Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MII Temat 1 Umeblow

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

Moduł II. Mój dom przytulny i bezpieczny

TemaT

1.

WpłyW umebloWania i WysTroju mieszkania na samopoczucie człoWieka

czas trwania:

1 x 45 minut.

cele ogólne:

Przygotowanie ucznia do świadomego organizowania przestrzeni mieszkalnej.

cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

wyjaśnić pojęcia: ciąg komunikacyjny, rzut poziomy mieszkania, ściana nośna, ściana działowa, trzon kominowy;

wyjaśnić, jaki wpływ na samopoczucie człowieka mają: kształt i ustawienie mebli, kolory, oświetlenie itp.;

wyjaśnić, jak powinno być oświetlone miejsce do pracy dla osób praworęcznych, a jak dla osób leworęcznych;

właściwie odczytać rzut poziomy mieszkania;

racjonalnie rozplanować rozmieszczenie pomieszczeń dla poszczególnych członków rodziny.

metody i formy pracy:

metody: pogadanka, praca z podręcznikiem;

formy pracy: praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

podręcznik z ćwiczeniami.

przebieg lekcji

i. część wstępna

1.

Rozmowa na temat samopoczucia podczas przebywania w różnych pomieszczeniach – odwołanie się do przeżyć

uczniów:

przykłady pomieszczeń, w których uczniowie czują się dobrze (miło, przytulnie, czują przypływ energii);

przykłady pomieszczeń, w których czują się źle (są skrępowani, zniechęceni itp.).

2.

Zapisanie na tablicy tematu lekcji.

ii. część zasadnicza

1.

Ćwiczenie dla uczniów: elementy mające wpływ na nasze samopoczucie (podręcznik).

2.

Rozmowa na temat wpływu kolorów na nasze samopoczucie:

chwila refleksji nad wpływem pogody i pór roku (słońce – deszcz, lato – jesień) na nasze samopoczucie;

porównanie barw występujących w przyrodzie z barwami w naszym otoczeniu.

Nie bez znaczenia dla naszego samopoczucia są zastosowane w pomieszczeniu (i w naszym ubiorze) kolory:

zielony ma działanie uspokajające, łagodzące; jest to kolor przyrody i wzrostu, sprzyja odpoczynkowi;

czerwony (kolor miłości) przyspiesza rytm serca, budzi energię, w nadmiarze wywołuje agresję;

purpurowy – ciemny odcień tworzy atmosferę uroczystą, doskonały do medytacji; powściąga zachowania aspołecz-

ne; jasny odcień zaś, ma właściwości podobne do czerwonego;

różowy jest ciepły, pełen miłości, rozprasza gniew, tworzy przyjazne dla człowieka otoczenie;

żółty sprzyja pogodzie ducha i skupieniu;

brązowy, zależnie od procentowego dodatku żółtego, może być pełen życia albo przytłaczać mrocznością;

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

biały to symbol niewinności i czystości; sprawia, że inne kolory są bardziej wyraziste;

szary ma właściwości zarówno bieli, jak i czerni; może być kolorem kompromisu i harmonii, ale także przygnębienia

i depresji – to zależy od okoliczności i osobowości człowieka;

czarny jest kolorem intrygującym, może być wyrazem elegancji lub zniechęcenia i depresji;

niebieski sprzyja spokojowi i pogodzie ducha, redukuje napięcia i stres; niewskazany dla osób z niedoborem energii.

3.

Ćwiczenie dla uczniów: dopasowanie koloru do opisanego oddziaływania (podręcznik).

4.

Rola światła w życiu człowieka – próba odpowiedzi na pytania:

Kiedy chętniej pracujemy, jesteśmy radośniejsi – latem czy jesienią?

Jak powinno być oświetlone pomieszczenie, w którym przebywamy (gdy pragniemy odpocząć, gdy brak nam energii

do pracy itp.)?

Jak powinno być oświetlone miejsce pracy?

Kiedy źródło światła powinno być ustawione z lewej, a kiedy z prawej strony stanowiska pracy?

W czasie pracy ważne jest, aby miejsce pracy było dobrze oświetlone. Osoby praworęczne powinny mieć źródło

światła z lewej strony, osoby leworęczne – z prawej strony.

5.

Rozmowa na temat meblowania mieszkania – szukanie odpowiedzi na pytanie: Czy wystarczy iść do sklepu i wybrać

meble, które nam się podobają?

Trzeba znać wymiary mieszkania, wiedzieć, gdzie są umieszczone okna i drzwi, a także zastanowić się, jaką funkcję

meble te mają pełnić.

6.

Wyjaśnienie pojęć: rzut poziomy mieszkania, ścia na nośna, ściana działowa, trzon kominowy, ciąg komunikacyjny.

Plan poziomy mieszkania to jego widok z góry. Na planie tym mogą być zaznaczone stałe elementy wyposażenia.

7.

Czytanie rzutu poziomego mieszkania, przydział poszczególnych pomieszczeń członkom rodziny (podręcznik).

8.

Zainteresowanie uczniów starożytną nauką o wyborze przestrzeni życiowej feng shui.

Przy urządzaniu mieszkań ludzie coraz częściej kierują się zasadami feng shui. Jest to starożytna nauka zakorzeniona

w chińskim sposobie postrzegania wszechświata; nauka o ruchu energii, o tym, jak się porusza według pewnych wzo-

rów, wpływając na każdy aspekt naszego życia, jak środowisko, w którym mieszkamy i pracujemy, wpływa na nasze

samopoczucie fizyczne, emocjonalne i duchowe.

W dosłownym tłumaczeniu feng shui to wiatr i woda, nauka o wyborze przestrzeni życiowej, której żywioły i energie

istnieją w harmonijnej równowadze, zapewniając pomyślne życie przebywającym w niej ludziom. Jest to sztuka zro-

dzona z doświadczenia i zdrowego rozsądku; polega na umiejętności aranżowania najbliższego otoczenia, w którym

żyje i pracuje człowiek, w taki sposób, aby wzmocnić tę równowagę i harmonię.

iii. część podsumowująca

1.

Podsumowanie wiedzy nabytej na lekcji.

2.

Ocena pracy uczniów.

