Konspekt lekcji języka polskiego w klasie III f
Data:10.09.2009r.
Przedmiot: język polski
Klasa: III f LO nr 9 w Lublinie
Temat: Uchwycić chwilę - o poezji impresjonistycznej. (2 godziny)
Cele:
ogólne: - utrwalenie wiadomości na temat impresjonizmu w sztuce i poezji
szczegółowe: uczeń - podaje czas i miejsce powstania impresjonizmu;
- wymienia charakterystyczne cechy malarstwa impresjonistycznego;
- podaje cechy impresjonizmu literackiego (w liryce i w powieści);
- wskazuje elementy impresjonistyczne w tekstach poetyckich;
- wymienia malarzy orz poetów tworzących dzieła impresjonistyczne;
- wyjaśnia własnymi słowami pojęcie franciszkanizmu.
Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagające - heureza, metoda analityczna
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji  | 
Czas  | 
Czynności nauczyciela  | 
Czynności uczniów  | 
Uwagi  | 
Czynności wstępne  | 
3 min  | 
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu  | 
  | 
  | 
Faza orientacyjna 
 
  | 
10 min  | 
N prezentuje obraz C. Moneta „Impresja - wschód słońca”, pyta: Kiedy i w jakim miejscu ukształtował się impresjonizm, do którego należy to dzieło N: jaki był cel takiego typu malarstwa? 
 N: spróbujcie określić pochodzenie literatury impresjonistycznej 
 N prosi o zapisanie tematu  | 
U: druga połowa XIX w., Francja 
 U opisują obraz, wspominając o technice pointylizmu, dywizjonizmu, zacieraniu konturów, pastelowych barwach, roli światła U: uchwycenie chwili, rzeczywistości zmiennej, tranzytywnej, utrwalenie subiektywnych, ulotnych wrażeń zmysłowych U wymieniają: naturalistyczne pochodzenie, chęć przedstawienia wycinka rzeczywistości, ulotnych wrażeń U piszą  | 
  | 
Faza operacyjna  | 
15 min 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 20 min 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 15 min 
 
 
 
 
 
 20 min  | 
N prosi o podanie impresjonistycznych cech powieści oraz poezji (w miarę potrzeby uzupełnia wypowiedzi U) 
 
 
 
 
 
N: dziś będziemy poszukiwać takich cech w kilku utworach N: kto lub co mówi w tym wierszu? N: Co opisują, jaki wyłania się krajobraz? N: jak zachowują się mgły? N: Dostrzegacie tu cechy impresjonistyczne? Wskażcie je. 
 N: jakie uczucia mogą towarzyszyć podmiotowi lirycznemu? N prosi o przeczytanie wiersza L. Staffa „Deszcz jesienny” (podr. do nauki w szkole, s. 33) N prosi o opis tego, co przedstawia każda ze strof 
 
 
 N: odszukajcie cechy impresjonistyczne w utworze, związane z melodią 
 N: wskażcie impresjonizm na poziomie obrazowania N: jakie uczucia wywołuje ten wiersz 
 
N rozdaje teksty wiersza L. Rydla „W noc miesięczną”, prosi o przeczytanie N: Jakie wrażenia, oprócz dźwiękowych, przywodzi na myśl ten utwór? N: opiszcie kolorystykę utworu. 
N: Z impresjonistycznym ładem, wyciszeniem wiąże się poezja franciszkańska, wiążąca się z chrześcijańską afirmacją świata. Przykład tego typu poezji stanowi wiersz J. Kasprowicza „[nie ma tu nic szczególnego]” N: na jakie elementy pejzażu zwraca uwagę podmiot liryczny? Jaki jest jego stosunek do natury? N: jakie cechy ludzi potępia podmiot liryczny? N: dostrzegacie jakieś motywy impresjonistyczne w wierszu?  | 
U podają cechy Proza: rozluźnienie kompozycji, fragmentaryczność, subiektywizm w narracji, liryczne opisy Poezja: melodyjność, rytmika, onomatopeje, plastyczność opisu, antropomorfizacje i animizacje przyrody, przymiotniki złożone, synestezja, mgły, mieszanie barw, krajobrazy tatrzańskie, nastrojowość, łagodne dźwięki 
 U czytają 
 U: mgły U: krajobraz gór nocą - podają odpowiednie fragmenty 
 U zwracają uwagę na nastrojowość, łagodny ton, melodyjność wiersza, animizacje, antropomorfizacje, złagodzony krajobraz górski, rozmyte barwy, grę światła i cienia U: smutek, nostalgia, zaduma U czytają 
 U opisują kolejne strofy: I, III, V, VII - obraz padającego deszczu, kapiących kropel; II - obraz odchodzących czarnych, sennych mar, krajobraz spowity mgłami; IV - obraz człowieka opuszczonego, osamotnionego, który próbuje sobie przypomnieć bliską osobę; VI - obraz smutnego szatana, który zmienił ogród w szare pustkowie, obraz wnętrza człowieka U zwracają uwagę na sylabotonizm, rytmiczność, melodyjność wiersza, odszukują wyrazy dźwiękonaśladowcze, wskazują na instrumentację głoskową, echolalię U: kolorystyka, rozmycie barw U: smutek, pesymizm, zwątpienie 
 U czytają 
 U: obraz pogodnej nocy - uczniowie opisują kolejne strofy U: wrażenie ruchu drgającego, falującego, który stopniowo wygasa, rozchodzi się U zwracają uwagę na jasne i ciemne barwy (plamy), ich przenikanie 
 
 
 U czytają U: postawę akceptacji, zgody 
 U: na bliskie człowiekowi - chaty, ich okolicę; natura jest przyjazna, służy ludziom, dopełnia ich  | 
  | 
Synteza  | 
7 min  | 
N: Zapoznaliście się z różnymi ujęciami motywów impresjonistycznych. Pora podsumować informacje. (tabelka)  | 
U uzupełniają  | 
  |