Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI
Data: 15.09.2008r.
Przedmiot: język polski
Klasa: VI B Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach
Temat: „Cze, skąd klikasz?” - Dziwny język.
Cele:
ogólne: - omówienie cech charakterystycznych języka komunikatorów internetowych
- powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących języka mówionego i pisanego;
szczegółowe: uczeń - wymienia cechy rozmów na Gadu-Gadu, czacie, poprzez SMS-y;
- analizuje zapis rozmowy na Gadu-Gadu pod względem zawartości i poprawności;
- rozróżnia sposoby komunikowania się, mając na uwadze kontakt nadawcy i odbiorcy;
- poprawia błędy w tekście SMS-a
- wyjaśnia znaczenie emotikonów, rozszyfrowuje znaczenie połączeń cyfr i liter;
- samodzielnie pisze SMS-a, e-maila do kolegi, tworzy wyrazy przez połączenie cyfr i liter;
- dopisuje pełne wyrazy do wyrazów z gwary młodzieżowej;
- wyraża własne zdanie na temat zanikania bezpośrednich kontaktów między nadawcą i odbiorcą.
Mwtody: wiodąca - metoda ćwiczeniowa (metoda okazjonalnych ćwiczeń praktycznych); wspomagająca - metoda poszukująca
Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: przykładowe zapisy rozmów na Gadu-Gadu, podręcznik, zeszyt ćwiczeń.
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji  | 
Czas  | 
Czynności nauczyciela  | 
Czynności uczniów  | 
Uwagi  | 
Czynności wstępne  | 
5 min  | 
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności -sprawdzenie pracy domowej - zapisanie tematu  | 
  | 
  | 
Faza orientacyjna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  | 
10 min  | 
N: Zastanówcie się, ile czasu poświęcacie dziennie pisząc na Gadu-Gadu, czacie, czy SMS-y? Jakie są zalety tego typu komunikacji? 
 
 N dzieli U na grupy, rozdaje przykładowe zapisy rozmów na Gadu-Gadu (załącznik 1). Polecenie 1: W podanym tekście wskażcie błędy ortograficzne, gramatyczne, interpunkcyjne, sprawdźcie, czy występują polskie znaki, odstępy między wyrazami czy wulgaryzmy. Polecenie 2: Podajcie przykłady emotikonów, skrótów, wyrazów z gwary młodzieżowej, wyrazów utworzonych z połączeń cyfr i liter, wyrazów grzecznościowych. 
 N: Jakie są cechy używanego tu języka? Czy to język pisany, czy mówiony 
 
 
 
 
 N prosi o zapisanie tematu: „Cze, skąd klikasz?” - Dziwny język. 
  | 
U: określają ilość czasu, podaja zalety, np.: szybkość, anonimowość, możliwość rozmawiania z wieloma osobami nie wychodząc z domu itp. Liderzy grup podają przykłady błędów, wykazują brak polskich znaków oraz odstępów między wyrazami. 
 U podają odpowiednie przykłady. 
 
 
 U: podają cechy - np.: skrótowość, błędy ortograficzne i gramatyczne, deformacja języka. To język, który posiada wiele cech języka mówionego.  | 
  | 
Faza operacyjna  | 
25 min  | 
N rysuje tabelkę na tablicy, prosi o odczytanie treści zadania 16 ze str. 24 w podręczniku; prosi chętnych U o wpisanie sposobów komunikowania się w odpowiednie rubryki. 
 
 N: Które formy komunikowania się: pośrednie, czy bezpośrednie stają się coraz bardziej popularne wśród młodzieży? 
 
N prosi, by U w parach przeczytali tekst SMS-a, poprawili zauważone błędy  N sprawdza wyniki pracy. 
 N: Samodzielnie napiszcie SMS-a do kolegi, w którym odwołujecie wspólne wyjście do kina i proponujecie inny termin. (ćw14, str. 10 - zeszyt ćwiczeń) N sprawdza wyniki pracy, pyta: czy zapisany tekst bliższy jest języka pisanego, czy mówionego? 
 N prosi o zapisanie znaczenia emotikonów (ćw. 17, str. 11 - zeszyt ćwiczeń) oraz o podanie kilku własnych przykładów. 
 N: do podanych wyrazów z gwary młodzieżowej, zapisanych w zeszycie ćwiczeń w zad. 18 ze str. 11, dopiszcie pełne wyrazy, od których je utworzono. 
 N: rozszyfrujcie znaczenie połączeń cyfr i liter podanych w zadaniu 19 ze str. 11. N: Samodzielnie wymyślcie po 2 podobne połączenia cyfr i liter, a następnie wymieńcie się w parach i spróbujcie odgadnąć ich znaczenie. 
  | 
U przyporządkowują sposoby komunikowania się do odpowiadających im form kontaktu - bezpośredniego lub pośredniego 
 U: formy pośrednie 
 
 U poprawiają błędy: brak znaków interpunkcyjnych, odstępów, niepoprawne skróty. 
 
 
 
 
 
 U wykonują zadanie, podają własne przykłady 
 U: cze - cześć; pozdro - pozdrawiam; siema- jak się masz; nara- na razie 
 U: 3maj się - trzymaj się; 3naście - trzynaście; 4tepian - fortepian; 4muła - formuła.  | 
  | 
Synteza  | 
5 min  | 
N: Na podstawie wykonanych zadań, spróbujcie odpowiedzieć na pytanie, jakie są wady, a jakie zalety komunikacji przez Internet. Odpowiedzi zapiszcie w tabelce. 
 
 
 
 
 
 
 N: Jakie mogą być konsekwencje zaniku bezpośrednich kontaktów między nadawcą i odbiorcą? 
 N zapisuje pracę domową: pisemnie - zad. 18, str. 24 z podręcznika oraz zad. 15, str. 10 z zeszytu ćwiczeń.  | 
U: zalety - ekonomia (np. skróty); zabawa (emotikony), szybkość, łatwy kontakt z wieloma osobami na raz, anonimowość. wady - duża liczba błędów, deformacja języka, język pisany nabiera cech języka mówionego, kontakt pośredni zastępuje kontakty bezpośrednie. 
 
 U: np. oddalanie się ludzi od siebie, narastanie trudności w kontaktach bezpośrednich, kłamstwa  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  | 
-
2