  z lewej strony linii wymiarowej. 
b)  nad linią wymiarową mniej więcej w połowie długości. 
c)  pod linią wymiarową mniej więcej w połowie długości. 
d)  z prawej strony linii wymiarowej. 
 

12.  Przy wymiarowaniu promieni liczbę wymiarową poprzedza się znakiem 

a)  R. 
b)  M. 
c) 

Φ

d)  L. 
 

13.  Uproszczenia  przeznaczone  do  przedstawiania  zasad  działania  urządzeń  bez  wnikania 

w ich kształty i budowę to uproszczenie 
a)  pierwszego stopnia. 
b)  drugiego stopnia. 
c)  trzeciego stopnia. 
d)  schematyczne. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

14.  Wykonując rysunek kopyta ustawionego pionowo w pierwszej kolejności kreśli się linię 

a)  czubka. 
b)  palców. 
c)  pięty. 
d)  rzutu grzbietu kopyta. 
 

15.  Podczas wykonywania rysunku obuwia należy zwrócić szczególną uwagę na 

a)  wysokość pięty, śródstopia i przedstopia. 
b)  kolor obcasa. 
c)  rodzaj podeszwy. 
d)  usytuowanie elementów ozdobnych. 
 

16.  Siatka rysunkowa służy do 

a)  konstrukcji cholewki. 
b)  projektowania obuwia. 
c)  kopiowania wyłącznie obuwia. 
d)  kopiowania rysunków. 
 

17.  Barwy zasadnicze to kolory 

a)  pomarańczowy, zielony i niebieski. 
b)  żółty, niebieski i czerwony. 
c)  czerwony, zielony i biały. 
d)  żółty, fioletowy i pomarańczowy. 
 

18.  Zwymiarowane kształty detali przedstawia rysunek 

a)  walorowy. 
b)  złożeniowy. 
c)  wykonawczy. 
d)  poglądowy. 
 

19.  Kreślenie łuku o promieniu równym promieniowi okręgu jest konieczne przy konstrukcji 

a)  wpisywania kwadratu w okrąg. 
b)  pięciokąta foremnego. 
c)  sześciokąta foremnego. 
d)  ośmiokąta foremnego. 
 

20.  Zastosowanie kątomierza, cyrkla i linijki wymagane jest do narysowania 

a)  równoległoboku o zadanym kącie. 
b)  dowolnego trójkąta o zadanych bokach. 
c)  okręgu. 
d)  kwadratu. 
 

21.  Kąt o wartości 45

0

 można wykreślić używając 

a)  ekierkę o trzech różnych kątach. 
b)  cyrkiel i linijkę. 
c)  linijkę i przykładnicę. 
d)  cyrkiel. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

22.  Przedstawiony rysunek to układ współrzędnych i przedmiot w rzucie 
 

 

 
 

a)  prostokątnym. 
b)  izomerycznym. 
c)  dimetrycznym ukośnym. 
d)  dimetrycznym prostokątnym. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.  
 

Nr 

 zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 
 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczną”

 

Test składa się z  22  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponad podstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu  ponad 

podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b,  2. c, 3. c, 4. a, 5. b, 6. c, 7. a, 8. c, 9. b, 10. c,  11. c,  
12. 
a, 13. b, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. c, 19. d, 20. b, 21. c, 22. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone umiejętności ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać podstawowe przybory 
kreślarskie  

Zidentyfikować format na podstawie 
wymiarów 

Rozpoznać pismo techniczne  
 

Stosować linie rysunkowe  
 

Wykreślić linie równoległe 
 

Stosować przybory kreślarskie do kreślenia 
kątów 

Wykreślić okręgi styczne zewnętrznie 
 

Wyznaczyć  środek  okręgu  wpisanego  na 
trójkącie 

Określić sposób wymiarowania 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

10 

Rozpoznać rzut 
 

11 

Zastosować odpowiedni znak przy 
wymiarowaniu średnic 

12 

Zdefiniować stopień uproszczenia 
 

13 

Opisać  sposób  rozpoczęcia  wykreślania 
rysunku kopyta  

14 

Opisać cel wnikliwej obserwacji obuwia 
 

15 

Określić temperaturę barwy 
 

16 

Określić sposób kopiowania obuwia 
 

17 

Określić numer długości obuwia w grupie 
wielkościowej, wg którego wykonuje się 
rysunek złożeniowy 

18 

Zanalizować konstrukcję kąta za pomocą 
przyborów kreślarskich 

PP 

19 

Zastosować przybory kreślarskie do 
łączenia łukiem ramion kąta 

PP 

20 

Zanalizować rzut izomeryczny 
 

PP 

21 

Zanalizować konstrukcję figur 
geometrycznych 

PP 

22 

Zanalizować konstrukcję figur 
geometrycznych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

2.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

3.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
4.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
5.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru. 
6.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru. Dla każdego zadania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź 
jest poprawna. 

5.  Za  każdą  poprawną  odpowiedź  możesz  uzyskać  1  punkt.  Za  błędną  odpowiedź  lub  jej 

brak otrzymujesz 0. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test  składa  się  z  17  zadań  z  poziomu  podstawowego  i  5  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego  i  te  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie 
wyższym niż pozostałe. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 

1.  Ekierka równoramienna to trójkąt o kątach 

a)  90

0

, 30

0

 i 60

0

b)  90

0

, 45

0

 i 45

0

c)  90

0

, 35

0

 i 55

0

d)  100

0

, 40

0

 i 40

0

 

2.  Arkusz rysunkowy o wymiarach 210x297 oznaczany jest symbolem 

a)  A0. 
b)  A2. 
c)  A4. 
d)  A5. 
 

3.  Pochyłe zwykłe pismo techniczne wykonywane jest pod kątem 

a)  90

0

b)  85

0

c)  75

0

d)  65

0

 

4.  Do  rysowania  widocznych  krawędzi  i  zarysów  przedmiotów  oraz  widocznych  linii 

przenikania stosuje się linię 
a)  ciągłą grubą. 
b)  kreskową cienką. 
c)  punktową cienką. 
d)  ciągłą cienką. 
 

5.  Do wykreślenia linii równoległych wystarczy posiadać 

a)  ekierkę. 
b)  dwie ekierki. 
c)  cyrkiel, linijkę i ekierkę. 
d)  linijkę. 
 

6.  Za pomocą ekierek i linijki można wykreślić kąt 

a)  110

0

b)  50

0

c)  120

0

d)  40

0

 

7.  W okręgach stycznych ze sobą zewnętrznie odległość ich środków jest równa 

a)  R + r. 
b)  R - r. 
c)  R * r. 
d)  R / r. 
 

8.  Środek okręgu wpisanego w trójkąt wyznacza punkt przecięcia się 

a)  wysokości. 
b)  środkowych. 
c)  dwusiecznych kątów. 
d)  prostopadłych przechodzących przez środki dwóch dowolnych boków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9.  Powtarzanie na rysunku tych samych wymiarów 

a)  jest wskazane w przypadku ważnych fragmentów rysunku. 
b)  jest niedozwolone. 
c)  nie ma żadnego znaczenia. 
d)  ułatwia czytanie rysunku. 

 
10.  Na przedstawionym rysunku rzutnia A to rzut przedmiotu 
 

 

a)  z góry. 
b)  z dołu. 
c)  z przodu. 
d)  z lewej strony. 
 

11.  Przy wymiarowaniu średnic liczbę wymiarową poprzedza się znakiem 

a)  R. 
b)  M. 
c) 

Φ

d)  L. 
 

12.  Niewielkie  uproszczenia  polegające  na  zastąpieniu  najbardziej  skomplikowanych  linii 

innymi, ustalonymi liniami, łatwiejszymi do narysowania to uproszczenie 
a)  pierwszego stopnia. 
b)  drugiego stopnia. 
c)  trzeciego stopnia. 
d)  schematyczne. 
 

13.  Wykonując rysunek kopyta ustawionego poziomo w pierwszej kolejności kreśli się linię 

a)  pięty. 
b)  podstawy kopyta. 
c)  śródstopia. 
d)  przedstopia. 
 

14.  Wnikliwa obserwacja podczas wykonywania rysunku obuwia z natury pozwala na 

a)  sprawdzenie jego czystości. 
b)  ustalenie stopnia zużycia. 
c)  zachowanie proporcji. 
d)  rozpoznanie rodzaju skóry. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

15.  Barwa ciepła to kolor 

a)  zielony. 
b)  pomarańczowy. 
c)  niebieski. 
d)  fioletowy. 
 

16.  Do kopiowania rysunku obuwia wystarczy zastosowanie 

a)  siatki konstrukcyjnej. 
b)  siatki rysunkowej. 
c)  komputera. 
d)  aparatu fotograficznego. 
 

17.  Rysunki złożeniowe wykonuje się dla 

a)  dowolnego numeru grupy wielkościowej 
b)  najmniejszego numeru grupy wielkościowej. 
c)  środkowego numeru grupy wielkościowej. 
d)  największego numeru grupy wielkościowej. 

 
18.  Do wykreślenia kąta 15

0

 wystarczy użyć 

a)  ekierkę, kątomierz i linijkę. 
b)  dwie ekierki. 
c)  cyrkiel i linijkę. 
d)  kątomierz i dwie ekierki. 
 

19.  Do połączenia łukiem ramion kąta wystarczy 

a)  krzywik. 
b)  wzornik. 
c)  cyrkiel. 
d)  cyrkiel i linijka. 
 

20.  Przedstawiony rysunek to układ współrzędnych i przedmiot w rzucie 
 

 

a)  prostokątnym. 
b)  izomerycznym. 
c)  dimetrycznym ukośnym. 
d)  dimetrycznym prostokątnym. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

21.  Zastosowanie cyrkla i linijki wymagane jest do narysowania 

a)  okręgu. 
b)  trapezu o zadanych kątach. 
c)  trójkąta prostokątnego o zadanych bokach 
d)  równoległoboku o zadanym kącie. 
 

22.  Kreślenie łuku o promieniu równym promieniowi okręgu jest konieczne przy  

a)  wpisywaniu w okrąg trójkąta równobocznego. 
b)  wpisywaniu w okrąg kwadratu. 
c)  konstrukcji pięciokąta foremnego. 
d)  konstrukcji ośmiokąta foremnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 

 
1.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 1974 
2.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny. WNT, Warszawa 1998 
3.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2002 
4.  Grabkowski  M.:  Technologia  obuwia.  Ćwiczenia  laboratoryjne.  WSI  w  Radomiu, 

Radom 1982 

5.  Grabkowski  M.,  Olszewski  A.,  Kościów  S.:  Projektowanie  obuwia.  WSI  w  Radomiu, 

Radom 1982 

6.  Korczak K., Szymańska J.: Rysunek zawodowy dla szkół skórzanych. WSiP, 1976  
7.  Liszka R., Rerurkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, 1976 
8.  Ziajka  T..  Modelowanie  obuwia.  Poradnik  projektanta  i  konstruktora.  CLPO, 

Kraków 1994 

9.  http://pl.wikipedia.org/ 
10.  www.ksm.malopolska.pl 
 
Wykaz norm przedmiotowych 
1.  PN-80/N-01606 Pismo 
2.  PN-78/N-01608 Rzutowanie prostokątne 
3.  PN-81/N-01613 Uproszczenia rysunkowe 
4.  PN-82/N-01616 Linie rysunkowe 
5.  PN-82/N-01619 Rzutowanie aksonometryczne 
6.  PN-83/N-01620 Wymiarowanie. Uproszczenia wymiarowania otworów okrągłych 
7.  PN-83/N-01635  Uproszczenia  rysunkowe.  Połączenia  nitowe,  lutowane,  klejone 

i zszywane 

8.  PN-EN ISO 5455:1998 Podziałki 
9.  PN-ISO  129:1996  Wymiarowanie.  Zasady  ogólne.  Definicje.  Metody  wykonania 

i oznaczenia specjalne 

10.  PN-92/M-01144  Tolerancje  kształtu  i  położenia.  Oznaczenia  graficzne.  Proporcje 

i wymiary 

11.  PN-ISO 7200:1994 Tabliczki tytułowe 
12.  PN-EN ISO 3952-1998 Symbole graficzne stosowane w schematach kinematycznych 
13.  PN-85/M-01119 Dokumentacja konstrukcyjna. Tabliczki znamionowe.