background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
         NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Mirosław Muraszkowski  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Rozróżnianie maszyn i urządzeń stosowanych  
w złotnictwie i jubilerstwie 
731[06].O1.06 

 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela  
 

 

 

 

 

 

 
 

 
 

 
 
 
 

 

 
Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

 

   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci:  
Antoni Korsak 

 

Piotr Korsak 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Jerzy Laskowski 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
Korekta: 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Rozróżnianie 
maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  złotnictwie  i  jubilerstwie”  731[06].O1.06  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu złotnik-jubiler. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Źródła prądu elektrycznego. Dokumentacja 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Maszyny i urządzenia do cięcia, skrawania i kształtowania 

13 

          5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Maszyny i urządzenia do obróbki mechanicznej i galwanotechnicznej 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Maszyny  i  urządzenia  do  obróbki  cieplnej.  Automaty  do  produkcji  łańcuszków,  

bransolet i zapięć 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6. Sprawdzian osiągnięć ucznia 

18 

7. Literatura 

33 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela  „Rozróżnianie  maszyn  i  urządzeń 

stosowanych  w  złotnictwie  i  jubilerstwie”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06].  
W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności     

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 
 

Formy  organizacyjne  prac  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy  uczniów,  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i 
umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem 
zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 
 
W rozdziale tym podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].O1 

„Podstawy złotnictwa i jubilerstwa”. 

731[06].O1 

Podstawy złotnictwa i jubilerstwa. 

731[06].O1.01 

Rozpoznawanie wyrobów złotniczych 

pochodzących z różnych okresów historycznych. 

731[06].O1.02 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska. 

731 [06].O1.04 

Posługiwanie się  

dokumentacją techniczną. 

731[06].O1.03 

Rozpoznawanie podstawowych 

materiałów stosowanych  

w złotnictwie i jubilerstwie. 

731[06].O1.05 

Projektowanie wyrobów 

 złotniczo-jubilerskich. 

731[06].O1.06 

Rozróżnianie maszyn  

i urządzeń stosowanych  

w złotnictwie  
i jubilerstwie. 

731[06].O1.07 

Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić elementy, zespoły i mechanizmy maszyn, 

 

posłużyć się dokumentacją konstrukcyjną maszyn i urządzeń, 

 

posłużyć się Dokumentacją Techniczno-Ruchową, 

 

wyjaśnić  działanie  podstawowych  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  złotnictwie  

i jubilerstwie, 

 

określić sposoby zapobiegania przedwczesnemu zużyciu maszyn i urządzeń, 

 

określić zasady eksploatacji i bieżącej konserwacji maszyn i urządzeń, 

 

określić  zasady  bhp  podczas  użytkowania  maszyn  urządzeń  stosowanych  w  złotnictwie  

i jubilerstwie, 

 

posłużyć się PN oraz katalogami wyrobów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCEARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ................................................................. 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   Podstawy złotnictwa i jubilerstwa 731[06].O1 
Jednostka modułowa: „Rozróżnianie  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  złotnictwie  
i jubilerstwie” 731[06].O1.06 
 
Temat:  Wyjaśnienie  przyczyn  przedwczesnego  zużycia  i  uszkodzenia  maszyny    bądź 
urządzenia.
 
Cel  ogólny:  Określenie  sposobów  zapobiegania  przedwczesnemu  zużyciu  i  uszkodzeniu 
maszyny bądź urządzenia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować  przyczyny  przedwczesnego  zużycia  i  uszkodzenia  maszyny  bądź 

urządzenia, 

  określić  sposoby  zapobiegania  przedwczesnego  zużycia  i  uszkodzenia  maszyny  bądź 

urządzenia. 

 
Metody nauczania – uczenia się:
 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualne. 

 
Czas
: 90 minut 
Środki dydaktyczne: 

  instrukcja eksploatacji dowolnego urządzenia, 

  urządzenie złotniczo-jubilerskie, 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń zapoznaje się z treścią instrukcji eksploatacji urządzenia, 

  uczeń,  na  podstawie  rozdziałów  dotyczących  transportu,  instalacji,  sposobu 

 

uruchomienia,  sposobu  obsługi  (wykonywania  pracy),  sposobu  obsługi  technicznej, 

 

charakteryzuje zasady poprawnego użytkowania urządzenia, 

  uczeń  opisuje,  jakie  skutki  może  spowodować  nieprzestrzeganie  zasad  poprawnego 

 

użytkowania urządzenia, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

  uczeń  określa  i  opisuje,  jakie  mogą  być  przyczyny  przedwczesnego  zużycia  

 

i uszkodzenia maszyny bądź urządzenia, 

  nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania zadania, 

  uczeń rozcina formę. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
 
8.    Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.    Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 

 

Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 

Praca domowa 
 

Na podstawie literatury przygotuj informacje dotyczące skutków niewłaściwej eksploatacji 

urządzeń. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

  

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród uczniów dotyczącej zdobytych 

umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   Podstawy złotnictwa i jubilerstwa 731[06].O1 
Jednostka modułowa:  „Rozróżnianie  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  złotnictwie  
i jubilerstwie” 731[06].O1.06 
 
Temat:  Rozpoznawanie  podstawowych  zespołów  i  mechanizmów  stosowanych  
w prasie hydraulicznej z napędem elektrycznym.
 
Cel 

ogólny

Kształtowanie 

umiejętności 

rozróżniania 

elementów, 

zespołów  

i mechanizmów maszyny. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozróżniać  podstawowe  elementy,  zespoły  i  mechanizmy  w  prasie  hydraulicznej  

z napędem elektrycznym. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:
 

 90 minut. 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcja eksploatacji, 

  prasa hydrauliczna. 

 
Przebieg zajęć: 
1. Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4. Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia. 
5. Przebieg ćwiczenia: 

   uczeń  zapoznaje  się  z  treścią  instrukcji  eksploatacji  prasy  hydraulicznej  z  napędem 

elektrycznym, 

   na  podstawie  rozdziału  dotyczącego  budowy  maszyny,  uczeń  wymienia  poszczególne 

elementy, zespoły i mechanizmy maszyny, 

   uczeń wskazuje poszczególne elementy, zespoły i mechanizmy maszyny, 

   nauczyciel omawia poprawność wykonywania ćwiczenia, 

   uczeń opisuje funkcje poszczególne elementów, zespołów i mechanizmów maszyny. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 

Na podstawie literatury przygotuj informacje dotyczące parametrów technicznych różnego 

rodzaju pras hydraulicznych (maksymalna siła nacisku, prędkość posuwu tłoka, prześwit). 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
    

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety ewaluacyjnej  wśród uczniów dotyczącej zdobytych   

umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5.     ĆWICZENIA 

 
5.1.  Źródła  prądu  elektrycznego.  Dokumentacja  maszyn  

i urządzeń 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

  Omów instalację elektryczna w pracowni złotniczo-jubilerskiej. 
 

 

  Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
          
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaj instalacji elektrycznej istniejącej w pracowni (rodzaj prądu i ilość faz), 
2)  wskazać poszczególne elementy instalacji, 
3)  omówić rolę poszczególnych elementów instalacji , 
4)  wymienić elementy zabezpieczeń przeciwporażeniowych, 
5)  wskazać izolację elementów instalacji i omówić jej rolę, 
6)  wskazać otwór gniazda bądź bolec, do którego doprowadzona jest żyła uziemiająca,  
7)  omówić rolę uziemienia, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    pokaz z objaśnieniem,  

    ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

instalacja elektryczna. 

 
Ćwiczenie 2 

  Wyjaśnij  możliwe  przyczyny  przedwczesnego  zużycia  bądź  uszkodzenia  walcarki  

i przedstaw sposoby im zapobiegania. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
          
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)   zapoznać  się  z  treścią  rozdziału  instrukcji  eksploatacji  walcarki  dotyczącego 

  przeznaczenia urządzenia, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

2)   zapoznać  się  z  treścią  rozdziału  instrukcji eksploatacji walcarki dotyczącego prawidłowej 

  eksploatacji urządzenia, 

3)   zapoznać  się  z  treścią  rozdziału  instrukcji  eksploatacji walcarki  dotyczącego okresowych 

  przeglądów i konserwacji urządzenia, 

4)   na  podstawie  uzyskanych  wiadomości  omówić  możliwe  przyczyny  przedwczesnego 

  zużycia bądź uszkodzenia  walcarki, 

5)   na  podstawie  uzyskanych  wiadomości  omówić  sposoby  dokonywania  okresowych 

  przeglądów,  

6)   na  podstawie  uzyskanych  wiadomości  wskazać  punkty  wymagające  okresowej 

  konserwacji, 

7)   dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    pokaz z objaśnieniem,  

    ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja eksploatacji walcarki, 

 

walcarka. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2. Maszyny i urządzenia do cięcia, skrawania i kształtowania 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Określ podstawowe zespoły i mechanizmy nożyc rolkowych napędzanych elektrycznie 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  treścią  rozdziału  oraz  instrukcją  eksploatacji  dotyczącą  budowy  nożyc 

rolkowych napędzanych elektrycznie, 

2)  wskazać zespół rolek tnących, 
3)  wskazać mechanizm napędowy,  
4)  opisać funkcje  poszczególnych zespołów i mechanizmów, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

       
Środki dydaktyczne: 

  nożyce rolkowe napędzane elektrycznie, 

  instrukcja eksploatacji nożyc rolkowych napędzanych elektrycznie. 

 
Ćwiczenie 2 
 

  Określ podstawowe zespoły i mechanizmy prasy hydraulicznej z napędem elektrycznym. 

 

  Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

  Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  treścią  rozdziału  oraz  instrukcją  eksploatacji  dotyczącą  budowy  prasy 

hydraulicznej z napędem elektrycznym, 

2)  wskazać siłownik, 
3)  wskazać silnik, 
4)  wskazać przewody hydrauliczne,  
5)  wskazać klatkę, 
6)  opisać funkcję  poszczególnych zespołów i mechanizmów, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

  Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

   ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

       
Środki dydaktyczne: 

 

prasa hydrauliczna z napędem elektrycznym, 

 

instrukcja eksploatacji prasy hydraulicznej z napędem elektrycznym. 

 
Ćwiczenie 3 

  Określ podstawowe zespoły i mechanizmy walcarki napędzanej elektrycznie. 

 

  Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

  Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  treścią  rozdziału  oraz  instrukcją  eksploatacji  dotyczącą  budowy  walcarki  

  napędzanej elektrycznie, 

2)  wskazać zespół (zespoły) walców, 
3)   wskazać mechanizm napędowy, 
4)   wskazać zespół przenoszenia napędu 
5)   opisać funkcję  poszczególnych zespołów i mechanizmów, 
6)   dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

       
Środki dydaktyczne: 

 

walcarka napędzana elektrycznie, 

 

instrukcja eksploatacji walcarki napędzanej elektrycznie. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

5.3. 

Maszyny 

urządzenia 

do 

obróbki 

mechanicznej  

 

 

i galwanotechnicznej 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1  

  Określ podstawowe zespoły i mechanizmy polerko-szlifierki stołowej i omów ich funkcje. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

       Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

 
1)  zapoznać  się  z  treścią  rozdziału  oraz  instrukcję  eksploatacji  dotyczącą  budowy  

polerko-szlifierki stołowej, 

2)  wskazać silnik, 
3)  wskazać trzpień do mocowania materiałów polerskich,  
4)  wskazać system filtrujący, 
5)  opisać funkcję  poszczególnych zespołów i mechanizmów, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

polerko-szlifierka stołowa, 

 

instrukcja eksploatacji polerko-szlifierki stołowej. 

 
Ćwiczenie 2  

  Omów ręczny zestaw napędowy. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  nazwać poszczególne elementy zestawu , 
2)  omówić rolę poszczególnych elementów w zestawie, 
3)  prawidłowo połączyć poszczególne elementy zestawu, 
4)  omówić sposób posługiwania się zestawem,  
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

silnik, 

 

nożny regulator obrotów, 

 

wałek giętki, 

 

prostnica, 

 

przewody elektryczne, łączące. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

5.4.

 

Maszyny i urządzenia do obróbki cieplnej 

 

5.4.1.Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Określ podstawowe elementy budowy ręcznego palnika gazowego. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  treścią  rozdziału  instrukcji  eksploatacji  dotyczącego  budowy  ręcznego 

palnika gazowego, 

2)  wskazać korpus z uchwytem, 
3)  wskazać zawór,  
4)  wskazać dyszę, 
5)  wskazać otwory napowietrzające, 
6)  wskazać wąż doprowadzający gaz, 
7)  opisać funkcję  poszczególnych zespołów i mechanizmów, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda projektów. 

 
 

  Środki dydaktyczne: 

 

ręczny palnik gazowy, 

 

instrukcja eksploatacji ręcznego palnika gazowego. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozróżnianie  maszyn  
i urządzeń stosowanych w złotnictwie i jubilerstwie” 

 

Test składa się z 20 zadań:  

 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań 

 uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

  dopuszczający –  za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny –   za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry  –   za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel Operacyjny 

K

at

ego

ria

 

C

elu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić  miejsce,  w  którym  powstaje 
mieszanina  tlenu  z  gazem  w  palniku 
gazowo-tlenowym. 

2. 

Określić 

czynność, 

jaką 

należy 

wykonać  w  celu  uzyskania  bardziej 
intensywnego  płomienia  w  palniku 
gazowym. 

3. 

Określić 

mieszaninę 

gazów 

powstających  w  wyniku  elektrolizy 
wody w urządzeniu zasilającym palnik. 

4. 

Określić, czym są termopary. 

5. 

Określić, 

elementem 

czego 

jest 

suwnica. 


 

6. 

Określić  napięcie  pomiędzy  żyłami 
fazowymi w instalacji trójfazowej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

7. 

Określić urządzenie służące do zmiany 
wysokości napięcia sieciowego. 

8. 

Określić, czym jest siłownik. 

9. 

Określić, czym jest bezpiecznik. 

10.  Określić 

substancję 

służącą 

do 

wytworzenia 

gazów 

ochronnych  

w piecu do wyżarzania. 

11.  Określić 

dokument 

zawierający 

kompletne informacje o urządzeniu. 

12.  Określić, 

jakim 

urządzeniu 

elementem tnącym jest taśma. 

…pile taśmowej… 

13.  Określić rodzaj nożyc. 

…nieruchomy…poruszany… 

14.  Określić, czego elementem jest anoda. 

15.  Opisać 

zasadę 

działania 

nożyc 

rolkowych 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił 

układ 

dwóch 

współpracujących 

ze 

sobą 

rolek,  opisał  je  oraz  wyjaśnił 
sposób  wykonywania  cięć  za 
pomocą nożyc rolkowych. 

16.  Określić 

przyczyny 

zużycia  

i uszkodzenia maszyny. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
prawidłowo  wymienił  9  z  12 
najczęstszych 

przyczyn 

przedwczesnego 

zużywania 

się i uszkodzeń maszyny. 

17.  Określić,  jak  należy  przygotować 

wsad  do  topienia  metali  po  rafinacji  
w piecach. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił  staranne  płukanie 
wsadu  i  neutralizacje  jego 
odczynu. 

18.  Wyjaśnić  budowę  i  zasady  działania 

galwanizerki kontaktowej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił  dwie  elektrody  oraz 
opisał 

zasadę 

działania 

galwanizerki kontaktowej. 

19.  Wymienić 

rodzaje 

szlifierek 

bezdotykowych  i  omówić  zasadę 
działania jednej z nich. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił 

polerko-szlifierki    

bębnowe, 

wirowe, 

magnetyczne, wibracyjne  oraz 
opisał 

zasadę 

działania 

wybranej. 

20.  Opisać  budowę  i  zasadę  działania 

prasy zębatkowej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił  tłok  z  naciętymi 
zębami  i  zębatkę  poruszaną 
dźwignią  oraz  prawidłowo 
opisał  zasadę  działania  prasy 
zębatkowej. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia sprawdzianu,  z  co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15.  Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących oprawiania kamieni jubilerskich.  
5.  Zadania:  1,  2,  3,  4,  5,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14  są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego 

i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadanie 6, jest to zadania z luką, w zadaniach 15, 
16, 17, 18, 19, 20, narysuj lub udziel krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

  I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

  II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie  odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1. Mieszanina tlenu z gazem podczas użytkowania palnika gazowo-tlenowego: 

a)  powstaje w przetwornicy po wygenerowaniu gazów, 
b) powstaje w palniku po doprowadzeniu składników osobnymi przewodami, 
c)  powstaje w mieszalniku gazowym po doprowadzeniu do niego gazów, 
d) nie zachodzi potrzeba wymieszania gazów. 
 

2. Podczas użytkowania ręcznego palnika gazowego, w celu uzyskania bardziej intensywnego
 

płomienia, należy: 
a) zwiększyć kaloryczność gazu, 
b) usunąć opaskę z otworów napowietrzających, 
c) rozgrzać palnik, 
d) pochylić dyszę palnika ku dołowi.\ 
 

3. Mieszanina gazów, która powstaje w wyniku elektrolizy wody w urządzeniu zasilającym 
 

palniki gazem, to mieszanina: 
a) propanu i tlenu, 
b) butanu i tlenu, 
c) acetylenu i tlenu, 
d) wodoru i tlenu. 
 

4. Termopary: 

a) służą do pomiaru stężenia oparów w piecu, 
b) służą do pomiaru wilgotności tygla, 
c) służą do pomiaru temperatur, 
d) są termostatami. 
 

 5. Suwnica jest elementem: 

a) ciągarki, 
b) walcarki, 
c) prasy, 
d) wiertarki. 
 

6. W Polsce, napięcie pomiędzy żyłami fazowymi w instalacji trójfazowej wynosi: 

a) 110 V, 
b) 230 V, 
c) 400 V, 
d) 420 V. 

 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

7. Do zmiany wysokości napięcia sieciowego służy: 

a)  prostownik, 
b) transformator, 
c)  akumulator, 
d) potencjometr. 
 

8. Siłownik jest mechanizmem prasy: 

a) zębatkowej, 
b) balansowej, 
c) hydraulicznej, 
d) mimośrodowej. 

9. Elementem instalacji elektrycznej odpowiedzialnym za odłączenie napięcia w przypadku 
 

zwarcia bądź przeciążenia jest: 
a) bezpiecznik, 
b) wyłącznik, 
c) gniazdo, 
d) wtyczka. 
 

10. Do wytworzenia atmosfery gazów ochronnych w piecu do wyżarzania wyrobów z metali 
 

szlachetnych używa się: 
a) kwasu siarkowego, 
b) amoniaku, 
c) kwasu azotowego, 
d) nadtlenku wodoru. 
 

11. Dokumentem zawierającym kompletne, wymagane prawem i niezbędne do prawidłowej    
 

obsługi, informacje o urządzeniu jest: 
a) arkusz oceny ergonomicznej, 
b) instrukcja eksploatacji urządzenia, 
c) deklaracja zgodności WE, 
d) ocena pod względem bhp. 
 

12. Elementem tnącym w …………………….. jest taśma. 
 
13. Urządzenie z dwoma współpracującymi ze sobą nożami z których jeden jest …………….. 
 

a drugi ……………………… za pomocą dźwigni nazywa się nożycami dźwigniowymi. 

 
14. Anoda jest elementem: 

a)  urządzenia galwanicznego, 
b)  szlifierki anodowej, 
c)  ciągarki, 
d)  pieca do wyżarzani wyrobów z metali szlachetnych. 

15. Opisz zasadę działania nożyc rolkowych. 
16. Wymień możliwe przyczyny uszkodzenia bądź przedwczesnego zużycia maszyny.  
17. Wyjaśnij, w jaki sposób należy przygotować wsad do topienia w piecach metali po  
 

rafinacji, aby uniknąć uszkodzenia elementów grzejnych. 

18. Opisz budowę i zasadę działania galwanizerki kontaktowej. 
19. Wymień rodzaje polerko-szlifierek bezdotykowych i omów zasadę działania jednej z nich. 
20. Opisz budowę i zasadę działania prasy zębatkowej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko

:............................................... 

 
„Rozróżnianie maszyn i urządzeń stosowanych w złotnictwie i jubilerstwie” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 
 
 

 

13 

 
 
 

 

14 

 

15 

 
 
 
 

 

16 

 
 
 
 

 

17 

 
 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

18 

 
 
 
 
 

 

19 

 
 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 

 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

TEST 2  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozróżnianie  maszyn  
i urządzeń stosowanych w złotnictwie i jubilerstwie” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1 punkt.  Za  złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań 

 uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan Testu 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi

 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel Operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

C

elu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić 

parametr, 

który 

nie 

charakteryzuje walcarki. 

2. 

Określić  gaz  najczęściej  używany  do 
palników w pracowniach złotniczych. 

3. 

Określić  temperaturę,  która  powstaje 
podczas spalania wodoru z tlenem. 

4. 

Określić 

element 

zabezpieczenia  

w gnieździe elektrycznym. 

5. 

Określić  element,  który  nie  wchodzi  

skład 

ręcznego 

zestawu 

napędowego. 

6. 

Określić urządzenie, które nie wchodzi 

skład 

zestawu 

galwanotechnicznego. 

7. 

Określić 

napięcie 

pomiędzy 

żyłą 

fazową i zerową. 

8. 

Określić  urządzenie  do  zmiany  prądu 
zmiennego na stały. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

9. 

Określić 

rodzaj 

szlifierko-polerki 

dotykowej. 

10.  Określić 

zastosowanie 

rolek 

nożycach rolkowych. 

11.  Określić 

urządzenie, 

którym 

używamy kulek ze stali nierdzewnej. 

…szlifierko-polerce… 

12.  Określić  ilość  przewodów  w  palniku 

na propan-butan i tlen. 

13.  Określić  sposób  lub  brak  chłodzenia 

piły taśmowej. 

14.  Określić  umiejscowienie  silnika  w 

wiertarce kolumnowej. 

15.  Określić 

przyczyny 

powstawania 

zagrożeń podczas eksploatacji maszyn. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 

5  z  7  przyczyn  zagrożeń 
mogących  wystąpić  podczas 
eksploatacji maszyn. 

16.  Opisać 

zasadę 

działania 

palnika 

wodoro-tlenowego. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wyjaśnił,  że  palnik  wodoro  - 
tlenowy 

zasila 

mieszanina 

tlenu 

wodorem, 

która 

powstaje 

urządzeniu 

podczas 

elektrolizy 

wody 

destylowanej 

oraz 

określił 

temperaturę  3300°C,  którą 
powoduje 

spalanie 

tlenu  

z wodorem. 

17.  Wyjaśnić  budowę  i  zasady  działania 

prasy balansowej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił  nagwintowany  tłok  i 
koło 

balansowe 

oraz 

prawidłowo  wyjaśnił  zasadę 
działania urządzenia. 

18.  Opisać 

elementy 

instalacji 

elektrycznej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  

  licznik, 

  bezpieczniki, 

  przewody, 

  gniazda wtykowe, 

  izolację. 

19.  Wyjaśnić  budowę  i  zasady  działania 

ciągarki. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  suwnicę  i  hak  do 
kleszczy  oraz  wskazał,  że aby 
przeciągnąć 

drut, 

należy 

przełożyć  go  przez  otwór 
przeciągadła 

uchwycić 

kleszczami, 

następnie 

uruchomić posuw uchwytu.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

20.  Wyjaśnić  zasady  działania  walcarki  z 

napędem elektrycznym. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wyjaśnił,  że  aby  uzyskać 
żądany  profil, należy umieścić 
materiał  pomiędzy  walcami  
i  wprawić  je  w  ruch  za 
pomocą  silnika  elektrycznego 
jedno-  lub  trójfazowego  oraz 
określił,  że  napęd  może  być 
przenoszony  z    silnika  na 
walce  poprzez  pasy  klinowe 
lub układ kół zębatych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15.  Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących oprawiania kamieni jubilerskich.  
5.  Zadania:  1,  2,  3,  4,  5,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14  są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego 

i  tylko  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa;  zadanie  6,  jest  to  zadania  z  luką,  w  zadaniach 
15, 16, 17, 18, 19, 20, narysuj lub udziel krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

  I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

  II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie  odpowiedzi  na  któreś  pytanie będzie  Ci  sprawiało  trudność,  to  odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

 

Powodzenia 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1. Podstawowym parametrem charakteryzującym walcarkę nie jest: 

a)  średnica walców, 
b) temperatura walców, 
c)  długość robocza walców,  
d) maksymalny rozstaw walców. 
 

2. Najczęściej stosowanym gazem w palnikach używanych w pracowniach złotniczych jest: 

a)  propan-butan 
b) argon, 
c)  acetylen, 
d) azot. 
 

3. Podczas spalania wodoru z tlenem zyskuje się maksymalne temperatury w granicach: 

a)  1000 – 1300, 
b) 2000 – 2300, 
c)  3000 – 3300, 
d) 4000 – 4300. 
 

4. Elementem zabezpieczenia przeciwporażeniowego w gnieździe elektrycznym jest styk: 

a)  fazowy, 
b) uziemiający, 
c)  zerowy, 
d) izolacyjny. 
 

5. W skład ręcznego zestawu napędowego nie wchodzi: 

a)  nożny regulator obrotów, 
b) przewód hydrauliczny, 
c)  prostnica, 
d) wałek giętki. 
 

6. W skład urządzenia galwanotechnicznego nie wchodzą: 

a)  przetwornik prądu, 
b) elektrody, 
c)  sekcja z wannami, 
d) powłoki galwanotechniczne. 
 

7. W Polsce, napięcie pomiędzy żyłą fazową i zerową wynosi: 

a)  110 V, 
b) 230 V, 
c)  400 V, 
d) 420 V. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

8. Do zmiany prądu zmiennego na stały służy: 

a)  prostownik, 
b) transformator, 
c)  akumulator, 
d) potencjometr. 
 

9. Urządzeniem dotykowym jest szlifierko-polerka: 

a)  wirowa, 
b) bębnowa, 

c)  magnetyczna, 
d)  stołowa. 

 

10. Rolki w nożycach rolkowych pełnią rolę elementów: 

a)  walcujących, 
b)  naprowadzających, 
c)  tnących, 
d)  napędowych. 
 

11. Kształtek ze stali nierdzewnej używa się jako wsadu w ....................... .bębnowej. 
 
12. Do palnika na propan-butan i tlen gazy doprowadzane są: 

a)  jednym przewodem, 
b)  dwoma przewodami, 
c)  trzema przewodami, 
d)  bezprzewodowo. 
 

13. Piła taśmowa: 

a)  posiada układ chłodzenia cieczą, 
b)  posiada układ chłodzenia powietrzem, 
c)  nie ma możliwości chłodzenia, 
d)  jest chłodzona lodem. 
 

14. W wiertarce kolumnowej silnik umieszczony jest: 

a)  w kolumnie, 
b)  w głowicy, 
c)  na stole roboczym, 
d)  nie posiada silnika. 
 

15. Wymień możliwe przyczyny powstawania zagrożenia bezpieczeństwa i higieny pracy pod
 

czas eksploatacji maszyny. 

16. Opisz zasadę funkcjonowania palnika wodoro-tlenowego. 
17. Opisz budowę i zasadę działania prasy balansowej. 
18. Opisz poszczególne elementy instalacji elektrycznej 
19. Opisz budowę i zasadę działania ciągarki 
20. Opisz zasadę działania walcarki z napędem elektrycznym 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko

:............................................... 

 

„Rozróżnianie maszyn i urządzeń stosowanych w złotnictwie i jubilerstwie” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 
 
 
 

 

16 

 
 
 
 

 

17 

 
 
 
 

 

18 

 
 
 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

19 

 
 
 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 
 
 

 

Razem:   

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

7. LITERATURA 

  
1.  Katalogi wyrobów firmy Avalon 
2.  Katalogi wyrobów firmy PAT 
3.  Katalogi wyrobów firmy W. Kociuba 
4.  Materiały reklamowe firmy Fasti Industrialne 
5.  Materiały reklamowe firmy Tovo Angelo & Figli