Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V
Data:18.09.2008r.
Przedmiot: język polski
Klasa: V A Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach
Temat: Na czym polegała tytułowa „nagła zmiana”?
Cele:
ogólne: - doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz analizy tekstu literackiego
szczegółowe: uczeń - czyta cicho ze zrozumieniem;
- opowiada własnymi słowami treść przeczytanego tekstu;
- wymienia występujących bohaterów;
- wyjaśnia, na czym polegała tytułowa „nagła zmiana”;
- nazywa uczucia Papla i Papli;
- ocenia zachowanie Mamli;
- podaje propozycje obowiązków domowych, za które mógłby odpowiadać i ustala hierarchię ich ważności;
- proponuje zmiany we własnym domu.
Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagająca - metoda poszukująca
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji  | 
Czas  | 
Czynności nauczyciela  | 
Czynności uczniów  | 
Uwagi  | 
Czynności wstępne  | 
3 min  | 
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu  | 
  | 
  | 
Faza orientacyjna 
 
  | 
7 min  | 
N prosi chętnego U o przypomnienie z poprzedniej lekcji, co oznacza frazeologizm „mieć cały dom na głowie” N: Kto może mieć cały dom na głowie? N: Jaki jest podział obowiązków w waszych domach? 
 N prosi o zapisanie tematu: Na czym polegała tytułowa „nagła zmiana”? 
  | 
jeden z U wyjaśnia znaczenie frazeologizmu U: np. mama, tata Kilku chętnych U opowiada o typowych zadaniach swoich rodziców, rodzeństwa  | 
  | 
Faza operacyjna  | 
25 min  | 
N prosi o przypomnienie sobie tekstu pt. „Nagła zmiana” Jerzego Niemczuka (podręcznik, str. 33), przeczytanego na poprzedniej lekcji N: Wymień występujących w opowiadaniu bohaterów. Kim oni są? N: Na czym polegała tytułowa „nagła zmiana”? 
 
 N: Jak na zachowanie Mamli zareagowali Paplo i Papla? Nazwij ich uczucia, wskaż odpowiednie fragmenty w tekście N: W jaki sposób Paplo i Papla próbowali zmienić tę nietypową sytuację. Posługując się tekstem opowiedz o kolejnych działaniach, jakie podejmowali. 
 N: Co sądzisz o zachowaniu Mamli? Jakie były jego przyczyny? 
 
 N prosi U o wymienienie ich obowiązków, nad którymi mieli zastanowić się w domu i zanotować w zeszycie - sprawdzenie pracy domowej N zapisuje na tablicy propozycje uczniów; prosi o zastanowienie się, które z wymienionych obowiązków są najważniejsze i dlaczego  | 
U przeglądają tekst 
 U: Mamla, Papel i Papla; to rodzina 
U opowiadają o dziwnym zachowaniu Mamli i związanymi z tym zmianami, jakie zaszły  U: uczucia: zdziwienie, zaskoczenie, dezorientacja, nawet złość U: Na początku robili to, czego nie lubiła Mamla, a kiedy to nie skutkowało - robili to, czego sami nie lubili; U podają przykłady U: np. Mamla próbowała zmienić coś w swoim domu, zachęcić domowników do pomocy U kolejno wymieniają swoje obowiązki 
 U wspólnie ustalają hierarchię obowiązków  | 
  | 
Synteza  | 
10 min  | 
N prosi o przepisanie powstałej listy obowiązków do zeszytu N: We wszystkich rodzinach jest pewien podział obowiązków. Wy wspólnie stworzyliście listę zajęć, które moglibyście wykonywać w domu. Zastanówcie się więc, co oznaczają słowa Mamli: „skoro zawsze jest tak samo, to dzisiaj może być inaczej…” N: Na czym polega różnica między zmianą a zamianą? 
 
 
 
 N zapisuje pracę domową: Napisz kilka zdań na temat: Zmiana, czy zamiana - co przydałoby się w moim domu? 
  | 
U piszą U: to propozycja pewnych zmian np. zamiany obowiązkami 
 
 U - zmiana: ktoś lub coś staje się inne niż dotychczas, ma charakter bardziej stały; zamiana: dawanie lub otrzymywanie pewnej rzeczy za inną, wymiana, może być tymczasowa  | 
  | 
1