background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

 
 

 

Janina Żurek

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych 
744[01].O1.02 

 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Smerda  
inż. Stanisław Pietryka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Janina Żurek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].01.02 

charakteryzowanie wyrobów kaletniczych zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu kaletnik 744[01]. 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

  5.1. Klasyfikacja wyrobów kaletniczych 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

  5.2. Charakterystyka wyrobów kaletniczych

 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 

13 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

16 

7. Literatura 

26 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Charakteryzowanie  wyrobów 

kaletniczych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne, 
–  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

–  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
–  pokazu z objaśnieniem, 
–  tekstu przewodniego, 
–  metody projektów, 
–  ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

–  plan testu w formie tabelarycznej, 
–  punktacje zadań, 
–  propozycje norm wymagań, 
–  instrukcję dla nauczyciela, 
–  instrukcję dla ucznia, 
–  kartę odpowiedzi, 
–  zestaw zadań testowych. 
 
 

Jednostka  modułowa  „Charakteryzowanie  wyrobów  kaletniczych”  jest  jednym  

z  elementów  modułu  744[O1].O1,  którego  struktura  jest  zilustrowana  na  schemacie 
umieszczonym na stronie 4. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 

 

744[01].O1 

Podstawy zawodu  

744[01]. O1.04 

Stosowanie maszyn, urządzeń  

i narzędzi kaletniczych 

744[01]. O1.03 

Sporządzanie rysunków 

technicznych 

 i odręcznych 

744[01]. O1.02 

Charakteryzowanie wyrobów 

kaletniczych 

744[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony 

środowiska 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej  uczeń powinien umieć: 

–  posługiwać się terminologią dotyczącą wyrobów kaletniczych, 
–  posługiwać się terminologią części składowych i dodatków kaletniczych,  
–  znać  podstawowe  badania  organoleptyczne  materiałów  stosowanych  do  wytwarzania 

wyrobów kaletniczych,  

–  rozróżniać wyroby kaletnicze z podziałem na grupy asortymentowe, 
–  rozróżniać elementy wyrobów, 
–  rozpoznawać części składowe i dodatki w wyrobach kaletniczych,  
–  znać techniki montażu wyrobów, 
–  posługiwać się normami branżowymi, 
–  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska. 

 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  posłużyć  się  terminologią  dotyczącą  wyrobów,  części  składowych,  półproduktów 

i dodatków kaletniczych, 

  rozróżnić rodzaje wyrobów kaletniczych, 

  rozróżnić elementy wyrobów kaletniczych, 

  rozpoznać części składowe i dodatki w wyrobie kaletniczym, 

  określić techniki montażu i wykończenia wyrobów kaletniczych, 

  dokonać podziału wyrobów kaletniczych na grupy asortymentowe, 

  określić  kryteria  podziału  wyrobów  kaletniczych  w  aspekcie  rozwiązań  konstrukcyjnych  

i materiałowych, 

  dokonać analizy norm dotyczących wyrobów kaletniczych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Kaletnik 744[01] 
Moduł:  

Podstawy zawodu 744[01].O1 

Jednostka modułowa:  

„Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych” 744[01].O1.02 

 

Temat: Rozpoznawanie części składowych wyrobów kaletniczych. 

 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  nazewnictwa  części  składowych 

wyrobów kaletniczych i utrwalenie nazewnictwa.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  rozpoznawać części składowe wyrobów kaletniczych, 
–  prawidłowo nazywać części składowe wyrobów, 
–  dobrać części składowe do wskazanego wyrobu.  
 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna lub grupowa. 

 

Strategia: uczenie się przez praktykę. 
 
Czas:
 ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności ucznia. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  stół roboczy, 
–  elementy wyrobów kaletniczych, 
–  elementy określonego wyrobu, 
–  plansze z elementami wyrobów, 
–  normy branżowe, 
–  dzienniczek praktyk, 
–  przybory do pisania,  
–  literatura z rozdziału 7.  
 
Przebieg zajęć: 
 
1. Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

–  uczniowie zakładają odzież ochronną, 
–  uczniowie zapoznają się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku do 

kontroli jakości. 

–  uczniowie wysłuchują instruktarzu na temat części składowych wyrobów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

–  zapoznają się z nazewnictwem z norm, 
–  uczniowie na bieżąco sporządzają notatkę, 
–  uczniowie gromadzą elementy wyrobów na stanowisku pracy, 
–  uczniowie dokonują rozpoznawania i określania części składowych wyrobów zgodnie  

z normami. 

5.  Uczniowie wykonują pracę według notatek. 
6.  Nauczyciel sprawdza pracę uczniów. 
7.  Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wyznaczonej przez nauczyciela. 
8.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie stanowisk pracy. 
 
Praca domowa 
Narysuj wybrany wyrób kaletniczy i nazwij jego części składowe. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Kaletnik 744[01]  
Moduł:  

Podstawy zawodu 744[01].O1 

Jednostka modułowa:  

„Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych” 744[01].O1.02 

 
Temat: Rozpoznawanie dodatków kaletniczych stosowanych w wyrobach. 
 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania i określania dodatków kaletniczych 

stosowanych w wyrobach. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
  
–  rozpoznawać dodatki kaletnicze, 
–  nazywać dodatki kaletnicze zgodnie z normami,  
–  dobrać dodatki kaletnicze do wskazanego wyrobu, 
–  zastosować dodatki do wskazanego wyrobu.  
 
Metody nauczania–uczenie się:  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna lub grupowa. 
 
Czas: 

ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności i możliwości uczniów. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  stół roboczy, 
–  przykładowe dodatki kaletnicze, 
–  normy branżowe, 
–  wyrób kaletniczy, 
–  plansze z dodatkami i nazwami dodatków. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

  uczniowie zakładają odzież ochronną, 

  uczniowie zapoznają się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku do 

wykonania ćwiczenia,  

  uczniowie wysłuchują instruktażu na temat dodatków i nazewnictwa, 

  uczniowie na bieżąco sporządzają notatkę, 

  uczniowie gromadzą dodatki i plansze na stanowisku, 

  uczniowie dokonują rozpoznawania zgromadzonych dodatków, 

  dobierają nazwy do wybranych dodatków, 

5.  Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń porządkuje stanowisko pracy. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

8.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
9.  Uczeń wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie stanowisk pracy. 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  i  opisz  zastosowanie  antabek,  narożników,  pukli,  karabińczyków  
i nitów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Klasyfikacja wyrobów kaletniczych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj podziału wyrobów kaletniczych na grupy.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat wyrobów kaletniczych,  
2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa  i higieny pracy w  warsztatach  lub  w pracowni 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zorganizować wyroby gotowe lub na planszach, 
5)  dokonać podziału wyrobów na grupy, 
6)  zapisać w dzienniczku praktyk lub na planszy podział wyrobów, 
7)  podzielić się uwagami z innymi. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

plansze z wyrobami lub wyroby gotowe,  

– 

normy, 

– 

przybory do pisania, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Dobierz dodatki kaletnicze służące do wzmocnienia i łączenia części składowych wyrobu 

kaletniczego np. teczki męskiej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat dodatków kaletniczych,  
2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa i  higieny pracy w warsztatach  lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zorganizować dodatki kaletnicze do łączenia i wzmocnienia wyrobu, 
5)  dobrać dodatki do wskazanego wyrobu, 
6)  podzielić się swoimi wiadomościami z innymi. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

dodatki kaletnicze (np. narożniki, półkółka, szyna), 

– 

plansze z dodatkami, 

– 

wyrób kaletniczy, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Nazwij części składowe wskazanego wyrobu kaletniczego np. teczki aktówki.  
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat nazw części wyrobów,  
2)  zapoznać  się z  instrukcją  bezpieczeństwa i  higieny pracy w warsztatach  lub w pracowni 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zorganizować wyrób gotowy ( teczkę), 
5)  zapisać w dzienniczku części składowe wskazanego wyrobu, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

teczka aktówka,  

– 

normy branżowe, 

– 

przybory do pisania, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Charakterystyka wyrobów kaletniczych

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Mając  torebkę  np.  wizytową,  dokonaj charakterystyki  i  zakwalifikuj  ją do odpowiedniej 

grupy asortymentowej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacje  na  temat  charakterystyki  wyrobów 

kaletniczych,  

2)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  warsztatach  lub 

w pracowni technologicznej gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować torebkę, 
5)  przygotować przykładową charakterystykę innego wyrobu, 
6)  porównać charakterystykę z normą, 
7)  zakwalifikować wyrób do odpowiedniej grupy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

przykładowa charakterystyka wyrobów, 

− 

torebka damska wizytowa, 

− 

przybory do pisania, 

− 

dzienniczek praktyk, 

− 

norma branżowa, 

− 

literatura  z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  i  wykonaj  sposób  wykończenia  brzegów  w  saszetce  męskiej  ciętej  do  kantu 

wykonanej ze skóry garbowania chromowego. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat wykańczania brzegów,  
2)  zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie, 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  środki do wykończenia brzegów saszetki, 
6)  wykonać wykończenie brzegów, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  podzielić się uwagami z innymi. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wyrób (saszetka męska), 

– 

środki do wykończenia brzegów( farby), 

– 

przybory do barwienia (gąbka lub pędzel), 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj liniowanie na zimno brzegów paska męskiego ze skóry garbowania roślinnego. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat liniowania,  
2)  zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie, 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  przygotować pasek męski, 
6)  przygotować liniarkę, 
7)  wykonać liniowanie, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  podzielić się uwagami z innymi. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

– 

wyrób (pasek męski), 

– 

środki do wykończenia brzegów( liniarka), 

– 

próbki skór, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie wyrobów 
kaletniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,11,  12,  13,  14,  16,  17,  19,  20,  są  z  poziomu 

podstawowego, 

–  zadania 1, 15, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 10 punktów z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 13 punktów, w tym co najmniej 1 punkt 

z poziomu ponadpodstawowego, 

–  dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo dobry – za uzyskanie 20 punktów. 
 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. b, 8. d, 9. c, 10. a, 11. c
12. 
a, 13. d, 14. d, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. c, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zastosować dodatki kaletnicze 

PP 

2. 

Określić rodzaj zapięcia 

3. 

Rozpoznać części składowe wyrobu 

4. 

Rozpoznać wyroby kaletnicze 

5. 

Rozróżniać drobne wyroby kaletnicze 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6. 

Rozróżniać rodzaje kieszeni wyrobów 

7. 

Określić rodzaj łączenia elementów 

8. 

Rozróżniać wyroby kaletnicze 

9. 

Określić rodzaj wykończenia brzegów 
wyrobów 

10.  Zdefiniować rodzaj wypełnienia  

11.  Rozróżniać wyroby kaletnicze 

12.  Rozróżniać drobne wyroby kaletnicze  

13.  Rozróżniać wyroby kaletnicze 

14.  Rozpoznać wyrób kaletniczy  

15.  Określić części składowe wyrobu  

PP 

16.  Rozróżniać części składowe wyrobu   

17.  Określić sposób połączenia wyrobów 

18.  Określić rodzaj norm 

PP 

19.  Rozróżniać części składowe wyrobu  

20.  Określić sposób wykańczania wyrobów 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących charakteryzowania wyrobów kaletniczych. Wszystkie 

pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  W  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  

(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

8.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  1,  15,  18  ,  gdyż  są  one  na  poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

 

 

 

 

                            Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

 

1.  Do ochrony brzegów portfela można zastosować 

a)  półkółko. 
b)  pukiel.  
c)  narożnik. 
d)  klamrę. 

 
2.  Urządzenie zamykające wyrób przed przypadkowym otwarciem to 

a)  karabińczyk.  
b)  antabka. 
c)  sprzączka kaletnicza. 
d)  zamek kaletniczy. 

 

3.  Część składowa wyrobu kaletniczego zamykająca dostęp do jego wnętrza to 

a)  podklapa. 
b)  grzbiet. 
c)  kiedra. 
d)  klapa. 

 

4.  Który z wymienionych poniżej wyrób kaletniczy przeznaczony jest do celów szkolnych? 

a)  Torba. 
b)  Neseser.  
c)  Tornister. 
d)  Aktówka. 

 

5.  Wyrób kaletniczy wykonany z odpadów skór to 

a)  pasek męski. 
b)  etui na klucze. 
c)  torebka damska. 
d)  portmonetka z folii.  

 

6.  Kieszeń naszyta na zewnętrznej ściance wyrobu kaletniczego to 

a)  kieszeń wewnętrzna. 
b)  kieszeń wpuszczana. 
c)  kieszeń zewnętrzna. 
d)  kieszeń ozdobna. 

 

7.  Łączenie części składowych wyrobów za pomocą nitów to 

a)  sklepywanie. 
b)  nitowanie. 
c)  zbijanie. 
d)  zaciskanie. 

 

8.  Wyroby  o  małych  wymiarach  wykonane  ze  szlachetnych  skór  i  tkanin  zdobionych 

biżuterią to wyroby 

a)  gospodarcze. 
b)  młodzieżowe. 
c)  wyjściowe. 
d)  balowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

9.  Na rysunku przedstawiony sposób wykończenia brzegów wyrobów to  

a)  zawijanie. 
b)  kiedrowanie.  
c)  lamowanie.

 

 

d)  ścienianie. 

 
10. Materiał wypełniający wnętrze rączki to 

a)  wkład. 
b)  uszczelka. 
c)  filc. 
d)  wata. 

 

11. Który  z  wymienionych  wyrobów  kaletniczych  to  typowy  wyrób  przeznaczony  do  pracy 

 w biurze? 

a)  Neseser.  
b)  Kufer. 
c)  Aktówka 
d)  Plecak.  

 

12.  Przedstawiony na rysunku wyrób kaletniczy to                          

a)  etui na płyty. 
b)  etui na kasety. 
c)  etui na długopisy. 
d)  etui na kosmetyki. 

                                                                  

 

13.  wyrób kaletniczy przeznaczony do celów turystyki górskiej to torba  

a)  wyjściowa. 
b)  gospodarcza. 
c)  podróżna. 
d)  turystyczna. 

 
14. Który z przedstawionych na rysunku wyrób kaletniczy posiada konstrukcję sztywną? 

a)  Torba gospodarcza. 
b)  Torba sakiewka.  
c)  Teczka. 
d)  Kufer.                   

 
 

    a)                   b)                      c)                    d) 

15. Dolna zewnętrzna część wyrobu stykająca się całą powierzchnią z płaszczyzną podłoża to 

a)  biza. 
b)  dno. 
c)  spód. 
d)  bodno.  

 

16. Cześć składowa wyrobu dzieląca jego wnętrze to 

a)  wykrój. 
b)  przegroda. 
c)  przód.  
d)  podklapa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

17. Według sposobu łączenia wyroby kaletnicze dzielimy na 

a)  grupy. 
b)  rodzaje 
c)  sposoby. 
d)  systemy. 

 

18. Normy branżowe dotyczą  

a)  nazw dodatków kaletniczych. 
b)  wykonywania czynności np: badań. 
c)  metody normowania czasu pracy. 
d)  metody normowania zużycia materiałów. 

 

19. Uchwyt o różnych kształtach służący do trzymania i noszenia wyrobu to 

a)  przesuwka. 
b)  kapel 
c)  rączka. 
d)  listek.  

 

20. W wyrobach z grubszych skór wykonanych do kantu brzegi elementów wykańcza się przez  

a)  zawijanie. 
b)  lamowanie. 
c)  apreturowanie. 
d)  barwienie. 

 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

TEST 2 
 
Test  praktyczny  typu  -,,próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych” 744[01].O1.02”. 

 
Treść zadania 

 
Rozróżnij i nazwij części składowe wyrobu kaletniczego – teczka męska. 

  
Instrukcja dla nauczyciela 

 
W  badaniu  osiągnięć  ucznia,  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w  celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba-
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania 
czynności produkcyjnych.  
 

 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  dokonania 
podjętych działań praktycznych.  
 

 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonania 

zadania  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi  i  w  określonym  czasie.  Należy  stworzyć 
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania: 

–  zorganizowania stanowiska pracy, 
–  doboru odpowiednich elementów teczki męskiej, 
–  wykonanie podstawowych czynności do rozwiązania zadania, 
–  wykazania umiejętności do określenia części składowych wyrobu,(teczka męska) 

 
Uczeń powinien mieć udostępnione: 

–  stanowisko pracy związane z możliwością praktycznego wykonania zadania, 
–  części składowe wskazanego wyrobu przygotowane do wykonania zadania, 
–  rysunek, zdjęcie wyroby lub gotowy wyrób, 
–  instrukcję stanowiskową, 
–  regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy, 
–  normy branżowe. 

 
Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien: 

–  zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 

zakładzie produkcyjnym, 

–  przypomnieć uczniom zasady  bezpieczeństwa i  higieny pracy  i nakazać  bezwzględne  ich 

przestrzeganie, 

–  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 
–  określić czas wykonania zadania, 
–  przydzielić uczniom stanowisko do wykonania zadania, 
–  przydzielić uczniom elementy danego wyrobu do wykonania zadania, 
–  przydzielić uczniom zdjęcie, rysunek lub gotowy wyrób, 
–  zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład: 

1) przygotować stanowisko pracy, 
2) sprawdzić jakość i ilość przydzielonych elementów wyrobu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

3) przygotować zdjęcie lub gotowy wyrób, 
4) przygotować karteczki i przybory do pisania,  
5) nazwać części składowe wskazanego wyrobu,(np. ścianka tylna, klapa itd.) 
6) dokonać zapisu na kartkach, 
7) poprzyklejać do poszczególnych elementów teczki męskiej, 
8) Posprzątać stanowisko pracy. 

–  określić kryteria oceny wykonanego zadania, 
–  na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 
–  dokonać oceny wykonanej pracy.  

 
 
Instrukcja dla ucznia 
 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

–  dobrać i założyć odzież ochronną, 
–  zapisać plan działania oraz kolejność wykonywanych operacji i czynności produkcyjnych 

zgodnie  z  zasadami  i  normami  rozróżniać  i  nazywać  części  składowe  wyrobu  dokonując 
zapisu na kartkach. 

Plan przedstawić do zatwierdzania nauczycielowi:  

–  sprawdzić jakość przydzielonych elementów wyrobu, 
–  sprawdzić ilość elementów teczki zgodnie z rysunkiem lub gotowym wyrobem, 
–  nazwać części składowe zgodnie z normami, 
–  ponumerować lub podpisać części składowe na przygotowanych kartkach,  
–  przykleić kartki z  nazwami do odpowiednich części składowych, 
–  posprzątać stanowisko pracy, 
–  zaprezentować wykonanie zadania 
–  przedstawić nauczycielowi do oceny. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Umiejętności podlegające ocenie 
 
Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty  do 
uzyskania 

Punkty 
uzyskane 

1. 

Dobranie odzieży ochronnej. 

 

2. 

Zaplanowanie kolejnych czynności ( plan działania) 

15 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

–  czystość i porządek na stanowisku pracy, 
–  sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem BHP, 
–  przygotowanie potrzebnych narzędzi oraz elementów. 

 
 

17 

 

4. 

 
 

Wykonanie zadania: 

–  sprawdzenie jakości przydzielonych elementów wyrobu, 
–  sprawdzenie ilość elementów teczki zgodnie z rysunkiem 

lub gotowym wyrobem, 

–  nazwanie części składowych zgodnie z normami, 
–  ponumerowanie  lub  podpisanie  części  składowych  na 

przygotowanych kartkach,  

–  przyklejenie  kartek  z  nazwami  do  odpowiednich  części 

składowych, 

 
 

 
 
 
 
 

50 

 

5. 

Uporządkowanie stanowiska pracy. 

 
 

 
 
 

6.  

Zaprezentowanie wykonanego zadania z oceną jakości. 

10 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

niedostateczny 

0÷60 

dopuszczający 

61÷70 

dostateczny 

71÷ 80 

dobry 

81÷ 90 

bardzo dobry 

91÷100 

 
 
  
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

7.  LITERATURA 

 

1.  Borzeszkowski  A.  Borzeszkowski  W.  Persz  T.:  Obuwnictwo  przemysłowe.  Część  I. 

WSiP, Warszawa 1979 

2.  Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991 
3.  Dobrosz  K.,  Matysiak  A.:  Tworzywa  sztuczne.  Materiałoznawstwo  i  przetwórstwo. 

WSiP, Warszawa 1994 

4.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
5.  Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych. WPLiS, Warszawa 1962 
6.  Persz  T.:  Materiałoznawstwo  dla  techników  przemysłu  skórzanego.  WSiP,  Warszawa 

1992 

7.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 
8.  Persz T.: Analiza techniczna w przemyśle skórzanym. WPLiS, Warszawa 1967 
9.  Praca zbiorowa.: Tworzywa sztuczne w przemyśle obuwniczym. WN-T, Warszawa 1971 
10.  www.paco-cases.pl/ spec/SPEC_old/alarm.jpg 
11.  www.vip-firma.com.pl/ rysunki/pucinni1800.jpg 
12.  www.blog.portfelik.pl/.../uploads/2007/08/11.jpg 
13.  www.finpap.poznan.pl/ sklep/gfx/g930270.jpg 
14.  www.bagsport.pl/images/big_pro/14.jpg 
15.  www.ikea.com/ms/pl_PL/img/torba_279.jpg 
16.  www.akart.com.pl/ zdj/114.jpg 
17.  www.vipfirma.com.pl/rysunki/torebki.jpg 
18.  www.grg.com.pl/Pasek_7483.jpg 
19.  www.gazetamsp.pl/.../Portfele%20big%20www.jpg 
21.  warin.pl/sklep/ 
22.  www.studiosiedem.com/.../9310103.jpg 

 

Literatura metodyczna 
 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000