background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
Ewa Jasińska 
 
 
 
 
 
 
 

Określanie konstrukcyjnych i technologicznych 
właściwości obuwia  744[02].O1.02 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Smerda 
mgr inż. Leszek Świdziński 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ewa Jasińska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].O1.02 
„Określanie  konstrukcyjnych  i  technologicznych  właściwości  obuwia”,  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Rozwój produkcji obuwia na przestrzeni wieków 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Elementy składowe obuwia 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Charakterystyka i klasyfikacja obuwia, struktura KTM 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7. Literatura 

36 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki 
modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczeń może korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  udzielanie  odpowiedzi  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować test  według własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen. Należy  pamiętać, żeby tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[02].O1.02 

Określanie konstrukcyjnych  

i technologicznych właściwości 

obuwia 

744[02].O1.03 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną  

744[02].O1 

Podstawy zawodu 

744[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej  

oraz ochrony środowiska 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

pracować indywidualnie i w grupie, 

– 

prezentować wyniki pracy własnej i zespołowej, 

– 

posługiwać się instrukcją przy wykonywaniu ćwiczeń, 

– 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i  higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska, 

– 

scharakteryzować  zagrożenia  związane  z  wykonywaną  pracą  i  udzielać  pierwszej 
pomocy osobom poszkodowanym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić użytkowe funkcje obuwia, 

– 

scharakteryzować rozwój rzemiosła i przemysłu obuwniczego, 

– 

dokonać  podziału  obuwia  ze  względu  na  rodzaj,  przeznaczenie,  sezonowość  oraz  wiek 
użytkowników,  

– 

określić rodzaje i zasady oznaczania wielkościowych grup obuwia, 

– 

scharakteryzować typy i kroje cholewek, 

– 

scharakteryzować systemy montażu obuwia,   

– 

odczytać oznaczenia i symbole obuwia oraz jego elementów, 

– 

scharakteryzować elementy obuwia oraz wymagania technologiczne, 

– 

sporządzić zestawienie części składowych różnych typów i rodzajów obuwia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 744[02].O1 

Jednostka modułowa:  

Określanie 

konstrukcyjnych 

technologicznych 

właściwości obuwia 744[02].O1.02 

Temat: 

Elementy składowe cholewki. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności rozpoznawania elementów cholewki. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcie „cholewka”, 

 

rozróżnić podstawowe kroje cholewek, 

 

dokonać  podziału  elementów  składowych  cholewki  na  wierzchnie,  podszewkowe 
i wewnętrzne, 

 

rozróżniać elementy wierzchnie, podszewkowe i wewnętrzne cholewki, 

 

zlokalizować i określić funkcję poszczególnych elementów składowych cholewki, 

 

rozpoznać elementy zdobiące cholewkę, 

 

identyfikować elementy składowe cholewki w półproduktach i wyrobach. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

praca w zespole, 

 

ocena pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zbiory elementów wierzchnich, podszewkowych i wewnętrznych cholewki, 

 

zbiory różnych typów cholewek, wytwarzanych z różnych materiałów obuwniczych, 

 

plansze,  przezrocza  przedstawiające  pojedyncze  elementy  składowe  cholewki, 
półprodukty i gotowe cholewki, 

 

Normy Polskie i Europejskie z zakresu terminologii obuwniczej PN-85/O-9100 Obuwie 
Terminologia, PN-EN ISO 19952 Obuwie Terminologia, 

 

przybory piśmiennicze, papier formatu A4, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawdzenie listy obecności. 
2.  Określenie tematu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom tematu i  szczegółowych celów kształcenia. 
4.  Podział uczniów na zespoły i wybór lidera. 
5.  Wykonanie przez uczniów ćwiczenia praktycznego: 

− 

każdy zespół losuje elementy składowe cholewki, półprodukty, gotowe obuwie, 

− 

uczniowie dokonują analizy otrzymanych pomocy, 

− 

identyfikują  wszystkie  elementy  składowe  cholewki  (zarówno  pojedyncze,  jak 
i występujące w półproduktach i obuwiu), 

− 

rysują każdy element cholewki, zapisując jego nazwę i funkcję jaką pełni w gotowym 
obuwiu. 

6.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  uczeń  z  grupy  prezentuje  wykonaną  pracę 

charakteryzując  poszczególne elementy składowe cholewki. 

7.  Nauczyciel sprawdza dokładność wykonanej pracy (poprawne nazewnictwo, prawidłowe 

określenie funkcji), wskazuje błędy. 

8.  Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć: 
Uczniowie wraz  z  nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania  ćwiczenia sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazując  jakie  umiejętności  były  ćwiczone, 
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  ocenia  uczniów  podczas  prowadzonych  zajęć  metodą  obserwacji,  zwracając 

uwagę na stopień ich aktywności, zaangażowanie w wykonywanie ćwiczenia, poprawność 
wykonywania ćwiczenia, 

  ocenia końcowe efekty pracy, 

  przeprowadza  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć, 

trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 744[02].O1 

Jednostka modułowa:  

Określanie 

konstrukcyjnych 

technologicznych 

właściwości obuwia 744[02].O1.02 

Temat: 

Charakterystyka systemów montażu obuwia. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności rozpoznawania systemów montażu obuwia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcia „system montażu”, „wielosystem”, 

 

rozpoznać systemy montażu na podstawie przekrojów obuwia i schematów, 

 

scharakteryzować systemy montażu obuwia, 

 

porównać systemy montażu obuwia, 

 

narysować schematy systemów montażu obuwia, 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

praca w zespole, 

 

ocena pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2 – 4 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne (90 minut). 
 
Uczestnicy: uczniowie szkoły zawodowej. 
 

Środki dydaktyczne

 

przekroje poprzeczne obuwia montowanego różnymi systemami, 

 

schematy przedstawiające systemy montażu obuwia, 

 

przybory piśmiennicze, papier formatu A – 4, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia (
ćwiczenie 4 z rozdziału 4.3.3.) 

Na  podstawie  otrzymanego  od  nauczyciela  przekroju  poprzecznego  wzoru  obuwia 

rozpoznaj zastosowany system montażu. Podaj nazwę systemu i dokonaj jego charakterystyki. 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Sprawdzenie listy obecności. 
3.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
4.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodami pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych. 
5.  Podział uczniów na grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza właściwa 
Praca metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych. 
 
Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.   Co rozumiesz pod pojęciem „system montażu obuwia”? 
2.   Jakie znasz systemy montażu obuwia? 
3.   Czy potrafisz scharakteryzować poszczególne systemy montażu? 
4.   Jakie znasz rodzaje połączeń stosowane w procesie montażu obuwia? 
5.   Jaka jest różnica między systemem montażu, a wielosystemem? 
6.   W jakich systemach montażu nie ćwiekuje się cholewek? 
7.   Jakie znasz wielosystemy montażu obuwia? 
 
Planowanie 
1.  Na jakie szczegóły rozpoznawanego systemu montażu należy zwrócić uwagę? 
2.  W jaki sposób rozpoznać zastosowaną technikę połączenia? 
 
Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach analizują otrzymane przekroje. 
2.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  rozpoznają  system  montażu,  dokonują  jego 

charakterystyki. 

3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wyboru nazwy systemu montażu. 
 
Wykonanie 
1.  Uczniowie podają nazwę systemu montażu. 
2.  Uczniowie dokonują charakterystyki rozpoznanego systemu. 
 
Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania zadania. 
2.  Uczniowie zapisują uwagi i wątpliwości związane z rozpoznaniem systemu. 
3.  Każdy  uczeń  przedkłada  nauczycielowi  wykonaną  pracę  do  oceny  wraz  z  naniesionymi 

uwagami. 

 
Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły 

im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazując  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności    zostały    wykształcone,      jakie    wystąpiły    nieprawidłowości    i  jak  ich  unikać 
w przyszłości. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nauczyciel oceniając uczniów podczas prowadzonych zajęć zwraca uwagę na stopień ich 
aktywności,  zaangażowanie  w  wykonywanie  ćwiczenia,  poprawność  wykonywania 
ćwiczenia, 

 

ocenia efekty końcowe pracy, 

 

przeprowadza  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć, 
trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

  

 

 

5.1.  Rozwój produkcji obuwia na przestrzeni wieków

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rysunek  formy  obuwia  wytwarzanego  w dowolnie  wybranym  przez  Ciebie 

okresie historycznym. Rysunek opracuj kolorystycznie. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać rysunki  i katalogi  z  formami  obuwia wytwarzanego 
w  różnych  okresach  historycznych.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment 
rozdziału   Materiał  nauczania z Poradnika dla ucznia.  Ćwiczenie powinno być wykonywane 
samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zgodność  rysunku  formy 
obuwia  z  wybranym  okresem  historycznym.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna  wywiązać  się 
w klasie dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy,  
3)  wybrać okres historyczny i charakterystyczną dla niego formę obuwia, 
4)  wykonać  rysunek  formy  obuwia  z  wybranego  okresu  historycznego  w  opracowaniu 

kolorystycznym, 

5)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wyniki pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze,  katalogi,  przezrocza  lub  film obrazujące różne  formy  obuwia  wytwarzanego  na 
przestrzeni wieków, 

 

przybory rysunkowe, kredki, farby, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wybierz  spośród  szkiców  przedstawiających  różne  formy  obuwia  wytwarzanego  na 

przestrzeni wieków te, które powstały w okresie historycznym wskazanym przez nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania  ćwiczenia,  pokazać rysunki  i katalogi z  formami obuwia wytwarzanego 
w  różnych  okresach  historycznych.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność  wyboru  form 
obuwia w odniesieniu do konkretnego okresu historycznego. Po prezentacji ćwiczeń powinna 
wywiązać się w klasie dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy,  
3)  obejrzeć  film,  przezrocza,  rysunki  przedstawiające  formy  obuwia  wytwarzanego 

w różnych epokach historycznych, 

4)  spośród  udostępnionych  szkiców  wybrać  te,  które  przedstawiają  formy  obuwia 

wytwarzanego w okresie historycznym wskazanym przez nauczyciela, 

5)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film,  przezrocza  obrazujące  różne  formy  obuwia  wytwarzanego  na  przestrzeni  wieków, 
szkice różnych form obuwia, 

 

przybory piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wyszukaj  w  Internecie  zakłady  obuwnicze  wytwarzające  obuwie  na  terenie  naszego 

kraju. Narysuj kontur mapy Polski zaznaczając w jego obrębie wyszukane zakłady. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wyszukiwania 
informacji  w  Internecie  oraz  umiejętność  ich  selekcji.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna 
wywiązać się w klasie dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy,  
3)  wyszukać zakłady wytwarzające obuwie na terenie naszego kraju, 
4)  sporządzić wykaz wyszukanych zakładów, oznaczając miejsce lokalizacji, 
5)  zaznaczyć położenie wyszukanych zakładów w obrębie konturu mapy Polski, 
6)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wyniki pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

przybory piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Elementy składowe obuwia 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Wybierz  spośród  zestawu  elementów  cholewki otrzymanych  od  nauczyciela  te,  które  są 

zaliczane  do  elementów  wierzchnich.  Nazwij  je  i  określ  jaką  pełnią  funkcję  w  gotowym 
obuwiu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i zakres wykonania ćwiczenia, zaprezentować elementy składowe cholewki. Uczeń powinien 
przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia. 
Ćwiczenie powinno  być wykonywane samodzielnie przez każdego ucznia. Należy   zwrócić  
uwagę  na  znajomość  elementów  cholewki,  funkcji  jaką  pełnią  w  gotowym  obuwiu  oraz 
dokładność  dokonanego  wyboru.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna  wywiązać  się  w  klasie 
dyskusja. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy,  
3)  wybrać elementy wierzchnie cholewki, 
4)  nazwać wybrane elementy i określić jaką pełnią funkcję w gotowym obuwiu, 
5)  sporządzić wykaz wybranych elementów, 
6)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw elementów składowych cholewki, wzory cholewek, wzory obuwia, 

 

przybory piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wybierz  i  scharakteryzuj  spośród  zbioru  elementów  spodu  obuwia  te,  które  wskaże  Ci 

nauczyciel. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia,  zaprezentować  elementy  składowe  spodu  obuwia.  Uczeń 
powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla 
ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie  przez  każdego  ucznia  lub 
w zespołach dwuosobowych. Należy zwrócić uwagę na znajomość elementów spodu, funkcji 
jaką  pełnią  w  gotowym  obuwiu.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna  wywiązać  się  w klasie 
dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wybrać  elementy  wskazane  przez  nauczyciela,  scharakteryzować  pisemnie  wybrane 

elementy, 

4)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
5)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór  elementów  spodu  obuwia,  plansze  ilustrujące  elementy  spodu  obuwia,  przekroje 
obuwia, 

 

przybory piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź wykaz elementów wierzchu i spodu na podstawie otrzymanego od nauczyciela 

wzoru  obuwia.  Określ,  gdzie  we  wzorze  znajdują  się  poszczególne  elementy  i  jaką  pełnią 
funkcję. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania ćwiczenia,  zaprezentować elementy  składowe  wierzchu  i  spodu  obuwia. 
Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika 
dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie  przez  każdego  ucznia  lub 
w zespołach  dwuosobowych.  Należy  zwrócić  uwagę  na  znajomość  elementów  wierzchu 
i spodu,  lokalizację  tych  elementów  oraz  funkcję  jaką  pełnią  w  gotowym  obuwiu.  Po 
prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  nazwać  i  zlokalizować  elementy  wierzchu  znajdujące  się  we  wzorze  otrzymanym  od 

nauczyciela,  

4)  nazwać  i  zlokalizować  elementy  spodu  znajdujące  się  we  wzorze  otrzymanym  od 

nauczyciela, 

5)  sporządzić wykaz elementów wierzchu i spodu otrzymanego wzoru, określić ich funkcję, 
6)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wyniki pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzory  obuwia,  plansze  obrazujące  poszczególne  elementy  wierzchu  i  spodu,  przekroje 
obuwia, 

 

przybory piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Rozpoznaj i nazwij elementy spodu na podstawie schematów poprzecznych i podłużnych 

przekrojów obuwia zamieszczonych na planszy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia,  zaprezentować  elementy  składowe  spodu  obuwia.  Uczeń 
powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla 
ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie  przez  każdego  ucznia.  Należy 
zwrócić  uwagę  na  znajomość  elementów  spodu,  lokalizację  tych  elementów  w  gotowym 
obuwiu. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  rozpoznać elementy, oznaczyć symbolami na schematach, nazwać je, 
4)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
5)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  ze  schematami  przekrojów  poprzecznych  i  podłużnych  obuwia,  plansze 
obrazujące elementy spodu obuwia, 

 

przybory piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5  
 

Wybierz  spośród  zestawu  elementów  wierzchu  i  spodu  te,  które  Twoim  zdaniem  mogą 

znaleźć  zastosowanie  w  obuwiu  męskim  wizytowym.  Oznacz  elementy  ząbkową  numeracją 
wielkości i tęgości. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i zakres wykonania ćwiczenia, zaprezentować wzory obuwia męskiego wizytowego z różnym 
rozwiązaniem  konstrukcyjnym  cholewki,  pokazać  ząbkowe  oznaczenie  wielkości  i  tęgości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika 
dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie  przez  każdego  ucznia  lub 
w zespołach  dwuosobowych.  Należy  zwrócić  uwagę  na  znajomość  elementów  spodu 
i wierzchu  oraz  umiejętność  ich  oznaczenia.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna  wywiązać  się 
w klasie dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wybrać elementy wierzchu i spodu, które mogą znaleźć zastosowanie w obuwiu męskim 

wizytowym, 

4)  sporządzić wykaz wybranych elementów wierzchu i spodu, uzasadnić ich wybór, 
5)  dokonać oznaczenia za pomocą ząbków wielkości i tęgości obuwia, 
6)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze ze schematami przekrojów poprzecznych i podłużnych obuwia męskiego, plansze 
obrazujące  elementy  wierzchu  i  spodu  obuwia,  wzory  obuwia  męskiego  wizytowego, 
oznaczenie za pomocą ząbków wielkości i tęgości, 

 

przybory piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Charakterystyka i klasyfikacja obuwia, struktura KTM

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wybierz  spośród  przedstawionych przez  nauczyciela  modeli  obuwie  do  użytku  w  pracy 

i obuwie chroniące przed urazami.   

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i zakres wykonania ćwiczenia, zaprezentować i scharakteryzować obuwie robocze i ochronne. 
Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika 
dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie przez każdego ucznia. Należy 
zwrócić uwagę na znajomość rodzajów obuwia i dokładność wyboru. Po prezentacji ćwiczeń 
powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać oceny otrzymanych modeli obuwia, zapisać uwagi, 
4)  wybrać modele zgodnie z poleceniem, 
5)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem.  
 
Środki dydaktyczne: 

 

różne modele obuwia, plansze przedstawiające modele obuwia, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wybierz  ze  zbioru  różnych  typów  i  odmian  obuwia  asortymenty  wskazane  przez 

nauczyciela. Dokonaj pisemnego zestawienia zewnętrznych elementów składowych cholewki 
i  spodu  wybranego  wzoru  obuwia.  Zaproponuj  skład  elementów  wewnętrznych 
i wzmacniających cholewkę tego wzoru. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia,  przedstawić  elementy  składowe  wierzchu  i  spodu  obuwia, 
zaprezentować  różne  typy  i  odmiany  obuwia.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonywane  samodzielnie  przez  każdego  ucznia  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Należy 
zwrócić  uwagę  na  znajomość  elementów  wierzchu  i  spodu,  typów  i  odmian  obuwia.  Po 
prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać analizy typów i odmian obuwia otrzymanych od nauczyciela, 
4)  wybrać wzór obuwia wskazany przez nauczyciela, 
5)  podać nazwy zewnętrznych elementów cholewki i spodu wybranego wzoru, 
6)  dokonać pisemnego zestawienia elementów zewnętrznych cholewki i spodu, 
7)  zaproponować  skład  elementów  wewnętrznych  wzmacniających  cholewkę,  zapisać 

propozycję, 

8)  dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór różnych typów i odmian obuwia, 

 

plansze obrazujące elementy zewnętrzne cholewki i spodu obuwia, elementy wewnętrzne 
i wzmacniające, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

 
Ćwiczenie 3 

Określ w oparciu o otrzymany od nauczyciela wzór obuwia jego przynależność do grupy 

wielkościowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i zakres wykonania ćwiczenia, zaprezentować podział obuwia na grupy wielkościowe. Uczeń 
powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla 
ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie  przez  każdego  ucznia.  Należy 
zwrócić  uwagę  na  znajomość  grup  wielkościowych  obuwia  oraz  kryteriów,  według  których 
określa się przynależność do określonej grupy. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się 
w klasie dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać  analizy  otrzymanego  wzoru  obuwia  (numer  wielkościowy,  tęgość,  cechy 

konstrukcyjne i technologiczne), 

4)  zakwalifikować obuwie do określonej grupy wielkościowej, 
5)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

różne rodzaje i typy obuwia, plansza obrazująca podział obuwia na grupy wielkościowe, 

 

artykuły piśmiennicze,  

 

literatura do rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj  na  podstawie  otrzymanego  od  nauczyciela  przekroju  poprzecznego  wzoru 

obuwia  zastosowany  w  nim  system  montażu.  Podaj  nazwę  systemu  i  dokonaj  jego 
charakterystyki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia,  zaprezentować  obuwie  produkowane  różnymi  systemami 
montażu  oraz  przekroje  poprzeczne  tych  systemów.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonywane  samodzielnie  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  znajomość 
systemów  montażu  i  umiejętność  ich  rozpoznawania.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna 
wywiązać się w klasie dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać analizy otrzymanego przekroju obuwia, rozpoznać system montażu, 
4)  nazwać i scharakteryzować rozpoznany system montażu obuwia, zapisać wyniki analizy, 
5)  dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przekroje poprzeczne obuwia, plansze obrazujące systemy montażu obuwia, 

 

artykuły piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Odczytaj  oznakowanie  wybranego  wzoru  obuwia  i  jego  opakowania  zgodnie 

z wymaganiami zawartymi w PN-0-91013:1999 Obuwie-Znakowanie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia,  zaprezentować  przykładowe  oznaczenie  obuwia  i  jego 
opakowania.  Uczeń powinien przeczytać odpowiedni  fragment rozdziału  Materiał  nauczania  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie  przez  każdego 
ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  znajomość  oznakowania,  lokalizację  tych  oznaczeń 
w gotowym  obuwiu  i  opakowaniu.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna  wywiązać  się  w klasie 
dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać analizy oznakowania otrzymanego wzoru obuwia i jego opakowania, 
4)  odczytać  oznakowanie  umieszczone  na  obuwiu  i  jego  opakowaniu,  zapisać  wynik 

odczytu, 

5)  dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wzór obuwia i jego opakowanie, norma PN-0-91013:1999 Obuwie-Znakowanie, 

 

artykuły piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  
 

Test  dwustopniowy do  jednostki  modułowej „Określanie  konstrukcyjnych 
i technologicznych właściwości obuwia” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  b,  4.  c,  5.  a,  6.  c  7.  a,  8.  d,  9.  a,  10.  c,  11.  c, 
12. c, 13. a, 14. b, 15. b, 16. c, 17. b, 18. c, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować obuwie wykonane w starożytnym 
Egipcie

 

Podać znaczenie zastosowania kleju Ago 
w produkcji obuwia 

Zdefiniować pojęcie „spód obuwia” 

Nazwać elementy składowe obcasa 

Rozróżnić elementy cholewki 

Zidentyfikować obuwie profilaktyczne  

Nazwać obuwie w zależności od typu  

Nazwać obuwie w zależności od szczegółowego 
przeznaczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zidentyfikować obuwie w zależności od jego 
konstrukcji 

10  Rozpoznać grupę wielkościową obuwia 

11  Nazwać znaki ilustrujące rodzaj materiału, 

z jakiego zostało wykonane obuwie 

12  Wyjaśnić określenie „system montażu” 

13  Wyjaśnić szczegóły montażu obuwia systemem 

sandałowym 

14  Rozpoznać system montażu obuwia opankowego 

15  Określić charakter obuwia produkowanego na 

przestrzeni XII÷XVIII wieku 

PP 

16  Przeanalizować rozwiązanie konstrukcyjne 

cholewki derbowej 

PP 

17  Zastosować oznaczenie za pomocą piktogramu 

PP 

18  Przeanalizować schemat umieszczony na rysunku 

PP 

19  Porównać ze sobą systemy montażu obuwia 

PP 

20  Określić nazwy symboli zamieszczonych na 

rysunku 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań    testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru:  

− 

1÷14 z poziomu podstawowego  

− 

15÷20 z poziomu ponadpodstawowego (te mogą przysporzyć Ci  trudności, gdyż są 
one na poziomi  wyższy ni pozostałe). 

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź    czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

Powodzenia!

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Obuwie wytwarzane w starożytnym Egipcie to przede wszystkim 

a) 

trzewiki. 

b) 

półbuty. 

c) 

sandały. 

d) 

mokasyny. 

 
2.  Zastosowanie kleju Ago w obuwnictwie zapoczątkowało produkcję obuwia systemem 

a)  wtryskowym. 
b)  klejonym.  
c)  przeszywano-dublowanym. 
d)  opankowym. 
 

3.  Spód obuwia jest to 

a)  podeszwa wraz z obcasem. 
b)  zespół wszystkich elementów obuwia znajdujących się pod stopą. 
c)  zespół elementów obuwia okrywający wierzch stopy. 
d)  monolit uformowany metodą wtrysku lub wulkanizacji. 

 
4.  Element obcasa stykający się bezpośrednio z podłożem to 

a) 

podsadka. 

b) 

składka. 

c) 

wierzchnik.  

d) 

podwierzchnik. 

 

5.   Elementy oznaczone na rysunku to w kolejności 

a)  przyszwa i podkrążek.  
b)  przyszwa i ramka. 
c)  nosek i tylnik. 
d)  nosek i pasek. 

                

 

 
6.   Wyrób posiadający konstrukcję cholewki i spodu zabezpieczającą stopę przed deformacją  

i schorzeniami to obuwie 

a)  sportowe. 
b)  chroniące przed urazami. 
c)  profilaktyczne.  
d)  turystyczne. 

 
7.   Obuwie przedstawione na rysunku to 

a)  półbut męski.  
b)  półtrzewik męski. 
c)  kalosz męski. 
d)  botek męski. 

 

 

 

8.  Welingtony to obuwie  

a)  wędkarskie. 
b)  turystyczne. 
c)  domowe. 
d)  przeciwdeszczowe.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

9.  Obuwie damskie z cholewką niską, nie okrywającą podbicia to 

a)  czółenka.  
b)  trzewiki. 
c)  tenisówki. 
d)  botki. 

 
10.  Grupa wielkościowa obuwia oznaczona symbolem 6 to obuwie 

a)  dziewczęce. 
b)  dziecięce starsze. 
c)  chłopięce. 
d)  damskie. 

 
11.  Znaki zamieszczone na obuwiu, informujące o rodzaju materiału z jakiego zostało  

wykonane to 

a)  naklejki. 
b)  etykiety. 
c)  piktogramy.   
d)  zawieszki. 

 
12.  Zgodnie  z  normą  PN-85/O-91000  Obuwie  Terminologia  system  montażu obuwia  jest to 

sposób połączenia 
a)  elementów cholewki ze sobą. 
b)  elementów spodu ze sobą. 
c)  cholewki obuwia ze spodem i poszczególnych części spodu ze sobą.   
d)  wierzchu z podszewką. 

 
13.  System sandałowy montażu obuwia charakteryzuje się tym, że brzeg cholewki jest 

a)  wywinięty na podsuwkę lub podeszwę.   
b)  przegięty przez grań kopyta i przymocowany do podpodeszwy. 
c)  przyszyty do wargi podpodeszwy. 
d)  brzeg cholewki jest zgrzany z wyściółką. 

 
14.  System  montażu,  w  którym  brzeg  cholewki  jest  połączony  ręcznie  szwem  okrętkowym 

z podwiniętymi do góry brzegami podeszwy nosi nazwę 
a)  wywrotkowego. 
b)  opankowego.  
c)  pasowego. 
d)  przeszywanego. 

 
15.  Obuwie wytwarzane na przestrzeni XII i XVIII wieku kształtem nawiązywało do 

a)  form stosowanych w starożytnym Rzymie. 
b)  panującego stylu w architekturze i sztuce.   
c)  stylu możnowładców żyjących w tym czasie. 
d)  stylu mieszczan żyjących w tym czasie. 

 
16.  W cholewce derbowej  

a) 

przyszwa jest naszyta na obłożyny. 

b)  przyszwa jest jednolita. 
c) 

obłożyny są naszyte na przyszwę.   

d)  nie występuje przyszwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

17.  Co oznaczają piktogramy zamieszczone na opakowaniu obuwia 

a)  obuwie zostało wykonane ze skóry.    
b)  wierzch  obuwia  został  wykonany  z  materiału 

tekstylnego.  

c)  wierzch obuwia został wykonany ze skóry. 
d)  spód obuwia został wykonany ze skóry. 

    

 

 
18.  Na schemacie zamieszczonym na rysunku przedstawiono  
       przekrój poprzeczny obuwia  montowanego systemem 

a)  fleksiblowym. 
b)  pasowym.  
c)  przeszywano-klejonym.  
d)  pasowo-klejonym. 

 

 

19.  Wspólną cechą montażu obuwia pasowego i sandałowego (fleksiblowego) jest czynność 

a)  klejenia. 
b) wszywania pasa. 
c)  kołkowania. 
d) dublowania.   

 
20.  Wyjaśnij co oznaczają w kolejności symbole 1,2,3,4,5,6 zamieszczone na rysunku 

a)  wierzch,  podszewka,  podpodeszwa,  wyłożenie, 

szew, podeszwa.   

b)  wierzch,  podszewka,  wyściółka,  wyłożenie, 

szew, podeszwa. 

c)  podszewka,  wierzch,  podpodeszwa,  wyłożenie, 

teksy, podeszwa. 

d)  wierzch,  podszewka,  wyściółka,  podsuwka, 

szew, podeszwa. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Określanie konstrukcyjnych i technologicznych właściwości obuwia  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy do  jednostki  modułowej „Określanie  konstrukcyjnych 
i technologicznych właściwości obuwia” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 12, 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania  15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  b,  3.  c,  4.  a,  5.  c,  6.  d  7.  c,  8.  d,  9.  a,  10.  c,  11.  c, 
12. d, 13. d, 14. b, 15. c, 16. b, 17. b, 18. d, 19. c, 20. a. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować obuwie noszone w czasach 
antycznych

 

Rozpoznać formy obuwia noszone na przestrzeni 
wieków 

Zdefiniować przyszewkowy krój cholewki 

Zidentyfikować położenie elementów obcasa 
składkowego 

Wyjaśnić znaczenie określenia „usztywniacz” 

Rozróżnić rodzaje obcasów 

Rozpoznać międzypodszewkę 

Wyjaśnić zastosowanie oznaczenia ząbkowego 
wielkości i tęgości 

Zidentyfikować obuwie w zależności od jego 
konstrukcji 

10  Wyjaśnić przeznaczenie pantofli 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

11  Rozróżnić typ obuwia uwzględniając jego 

konstrukcję 

12  Rozróżnić grupy wielkościowe obuwia 

w zależności od wieku użytkownika 

13  Wyjaśnić szczegóły montażu obuwia systemem 

przeszywanym 

14  Rozpoznać system montażu obuwia gdynkowego 

15  Zastosować oznaczenie za pomocą ząbków 

PP 

16  Porównać cechy obuwia zimowego i całorocznego 

PP 

17  Dokonać analizy obciążeń przenoszonych przez 

elementy spodu obuwia 

PP 

18  Porównać cechy obuwia różnych typów 

PP 

19  Porównać ze sobą systemy montażu obuwia 

PP 

20  Dokonać analizy konstrukcji obuwia na podstawie 

przekroju 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań    testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru:  

− 

1÷14 z poziomu podstawowego  

− 

15÷20 z poziomu ponadpodstawowego (te mogą przysporzyć Ci  trudności, gdyż są 
one na poziomi  wyższy ni pozostałe). 

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po rozwiązaniu testu sprawdź  czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

Powodzenia!

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Obuwie w kulturze antycznej (Grecja, Rzym) było 

a)  wytwarzane z tkanin. 
b)  dostosowane do funkcji społecznych spełnianych przez ludzi. 
c)  zdobione aplikacjami. 
d)  uzależnione od miejsca zamieszkania. 

 
2.  Charakterystyczne długie czubki stosowano w obuwiu w okresie 

a)  rokoko. 
b)  gotyku. 
c)  baroku. 
d)  renesansu. 
 

3.  Cechą charakterystyczną cholewki przyszewkowej jest 

a)  naszycie noska na przyszwę. 
b)  naszycie obłożyn na przyszwę. 
c)  naszycie przyszwy na obłożyny. 
d)  wykonanie rygielka w miejscu połączenia przyszwy i obłożyn. 

 
4.  Profilowany  element  obcasa  składkowego  umożliwiający  dopasowanie  górnej  części 

obcasa do podeszwy lub zaćwiekowanej części piętowej to 
a)  podsadka. 
b)  składka. 
c)  wierzchnik.  
d)  podwierzchnik. 

 
5.   Usztywniacz jest to 

a)  podłużny element usztywniający cholewkę w miejscu pięty. 
b)  celuloidowy element wzmacniający czubek obuwia. 
c)  podłużny  element  wyprofilowany  zgodnie  ze  skłonem  kopyta,  wzmacniający 

i usztywniający spód obuwia. 

d)  szeroki element usztywniający piętę obuwia. 

 
 
6.   Zidentyfikuj w kolejności obcasy 

a)  słupkowy 

niski, 

słupkowy 

wysoki, klockowy, monolit. 

b)  klockowy, 

karczkowy 

niski, 

słupkowy, klinowy. 

c)  słupkowy 

niski, 

karczkowy, 

klockowy, klinowy. 

d)  słupkowy 

niski, 

karczkowy, 

słupkowy wysoki, klinowy. 

 
 

 

 
7.   Element wzmacniający luźne, cienkie i ciągliwe materiały lub ocieplający cholewkę to 

a)  międzypodeszwa. 
b)  podnosek. 
c)  międzypodszewka. 
d)  wzmocnienie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

8.  Średnie ząbki o wymiarach 3x3 mm stosowane są do oznaczania wielkości i tęgości  

a)  wierzchnich i spodowych elementów z tkanin i filców. 
b)  małych elementów wierzchu ze skór i tworzyw. 
c)  średnich elementów wierzchu z tworzyw sztucznych. 
d)  wierzchnich  i  spodowych  elementów  ze  skóry,  materiałów  skóropodobnych,  gumy 

i tworzyw sztucznych. 

 
9.  Wyrób  posiadający  konstrukcję  i  materiały  dostosowane  do  wymagań  obowiązujących 

w masowej turystyce to obuwie 

a)  turystyczne. 
b)  ochronne. 
c)  profilaktyczne.  
d)  sportowe.  

 
10.  Pantofle to obuwie  

a)  wieczorowe. 
b)  wyjściowe. 
c)  domowe. 
d)  przeciwdeszczowe.  

 
11. Obuwie wyjściowe i robocze, posiadające cholewkę okrywającą całą stopę i sięgającą do 

połowy kostek lub lekko poniżej, sznurowane lub zapinane to 
a)  czółenka.    
b)  pantofle. 
c)  półtrzewiki. 
d)  botki. 

 
12.  Grupa wielkościowa obuwia oznaczona symbolem 4 przeznaczona jest dla  

a)  dziewcząt w wieku 16÷18 lat. 
b)  dziewcząt i chłopców w wieku 2÷3 lat. 
c)  chłopców w wieku 16÷18 lat.  
d)  dziewcząt i chłopców w wieku 7÷10 lat. 

 
13.  System przeszywany montażu obuwia charakteryzuje się tym, że brzeg cholewki jest 

a)  wywinięty na podsuwkę lub podeszwę.  
b)  przegięty przez grań kopyta i przymocowany do podpodeszwy. 
c)  przyszyty do wargi podpodeszwy. 
d)  zszyty z podeszwą i podpodeszwą. 

 
14.  Schemat zamieszczony na rysunku przedstawia przekrój  
       poprzeczny systemu 

a)  wywrotkowego. 
b)  gdynkowego. 
c)  pasowego. 
d)  przeszywanego. 

 

 

15. Zamieszczony obok znak oznacza numery metryczne obuwia        

 

a)  13 i 23. 
b)  16 i 26.  
c)  12 i 22. 
d)  11 i 21. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

16.  Cechą wspólną obuwia zimowego i całorocznego jest 

a)  ocieplona cholewka i spód. 
b)  cholewka pełna na całym obwodzie. 
c)  cholewka zdobiona. 
d)  spód gruby i sztywny. 

 
17.  Elementy spodu szczególnie narażone na ścieranie to  

a)  podpodeszwy, obcasy, podsuwki. 
b)  podeszwy, zelówki, wierzchniki obcasowe. 
c)  składki obcasa, podsuwki, wyłożenia.   
d)  wzmocnienia, podsadki, otoki. 

 
18. Półbuty i półtrzewiki różnicuje przede wszystkim 

a)  przeznaczenie. 
b)  krój cholewki. 
c)  rodzaj materiału wierzchu. 
d)  wysokość cholewki. 

 
19.  Wspólną cechą montażu obuwia sandałowego z podpodeszwą i bez podpodeszwy jest  

a)  zaćwiekowanie brzegu cholewki na podpodeszwę. 
b)  wszywanie pasa do wargi podpodeszwy. 
c)  wywinięcie brzegu cholewki na zewnątrz podeszwy. 
d)  przywulkanizowanie podeszwy.   

 
20.  Schemat  zamieszczony na rysunku przedstawia  
       przekrój poprzeczny obuwia 

a)  sandałowo-klejonego. 
b)  pasowo-klejonego. 
c)  przeszywanego. 
d)  przeszywano-dublowanego. 

        

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Określanie konstrukcyjnych i technologicznych właściwości obuwia 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 
 

1.  Borzeszkowski  A.,  Borzeszkowski  W.,  Persz  T.:  Obuwnictwo  przemysłowe  część  I 

WSiP, Warszawa 1989 

2.  Christ J.W.: Technologia obuwia. WSiP, Warszawa 1989 
3.  Grabkowski M.: Obuwnictwo, Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992 
4.  Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia t I, Politechnika Radomska, Radom 2000 
5.  Grabkowski M., Olszewski A., Kościów S.: Projektowanie obuwia. WSI, Radom 1982 
6.  Liszka R., Rerutkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, Warszawa 1996   
7.  Ziajka  T.:  Modelowanie  obuwia-  poradnik  projektanta  i  konstruktora.  Centralne 

Laboratorium Przemysłu Obuwniczego, Kraków 1994 

 
Czasopisma fachowe: 
– 

Przegląd Skórzany (wydania archiwalne), 

– 

Katalogi mody i żurnale, 

– 

Świat Butów (wydania archiwalne i numery bieżące). 

 
Normy: 

 

PN-85/O-91000 Obuwie Terminologia, 

 

PN-0-91013:1999 Obuwie-Znakowanie. 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele   

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000