background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Mirosław Muraszkowski 

 
 
 

 

 

Chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki 
wykańczającej 
731[06].Z1.05 

 

 

 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
Antoni Korsak 
Piotr Korsak 
 

 

Opracowanie redakcyjne:  

Jerzy Laskowski 

 

 

Konsultacja:  

Zenon W. Pietkiewicz 

 

 

 

Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Chemiczne  
i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej” 731[06].Z1.05 zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu złotnik-jubiler. 

 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Trawienie i barwienie metali 

11 

   5.1.1 Ćwiczenia 

11 

5. 2.

 

Elektrochemiczna obróbka metali 

14 

          5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5. 3. Odzyskiwanie metali szlachetnych z kąpieli. Neutralizacja ścieków 

16 

   5.1.1 Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                      

18 

7. Literatura 

33 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

    

 

 

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela, który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731 [06] . 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy  uczniów,  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości 
i umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może posłużyć  się zamieszczonym  w punkcie  6  zestawem 
zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 
 

W rozdziale tym zamieszczono również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z1 

„Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich”. 

 
 

Moduł 731[06].Z1 

Montaż i obróbka wykańczająca 
wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy montażu 

 i obróbce wykańczającej wyrobów  

złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.02 

Montaż wyrobów złotniczych. 

731[06].Z1.06 

Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.04 

Mechaniczne metody obróbki  

wykańczającej. 

731[06].Z1.05 

Chemiczne i elektrochemiczne 

 metody obróbki wykańczającej. 

731[06].Z1.03 

Oprawianie kamieni jubilerskich. 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  stosować  się  do  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 

 oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w jubilerstwie, 

  wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

  stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  obróbce  i  montażu 

wykańczającym wyroby złotniczo jubilerskie,  

  montować wyroby złotnicze, 

  oprawiać kamienie jubilerskie, 

  stosować mechaniczne metody obróbki wykańczającej. 

 
 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  zastosować  zasady  bhp  i  ochrony  środowiska  podczas  chemicznej  i  elektrochemicznej 

obróbki metali, 

  zorganizować  stanowisko  robocze  do  chemicznej  i  elektrochemicznej  obróbki  metali 

zgodnie  z  wymaganiami  technologicznymi,  zasadami  ergonomii,  przepisami  bhp  oraz 
ochrony środowiska, 

  rozróżnić technologie chemicznej i elektrochemicznej obróbki metali, 

  wyjaśnić 

zjawiska 

fizyczne 

chemiczne 

zachodzące 

podczas 

chemicznej  

i elektrochemicznej obróbki metali, 

  określić  właściwości  i  zastosowanie  materiałów  stosowanych  do  chemicznej  

i elektrochemicznej obróbki metali, 

  rozróżnić  narzędzia  i  urządzenia  stosowane  do  chemicznej  i  elektrochemicznej  obróbki 

metali, 

  określić  zasady  użytkowania  narzędzi  i  urządzeń  stosowanych  do  chemicznej  

i elektrochemicznej obróbki metali, 

  odczytać dokumentację technologiczną w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, 

  ocenić stan techniczny narzędzi i urządzeń oraz przeprowadzić bieżącą konserwację, 

  sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

  odzyskać metale szlachetne z kąpieli trawiących i elektrolitów, 

  wykonać 

obróbkę 

wykańczającą 

zastosowaniem 

metod 

chemicznych  

i elektrochemicznych, 

  ocenić jakość wykonanych prac oraz ujawnić przyczyny powstawania wad. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich.” 731[06].Z1

 

Jednostka modułowa: „Chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej” 
731[06].Z1.05 
 
Temat: Sporządzenie kąpieli do barwienia na czarno i barwienie wyrobu. 
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  sporządzania  kąpieli  i  wykonywania  obróbki 
wykańczającej z zastosowaniem metod chemicznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  sporządzić kąpiel do barwienia, 

  przeprowadzić barwienie metalu z zastosowaniem metod chemicznych. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:
 90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do chemicznej obróbki metali, 

  odczynniki chemiczne do sporządzenia kąpieli, 

  naczynie na kąpiel i do płukania,  

  pęseta, 

  woda, 

  moździerz, 

  woda destylowana,  

  waga,  

  naczynie z podziałką. 

  wyrób do barwienia, 

  miękka szmata lub suszarka, 

  odzież ochronna. 

 
Przebieg  zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń określa składniki kąpieli, 

  dobiera je w odpowiednich proporcjach, 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania zadania, 

  uczeń rozbija wielosiarczek potasu w moździerzu, 

 

łączy składniki kąpieli, 

  podgrzewa kąpiel, 

  umieszcza w niej wyrób, 

  po osiągnięciu zaplanowanej barwy płucze wyrób w naczyniu z wodą, 

  suszy wyrób. 

  uczeń kończy pracę. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Podaj  skład  kąpieli  do  barwienia  stopów  srebra  na  inną  barwę  niż  wymagana  

w ćwiczeniu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ................................................................... 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich.”

 731[06].Z1 

Jednostka modułowa: „Chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej” 
731[06].Z1.05 
 
Temat: Sporządzenie bezcyjankowej kąpieli do galwanicznego polerowania stopów złota 
i przeprowadzenie polerowania.
 
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności sporządzania kąpieli do galwanicznego polerowania 
metali i przeprowadzanie polerowania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

  sporządzić kąpiel do galwanicznego polerowania, 

  przeprowadzić polerowanie metodą elektrochemiczną. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  grupowa. 

 
Czas:   
90 minut 
Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do elektrochemicznej obróbki metali, 

  odczynniki chemiczne do sporządzania kąpieli, 

  naczynie na kąpiel i do płukania wyrobu, 

  grzałka, 

  pęseta, 

  miękka szmata lub suszarka, 

  prostownik, 

  waga jubilerska, 

  naczynie z podziałką, 

  termometr, 

  wyrób, 

  pęseta, 

  odzież ochronna. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczniowie określają składniki kąpieli, 

  odmierzają odpowiednią ich ilość, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania zadania, 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

  uczniowie sporządzają kąpiel, 

  uczniowie określają parametry kąpieli, 

  ustawiają parametry kąpieli, 

  umieszczają w kąpieli katodę, 

  na anodzie umieszczają wyrób, 

  po osiągnięciu ustalonej temperatury kąpieli umieszczają w niej wyrób, 

  włączają prostownik, 

  po uzyskaniu zamierzonego efektu wyjmują wyrób z kąpieli, 

  wyłączają prostownik, 

  płuczą i suszą wyrób. 

  uczniowie kończą pracę. 

6.  Uczniowie porządkują stanowiska pracy. 
7.  Dokonuje prezentacji materiału 
8.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Podaj skład kąpieli do czyszczenia stopów złota (odzłacania). 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1. Trawienie i barwienie metali 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobierz składniki do wykonania kąpieli do barwienia srebra na czarno. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  określić składniki kąpieli, 
2)  określić proporcję i ilość składników, 
3)  dobrać odpowiednie składniki, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  zeszyt, 

  przybory do pisania, 

  odczynniki chemiczne do barwienia metali. 

 
Ćwiczenie 2 

Zorganizuj stanowisko do chemicznej obróbki metali. 
 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować  stanowisko  do  chemicznej  obróbki  metali,  sprawdzając  działanie  wyciągu  

i urządzenia do ogrzewania roztworów, 

2)  przygotować niezbędne narzędzia i naczynia, 
3)  przygotować związki chemiczne, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do chemicznej obróbki metali,

 

  narzędzia i naczynia do chemicznej obróbki metali,

 

  związki chemiczne do chemicznej obróbki metali.

 

 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporządź roztwór kwasu siarczkowego do trawienia srebra i wytraw wyrób. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  sporządzić roztwór, wlewając kwas do wody, 
3)  ogrzać roztwór, 
4)  umieścić przedmiot w roztworze, 
5)  wytrawić wyrób, 
6)  wypłukać wyrób, 
7)  wysuszyć, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do chemicznej obróbki metali z urządzeniem do ogrzania kąpieli,

 

  kwas siarkowy,

 

  woda destylowana,

 

  woda do płukania,

 

  naczynia do przeprowadzenia trawienia i płukania,

 

  pęseta,

 

  termometr,

 

  dostęp do bieżącej wody,

 

  miękka szmata lub suszarka,

 

  wyrób do trawienia.

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Sporządź roztwór do barwienia srebra na czarno i poczerń wyrób. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  sproszkować wielosiarczek potasu, 
3)  sporządzić roztwór, 
4)  ogrzać kąpiel, 
5)  poczernić wyrób, 
6)  wypłukać wyrób, 
7)  wysuszyć wyrób, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do chemicznej obróbki metali z urządzeniem do ogrzania kąpieli,

 

  wielosiarczek potasu,

 

  węglan amonowy,

 

  woda destylowana,

 

  woda do płukania,

 

  naczynia do przeprowadzenia trawienia i płukania,

 

  pęseta,

 

  termometr,

 

  dostęp do bieżącej wody,

 

  miękka szmata lub suszarka,

 

  wyrób do trawienia,

 

  moździerz.

 

 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Elektrochemiczna obróbka metali

 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zorganizuj stanowisko do elektrochemicznej obróbki metali bez użycia cyjanków. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko do elektrochemicznej obróbki metali,  
2)  sprawdzić poprawność działania wyciągu, 
3)  przygotować niezbędne naczynia i narzędzia, 
4)  przygotować prostownik i grzałkę, 
5)  przygotować niezbędne związki chemiczne, 
6)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do elektrochemicznej obróbki metali, 

  narzędzia, naczynia i urządzenia do elektrochemicznej obróbki metali, 

  związki chemiczne do elektrochemicznej obróbki metali bez użycia cyjanków. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź bezcyjankową kąpiel do galwanicznego polerowania stopów złota. 
 
Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  rozpuścić tiomocznik w wodzie, 
3)  dolać kwasy do roztworu, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny estetyki i poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do elektrochemicznej obróbki metali, 

  stężony kwas siarkowy,  

  kwas octowy, 

  tiomocznik,  

  woda,  

  naczynie na kąpiel. 

 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypoleruj wyrób wykonany ze stopu złota w kąpieli bezcyjankowej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  ustawić parametry kąpieli i napięcie, anodową gęstość prądową i temperaturę kąpieli, 
3)  umieścić katodę w kąpieli, a na anodzie zawiesić wyrób, 
4)  po uzyskaniu żądanej temperatury umieścić wyrób w kąpieli, 
5)  po uzyskaniu wymaganego efektu wypłukać i wysuszyć wyrób, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny estetyki i poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do elektrochemicznej obróbki metali, 

  kąpiel do polerowania, 

  grzałka, 

  naczynia do przeprowadzenia elektrolizy i płukania, 

  naczynia do odmierzania materiałów, 

  waga jubilerska, 

  termometr, 

  wyrób, 

  naczynie z podziałką 

  odzież ochronna, 

  pęseta. 

 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Odzyskiwanie  metali  szlachetnych  z  kąpieli.  Neutralizacja 

ścieków 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Odzyskaj złoto metoda chemiczną z zużytej kąpieli galwanicznej. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  umieścić kąpiel na stanowisku do chemicznej obróbki metali, 
3)  dodawać sproszkowany cynk do roztworu i obserwować wydzielający się metal, 
4)  po zakończeniu wydzielania się metalu skończyć dodawanie cynku, 
5)  przefiltrować roztwór, 
6)  otrzymane cząstki metalu przemyć wodą i wysuszyć, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do chemicznej obróbki metali, 

  naczynia do kąpieli i do przefiltrowania kąpieli, 

  bibuła i lejek do przesączania, 

  sproszkowany cynk, 

  bieżąca woda. 

 
Ćwiczenie 2  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odzyskaj srebro metodą chemiczną z zużytej kąpieli galwanicznej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  umieścić kąpiel na stanowisku do chemicznej obróbki metali, 
3)  dodać  do  roztworu  siarczek  potasu  i  obserwować  wydzielający  się  w  postaci  czarnego 

  osadu siarczek srebra, 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

4)  dodawać siarczek potasu do momentu, aż z kąpieli przestanie się wydzielać osad, 
5)  odsączyć bardzo powoli roztwór, 
6)  wysuszyć go, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny estetyki i poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do chemicznej obróbki metali, 

  naczynia na kąpiel i do przefiltrowania kąpieli, 

  bibuła i lejek do przesączania, 

  siarczek potasu. 

 
Ćwiczenie 3
 

Odzyskaj złoto metodą elektrochemiczną z zużytej kąpieli galwanicznej. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  umieścić kąpiel na stanowisku do elektrochemicznej obróbki metali, 
3)  ogrzać roztwór, 
4)  umieścić w nim elektrody, 
5)  ustawić parametry prądowe i napięciowe, 
6)  włączyć źródło prądu, 
7)  po zebraniu się złota na anodzie wyjąć ją, opłukać i zeskrobać z niej złoto, 
8)  ponownie umieścić elektrodę w kąpieli, 
9)  powtarzamy czynność do momentu, w którym złoto przestaje się osadzać na elektrodzie, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do elektrochemicznej obróbki metali, 

  prostownik, 

  grzałka, 

  naczynie z kąpielą, 

  elektrody z blachy nierdzewnej, 

 

naczynie z wodą do płukania, 

 

skrobak. 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Chemiczne i lektrochemiczne 
metody obróbki wykańczającej” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 

 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 

 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 
 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zadania 

 
 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić powód, dla 
którego stanowisko do 
chemicznej obróbki metali 
musi być wyposażone w 
wentylację wywiewną. 

…gazy… 

2. 

Określić narzędzie 
niezbędne na stanowisku 
do chemicznej obróbki 
metali. 

3. 

Określić w zależności, od 
czego dobieramy skład 
kąpieli do trawienia. 

4. 

Określić, jaki roztwór jest 
najczęściej używaną 
kąpielą do trawienia. 

…kwasu siarkowego… 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5. 

Określić kolejność 
wlewania składników 
podczas sporządzania 
kąpieli. 

6. 

Określić, na czym polega 
proces barwienia 
chemicznego. 

…powierzchniową 
warstwą… 

7. 

Zdefiniować  pojęcie 
galwanotechniki. 

…wykonywania powłok… 

8. 

Określić narzędzie 
niezbędne na stanowisku 
do elektrochemicznej 
obróbki metali. 

9. 

Określić gdzie należy 
wykonywać czyszczenie 
galwaniczne w kąpielach  
z użyciem cyjanków. 

10. 

Określić, jakie parametry 
kąpieli i urządzeń należy 
ustalić przed 
przystąpieniem do procesu 
galwanicznej obróbki 
metali. 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

jeżeli wymienił: 

  temperaturę kąpieli, 

  czas kąpieli, 

  natężenie 

napięcie 

prądu. 

11. 

Określić, gdzie 
umieszczamy przedmiot w 
procesie polerowania 
galwanicznego. 

…anodzie... 

12. 

Określić, z czego 
wykonane są elektrody 
używane w procesie 
odzyskiwania złota 
metodą elektrochemiczną. 

…ze stali nierdzewnej… 

13. 

Określić, jaką substancją 
chemiczną strącamy złoto  
ze zużytej kąpieli. 

14. 

Określić, jaką substancją 
chemiczną zobojętniamy 
ścieki kwaśne. 

15. 

Określić, skład kąpieli i 
opisać proces trawienia 
stopów srebra. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli  prawidłowo  określił 
składniki 

kąpieli 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

16. 

Określić, skład kąpieli i 
opisać proces barwienia 
srebra na czarno. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 

jeżeli  prawidłowo  określił 
składniki  kąpieli  i  podał 
prawidłową 

kolejność 

czynności. 

 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

17. 

Opisać, proces odzłacania 
elektrochemicznego 
wyrobu. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli  określił  prawidłową 
kolejność czynności. 

18. 

Opisać, proces 
elektronicznego 
polerowania wyrobów ze 
stopów złota w kąpieli 
bezcyjankowej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli  określił  prawidłową 
kolejność czynności. 

19. 

Opisać, proces 
elektrochemicznego 
odzyskiwania złota z 
zużytych kąpieli. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli  określił  prawidłową 
kolejność czynności. 

20. 

Opisać, proces 
neutralizacji ścieków z 
kąpieli kwaśnej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli  określił  prawidłową 
kolejność czynności. 

 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  chemicznych  i  elektrochemicznych  metod  obróbki 

wykańczającej.  

5.  Zadania: 2, 3, 5, 8, 9, 13, 14 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź 

jest prawidłowa; zadania 1, 4, 6, 7, 11 są to zadania z luką, w zadaniach 1, 5, 10, 12, 15, 
16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH   
 

1.  Stanowisko  do  chemicznej  obróbki  ze  względu  na  wydzielające  się  w  procesie 

………………….  musi posiadać wentylację wywiewną. 

 
2.  Niezbędnym narzędziem na stanowisku do chemicznej obróbki metali są: 

a)  szczypce zaciskowe, 
b)  pęseta, 
c)  nożyce, 
d)  pilnik. 
 

3.  Skład kąpieli do trawienia zależy od: 

a)  temperatury otoczenia, 
b)  barwy metalu, 
c)  rodzaju stopu metalu, 
d)  masy wyrobu. 
 

4.  Roztwór …………………………. jest najczęściej używaną kąpielą do trawienia. 
 
5.  Sporządzając kąpiele wlewamy zawsze: 

a)  kwas do wody, 
b)  wodę do kwasu, 
c)  obie substancje jednocześnie, 
d)  kolejność nie ma znaczenia. 
 

6.  Proces  barwienia  chemicznego  polega  na  reakcji  między  ………………..  metalu,  

a użytym środkiem chemicznym. 

 
7.  Galwanotechnika  jest  to  technika  ……………………  na  różnych  podłożach 

elektrochemicznych. 

 
8.  Stanowisko do elektrochemicznej obróbki metali musi być wyposażone w: 

a)  transformator, 
b)  prostownik, 
c)  zasilacz, 
d)  wzmacniacz. 
 

9.  Czyszczenia galwaniczne w kąpielach z użyciem cyjanków przeprowadzamy: 

a)  na stanowiskach do elektrochemicznej obróbki metali lub w galwanizerni, 
b)  tylko w galwanizerni, 
c)  na stanowisku do chemicznej obróbki metali, 
d)  na stanowisku złotniczym. 
 
 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

10. Określ, jakie parametry kąpieli i urządzeń należy ustalić przed przystąpieniem do procesu 

galwanicznej obróbki metali. 

 
11. W  procesie  polerowania  galwanicznego  przedmiot  polerowany  umieszczamy  na 

………….. i poruszamy nim. 

 
 
12. W  procesie  odzyskiwania  złota  metodą  elektrochemiczną  elektrody  wykonane  są  ze 

…………………………….. i mają powierzchnię około 0,5 dm

każda. 

 
13. Metodą chemiczną odzyskiwania złota z zużytej kąpieli jest strącenie go: 

a)  kwasem solnym, 
b)  wielosiarczkiem potasu, 
c)  cynkiem, 
d)  kwasem solnym. 
 

14. Ścieki kwaśne po procesie trawienia zobojętniamy dodając do roztworu: 

a)  siarczan wapnia, 
b)  siarczan żelaza, 
c)  wodorotlenek sodu, 
d)  sól kuchenną. 
 

15. Podaj skład kąpieli i opisz proces trawienia srebra. 
16. Podaj skład kąpieli i opisz proces barwienia srebra na czarno. 
17. Opisz proces odzłacania elektrochemicznego wyrobu. 
18. Opisz  proces  elektrochemicznego  polerowania  wyrobów  ze  stopu  złota  w  kąpieli 

bezcyjankowej. 

19. Opisz proces elektrochemicznego odzyskiwania złota z zużytych kąpieli. 
20. Opisz proces neutralizacji ścieków z kąpieli kwaśnej. 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 
zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

15 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

16 

 

 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

 

 

18 

 

 

 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

 
 

 

 
 
 
 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Chemiczne i lektrochemiczne 
metody obróbki wykańczającej” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 
 
 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz Odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić pożądaną właściwość 
materiału, z którego powinno 
być wykonane stanowisko do 
chemicznej obróbki metali. 

2. 

Określić niezbędne  narzędzie 
służące do mieszania roztworów 
chemicznych. 

3. 

Określić, na czym polega proces 
trawienia metali. 

…tlenków… 

4. 

Określić skład roztworu do 
trawienia stopów srebra. 

5. 

Określić, jak należy prawidłowo 
przygotować wyrób do 
trawienia. 

6. 

cccc Określić podstawowy składnik 

kąpieli do barwienia srebra na 
czarno. 

7. 

Zdefiniować pojęcie 
galwanotechniki. 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

8. 

Określić rodzaj prądu 
najczęściej używanego w 
procesach 
galwanotechnicznych. 

..stałego… 

9. 

Określić prawidłowe stanowisko 
do polerowania galwanicznego 
w kąpielach bezcyjankowych. 

10. 

Określić, na czym polega 
polerowanie galwaniczne. 

…selektywnym… 

11. 

Określić, gdzie umieszczamy 
przedmiot w procesie 
polerowania galwanicznego. 

…anodzie… 

12. 

Określić elektrodę, na której 
osadzają się cząstki metalu w 
procesie elektrochemicznego 
odzysku złota ze zużytej kąpieli. 

… katodą… 

13. 

Określić, jaką substancję 
chemiczną dodajemy do zużytej 
kąpieli w celu odzyskania 
srebra. 

14. 

Określić, jaką substancją 
neutralizujemy ścieki kąpieli 
kwaśnych. 

…wodorotlenek… 

15. 

Określić skład kąpieli i opisać 
proces trawienia wyrobów ze 
stopów złota. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

prawidłowo  podał  skład  kąpieli  

podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

16. 

Określić skład kąpieli i opisać 
proces barwienia srebra na 
zielono-szaro. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

prawidłowo  podał  skład  kąpieli  

podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

17. 

Określić skład i parametry 
przeprowadzenia kąpieli do 
czyszczenia srebra. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli podał 
prawidłowo 

skład 

parametry 

kąpieli do czyszczenia srebra. 

18. 

Opisać proces elektronicznego 
polerowania wyrobu w kąpieli 
cyjankowej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo opisał proces. 

19. 

Opisać proces 
elektrochemicznego 
odzyskiwania srebra z zużytych 
kąpieli. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo opisał proces. 

20. 

Opisać proces neutralizacji 
ścieków z kąpieli kwaśnej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo opisał proces. 

 

 
 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  chemicznych  i  elektrochemicznych  metod  obróbki 

wykańczającej.  

5.  Zadania: 2, 3, 5, 8, 9, 13, 14 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź 

jest prawidłowa; zadania 1, 4, 6, 7, 11 są to zadania z luką, w zadaniach 1, 5, 10, 12, 15, 
16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Materiał, z którego wykonane jest stanowisko do chemicznej obróbki metali powinien 

być: 
a)  termoodporny, 
b)  nie przewodzić prądu elektrycznego, 
c)  odporny na działanie używanych chemikaliów, 
d)  higroskopijny. 
 

2.  Roztwory chemiczne mieszamy: 

a)  pęsetą, 
b)  pałką grafitową, 
c)  elektrodą, 
d)  bagietką szklaną. 
 

3.  Trawienie jest procesem polegającym na usunięciu …………. z powierzchni metalu. 
4.  Stopy srebra wytrawiamy w roztworze kwasu siarkowego, składającym się z 1 części 

kwasu i: 
a)  1 części wody, 
b)  2 części wody, 
c)  3 części wody, 
d)  4 części wody. 
 

5.  Przed przystąpieniem do trawienia wyrób musi być: 

a)  zważony, 
b)  zmierzony, 
c)  odtłuszczony, 
d)  natłuszczony. 
 

6.  Podstawowym składnikiem kąpieli do barwienia srebra na czarno jest: 

a)  wielosiarczek potasu, 
b)  kwas siarkowy, 
c)  boraks, 
d)  kwas azotowy. 
 

7.  Technika wytwarzania powłok na różnych podłożach to: 

a)  materiałoznastwo, 
b)  chemiotechnika, 
c)  elektrotechnika, 
d)  galwanotechnika. 
 

8.  Procesy galwanotechniczne przeprowadzamy najczęściej przy użyciu prądu ……….. na 

stanowisku do elektrochemicznej obróbki metalu. 

 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.  Polerowanie galwaniczne w kąpielach bezcyjankowych możemy wykonywać: 

a)  na stanowisku złotniczym, 
b)  tylko w galwanizerniach, 
c)  w galwanizerniach lub na stanowisku do elektrochemicznej obróbki metalu, 
d)  na stanowisku do chemicznej obróbki metali. 
 

10. Polerowanie galwaniczne polega na ………….. rozpuszczaniu powierzchni metalu. 
 
11. W czasie czyszczenia galwanicznego na ……. umieszczamy czyszczony wyrób. 
 
12. Na elektrodzie wykonanej ze stali nierdzewnej i będącej ………… osadzają się cząstki 

metalu w procesie elektrochemicznego odzysku złota z zużytej kąpieli. 

 
13. Metodą chemiczną odzyskania srebra z zużytej kąpieli jest dodanie do niej: 

a)  kwasu solnego, 
b)  sproszkowanego cynku, 
c)  siarczku potasu, 
d)  kwasu siarkowego. 
 

14. Ścieki kąpieli kwaśnych po trawieniu wyrobów neutralizujemy, stosując …………….. 

sodowy lub wapniowy. 

 
15. Określ skład kąpieli i opisz proces trawienia wyrobów ze stopów złota. 
 
16. Określ skład kąpieli i opisz proces barwienia srebra na zielono-szaro. 
 
17. Określ skład i parametry przeprowadzenia kąpieli do czyszczenia srebra. 
 
18. Opisz proces elektronicznego procesu polerowania wyrobu w kąpieli cyjankowej. 
 
19. Opisz proces elektrochemicznego odzyskiwania srebra z zużytych kąpieli. 
 
20. Opisz proces neutralizacji ścieków z kąpieli kwaśnej. 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 
zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

 

 

 

15 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

18 

 

 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

 

 

 

 
 

background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

6. LITERATURA 

 

1.  Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN, Warszawa 1989 
2.  Sacha J.: Galwanotechnika metali szlachetnych. LIBRA, Warszawa 1991 
3.  Wirbilis S.: Galwanotechnika dla rzemieślników. WNT, Warszawa 1986 
4.  Zastawniak F.:  Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 
5.  Zdankiewicz A.: Technologia powłok galwanicznych. PWSZ, Warszawa 1973