background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

          NARODOWEJ 

 

 

 

 

Antoni Korsak 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z1.06 

 

 

 

 

 

 
Poradnik dla nauczyciela  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

 

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
Jerzy Kubica 
Franciszek Olczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Antoni Korsak 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W.Pietkiewicz 
 

 

Korekta: 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Naprawa  wyrobów 
złotniczo-jubilerskich”  731[06].Z1.06  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu złotnik-jubiler. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Organizowanie stanowiska pracy przy wykonywaniu napraw 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Ustalanie uszkodzeń wyrobu i możliwości naprawy. 

Dorabianie uszkodzonych lub brakujących elementów 

13 

          5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Sporządzanie oraz dobór stopów i lutów do napraw 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Wykuwanie kamieni jubilerskich 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5. Zmniejszanie i powiększanie obrączek i pierścionków 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

24 

7. Literatura 

39 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.WPROWADZENIE 

 
 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 

 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 

 

praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 
 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  

samodzielnej  pracy  uczniów,  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  
wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 

 
W rozdziale tym zamieszczono również: 

  plan tekstu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z1 

„Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich”. 

Moduł 731[06].Z1 

Montaż i obróbka wykańczająca 

wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy montażu 

 i obróbce wykańczającej wyrobów  

złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.02 

Montaż wyrobów złotniczych. 

731[06].Z1.06 

Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.04 

Mechaniczne metody obróbki  

wykańczającej. 

731[06].Z1.05 

Chemiczne i elektromechaniczne 

 metody obróbki wykańczającej. 

731[06].Z1.03 

Oprawianie kamieni jubilerskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych, 

  przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżnianiać maszyny i urządzenia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

  stosować  przepisy  bhp  podczas  montażu  i  obróbki  wykańczającej  wyrobów  

 

złotniczo-jubilerskich, 

  montować wyroby złotnicze, 

  oprawiać kamienie jubilerskie, 

  stosować mechaniczne metody obróbki wykańczającej, 

  stosować chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zastosować zasady bhp i ochrony przeciwpożarowej podczas naprawy wyrobu, 

 

zorganizować 

stanowisko 

do 

napraw 

wyrobów 

zgodnie 

wymaganiami  

 

technologicznymi, zasadami ergonomii, przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

rozróżnić techniki wykonania wyrobów złotniczo-jubilerskich, 

 

skopiować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

 

scharakteryzować technologię napraw wyrobów złotniczo-jubilerskich, 

 

ocenić uszkodzenia wyrobów i możliwości dokonania naprawy, 

 

określić właściwości i zastosowanie materiałów stosowanych do napraw wyrobów, 

 

określić narzędzia i urządzenia stosowane do napraw wyrobów, 

 

określić zasady użytkowania narzędzi i urządzeń stosowanych do napraw wyrobów, 

 

odczytać dokumentację technologiczną w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, 

 

ocenić stan techniczny narzędzi i urządzeń oraz przeprowadzić bieżące konserwacje, 

 

sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

 

zebrać i dokonać selekcji odpadów metali szlachetnych, 

 

wykonać podstawowe naprawy wyrobów złotniczo-jubilerskich, 

 

ocenić jakość wykonanych prac, ujawnić przyczyny powstawania wad. 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich  731[06].Z1 
Jednostka modułowa: Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich  731[06].Z1.06 
 
Temat: Wymiana uszkodzonej szyny w pierścionku bez kamienia. 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  odpowiedniego  profilu  i  długości  
szyny, oraz polerowania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wymierzyć odpowiednią długość szyny i wygiąć ją zgodnie z wzorem, 

  lutować wstawkę szyny, 

  polerować, szlifować. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:
 180 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  stanowisko złotnicze, 

  urządzenia do topienia, 

  palnik, 

  lut, 

  szlifierka, 

  polerka. 

 
Przebieg  zajęć: 
1. Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4. Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia. 
5. Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń określa stopień uszkodzenia pierścionka, 

  przygotowuje materiały i urządzenia do wykonania naprawy, 

  nauczyciel sprawdza dobór materiałów, narzędzi i urządzeń do wykonania ćwiczenia, 

  uczeń przygotowuje profil szyny, 

  lutuje szynę do pierścionka, 

  przeprowadza czynności wykańczające, 

  nauczyciel udziela wskazówek w celu właściwego wykonania ćwiczenia. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8. Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 
 

Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  przygotuj  informacje  dotyczące  urządzeń,  którymi  posługiwałeś 

się podczas naprawy pierścionka. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród uczniów dotyczącej zdobytych  

umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ................................................................. 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł: Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich 731[06].Z1 
Jednostka modułowa: Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich  731[06]Z1.06 
 
Temat: Wymiana zużytych łapek przy oprawie kamienia. 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  oceny  uszkodzenia  wyrobu  i  możliwości  
wykonania  naprawy,  doboru  materiałów,  narzędzi  i  urządzeń  stosowanych  do  napraw  
wyrobów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

  dobrać materiały i narzędzia do wykonywania ćwiczenia, 

  wymienić uszkodzoną łapkę, 

  wykuć i oprawić kamień, 

  szlifować i polerować wyrób po naprawie. 

 
Materiał nauczania – uczenia się:
 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualne. 

 
Czas:   
180 minut 
Środki dydaktyczne: 

  stanowisko robocze, 

  profile do kształtowania materiału na łapki, 

  piłka do cięcia, 

  palnik,  

  lut do napraw, 

  szlifierka, polerka, 

  suwmiarka. 

 
Przebieg zajęć: 
1. Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5. Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń przygotowuje materiały i urządzenia do wykonania naprawy, 

  nauczyciel sprawdza dobór materiałów, narzędzi i urządzeń do wykonania ćwiczenia, 

  uczeń przygotowuje profil łapek, 

  lutuje łapkę do oprawy, 

  przeprowadza czynności wykańczające, 

  nauczyciel udziela wskazówek w celu właściwego wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.  

 

Zakończenie zajęć 

 

wnioski, 

 

podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  przygotuj  informacje  dotyczące  urządzeń,  którymi  posługiwałeś 

się podczas naprawy pierścionka. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.Organizowanie  stanowiska  pracy  podczas  wykonywania  

napraw 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Przygotuj narzędzia i materiały potrzebne do wymiany szyny w pierścionku. 

 

 

 

  Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
          
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

  Uczeń powinien: 

1)  dobrać szczypce kształtowe, 
2)  przygotować piłkę do cięcia, 
3)  przygotować trzpień miarowy, 
4)  przygotować urządzenia do szlifowania i polerowania, 
5)  przygotować narzędzia do czyszczenia,  
6)  przygotować odpowiedni profil szyny, 
7)  przygotować lut i lutówkę do procesu lutowania,  
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się : 

    pokaz z objaśnieniem,  

    ćwiczenia praktyczne 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

płytka z węgla drzewnego lub szamotowa, 

 

palnik, wlewaki i złom metalu, 

 

luty do napraw, lutówka, 

 

piłka ręczna do metali, 

 

szczypce kształtowe, pęseta, 

 

szlifierka z wałkiem giętkim, 

 

polerka i pasty polerskie, 

 

czyszczarka ultradzwiękowa. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dobierz narzędzia do lutowania  łańcuszka. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać narzędzia do wycięcia uszkodzonego fragmentu łańcuszka, 
2)  dobrać urządzenia i narzędzia do lutowania, 
3)  przygotować urządzenie do bębnowania 
4)  zaprezentowac wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

płytka z węgla drzewnego lub szamotowa, 

 

lupa jubilerska, 

 

pęseta, 

 

luty do napraw, lutówka, 

 

cążki do wycinania ogniw, 

 

bęben z płynem i wsadem czyszczącym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

5.2. Ustalanie uszkodzeń wyrobu i możliwości naprawy. 
 

    Dorabianie uszkodzonych lub brakujących elementów 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

 Uzupełnij na rysunku brakujący ornament na obrączce pierścionka. Zachowaj stylistykę formy.  

 

 

Rys. 1. 

 

    Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  uzupełnić na rysunku brakujące elementy pierścionka, 
2)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
3)  dokonać oceny estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 
       Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

szkicownik formatu A3, 

 

ołówki różnej twardości (H, HB, B), 

 

gumka. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

Ćwiczenie 2 
 

Ustal miejsce uszkodzenie łańcuszka i napraw go. 

 

Wskazówki do realizacji  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie obejrzeć uszkodzony wyrób, 
2)  określić rodzaj uszkodzenia wyrobu, 
3)  przygotować elementy do lutowania, 
4)  zlutować, 
5)  oszlifować i wypolerować lutowane elementy i cały wyrób, 
6)  wyczyścić wyrób w czyszczarce lub myjce ultradźwiękowej, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

uszkodzony łańcuszek, 

 

płytka z węgla drzewnego lub szamotowa, 

 

lupa jubilerska, 

 

palnik, 

 

pęseta, 

 

lut do napraw, lutówka, 

 

szlifierka, 

 

polerka, 

 

czyszczarka. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj z metalu kopię wyrobu złotniczego. 

 
 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć i przeanalizować możliwość wykonania detalu, 
2)  wykonać rysunek modelu w skali 1:1, 
3)  przygotować materiały i narzędzia niezbędne do wykonania kopii, 
4)  wykonać model, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

5)  zaprezentować wyrób, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanej kopii. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model do skopiowania, 

 

płytka z węgla drzewnego lub szamotowa, 

 

lupa jubilerska, 

 

przyrządy kreślarskie, 

 

przyrządy traserskie, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

piłka jubilerska, 

 

frezy kształtowe, 

 

pilniki i iglaki kształtowe, 

 

szlifierka, 

 

polerka. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Wymień oprawę pełną w pierścionku. 

 
 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować blachę o odpowiednich parametrach, 
2)  ukształtować kastelek, 
3)  wyjąć kamień z pierścionka, 
4)  usunąć uszkodzony kastelek z pierścionka, 
5)  zlutować nowy kastelek z pierścionkiem, 
6)  oszlifować i wypolerować wlutowany kastelek, 
7)  osadzić kamień w nowym kastelku, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

płytka z węgla drzewnego lub szamotowa, 

 

palnik, wlewaki i złom metali, 

 

nożyce i piłka do cięcia blachy, 

 

suwmiarka, rysik i przymiar kreskowy, 

 

szczypce kształtowe, 

 

lutdo napraw, lutówka, 

 

pęseta, 

 

polerka, 

 

myjka bębnowa bądź elektromagnetyczna, 

 

przyrządy do oprawiania kamieni. 

 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj  rysunek  brakującej  części  zapadkowej  zapięcia  szufladowego  na  podstawie 

elementu, w który jest wsuwana. 

 

Wskazówki do realizacji  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć istniejący element zapięcia, 
2)  zaprojektować brakujący fragment wyrobu, 
3)  przeanalizować funkcjonalność zaprojektowanej części zapięcia, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

element zapięcia, 

 

szkicownik formatu A4, 

 

ołówek, 

 

ekierka, 

 

gumka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

Ćwiczenie 6 

Dorób zawieszenie do kolczyka. 
 
Wskazówki do realizacji  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć zawieszenie w drugim kolczyku, 
2)  dobrać odpowiednią średnicę drutu, 
3)  wygiąć zawieszenie na wzór istniejącego i zapiłować końcówkę drutu, 
4)  wypolerować wykonany element, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia 

 

się pokaz z objaśnieniami,  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kolczyki, 

 

suwmiarka, 

 

drut, 

 

szczypce płaskie, 

 

szczypce kształtowe, 

 

nożyce, 

 

pilnik, 

 

polerka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

5.3. Sporządzanie oraz dobór stopów i lutów do napraw 
 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1  
 

Sporządź 10 gram stopu złota próby 0, 585 barwy czerwonej z czystego złota. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznac uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  znać definicję próby złota 0,585, 
2)  dobrać składniki stanowiące domieszki metali i wyliczyć ich masy, 
3)  sporządzić ligurę, 
4)  stopić czysty metal i ligurę, 
5)  wykonać wlewek, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

 

notatnik i przybory do pisania, 

 

kalkulator, 

 

waga jubilerska, 

 

próbki metali, 

 

palnik jubilerski, 

 

wlewaki, 

 

tygiel z pałką grafitową, 

 

literatura z punktu 7. 

 

Ćwiczenie 2 

 Sporządź lut dla złota próby 0, 585. 
 
 Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznac uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

   

 

Uczeń powinien: 

1)  skorzystać z tabeli sporządzania lutów,  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

2)  dobrać wagowo masy potrzebnych metali, 
3)  sporządzić ligurę z metali nieszlachetnych potrzebnych do obniżenia temperatury stopu, 
4)  stopić domieszki w taki sposób, aby zapobiec wyparowaniu metali o niskiej temperaturze  

topnienia, 

5)  stopić czysty metal i ligurę, 
6)  wlać stopione metale do wlewaka, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
8)  sprawdzić jakość lutu, dokonać  oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

literatura z punktu 7, 

 

metale do topienia, 

 

waga jubilerska, 

 

nożyce do cięcia metali, 

 

palnik jubilerski, 

 

tygle do topienia, grafit do mieszania, 

 

wlewak. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Sprawdź próbę stopu złota (0,583) na kamieniu probierczym. 

  
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować próbkę oraz kamień probierczy do badania, 
2)  dokonać narysu na kamieniu probierczym badaną próbką, 
3)  dokonać narysu na kamieniu probierczym dobranej próbki z iglicy probierczej, 
4)  przygotować odpowiednią ciecz probierczą, 
5)  sprawdzić cieczą probierczą intensywność trawienia obu narysów, 
6)  wyciągnąć wnioski z przeprowadzonego badania, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
                                                                                                           
       Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

próbka stopu do badania, 

 

kamień probierczy, 

 

ciecze probiercze, 

 

iglice probiercze, 

 

lupa jubilerska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

 

5.4. Wykuwanie kamieni jubilerskich 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1  

Wykuj kamień osadzony w łapkach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  umieścić przedmiot na ryglu w imadle, lub na płytce ołowianej, 
2)  dobrać narzędzia do wykuwania kamieni, 
3)  wykuć kamień, 

 

4)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

kamień oprawiony w łapki, 

 

rygiel, 

 

imadło, 

 

zestaw wykuwaczy, 

 

młotek, 

 

piłka. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykuj kamień osadzony w kastelku. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  unieruchomić przedmiot z wykuwanym kamieniem, 
2)  dobrać odpowiednie wykuwacze, 
3)  wykuć kamień, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

ćwiczenia praktycze, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

  Środki dydaktyczne: 

 

 

kamień oprawiony w kastelek, 

 

imadło obrotowe, 

 

młotek, 

 

zestaw wykuwaczy, 

 

imak drewniany lub metalowy, 

 

rygiel. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

 

5.5. Zmniejszanie i powiększanie obrączek i pierścionków

 

 

5.5.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 
 

Powiększ obrączkę o przekroju półsoczewkowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić do jakiego rozmiaru należy powiększyć obrączkę, 
2)  dobrać  rolkę  jeżeli  powiększasz  na  powiększarce  poziomej  lub  powiększyć  na  trzpieniu  

dzielonym (od środka), 

3)  powiększyć obrączkę, 
4)  oszlifować i wypolerować obrączkę, 
5)  sprawdzić numer obrączki, 
6)  dokonać oceny pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się.  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

obrączki miarowe, 

 

obrączka do powiększenia, 

 

bolec miarowy, 

 

szlifierka, 

 

polerka. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Zmniejsz  przez  wycięcie obrączkę grawerowaną. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

techniki wykonania i zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  zmierzyć wielkość obrączki, 
2)  wyliczyć wielkość wycięcia z uwzględnieniem powtarzającego się wzoru, 
3)  zlutować miejsce styku, 
4)  sprawdzić wielkość obrączki na sworzniu miarowym, 
5)  dokonać samooceny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

 

obrączka do zmniejszenia, 

 

bolec miarowy, 

 

obrączki miarowe, 

 

suwmiarka, 

 

palnik złotniczy,  

 

młotek drewniany, 

 

szlifierka i polerka, 

 

piłka do cięcia 

 

literatura z punktu 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Powiększ  obrączkę  grawerowaną,  diamentowaną  lub  łączoną  z  różnych  kolorów  stopów 

złota 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

techniki wykonania i zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1) 

ustalić rozmiar, do którego należy powiększyć obrączkę, 

2) 

stosując  powiększarkę  z  trzpieniem  dzielonym  obustronnie  naciągać  na  trzpień,  aż  do   

 uzyskania oczekiwanej wielkości, 

3) 

odpuścić obrączkę w razie potrzeby, 

4) 

uwzględnić, że taki rodzaj obrączki można powiększyć tylko o 1-2 numery, 

5) 

sprawdzić wielkość i wypolerować obrączkę, 

6) 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

7) 

dokonać samooceny ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

powiększarka z trzpieniem dzielonym, 

 

obrączka do powiększenia, 

 

palnik złotniczy, 

 

bolec miarowy, 

 

obrączki miarowe, 

 

polerka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Naprawa  wyrobów  złotniczo-
jubilerskich” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

 

zadania 1- 10 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 11- 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.

 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań-  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

 

 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić  niezbędny  przyrząd  do 
badania probierczego. 

2. 

Określić dobór narzędzi. 

3. 

Wymienić 

składniki 

lutów  

jubilerskich. 

Uczeń  prawidłowo  wykonał  zadanie  
jeżeli  wymienił  3  z  4  składników 
(miedź, cynk, kadm, nikiel). 

4. 

Dobrać materiały  
i narzędzi do polerowania. 

... szczotki, palec filcowy, pasty … 

5. 

Określić zastosowanie lutówek. 

6. 

Wyjaśnić pojęcie kastelek. 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli  użył 
sformułowania 

„pełna 

oprawa 

kamienia”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 

7. 

Określić skalę Mohsa. 

8. 

Podać  metody  naprawy  zużytych  
elementów. 

...wymieniając 

na 

nowe 

… 

 oblutowując … 

9. 

Określić  zakres  prób  stopu  złota 
 badanych 

na 

kamieniu 

probierczym. 

10. 

Wymienić  kamienie  odporne  na 
zniszczenie 

wysokiej 

temperaturze. 

11. 

Określić 

metodę 

naprawy 

wyrobów łańcuszkowych. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

 jeżeli: 

  wymienił  narzędzia  potrzebne  do 

wykonania naprawy, 

  wymienił  materiały  potrzebne  do 

wykonania naprawy, 

  opisał kolejność czynności. 

12. 

Określić 

rodzaj 

powiększarki 

 używanej 

do 

zwiększania 

obrączek grawerowanych. 

PP 

... z trzpieniem dzielonym…. 

13. 

Określić 

kolory 

lutów 

stosowanych do napraw złota. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie,  

jeżeli  wymienił  3  kolory  (żółty, 
czerwony, biało srebrny). 

14. 

Opisać 

proces 

zmniejszenia 

obrączki. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał  zadanie 
 jeżeli  wymienił  prawidłową  kolejność  
czynności,  opisał  sposób  działania  
zmniejszarki. 

15. 

Obliczyć średnią prób. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał  zadanie 
 jeżeli: 

 

wykonał potrzebne działania, 

 

podał prawidłowy wynik. 

16. 

Określić 

metodę 

naprawy 

przetartego uszka w wisiorku. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał  zadanie  
jeżeli: 

 

wymienił  narzędzia  potrzebne  do 

wykonania naprawy, 

 

wymienił  materiały  potrzebne  do 

wykonania naprawy, 

    opisał kolejność czynności. 

17. 

Określić 

metodę 

zmniejszenia 

 obrączki grawerowanej. 

PP 

...wycięcia… 

18. 

Podać 

sposoby 

wykuwania 

kamieni  
z oprawek w łapkach. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

 jeżeli podał 2 sposoby: 

 

odgięcie jednej lub kilku łapek, 

 

nadpiłowanie łapki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

 

19. 

Opisać  proces  i  sposób  wymiany 
oprawy pełnej. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

 jeżeli 

wymienił 

prawidłową 

 kolejność 

czynności, 

wymienił 

niezbędne materiały i narzędzia.  

20. 

Obliczyć  proporcje  składników  
w stopie. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

 jeżeli wykonał potrzebne działania, 
podał prawidłowy wynik. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej   

jednotygodniowym   wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

 punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15.  Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących projektowania wyrobów złotniczo-jubilerskich. 
5.  Zadania: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 17 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna 

odpowiedź  jest  prawidłowa;  zadania  4,  11,  12,  13,  15,  19  są  to  zadania  z  luką,  
w  zadaniach  16,18,  należy  udzielić  krótkiej  odpowiedzi.  Zadanie  20    to  zadanie 
matematyczne – otwarte rozszerzonej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 10), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 11 – 20). 

9.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  któreś  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

    

Do wykonania badania probierczego niezbędny/a jest: 

      a) lidyt, 
      b) punktak, 
      c) lupa jubilerska, 
      d) kalkulator. 
 
2.  Do ręcznej obróbki skrawaniem użyjemy: 
       a) punktaka, 

b) wiertarki, 
c) pilnika, 
d) młotka. 
 

3.  Wymień metale nieszlachetne stosowane jako dodatki do sporządzania lutów  jubilerskich. 
 
4.  Do  obróbki  wykańczającej  obrączki  głądkiej  na  polerce  mechanicznej  potrzebne  są 

............................... i .............................. oraz ............................ polerskie. 

 
5.  Lutówki służą do: 

a) wytrawiania metalu, 
b) zapobiegania utleniania się metali, 
c) barwienia metalu, 
d) badania probierczego. 
 

6.   Wyjaśnij pojęcie kastelek. 
 
7.   W skali Mohsa maksymalną liczbą stopni jest: 

a) 4, 
b) 8, 
c) 10, 
d) 12. 
 

8.    Przetarte  uszko  w  wisiorku  lub  bransolecie  możemy  naprawić........................................ 

  lub ................................... starego. 

 
9.  Na kamieniu probierczym można badać próby stopu złota w zakresie: 

a) 0,333 – 0,585, 
b) 0,585 – 0,750, 
c) 0,750 – 0,960, 
d) 0,200 – 0,980. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

 

10.  Jakie kamienie  jubilerskie  można  poddawać działaniu wysokich  temperatur (powyżej 600 

stopni Celsjusza) bez większego ryzyka uszkodzenia? 
a) diament, 
b) malachit, 
c) korundy syntetyczne, 
d) kwarce. 

11.  Opisz  sposób  naprawy,  wymień  narzędzia  i  materiały  niezbędne  do  wykonania  naprawy 

rozerwanej bransoletki łańcuszkowej. 

 
12. Powiększarki ........................... używamy do zwiększania obrączki grawerowanej. 
 
13. Określ kolory lutów dla stopów złota. 
 
14. Opisz proces i sposób zmniejszenia obrączki o przekroju półokrągłym przy użyciu 
 

zmniejszarki. 

 
15.  Oblicz próbę stopu złota, jeżeli stopimy razem 4 gramy stopu złota próby  0,333  
 

  i  7,800 gramów stopu złota próby  0,750. 

 
16. Opisz sposób naprawy i wymień   materiały niezbędne do wykonania naprawy przetartego 

oczka w wisiorku. 

 
17.  Za pomocą  ……..  zmniejszamy obrączki grawerowane. 
 
18.  Opisz sposoby wykuwania kamieni w łapkach. 
 
19.  Opisz proces i sposób wymiany oprawy pełnej w pierścionku. 
 
20.  Oblicz, ile trzeba dodać srebra do 4 gram złota próby 0,750, aby otrzymać próbę 0,583. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

 
Imię i nazwisko

:............................................... 

 

„Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 

 

Numer  
pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

 

11 

 

 

12 

 

13 

 

 

 

14 

 

 

 

15 

 

 

 

16 

 

 
 

 

17 

 

 

 

18 

 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

 

19 

 

 

 

20 

 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

 

TEST 2  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej    ,,Naprawa  wyrobów  złotniczo-
jubilerskich” 

 
Test składa się z 20 zadań:  

 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań-  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Plan Testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

ce

lu

 

P

oz

io

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić narzędzie stosowane do 
obróbki mechanicznej. 

2. 

Określić narzędzie stosowane do 
obróbki ręcznej. 

3. 

Określić 

narzędzie 

do 

trasowania. 

4. 

Określić  materiały  i  narzędzia  
do lutowania łańcuszka. 

…palnikiem….lutem… 
 

5. 

Określić  narzędzie  do  pogiętej 
szyny pierścionka. 

6. 

Określić,  na  czym  wykonujemy 
 badania stopu złota. 

7. 

Wymień kamienie odporne na 
działanie ognia  
i związków chemicznych. 

8. 

Określić  metodę  powiększenia 
 obrączki płaskiej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

 

9. 

Dobrać  narzędzie  do  ustalenia 
numeru obrączki. 

10. 

Określić  metal  który  nie  jest 
składnikiem lutu dla srebra. 

11. 

Wymienić 

 

rodzaj 

oprawy 

kamieni  szlachetnych  o  dobrych 
właściwościach optycznych. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli  użył 

pojęcia „oprawa ażurowa”. 

12. 

Wymienić 

rodzaj 

oprawy 

kamieni ozdobnych.. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli  użył 

pojęcia “oprawa w kasecie, kastlu”. 

13. 

Określić  metodę  powiększania  
pierścionków. 

PP 

...użyciu zwiększraki…wstawkę… 

14. 

Wymienić  metal  nie  stosowany 
jako 

domieszka 

do 

metali 

szlachetnych. 

PP 


 

15. 

Określić 

zawartość 

metali  

w stopie. 

PP 

…0,585….0,415 

16. 

Opisać 

proces 

lutowania 

łańcuszka. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

 jeżeli: 

 

wymienił 

prawidłowa 

 kolejność czynności 

 

wymienił  narzędzia  potrzebne  do 

wykonania zadania 

17. 

Wymienić 

główny 

składnik 

ligury stopu złota barwy żółtej. 

PP 

18. 

Wymienić  metale,  które obniżają 
temperaturę lutu. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie,  

jeżeli wymienił cynk i kadm. 

19. 

Określić zastosowanie boraksu. 

PP 

… utlenianiu się … 
 

20. 

Obliczyć  proporcje  zawartości 
metali w stopie. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał  zadanie 
 jeżeli: 

 

wykonał 

potrzebne 

działania, 

 

podał prawidłowy wynik. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej 
 

jednotygodniowym   wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  zasadami  

punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15.  Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących projektowania wyrobów złotniczo-jubilerskich. 
5.  Zadania: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 17 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna 

odpowiedź  jest  prawidłowa;  zadania  4,  11,  12,  13,  15,  19  są  to  zadania  z  luką,  
w  zadaniach  16,18,  należy  udzielić  krótkiej  odpowiedzi.  Zadanie  20    to  zadanie 
matematyczne – otwarte rozszerzonej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 10), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 11 – 20). 

9.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  któreś  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

 

Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Do obróbki mechanicznej służy/ą: 

a) czyszczarka ultradźwiękowa, 
b) szczypce, 
c) piłka ręczna, 
d) papier ścierny. 
 

2.  Do obróbki ręcznej służy: 

a) pęseta, 
b) zmniejszarka, 
c) płytka szamotowa, 
d) polerka. 
 

3.  Do trasowania służy: 

a) cyrkiel, 
b) imak, 
c) pęseta, 
d) ciągadło. 
 

4.  Aby zlutować łańcuszek, należy posłużyć się ........................... oraz ........................ do  
 

napraw. 

 
5.  Prostowanie pogiętych szyn pierścionka lub obrączki odbywa się przy pomocy: 

a) palnika, 
b) kowadełka, 
c) młotka i sworznia, 
d) imadła. 
 

6.  Badanie stopów złota metodą porównawczą wykonuje się na: 

a) węglu drzewnym, 
b) płytce stalowej, 
c) kamieniu probierczym, 
d) klinie złotniczym. 
 

7.  Bez  prawdopodobieństwa  uszkodzenia  można  umieszczać  w  ogniu  i  związkach 
 

chemicznych: 
a) bursztyn, 
b) korund syntetyczny, 
c) malachit,  
d) perła. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

 

8.  Obrączkę płaską powiększa się poprzez: 

a) klepanie, 
b) rozciąganie rolką, 
c) grzanie, 
d) walcowanie. 
 

9.  Numer obrączki ustalamy: 

a) suwmiarką, 
b) przymiarem, 
c) bolcem miarowym, 
d) cyrklem. 
 

10.  Składnikiem lutu dla srebra nie może być: 

a) cynk, 
b) kadm, 
c) pallad, 
d) srebro. 
 

11.  Jaki  rodzaj  oprawy  jest  stosowany  przy  kamieniach  szlachetnych  o  dobrych 
 

właściwościach optycznych? 

 
12.  Jaki rodzaj oprawy jest stosowany przy kamieniach ozdobnych? 
 
13.  Powiększenie pierścionków odbywa się poprzez ............................... albo           

przez..................................... szyny pierścionka. 

 
14.  Który z wymienionych metali nie stanowi domieszki do stopów metali szlachetnych? 

a) miedź, 
b) cyna, 
c) nikiel, 
d) pallad. 
 

15.  Stop  złota  próby  0,585  zawiera  ………………  czystego  złota  i  ………………..   

domieszek.  

 
16. Opisz proces lutowania łańcuszka. 
 
17. W celu otrzymania stopu złota barwy żółtej używamy ligury złożonej w głównej części z: 

a) miedzi, 
b) platyny, 
c) srebra, 
d) palladu. 
 

18. Wymień metale, które obniżają temperaturę topnienia lutu. 
 
19. Boraks zapobiega ………… metali w procesie topienia. 
 
20. Oblicz, jaką próbę stopu złota otrzymamy po stopieniu 2,300 g. stopu złota próby 0,750 i 
 

6,300 g. stopu złota próby 0,333. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko

:............................................... 

 

„Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich” 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania. W zadaniu 20 wykonaj 
obliczenia i podaj prawidłowy wynik 

 

Numer  
pytani

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 
 
 

 

12 

 
 
 
 
 

 

13 

 
 
 
 
 
 

 

14 

 

15 

 
 
 
 

 

16 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

 

17 

 

18 

 
 
 
 

 

19 

 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 

 

Razem:   

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

 

7.LITERATURA 

 

 

1.  Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN , Warszawa 1989 
2.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
3.  Knobloch M.: Metaloplastyka.WNT, Warszawa 1976 
4.  Knobloch M.: Polska biżuteria. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1980 
5.  Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1990 
6.  Poradnik  egzaminacyjny  dla  kandydatów  na  czeladników  i  mistrzów  w  rzemiośle 

złotnictwo. HwiU „LIBRA” Warszawa 1981 

7.  Poradnik  egzaminacyjny  w  rzemiośle  złotnictwo.  Centralny  Związek  Rzemiosła,  

Warszawa  1981 

8.  Samek J.: Polskie złotnictwo. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1988 
9.  Samek J.: Polskie rzemiosło artystyczne.WaiF, Warszawa 1984  
10.  Zastawniak F.:  Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 
 

 

Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

 

www.pat-rodent.com.