Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MI Temat 6 Wyn Chin

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

TemaT

6.

Wynalazek ChińCzykóW, kTóry ułaTWia nam żyCie

Dział 2. Wytwarzanie materiałów i produkcja wyrobów

Czas trwania:

3 x 45 minut.

Cele ogólne:

Poznanie zasad sporządzania dokumentacji technicznej. Czytanie rysunków technicznych.

Cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń zna i rozumie:

pojęcia: papirus, pergamin, papier, makulatura, cykl produkcyjny, masa papiernicza, tektura, karton, bibuła, format,

szereg, orgiami, introligator;

cykl produkcyjny papieru i surowce do jego wyrobu;

właściwości i zastosowanie poszczególnych wyrobów papierniczych oraz warunki ich sprzedaży;

nazwy szeregów i wielkości formatów arkuszy papierniczych;

podstawowe narzędzia, przyrządy i przybory do ręcznej obróbki papieru;

podstawowe operacje technologiczne przy obróbce papieru i materiałów papierniczych.

Uczeń stosuje w praktyce:

poprawne nazewnictwo;

rozpoznaje kierunki ułożenia włókien w papierze;

dobiera materiały papiernicze do konstrukcji wyrobu;

określa wielkości wyrobów papierniczych, biorąc pod uwagę ich formaty;

projektuje wyroby z papieru, ustala harmonogram pracy;

dobiera właściwe narzędzia i przybory do operacji technologicznych;

bezpiecznie posługuje się narzędziami i przyborami.

Cele wychowawcze:

Oszczędne gospodarowanie materiałami papierniczymi, używanie sprawnych narzędzi i przyborów.

zasady, metody, formy pracy:

zasada świadomości i doniosłości, gospodarności i nowości, przyjemności, wykorzystywania doświadczeń;

metoda problemowa, pogadanka wstępna, dyskusja dydaktyczna, opis, instruktaż, pogadanka podsumowująca;

praca z tekstem, ćwiczenia badawcze, rozwiązywanie problemu technicznego, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia

konstrukcyjne, projektowe, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

podręcznik;

ulotki reklamowe;

katalogi wyrobów;

próbki wyrobów papierniczy do badań;

wzorniki prac;

techniczne środki pracy.

Przebieg lekcji

i. Część wstępna

1.

Wprowadzenie do tematyki wytworów papierniczych. Odszukanie wskazanej tematyki w podręczniku.

2.

Omówienie dziedzin życia, w których papier jest niezbędny.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

ii. Część zasadnicza

1.

Historia papieru i materiałów pisarskich.

2.

Omówienie surowców do wyrobu papieru i cyklu produkcyjnego.

3.

Charakterystyka wyrobów papierniczych.

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadania 3.1, 3.2 z podręcznika – objaśnienie zadań, kontrola uczniów podczas wykonania zadań, skonfrontowanie

wyników pracy uczniów, ocena ćwiczeń.

4.

Omówienie klasyfikacji szeregów wyrobów papierniczych, wielkości formatów.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 3.3 z podręcznika – objaśnienie polecenia zawartego w zadaniu, kontrola uczniów w trakcie pracy, omówienie

poprawności wykonania zadania, ocena zadania.

5.

Omówienie budowy papieru i znaczenia ułożenia włókien przy wykonaniu prac introligatorskich.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 3.4 z podręcznika – objaśnienie poleceń zawartych w zadaniu, kontrola pracy badawczej uczniów, omówienie

poprawności wykonania zadania, ocena zadania.

6.

Rodzaje, właściwości i zastosowanie podstawowych przyborów i narzędzi do obróbki papieru.

7.

Instruktaż ich zastosowania, dobrania do operacji technologicznej, pokaz posługiwania się nimi.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 3.5 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, dyskusja dotycząca rozwiązania zadania

przez uczniów, ocena zadania.

8.

Sztuka origami w obróbce papieru. Zasady wykonywania składanek. Analiza instrukcji rysunkowej zginania papieru

i wybranych operacji obróbczych.

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadania 3.6, 3.7 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, dyskusja dotycząca rozwiązania za-

dania przez uczniów, ocena zadania.

9.

Omówienie realizaci projektu, wyjaśnienie kwestii niezrozumiałych dla ucznia.

Podział na zespoły projektowe.

realizacja projektu:

Witraż z materiałów papierniczych według Karty projektu.

Ocena projektu według Karty oceny projektu.

Jeżeli uczniom sprawia radość obróbka papieru i wytwarzanie wyrobów papierniczych, można zrealizować poniższy

projekt:

Jak wykonać witraż z papieru?

W momencie podjęcia takiej decyzji, wydłużamy czas przeznaczony na prace papiernicze o 1 godzinę.

iii. Część podsumowująca

1.

Uporządkowanie wiedzy nabytej na lekcji.

2.

Ocena pracy uczniów

3.

Porządkowanie stanowisk pracy.

