Konspekt lekcji języka polskiego w klasie III G
Data:10.09.2009r.
Przedmiot: język polski
Klasa: III G IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
Temat: Uchwycić chwilę - o poezji impresjonistycznej.
Cele:
ogólne: - utrwalenie wiadomości na temat impresjonizmu w sztuce i poezji
szczegółowe: uczeń - podaje czas i miejsce powstania impresjonizmu,
- wymienia charakterystyczne cechy malarstwa impresjonistycznego,
- podaje cechy impresjonizmu literackiego (w liryce i w powieści),
- wskazuje elementy impresjonistyczne w tekstach poetyckich,
- wymienia malarzy oraz poetów tworzących dzieła impresjonistyczne,
- wyjaśnia własnymi słowami pojęcie franciszkanizmu.
Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagające - heureza, metoda analityczna
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik, materiały przygotowane przez nauczyciela
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji  | 
Czas  | 
Czynności nauczyciela  | 
Czynności uczniów  | 
Uwagi  | 
Czynności wstępne  | 
3 min  | 
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu  | 
  | 
  | 
Faza orientacyjna 
 
  | 
7 min  | 
N prezentuje obraz C. Moneta „Impresja - wschód słońca”, pyta: Kiedy i w jakim miejscu ukształtował się kierunek w sztuce, do którego należy to dzieło N: Jaki był cel takiego typu malarstwa? 
 N: Spróbujcie określić pochodzenie literatury impresjonistycznej 
 N prosi o zapisanie tematu  | 
U: impresjonizm - pojawił się w drugiej połowie XIX w. we Francji 
 U opisują obraz, wspominając o technice pointylizmu, dywizjonizmu, zacieraniu konturów, pastelowych barwach, roli światła U: uchwycenie chwili, rzeczywistości zmiennej, tranzytywnej, utrwalenie subiektywnych, ulotnych wrażeń zmysłowych U wymieniają: naturalistyczne pochodzenie, chęć przedstawienia wycinka rzeczywistości, ulotnych wrażeń U piszą  | 
  | 
Faza operacyjna  | 
30 min 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  | 
N prosi o podanie impresjonistycznych cech powieści oraz poezji (w miarę potrzeby uzupełnia wypowiedzi U) 
 
 
 
N: Dziś będziemy poszukiwać takich cech w kilku utworach N: Kto lub co mówi w tym wierszu? Jak się zachowuje? N: Co opisują mgły, jaki wyłania się krajobraz? N: Dostrzegacie tu cechy impresjonistyczne? Wskażcie je. 
 
 N: Jakie uczucia dominują w wierszu? 
 N rozdaje teksty wiersza L. Rydla „W noc miesięczną” (Załącznik 1), prosi o przeczytanie. N: Jaki obraz wyłania się z konkretnych strof wiersza? N: Jakie wrażenia, oprócz dźwiękowych, przywodzi na myśl ten utwór? N: Opiszcie kolorystykę utworu. 
 
N: Z impresjonistycznym ładem, wyciszeniem wiąże się poezja franciszkańska, wiążąca się z chrześcijańską afirmacją świata. Przykład tego typu poezji stanowi wiersz J. Kasprowicza „[nie ma tu nic szczególnego]” N: Na jakie elementy pejzażu zwraca uwagę podmiot liryczny? Jaki jest jego stosunek do natury? N: Jakie cechy ludzi potępia podmiot liryczny? N: Dostrzegacie jakieś motywy impresjonistyczne w wierszu?  | 
U podają cechy - proza: rozluźnienie kompozycji, fragmentaryczność, subiektywizm w narracji, liryczne opisy; poezja: melodyjność, rytmika, onomatopeje, plastyczność opisu, antropomorfizacje i animizacje przyrody, przymiotniki złożone, synestezja, mgły, mieszanie barw, krajobrazy tatrzańskie, nastrojowość, łagodne dźwięki 
 
 U: mgły - pląsają, tańczą U: krajobraz gór nocą - podają odpowiednie fragmenty U zwracają uwagę na nastrojowość, łagodny ton, melodyjność wiersza, animizacje, antropomorfizacje, złagodzony krajobraz górski, rozmyte barwy, grę światła i cienia U: smutek, nostalgia, zaduma 
 U czytają 
 U: obraz pogodnej nocy - uczniowie opisują kolejne strofy U: wrażenie ruchu drgającego, falującego, który stopniowo wygasa, rozchodzi się U zwracają uwagę na jasne i ciemne barwy (plamy), ich przenikanie się 
 
 
 
 
 U czytają U: postawę akceptacji, zgody 
 U: na bliskie człowiekowi - chaty, ich okolicę; natura jest przyjazna, służy ludziom, dopełnia ich U: zabieganie, chciwość U: jasne, pastelowe barwy, łagodny ton, nastrojowość, melodyjność  | 
  | 
Synteza  | 
5 min  | 
N: Zapoznaliście się z różnymi ujęciami motywów impresjonistycznych. Pora podsumować informacje. W tym celu pomoże nam tabelka. (Załącznik 2) 
 Praca domowa: Przeanalizuj wiersz L. Staffa pt. „Deszcz jesienny”. Wypisz cechy impresjonistyczne.  | 
U uzupełniają tabelkę  | 
  |