background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Leszek Świdziński 
 
 
 
 
 
 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska  
744[02].O1.01 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Barbara Różańska 
mgr inż. Bogusław Woźniak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Leszek Świdziński 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].O1.01 
Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

  3 

2.  Wymagania wstępne 

  4 

3.  Cele kształcenia 

  5 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

  6 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Prawna ochrona pracy 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Przepisy i regulaminy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz 

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska 

 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Zasady kształtowania bezpiecznych warunków pracy 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Zasady udzielania pierwszej pomocy  

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

33 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,  

− 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować podczas pracy 
z poradnikiem, 

–  materiał nauczania – wiadomości teoretyczne niezbędne do osiągnięcia założonych celów 

kształcenia i opanowania umiejętności zawartych w jednostce modułowej, 

–  ćwiczenia,  które  pomogą  Państwu  zweryfikować  wiadomości  teoretyczne  zdobyte  przez 

ucznia oraz ukształtować jego umiejętności praktyczne, 

–  sprawdzian osiągnięć, przykładowy zestaw zadań. Zaliczenie testu potwierdzi opanowanie 

materiału całej jednostki modułowej, 

–  literaturę uzupełniającą. 
 

Miejsce  jednostki  modułowej  w  strukturze  modułu  744[02].O1  „Podstawy  zawodu”  jest 

pokazane na schemacie strukturalnym zamieszczonym poniżej. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[02].O1 

Podstawy zawodu 

744[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej  

oraz ochrony środowiska

 

744[02].O1.02 

Określanie konstrukcyjnych  

i technologicznych właściwości 

obuwia

 

 

744[02].O1.03 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się instrukcją przy wykonywaniu ćwiczeń. 

 

pracować indywidualnie, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

interpretować wskazany tekst, 

 

wyszukiwać potrzebne informacje w dokumentach, 

 

prezentować wyniki pracy własnej i grupowej, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

  wyjaśniać zjawiska fizyczne wykorzystywane w pracy maszyn i urządzeń obuwniczych, 

  oceniać stan techniczny maszyn i urządzeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

zinterpretować  podstawowe  akty  prawne,  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz 
pracodawcy, dotyczące  bezpieczeństwa i  higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska, 

– 

scharakteryzować zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

– 

zastosować obowiązujące procedury postępowania w przypadku zagrożenia pożarowego, 

– 

zastosować  podręczny  sprzęt  oraz  środki  gaśnicze  zgodnie  z instrukcją  dotyczącą 
ochrony przeciwpożarowej, 

– 

określić zasady ochrony środowiska, 

– 

zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju 
wykonywanej pracy, 

– 

określić zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników związane z wykonywaną pracą. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 744[02].O1 

Jednostka modułowa: Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz środowiska pracy 744[02].O1.01 

Temat: 

Prawa i obowiązki pracownika. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  posługiwania  się  dokumentami  zawierającymi 

zagadnienia prawnej ochrony pracy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać potrzebne źródło prawa, 

 

wyszukać niezbędne informacje w Kodeksie pracy, 

 

wskazać  zapisy  dotyczące  praw  pracownika  w  zakresie  zapewnienia  bezpiecznych 
i higienicznych warunków pracy, 

 

interpretować prawa i obowiązki pracownika. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja, 

 

pogadanka. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 

Czas: 

45min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

tablica, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

arkusz papieru formatu A3, 

 

Kodeks pracy, 

 

stanowiska do pracy grupowej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjno-porządkowe. 
2.  Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji dotyczących źródeł prawa i ich zawartości. 
3.  Podanie tematu i celu zajęć, omówienie sposobu pracy. 
4.  Sprecyzowanie  problemu.  Nauczyciel  zapisuje  problem  do  rozwiązania  na  tablicy:  Jan 

Kowalski został zatrudniony w zakładzie X. Pracuje już kilka tygodni, ale warunki pracy 
nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają zagrożenie dla życia pracownika.  

5.  Jakie prawo przysługuje pracownikowi w związku z zaistniałą sytuacją? 
6.  Jak może postąpić pracownik? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7.  Odszukaj odpowiedni zapis w Kodeksie pracy, na który może powołać się Jan Kowalski. 
8.  Wyszukiwanie  przez  uczniów  w  Kodeksie  pracy  odpowiednich  zapisów  w  celu 

rozwiązania problemu. 

9.  Organizacja grup – interpretacja prawa pracownika. 
10.  Odczytywanie wyszukanych paragrafów. 
11.  Tworzenie schematu możliwych działań pracownika i pracodawcy. 
12.  Prezentacja rozwiązania problemu. 
13.  Jedna osoba z każdej grupy odczytuje prawa pracownika i podejmuje próbę uzasadnienia 

wypowiedzi. 

14.  Nauczyciel uzupełnia i poprawia wypowiedzi uczniów. 
15.  Podsumowanie  zajęć.  Ustalenie  stanowiska  jako  rozwiązania  problemu.  Nauczyciel 

wskazuje  na  błędy  w  rozumowaniu  uczniów.  Ocenia  pracę  grup.  Uczniowie  ustalają 
wnioski końcowe. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Wybierz  jedno  z  praw  lub  obowiązków  pracownika  w  zakresie  bhp,  odszukaj  w literaturze 
jego interpretację i zapisz w formie notatki w zeszycie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 744[02].O1 

Jednostka modułowa: 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  
ochrony 

przeciwpożarowej 

oraz 

środowiska 

pracy 

744[02].O1.01 

Temat:  Ochrona przeciwpożarowa. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności stosowania procedur w razie wybuchu pożaru. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić na czym polega ochrona przeciwpożarowa bierna, 

 

określić na czym polega ochrona przeciwpożarowa czynna, 

 

rozróżnić alarmowanie wewnętrzne od alarmowania zewnętrznego, 

 

zastosować podręczny sprzęt gaśniczy odpowiednio do rodzaju pożaru, 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

dyskusja, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas: 

90min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica, 

 

losy do podziału na grupy, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

film dydaktyczny, 

 

stanowiska do pracy grupowej. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Zaplanować sposób postępowania w przypadku zauważenia ogniska pożaru. 
Ćwiczenie wykonaj w postaci schematu blokowego. 
 
Faza wstępna 
Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  zajęć,  celów,  zaznajomienie  uczniów  
z pracą metodą przewodniego tekstu. Podział uczniów na zespoły 4-osobowe.  
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 
 
Informacje 
1.  Na czym polega bierna ochrona przeciwpożarowa? 
2.  Na czym polega czynna ochrona przeciwpożarowa? 
3.  Jakie znasz grupy pożarów? 
4.  Jaki znasz podręczny sprzęt gaśniczy? 
5.  Na czym polega alarmowanie wewnętrzne? 
6.  Na czym polega alarmowanie zewnętrzne? 
7.  W jakim celu należy ustalić czy są osoby poszkodowane? 
8.  W jakim celu należy rozpoznać stan poszkodowanego? 
9.  Kiedy konieczne jest wezwanie pomocy do poszkodowanego? 
 
Planowanie 
1.  Ustal jakie czynności będziesz musiał wykonać przed podjęciem akcji ratunkowej. 
2.  Ustal jakie czynności będziesz musiał wykonać po rozpoznaniu pożaru. 
3.  Zaplanuj kolejność czynności ratunkowych. 
4.  Ustal rozmiary schematu, ilość bloczków i formę zapisu czynności. 
 
Uzgodnienie 
1.  Omów z nauczycielem wszystkie ustalenia do punktów z fazy planowania. 
2.  Odnieś  się  do  uwag  i  propozycji  nauczyciela  dotyczących  poprawności  układu 

proponowanego  schematu  i  toku  rozumowania  przy  określaniu  poszczególnych 
czynności ratunkowych. 

 
Wykonanie 
1.  Narysuj schemat dla rozpatrywanego przypadku pożaru. 
2.  Wpisz w poszczególne pola etapy postępowania podczas prowadzenia akcji ratunkowej. 
3.  Połącz  odpowiednie  elementy  schematu  blokowego  i  wpisz  na  odnośnikach  uwagi  do 

planowanej akcji ratunkowej. 

4.  Poprawnie zapisz kolejno wykonywane czynności, zastosuj fachowe nazewnictwo. 
5.  Dokonaj  prezentacji  ćwiczenia.  Uzasadnij  zaproponowany  przebieg  czynności 

ratunkowych. 

 
Sprawdzanie 
1.  Czy poprawnie został rozpoznany pożar? 
2.  Czy poprawnie zostały nazwane poszczególne etapy akcji ratunkowej? 
3.  Czy została zachowana prawidłowa kolejność wykonywanych czynności ratunkowych? 
4.  Czy wszystkie zapisane etapy mają logiczne uzasadnienie? 
5.  Czy poprawnie został ustalony tok postępowania do stanu poszkodowanego? 
 
Analiza 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Analizują 

poprawność  zapisów,  kolejność  zapisanych  czynności  ratunkowych,  ich  zakres  oraz  sposób 
wykonania.  Nauczyciel  podsumowuje  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne  umiejętności 
zostały wykształcone,  jakie wystąpiły  nieprawidłowości w pracach uczniów  i  jak  ich unikać  
w przyszłości. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza końcowa 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Gaszenie  pożaru  urządzeń  elektrycznych. 
Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie:  Jak  przebiega  akcja  ratunkowa  w  przypadku  palących  się 
urządzeń elektrycznych? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Prawna ochrona pracy 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wyszukaj  w  dostępnej  Ci  literaturze  i  określ  podstawowe  obowiązki  pracodawcy 

dotyczące profilaktycznej ochrony zdrowia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel  i  zakres 

ćwiczenia oraz sposób wykonania. Nauczyciel powinien podzielić uczniów na grupy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiedni dział i rozdział w Kodeksie pracy, 
2)  wyszukać  właściwe  artykuły  dotyczące  podstawowych  obowiązków  pracodawcy 

w zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia, 

3)  zinterpretować wyszukane zapisy,  
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

praca z tekstem źródłowym. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Kodeks pracy lub stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  w  dostępnej  Ci  literaturze  i  określ  podstawowe  obowiązki  pracodawcy 

dotyczące środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia do użytku w pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel  i  zakres 

ćwiczenia oraz sposób wykonania. Nauczyciel powinien podzielić uczniów na grupy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiedni dział i rozdział w Kodeksie pracy, 
2)  wyszukać  właściwe  artykuły  dotyczące  obowiązków  pracodawcy  w  zakresie  środków 

ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia do użytku w pracy, 

3)  zinterpretować wyszukane zapisy,  
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

praca z tekstem źródłowym. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Kodeks pracy lub stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Przepisy  i  regulaminy  dotyczące  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy, 

oraz 

ochrony 

przeciwpożarowej 

ochrony 

środowiska 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaalarmuj Straż pożarną o zauważonym pożarze. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel  i  zakres 

ćwiczenia  oraz  sposób  wykonania.  Nauczyciel  powinien  podzielić  uczniów  na  grupy, 
zapoznać z zasadami pracy w grupie i prezentacji wypracowanego materiału. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją postępowania na wypadek powstania pożaru, 
2)  wykonać czynności krok po kroku, w taki sposób jak zapisane są one w instrukcji, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

praca z tekstem źródłowym. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja postępowania na wypadek powstania pożaru, 

 

stanowisko z aparatem telefonicznym, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Ugaś zarzewie pożaru pojemnika z klejem znajdującego się w pomieszczeniu roboczym, 

wykorzystując odpowiedni sprzęt oraz odpowiednie środki gaśnicze. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel  i  zakres 

ćwiczenia oraz sposób wykonania. Nauczyciel powinien podzielić uczniów na grupy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami i przeznaczeniem podręcznego sprzętu gaśniczego, 
2)  zapoznać się z rodzajami środków gaśniczych, 
3)  pobrać odpowiedni do ćwiczenia sprzęt lub środek gaśniczy, 
4)  zastosować wybrany sprzęt lub środek gaśniczy zgodnie z instrukcją, 
5)  ugasić płonący pojemnik, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

praca z tekstem źródłowym. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

pojemnik 10 litrowy (do symulacji pożaru), 

 

zestaw sprzętu i środków gaśniczych, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Zasady kształtowania bezpiecznych warunków pracy 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ sposoby eliminacji zagrożeń spowodowanych hałasem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel  i  zakres 

ćwiczenia  oraz  sposób  wykonania.  Nauczyciel  powinien  podzielić  uczniów  na  grupy, 
zapoznać z zasadami pracy w grupie i prezentacji wypracowanego materiału. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać zagrożenia spowodowane hałasem, 
2)  określić skutki nadmiernego hałasu w miejscu pracy, 
3)  podać sposoby eliminacji zagrożeń spowodowanych hałasem, 
4)  wykonać pracę w grupie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
6)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

praca z tekstem źródłowym, 

 

dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz środki ochrony indywidualnej do wskazanego przez nauczyciela rodzaju pracy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel  i  zakres 

ćwiczenia  oraz  sposób  wykonania.  Nauczyciel  powinien  podzielić  uczniów  na  grupy, 
zapoznać z zasadami pracy w grupie i prezentacji wypracowanego materiału. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać zagrożenia wynikające z rodzaju wykonywanej pracy, 
2)  określić skutki tych zagrożeń, 
3)  podać sposoby ich eliminacji, 
4)  wybrać  z  grupy  dostępnych  środków  ochrony  indywidualnej  odpowiednie  do  rodzaju 

wykonywanej pracy, 

5)  wykonać pracę w grupie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
7)  zaprezentować ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

praca z tekstem źródłowym, 

 

dyskusja problemowa. 
 
Środki dydaktyczne; 

 

przybory do pisania, 

 

zestaw środków ochrony indywidualnej, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Zasady udzielania pierwszej pomocy 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  symulacji  przebiegu  akcji  ratunkowej  w  sytuacji  kiedy  pracownik  obsługujący 

maszynę  szwalniczą  na  skutek  uszkodzonego  przewodu  elektrycznego  doznał  porażenia 
prądem. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel  i  zakres 

ćwiczenia  oraz  sposób  wykonania.  Nauczyciel  powinien  podzielić  uczniów  na  grupy, 
zapoznać z zasadami pracy w grupie i prezentacji wypracowanego materiału. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją bhp przy ratowaniu osób porażonych prądem elektrycznym oraz 

udzielaniu pierwszej pomocy, 

2)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  uwolnić porażonego spod napięcia, 
5)  rozpoznać stan poszkodowanego, 
6)  rozpocząć akcję ratowniczą, 
7)  wykonywać czynności krok po kroku, działać szybko, sprawnie bez paniki, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie praktyczne, 

 

praca z tekstem źródłowym. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

maszyna szwalnicza, 

 

narzędzia z izolowanymi rękojeściami, 

 

materiały izolacyjne: suche drewno, tekstylia, tworzywo sztuczne itp., 

 

apteczka pierwszej pomocy, 

 

materac gimnastyczny, 

 

manekin, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw sposób postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu 

w  wypadku,  u  którego  wystąpiło  otwarte  złamanie  kości  przedramienia,  poszkodowany  jest 
przytomny. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel  i  zakres 

ćwiczenia oraz sposób wykonania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z tokiem postępowania podczas opatrywania złamań otwartych, 
2)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w toku postępowania, 
4)  wykonać czynności krok po kroku, zgodnie z tokiem postępowania podczas złamania, 
5)  zastosować sprzęt ochronny dla ratownika, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

objaśnienie, 

 

metoda symulacyjna, 

 

praca z tekstem źródłowym. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rękawiczki gumowe, 

 

apteczka pierwszej pomocy, 

 

miejsce do umieszczenia poszkodowanego, 

 

manekin do symulacji opatrywania ran. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej 

„Przestrzeganie 

przepisów bezpieczeństwa i  higieny  pracy, ochrony przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska

”.

 

Test składa się z  22  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 18÷22 są z poziomu ponad podstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu  ponad 

podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. c, 4. c, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. c, 10. b, 11. c, 
12. 
c, 13. b, 14. c, 15. a, 16. d, 17. c, 18. a, 19. c, 20. b, 21. c, 22. c. 

 

Plan testu  
 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone umiejętności ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać podstawowe akty prawne regulujące 
zagadnienia stosunku pracy w zakładach pracy. 

Rozpoznać przepisy bhp dotyczące obowiązków 
pracodawcy. 

Rozpoznać przepisy bhp dotyczące praw 
pracowników. 

Wskazać osoby uprawnione do eksploatacji 
urządzeń elektrycznych. 

Określić zasady transportu ręcznego 

Podać sposób składowania i magazynowania 
materiałów. 

Określić  sposoby ochrony środowiska w zakładzie 
pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Określić rodzaj ochrony przeciwpożarowej. 

Podać alarmowy numer telefonu straży pożarnej. 

10  Rozróżnić rodzaj alarmowania 

11  Rozpoznać rodzaj gaśnicy 

12  Określić zadania wentylacji miejscowej. 

13 

Określić zagrożenia spowodowane nadmiernym 
hałasem w miejscu pracy. 

14 

Określić sposób eliminacji zagrożeń przy pracy na 
maszynie obuwniczej. 

15 

Określić  sposób  przekazywania  wibracji  na 
człowieka. 

16 

Podać alarmowy numer telefonu pogotowia 
ratunkowego. 

17 

Zidentyfikować osoby do udzielenia pierwszej 
pomocy. 

18  Rozpoznać grupy pożarów. 

PP 

19  Rozpoznać przyczyny zagrożeń fizycznych. 

PP 

20  Dobrać indywidualne środki ochrony głowy. 

PP 

21 

Wskazać sposób udzielania pomocy osobom 
porażonym prądem elektrycznym. 

PP 

22 

Wskazać sposób postępowania podczas ratowania 
poszkodowanego. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru. Dla każdego zadania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź 
jest poprawna. 

5.  Za  każdą  poprawną  odpowiedź  możesz  uzyskać  1  punkt.  Za  błędną  odpowiedź  lub  jej 

brak otrzymujesz 0. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test  składa  się  z  17  zadań  z  poziomu  podstawowego  i  5  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego  i  te  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie 
wyższym niż pozostałe. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 

1.  Prawną ochronę pracy reguluje 

a)  Kodeks karny. 
b)  związek zawodowy. 
c)  Kodeksu pracy. 
d)  kodeks cywilny. 

 

2.  Obowiązek zapewnienia środków do udzielania pierwszej pomocy spoczywa na 

a)  przychodni lekarskiej. 
b)  pracownikach.  
c)  pracodawcy. 
d)  bezpośrednim przełożonym. 

 

3.  Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp pracownik ma prawo 

a)  do zmiany stanowiska pracy. 
b)  do skróconego czasu pracy. 
c)  powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym przełożonego. 
d)  do częstszych przerw w pracy. 

 

4.  Eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznych mogą dokonywać wyłącznie osoby 

a)  posiadające wykształcenie zasadnicze. 
b)  posiadające wykształcenie średnie techniczne. 
c)  odpowiednio przeszkolone o sprawdzanych okresowo kwalifikacjach. 
d)  z dozoru technicznego. 

 

5.  Przy przenoszeniu zespołowo przedmiotów o masie powyżej 300 kg pracownicy powinni 

posiadać 
a)  rękawice ochronne. 
b)  odpowiedni sprzęt ułatwiający pracę i zapewniający bezpieczeństwo np. pasy, liny. 
c)  ubranie ochronne. 
d)  obuwie chroniące przed urazami. 

 

6.  Przy składowaniu i magazynowaniu materiały należy grupować 

a)  w jednym na stałe wyznaczonym miejscu. 
b)  jak najbliżej miejsca wydawania. 
c)  według wielkości. 
d)  według asortymentu najczęściej wydawanego. 

 

7.  Właściwa gospodarka odpadami wytwarzanymi w zakładzie pracy powoduje 

a)  poprawę wydajności pracy. 
b)  ochronę środowiska naturalnego. 
c)  zmniejszenie ryzyka powstania pożaru. 
d)  poprawę estetyki firmy. 

 

8.  Ochrona przeciwpożarowa czynna to 

a)  przechowywanie materiałów łatwopalnych w odpowiednich warunkach. 
b)  ewakuacja ludzi w trakcie pożaru. 
c)  stosowanie odpowiednich materiałów ogniotrwałych. 
d)  przygotowanie instrukcji ochrony przeciwpożarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

9.  Numer alarmowy do Straży Pożarnej to 

a)  996. 
b)  997. 
c)  998. 
d)  999. 

 
10.  Powiadamianie straży pożarnej o zaistniałym pożarze to 

a)  alarmowanie wewnętrzne. 
b)  alarmowanie zewnętrzne. 
c)  obywatelski obowiązek. 
d)  bezwzględna konieczność.  

 
11.  Skroplony dwutlenek węgla to środek gaśniczy znajdujący się w gaśnicy 

a)  wodno-pianowej. 
b)  proszkowej. 
c)  śniegowej. 
d)  śniegowo-proszkowej. 

 
12.  Wentylacja miejscowa powoduje 

a)  wymianę powietrza w całym pomieszczeniu roboczym. 
b)  usuwanie zanieczyszczeń w hali produkcyjnej. 
c)  usuwanie zanieczyszczeń powstających na stanowisku pracy. 
d)  chłodzenie stanowiska pracy. 

 
13.  Kumulujący się hałas 

a)  nie powoduje żadnych dolegliwości. 
b)  powoduje złe samopoczucie. 
c)  zwiększa wydajność pracy. 
d)  ułatwia porozumienie między pracownikami. 

 
14.  Usuwanie  rąk  ze  strefy  zagrożenia  podczas  pracy  maszyny  obuwniczej  wymuszane  jest 

przez 
a)  instrukcję obsługi maszyny. 
b)  bezpośredniego przełożonego. 
c)  specjalne urządzenia przewidziane w konstrukcji maszyny. 
d)  przeszkolenie pracownika w ramach bhp dla konkretnej maszyny. 

 
15.  Wibracje oddziaływujące miejscowo na organizm człowieka przekazywane są przez 

a)  kończyny górne. 
b)  powietrze. 
c)  kończyny dolne. 
d)  kończyny górne i dolne. 

 
16.  Numer alarmowy Pogotowia Ratunkowego to 

a)  996. 
b)  997. 
c)  998. 
d)  999. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

17.  W razie wystąpienia wypadku pierwsza pomoc powinna być udzielona przez 

a)  lekarza zakładowego. 
b)  osobę mającą odpowiednie uprawnienia. 
c)  osobę lub osoby znajdujące się w pobliżu wypadku. 
d)  zespół karetki pogotowia ratunkowego. 

 
18.  Do pożarów grupy A zaliczamy 

a)  ciała  stałe  pochodzenia  organicznego,  przy  spalaniu  których  występuje  zjawisko 

żarzenia (drewno, papier itp. materiały). 

b)  ciecze  palne  i  substancje  stałe  topniejące  wskutek  ciepła  (rozpuszczalniki,  pasty  do 

podłogi, topiące się tworzywa sztuczne). 

c)  gazy palne (gaz miejski, metan, propan - butan). 
d)  wszystkie pożary występujące w obrębie urządzeń pod napięciem. 

 
19.  Zagrożenia fizyczne powodowane są przez 

a)  temperaturę, substancje trujące, pyły, promieniowanie. 
b)  temperaturę, bakterie, wibracje, promieniowanie. 
c)  temperaturę, hałas, wibracje, promieniowanie. 
d)  temperaturę, hałas, wibracje, wirusy. 

 
20.  .Do środków ochrony głowy zaliczamy 

a)  nauszniki przeciwhałasowe, wkładki przeciwhałasowe, hełmy przeciwhałasowe. 
b)  hełmy ochronne, czapki, kapelusze, berety, chustki. 
c)  okulary, okulary ochronne z filtrem, osłony twarzy przyłbice, gogle, tarcze, maski. 
d)  ochraniacze goleni, ochraniacze kolan, getry ochraniające przed przecięciem, obuwie 

antyelektrostatyczne. 

 
21.  Gdy porażony prądem elektrycznym jest nieprzytomny i nie oddycha ale jest wyczuwalne 

tętno należy 
a)  pozostawać go w pozycji leżącej do chwili przybycia lekarza. 
b)  przystąpić do wykonania sztucznego oddychania połączonego z masażem serca. 
c)  zastosować sztuczne oddychanie. 
d)  rozluźnić ubranie w okolicy szyi, klatki piersiowej i brzucha. 

 

22.  W  wyniku  wypadku  poszkodowany  ma  złamaną  kończynę  dolną.  Udzielenie  pierwszej 

pomocy polega na 
a)  ułożeniu poszkodowanego z głową poniżej tułowia.  
b)  zastosowaniu sztucznego oddychania. 
c)  unieruchomieniu kończyny. 
d)  sprawdzeniu tętna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.  
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej 

„Przestrzeganie 

przepisów bezpieczeństwa i  higieny  pracy, ochrony przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska”.

 

Test składa się z  22  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu  ponad 

podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. a, 8. b, 9. a, 10. b, 11. a, 
12. b, 13. c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. b, 18. b, 19. c, 20. d, 21. c, 22. c. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone umiejętności ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać przepisy bhp dotyczące obowiązków 
pracodawcy w sprawie szkoleń. 

2. 

Rozpoznać przepisy bhp dotyczące obowiązków 
pracodawcy w sprawie środków ochrony 
indywidualnej. 

3. 

Rozpoznać przepisy bhp dotyczące praw 
pracowników. 

4. 

Określić zasady eksploatacji urządzeń 
pracujących pod ciśnieniem 

Określić zasady transportu ręcznego. 

Określić sposoby ochrony środowiska 
w zakładzie pracy. 

Określić  sposób  eliminacji  przekazywania  drgań 
na człowieka. 

Określić rodzaj ochrony przeciwpożarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Podać alarmowy numer telefonu straży pożarnej 

10 

Ustalić  kolejność  postępowania  podczas  akcji 
ratunkowej spowodowanej pożarem. 

11  Zdefiniować pojęcie wentylacji ogólnej 

12 

Określić sposób eliminacji zagrożeń 
spowodowanych nadmiernym hałasem. 

13 

Określić strefy zagrożenia maszyn do rozkroju 
skór. 

14  Podać funkcje urządzeń ochronnych. 

15 

Określić sposób przekazywania wibracji na 
człowieka. 

16 

Podać alarmowy numer telefonu pogotowia 
ratunkowego 

17 

Wskazać sposób udzielania pierwszej pomocy 
przy złamaniach 

18 

Wskazać sposób postępowania podczas 
udzielania pierwszej pomocy osobom porażonym 
prądem elektrycznym. 

PP 

19  Rozpoznać grupy pożarów. 

PP 

20 

Dobrać sprzęt gaśniczy zależnie od rodzaju 
palącego się materiału. 

PP 

21  Rozpoznać przyczyny zagrożeń chemicznych. 

PP 

22  Dobrać środki ochrony oczu. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru. Dla każdego zadania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź 
jest poprawna. 

5.  Za  każdą  poprawną  odpowiedź  możesz  uzyskać  1  punkt.  Za  błędną  odpowiedź  lub  jej 

brak otrzymujesz 0. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test  składa  się  z  17  zadań  z  poziomu  podstawowego  i  5  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego  i  te  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie 
wyższym niż pozostałe. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 
 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 

1.  Obowiązek szkolenia pracowników pod kątem bhp spoczywa na 

a)  pracowniku. 
b)  pracodawcy. 
c)  bezpośrednim przełożonym. 
d)  związkach zawodowych. 

 
2.  Środki  ochrony  indywidualnej  oraz  odzież  i  obuwie  do  użytku  w  pracy  powinien 

zapewnić

 

a)  brygadzista. 
b)  pracownik. 
c)  inspektor bhp. 
d)  pracodawca. 

 
3.  Dbanie  o  należyty  stan  maszyn,  urządzeń,  narzędzi  i  sprzętu  oraz  o  porządek  i  ład 

w miejscu pracy jest obowiązkiem 
a)  pracownika. 
b)  dozoru technicznego. 
c)  brygadzisty. 
d)  pracodawcy. 

 
4.  Urządzenie ciśnieniowe można eksploatować gdy 

a)  wyłączony jest osprzęt zabezpieczający. 
b)  jest dopuszczone do eksploatacji przez Urząd Dozoru Technicznego. 
c)  stan techniczny budzi zastrzeżenia. 
d)  jest technicznie sprawne. 

 
5.  Posiadanie odpowiedniego sprzętu ułatwiającego pracę i zapewniającego bezpieczeństwo 

wymagane jest przy przenoszeniu zespołowym przedmiotów o masie 
a)  do 100 kg. 
b)  do 200 kg. 
c)  do 300 kg. 
d)  powyżej 300 kg. 

 

6.  Ochrona środowiska w zakładzie pracy polega na 

a)  właściwej gospodarce odpadami wytwarzanymi w zakładzie pracy. 
b)  używanie tylko materiałów ekologicznych. 
c)  utylizacji odpadów we własnym zakresie. 
d)  oszczędzaniu energii za wszelką cenę. 

 
7.  Stosowanie odpowiednich fundamentów pod maszyny powoduje 

a)  ograniczenie wpływu drgań na pracownika w sposób ogólny. 
b)  ograniczenie wpływu drgań na pracownika w sposób miejscowy. 
c)  poprawę jakości wykonywanych elementów. 
d)  zwiększenie wydajności pracy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

8.  Ochrona przeciwpożarowa bierną to 

a)  dostęp  do  sprawnych  urządzeń  gaśniczych  rozmieszczonych  w  odpowiednich 

i oznakowanych miejscach w zakładzie. 

b)  stosowanie odpowiednich materiałów ogniotrwałych. 
c)  dostęp  do  instalacji  alarmowych  i  telefonu  umożliwiający  jak  najszybsze 

zawiadomienie straży pożarnej. 

d)  ewakuację ludzi w trakcie pożaru. 

 

9.  Numer alarmowy do Straży Pożarnej to 

a)  998. 
b)  999. 
c)  996. 
d)  997. 

 

10.  W razie pożaru w pierwszej kolejności należy ratować 

a)  kosztowne maszyny i urządzenia. 
b)  zagrożone życie ludzkie. 
c)  dokumentację techniczną. 
d)  akta osobowe. 

 

11.  Wentylacja ogólna powoduje 

a)  wymianę powietrza w całym pomieszczeniu roboczym. 
b)  usuwanie zanieczyszczeń w hali produkcyjnej. 
c)  usuwanie zanieczyszczeń powstających na stanowisku pracy. 
d)  chłodzenie stanowiska pracy. 

 

12.  Izolacja wibroakustyczna eliminuje zagrożenie spowodowane 

a)  promieniowaniem. 
b)  hałasem. 
c)  gazami. 
d)  czynnikami biologicznymi. 

 

13.  Strefa zagrożenia maszyn do rozkroju skór to przestrzeń 

a)  wokół maszyny o promieniu 1 m. 
b)  wokół maszyny o promieniu 3 m.   
c)  między ramieniem uderzaka (młota) a podkładem do wycinania. 
d)  pomiędzy sąsiednimi maszynami. 

 

14.  Stosowane w maszynach urządzenia ochronne 

a)  zapobiegają ewentualnym uszkodzeniom maszyny. 
b)  zabezpieczają przed zranieniem pracownika. 
c)  chronią maszynę przed wpływem środowiska. 
d)  uniemożliwiają nieprawidłową eksploatację. 

 

15.  Wibracje oddziaływujące ogólnie na organizm człowieka przekazywane są przez 

a)  kończyny górne. 
b)  powietrze. 
c)  stopy lub części tułowia, w szczególności miednicę lub plecy. 
d)  kończyny górne i dolne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

16.  Numer alarmowy Pogotowia Ratunkowego to 

a)  997. 
b)  999. 
c)  996. 
d)  998. 
 

17.  W  wyniku  wypadku  poszkodowany  ma  złamaną  rękę.  Udzielenie  pierwszej  pomocy 

polega na 
a)  sprawdzeniu tętna. 
b)  unieruchomieniu kończyny górnej. 
c)  zastosowaniu sztucznego oddychania. 
d)  ułożeniu poszkodowanego z głową poniżej tułowia. 
 

18.  Przy udzielaniu pierwszej pomocy osobom porażonym prądem elektrycznym w pierwszej 

kolejności należy 
a)  opatrzyć powstałe zranienia. 
b)  odłączyć poszkodowanego od źródła prądu. 
c)  zastosować sztuczne oddychanie. 
d)  zastosować masaż serca. 
 

19.  Do pożarów grupy C zaliczamy 

a)  ciała  stałe  pochodzenia  organicznego,  przy  spalaniu  których  występuje  zjawisko 

żarzenia (drewno, papier itp. materiały). 

b)  ciecze  palne  i  substancje  stałe  topniejące  wskutek  ciepła  (rozpuszczalniki,  pasty  do 

podłogi, topiące się tworzywa sztuczne). 

c)  gazy palne (gaz miejski, metan, propan-butan). 
d)  wszystkie pożary występujące w obrębie urządzeń pod napięciem. 

 
20.  W celu ugaszenia pożarów występujących w pobliżu urządzeń elektrycznych stosujemy 

a)  wodę, halon, dwutlenek węgla. 
b)  proszek gaśniczy, pianę gaśniczą, halon. 
c)  proszek gaśniczy, pianę gaśniczą, dwutlenek węgla. 
d)  proszek gaśniczy, piasek, halon . 

 
21.  Zagrożenia chemiczne powodowane są przez 

a)  temperaturę, hałas, bakterie. 
b)  bakterie, wirusy, promieniowanie. 
c)  pyły, substancje trujące. 
d)  pyły, promieniowanie, wirusy. 

 
22.  Do środków ochrony oczu zaliczamy 

a)  nauszniki przeciwhałasowe, wkładki przeciwhałasowe, hełmy przeciwhałasowe, 
b)  hełmy  ochronne,  hełmy  ochronne  z wyposażeniem dodatkowym,  czapki,  kapelusze, 

berety, chustki, 

c)  okulary,  okulary  ochronne  z  filtrem,  osłony  twarzy  chroniące  przed  odpryskami, 

przyłbice, gogle, tarcze, maski, 

d)  ochraniacze goleni, ochraniacze kolan, getry ochraniające przed przecięciem, obuwie 

antyelektrostatyczne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA 

 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Charasz A., Glinka F., Maleńczak J.: Maszyny obuwnicze. WSI, Radom 1982 
3.  Gałusza M.: BHP w przepisach prawnych. TARBONUS Sp. z o.o., Tarnobrzeg 2002 
4.  Grabkowski M.: Technologia obuwia. Ćwiczenia laboratoryjne. WSI, Radom 1982 
5.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1993 
6.  Kodeks pracy. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. z późniejszymi zmianami. Dz.U. 1998  

Nr 21, poz.94. Tekst ujednolicony 

7.  Mac  S.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  dla  zasadniczych  szkół  zawodowych.  WSiP, 

Warszawa 1996 

8.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
9.  Praca zbiorowa: Poradnik bhp w firmie. Wiedza i praktyka Sp. z o.o., Warszawa 2005 
10.  Prawo ochrony środowiska. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. z późniejszymi zmianami. 

Dz.U. 2001 Nr 62, poz. 627. Tekst ujednolicony 

11.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  26  września  1997  r.  

z późniejszymi zmianami w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dz.U. 2003 Nr 169, poz.1650. Tekst ujednolicony 

12.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki,  Pracy  i Polityki Społecznej  z  dnia  9  lipca  2003  r. 

w  warunków  technicznych  dozoru  technicznego  w  zakresie  eksploatacji  niektórych 
urządzeń ciśnieniowych. Dz.U. 2003 Nr 135, poz. 1269  

13.  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. 

w  sprawie  ochrony  przeciwpożarowej  budynków,  innych  obiektów  budowlanych  
i terenów. Dz.U. 2006 Nr 80, poz. 563 

14.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w  sprawie zasadniczych 

wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych. Dz.U. nr 2005 
nr 263 poz. 2200 

15.  www.pip.gov.pl  
16.  www.udt.gov.pl  
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele   

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000