Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II
Data: 18.02.2009r.
Przedmiot: język polski
Klasa: II e Gimnazjum nr 11 w Lublinie
Temat: Wprowadzenie do słowotwórstwa. Wyraz podstawowy i wyraz pochodny.
Cele:
ogólne: - zapoznanie z podstawowymi pojęciami z zakresu słowotwórstwa
szczegółowe: uczeń - wyjaśnia pojęcia: słowotwórstwo, wyraz podstawowy, wyraz pochodny, znaczenie słowotwórcze;
- wyjaśnia różnicę pomiędzy wyrazem podstawowym a pochodnym;
- potrafi wskazać wyrazy podstawowe oraz wyrazy pochodne;
- tworzy różne wyrazy pochodne od podanego wyrazu podstawowego;
- podaje wyraz podstawowy znając wyrazy pochodne.
Metody: wiodąca - metoda poszukująca, wspomagające - metoda ćwiczeniowa, metody aktywizujące
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik, materiały przygotowane przez nauczyciela
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji  | 
Czas  | 
Czynności nauczyciela  | 
Czynności uczniów  | 
Uwagi  | 
Czynności wstępne  | 
3 min  | 
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu  | 
  | 
  | 
Faza orientacyjna 
 
  | 
17 min  | 
N rysuje rebus na tablicy (załącznik 1), prosi chętnego U o podanie rozwiązania N: Jak myślicie, co to jest słowotwórstwo? N wraz z U ustalają definicję: słowotwórstwo to dział nauki o języku zajmujący się sposobami tworzenia nowych wyrazów oraz ich budową N pisze na tablicy wyraz dom, prosi o podanie znaczenia; pisze domek i też prosi o wyjaśnienie N: Aby podać znaczenie wyrazu dom, trzeba wiedzieć, jak wygląda, do czego służy, natomiast by wyjaśnić słowo domek, należy wiedzieć, co to jest dom oraz to, że jest on mały; podobnie kot - kotek N: Łatwo zauważyć, ze wyrazy domek, kotek pochodzą od wyr. dom, kot; N: Wyrazy dom, kot to wyrazy podstawowe, odsyłają do realnie istniejących przedmiotów, ich definicje można odnaleźć w słowniku, tzn. mają znaczenie słownikowe; słowa domek, kotek to wyrazy pochodne, które pochodzą od wyrazów podstawowych, odsyłają do nich, ale też same w sobie niosą część znaczenia, zawartą w cząstce -ek, mają również znaczenie słowotwórcze  | 
U rozwiązują rebus: słowotwórstwo U podają różne propozycje 
 
 U: dom - budynek, w którym ktoś mieszka; domek - mały dom 
 U: zwierzę; mały kot  | 
  | 
Faza operacyjna  | 
20 min  | 
  | 
  | 
  | 
Synteza  | 
5 min  | 
  | 
  | 
  |