Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI(2), język polski konspekty


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI

Data: 18.09.2008r.

Przedmiot: język polski

Klasa: VI B Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach

Temat: Jaki epitet i dlaczego powtarza się w wierszu Joanny Kulmowej?

Cele:

ogólne: - doskonalenie umiejętności analizy wiersza;

- doskonalenie umiejętności korzystania z różnego rodzaju słowników.

szczegółowe: uczeń - własnymi słowami wyjaśnia frazeologizmy;

- sprawnie korzysta ze słowników: frazeologicznego, języka polskiego oraz wyrazów bliskoznacznych;

- wskazuje w wierszu znane frazeologizmy oraz podaje cel ich użycia;

- wyjaśnia znaczenie pojęcia epitet;

- wskazuje powtarzający się w wierszu epitet i uzasadnia cel powtarzania;

- zastępuje powtarzający się epitet prosty oraz przysłówek prosto innymi wyrazami bliskoznacznymi.

Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem literackim); wspomagająca - metoda poszukująca, metody aktywizujące (burza mózgów)

Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: podręcznik, słownik frazeologiczny, słownik języka polskiego, słownik wyrazów bliskoznacznych;

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Czynności wstępne

5 min

- powitanie uczniów

-sprawdzenie listy obecności

-sprawdzenie pracy domowej

- zapisanie tematu

Faza orientacyjna

10 min

N zapisuje na tablicy trzy frazeologizmy: 1) urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą; 2) mówić prosto z mostu; 3) stanąć na głowie ; N prosi U o zastanowienie się i podanie własnych pomysłów wyjaśnienia frazeologizmów. W tym czasie N rozdaje trzem U słowniki frazeologiczne i prosi o odnalezienie zapisanych frazeologizmów.

N zapisuje propozycje U na tablicy, po czym prosi o odczytanie właściwego znaczenia frazeologizmów ze słowników

N wyjaśnia, że znaczenie zapisanych frazeologizmów ułatwi zrozumienie wiersza, który będzie analizowany na lekcji.

N prosi o zapisanie tematu: Jaki epitet i dlaczego powtarza się w wierszu Joanny Kulmowej?

U podają różne propozycje

Wybrani U szukają znaczenia frazeologizmów

U odczytują i zapisują na tablicy: 1) mieć wyjątkowe szczęście w życiu; 2) mówić wprost, zdecydowanie, otwarcie, bez skrępowania; 3) robić wszystko, co możliwe, używać wszelkich dostępnych środków do osiągnięcia celu

Faza operacyjna

23 min

N prosi chętnego U o wyjaśnienie pojęcia epitet.

N prosi o ciche przeczytanie wiersza Joanny Kulmowej „Czy są proste kraje” (podręcznik, str. 30)

N prosi 1 ucznia o przeczytanie wiersza na głos.

N prosi o odnalezienie w tekście poznanych frazeologizmów; N: Co osiągnęła autorka przez wprowadzenie ich do wiersza?

N: Jaki epitet wielokrotnie pojawia się w wierszu?

N: Dlaczego autorka ciągle powtarza ten wyraz?

N dzieli U na 4 grupy, prosi o wybranie liderów, rozdaje słowniki języka polskiego oraz słowniki wyrazów bliskoznacznych; podaje polecenie dla grup: Posługując się słownikami, spróbujcie zastąpić powtarzający się epitet prosty oraz przysłówek prosto wyrazami o podobnym znaczeniu. Pamiętajcie, aby powstały tekst był logiczny i poprawny stylistycznie.

N prosi o odczytanie poprawionych wierszy oraz wybór najbardziej poprawnej wersji utworu

U: to środek stylistyczny; wyraz, najczęściej przymiotnik, będący określeniem przymiotnika

U czytają

U czyta na głos

U odnajdują frazeologizmy, odpowiadają: dzięki nim wiersz jest ciekawszy, ujawnia głębszy sens

U: epitet prosty

U: np. aby zwrócić uwagę na to, że świat naprawdę nie jest taki prosty; autorka w ten sposób ukazuje swoje marzenia itp.

U zmieniają tekst wiersza, używają wyrazów bliskoznacznych, m.in.: jasny, przystępny, zwykły, naturalny, zwyczajny, bezpośrednio, na wprost, łatwo itp.

U czytają, pod kierownictwem N wybierają najlepszą wersję utworu

Synteza

7 min

N prosi o przepisanie do zeszytów wyjaśnienia poznanych na początku lekcji frazeologizmów oraz definicji epitetu.

N: Jaka jest zaleta korzystania z różnego rodzaju słowników?

N zapisuje pracę domową: Do rzeczowników: kraj, ojczyzna, państwo, dom dopisz po 6 epitetów; wykonaj ćw. 277 ze str.122 (zeszyt ćwiczeń)

U przepisują

U: poznajemy nowe wyrazy, w tym wyrazy bliskoznaczne, które wykorzystujemy do urozmaicania naszych wypowiedzi ustnych
i pisemnych

1


