Konspekt lekcji języka polskiego w klasie III
Data: 24.02.2009r.
Przedmiot: język polski
Klasa: III d Gimnazjum nr 11 w Lublinie
Temat: Fleksja - powtórzenie wiadomości o częściach mowy.
Cele:
ogólne: - powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących części mowy
szczegółowe: uczeń - wyjaśnia pojęcie fleksja;
- wymienia części mowy;
- dzieli części mowy na odmienne i nieodmienne;
- wymienia samodzielne i niesamodzielne części mowy;
- podaje najważniejsze cechy i funkcje części mowy;
Metody: wiodąca - metoda poszukująca, wspomagające - metoda ćwiczeniowa, metody aktywizujące
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik, materiały przygotowane przez nauczyciela
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji  | 
Czas  | 
Czynności nauczyciela  | 
Czynności uczniów  | 
Uwagi  | 
Czynności wstępne  | 
3 min  | 
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu  | 
  | 
  | 
Faza orientacyjna 
 
  | 
7 min  | 
N rysuje krzyżówkę na tablicy (załącznik 1), czyta pytania; prosi o podanie rozwiązania 
N podaje definicję: Fleksja to dział nauki o języku, zajmujący się regułami odmiany wyrazów, ich klasyfikacją i podziałem na części mowy.   | 
U zapisują odpowiedzi, odczytują hasło: fleksja 
 
 
 U piszą  | 
  | 
Faza operacyjna  | 
30 min  | 
N: Jakie mamy części mowy w języku polskim? N: Które z nich odmieniają się, a które są nieodmienne? N: co to znaczy, że części mowy są samodzielne? N rysuje na tablicy tabelkę (załącznik 2), wpisuje kolejne części mowy; pomaga U odpowiednio uzupełnić puste pola.  | 
U wymieniają wszystkie 10 części mowy U: pełnią samodzielnie jakieś funkcje w zdaniu U uzupełniają informacje o częściach mowy  | 
  | 
Synteza  | 
5 min  | 
N: najważniejszą umiejętnością jest właściwe rozpoznawanie części mowy. N: Nazwijcie części mowy w podanych zdaniach: - Mały kotek biegnie szybko do domu, - Hura! Jutro jedziemy na wycieczkę do Krakowa! - Artur chyba nie miał racji… 
 Praca domowa: W 5 zdaniach dowolnego tekstu nazwij wszystkie części mowy.  | 
 Chętni U nazywają części mowy  | 
  | 
Część mowy  | 
Funkcje  | 
Pytania  | 
Odmienna  | 
Samodziel  | 
Funkcje   | 
Uwagi  | 
czasownik  | 
- nazywa czynność lub stan  | 
- co robi  | 
- osoby  | 
+  | 
- orzeczenie  | 
- posiada 3 czasy (przeszły, teraźniejszy, przyszły) - może występować w 3 trybach (oznajmujący, przypuszczający, rozkazujący) - posiada 2 strony: czynną i bierną - występuje w formie dokonanej lub niedokonanej  | 
rzeczownik  | 
- nazywa osoby, rzeczy, zjawiska przyrody, zwierzęta, rośliny  | 
- kto?  | 
- przypadki - liczby  | 
+  | 
- podmiot - dopełnienie - przydawka - orzecznik  | 
- każdy rzeczownik ma rodzaj, ale nie odmienia się przez rodzaje  | 
przymiotnik  | 
- służy do określania rzeczowników  | 
- jaki (-a, -e)? - który (-a, -e)? - czyj (-a, -e)?  | 
- przypadki - liczby - rodzaje  | 
+  | 
- przydawka - orzecznik  | 
- można stopniować przymiotniki ( stopień równy, wyższy, najwyższy)  | 
liczebnik  | 
- określa liczbę, ilość, kolejność  | 
- ilu?, ile? - który z kolei  | 
- przypadki  | 
+  | 
- przydawka - orzecznik  | 
Wyróżniamy liczebniki: główne, porządkowe, zbiorowe, ułamkowe, nieokreślone  | 
przysłówek  | 
- służy do określania czasownika - nazywa czas, miejsce, sposób wykonania czynności  | 
- jak? - gdzie? - kiedy?  | 
-  | 
+  | 
- okolicznik - orzecznik  | 
- można stopniować przysłówki odprzymiotnikowe  | 
zaimek: - rzeczowny - przymiotny - liczebny - przysłowny  | 
- zastępuje w wypowiedzi inne części mowy: rzeczowniki, przymiotniki, liczebniki, przysłówki - pozwala skrócić, uprościć wypowiedź 
  | 
Takie same, jak części mowy, którą zastępuje  | 
Tak samo, jak część mowy, którą zastępuje  | 
+  | 
Takie same, jak części mowy, które zastępują  | 
Zaimki: - rzeczowne np. co, coś, kto, nic, nikt, się, siebie - przymiotne np. jaki, taki, mój, ten, który, żaden - liczebne np. tyle, ile, ileś - przysłowne np. jaki, tam, tak, gdzieś, wtedy  | 
przyimek  | 
- wskazuje na zależności przestrzenne, czasowe, przyczynowe i inne pomiędzy różnymi częściami zdania  | 
-  | 
-  | 
-  | 
-  | 
- wyróżniamy przyimki proste (w, pod, nad, z) i złożone (poprzez, pomiędzy, zza) - przyimek nabiera znaczenia w zestawieniu z „imieniem”(rzeczownik, przymiotnik, liczebnik), przy którym stoi; taka całość to wyrażenie przyimkowe  | 
spójnik  | 
- łączy wyrazy w obrębie zdania oraz zdania składowe (współrzędne i podrzędne)  | 
-  | 
-  | 
-  | 
-  | 
  | 
partykuła  | 
- modyfikuje znaczenie wyrazu lub zdania, w którym występuje  | 
-  | 
-  | 
-  | 
-  | 
- partykuły służą do: uwydatniania sensu wypowiedzi, formułowania pytań, wyrażania twierdzenia, przeczenia, przypuszczenia, poleceń, życzeń, rozkazów  | 
wykrzyknik  | 
- wyraża silne stany uczuciowe mówiącego (oj!, ach! Hura!) - służy do wyrażania wezwań i poleceń, głównie w stosunku do zwierząt (np. hej!, prr!, kici, kici!)  | 
-  | 
-  | 
-  | 
-  | 
- wykrzyknikami są tez niektóre wyrazy dźwiękonaśladowcze np. hau!, trach!, bęc!  |