background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

Antoni Korsak 

 

 
 
 
Projektowanie wyrobów złotniczo-jubilerskich 
731[06].O1.05 

 

 

 

 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
 

Wydawca   

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
Jerzy Kubica 
Franciszek Olczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Antoni Korsak 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  ”Projektowanie 
wyrobów  złotniczo-jubilerskich”  731[06].O1.05  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu złotnik-jubiler. 

 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawowe zasady kompozycji. Materiały do projektowania 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Projektowanie wyrobów złotniczych 

13 

          5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Podstawowe zasady perspektywy zbieżnej. Podstawowe wiadomości z kolorystyki 

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                 19 
7. Literatura 

35 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

    

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 

  

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy 

uczniów, 

do 

pracy 

zespołowej. 

celu 

przeprowadzenia 

sprawdzianu  

wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 
 

W rozdziale tym zamieszczono również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].O1 

„Podstawy złotnictwa i jubilerstwa”. 

 

731[06].O1 

Podstawy złotnictwa i jubilerstwa. 

731[06].O1.01 

Rozpoznawanie wyrobów złotniczych 

pochodzących z różnych okresów historycznych. 

731[06].O1.02 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska.

 

731 [06].O1.04 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną. 

731[06].O1.03 

Rozpoznawanie podstawowych 

materiałów stosowanych  

w złotnictwie i jubilerstwie. 

731[06].O1.05 

Projektowanie wyrobów 

złotniczo-jubilerskich. 

731[06].O1.06 

Rozróżnianie maszyn  

i urządzeń stosowanych  

w złotnictwie i jubilerstwie.  

731[06].O1.07 

Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

 

 

     Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych, 

  stosować  się  do  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną. 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

    W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  posłużyć się narzędziami, materiałami i technikami w projektowaniu wyrobów 

    złotniczych, 

  zgromadzić i dokonać selekcji materiałów dla potrzeb projektowania, 

  skopiować i opisać zgromadzone materiały, 

  wyjaśnić pojęcia dotyczące budowy formy  plastycznej, 

  zastosować elementarne zasady kształtowania kompozycji płaskiej i przestrzennej, 

  określić  zależność  formy  wyrobu  od  jego  funkcji,  użytego  materiału,  konstrukcji  

    i technologii, 

  zaprojektować wyroby w postaci rysunków i modeli przestrzennych, 

  zorganizować prezentacje gromadzonych materiałów i własnych projektów. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1  
 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Podstawy złotnictwa i jubilerstwa” 731[06].O1 
Jednostka modułowa: „Projektowanie wyrobów złotniczo-jubilerskich” 731[06].O1.05 
 
Temat: Wykonanie projektu pierścionka zdobionego techniką granulacji.  
Cel 

ogólny

Kształtowanie 

umiejętności 

dotyczących 

projektowania 

wyrobów  

z zachowaniem elementarnych zasad kompozycji płaskiej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zastosować elementarne zasady kształtowania kompozycji płaskiej, 

  zaprojektować wyrób, 

  zaprojektować zdobienie techniką granulacji. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:
 135 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  przybory do rysowania, 

  blok, szkicownik. 

 
Przebieg  zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń analizuje technikę zdobienia granulacją, 

  ocenia możliwość zastosowania tej techniki do zdobienia czaszy pierścionka, 

  planuje formę wyrobu, 

  projektuje wzór ornamentu i wielkość kulek do zdobienia, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania ćwiczenia, 

  uczeń wykonuje projekt pierścionka w formie rysunku. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Wykonaj projekt broszy zdobionej techniką granulacji. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych 

umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ................................................................... 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Podstawy złotnictwa i jubilerstwa” 731[06].O1 
Jednostka modułowa: „Projektowanie wyrobów złotniczo-jubilerskich” 731[06].O1.05 
 
Temat:  Wykonanie  projektu  broszy  zdobionej  techniką  emalii  z  zastosowaniem  barw 
podstawowych.
 
Cel 

ogólny: 

Kształtowanie 

umiejętności 

dotyczących 

projektowania 

wyrobów  

z zachowaniem elementarnych zasad kompozycji płaskiej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

  zastosować elementarne zasady kształtowania kompozycji płaskiej, 

  zaprojektować wyrób, 

  zaprojektować zdobienie techniką emalii. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas: 
135 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  przybory do rysowania, 

  blok, szkicownik. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń analizuje technikę zdobienia emalią, 

  ocenia możliwość zastosowania tej techniki do zdobienia broszy, 

  planuje formę wyrobu, 

  projektuje wzór ornamentu, 

  planuje rozmieszczenie koloru, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia, 

  uczeń wykonuje projekt broszy w formie rysunku, 

  uczeń kończy pracę. 

6.  Uczeń porządkuje stanowisko pracy. 
7.  Dokonuje prezentacji materiału 
8.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny zajęć. 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Przygotuj projekt bransolety zdobionej techniką emalii z zastosowaniem barw zimnych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5.1. Podstawowe zasady kompozycji. Materiały do projektowania 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotuj album na temat materiałów stosowanych do wykonywania projektów wyrobów. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  wyciąć ze  starych  podręczników,  gazet,  bądź wykonać  zdjęcia  następujących  przyborów 

do  rysowania:  ołówków  serii  H,  ołówków  serii  B,  kredek  rysunkowych,  zestawu  pędzli, 
piórka kreślarskiego, tuszu kreślarskiego, gumki do ścierania, 

2)  wkleić  przygotowane  rysunki,  bądź  zdjęcia  do  albumu  wykonując  opisy  pod 

poszczególnymi  zdjęciami  lub  wycinkami    przeznaczenia  materiałów  używanych  do 
projektowania, 

3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  sprawdzić  poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania  uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  album lub brulion w twardej oprawie, 

  wycinki lub zdjęcia przyborów używanych do projektowania, 

  klej do papieru, 

  nożyczki, 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Zorganizuj wystawę na temat projektów biżuterii o kompozycji symetrycznej. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić czasopisma i albumy o tematyce jubilerskiej, 
2)  wybrać z nich odpowiednie projekty, 
3)  skopiować je przy użyciu kserokopiarki, 
4)  nakleić zdjęcia na kartki bloku technicznego, 
5)  podpisać zdjęcia, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  czasopisma, albumy o tematyce jubilerskiej, 

  kserokopiarka, 

  blok techniczny, 

  nożyczki, 

  klej, 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeanalizuj i określ rodzaj kompozycji na wybranych wyrobach. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z projektami, 
2)  przeanalizować projekty, 
3)  rozpoznać rodzaj kompozycji, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania  uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  wyroby, 
–  notatnik i przybory do pisania. 
 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. Projektowanie wyrobów złotniczych

 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaprojektuj broszę o kompozycji symetrycznej

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować przybory i stanowisko do rysowania, 
2)  przeanalizować zasady kompozycji symetrycznej, 
3)  określić kształt i wielkość broszy, 
4)  określić formę broszy, 
5)  zaprojektować broszę, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania  uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  przybory do rysowania, 
–  blok rysunkowy formatu A4. 
 
Ćwiczenie 2 

Narysuj  kompozycję  płaską  dynamiczną  na  pasku  bloku  technicznego,  a  następnie 

uformuj z niej bransoletę na ramię. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować pasek kartki z bloku technicznego odpowiedniej szerokości i długości, 
2)  przygotować stanowisko i przybory do rysowania, 
3)  zaprojektować ornament, 
4)  narysować ornament, 
5)  ukształtować z paska bransoletę, 
6)  skleić brzegi, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny, 
–  nożyce, 
–  przybory do rysowania, 
–  taśma klejąca. 
 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotuj w wosku projekt pierścionka. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować narzędzia, materiały i stanowisko pracy, 
2)  zaplanować formę pierścionka, 
3)  wykonać rzeźbę w wosku, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania  uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  półfabrykat pierścionka z wosku, 
–  szpatułki i łopatki. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj projekt pierścionka zdobionego techniką granulacji. 
  

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować przybory i stanowisko do rysowania, 
2)  przeanalizować technikę zdobienia granulacją, 
3)  ocenić możliwość zastosowania tej techniki do zdobienia czaszy pierścionka, 
4)  zaplanować formę wyrobu, 
5)  zaprojektować wzór ornamentu, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

6)  zaprojektować wielkość kulek użytych do zdobienia, 
7)  narysować projekt pierścionka, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  przybory do rysowania, 
–  blok rysunkowy formatu A4. 
 
Ćwiczenie 5 

  Wykonaj projekt broszy zdobionej techniką filigranu. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować przybory i stanowisko do rysowania, 
2)  przeanalizować technikę zdobienia filigranem, 
3)  zaplanować formę wyrobu, 
4)  zaprojektować broszę, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 
 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  przybory do rysowania, 
–  blok rysunkowy formatu A4. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3.  Podstawowe  zasady  perspektywy  zbieżnej.  Podstawowe 

wiadomości z kolorystyki 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj broszę zdobioną techniką niello stosując barwy kontrastowe biel i czerń.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować materiały i stanowisko do rysowania, 
2)  zaprojektować kształt i wielkość broszy, 
3)  zaprojektować kształt rysunku zdobiącego broszę, 
4)  zaprojektować powierzchnię przeznaczoną do zdobienia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  przybory do rysowania, 

–  blok rysunkowy formatu A4. 

  lektura z pozycji 7. 

 

Ćwiczenie 2  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Zaprojektuj kolczyki zdobione techniką emalii z zastosowaniem barw ciepłych i zimnych. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko i przybory do rysowania, 
2)  przeanalizować technikę zdobienia z użyciem emalii, 
3)  zaprojektować kształt i wielkość kolczyków, 
4)  określić miejsca zdobienia, 
5)  określić kształt rysunku, 
6)  dobrać kolory użyte do wzoru rysunku, 
7)  zaprojektować technikę wypełnienia emalią rysunku, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania –  uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  przybory do rysowania, 

–  blok rysunkowy formatu A4. 

  lektura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj  cukiernicę  zdobioną  techniką  inkrustacji  z  zastosowaniem  barw 

monochromatycznych. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i przybory do rysowania, 
2)  przeanalizować technikę zdobienia inkrustacją, 
3)  zaprojektować kształt i wielkość cukiernicy, 
4)  zaprojektować miejsce zdobienia na płaszczyźnie przykrywki do cukiernicy, 
5)  zaprojektować kształt motywu zdobniczego, 
6)  określić  rodzaj  metalu  z  którego  będzie  wykonana  cukiernica  i  metalu  o  kontrastowym 
 

kolorze    do wykonania zdobienia, 

7)  zaprojektować technikę wykonania tego zdobienia, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania –  uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  przybory do rysowania, 

  blok rysunkowy formatu A4. 

  lektura z rozdziału 7. 

  
Ćwiczenie 4 

Zorganizuj wystawę własnych projektów. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić wszystkie wykonane przez siebie projekty, 
2)  opisać je, 
3)  posegregować wg techniki wykonania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania –  uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  projekty, 

  przybory do rysowania, 

  blok rysunkowy formatu A4. 

 
Ćwiczenie 5 

Na  podstawie  projektów  wyrobów  z  czasopism  i  albumów  przygotuj  wystawę „Projekty 

brosz z elementami zdobniczymi wykonanymi różnymi technikami”. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w lekturze projekty brosz, 
2)  skserować je przy użyciu kserokopiarki, 
3)  rozpoznać elementy zdobnicze, 
4)  posegregować projekty według technik, jakimi je wykonano, 
5)  opisać rysunki, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania –  uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

blok, 

 

nożyczki, 

 

albumy i czasopisma o tematyce złotniczej, 

 

kserokopiarka. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej    „Projektowanie  wyrobów 
złotniczo-jubilerskich” 

 
Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 –  14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 –  20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

– 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

   Plan Testu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zadania 

 
 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić rodzaj rysunku 
sporządzanego w celu 
zanotowania pomysłu 
wykonania wyrobu 

2. 

Nazwać rodzaj 
kompozycji skupiającej 
uwagę na środku 
płaszczyzny 

3. 

Określić rodzaj 
kompozycji sprawiającej 
wrażenie ruchu 

4. 

Zdefiniować pojęcie 
kształtu 
 
 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli 
prawidłowo zdefiniował pojęcie, 
użył pojęcia „forma”. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5. 

Określić, od czego zależy 
funkcja wyrobu 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli 
wymienił różne funkcje wyrobów 
jubilerskich i ich zastosowanie. w 
tym uwzględnił wyroby 
korpusowe i wyszczególnił 
funkcje które mogą pełnić 
(użytkowe, dekoracyjne, do 
napojów). 

6. 

Określić zasadę 
rysowania  
z wykorzystaniem 
perspektywy zbieżnej 

…oddalające się… 

7. 

Określić wymóg 
wykonania modelu w 
wosku 

8. 

Określić na jakim etapie 
projektowania określamy 
technikę wykonania 
wyrobu 

 
…przed…po… 

9. 

Określić, czym jest 
ornament. 

10. 

Określić cechy projektów 
pozwalające 
zidentyfikować ich 
twórcę. 

Uczeń wykonał zadanie jeżeli 
wymienił 5 z 6 głównych cech 
charakterystycznych: 

 

rodzaj używanych metali 

szlachetnych, 

 

rodzaj kamieni używanych do 

celów zdobniczych, 

 

wielkość projektowanych 

przedmiotów, 

 

techniki zdobnicze stosowane 

przy wykonywaniu, 

 

kształt i forma przedmiotu, 

 

uznawanie nadrzędności 

kształtu    i kompozycji 
plastycznej nad tworzywem). 

11. 

Wymienić materiały 
plastyczne używane do 
projektowania 
przestrzennego. 

Uczeń wykonał zadanie jeżeli 
wymienił modelinę, gips, glinę  
i wosk. 

12. 

Określić, co nazywamy 
perspektywą. 

…płaszczyźnie…głębi… 

13. 

Wymienić barwy ciepłe. 

Uczeń wykonał zadanie jeżeli 
wymienił barwy czerwoną, 
pomarańczową, żółtą i ich 
pochodne. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

14. 

Określić, jaką barwę 
utworzy połączenie 
kolorów czerwonego i 
niebieskiego. 

15. 

Opisać czynniki 
konieczne do ustalenia 
przed wykonaniem 
projektu wyrobu. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie jeżeli 
wymienił: 
–  przeznaczenie i funkcję 

wyrobu, 

–  formę wyrobu, 
– 

wielkość wyrobu, uzależnioną 

wstępnie od zaplanowanej formy, 
–  dobór motywów zdobniczych, 
–  technikę wykonania, 
– 

materiały, których użyjemy do 

wykonania wyrobu, 
– 

sposób i technikę wykonania 

projektu, 
– 

zasady wykonania rysunków 

projektu. 

16. 

Wykonać w 
perspektywie linearnej  
rysunek odręczny 
łańcuszka składającego 
się  
z okrągłych ogniw. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli 
prawidłowo wykonał rysunek. 

17. 

Wykonać projekt 
bransolety  
w formie rysunku 
odręcznego. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli 
prawidłowo wykonał rysunek. 

18. 

Zaprojektować element 
wyrobu zdobiony 
techniką grawerowania. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli 
prawidłowo wykonał rysunek. 

19. 

Narysować fragment 
wyrobu  
o układzie swobodnym. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli 
prawidłowo wykonał rysunek. 

20. 

Narysować dwa 
jednakowe przedmioty w 
perspektywie kulisowej. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli 
prawidłowo wykonał rysunek. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących projektowania wyrobów złotniczo-jubilerskich. 
5.  Zadania: 1, 2, 3, 8, 9, 14 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź jest 

prawidłowa; zadania 6, 7, 12 są to zadania z luką, w zadaniach 4, 5, 10, 11, 13, 15 należy 
udzielić  krótkiej  odpowiedzi.  W  zadaniach  16,  17,  18,  19,  20  wykonaj  odpowiedni 
rysunek. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Aby zanotować pomysł wykonania wyrobu złotniczo-jubilerskiego, wykonujemy projekt: 

a)  przekrojowy, 
b)  złożeniowy, 
c)  odręczny, 
d)  techniczny. 
 

2.  Kompozycja skupiająca uwagę na środku płaszczyzny to kompozycja: 

a)  centralna, 
b)  środkowa, 
c)  otwarta, 
d)  symetryczna. 
 

3.  Kompozycja na którą patrząc odnosimy wrażenie ruchu to kompozycja: 

a)  centralna, 
b)  statyczna, 
c)  dynamiczna, 
d)  zamknięta. 
 

4.  Wyjaśnij pojęcie kształtu. 
 
5.  Określ, od czego zależy funkcja wyrobu. 
 
6.  Wykonując  rysunek  w  perspektywie  zbieżnej  ……………………  przedmioty 

przedstawiamy jako coraz większe, co powoduje wrażenie głębi. 

 
7.  Wykonując model w wosku do odlewania,  musimy uwzględnić: 

a)  sposób wykończenia wyrobu, 
b)  rodzaj użytych kamieni, 
c)  wykonanie kanałów odlewniczych, 
d)  masę wyrobu. 
 

8.  Technikę wykonania wyrobu ustalamy ……… lub ………. wykonaniu jego projektu. 
 
9.  Ornament jest: 

a)  techniką zdobienia, 
b)  formą zdobienia, 
c)  rodzajem grawerowania, 
d)  rodzajem emalii. 
 

10. Wymień cechy i elementy projektu mogące pozwolić na zidentyfikowanie jego twórcy. 
 
11. Określ, jakich materiałów plastycznych używamy do projektowania przestrzennego. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

12. Przedstawiania  przedmiotów  przestrzennych  na  ……………  tak,  aby  wywoływały 

wrażenie  …………  nazywamy perspektywą. 

 
13. Wymień barwy ciepłe. 
 
14. Mieszając barwę czerwoną z niebieską otrzymamy barwę: 

a)  zieloną, 
b)  fioletową, 
c)  żółtą, 
d)  czarną. 
 

15. Wymień czynniki, które należy ustalić przed przystąpieniem do projektowania wyrobu. 
16. Wykonaj  w  perspektywie  linearnej  rysunek  odręczny  łańcuszka  składającego  się  

z okrągłych ogniw. 

17. Wykonaj projekt bransolety w formie rysunku odręcznego. 
18. Zaprojektuj element wyrobu zdobionego techniką grawerowania. 
19. Narysuj fragment ornamentu o układzie swobodnym. 
20. Narysuj dwa jednakowe przedmioty w perspektywie kulisowej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Projektowanie wyrobów złotniczo-jubilerskich” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
 

 

Nr 
zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

 

14 

 

15 

 

 

16 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

17 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 

 

 

 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Razem: 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej
    „Projektowanie  wyrobów 
złotniczo-jubilerskich” 

 
Test składa się z 20 zadań:  

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  -  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan Testu

           

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zadania 

 
 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić nazwę rysunku 
wykonanego z użyciem 
przyborów kreślarskich 
oddający wiernie kształty, 
wymiary i budowę 
wyrobu. 

2. 

Określić nazwę 
kompozycji,  
w której lewa i prawa 
strona nie różnią się od 
siebie lub są do siebie 
bardzo podobne. 

3. 

Określić rodzaj 
kompozycji sprawiającej 
wrażenie równowagi, 
niezmienności  
i spokoju. 

4. 

Zdefiniować pojęcie bryły. 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
prawidłowo 

zdefiniował 

pojęcie. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

5. 

Wymienić popularne 
techniki wykonywania 
ornamentów. 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił 5 z 8: 

  ażur, 

  grawerowanie, 

  niello, 

  metaloplastykę, 

  filigran, 

  granulację, 

  emalię, 

  inkrustację. 

6. 

Określić zasadę rysowania  
z wykorzystaniem 
perspektywy zbieżnej. 

…zbliżające się … 

7. 

Określić od czego zależy 
funkcja przedmiotu. 

…przeznaczenia… 

8. 

Określić na czym polega 
ustalenie formy wyrobu. 

9. 

Określić ornamentu, w 
którym motywy zdobnicze 
są zestawione dowolnie. 

10. 

Wymień materiały służące 
do projektowania 
przestrzennego. 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił 

metody 

projektowania w 

  modelinie, 

  gipsie, 

  glinie. 

11. 

Wymienić narzędzia 
używane  do kształtowania 
materiałów plastycznych 
przy  projektowaniu 
przestrzennym. 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił: 

  szpatułki, 

  nakładacze, 

  rylce. 

12. 

Określić rodzaj 
perspektywy służącej do 
odtwarzania przedmiotów 
trójwymiarowych na 
płaszczyźnie. 

…zbieżna… 

13. 

Wymienić barwy zimne 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 

barwy 

barwy 

zieloną,  niebieską,  fioletową  i 
ich pochodne. 

14. 

Określić jaką barwę 
utworzy połączenie kolory 
żółtego  
i niebieskiego. 

15. 

Wyjaśnij czym jest i w 
jakim celu wykonujemy 
rysunek odręczny. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
zdefiniował  pojęcie  rysunku 
odręcznego  i  wyjaśnił  jego 
przeznaczenie. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

16. 

Wykonać rysunek 
odręczny łańcuszka 
składającego się  
z okrągłych ogniw przy 
użyciu techniki 
intensywności kresek. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo wykonał rysunek. 

17. 

Wykonać projekt wisiora  
w formie rysunku 
odręcznego. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo wykonał rysunek. 

18. 

Zaprojektować element 
wyrobu zdobiony techniką 
granulacji. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo wykonał rysunek. 

19. 

Narysować fragment 
ornamentu o układzie 
zraportowanym. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo wykonał rysunek. 

20. 

Narysować przedmiot  
w perspektywie zbieżnej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo wykonał rysunek. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących projektowania wyrobów złotniczo-jubilerskich. 
5.  Zadania:  1,  2,  3,  8,  9,  14  są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  i  tylko  jedna  odpowiedź 

jest  prawidłowa;  zadania  6,  7,  12  są  to zadania z  luką, w zadaniach  4,  5,  10, 11,  13,  15 
należy udzielić krótkiej odpowiedzi. W zadaniach 16, 17, 18, 19, 20 wykonaj odpowiedni 
rysunek. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rysunek  wykonany  z  użyciem  przyborów  kreślarskich  oddający  wiernie  kształty, 

wymiary i budowę wyrobu to rysunek: 
a)  poglądowy, 
b)  złożeniowy, 
c)  odręczny, 
d)  techniczny. 
 

2.  Kompozycje, w której lewa i prawa strona nie różnią się od siebie lub są do siebie bardzo 

podobne to kompozycja: 
a)  zamknięta, 
b)  asymetryczna, 
c)  symetryczna, 
d)  rytmiczna. 
 

3.  Kompozycja na którą patrząc, odnosimy wrażenie równowagi, niezmienności i spokoju to 

kompozycja: 
a)  centralna, 
b)  asymetryczna, 
c)  dynamiczna, 
d)  statyczna. 
 

4.  Wyjaśnij pojęcie „bryły”. 
 
5.  Wymień jakie znasz techniki wykonywania ornamentów. 
 
6.  Wykonując 

rysunek 

perspektywie 

zbieżnej 

…………………. 

przedmioty 

przedstawiamy jako coraz większe, co powoduje wrażenie głębi. 

 
7.  Funkcja wyrobu zależy od  …………………  jakie będzie miał pełnić wyrób. 
 
8.  Ustalenie formy wyrobu polega na ustaleniu: 

a)  techniki wykonania, 
b)  rodzaju zdobienia, 
c)  kształtu, 
d)  materiału z jakiego wykonamy wyrób. 
 

9.  Ornament, w którym motywy zdobnicze zestawione są dowolnie, to ornament: 

a)  zamknięty, 
b)  swobodny, 
c)  dowolny, 
d)  wolny. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

10. Wymień rodzaje projektowania przestrzennego. 
 
11. Jakich  narzędzi  używamy  do  kształtowania  materiałów  plastycznych przy  projektowaniu 

przestrzennym? 

 
12. Perspektywa  ……………..  służy  do  odtwarzania  trójwymiarowych  przedmiotów  na 

dwuwymiarowej płaszczyźnie. 

 
13. Wymień barwy zimne. 
 
14. Mieszając barwę żółtą z niebieską otrzymamy barwę: 

a)  czerwoną, 
b)  fioletową, 
c)  zieloną, 
d)  czarną. 
 

15. Wyjaśnij, czym jest i w jakim celu wykonujemy rysunek odręczny. 
16. Wykonaj  rysunek  odręczny  łańcuszka  składającego  się  z  okrągłych  ogniw  przy  użyciu 

techniki intensywności kresek.  

17. Wykonaj projekt wisiora w formie rysunku odręcznego. 
18. Zaprojektuj element wyrobu zdobionego techniką granulacji. 
19. Narysuj fragment ornamentu o układzie zraportowanym. 
20. Narysuj przedmiot w perspektywie zbieżnej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
”Projektowanie wyrobów złotniczo-jubilerskich” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
 
 

Nr 
zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

 

14 

 

15 

 

 

16 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

17 

 

 

 

 

 

 

 

18 

 

 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

 

 

 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

7. LITERATURA

    

 

 

 

1.   Badora  K.  i  Waszkiewicz  S.:  Rysunek  zawodowy  dla  ślusarza  wyrobów  artystycznych. 

Wydawnictwa Szkolne i pedagogiczne, Warszawa 1976 

2.   Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN, Warszawa 1989 
3.   Katalog  Museum  of  the  Ethnography  of  the  peoples  of  the  Usrr  Jewellery.  Aurora  Art 

Publishers, Leningrad, 1988 

4.   Knobloch M.: Polska biżuteria, Ossolineum 1980 
5.   Kubalska-Sulkiewicz  K.:  Słownik  terminologiczny  sztuk  pięknych,  PWN,  Warszawa, 

1997 

6.   Złotnik Zegarmistrz Nr.3/10 Rok III/89 
 
 
Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.