background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Tadeusz Kochanowski   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Kucie i tłoczenie blachy 
731[06].Z2.05 

 

 

 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

 

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
Mirosław Muraszkowski 
Jerzy Laskowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Antoni Korsak 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Kucie  

i tłoczenie blachy” 731[06].Z2.05 zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu  
złotnik-jubiler 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Materiały wsadowe do kucia. Narzędzia i urządzenia do kucia ręcznego 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Materiały do tłoczenia blach. Prasy do tłoczenia 

12 

          5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3. Instrukcje technologiczne 

13 

5.3.1. Ćwiczenia 

13 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

16 

7. Literatura 

30 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 
W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 
 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  

samodzielnej  pracy  uczniów,  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  
wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 

 

W rozdziale tym podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z2 

„Technologia obróbki plastycznej stosowana  

w procesach złotniczo-jubilerskich”

 

 

Moduł 731[06].Z2 

Technologia obróbki plastycznej stosowana  

w procesach złotniczo-jubilerskich

731[06].Z2.01 

Stosowanie przepisów bhp przy sporządzaniu 

stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych, 

ciągnionych, kutych i tłoczonych. 

731[06].Z2.02 

Sporządzanie stopów do obróbki plastycznej. 

731[06].Z2.03 

Walcowanie blach i profili. 

731[06].Z2.04 

Ciągnienie drutu i profili

731[06].Z2.05 

Kucie i tłoczenie blachy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych, 

  przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

  stosować 

przepisy 

bhp 

przy 

montażu 

obróbce 

wykańczającej 

wyroby  

złotniczo- jubilerskie, 

  montować wyroby złotnicze, 

  oprawiać kamienie jubilerskie, 

  stosować mechaniczne metody obróbki wykańczającej , 

  stosować chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej, 

  naprawiać wyroby złotniczo- jubilerskie, 

  stosować przepisy bhp przy sporządzaniu stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych, 

ciągnionych, kutych i tłoczonych, 

  sporządzać stopy do obróbki plastycznej, 

  walcować blachy i profile, 

  ciągnąć drut i profile. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  zastosować zasady bhp i ochrony przeciwpożarowej w procesach kucia i tłoczenia, 

  zorganizować  stanowisko  zgodne  z  wymaganiami  technologicznymi,  zasadami 

 

ergonomii, przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

  wykonać  zmianę  przekroju  półwyrobu  stosując  technikę  kucia  przy  użyciu  kowadła  

 

i młotka, 

  dobrać narzędzia do tłoczenia ręcznego wykrojów z blachy, 

  przeprowadzić proces tłoczenia blach na prasach. 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

  

 

Osoba prowadząca …………………………………….…… 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:    Technologia  obróbki  plastycznej  stosowana  w  procesach  złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z2 
Jednostka modułowa: „Kucie i tłoczenie blachy” 731[06].Z2.05 
 
Temat:  Wytłoczenie  elementu  pierścionka  na  matrycy  przy  zastosowaniu  prasy 
hydraulicznej. 
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  tłoczenia  blach  na  prasie,  doboru  materiałów  
i narzędzi do tłoczenia na prasie. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  prawidłowo dobrać matrycę, 

  prawidłowo dobrać materiał wsadowy, 

  ustawić odpowiednie ciśnienie prasy, 

  wykonać proces tłoczenia. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna 

 
Czas:
   90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  prasa hydrauliczna, 

  materiał wsadowy, 

  matryca. 

 
Przebieg  zajęć: 
1.   Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.   Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.   Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.   Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia. 
5.   Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń przygotowuje materiał do wykonania elementu pierścionka, 

  dobiera ciśnienie prasy, 

  układa element na matrycy, 

  ustawia matrycę pod prasą, 

  nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonanych czynności, 

  uczeń włącza prasę, 

  wykonuje tłoczenie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  podnosi tłok do góry, 

  wyjmuje tłoczony element z matrycy, 

  sprawdza dokładność wycisku. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.   Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  przygotuj  informacje  dotyczące  prasy,  którą  posługiwałeś  się 

wykonując ćwiczenie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych  umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:    Technologia  obróbki  plastycznej  stosowana  w  procesach  złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z2 
Jednostka modułowa: „Kucie i tłoczenie blachy” 731[06].Z2.05 
 
Temat: Wykonanie półkuli z blachy srebrnej. 
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  tłoczenia  ręcznego  wykrojów  z  blachy,  doboru 
materiałów i narzędzi do tłoczenia na prasie. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wykonać proces tłoczenia czaszy i półkuli, 

  dobrać odpowiednie punce otworów w kształtowniku  („ance”), 

  dobrać parametry materiału, 

  prawidłowo  dobrać średnicę wykrojnika. 

 
Materiał nauczania – uczenia się:
 

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualne. 

 
Czas:   
135 minut 
Środki dydaktyczne: 

  młotek, 

  wykrojniki o przekroju okrągłym, 

  „anka” i punce, 

  palnik, 

  pęseta, 

  naczynie do wytrawiania, 

  literatura z punktu 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.   Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.   Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń przygotowuje materiał, 

  dobiera odpowiedni rozmiar wykrojnika, 

  wykonuje krążek, 

  sprawdza twardość krążka, 

  w razie potrzeby wyżarza blachę, 

  dobiera odpowiednie gniazdo w kształtowniku i punce, 

  nauczyciel sprawdza prawidłowość doboru, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

  uczeń wklepuje krążek w gniazdo, 

  zmieniając kolejno gniazda i punce, wykonuje półkulę, 

  w razie potrzeby między kolejnymi zmianami wyżarza blachę. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.  
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  przygotuj  informacje  o  innych  profilach  kształtowników  niż 

wykorzystany w ćwiczeniu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 
 

 
 

 

 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Materiały wsadowe do kucia. Narzędzia i urządzenia do    
 

   kucia ręcznego 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj  stanowisko  pracy  do  formowania  płaskiego  z  blachy  srebrnej  o  określonej 

średnicy. 
 

 

 Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  
i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

          

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować płytę stalową, 
2)  przygotować blachę o odpowiednich parametrach w kształcie prostokąta, 
3)  przygotować odpowiednie nożyce, 
4)  dobrać narzędzia traserskie (cyrkiel i przymiar kreskowy), 
5)  przygotować młotki o płaskiej części roboczej, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

  narzędzia do trasowania, 

  narzędzia do kucia, 

  narzędzia do tłoczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2. Materiały do tłoczenia blach. Prasy do tłoczenia 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wytłocz elementy do pierścionka na matrycy przy zastosowaniu prasy hydraulicznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować materiał do wytłoczenia elementu pierścionka, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  dobrać ciśnienie robocze prasy, 
4)  ustawić matrycę pod prasą, 
5)  ułożyć  element  na  matrycy  tak,  aby  pokrywał  całą  objętość  wyciskanego  fragmentu 

pierścionka, 

6)  dokonać wycisku włączając prasę w kierunku tłoczenia, 
7)  włączyć prasę w kierunku górnym w celu podniesienia tłoka, 
8)  wyjąć element wytłaczany z matrycy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  prasa hydrauliczna, 

  matryca, 

  materiał do wytłaczania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.3.  Procesy  technologiczne.  Instrukcje  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj półkulę z blachy srebrnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować blachę do wykonania czaszy, 
2)  korzystając z wykrojnika, wykonać krążek o określonej średnicy, 
3)  sprawdzić twardość wykonanego krążka, 
4)  w razie potrzeby wyżarzyć blachę, 
5)  dobrać odpowiednie gniazdo w „ance”, 
6)  dobrać odpowiednią puncę, 
7)  ustawić „ankę” na odpowiednie twardym podłożu, 
8)  młotkiem wklepać krążek w półczaszę „anki”, 
9)  proces wyklepywania rozpocząć kilka otworów przed żądaną średnicą czaszy, 
10) zaprezentować efekt swojej pracy, 
11) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

  Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blacha, 

  młotek, 

  wykrojnik o przekroju okrągłym, 

  „anka”, 

  palnik, 

  pęseta, 

  naczynie z wodą. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj czaszę z blachy srebrnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować blachę do wykonania czaszy, 
2)  korzystając z wykrojnika, wykonać krążek o określonej średnicy, 
3)  sprawdzić twardość wykonanego krążka, 
4)  w razie potrzeby wyżarzyć blachę, 
5)  dobrać odpowiednie gniazdo w „ance”, 
6)  dobrać odpowiednią puncę, 
7)  ustawić „ankę” na odpowiednio twardym podłożu, 
8)  młotkiem wklepać krążek w półczaszę „anki”, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania –- uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blacha, 

  młotek, 

  wykrojnik o przekroju okrągłym wycinanych otworów, 

  „anka”, 

  palnik, 

  pęseta, 

  naczynie z wodą. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj operację wykrojenia krążka na prasie balansowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować blachę, 
2)  przygotować wykrojnik, 
3)  umieścić blachę w wykrojniku, 
4)  ustawić wykrojnik w prasie, 
5)  uruchomić koło zamachowe, 
6)  wykroić krążek, 
7)  wyjąć wykrojnik prasy, 
8)  wyjąć z wykrojnika pozostałą część blachy i wycięty krążek, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blacha, 

  wykrojnik, 

  prasa balansowa. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj operację wykrojenia krążka na prasie balansowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować blachę, 
2)  przygotować tłocznik, 
3)  zamocować górną część tłocznika w prasie, 
4)  ustawić dolną część tłocznika w prasie, 
5)  umieścić blachę w dolnej części tłocznika, 
6)  uruchomić koło zamachowe, 
7)  wygiąć blachę, 
8)  wyjąć blachę z tłocznika, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blacha, 

  tłocznik, 

  prasa balansowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej   „Kucie i tłoczenie blachy” 

 

Test składa się z 20 zadań: otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru z  których: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić,  w  jaki  sposób  nadajemy 
przedmiotom kształt w procesie kucia 

…zgniatanie  go  pomiędzy 
powierzchniami narzędzi… 

2. 

Określić 

podstawowe 

materiały 

wsadowe w procesie kucia 

3. 

Określić  narzędzie  używane  przy 
formowaniu ręcznym wgłębnym 

4. 

Określić modelator 

5. 

Określić funkcję „anki” 

…półkolistego kształtu… 

6. 

Wyjaśnić, czym jest tłoczność 

…przydatność materiału do… 

7. 

Określić,  co  nie  wpływa  na  kujność  
i tłoczność 

8. 

Określić,  jaki  jest  rodzaj  prasy 
balansowej 

9. 

Określić  jak  nazywamy  usunięcie 
nierówności i fałd w procesie kucia 

10.  Określić  jak  nazywa  się  proces  A 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

oddzielenia  wyrobu  od  materiału 
przez 

cięcie 

wzdłuż 

linii 

niezamkniętej 

11. 

Zdefiniować tłoczenie 

Uczeń  prawidłowo  wykonał 
zadanie, jeżeli wskazał, że jest 
to 

proces 

technologiczny 

obróbki  plastycznej  na  zimno 
lub  gorąco  blachy,  który 
obejmuje 

operacje 

cięcia  

i kształtowania. 

12. 

Wymienić 

materiały, 

jakich 

wykonane są młotki do kucia 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  3  materiały 
(drewno,  stal,  guma,  ołów, 
filc). 

13. 

Określić materiał, z jakiego wykonane 
są płytki do kucia 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli wymienił: 

  drewno, 

  ołów. 

14. 

Wymienić  podstawowe  grupy,  na 
jakie możemy podzielić tłoczenie 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  cięcie  oraz 
kształtowanie. 

15. 

Wymienić  rodzaje  tłoczenia  i  opisać 
jeden z nich 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  2  rodzaje  i 
opisał  jeden  przez  siebie 
wybrany. 

16. 

Opisać zasadę działania prasy ciernej 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

prawidłowo 

opisał 

zasadę działania prasy. 

17. 

Opisać  działanie  wybranej  prasy 
ręcznej 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

prawidłowo 

opisał 

sposób działania prasy. 

18. 

Wymienić 

podstawowe 

operacje 

cięcia i wyjaśnić, na czym polegają 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

rodzajów: 

odcinanie, 

wycinanie, 

dziurkowanie,  

przycinanie, 

okrawanie,  

nacinanie, 

rozcinanie,  

wygładzanie  i  wyjaśnił  na 
czym polegają. 

19. 

Opisać proces kształtowania blachy 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  niezbędne 
narzędzia  i  podał  prawidłowa 
kolejność czynności. 

20. 

Opisać 

proces 

technologiczny 

tłoczenia czaszy 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  niezbędne 
narzędzia  i  podał  prawidłową 
kolejność czynności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu  z co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

 punktowania. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych i przyczyn niskiego wyniku testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących kucia i tłoczenia blachy.  
5.  Zadania: 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź 

jest prawidłowa; zadania 1, 5, 6 są to zadania z luką, w zadaniach 11, 12, 13, 14, 15, 16, 
17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.  

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki   należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

  w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone  miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – poziom podstawowy – (zadania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy- (zadania 15–20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie  na  później  i  rozważ  ponownie,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności 
 mogą  Ci  przysporzyć  pytania  15–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  
pozostałe. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH   
 

1.

  Kucie  to  proces,  w  którym  poprzez………………….nadajemy  przedmiotowi  określony 

 

kształt. 

 
2.  Podstawowym materiałem wsadowym do kucia jest w jubilerstwie: 

a)  pręt, 
b)  drut, 
c)  blacha, 
d)  kątownik. 

 
3.  Przy formowaniu ręcznym wgłębnym używamy: 

a)  prasy, 
b)  klepadeł, 
c)  matryc, 
d)  zakuwaczy. 

 
4.  Modelatorem jest: 

a)  rysik, 
b)  stempel, 
c)  cyrkiel, 
d)  przymiar. 

 
5.  „Anka” służy do nadawania ……………………. krążkom. 
 
6.   Tłocznością nazywamy ……………. tłoczenia. 
 
7.  Na kujność i tłoczność nie wpływają: 

a)  właściwości mechaniczne, 
b)  skład chemiczny, 
c)  struktura powierzchni, 
d)  kształt młotka. 

 
8.  Prasa balansowa to prasa o napędzie: 

a)  nożnym, 
b)  ręcznym, 
c)  elektrycznym, 
d)  hydraulicznym. 

 
9.  Usunięcie nierówności i fałd w procesie kucia to: 

a)  fakturowanie, 
b)  zginanie, 
c)  ciąganie, 
d)  gładzenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

10. Całkowite oddzielenie wyrobu od materiału przez cięcie wzdłuż linii niezamkniętej to: 

a)  wycinanie, 
b)  dziurkowanie, 
c)  nacinanie, 
d)  odcinanie. 

 
11. Zdefiniuj tłoczenie. 
 
12. Określ, z jakich materiałów są wykonane młotki używane do kucia. 
 
13. Określ, z jakiego materiału wykonane są płyty używane w procesie kucia. 
 
14. Określ, na jakie podstawowe grupy możemy podzielić tłoczenie. 
 
15. Wymień rodzaje tłoczenia oraz opisz jeden z nich. 
 
16. Opisz zasadę działania prasy ciernej. 
 
17. Opisz działanie wybranej prasy ręcznej. 
 
18. Opisz, jakie znasz rodzaje cięcia i na czym polegają. 
 
19. Opisz proces kształtowania blachy. 
 
20. Opisz proces technologiczny tłoczenia czaszy. 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko

:............................................... 

 

„Kucie i tłoczenie blachy” 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 

 

Numer  

pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 
 
 
 

 

 

12 

 
 
 
 

 

 

13 

 
 
 
 

 

 

14 

 
 
 
 

 

 

15 

 
 
 
 

 

 

16 

 
 
 
 

 

 

17 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

18 

 
 
 
 

 

 

19 

 
 

 
 

 

 

20 

 
 
 
 
 

 

Razem: 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 
TEST 2  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej   „Kucie i tłoczenie blachy” 

 

Test składa się z 20 zadań: otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru z  których: 

  zadania 1 –14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 
 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić rodzaj kucia 

2. 

Określić 

sposób 

przygotowania 

materiału  wsadowego  do  procesu 
kucia 

3. 

Określić zastosowanie klepadła 

4. 

Określić,  jakiego  rodzaju  narzędziem 
jest wyciskacz 


 

5. 

Podać  zastosowanie  masy  asfaltowej 
przy 

kształtowaniu 

powierzchni 

zewnętrznych wyrobów korpusowych 

…wypełniania 

naczyń 

głębnych… 

6. 

Określić,  co  nazywamy  zabiegiem  w 
procesie tłoczenia 

…przy 

użyciu 

jednego 

przyrządu…jedna zmiana… 

7. 

Określić 

sposób 

likwidowania 

utwardzania  materiału  w  procesie 
kucia lub tłoczenia 

8. 

Określić 

siłę 

nacisku 

prasy 

zębatkowej 

9. 

Określić, jak nazywamy równomierne 
pokrycie płaszczyzny śladami uderzeń 
młotka lub modelatorów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

10.  Określić  jak  nazywamy  całkowite 

oddzielenie  wyrobu  od  materiału 
wzdłuż linii zamkniętej 

11.  Określić 

sposób 

przygotowania 

materiału  przed  przystąpieniem  do 
kucia lub tłoczenia 

Wytrawić materiał. 

12.  Określić definicję kucia 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wyjaśnił,  że  jest  to 
proces 

ręcznej 

lub 

mechanicznej 

obróbki 

na 

zimno  lub  gorąco  w  którym 
przedmiotowi 

nadaje 

się 

kształt  przez  zgniatanie  go 
między 

powierzchniami 

narzędzia. 

13.  Określić 

funkcję 

kształtowników 

drewnianych w procesie kucia 

14.  Wymienić podstawowe grupy kucia 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

kucie 

swobodne  
i w matrycach. 

15.  Wymienić  rodzaje  cięcia  i  opisać,  na 

czym polegają 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  wszystkie 
rodzaje cięcia i je opisał. 

16.  Wymienić  rodzaje  pras  ręcznych  i 

opisz działanie jednej z nich 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

prasy 

balansową  
i  zębatkową  i  opisał działanie 
jednej z nich. 

17.  Opisać sposób działania prasy ciernej, 

mimośrodowej lub hydraulicznej 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

prawidłowo 

opisał 

sposób działania prasy. 

18.  Wymienić  czynności  w  formowaniu 

elementów kutych 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli 

wymienił 

czynności 

(rozciąganie, 

zginanie, 

wciąganie, 

gładzenie, 

fakturowanie). 

19.  Opisać  lub  narysować  kształtownicę 

„ankę” i opisać jej zastosowanie 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

prawidłowo 

opisał 

wygląd 

zastosowanie 

kształtownicy. 

20.  Wymienić 

czynności 

procesu 

technologicznego kucia blachy 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli 
wymienił  niezbędne  narzędzia 
i  podał  prawidłową  kolejność 
czynności. 

 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu  z co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych i przyczyn niskiego wyniku testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących kucia i tłoczenia blachy.  
5.  Zadania:  1,  2,  3,  4,  8,  9,  10,  11,  13    są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  i  tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; zadania 6, 7 są to zadania z luką, w zadaniach 5, 12, 14, 15, 
16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy- (pytania 15–20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie  na  później  i  rozważ  ponownie,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności 
 mogą  Ci  przysporzyć  pytania  15–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  
pozostałe. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Rodzajem kucia jest kucie: 

a)  miękkie, 
b)  trwałe, 
c)  swobodne, 
d)  plastyczne. 
 

2.  Przed przystąpieniem do kucia materiał wsadowy należy: 

a)  rozklepać, 
b)  uformować, 
c)  wytrawić, 
d)  poczernić. 
 

3.  Klepadło stosowane jest do: 

a)  wycinania, 
b)  zwijania, 
c)  trasowania, 
d)  wyklepywania wgłębnego. 
 

4.  Wyciskacz to rodzaj: 

a)  młotka, 
b)  modelatora, 
c)  szczypiec, 
d)  płytki. 
 

5.  Masy  asfaltowej  używamy  do…………  głębnych  przy  kształtowaniu  powierzchni 

zewnętrznej wyrobów korpusowych. 

 
6.  Zabiegiem nazywamy czynność wykonaną w procesie tłoczenia………………… w której 

zachodzi tylko ……………….. kształtu przedmiotu. 

 
7.  Utwardzenie materiału w procesie kucia lub tłoczenia likwidujemy przez: 

a)  walcowanie, 
b)  przekuwanie, 
c)  wyżarzanie, 
d)  wytrawianie. 
 

8.  Prasa zębatkowa ręczna ma siłę nacisku rzędu: 

a)  kilku kilogramów, 
b)  kilkuset kilogramów, 
c)  kilku ton, 
d)  kilkuset ton. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Równomierne pokrycie płaszczyzny śladami uderzeń młotka lub modelatorów to: 

a)  zaginanie, 
b)  wciąganie, 
c)  fakturowanie, 
d)  gładzenie. 
 

10. Całkowite oddzielenie wyrobu od materiału wzdłuż linii zamkniętej to: 

a)  wycinanie, 
b)  przycinanie, 
c)  odcinanie, 
d)  nacinanie. 
 

11. Wyjaśnij, co należy zrobić z materiałem przed przystąpieniem do kucia lub tłoczenia. 
 
12. Zdefiniuj kucie. 
 
13. Kształtowników drewnianych w procesie kucia używamy do: 

a)  trasowania, 
b)  formowania wewnętrznego i zewnętrznego, 
c)  wytłaczania na prasie, 
d)  wygładzania. 
 

14. Określ, na jakie podstawowe grupy możemy podzielić kucie. 
 
15. Wymień rodzaje cięcia i opisz, na czym polegają. 
 
16. Jakie znasz rodzaje pras ręcznych? Opisz działanie jednej z nich. 
 
17. Opisz sposób działania wybranej prasy mechanicznej. 
 
18. Określ, jakie czynności rozróżniamy w formowaniu elementów kutych. 
 
19. Opisz lub narysuj kształtownicę „ankę” i jej zastosowanie. 
 
20. Określ, jakich czynności wymaga proces technologiczny kucia blachy. 

 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko

:............................................... 

 

„Kucie i tłoczenie blachy” 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 

 

Numer  

pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 
 
 

 

15 

 
 
 

 

 

16 

 

 
 
 

 

17 

 
 
 
 

 

 

18 

 
 
 
 

 

 

19 

 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

20 

 
 
 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7. LITERATURA 

 

1.  Dylak T.W.: Złotnik zawód jakich mało. Wydana nakładem autora 
2.  Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN , Warszawa 1989 
3.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
4.  Knobloch M.: Metaloplastyka.  WNT, Warszawa 1976 
5.  Knobloch M.: Polska biżuteria. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1980 
6.  Kosikowski  A.  i  Piotrowski  P.:  Podstawy  ślusarstwa.  Wydawnictwo Przemysłu  lekkiego  

i spożywczego, Warszawa, 1965 

7.  Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1990 
8.  Pawłowski  J.  i  Zgorzelisk  S.:  Tłocznictwo.  Państwowe  Wydawnictwa  Szkolnictwa 

Zawodowego, Katowice 1970 

9.  Poradnik  egzaminacyjny  dla  kandydatów  na  czeladników  i  mistrzów  w  rzemiośle  

złotnictwo. HWiU „LIBRA”, Warszawa 1981 

10. Poradnik  egzaminacyjny  w  rzemiośle  złotnictwo.  Centralny  Związek  Rzemiosła, 

Warszawa  1981 

11. Samek J.: Polskie złotnictwo. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1988 
12. Samek J.: Polskie rzemiosło artystyczne. WaiF, Warszawa 1984  
13. Zastawniak F.:  Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 
 

 

Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.