Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MII Temat 12 Koszt en

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

TemaT

12.

KoszTy związane z KorzysTaniem z energii eleKTrycznej

czas trwania:

1 x 45 minut.

cele ogólne:

Przekonanie uczniów, że energię elektryczną należy oszczędzać nie tylko z powodu racjonalnego gospodarowania

budżetem domowym, ale także przyczyn społecznych.

cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

wyjaśnić pojęcie moc urządzeń elektrycznych;

wyjaśnić, od czego zależy ilość zużytej energii elektrycznej;

wyjaśnić, w jaki sposób można i należy oszczędzać energię elektryczną.

metody i formy pracy:

metody: pogadanka, praca z podręcznikiem, grup zadaniowych;

formy pracy: praca indywidualna i zespołowa.

Środki dydaktyczne:

podręcznik z ćwiczeniami.

Przebieg lekcji

i. część wstępna

1.

Wyjaśnienie, czym się będziemy zajmować na lekcji.

2.

Podanie tematu lekcji.

ii. część zasadnicza

1.

Omówienie roli licznika w domowej instalacji elektrycznej.

2.

Objaśnienie pojęcia moc elektryczna.

3.

Omówienie wpływu mocy urządzenia na koszty jego eksploatacji.

4.

Ćwiczenie dla uczniów: sposoby oszczędzania energii elektrycznej:

podział uczniów klasy na 5 grup; każda grupa opracowuje rady na temat: Jak oszczędzać energię elektryczną podczas

korzystania z jednego z wymienionych urządzeń: pralki automatycznej, chłodziarki, zmywarki automatycznej, kuchenki

elektrycznej, podgrzewacza wody?

omówienie zasad opracowanych przez uczniów poszczególnych grup i uzupełnienie tych zasad przez pozostałych

uczniów i nauczyciela (załącznik na następnej stronie).

Namawiając uczniów do oszczędzania energii elektrycznej, należy zwrócić uwagę na to, że przy włączaniu i wyłącza-

niu urządzeń elektrycznych następuje zwiększone zużycie energii. Oszczędzanie energii elektrycznej następuje dopiero

wtedy, gdy przerwy w pracy odbiorników wynoszą co najmniej 6 minut.

5.

Dyskusja na temat znaczenia oszczędzania energii elektrycznej.

Uczniowie powinni zrozumieć, że oszczędzanie energii elektrycznej to nie tylko ich prywatna sprawa. Zwiększone

zużycie to większe zanieczyszczenie środowiska: wody, powietrza, ziemi, związane z produkcją energii elektrycznej,

a także większe zużycie surowców naturalnych, takich jak np. węgiel kamienny.

iii. część podsumowująca

1.

Zadanie pracy domowej: wykonanie ćwiczenia 6.10 z podręcznika: oszczędzanie energii elektrycznej.

2.

Ocena pracy uczniów.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

Eksploatacja urządzeń gospodarstwa domowego

chłodziarko-zamrażarka

należy ustawiać ją z dala od źródeł ciepła;

należy zapewnić obieg powietrza wokół niej;

przed włożeniem do lodówki potraw, powinny być one oziębione do temperatury pokojowej;

potrawy ustawiane wewnątrz należy odsunąć od ścianek komory chłodzącej;

należy unikać niepotrzebnego otwierania drzwi i pozostawiania ich otwartych przez dłuższy czas.

Pralka automatyczna

najlepiej włączać ją z pełnym ładunkiem;

pranie wstępne stosować tylko w wypadku bardzo brudnej bielizny;

unikać prania w wysokich temperaturach (środki piorące usuwają brud już w temperaturze 30–40°C).

zmywarka automatyczna

najlepiej włączać ją z pełnym załadunkiem.

Kuchenka elektryczna

stosować garnki z płaskim dnem, dopasowane wielkością do wielkości płyty grzewczej;

gotować w garnkach przykrytych pokrywkami.

Podgrzewacz wody

zakręcać wodę każdorazowo, gdy nie ma potrzeby korzystania z bieżącej wody, np. w czasie szczotkowania zębów.

Uwaga!

Przy włączaniu i wyłączaniu urządzeń elektrycznych następuje zwiększone zużycie energii elektrycznej. Oszczędzanie

energii elektrycznej następuje dopiero wtedy, gdy przerwy w pracy odbiorników wynoszą co najmniej 6 minut.

