background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

Piotr Korsak 

 

 

 
 
Mechaniczne metody obróbki wykańczającej 
731[06].Z1.04 

 

 

 

 

 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

Recenzenci:  
Jerzy Kubica 
Franciszek Olczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Antoni Korsak 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Mechaniczne 

metody  obróbki  wykańczającej”  731[06].Z1.04  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu złotnik-jubiler. 

 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1.  Szlifowanie 

11 

  5.1.1 Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Polerowanie 

14 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Szczotkowanie,  piaskowanie,  skrobanie.  Wady  występujące  w  efekcie  procesów 

obróbki wykańczającej i sposoby zapobiegania ich powstawaniu 

 
17 

  5.3.1 Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

19 

7. Literatura 

34 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

1. WPROWADZENIE

    

 

 

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela, który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 

  

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy 

uczniów, 

do 

pracy 

zespołowej. 

celu 

przeprowadzenia 

sprawdzianu  

wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 
 

W rozdziale tym zamieszczono również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z1 

„Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich”. 

 
 

Moduł 731[06].Z1 

Montaż i obróbka wykańczająca 
wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy montażu 

 i obróbce wykańczającej wyrobów  

złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.02 

Montaż wyrobów złotniczych. 

731[06].Z1.06

 

Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.04 

Mechaniczne metody obróbki  

wykańczającej. 

731[06].Z1.05 

Chemiczne i elektrochemiczne 

 metody obróbki wykańczającej. 

731[06].Z1.03 

Oprawianie kamieni jubilerskich. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych, 

  stosować  się  do  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

  stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  obróbce  i  montażu 

wykańczającym wyroby złotniczo-jubilerskie,  

  montować wyroby złotnicze, 

  oprawiać kamienie jubilerskie. 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

   wykonać obróbkę wykańczającą zgodnie z przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

   zorganizować  stanowisko  do  obróbki  wykańczającej  zgodnie  z  wymaganiami 

 

technologicznymi,  

   zasadami  ergonomii  ,  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciw 

 

pożarowej, 

   rozróżnić mechaniczne metody obróbki wykańczającej, 

   wyjaśnić zjawiska chemiczne występujące podczas mechanicznej obróbki wykańczającej, 

   określić właściwości i zastosowanie materiałów stosowanych do obróbki wykańczającej, 

   dobrać narzędzia i urządzenia stosowane do obróbki wykańczającej, 

   określić zasady użytkowania narzędzi i urządzeń stosowanych do obróbki wykańczającej, 

   odczytać dokumentację technologiczną w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, 

   ocenić stan techniczny narzędzi i urządzeń, przeprowadzić bieżącą konserwację, 

   sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

   zebrać i dokonać selekcji odpadów metali szlachetnych, 

   wykonać obróbkę wykańczającą z zastosowaniem skrobania, szczotkowania, szlifowania, 

 

matowania i polerowania, 

   ocenić jakość wykonanych prac oraz ujawnić przyczyny powstawania wad, 

   skorzystać z PN i BN. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1  
 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich.” 731[06].Z1

 

 
Jednostka modułowa: 
„Mechaniczne metody obróbki wykańczającej” 731[06].Z1.04 
Temat:  Szlifowanie  i  polerowanie  obrączki  płaskiej  przy  użyciu  szlifierki  z  wałkiem 
giętkim i polerki stołowej. 
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  materiałów  i  narzędzi  oraz  wykonywania  
szlifowania i polerowania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać materiały i narzędzia do szlifowania, 

  dobrać materiały i narzędzia do polerowania, 

  wykonać szlifowanie przy użyciu szlifierki z wałkiem giętkim, 

  wykonać polerowanie przy użyciu polerki stołowej. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:
 135 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  obrączka, 

  stanowisko złotnicze, 

  szlifierka z wałkiem giętkim, 

  wałki z papieru ściernego różnej granulacji, 

  papier ścierny w arkuszu, 

  szczotki i palec filcowy, 

  trzpień drewniany, 

  pasty polerskie, 

  rękawice do polerowania, 

  miękka szmata. 

 
Przebieg  zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń dobiera wałek z papieru ściernego odpowiedniej granulacji, 

  montuje go w uchwycie prostnicy, 

  nad szufladą stanowiska szlifuje obrączkę wewnątrz i na zewnątrz, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

  w razie konieczności zmienia wałek na wykonany z papieru o mniejszej granulacji, 

  po zakończeniu szlifowania wałkami szlifuje brzegi obrączki na arkuszu papieru  

   

  ściernego, 

  nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania ćwiczenia, 

  uczeń dobiera szczotkę szmacianą i pastę do polerowania obrączki z zewnątrz, 

  montuje szczotkę na trzpieniu polerki, 

  włącza polerkę i nanosi pastę na szczotkę, 

  nakłada obrączkę na trzpień i poleruje ją z zewnątrz, 

  po wypolerowaniu z zewnątrz wyłącza polerkę i zmienia szczotkę na palec filcowy, 

  trzymając obrączkę w palcach przez rękawice, poleruje obrączkę wewnątrz, 

  po zakończeniu polerowania usuwa resztki pasty miękką szmatką, 

  nadaje połysk obrączce przy użyciu obrączki bawełnianej, 

  uczeń kończy pracę. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  przygotuj  informacje  o  urządzeniach,  z  których  korzystałeś 

w trakcie  ćwiczenia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ................................................................... 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich.” 731[06].Z1

 

Jednostka modułowa: „Mechaniczne metody obróbki wykańczającej” 731[06].Z1.04 
 
Temat: Wykonaj polerowanie wyrobów w bębnie obrotowym na mokro. 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  materiałów  i  wykonywania  obróbki 
polerującej w bębnie obrotowym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

  dobrać wsad do polerowania w bębnie obrotowym, 

  dobrać płyn do polerowania w bębnie obrotowym 

  wykonać proces polerowania w bębnie obrotowym. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualna. 

 
Czas:  
90 minut 
Środki dydaktyczne: 

  bęben obrotowy, 

  płyny polerskie, 

  wsady do bębna, 

  sitko, 

  miska, 

  woda do płukania, 

  miękka szmatka lub suszarka. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń dobiera rodzaj i ilość wsadu do polerowania, 

  uczeń dobiera rodzaj i ilość płynu do polerowania, 

  nauczyciel sprawdza poprawność dokonanego wyboru, 

  uczeń wkłada materiały i wyroby do bębna i go zamyka, 

  włącza bęben, 

  po upłynięciu zaplanowanego czasu wyłącza napęd bębna, 

  wysypuje zawartość bębna na sito umieszczone nad miską, 

  wybiera wyroby z wsadu i płucze je wodą, 

  suszy miękką szmatką lub suszarką. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

10 

  uczeń kończy pracę. 

6.  Uczeń porządkuje stanowisko pracy. 
7.  Dokonuje prezentacji materiału 
8.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Przygotuj informacje dotyczące polerowania w bębnach obrotowych na sucho. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

11 

5. ĆWICZENIA

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5.1. Szlifowanie 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobierz  materiał  i  narzędzia  do  szlifowania  ręcznego  kolczyków  w  kształcie  kul 

wpinanych w uszy. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać  uchwyt  drewniany  ręczny  do  przytrzymywania  kolczyka  podczas  wykonania 

operacji, 

2)  dobrać papier ścierny, wyciąć paski z arkuszy o różnej granulacji, 
3)  dobrać narzędzie przytrzymujące papier ścierny, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  chwytak do kolczyka, 

  paski papieru różnej granulacji, 

  deseczki do przytrzymywania papieru ściernego. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Zorganizuj stanowisko robocze do szlifowania ręcznego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić przyrządy służące do mocowania przedmiotów szlifowanych, 
2)  przygotować papier ścierny o różnej granulacji, 
3)  przygotować narzędzia służące do mocowania papieru ściernego, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

12 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  chwytaki ręczne drewniane, 

  chwytaki ręczne metalowe, 

  uchwyty trójszczękowe, 

  papier ścierny o różnej granulacji. 

 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobierz  materiały,  narzędzia  i  urządzenia  do  szlifowania  obrączki  płaskiej  przy  użyciu 

szlifierki z wałkiem giętkim. Wyszlifuj obrączkę. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi szlifierki z wałkiem giętkim, 
2)  przygotować papier ścierny w formie wałków, 
3)  przygotować uchwyt do mocowania obrączki, 
4)  przygotować paski papieru ściernego różnej granulacji, 
5)  dobrać szlifierkę z wałkiem giętkim, 
6)  oszlifować obrączkę z zewnątrz, 
7)  oszlifować obrączkę wewnątrz, 
8)  oszlifować ręcznie krawędzie obrączki na arkuszu papieru ściernego. 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  wałki i paski papieru ściernego różnej granulacji, 
–  nożyczki, 
–  arkusz papieru ściernego, 
–  szlifierka z wałkiem giętkim, 
–  nakładki ochronne na palce. 
 
Ćwiczenie 4 

Dobierz materiały, narzędzia i urządzenia do szlifowania bębnowego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować bęben do procesu szlifowania, 
2)  przygotować wsad i płyn do procesu szlifowania, 
3)  przygotować wyroby jubilerskie, 
4)  ustalić czas przeprowadzenia operacji, 
5)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  bęben szlifierski, 
–  wkład szlifierski, 
–  płyn. 

 

Ćwiczenie 5 

Oszlifuj wyroby w  bębnie na mokro. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć wyroby przeznaczone do szlifowania, 
2)  dobrać odpowiedni wsad lub płyn, 
3)  określić ilość wsadu, 
4)  zaplanować czas bębnowania, 
5)  umieścić wsad i wyroby w bębnie, 
6)  uruchomić bęben, 
7)  po ustalonym czasie sprawdzić stan oszlifowania, 
8)  po zakończeniu szlifowania wysypać wsad i wyroby na sito, 
9)  wyjąć wyroby, 
10) wypłukać wyroby pod bieżącą wodą, 
11) wysuszyć, 
12) zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
13) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  szlifierka bębnowa, 

  różne rodzaje wsadu, 

  płyny szlifierskie, 

  wyroby do oszlifowania, 

  sito, dostęp do bieżącej wody. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

14 

5.2. Polerowanie

 

 

5.2.1. Ćwiczenia  

 

   

 

 

Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na  podstawie  projektu  i  dokumentacji  technicznej  wyrobu  sporządź  zapotrzebowanie 

materiałowe  potrzebnych  maszyn  i  środków  do  wypolerowania  50  szt.  wyrobów  w  bębnie 
obrotowym. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z dokumentacją techniczną wyrobów, 
2)  dobrać odpowiedni typ polerki do wykonania ćwiczenia, 
3)  dobrać odpowiednią ilość i rodzaj wsadu, 
4)  dobrać rodzaj płynu do wypełnienia bębna, 
5)  policzyć  łączne  koszty  wykonania  operacji  posługując  się  cenami  materiałów 

zamieszczonych w katalogu jubilerskim, 

6)  zaprezentować ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  przybory do pisania, 
–  projekt dokumentacji technicznej wyrobu jubilerskiego, 

  materiały i urządzenia do polerowania bębnowego, 

  cennik materiałów jubilerskich. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wypoleruj wyroby w bębnie. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją bhp i ppoż. przy wykonywaniu ćwiczenia, 
2)  obejrzeć wyroby przeznaczone do polerowania, 
3)  dobrać odpowiedni wsad lub płyn, 
4)  określić ilość wsadu, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

15 

5)  zaplanować czas bębnowania, 
6)  umieścić wsad i wyroby w bębnie, 
7)  uruchomić bęben, 
8)  po ustalonym czasie sprawdzić stan wypolerowania, 
9)   po zakończenia polerowania wysypać wsad i wyroby na sito, 
10) wyjąć wyroby, 
11) wypłukać wyroby pod bieżącą wodą i wysuszyć, 
12) zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
13) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  szlifierka bębnowa, 

  różne rodzaje wsadu, 

  płyny szlifierskie, 

  wyroby do oszlifowania, 

  sito, 

  miska, 

  suszarka, 

  dostęp do bieżącej wody. 

 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypoleruj obrączkę o profilu półokrągłym przy użyciu polerki mechanicznej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiednie pasty, szczotki i filce, 
2)  zamocować szczotkę na trzpieniu polerki, 
3)  nanieść pastę polerską na szczotkę, 
4)  wypolerować obrączkę z zewnątrz, 
5)  zdjąć szczotkę z trzpienia i założyć palec filcowy, 
6)  wypolerować obrączkę wewnątrz, 
7)  wymyć i wysuszyć obrączkę, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  obrączka, 

  pasty polerskie, 

  szczotki i filce, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

16 

  polerka, 

  suszarka, 

  bieżąca woda. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Wypoleruj wisior przy użyciu szlifierki z wałkiem giętkim. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać potrzebne szczotki na trzpieniu, 
2)  umocować wisior w uchwycie drewnianym ręcznym, 
3)  zamocować szczotkę w prostnicy szlifierki, 
4)  nanieść pastę na szczotkę, 
5)  wypolerować wisior zmieniając kształt szczotek w zależności od potrzeb, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  wisior, 

  pasty polerskie, 

  szczotki i filce, 

  szlifierka z wałkiem giętkim. 

 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

17 

5.3.  Szczotkowanie,  piaskowanie,  skrobanie.  Wady  występujące 

w  efekcie  procesów  obróbki  wykańczającej  i  sposoby 
zapobiegania ich powstawaniu 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj gniazdo do osadzenia kamienia przy pełnej oprawie, z zastosowaniem skrobaka 

głębokościowego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować oprawę o średnicy rondysty kamienia, 
2)  ustalić głębokość na jaką mamy wykonać skrobanie, 
3)  nastawić  część  roboczą  skrobaka  przy  pomocy  pokrętła  głębokości  i  zablokować 

pokrętłem blokującym, 

4)  zamocować oprawę w uchwycie ręcznym w celu jej unieruchomienia, 
5)  wykonać  skrobanie  poprzez  kołowe  ruchy  części  roboczej  skrobaka,  aż  do  uzyskania 

należytej wysokości osadzonego kamienia, 

6)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  przygotowana oprawa do kamienia, 

  skrobak głębokościowy, 

  uchwyt drewniany ręczny, 

  suwmiarka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj  matowanie  powierzchni  fragmentu  sygnetu  męskiego  przy  zastosowaniu 

procesu szczotkowania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zamocować sygnet w uchwycie ręcznym, 
2)  dobrać szczotkę metalową o odpowiedniej grubości i długości drutów, 
3)  przygotować powierzchnię do matowania,  
4)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  przedmiot matowany, 

  szczotka z matującymi drutami, 

  szlifierko-polerka, 

  literatura z punktu 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj bransoletę z segmentami piaskowanymi. Wykonaj piaskowanie. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zaprojektować  bransoletę  składającą  się  z  pięciu  elementów,  z  których  trzy  będą 

piaskowane, 

2)  przygotować elementy wybrane do piaskowania, 
3)  dobrać granulację piasku, 
4)  umieścić pierwszy element w piaskarce, 
5)  wykonać proces piaskowania, 
6)  analogicznie wypiaskować pozostałe elementy, 
7)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  elementy bransolety przeznaczone do piaskowania, 

  piaskarka, 

  literatura z punktu 7. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej    „Mechaniczne  metody 
obróbki wykańczającej” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

    

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz Odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

Określić, 

jakim 

rodzajem 

obróbki jest szlifowanie 

Wymienić  narzędzia  i  materiały 
stosowane 

do 

szlifowania 

ręcznego 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

jeżeli 

wymienił 

materiały 

narzędzia 

niezbędne do procesu szlifowania. 

Określić  prawidłowe  miejsce 
mocowania 

narzędzia 

szlifującego 

procesie 

szlifowania szlifierką z wałkiem 
giętkim 

Określić,  jakie  wsady  służą  do 
szlifowania 

na 

mokro 

bębnach 

…ceramiczny… 

żywic 

poliestrowych… 

Określić prędkość, z jaką obraca 
się bęben obrotowy 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

20 

Opisać 

zasady 

wypełniania 

bębnów obrotowych 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli  podał 
prawidłowe 

zasady 

proporcje 

wypełniania bębnów. 

Określić,  z  jakiego  materiału 
wykonana 

jest 

płyta 

 

do 

polerowania 

Określić,  do  czego  używane  są 
palce filcowe 

 

Określić, 

jakich 

wsadów 

używamy  do  polerowania  w 
bębnach 

…stalowego…szklanego… 

10 

Określić  sposób  polerowania 
wyrobów łańcuszkowych 

…drewniany walec… 

11 

Wyjaśnić,  od  czego  zależy 
faktura  powierzchni  przedmiotu 
po szczotkowaniu 

  rodzaju szczotki, 

  prędkości obrotowej maszyny, 

  siły nacisku. 

12 

Określić,  co  jest  materiałem 
ściernym 

procesie 

polerowania 

13 

Określić,    z  czego  wykonane  są 
skrobaki 

14 

Wymienić 

wady 

mogące 

powstać 

przy 

polerowaniu  

i  sposoby  zapobiegania  ich 
powstawaniu 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił  wady  mogące  powstać  
w  procesie  polerowania  i  sposoby 
zapobiegania ich  powstawaniu. 

15 

Opisać  proces  szlifowania  przy 
użyciu 

polerki 

stołowej, 

wymienić  narzędzia  niezbędne 
do tego procesu 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

prawidłową 

kolejność 

czynności, wymienił tarcze gumowe. 

16 

Opisać 

proces 

polerowania 

szlifierką  z  wałkiem  giętkim  
i  wymienić  narzędzia  niezbędne 
do tego procesu 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

niezbędne 

narzędzia 

podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

17 

Opisać  proces    szlifowania  przy 
użyciu 

bębna 

obrotowego, 

wymienić rodzaje wsadów 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli  podał 
prawidłową 

kolejność 

czynności  

i wymienił rodzaje wsadów. 

18 

Narysować  i  opisać  schemat 
urządzenia do piaskowania 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

czytelnie    i  prawidłowo  narysował 
schemat oraz go opisał. 

 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

21 

19 

Opisać 

proces 

skrobania  

i wymienić niezbędne narzędzia 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

niezbędne 

urządzenia  

podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

20 

Wymienić 

wady 

mogące 

wystąpić 

procesach 

szlifowania, 

opisać 

sposoby 

zapobiegania ich powstawaniu 

PP 

Uczeń  wymienił  zadanie, 

jeżeli 

wymienił  wady  i  opisał  sposoby 
zapobiegania ich powstawaniu 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących mechanicznych metod obróbki wykańczającej. 
5.  Zadania: 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź 

jest prawidłowa; zadania 4, 9, 10 są to zadania z luką, w zadaniach 2, 6, 11, 14, 15, 16, 17, 
18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – poziom podstawowy –  (zadania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15–20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

23 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Szlifowanie jest rodzajem obróbki: 

a)  wstępnej, 
b)  wykańczającej, 
c)  barwiącej, 
d)  chemicznej. 

2.  Określ, jakich narzędzi i materiałów używamy do szlifowania ręcznego. 
 
3.  W procesie szlifowania szlifierką z wałkiem giętkim narzędzie szlifujące mocujemy w: 

a)  uchwycie prostnicy, 
b)  wałku giętkim, 
c)  imadle, 
d)  uchwycie drewnianym ręcznym. 
 

4.  Wsady ……………. i ……………. służą do szlifowania na mokro w bębnach. 
 
5.  Bęben obrotowy pracuje z prędkością: 

a)  5–10 obrotów na minutę, 
b)  30–60 obrotów na minutę, 
c)  100–200 obrotów na minutę, 
d)  1000–2000 obrotów na minutę. 
 

6.  Określ, jakie są zasady i proporcje przy wypełnianiu bębnów obrotowych. 
 
7.  Płyta do polerowania ręcznego wykonana jest z: 

a)  plastiku, 
b)  drewna, 
c)  stali, 
d)  brązu. 
 

8.  Palców filcowych używamy do obróbki: 

a)  kamieni jubilerskich, 
b)  elementów lutowanych, 
c)  broszek ażurowych, 
d)  wewnętrznej części obrączek. 
 

9.  Do  polerowania  w  bębnach  używamy  …………….      ……………..    i  …………….  

o różnych kształtach i wielkości. 

 
10. Polerując  wyroby  łańcuszkowe,  nawijamy  je  na  ………  …………..,  co  zapobiega 

wyrwaniu ich z ręki przez szczotkę. 

 
11. Określ, od czego zależy faktura powierzchni przedmiotu po szczotkowaniu. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

24 

12. Materiałem ściernym w procesie piaskowania jest: 

a)  dysza, 
b)  szczotka druciana, 
c)  piasek, 
d)  szczotka włosiana. 
 

13. Skrobaki wykonane są z: 

a)  twardych minerałów, 
b)  stali narzędziowej, 
c)  włókien węglowych, 
d)  miedzi lub mosiądzu. 
 

14. Określ,  jakie  wady  mogą  powstać  w  procesie  polerowania  i  w  jaki  sposób  można  im 

zapobiegać. 

 
15. Opisz proces i wymień narzędzia niezbędne do szlifowania przy użyciu polerki stołowej. 
 
16. Określ,  jakich  narzędzi  używamy  i  jak  wykonujemy  proces  polerowania  szlifierką  

z wałkiem giętkim. 

 
17. Opisz kolejność czynności i rodzaje wsadu przy szlifowaniu w bębnach obrotowych. 
 
18. Narysuj i opisz schemat urządzenia do piaskowania. 
 
19. Opisz,  na  czym  polega  proces  skrobania  i  jakie  narzędzia  są  niezbędne  do  jego 

wykonania. 

 
20. Określ,  jakie  wady  mogą  wystąpić  w  procesach  szlifowania  i  w  jaki  sposób  możemy 

zapobiec ich wystąpieniu. 

 

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

„Mechaniczne metody obróbki wykańczającej” 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 
zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

13 

 

14 

 

 

 

 

15 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

18 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

26 

19 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

27 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej
    „Mechaniczne  metody 
obróbki wykańczającej” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
 

 

 

Plan Testu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

   

 
Cel operacyjny 

K

a

te

go

ri

a

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

Określić, 

jaki 

proces 

jest 

rodzajem 

obróbki 

wykańczającej 

Wymienić 

składniki 

past 

polerskich 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

prawidłowo  wymienił  składy  past 
polerskich. 

Określić 

sposób 

unieruchomienia 

przedmiotu 

szlifowanego 

 

procesie 

szlifowania szlifierką stołową 

Określić,  jaki  wsad  służy  do 
polerowania 

na 

sucho  

w bębnach 

……drewniany… 

Określić, jaki kształt ma wnętrze 
bębna obrotowego 

Określić,  od  czego  zależy  czas 
obróbki w bębnach 

Uczeń  prawidłowo  wykonał  zadanie, 
jeżeli  wyjaśnił,  że  w  zależności  od 
żądanej  intensywności  polerowania  
i szlifowania. 

Określić, 

jakim 

rodzajem 

obróbki jest polerowanie 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

28 

Określić,  czego  używamy  do 
nabłyszczania wyrobów 

Określić  co  jest  wsadem  do 
polerki magnetycznej 

…igiełki … 

10 

Określić,  sposób  polerowania 
obrączek z zewnątrz 

…drewniany trzpień… 

11 

Określić,  z  jakich  materiałów 
wykonane 

są 

szczotki 

do 

szczotkowania  i  jakie  efekty 
daje ich zastosowanie 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił  materiały  z  jakich  mogą 
być 

wykonane 

szczotki 

do 

szczotkowania  i  efekty,  które  można 
dzięki nim uzyskać. 

12 

Określić,  jaki  parametr  zależy 
od 

ziarnistości 

piasku 

procesie piaskowania 

13 

Określić,    jaki  przekrój  ma 
skrobak głębokościowy 

14 

Wymienić 

wady 

mogące 

powstać 

przy 

szlifowaniu 

i  sposoby  zapobiegania  ich 
powstawaniu 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił  wady  mogące  powstać  
w  procesie  szlifowania  i  sposoby 
zapobiegania ich  powstawaniu. 

15 

Opisać  proces  szlifowania  przy 
użyciu  szlifierki  z  wałkiem 
giętkim,  wymienić  narzędzia 
niezbędne do tego procesu 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

prawidłową 

kolejność 

czynności, wymienił tarcze gumowe. 

16 

Opisać 

proces 

polerowania 

polerką  stołową  i  wymienić 
narzędzia  niezbędne  do  tego 
procesu 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

niezbędne 

narzędzia 

podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

17 

Opisać proces  polerowania przy 
użyciu 

bębna 

obrotowego, 

wymienić rodzaje wsadów 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli  podał 
prawidłową 

kolejność 

czynności  

i wymienił rodzaje wsadów. 

18 

Opisać  kolejne  czynności  przy 
procesie piaskowania 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

19 

Narysować  schemat  wykonania 
oprawy 

do 

kamienia 

przy 

pomocy skrobania 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

czytelnie  i  prawidłowo  narysował 
schemat. 

 

20 

Wymienić 

wady 

mogące 

wystąpić 

procesach 

polerowania,  opisać  sposoby 
zapobiegania ich powstawaniu 

PP 

Uczeń  wymienił  zadanie,  jeżeli 
wymienił  wady  i  opisał  sposoby 
zapobiegania ich powstawaniu. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

29 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących mechanicznych metod obróbki wykańczającej. 
5.  Zadania: 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź 

jest prawidłowa; zadania 4, 9, 10 są to zadania z luką, w zadaniach 2, 6, 11, 14, 15, 16, 17, 
18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – poziom podstawowy –  (zadania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15–20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

30 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do obróbki wykańczającej zaliczamy: 

a)  kucie, 
b)  ciągnienie, 
c)  szlifowanie, 
d)  walcowanie. 
 

2.  Wymień składniki past polerskich. 
 
3.  W procesie szlifowania szlifierką stołową przedmiot szlifowany: 

a)  mocujemy w uchwycie prostnicy, 
b)  umieszczamy na trzpieniu szlifierki, 
c)  trzymamy w ręku, 
d)  mocujemy w imadle. 
 

4.  Wsad ………….. służy do szlifowania na sucho w bębnach. 
 
5.  Wnętrze bębna obrotowego ma kształt: 

a)  okrągły, 
b)  owalny, 
c)  wielokąta, 
d)  soczewki. 
 

6.  Określ, od czego zależy czas obróbki w bębnach. 
 
7.  Polerowanie jest rodzajem obróbki: 

a)  wstępnej, 
b)  wykańczającej, 
c)  elektrochemicznej, 
d)  barwiącej. 
 

8.  Do nabłyszczania wyrobów używamy: 

a)  szczotek włosianych, 
b)  szczotek bawełnianych, 
c)  palców filcowych, 
d)  klinów filcowych. 
 

9.  Wsadem do polerki magnetycznej są ………………. wykonane ze stali. 
 
10. Polerując obrączki z zewnątrz, nakładamy je na ……..  …… o kształcie stożkowym. 
 
11. Określ, z jakich materiałów wykonane są szczotki do szczotkowania i jakie efekty można 

nimi uzyskać. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

31 

12. W procesie piaskowania od ziarnistości używanego piasku zależy: 

a)  czas procesu, 
b)  uzyskana faktura, 
c)  temperatura pracy, 
d)  sposób umocowania wyrobu. 
 

13. Skrobak głębokościowy ma przekrój: 

a)  okrągły, 
b)  trójkątny, 
c)  kwadratowy, 
d)  owalny. 
 

14. Określ,  jakie  wady  mogą  powstać  w  procesie  szlifowania  i  w  jaki  sposób  można  im 

zapobiegać. 

 
15. Opisz proces i wymień narzędzia niezbędne do szlifowania przy użyciu polerki z wałkiem 

giętkim. 

 
16. Określ,    jakich  narzędzi  używamy  i  jak  wykonujemy  proces  polerowania  przy  użyciu 

polerki stołowej. 

 
17. Opisz kolejność czynności i rodzaje wsadu przy polerowaniu w bębnach obrotowych. 
 
18. Opisz kolejne czynności przy procesie piaskowania. 
 
19. Narysuj schemat wykonywania oprawy do kamienia przy użyciu techniki skrobania. 
 
20. Określ,  jakie  wady  mogą  wystąpić  w  procesach  polerowania  i  w  jaki  sposób  możemy 

zapobiec ich wystąpieniu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Mechaniczne metody obróbki wykańczającej” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 
zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

13 

 

14 

 

 

 

 

15 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

33 

18 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

34 

7. LITERATURA

 

 

    

 

 

 

 

 

  

1.  Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN, Warszawa 1989 
2.  Knobloch M.: Polska biżuteria, Ossolineum 1980 
3.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
4.  Kosikowski  A.,  Piotrowski  P.:  Podstawy ślusarstwa. Wydawnictwo  Przemysłu Lekkiego  

i spożywczego, Warszawa 1965 

5.  Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1976 
6.  Praca zbiorowa pod redakcją Dubinina M.P.: Technologia metali. PWN, 1956 
7.  Zastawniak F.: Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 
8.  Zdankiewicz A.: Technologia powłok galwanicznych. PWZS, Bielsk, 1973 
 
 
Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.