Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV
Data:17.09.2008r.
Przedmiot: język polski
Klasa: IV B Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach
Temat: „Jak ten czas ucieka…” Czasownik
Cele:
ogólne: - powtórzenie i utrwalenie wiadomości o czasowniku
szczegółowe: uczeń - odróżnia czasowniki od innych części mowy;
- zna pytania czasownika;
- tworzy czasowniki od podanych rzeczowników;
- pisze czasowniki bliskoznaczne do podanych;
- odmienia czasownik przez osoby i liczby;
- stosuje odpowiednie formy czasowników w wypowiedziach ustnych i pisemnych.
Metody: wiodąca - metoda ćwiczeniowa (metoda okazjonalnych ćwiczeń praktycznych); wspomagająca - metoda poszukująca
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń.
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji  | 
Czas  | 
Czynności nauczyciela  | 
Czynności uczniów  | 
Uwagi  | 
Czynności wstępne  | 
5 min  | 
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności -sprawdzenie pracy domowej - zapisanie tematu  | 
  | 
  | 
Faza orientacyjna 
 
  | 
7 min  | 
N prosi chętnego U o odczytanie wiersza ks. J. Twardowskiego „W klasie”. 
N: Czyje zachowanie ukazuje utwór? Jak nazywamy wyrazy mówiące  N prosi o podkreślenie i odczytanie wszystkich czasowników w wierszu N: Zapiszcie temat: „Jak ten czas ucieka…” Czasownik. 
  | 
U odczytuje utwór U: zachowanie uczniów; to czasowniki 
 U wykonują polecenie U zapisują temat  | 
  | 
Faza operacyjna  | 
28 min  | 
N prosi o uzupełnienie i przepisanie definicji czasownika z tablicy: Czasownik to części mowy, która nazywa …… (np. pije, sprząta) i …… (np. kwitnie, topi się) osób, zwierząt i rzeczy. Czasownik odmienia się przez …… i ………. Forma czasownika zależy od tego, kto jest wykonawcą czynności. N prosi o samodzielne rozwiązanie krzyżówki i zapisanie rozwiązania (ćw. 129 str.57 - zeszyt ćwiczeń); sprawdza wyniki pracy 
 N: Wśród czasowników zapisanych w ćw. 130 na str. 57 w zeszycie ćwiczeń wskażcie i podkreślcie te, które oznaczają stany. 
 N prosi o wskazanie czasowników ukrytych w grupach rzeczowników. (ćw. 131, str. 57 - zesz. ćw.); sprawdza wyniki pracy 
 N prosi, by U w parach spróbowali odnaleźć wyrazy bliskoznaczne do podanych w ćw.133 na str. 58 w zesz. ćw. 
 
N: Uzupełnijcie samodzielnie tekst z ćw.134 ze str. 58 odpowiednimi czasownikami, ale tak, aby żaden się nie potarzał; N prosi jedną osobę  
 N: Przeczytajcie tekst zapisany w ćw. 136 na str. 59. Aby stał się on ciekawszy, podkreślcie powtarzający się czasownik i spróbujcie zastąpić go innym, o podobnym znaczeniu lub pominąć. 
 N: Uzupełnijcie w parach znane powiedzenia odpowiednimi czasownikami (ćw. 138, str. 59 - zesz. ćw.); N sprawdza wyniki pracy 
 N prosi o utworzenie czasowników od podanych rzeczowników (ćw. 139, str. 59 - zesz. ćw.) 
  | 
U: czynności i stany; osoby i liczby 
 
 
 U wykonują zadanie, podają rozwiązanie: czynności i stany 
 U wskazują m.in.: rośnie, śpi, grzmi pachnie, choruje, gotuje się, rozkwita 
 U: żyły, łata, gra, tył, piła 
 
 U: np. gryźć, zbierać, opowiadać, latać, ciąć, lubić, zastanawiać, dać 
 U: wychodzę, przechodzę, idę, mijam, jestem 
 
 U starają się zastąpić czasownik „miał” innymi wyrazami 
 
 U uzupełniają np. podać pomocną dłoń, rządzić się jak szara gęś 
 U: skacze, maluje, jeździ, choruje, leży, rośnie  | 
  | 
Synteza  | 
5 min  | 
N: Wykorzystując wiedzę zdobytą i utrwaloną na lekcji, uzupełnijcie zdania: Czasowniki, które odpowiadają na pytanie: …… oznaczają czynności (np. Kasia …… książkę.), a te, o które pytamy: …… oznaczają stany (np. Róże ..…… w ogrodzie.) 
 N zapisuje pracę domową: Wykonaj w zeszycie ćwiczeń następujące zadania: 132 i 135 ze str. 58 oraz 137 ze str. 59.  | 
U: co ktoś robi? ; czyta; co się z kimś (czymś) dzieje?; kwitną 
 
 
 U zapisują pracę domową  | 
  | 
1