Konspekt lekcji języka polskiego w klasie Ic
Data: 14.09.2009 r.
Przedmiot: język polski
Klasa: I c IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
Temat: O funkcjach językowych w twórczy sposób.
Cele:
ogólne: powtórzenie i utrwalenie wiadomości na temat funkcji językowych
szczegółowe: uczeń - przypomina schemat komunikacji Jacobsona,
- wymienia funkcje języka i podaje ich cele,
- rozpoznaje dominujące funkcje językowe w różnych tekstach'
- charakteryzuje funkcje posługując się przykładami z tekstów
- samodzielnie konstruuje teksty w zależności od funkcji, jaką mają pełnić.
Metody: wiodąca - metoda ćwiczeniowa (model lekcji według Kreatora)
Formy: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: przykładowe teksty ilustrujące różne funkcje językowe, karty pracy
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji  | 
Czynności nauczyciela (N)  | 
Czynności uczniów (U)  | 
 Czynności wstępne 
  | 
 - powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu  | 
 
  | 
 Zaangażowanie 
 
 
 
 
 
  | 
 N: Przez kilka ostatnich lekcji zajmowaliście się komunikacją i zapoznawaliście się z funkcjami językowymi. Jak już wiecie, znajomość tych funkcji jest bardzo ważna, bo pozwala lepiej zrozumieć komunikat, intencję kogoś, kto do nas mówi, a także pozwala nam precyzyjniej konstruować wypowiedzi. Na początku przypomnijmy schemat komunikacji oraz funkcje, o których już mówiliśmy. N: Teraz poćwiczymy rozpoznawanie tych funkcji w różnych tekstach. 
  | 
 
 
 Chętni U podaja składniki schematu komunikacji oraz wymieniają funkcje: informacyjną, ekspresywną, impresywną, fatyczną, poetycką, sprawczą  | 
 
 
 Badanie 
 
 
 
  | 
N dzieli U na 6 grup; każda z grup otrzymuje zestaw tekstów (załącznik 1). N: Przeanalizujcie wszystkie grupy tekstów i zwracając uwagę na wspólne cechy charakterystyczne, postarajcie się odpowiedzieć, jaka jest dominująca funkcja językowa w poszczególnych grupach i uzupełnijcie tabelki (załącznik 2) N nadzoruje pracę U, pomaga w razie wątpliwości 
 
 
N prosi kolejne grupy o przyporządkowanie właściwych funkcji poszczególnym tekstom 
  | 
 
 
 
 U analizują w grupach przykładowe teksty, przyporządkowują im odpowiednie funkcje i starają się określić ich cechy charakterystyczne, uzupełniając tabelki U odczytują właściwe miejsca z tabelki  | 
 
 Przekształcanie  | 
 N rozdaje uczniom karty pracy oraz podaje instrukcję: W oparciu o przeanalizowane przykłady zredaguj tekst, którego nadrzędną funkcją będzie informacyjna / fatyczna / ekspresywna / impresywna / poetycka / sprawcza (dla każdej grupy inna). Przygotuj się do prezentacji tekstu.  | 
 Uczniowie redagują w grupach własne teksty, zgodnie z pleceniem: Gr.1. - f. poetycka - wierszowane podziękowanie Gr.2. - f. fatyczna - mini-wywiad Gr.3. - f. impresywna - kazanie 
Gr.4. - f. informacyjna - ogłoszenie na temat naboru do prywatnej szkoły                  Gr.6. - f. ekspresywna - relację o koncercie 
  | 
 Prezentacja  | 
 N słucha wystąpień liderów grup, koryguje ewentualne błędy. 
  | 
 U prezentują wyniki pracy  | 
 Refleksja  | 
  
 N zbiera uzupełnione mini - ankiety. N: Dziękuję za uwagę. 
  | 
 
 
 U piszą, co im się podobało, a co nie.  | 
Załącznik 2
Funkcja tekstu  | 
Cel  | 
Charakterystyka środków językowych  | 
Teksty  | 
  | 
  | 
 
 
  | 
 
 
 
  | 
  | 
  | 
 
 
  | 
 
 
 
  | 
  | 
  | 
 
 
  | 
 
  | 
  | 
  | 
 
 
  | 
 
  | 
  | 
  | 
 
 
  | 
 
 
  | 
  | 
  | 
 
 
  | 
  | 
3