background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Leszek Świdziński 

 

 

 
 
 
 
Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi do wytwarzania 
cholewek 744[02].Z2.03 

 

 
 

 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Bogusław Woźniak 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Leszek Świdziński 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].Z2.03 
„Użytkowanie  maszyn,  urządzeń  i  narzędzi  do  wytwarzania  cholewek”  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu Obuwnik. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Zasady  bezpiecznej  obsługi  maszyn,  urządzeń  i  narzędzi  do  wytwarzania 

cholewek 

 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Maszyny  i  urządzenia  stosowane  w  procesie  przygotowania  elementów 

cholewki do montażu 

 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Maszyny i urządzenia stosowane w procesie montażu cholewek 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

30 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik. W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania- 
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie  z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi 
na następujące elementy: 

 

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  ponieważ 
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji 
usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie przez  ucznia opanowania  materiału nauczania 
rozdziału  może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy pamiętać,  żeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 

Miejsce  jednostki  modułowej  w  strukturze  modułu  744[02].Z2  „Maszyny  i  urządzenia 
obuwnicze” jest wyeksponowane na schemacie zamieszczonym poniżej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module

 

744[02].Z2.01 

Charakteryzowanie części, 

mechanizmów, maszyn i urządzeń 

obuwniczych

 

744[02].Z2.02 

Użytkowanie maszyn, urządzeń 

i narzędzi do rozkroju materiałów 

oraz opracowania elementów spodu 

obuwia 

744[02].Z2 

Maszyny i urz

ądzenia obuwnicze 

744[02].Z2.03 

Użytkowanie maszyn, urządzeń  

i narzędzi do wytwarzania  

cholewek 

744[02].Z2.04 

Zastosowanie maszyn, urządzeń  

i narzędzi do montażu  
i wykończania obuwia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  i ochrony 
przeciwpożarowej podczas montażu i demontażu maszyn i urządzeń, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji,  

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną, 

 

odczytywać  dokumentację  konstrukcyjno-technologiczną  oraz  instrukcje  obsługi  maszyn 
i urządzeń obuwniczych, 

 

sporządzać rysunki techniczne elementów maszyn, 

 

sporządzać rysunek techniczny typowych części maszyn obuwniczych, 

 

stosować i zamieniać jednostki układu SI, 

 

wykonywać proste obliczenia matematyczne, 

 

użytkować komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować rodzaje maszyn szyjących według określonego kryterium, 

 

scharakteryzować budowę oraz zasadę działania maszyn szyjących, 

 

dobrać maszyny i urządzenia do określonych operacji technologicznych, 

 

dobrać maszyny do pomocniczych operacji technologicznych, 

 

wyjaśnić zasady działania urządzeń transportowych, 

 

posłużyć się dokumentacją techniczną maszyn szyjących,  

 

obsłużyć maszyny i urządzenia stosowane w procesie wytwarzania cholewek, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Maszyny i urządzenia obuwnicze 744[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi do wytwarzania 
cholewek 744[02[.Z2.03 

Temat:   Przygotowania maszyny szyjącej do pracy oraz jej konserwacja. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności z zakresu znajomości i użytkowania maszyny szyjącej 

płaskiej,  jej  budowy  oraz  opanowanie  umiejętności  konserwacji  maszyny  po 
zakończeniu pracy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  przygotować maszynę szyjącą do pracy, 

  wykonać wymianę igły, nici górnej oraz nici dolnej, 

  wykonać nawijanie nici dolnej na szpulkę, 

  wykonać regulację długości ściegu oraz naciągu nici górnej i dolnej, 

  przeprowadzić czyszczenie i konserwację maszyny szyjącej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w małych grupach 2-3 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

90 minut. 

 
Uczestnicy:  

  uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

instrukcje bhp obowiązujące podczas użytkowania maszyn szyjących, 

 

schemat maszyny szyjącej płaskiej, 

 

maszyna szyjąca płaska, 

 

instrukcja obsługi maszyny szyjącej płaskiej, 

 

olejarka z olejem maszynowym, 

 

nafta, pędzel do czyszczenia, 

 

igły do maszyn szyjących, 

 

nici maszynowe, 

 

szpuleczki na nić dolną, 

 

poradnik dla ucznia oraz literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 
5.  Realizacja tematu: 
I. Budowa i zasady użytkowania maszyny szyjącej płaskiej 

 

nauczyciel pokazuje na maszynie szyjącej płaskiej podstawowe mechanizmy robocze oraz 
omawia ich funkcję w maszynie i sposoby konserwacji, 

 

uczniowie opisują prezentowane przez nauczyciela mechanizmy maszyny, 

 

nauczyciel prezentuje i omawia schemat kinematyczny maszyny szyjącej płaskiej, 

 

uczniowie rozpoznają wskazane przez nauczyciela na schemacie mechanizmy maszyny, 

 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najważniejsze informacje. 

II. Zapoznanie uczniów z użytkowaniem maszyny szyjącej płaskiej 

 

nauczyciel  na  przykładzie  maszyny  szyjącej  płaskiej  wyjaśnia  dokładnie  zasady 
użytkowania maszyny oraz pokazuje sposób mocowania igły w igielnicy, nawlekania nitki 
górnej oraz nawijania nitki dolnej na szpuleczkę oraz sposób jej wkładania do chwytacza. 
Po wykonaniu tych czynności prezentuje sposób wykonywania połączeń szytych.  

 

uczniowie  zwracają  uwagę  na  zasady  bezpiecznego  użytkowania  maszyny  szyjącej, 
a w szczególności  na  fakt  wyłączenia  napędu  maszyny  podczas  wykonywania  czynności 
związanych  z  wymianą  igły,  nici  i  wkładaniem  szpulki  do  chwytacza  oraz  właściwym 
układem rąk podczas szycia. 

III. Zasady  konserwacji  maszyny  szyjącej  płaskiej (należy podzielić uczniów na grupy 2-3 

osobowe) 

 

uczniowie  w  grupach  zapoznają  się  z  kolejnością  wykonywania  operacji  konserwacji 
maszyny szyjącej płaskiej, 

 

uczniowie  po  kolei  wykonują  demontaż  mechanizmu  chwytacza  w  celu  oczyszczenia 
go z pozostałych nici i kurzu, czynności powtarzają dla pozostałych mechanizmów, 

 

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach, 

 

uczniowie  po  oczyszczeniu  maszyny  pędzlem  i  naftom  smarują  olejem  maszynowym 
mechanizmy wyszczególnione w instrukcji obsługi, 

 

uczniowie  wymieniają  pomiędzy  sobą uwagi i spostrzeżenia dokonane podczas czynności 
konserwacji maszyny. 

6.  Po wykonaniu zadania lider grupy omawia poprawność wykonanego ćwiczenia. 
7.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy. 
8.  Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 
Wypisz  w  punktach  w zeszycie  przedmiotowym  zestaw  czynności,  które  należy  wykonać  po 
zakończeniu pracy na maszynie szyjącej płaskiej. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Maszyny i urządzenia obuwnicze 744[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi do wytwarzania 
cholewek 744[02[.Z2.03 

Temat:  Wklejanie międzypodszewek z naniesionym klejem termoplastycznym. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  związanych z  budową,  zasadami  bhp  oraz sposobem 

użytkowania pras do wklejania międzypodszewek. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać zagrożenia związane z obsługą pras do wklejania międzypodszewek, 

 

dobrać parametry procesu wklejania międzypodszewek, 

 

przygotować prasę do pracy, 

 

określić kolejność czynności związanych z wklejaniem międzypodszewek, 

 

wykonać wklejanie międzypodszewek z naniesionym klejem termoplastycznym. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w małych grupach 2-3 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

45 minut. 

 
Uczestnicy:
  

 

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

instrukcja bhp obsługi pras do wklejania międzypodszewek, 

 

prasa do wklejania międzypodszewek, 

 

wycięte międzypodszewki dopasowane do kształtu obłożyn, 

 

obłożyny skórzane, 

 

poradnik dla ucznia oraz literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 
5.  Realizacja tematu: 
I. Omówienie  budowy,  konserwacji  i  bezpiecznej  obsługi  prasy  do  wklejania 

międzypodszewek 

 

nauczyciel  omawia  budowę  prasy  do  wklejania  międzypodszewek,  zwracając  uwagę  na 
ruchome  i  ogrzewane  części  maszyny  oraz  sposób  wklejania  za  pomocą  tej  maszyny 
międzypodszewek z naniesionym punktowo klejem termoplastycznym,  

 

uczniowie  opisują  prezentowane  przez  nauczyciela  mechanizmy  prasy  oraz  rozpoznają 
elementy sterowania i napędu pneumatycznego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

nauczyciel  zwraca  uwagę  na  konieczność  podłączenia  urządzenia  do  sieci  elektrycznej 
oraz do instalacji sprężonego powietrza, 

 

uczniowie zwracają uwagę na niebezpieczeństwa związane z obsługą urządzenia,  

 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najważniejsze informacje. 

II. Zapoznanie  uczniów  z  procesem  wklejania  na  obłożyny  międzypodszewek 

z naniesionym klejem termoplastycznym 

 

nauczyciel demonstruje uczniom sposób przygotowania maszyny do pracy, z wyjaśnieniem 
konieczność  wcześniejszego  włączenia  grzania  płyt  dociskowych  prasy  oraz  sposobu 
nastawiania temperatury grzania i czasu docisku, 

 

uczniowie  zwracają  uwagę  na  kolejność  wykonywanych  czynności,  sposób  regulacji 
temperatury  i  czasu  docisku  oraz  na  środki  ostrożności  jakie  należy  zachować  podczas 
użytkowania urządzenia, 

 

nauczyciel  wykonuje  przyklejenie  międzypodszewki  na  obłożynę,  wyjaśniając  sposób 
ułożenia obłożyny i międzypodszewki. 

III. Wykonanie  wybranej  części  opisu  technologiczno-materiałowego  (należy  podzielić 

uczniów na grupy 2-3 osobowe): 

 

uczniowie  otrzymują  kilka  międzypodszewek  oraz  obłożyn  na  które  będą  one  wklejane, 
nauczyciel podaje temperaturę płyt grzejnych prasy i określa orientacyjny czas prasowania, 

 

uczniowie  w  grupach  zapoznają  się  z  kolejnością  wykonywania  operacji  wklejania 
międzypodszewek z naniesionym klejem termoplastycznym, 

 

uczniowie w grupie dokonują nastawienia parametrów pracy maszyny i ją włączają. 

 

uczniowie  po  kolei  wykonują  wklejanie  międzypodszewek  na  obłożyny  przestrzegając 
zasad bhp, 

 

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach, 

 

uczniowie oceniają jakość wykonanej pracy, zawracając uwagę na dokładność przylegania 
całej powierzchni międzypodszewki do obłożyny oraz prawidłowe jej ułożenie. 

6.  Po  wykonaniu  zadania  liderzy  grup  przedstawiają  trudności  napotkane  w  trakcie 

wykonywania ćwiczenia oraz sposoby ich unikania.  

7.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy. 
8.  Uczniowie oceniają jakość wykonanej pracy. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 
Sporządź  krótką  notatkę  na  temat  materiałów  stosowanych  na  międzypodszewki  oraz 
technologii ich wklejania. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Zasady bezpiecznej obsługi maszyn, urządzeń i narzędzi do 

wytwarzania cholewek

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Porównaj  zagrożenia  występujące  podczas  obsługi  nakładarek  klejów  chloroprenowych 

i termoplastycznych. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  przeanalizować zagrożenia występujące podczas obsługi obu rodzajów urządzeń, 
3)  wypisać w kolumnach zagrożenia występujące podczas pracy na obu rodzajach urządzeń, 
4)  porównać rodzaje zagrożeń występujących podczas obsługi obu typów urządzeń, 
5)  zaprezentować swoja pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp obowiązująca na oddziale szwalni, 

 

instrukcja obsługi nakładarki klejów rozpuszczalnikowych, 

 

instrukcja obsługi zawijarki na klej termoplastyczny, 

 

przybory do pisania, 

 

kartki formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypisz czynność poprzedzające rozpoczęcie pracy na maszynie szyjącej płaskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny szyjącej płaskiej, 
3)  zapoznać się z zasadami bhp obowiązującymi na oddziale szwalni, 
4)  wypisać zagrożenia, które mogą wystąpić podczas obsługi maszyny szyjącej płaskiej, 
5)  wypisać zestaw czynności poprzedzających pracę na maszynie szyjącej płaskiej, 
6)  zaprezentować swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje obsługi maszyny szyjącej płaskiej, 

 

instrukcja bhp na oddziale szwalni, 

 

kartka papieru w kratkę, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wypisz  zagrożenia  występujące  podczas  obsługi  pras  do  przyklejania  międzypodszewek 

i podnosków termoplastycznych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  pras  do  przyklejania  elementów  z  klejem 

termoplastycznym, 

3)  wypisać zagrożenia na kartce, 
4)  zaprezentować swoją pracę i porównać z wynikami innych uczniów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja obsługi pras do przyklejania podnosków termoplastycznych, 

 

instrukcja  obsługi  pras  do  przyklejania  międzypodszewek  z  naniesionym  klejem 
termoplastycznym 

 

instrukcja bhp na oddziale szwalni, 

 

kartka formatu A4, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Maszyny i urządzenia stosowane w procesie przygotowania 

elementów cholewki do montażu

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Wybierz  materiały  na  międzypodszewki  przeznaczone  do  wklejania  na  prasie,  spośród 

kilku dostarczonych przez nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  poukładać próbki materiałów międzypodszewkowych wg rodzaju materiału, 
3)  dokładnie  obejrzeć  próbki  materiałów  międzypodszewkowych  w  celu  odnalezienia 

materiału z jednostronnie naniesionym klejem termoplastycznym, 

4)  odłożyć materiały z naniesionym klejem termoplastycznym, 
5)  zapisać w zeszycie przedmiotowym wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki różnych materiałów na międzypodszewki, 

 

zeszyt przedmiotowy 

 

przybory do pisania,

 

 

literatura z rozdziału 7

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj  ścienianie  elementów  cholewki  według  szablonów  ścieniania  dostarczonych 

przez nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi ścieniarek, 
3)  obejrzeć  dokładnie  otrzymane  elementy  cholewki  i sprawdzić  czy  kształtem  odpowiadają 

otrzymanym szablonom ścieniania, 

4)  przygotować maszynę do pracy, sprawdzić czy nóż jest naostrzony, 
5)  ustawić parametry ścieniania zgodnie z profilami ścieniania na szablonach, 
6)  uruchomić maszynę i wykonać ścienianie elementów cholewki, 
7)  sprawdzić dokładność wykonania pracy oraz czy brzegi ścienianych elementów nie zostały 

uszkodzone, 

8)  poskładać ścienione elementy cholewki, 
9)  zapisać w zeszycie przedmiotowym wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ścieniarka elementów wierzchowych, 

 

instrukcja obsługi ścieniarki elementów wierzchowych, 

 

elementy cholewki do ścieniania, 

 

szablony ścieniania, 

 

gumki do wiązania ścienionych elementów cholewki, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt przedmiotowy,

 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj zawijanie górnych brzegów obłożyn z użyciem zawijarki na klej termoplastyczny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami bhp obowiązującymi podczas obsługi zawijarek, 
3)  obejrzeć i przygotować obłożyny do zawijania, 
4)  jeśli zawijarka nie posiada mechanizmu nacinającego, wykonaj nacięcia brzegu obłożyny na łukach, 
5)  włączyć maszynę i uruchomić system grzania kleju termoplastycznego, 
6)  po  sprawdzeniu,  że  maszyna  jest  gotowa  do  pracy  przeprowadzić  zawijanie  właściwych 

krawędzi, 

7)  zapisać w zeszycie przedmiotowym wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zawijarka brzegów na klej termoplastyczny, 

 

instrukcja obsługi zawijarki brzegów, 

 

obłożyny ścienione pod zawijanie, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Maszyny  i  urządzenia  stosowane  w  procesie  montażu 

cholewek

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj zszywanie podszewek na maszynie szyjącej płaskiej. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi maszyn szyjących, 
3)  przygotować materiały przeznaczone do zszycia, 
4)  przygotować maszynę do pracy, założyć odpowiednią igłę oraz nić górną,  
5)  dobrać nić dolną, szpuleczkę z nicią zamontować w korpusie chwytacza, 
6)  sprawdzić jakość tworzonego szwu na odpadzie, 
7)  zszyć podszewki, 
8)  obciąć końcówki nici, 
9)  sprawdzić poprawność i estetykę wykonanej operacji, zapisać wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp podczas obsługi maszyn szyjących, 

 

elementy podszewki przeznaczone do zszycia, 

 

maszyna szyjąca płaska, 

 

igły maszynowe i dobrane do nich nici, 

 

zeszyt przedmiotowy, materiały do pisania,

 

 

literatura z rozdziału 7

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  podszewki  z  cholewką  w  półbucie  męskim  z  obcięciem  nadmiaru 

materiału. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi maszyn obuwniczych, 
3)  przygotować cholewkę z wklejoną podszewką do operacji łączenia, 
4)  przygotować  maszynę  do  pracy,  założyć  odpowiednią  nić  górną  oraz  zamocować  igłę, 

sprawdzić poprawność działania mechanizmu nożyka, 

5)  dobrać nić dolną pod kolor podszewki i szpuleczkę z nicią dolną zamontować w korpusie 

chwytacza, 

6)  sprawdzić na odpadzie poprawność tworzonego szwu, 
7)  obszyć górne brzegi cholewki z równoczesnym obcięciem nadmiaru podszewki, 
8)  obciąć wystające końce nici, 
9)  sprawdzić poprawność i estetykę wykonanej operacji,  
10)  zapisać wnioski z wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp podczas obsługi maszyn szyjących, 

 

cholewki z wklejonymi podszewkami, 

 

maszyna szyjąc słupkowa z nożykiem, 

 

igły maszynowe i dobrane do nich nici, 

 

zeszyt przedmiotowy, materiały do pisania,

 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj lamowanie górnej krawędzi cholewki obuwia męskiego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp  

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi lamowarek, 
3)  przygotować cholewkę z wklejoną podszewką do operacji lamowania, 
4)  przygotować maszynę do pracy, umocować igłę, założyć lamówkę oraz odpowiednią pod 

względem koloru i grubości nić, 

5)  dobrać  nić  dolną  pod  kolor  lamówki  i  szpuleczkę  z  nicią  zamocować  w  korpusie 

chwytacza, 

6)  sprawdzić na odpadzie poprawność tworzonego szwu, 
7)  wykonać lamowanie cholewki lamówką zwykłą, 
8)  obciąć wystające końce nici, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

9)  sprawdzić poprawność i estetykę wykonanej operacji,  
10) zapisać wnioski z wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp podczas obsługi lamowarki, 

 

przygotowana cholewka z wklejoną podszewką, 

 

lamowarka, 

 

lamówka, 

 

igły maszynowe i dobrane do nich nici, 

 

zeszyt przedmiotowy, materiały do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  lamowanie  górnej  krawędzi  cholewki  obuwia  męskiego  lamówką  francuską,  na 

maszynie szyjącej słupkowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi lamowarek, 
3)  przygotować cholewkę z wklejoną podszewką do operacji lamowania, 
4)  przygotować maszynę do pracy, umocować igłę, założyć lamówkę oraz odpowiednią pod 

względem koloru i grubości nić,  

5)  dobrać  nić  dolną  pod  kolor  lamówki  i  szpuleczkę  z  nicią  zamocować  w  korpusie 

chwytacza, 

6)  przyszyć górną krawędź lamówki stroną licową do górnego brzegu cholewki, 
7)  przegiąć lamówkę ponad górna krawędź cholewki, 
8)  przeszyć przegiętą lamówkę, 
9)  obciąć wystające końce nici, 
10)  sprawdzić poprawność i estetykę wykonanej operacji,  
11)  zapisać wnioski z wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp podczas obsługi maszyny szyjącej słupkowej, 

 

przygotowana cholewka z wklejoną podszewką, 

 

maszyna szyjąca słupkowa, 

 

lamówka, 

 

igły maszynowe i dobrane do nich nici, 

 

zeszyt przedmiotowy, materiały do pisania,

 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Użytkowanie maszyn, urządzeń 

i narzędzi do wytwarzania cholewek”  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d, 2. d, 3. a, 4. b, 5. c, 6. b, 7. a, 8. d, 9. b, 10. c, 11. d,  
12. c, 13. a, 14. d, 15. d, 16. b, 17. a, 18. b, 19. a, 20. c

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać operacje z użyciem klejów 
rozpuszczalnikowych 

Podać niebezpieczeństwa związane 
z obsługą maszyn szyjących 

Podać niebezpieczeństwa związane 
z obsługą prasy do podnosków 
termoplastycznych 

Podać zakres czynności związanych 
z obsługą i konserwacją maszyny przez 
pracownika 

Wskazać z czego zbudowany jest szew 

Wskazać mechanizm nie wchodzący 
w skład budowy maszyny szyjącej 
płaskiej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Podać jaki ruch wykonuje igła 
w maszynie szyjącej jednoigłowej 
płaskiej 

Wskazać przeznaczenie chwytacza 

Podać mechanizm umożliwiający 
transport materiału 

10 

Wskazać z ilu nitek zbudowany jest 
szew tworzony przez maszynę 
słupekową 

11 

Wybrać elementy poddawane 
lamowaniu 

12  Wskazać przeznaczenie nakładarki kleju 

13 

Określić rodzaj kleju nanoszonego na 
międzypodszewki wpasowywane 

14  Podać przeznaczenie krążkowarki 

15 

Określić rodzaj napędu szpulki z nicią 
dolną 

PP 

16 

Wskazać mechanizm zwalniający docisk 
talerzyków naprężacza nici 

PP 

17 

Określić ruchy wykonywane przez 
igielnicę maszyny zyg-zak 

PP 

18 

Określić parametry prasy do 
podnosków termoplastycznych 

PP 

19 

Określić rodzaj kleju podnosków 
termoplastycznych 

PP 

20 

Wskazać mechanizmy umiejscowione w 
słupie maszyny szyjącej  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź, 

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  poziomu  podstawowego  i  zadań  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te 

mogą przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy 
to pytań o numerach od 15 do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Szkodliwe  opary  rozpuszczalników  organicznych  uwalniane  są  na  oddziale  szwalni 

w wyniku przeprowadzania operacji 
a) 

wklejania podnosków termoplastycznych. 

b) 

używania klejów termoplastycznych. 

c) 

szycia cholewek. 

d) 

pomocniczych z użyciem klejów rozpuszczalnikowych. 

 
2.  Podczas obsługi maszyny szyjącej płaskiej pracownik jest narażony na 

a) 

zatrucie szkodliwymi oparami. 

b) 

poparzenie dłoni. 

c) 

poparzenie i zgniecenie dłoni. 

d) 

przekłucie palców lub dłoni igłą. 

 
3.  Pracownik obsługujący prasę do podnosków termoplastycznych jest narażony na 

a)  zgniecenie i poparzenie dłoni. 
b)  zgniecenie dłoni. 
c)  poparzenie dłoni. 
d)  ścięcie opuszków palców. 

 
4.  Czynności  związane  z  czyszczeniem  i  konserwacją  maszyny  po  skończeniu  pracy  powinien 

wykonać 
a)  kierownik wydziału. 
b)  pracownik obsługujący maszynę, 
c)  główny mechanik. 
d)  główny energetyk. 

 
5.  Łącznikiem łączącym dwa zszywane materiały jest 

a)  klej termoplastyczny. 
b)  klej chloroprenowy. 
c)  nić. 
d)  teks. 

 
6.  Który z wymienionych mechanizmów nie jest stosowany w maszynie szyjącej płaskiej 

a)  stopki dociskowej. 
b)  lamowacza. 
c)  naprężacza nici górnej. 
d)  transportera materiału. 

 
7.  W maszynie płaskiej jednoigłowej igła wykonuje ruch 

a) 

postępowo-zwrotny. 

b) 

postępowo-obrotowy. 

c) 

postępowo-wahadłowy. 

d) 

postępowo-prostoliniowy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Zadaniem mechanizmu chwytacza jest 

a)  przechwytywanie zerwanej nici. 
b)  dociskanie zszywanych materiałów. 
c)  zaciąganie szwu. 
d)  przeprowadzenie nici dolnej przez górną. 

 

9.  Podczas  przemieszczania  zszywanych  materiałów  z  mechanizmem  transportera 

współpracuje mechanizm 
a)  igielnicy. 
b)  stopki dociskowej. 
c)  przeciągacza nici górnej. 
d)  chwytacza. 

 
10.  Maszyna szyjąc słupkowa jednoigłowa podczas pracy łączy materiały ściegiem  

a)  jednonitkowym jednoigłowym. 
b)  jednonitkowym dwuigłowym. 
c)  zwartym dwunitkowym. 
d)  dwunitkowym dwuigłowym. 

 
11.  Na lamowarce można lamować elementy 

a)  podeszew. 
b)  podpodeszew. 
c)  zakładek. 
d)  cholewek. 

 
12.  Nakładarki kleju służą do 

a)  wyrównywania grubości materiałów obuwniczych. 
b)  wyrównywanie długości materiałów obuwniczych. 
c)  nakładania klejów. 
d)  mieszania klejów. 

 
13.  Za  pomocą  prasy  z  ogrzewanymi  płytami  dociskowymi  możemy  przyklejać 

międzypodszewki z naniesionym klejem 
a)  termoplastycznym. 
b)  chloroprenowy. 
c)  poliuretanowym jednoskładnikowym. 
d)  poliuretanowym dwuskładnikowym. 

 
14.  Krążkowarka jest wykorzystywana do  

a)  wycinania perforacji w cholewce. 
b)  wycinania perforacji w podeszwach. 
c)  mocowania tylników. 
d)  mocowania krążków. 
 

15. Szpulka z nicią dolną, zamocowana w chwytaczu maszyny szyjącej płaskiej, podczas szycia 

wykonuje ruch obrotowy otrzymywany od 

a)  wału głównego maszyny. 
b)  wału dolnego maszyny. 
c)  przekładni pasowej silnika elektrycznego. 
d)  nitki dolnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

16. Zwolnienie naprężacza nici górnej następuje równocześnie z 

a)  uruchomieniem transportera. 
b)  podniesieniem stopki dociskowej. 
c)  opuszczeniem stopki dociskowej. 
d)  naciśnięciu na pedał sprzęgła maszyny. 

 
17. Maszyna szyjąca zyg-zak posiada igielnicę wykonującą ruch 

a)  postępowo-zwrotny i wahadłowy. 
b)  postępowo-zwrotny i obrotowy. 
c)  postępowo-zwrotny i drgający. 
d)  postępowo-zwrotny i wzbudzony. 

 
18. Czynnikami powodującym przyklejania się podnoska termoplastycznego do przyszwy są 

a)  temperatura i czas. 
b)  temperatura i nacisk. 
c)  temperatura i moc grzałek.  
d)  temperatura i napięcie zasilania grzałek. 

 
19. Substancja  powodującą  przyklejanie  się  podnoska  podczas  jego  wtapiani  na  przyszwę  to 

klej 

a)  termoplastyczny. 
b)  termokurczliwy. 
c)  termosieciujący. 
d)  termoutwardzalny. 

 
20. W słupie maszyny szyjącej są umieszczone mechanizmy 

a)  transportera i igielnicy. 
b)  transportera i podciągacza nici. 
c)  transportera i chwytacza.  
d)  transportera i stopki dociskowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi do wytwarzania cholewek 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST 2 
 
Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Użytkowanie 
maszyn, urządzeń i narzędzi do wytwarzania cholewek”  

 

Treść zadania 
 

Wykonaj  montaż  cholewki  (również  wszystkie  czynności  związane  z  przygotowaniem 

elementów  składowych  do  szycia:  ścienianie,  opalanie,  barwienie,  wklejanie  podnosków, 
krążkowaniem)  zgodnie  z  opisem technologiczno-materiałowym wzoru obuwia dostarczonym 
przez nauczyciela. 
 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Zadanie  jest  dobrane  tak,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności 
w zakresie  wiedzy  teoretycznej i sprawności wykonywania czynności praktycznych. Uczniowi 
należy  stworzyć  możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów  wykonywania 
zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru  odpowiednich  maszyn  lub  urządzeń 
produkcyjnych,  wykonanie  podstawowych  ustawień  i  regulacji  maszyn  oraz  wykazania  się 
umiejętnością obsługi maszyn i urządzeń do montażu cholewki. Jest to jednocześnie możliwość 
samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i dokonania  analizy 
podjętych  działań  praktycznych.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków 
umożliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi 
i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w określonym czasie. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

-

  opis technologiczno-materiałowy (fragment dotyczący montażu cholewki) 

-

  elementy  składowe  cholewki  zgodnie  ze  specyfikacją  zamieszczoną  w  opisie 

technologiczno-materiałowym, 

-

  wycięte podszewki i międzypodszewki wg opisu technologiczno-materiałowego, 

-

  materiały pomocnicze: nici, igły, kleje, nity, klamry ozdobne itp. wg opisu technologiczno-

materiałowego, 

-

  stanowiska pracy z maszynami szwalniczymi, 

-

  pozostałe  maszyny  wyszczególnione  w  opisie  technologiczno-materiałowym  w  części 

dotyczącej montażu cholewek, 

-

  szablony do znaczenia linii szycia,  

-

  długopisy do znaczenia linii szycia, 

-

  pojemniki na elementy i gotowe cholewki, 

-

  gumki do wiązania, 

-

  instrukcje obsługi maszyn. 

 

Nauczyciel powinien: 

-

  zadbać o przygotowanie odpowiednich stanowisk produkcyjnych w warsztatach szkolnych 

lub zakładzie produkcyjnym, 

-

  przygotować niezbędne narzędzia do montażu cholewek, 

-

  przygotować elementy składowe cholewek, podszewki i międzypodszewki, 

-

  przygotować materiały pomocnicze wyszególnione w opisie technologiczno-materiałowym, 

-

  przypomnieć  uczniom  zasady  użytkowania  maszyn  używanych  w  trakcie  ćwiczeń  oraz 

zwrócić  uwagę  na  przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy; nakazać ich 
przestrzeganie, 

-

  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

-

  przydzielić uczniom narzędzia i materiały do obróbki oraz dokumentację technologiczną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

-

  określić czas na wykonanie zadania, 

-

  nadzorować na bieżąco pracę uczniów, 

-

  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

-

  dobrać i założyć odzież ochronną, 

-

  wskazać:  maszyny  oraz  narzędzia,  których  użyje  podczas  szycia  i  operacji  je 

poprzedzających, 

-

  przygotować  stanowisko  pracy  pod  względem  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 

rozmieszczenia urządzeń i narzędzi, rozwiązań ergonomicznych, oświetlenia, 

-

  skontrolować  jakość  materiałów  i  sprawdzić  czy  jest  zgodna  z  dokumentacją 

technologiczną, 

-

  wyregulować parametry techniczne maszyny (długość ściegu, naprężenie nici, temperaturę 

pras do międzypodszewek i podnosków, ustawić profil ścieniania itp.), 

-

  uruchomić  maszynę  i  sprawdzić  poprawność  parametrów  pracy  dla  każdej  maszyny  na 

której będzie wykonywał pracę, 

-

  wykonać  czynności  zgodnie  z  opisem  technologicznym  na  każdej  maszynie  wskazanej 

przez nauczyciela, 

-

  kontrolować w czasie pracy poprawność wykonywania poszczególnych czynności, 

-

  skompletować wykonane cholewki i ułożyć je w parach, 

-

  skontrolować jakość wykonanych operacji, 

-

  dokonać samooceny wykonanej pracy, 

-

  posprzątać stanowisko pracy, zakonserwować maszynę, ułożyć narzędzia. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.  Dobranie odzieży ochronnej. 

 

2.  Kontrolowanie i dobór elementów i materiałów do wykonania 

cholewki. 

10 

 

3.  Zaplanowanie kolejnych czynności. 

10 

 

4.  Dobranie maszyny, urządzeń i narzędzi. 

10 

 

5.  Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek miejsca pracy, 

  zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie  maszyn  oraz  potrzebnych  urządzeń 

i narzędzi pomocniczych. 

 
 

20 

 

6.  Wykonywanie zadania (np. ścienianie brzegów elementów): 

-

  kontrola, regulacja i przygotowanie maszyny do pracy, 

-

  wykonanie ostrzenie noża ścieniarki, 

-

  kontrola poszczególnych elementów (np. grubości skóry), 

-

  ustawienie odpowiednich parametrów ścieniania, 

-

  kontrola jakości ścienionych elementów. 

 



10 
10 

 

7.  Wykonanie oględzin i ocena organoleptyczna wykonania pracy. 

 

8.  Posprzątanie stanowiska pracy. 

 

9.  Zaprezentowanie wykonania zadania. 

 

 

Razem 

100 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

60÷70 

dostateczny  

71÷80 

dobry 

81÷90 

bardzo dobry 

   91÷100 

 

Umiejętności  podlegające  ocenie  powtórzyć  dla  czynności  związanych  w  wykonaniem 

wszystkich operacji montażu cholewki na każdej następnej maszyny obsługiwanej przez ucznia 
(za  wyjątkiem  punktu  1).  Z  ocenę  końcową  można  przyjąć  średnią  arytmetyczną  z  ocen 
cząstkowych przyznawanych za wykonanie czynności na każdej maszynie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.

 

LITERATURA

 

 

 
1.  Białczak  B.,  Kotnarowski  A.,  Makowski  R.:  Maszyny  i  urządzenia  odzieżowe. 

Politechnika Radomska, Radom 2002 

2.  Charasz  A.:  Mechanizmy  wykonawcze  i  elementy  robocze  maszyn  obuwniczych.  WSI 

w Radomiu, Radom 1988 

3.  Charasz A, Glinka F, Maleńczak J.: Maszyny Obuwnicze. WSI w Radomiu, Radom 1982 
4.  Christ J., W.: Technologia obuwia. WSiP, Warszawa 1986 
5.  Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  tom  I.  Politechnika  Radomska,  Radom 

2000 

6.  Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. WSiP, Warszawa 1973 
 
Czasopisma fachowe

− 

Przegląd Skórzany (wydania archiwalne) 

− 

Świat Butów (wydania archiwalne i bieżące) 

 

Literatura metodyczna 

− 

Bdanie  –  dojrzewanie  -  rozwój  (na  drodze  do  doktoratu)  5  –  lecie  Ogólnopolskiego 
Seminarium Badawczego pod red. Franciszka Szloska 

− 

Mistrzostwo pedagogiczne pod red. Jwana Andrejewicza Zjaziuna