Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II i
Data:26.02.2009r.
Przedmiot: język polski
Klasa: II e Gimnazjum nr 11 w Lublinie
Temat: Miłość codzienna jak… w „Pieśni (III)” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Cele:
ogólne: - ćwiczenie umiejętności analizy oraz interpretacji utworu lirycznego
szczegółowe: uczeń - podaje różne rodzaje i sytuacje wyznania miłosnego;
- przypomina główne wyznaczniki gatunkowe pieśni;
- określa adresata i osobę mówiącą wypowiedzi lirycznej;
- wyjaśnia, co to jest pytanie retoryczne;
- własnymi słowami formułuje wniosek dotyczący powodów opuszczenia przez poetę czasowników w wierszu;
- określa pola tematyczne zawartych w wierszu pytań oraz stwierdzeń.
Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagające - metoda poszukująca
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji  | 
Czas  | 
Czynności nauczyciela  | 
Czynności uczniów  | 
Uwagi  | 
Czynności wstępne  | 
3 min  | 
 - powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu 
  | 
  | 
  | 
Faza orientacyjna 
 
  | 
10 min  | 
 
N: Co to jest wyznanie miłosne? N: Wyznanie miłosne kojarzy się z wielką miłością, z młodymi ludźmi zapewniającymi się o sile swych uczuć przy blasku księżyca itp. A czy ludzie wyznają sobie uczucia na co dzień? Czy sytuacja wyznania może zaistnieć między mężem a żoną po wielu latach małżeństwa? N: dziś sprawdzimy, co o tym myśli K. I. Gałczyński. Zapiszcie temat: Miłość codzienna jak… w „Pieśni (III)” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.  | 
 U: rodzaj wypowiedzi U opisują przykładową sytuację (dwoje młodych ludzi, noc, blask księżyca itp..) 
 U dyskutują krótko 
 
 U piszą  | 
  | 
Faza operacyjna  | 
25 min  | 
 N prosi o otworzenie podręczników na stronie 191 i samodzielne przeczytanie utworu, następnie prosi chętną osobę o odczytanie wiersza na głos N: Pieśń (III) to trzeci utwór z całego cyklu Pieśni, które poeta napisał, aby złożyć hołd swojej ukochanej żonie, Natalii. N: Przypomnijcie wyznaczniki gatunkowe klasycznej pieśni 
 
 
 
 N: Określcie osobę mówiącą i adresata utworu N: Przyjrzyjcie się kompozycji utworu. Z jakich wypowiedzi zbudowane są kolejne strofy? 
N: Jak zauważyliście, wiersz roi się od pytań. Spróbujcie teraz w parach wcielić się w osobę mówiącą oraz adresata utworu i odpowiedzieć na te pytania. N prosi o wykonanie ćw. 4 ze str. 192 w podręczniku. 
 N: Czy pytania stawiane przez podmiot liryczny są kompletne, czy może czegoś brakuje? N: Dlaczego poeta zrezygnował z czasowników? 
 N: Teraz przyjrzyjmy się treści pytań i stwierdzeń. Spróbujmy określić, o czym mówi poeta, co łączyło tych dwoje ludzi.  | 
 U czytają 
 
 
 U: to najstarszy gat. poezji lirycznej, związany z obrzędami, z muzyką; pieśń jako samodzielna forma lit. obejmuje utwory różnorodne tematycznie, zależne od okoliczności; pieśń - klas. typ wiersza lirycznego, stworzył Horacy. U: mężczyzna i jego ukochana U analizują, wymieniają pytania i stwierdzenia 
 U wykonują zadanie 
 U: to dość trudne zadanie i niekonieczne U wykonują ćw.- zapisują definicję pytania retorycznego U: brakuje czasowników 
 U zastanawiają się, formułują wniosek, iż wypowiedź w ten sposób nabiera uniwersalnego charakteru U wymieniają pola tematyczne: miejsca, czas, problemy, praca, cele i dążenia, zainteresowania; podają stosowne cytaty  | 
  | 
Synteza  | 
7 min  | 
 N: Jak można nazwać pierwsze dwa wersy ostatniej strofy? N: Czy takie wyznanie może się podobać? 
 Praca domowa: Przedstaw swój pomysł na poetyckie wyznanie miłości. 
  | 
 U: to poetyckie wyznanie U krótko dyskutują  | 
  |