background image

,,Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Piotr Korsak 

 

 

 
 
 
 
Montaż wyrobów złotniczych 
731[06].Z1.02 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

Recenzenci:  
Jerzy Laskowski 
Franciszek Olczyk 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Mirosław Muraszkowski 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 

 

Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  ”Montaż  wyrobów 
złotniczych”  731[06].Z1.02  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
złotnik-jubiler. 

 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

SPIS TREŚCI

 

 
 
1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Montaż wyrobów poprzez lutowanie twarde. Podstawy lutowania 

11 

   5.1.1 Ćwiczenia 

11 

5. 2.

 

Zgrzewanie i gwintowanie 

14 

          5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5. 3. Technika nitowania. Wady występujące przy montażu wyrobów 

17 

   5.1.1 Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

20 

7. Literatura 

34 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

1. WPROWADZENIE

    

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 

  

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy 

uczniów, 

do 

pracy 

zespołowej. 

celu 

przeprowadzenia 

sprawdzianu  

wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 
 

W rozdziale tym zamieszczono również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z1 

„Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich”. 

 
 

Moduł 731[06].Z1 

Montaż i obróbka wykańczająca 
wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy montażu 

 i obróbce wykańczającej wyrobów  

złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.02 

Montaż wyrobów złotniczych. 

731[06].Z1.06 

Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.04 

Mechaniczne metody obróbki  

wykańczającej. 

731[06].Z1.05 

Chemiczne i elektrochemiczne 

 metody obróbki wykańczającej. 

731[06].Z1.03 

Oprawianie kamieni jubilerskich. 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych, 

  przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie. 

 
 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 
 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  wykonać prace przy montażu wyrobów złotniczych zgodnie z obowiązującymi przepisami 

bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

  zorganizować 

stanowisko 

do 

prac 

montażowych 

zgodnie 

wymaganiami 

technologicznymi, zasadami ergonomii, przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

  zaprojektować wyroby złotniczo- jubilerskie, 

  rozróżnić technologie montażu wyrobów złotniczo-jubilerskich, 

  wyjaśnić zjawiska fizyczne zachodzące podczas montażu wyrobów, 

  rozróżnić właściwości i zastosowanie materiałów używanych do montażu, 

  rozróżnić narzędzia i urządzenia stosowane do montażu wyrobów, 

  określić zasady użytkowania narzędzi i urządzeń stosowanych do montażu wyrobów, 

  odczytać dokumentację technologiczną w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, 

  ocenić stan techniczny narzędzi i urządzeń, 

  przeprowadzić bieżące konserwacje narzędzi i urządzeń, 

  sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

  zebrać i dokonać selekcji odpadów metali szlachetnych, 

  wykonać  operacje  montażu  z  zastosowaniem  lutowania,  zgrzewania,  gwintowania, 

nitowania, 

  ocenić jakość wykonanych prac oraz ujawnić przyczyny powstawania wad, 

  wykorzystać PN i BN. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1  
 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich.” 731[06].Z1

 

Jednostka modułowa: „Montaż wyrobów złotniczych” 731[06].Z1.02 
 
Temat: Zaplanuj i wykonaj montaż pierścionka na podstawie rysunku złożeniowego. 
Cel 

ogólny

Kształtowanie 

umiejętności 

planowania 

wykonywania 

montażu  

z zastosowaniem lutowania i zgrzewania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zaplanować montaż wyrobu, 

  odczytać dokumentację technologiczną, 

  rozróżnić narzędzia i urządzenia służące do montażu ręcznego, 

  wykonać operację montażu z zastosowaniem lutowania i zgrzewania. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:
 180 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do lutowania, 

  rysunek złożeniowy, 

  elementy pierścionka, 

  stanowisko do zgrzewania, 

  palnik, 

  pęseta, 

  pilnik, 

  ciecz chłodząca. 

 
Przebieg  zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń planuje kolejność wykonywania połączeń, 

  nauczyciel sprawdza poprawność planowania, 

  uczeń zgrzewa punktowo elementy ażurowe pierścionka, 

  lutuje elementy ażurowe, 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

  opiłowuje zlutowany element, 

  ustawia na stanowisku do lutowania element ażurowy i obrączkę pierścionka, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania ćwiczenia, 

  uczeń lutuje pierścionek, 

  sprawdza prawidłowość połączeń. 

    uczeń kończy pracę. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  przygotuj  informacje  dotyczące  urządzeń,  którymi  posługiwałeś 

się podczas montażu 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ................................................................... 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich.”

 

731[06].Z1

 

Jednostka modułowa: „Montaż wyrobów złotniczych” 731[06].Z1.02 
 
Temat: Wykonanie połączenia ruchomego nitowanego zawiasu bransolety. 
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń nitowanych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

  rozróżnić narzędzia i urządzenia służące do nitowania, 

  określić zasady użytkowania narzędzi i urządzeń służących do nitowania, 

  wykonać połączenie nitowane. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualna. 

 
Czas:   
90 minut 
Środki dydaktyczne: 

  bransoleta, 

  druty różnej średnicy, 

  wiertarka i frez lub wiertło, 

  szczypce do cięcia, 

  kowadło, 

  młotek, 

  pilnik, papier ścierny. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń dobiera średnicę i długość drutu na nit, 

  nauczyciel sprawdza poprawność doboru, 

  uczeń trasuje lub nawierca gniazdo, 

  wkłada nit do otworu i zaklepuje go z obu stron, 

  sprawdza funkcjonowanie połączenia, 

  opiłowuje i zeszlifowuje powierzchnię nitu 

  uczeń kończy pracę. 

6.  Uczeń porządkuje stanowisko pracy. 
7.  Dokonuje prezentacji materiału 
8.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny zajęć. 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

10 

Zakończenie zajęć 

 

wnioski, 

 

podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Przygotuj  informacje  dotyczące  innych  niż  w  ćwiczeniu  zastosowań  połączeń 

nitowanych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

11 

5. ĆWICZENIA

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5.1. Montaż wyrobów poprzez lutowanie twarde. Podstawy  

 

   

lutowania 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotuj  narzędzia  i  urządzenia  potrzebne  do  montażu  ręcznego  z  zastosowaniem 

lutowania twardego pilnikiem gazowym. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien przygotować: 
 przy stole złotniczym:  

1)  przygotować płytkę węglową, bądź szamotową, 
2)  palnik jubilerski o określonej dyszy, 
3)  narzędzie chwytowe do trzymania przedmiotu, 
4)  lut, 
5)  lutówkę, 
6)  urządzenie do trawienia, mycia i suszenia, 
7)  zaprezentować przygotowane narzędzia, 
8)  dokonać poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  narzędzia jubilerskie, 

  urządzenia jubilerskie, 

  materiały jubilerskie. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Sporządź  zapotrzebowanie  na  materiały  potrzebne  do  montażu  10  pierścionków 

składających się z 3 elementów: obrączki i dwóch ażurowych opraw kamieni. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

12 

Uczeń powinien: 

1)  wyliczyć liczbę elementów składowych wyrobu, 
2)  określić masę jednego wyrobu, 
3)  określić masę serii wyrobów, 
4)  określić próbę i masę lutu potrzebnego do wykonania serii, 
5)  określić ilość potrzebnej lutówki, 
6)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  przybory do pisania,

 

  kalkulator,

 

  waga jubilerska,

 

  menzurka.

 

 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zorganizuj  stanowisko  montażowe  zgodnie  z  wymaganiami  technologicznymi,  zasadami 

ergonomii, przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  umieścić na stole złotniczym stolik do lutowania,  
2)  przygotować uchwyt do mocowania przedmiotów, 
3)  przygotować miękki, cienki drut stalowy do skręcania elementów, 
4)  przygotować palnik z wymiennymi dyszami, 
5)  przygotować lutówkę, 
6)  przygotować luty, 
7)  przygotować naczynia i płyny do trawienia i mycia, 
8)  wszystkie urządzenia i narzędzia umieścić pod wyciągiem. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  materiały do lutowania,

 

  narzędzia,

 

  stanowisko do lutowania.

 

 
 
 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

13 

Ćwiczenie 4 

Przylutuj zapięcie do broszy na podstawie rysunku złożeniowego. 

 

Rysunek 8 do ćwiczenia 2 na stronie 14 „Poradnika dla ucznia” 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  zaplanować kolejność lutów, 
3)  przygotować stanowisko, potrzebne materiały,  
4)  umocować pierwszy element na odpowiednim miejscu, 
5)  przylutować go, 
6)  schłodzić wyrób, 
7)  umocować drugi element na odpowiednim miejscu, 
8)  przylutować go, 
9)  wytrawić wyrób, 
10) sprawdzić jakość połączeń lutowanych, 
11) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  materiał do lutowania,

 

  narzędzia,

 

  stanowisko do lutowania.

 

 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

14 

5.2. Zgrzewanie i gwintowanie

 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na  podstawie  rysunku  złożeniowego  przeanalizuj  możliwość  zastosowania  znanych  Ci 

technik montażu. Pierścionek ażurowy składany z elementów piłowanych. 
 
Rysunek 12 do ćwiczenia 1 na stronie 20 „Poradnika dla ucznia”. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rysunkiem złożeniowym, 
2)  sprawdzić w jaki sposób zaprojektowano połączenie podbicia pierścionka z szyną, 
3)  przeanalizować jaką technikę montażu należy zastosować przy łączeniu elementów, 
4)  uwzględnić  możliwości  pracowni  złotniczej  do  zastosowania  zaprojektowanych  operacji 

montażu, 

5)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  przyrządy do sporządzania notatek, 

  rysunek złożeniowy projektu pierścionka. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj gwint w wywierconym otworze. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zmierzyć średnicę otworu, 
2)  dobrać odpowiednie gwintowniki, 
3)  nasmarować gwintowniki olejem, 
4)  wprowadzić do otworu pierwszy gwintownik, 
5)  nagwintować, 
6)  wyprowadzić gwintownik, 
7)  wprowadzić do otworu drugi gwintownik, 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

15 

8)  nagwintować, 
9)  wyprowadzić gwintownik, 
10)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
11)  zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  materiał z wywierconym otworem, 

  suwmiarka, 

  komplet gwintowników, 

  olej narzędziowy. 

 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj kulkę z dwóch półkul. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  natrasować element w skali 1:1 na blasze i ukształtować go zgodnie z projektem, 
2)  wyciąć element piłką włosową, 
3)  opiłować, 
4)  ukształtować półkule, 
5)  dopiłować pilnikiem tak, żeby po złożeniu tworzyły kulę, 
6)  grzać elementy i je zlutować, 
7)  opiłować, 
8)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  piłka jubilerska, 

  blacha, 

  przybory do trasowania, 

  nożyce kształtowe, 

  zgrzewarka punktowa, 

  stanowisko do lutowania, 

  palnik, 

  pilnik. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Dokonaj  montażu  pierścionka  na  podstawie  rysunku  z  ćwiczenia  1  według 

zaplanowanych technik montażu. 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

16 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  przygotować stanowisko do montażu, 
3)  przeprowadzić zaplanowane procesy montażu, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

 Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  zgrzewarka punktowa, 

  stanowisko do lutowania, 

  luty, 

  palnik, 

  ciecz probiercza. 

 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

17 

5.3.  Technika  nitowania.  Wady  występujące  przy  montażu 

wyrobów  

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie1 

Wykonaj połączenie nitowane ruchome zawiasu. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i narzędzia do pracy, 
2)  dobrać odpowiednią średnicę i długość nitu, 
3)  nafrezować gniazda w otworze, 
4)  włożyć nit w otwór, 
5)  zaklepać nit, 
6)  opiłować powierzchnię, 
7)  zeszlifować powierzchnię, 
8)  sprawdzić funkcjonowanie połączenia, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  bransoleta, 

  frez, 

  różnej średnicy druty o przekroju okrągłym, 

  szczypce do cięcia, 

  pilnik, 

  kowadło, 

  młotek, 

  papier ścierny. 

 
Ćwiczenie 2  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Usuń wadę nieszczelnie zalutowanej spoiny. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

18 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  dokładnie obejrzeć miejsce lutowania, 
3)  zdecydować o sposobie usunięcia wady, 
4)  w zależności od wybranej metody przeprowadzić proces, 
5)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  wyrób z nieprawidłowo wykonaną spoiną lutowaną, 

  stanowisko do lutowania, 

  luty różnej twardości, 

  palnik, 

  pęseta. 

 
Ćwiczenie 3 

Ustal i zlikwiduj przyczynę luzu w zawiasie nitowanym. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie obejrzeć zawias, 
2)  ustalić przyczynę luzu, 
3)  wybrać sposób jej zlikwidowania, 
4)  w zależności od wybranej metody przeprowadzić naprawę, 
5)  sprawdzić prawidłowość jej wykonania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  kolczyk, 

  młotek,  

  kowadło, 

  zagławiacz, 

  punktak, 

  wiertarka z wałkiem giętkim, 

  wiertło, 

  druty o przekroju okrągłym, 

  suwmiarka. 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

19 

Ćwiczenie 4 
 

Zaprojektuj i wykonaj broszę z półfabrykatów. Zastosuj metody montażu przez lutowanie, 

zgrzewanie i nitowanie. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć dostępne półfabrykaty, 
2)  zaprojektować broszę, 
3)  zaplanować sposób jej montażu i kolejność czynności, 
4)  przygotować stanowisko pracy i narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
5)  wykonać kolejne czynności montażowe, 
6)  sprawdzić poprawność wykonanych połączeń, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

półfabrykaty, 

 

notatnik i przybory do rysowania, 

 

stanowisko i narzędzia do lutowania,  

 

stanowisko do zgrzewania, 

 

stanowisko do nitowania. 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej    „Montaż  wyrobów 
złotniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

 Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  -  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić  temperaturę  lutowania 
w lutowaniu twardym. 

2. 

Określić  w  zależności  od  czego 
dobieramy lut. 

3. 

Określić 

funkcję 

lutówek  

w procesie lutowania. 

…topników… 

4. 

Określić,  od  czego  zależy  moc 
zgrzewarki 

do 

zgrzewania 

punktowego. 

…grubości…oporności… 

5. 

Określić,  z  czego wykonana  jest 
elektroda 

zgrzewarce 

punktowej. 

6. 

Określić  proporcje  otworu  do 
wykonania 

gwintu 

do 

gwintownika. 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

21 

7. 

Określić,  jakie  powinno  być  
oznaczenie 

gwintownika 

zgrubnego. 

8. 

Określić 

element 

łączący  

w procesie nitowania. 

 
…nitu… 

9. 

Określić budowę gwintownika. 

…chwytowej… 

10. 

Określić  zastosowanie  wodnego 
roztworu boraksu. 

11. 

Określić  powód  powstawania 
przebarwienia spoiny. 

12. 

Określić  sposób  poprawienia 
powstałych 

procesie 

zgrzewania. 

13. 

Wymienić 

rodzaje 

lutów 

używanych  do  montażu.  Podać 
temperatury ich topnienia. 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  luty  miękkie,  średnie  
i twarde oraz podał temperatury ich 
topnienia. 

14. 

Wymienić 

warunki, 

jakie 

powinien  spełniać  lut  używany 
do montażu. 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 5 warunków  

15. 

Opisać 

proces 

zgrzewania 

oporowego. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
podał 

definicję 

zgrzewania, 

wymienił  niezbędne  narzędzia  i 
urządzenia  
oraz  podał  prawidłową  kolejność 
czynności. 

16. 

Podać 

sposób 

gwintowania 

otworów. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 

niezbędne 

urządzenia  

podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

17. 

Opisać 

proces 

wykonania 

połączenia 

nitowanego 

nieruchomego. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 

niezbędne 

urządzenia  

i  podał  prawidłową  kolejność 
czynności. 

18. 

Wymienić  i  opisać  wady,  jakie 
mogą 

wystąpić 

wskutek 

wadliwie 

przeprowadzonego 

procesu lutowania. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił i opisał 7 wad. 

19. 

Opisać,  w  jaki  sposób  można 
zlikwidować  luz  w  nitowanym 
zawiasie bransolety. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 

niezbędne 

urządzenia  

i  podał  prawidłową  kolejność 
czynności. 

20. 

Wymienić  metody  usuwania 
wad połączeń nitowanych. 

PP 

Uczeń  wymienił  zadanie,  jeżeli 
wymienił 4 wady opisał  sposób  ich 
usuwania.  

 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących montażu wyrobów złotniczych.  
5.  Zadania:  1,  2,  5,  6,  7,  10,  11,  12,    są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  i  tylko  jedna 

odpowiedź  jest prawidłowa; zadania 3, 4, 8, 9, są to zadania z luką, w zadaniach 13, 14, 
15, 16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  któreś  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

23 

Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  W lutowaniu twardym temperatura lutowania wynosi powyżej: 

a)  200°C, 
b)  750°C, 
c)  700°C, 
d)  100°C. 
 

2.  Lut dobieramy w zależności od: 

a)  rodzaju lutówki, 
b)  przeznaczenia wyrobu, 
c)  masy lutowanych wyrobów, 
d)  temperatury topnienia. 
 

3.  Lutówki pełnią rolę ………. w procesie lutowania. 
 
4.  Moc  zgrzewarki  w  zgrzewaniu  punktowym  zależy  od  …………..  zgrzewanych 

elementów i …………….. metalu zgrzewanego. 

 
5.  Elektroda w zgrzewarce punktowej wykonana jest: 

a)  ze złota, 
b)  z miedzi, 
c)  ze srebra, 
d)  z platyny. 
 

6.  Otwór przygotowany do wykonania gwintu powinien być w stosunku do gwintownika: 

a)  większy, 
b)  mniejszy, 
c)  taki sam, 
d)  nie ma znaczenia. 
 

7.  Gwintownik zgrubny ma na części mocującej: 

a)  jedno nacięcie lub cyfrę 1, 
b)  dwa nacięcia lub cyfrę 2, 
c)  jedno nacięcie lub cyfrę 2, 
d)  dwa nacięcia i cyfrę 1. 

 

8.  Proces połączenia dwóch elementów za pomocą ………………. nazywamy nitowaniem. 

 

9.  Gwintownik składa się z części …………………. i części roboczej. 

 

10. Wodnego roztworu boraksu używamy jako: 

a)  lutówki, 
b)  lutu, 
c)  roztworu chłodzącego, 
d)  roztworu wytrawiającego. 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

24 

11. Przebarwienie spoiny w lutowaniu to efekt: 

a)  zbyt wysokiej temperatury, 
b)  źle dobranej barwy lutu, 
c)  zbyt małej ilości lutu, 
d)  zbyt dużej ilości lutu. 
 

12. Wady powstałe w procesie zgrzewania możemy poprawić poprzez: 

a)  zmianę lutu, 
b)  ponowne zgrzanie, 
c)  stosowanie topników, 
d)  prawidłowy dobór nitów. 
 

13. Określ,  jakiego  rodzaju  lutów  używamy  w  montażu  wyrobów  i  podaj  temperatury  ich 

topnienia. 

 
14. Określ, jakie warunki powinien spełniać lut używany do montażu wyrobów. 
 
15. Opisz proces zgrzewania oporowego. 
 
16. Wyjaśnij, jaki sposób gwintujemy otwór. 
 
17. Opisz proces nitowania nieruchomego. 
 
18. Wymień    wady  mogące  wystąpić  przy  połączeniach  lutowanych  i  opisz  czym  się 

charakteryzują. 

 
19. Opisz,  w  jaki  sposób  można  zlikwidować  szczelinę  w  połączeniu  lutowanym  dwóch 

elementów. 

 
20. Opisz, jakie są metody usuwania wad połączeń nitowanych. 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Montaż wyrobów złotniczych” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 
zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

 

 

 

14 

 

 

 

 

 

15 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

26 

18 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

27 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej
    „Montaż  wyrobów 
złotniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  -  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić  technikę  wykonywania 
połączeń rozłącznych. 

2. 

Określić 

zakres 

temperatur,  

którym 

działa 

pasta 

lutownicza. 

3. 

Określić 

funkcję 

topników 

w procesie lutowania. 

…zabezpieczają powierzchnię … 

4. 

Określić,  od  czego  zależy  siła 
docisku 

zgrzewaniu 

punktowym. 

…grubości…rodzaju… 

5. 

Określić, 

źródło 

ciepła 

wydzielanego 

procesie 

zgrzewania. 

6. 

Określić,  prawidłowe  proporcje 
średnicy  pręta  który  będziemy 
gwintować narzynką 

7. 

Określić,  ile  razy  w  procesie 
gwintowania narzynka nakręcana 
jest na pręt. 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

28 

8. 

Określić, 

jakie 

połączenie 

wykonujemy  montując  zawias 
ruchomy. 

9.  Określić budowę gwintownika. 

…roboczej … 

10. 

Określić 

postać 

lutów 

używanych do montażu 

pasty 

lutownicze, 

druty, 

paski 

blachy 

11. 

Określić  powód  powstawania 
chropowatej powierzchni gwintu. 

12. 

Określić  proces,  w  którym  może 
powstać wklęśnięcie spoiny 

13. 

Wymienić  warunki,  jakie  należy 
spełnić,  aby  uzyskać  połączenie 
lutowane. 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 3 warunki. 

14. 

Wymienić 

warunki, 

jakie 

powinien  spełniać  lut  używany 
do montażu. 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 5 warunków  

15. 

Opisać proces  montażu elementu 
techniką zgrzewania. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli podał 
definicję 

zgrzewania, 

wymienił 

niezbędne 

urządzenia 

podał 

prawidłową kolejność czynności. 

16. 

Podać 

sposób 

gwintowania 

prętów.  

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

niezbędne 

urządzenia  

podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

17. 

Opisać 

proces 

wykonania 

połączenia 

nitowanego 

ruchomego. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

niezbędne 

urządzenia  

podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

18. 

Wymienić  wady,  jakie  mogą 
wystąpić 

połączeniach 

gwintowanych  i  określić,  na 
czym polegają. 

PP 

Uczeń wymienił zadanie, jeżeli 
wymienił 7 wad. 

19. 

Opisać,  w  jaki  sposób  można 
zlikwidować  luz  w  połączeniu 
lutowanym dwóch elementów. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 

niezbędne 

urządzenia  

podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

20. 

Wymienić metody usuwania wad 
połączeń lutowanych. 

PP 

Uczeń  wymienił  zadanie,  jeżeli 
wymienił 4 wady. 

 

 
 
 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

29 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań 
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących montażu wyrobów złotniczych.  
5.  Zadania:  1,  2,  5,  6,  7,  10,  11,  12,    są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  i  tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; zadania 3, 4, 8, 9, są to zadania z luką, w zadaniach 13, 14, 
15, 16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  któreś  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 
 
 

Powodzenia 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

30 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Połączenia rozłączne to połączenia przez: 

a)  lutowanie, 
b)  gwintowanie, 
c)  zgrzewanie, 
d)  nitowanie. 
 

2.  Pasta lutownicza działa w zakresie temperatur: 

a)  100°C – 300°C, 
b)  300°C – 400°C, 
c)  900°C – 1000°C, 
d)  550°C – 880°C. 
 

3.  Topniki używane w procesie lutowania: 
 
4.  Siła docisku w zgrzewaniu punktowym zależy od …………….. zgrzewanych elementów i 

……… metalu. 

 
5.  Zgrzewanie to proces, w którym ciepło wydziela się pod wpływem: 

a)  przepływu prądu, 
b)  ogrzewania palnikiem, 
c)  ogrzewania w piecu, 
d)  tarcia. 
 

6.  Średnica pręta, który będziemy gwintować powinna być w stosunku do narzynki: 

a)  mniejsza, 
b)  większa, 
c)  taka sama, 
d)  nie ma znaczenia. 
 

7.  Narzynka w procesie gwintowania nakręcana jest na pręt: 

a)  trzy razy, 
b)  jeden raz, 
c)  od 2 do 5 razy, 
d)  wielokrotnie. 
 

8.  Montując zawias ruchomy, wykonujemy połączenie: 

a)  nitowania ruchomego, 
b)  nitowania nieruchomego, 
c)  zgrzewania, 
d)  lutowania. 
 
 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

31 

9.  Gwintownik składa się z części ………..i  chwytowej. 
 
10. W jakiej postaci używamy lutów do montażu wyrobów? 
 
11. Chropowata powierzchnia gwintu otworu może być spowodowana: 

a)  przegrzaniem, 
b)  złym wytrawieniem, 
c)  brakiem smarowania, 
d)  złym doborem narzynki. 
 

12. Wklęśnięcie spoiny to wada powstała w procesie: 

a)  gwintowania, 
b)  zgrzewania, 
c)  nitowania, 
d)  lutowania. 

 
13. Opisz, jakie warunki należy spełnić aby otrzymać połączenie lutowane. 
 
14. Opisz, jakie warunki powinien spełnić lut używany do montażu. 
 
15. Opisz proces montażu wyrobów techniką lutowania. 
 
16. Wyjaśnij, jaki sposób gwintujemy pręty. 
 
17. Opisz proces wykonania połączenia nitowanego ruchomego. 
 
18. Opisz, jakie wady występują w połączeniach gwintowanych i na czym polegają. 
 
19. Opisz, w jaki sposób można zlikwidować szczelinę w połączeniu lutowanym dwóch 

elementów. 

 
20. Opisz, jakie są zasady usuwania wad połączeń lutowanych. 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Montaż wyrobów złotniczych” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 
zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

12 

 

13 

 

 

 

 

14 

 

 

 

 

15 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

33 

18 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

 

 

 

 
 

background image

 

 

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

34 

7. LITERATURA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

1.  Dylak T.W.: Złotnik zawód jakich mało. Wydana nakładem autora 
2.  Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN , Warszawa 1989 
3.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
4.  Knobloch M.: Metaloplastyka.  WNT, Warszawa 1976 
5.  Knobloch M.: Polska biżuteria. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1980 
6.  Koskowski  A.  i Piotrowski P.: Podstawy Ślusarstwa, Wydawnictwo Przemysłu  lekkiego, 

Warszawa 1965 

7.  Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1990 
8.  Poradnik  egzaminacyjny  dla  kandydatów  na  czeladników  i  mistrzów  w  rzemiośle  

złotnictwo. HWiU „LIBRA” Warszawa 1981 

9.  Poradnik  egzaminacyjny  w  rzemiośle  złotnictwo.  Centralny  Związek  Rzemiosła, 

Warszawa  1981 

10. Samek J.: Polskie złotnictwo. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1988 
11. Samek J.: Polskie rzemiosło artystyczne.WaiF, Warszawa 1984  
12. Zastawniak F.:  Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 

 
 

Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.