background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

 

 
 

 

Maria Senderowicz

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Ocenianie  jakości  surowców  i  materiałów  do  produkcji 
wyrobów kaletniczych 744[01] Z1.05 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Marian Grabkowski 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Latek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].Z1.05  
„Ocenianie  jakości  surowców  i  materiałów  do produkcji  wyrobów  kaletniczych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu kaletnik 744[01]. 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Kontrola przedprodukcyjna w procesie produkcji wyrobów kaletniczych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

5.2.  Ocena jakości materiałów podstawowych metodą organoleptyczną 

5.2.1.  Ćwiczenia 

5.3.  Ocena jakości materiałów pomocniczych metodą organoleptyczną 

5.3.1.   Ćwiczenia. 

5.4.  Dokumentacja i znaki kontroli jakości  

5.4.1  Ćwiczenia 

6  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

11 
14 
14 
18 
18 
22 
22 
24 

7  Literatura 

34 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym zestawem zadań testowych. 

W Poradniku zamieszczono również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

744[01].Z1.01 

Stosowanie surowców skórzanych 

i skór wyprawionych  

744[01]. Z1 

Surowce i materiały kaletnicze 

744[01].Z1.02 

Stosowanie surowców  

 i materiałów włókienniczych  

744[01].Z1.03 

Stosowanie tworzyw sztucznych 

i materiałów skóropodobnych  

744[01]. Z1.05 

Ocenianie jakości surowców  

i materiałów do produkcji wyrobów 

kaletniczych 

744[01]. Z1.04 

Stosowanie materiałów 

pomocniczych do produkcji 

wyrobów kaletniczych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśniać  celowość  kontroli  przedprodukcyjnej  surowców  i  materiałów  do  produkcji 
wyrobów kaletniczych, 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  zasadami  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej, 
ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  narzędziami  pomiarowymi  w  procesie  kontroli 
przedprodukcyjnej, 

 

posługiwać się normami dotyczącymi jakości surowców i materiałów, 

 

interpretować wyniki badań, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
i ochrony środowiska, 

 

rozpoznawać i charakteryzować surowce i materiały do produkcji kaletniczej, 

 

rozpoznawać i charakteryzować wyroby kaletnicze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić  znaczenie  kontroli  przedprodukcyjnej  w  procesie  produkcji  wyrobów 
kaletniczych, 

 

wyjaśnić zasady prowadzenia kontroli przedprodukcyjnej w procesie produkcji wyrobów 
kaletniczych, 

 

ocenić jakość surowców i materiałów przy pomocy badań organoleptycznych, 

 

określić  zastosowanie  podstawowych  przyrządów  pomiarowych  podczas  kontroli 
przedprodukcyjnej, 

 

posłużyć  się  przyrządami  pomiarowymi  do  pomiaru  długości,  masy,  powierzchni, 
grubości skór i materiałów pomocniczych, 

 

określić zadania działu kontroli jakości, 

 

wykonać badania materiałów podstawowych i pomocniczych, 

 

posłużyć się normami dotyczącymi jakości surowców i materiałów, 

 

zinterpretować wyniki badań, 

 

sporządzić dokumentację kontroli jakości. 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Surowce i materiały kaletnicze 744[01]Z1. 

Jednostka modułowa:  

Ocenianie  jakości  surowców  i  materiałów  do  produkcji 
wyrobów kaletniczych 744[01].Z1.05. 

Temat: 

Ogólna ocena wyglądu skóry wyprawionej. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie 

umiejętności 

oceniania 

skór 

naturalnych 

metodą 

organoleptyczną. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać odpowiednie przyrządy do badania organoleptycznego, 

 

wykonać badanie organoleptyczne skór, 

 

wskazać ogólne wady wyglądu zewnętrznego skóry gotowej, 

 

zinterpretować wyniki badań, 

 

odczytać dane z dokumentacji techniczno – technologicznej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna lub grupowa. 

 
Strategia: uczenie się przez praktykę. 
 
Czas:
 ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności ucznia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

skóry naturalne różnego gatunku, wielkości i grubości, 

 

próbki skór z widocznymi wadami, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

tablice poglądowe, 

 

stoły robocze, 

 

kreda lub ołówki do skór, 

 

dzienniczek zajęć, 

 

dokumentacja techniczno – technologiczna wyrobu ze skóry naturalnej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Podanie tematu i celów zajęć. 
2.  Dokonanie podbudowy teoretycznej przyszłych działań praktycznych. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonywania zadania. 
4.  Realizacja zajęć: 

 

uczniowie zakładają odzież ochronną, 

 

omówienie 

warunków 

zachowania 

bhp 

przepisów 

przeciwpożarowych 

wynikających z zagrożeń wykonanej pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

uczniowie  wysłuchują  instruktażu  na  temat  badania  organoleptycznego  skór 
naturalnych, 

 

uczniowie na bieżąco sporządzają notatkę, 

 

uczniowie  obserwują  wzorcowy  pokaz  czynności  praktycznych  dokonany  przez 
nauczyciela, a dotyczący ogólnej oceny wyglądu skóry wyprawionej,  

 

uczniowie  wysłuchują  ostrzeżeń  przed  najczęściej  występującymi  błędami  przy 
wykonywaniu badań organoleptycznych, 

 

uczniowie 

ustalają 

kolejności 

wykonywanych 

czynności 

związanych 

z przeprowadzeniem badania, 

 

uczniowie  organizują  własne  stanowiska  pracy  do  przeprowadzenia  badania 
organoleptycznego, 

 

uczniowie  analizują  dokumentację  techniczno  –  technologiczną  i  normy  oraz 
odczytują notatki, 

 

uczniowie dokonują ogólnej oceny wyglądu skór.  

5.  Po wykonaniu wszystkich czynności uczniowie porządkują stanowiska pracy. 
6.  Uczniowie wskazują swoje słabe i mocne strony. 
7.  Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie. 
8.  Uczniowie prezentują wyniki przeprowadzonych badań w kolejności wykonywania. 
9.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny pracy. 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  informacje  i  opisz  w  jaki  sposób  przeprowadzić  badanie 
organoleptyczne  na  obecność  wady  wyglądu  zewnętrznego  skóry  gotowej  jaką  jest 
„zmienność barwy”. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Kaletnik 744[01]. 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Surowce i materiały kaletnicze 744[01]Z1. 

Jednostka modułowa: 

Ocenianie  jakości  surowców  i  materiałów  do  produkcji 
wyrobów kaletniczych 744[01]Z1.05. 

Temat: 

Ocena organoleptyczna okuć stosowanych do produkcji wyrobów kaletniczych. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie 

umiejętności 

oceniania 

materiałów 

pomocniczych 

stosowanych do produkcji wyrobów skórzanych metodą organoleptyczną. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wykonać badanie organoleptyczne okuć, 

 

wskazać wady i zalety badania organoleptycznego, 

 

dobrać odpowiednie przyrządy do wykonania badania organoleptycznego okuć, 

 

wskazać okucia z wadami, 

 

odczytać dokumentację techniczno –technologiczną, 

 

posłużyć się normami, 

 

zinterpretować wyniki badań. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekstu przewodniego.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2 – 4-osobowych

 
Czas: 

180 minut. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

gabloty z różnego rodzaju okuciami, 

 

przykładowe okucia (dobre i uszkodzone), 

 

wyroby kaletnicze z zastosowanymi okuciami, 

 

stoły robocze, 

 

normy materiałowe i dokumentacja techniczno – technologiczna, 

 

literatura fachowa,  

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

pytania prowadzące, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

papier formatu A4, 

 

mazaki, 

 

proste przyrządy pomiarowe np. suwmiarka, miarka zwijana itd. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Podanie tematu i celów zajęć. 
2.  Dokonanie podbudowy teoretycznej przyszłych działań praktycznych. 
3.  Omówienie przepisów bhp i ppoż. na stanowisku kontroli jakości okuć. 
4.  Omówienie istoty metody przewodniego tekstu. 
5.  Rozdanie pytań prowadzących przygotowanych przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

6.  Rozdanie literatury fachowej, norm, okuć oraz wyrobów kaletniczych. 
7.  Podział na grupy. 
8.  Realizacja zajęć przebiegająca w VI fazach. 
 
Faza I – Informacje: 

  uczniowie zakładają odzież ochronną, 

  uczniowie analizują dane z norm materiałowych, dokumentacji technicznej oraz literatury 

fachowej dotyczącej okuć stosowanych w produkcji kaletniczej, 

  uczniowie  zapoznają  się  z  wyrobami  kaletniczymi  z  zastosowanymi  okuciami  oraz 

dobrymi i wadliwymi okuciami, 

  uczniowie odpowiadają na pytania prowadzące. 

 
Faza II- Planowanie: 

  uczniowie planują dobór przyrządów do badania organoleptycznego, 

  uczniowie  ustalają  kryteria  oceny  jakości  okuć  stosowanych  do  produkcji  wyrobów 

kaletniczych. 

 
Faza III – Ustalenia:
 

  uczniowie dyskutują nad kryteriami oceny jakości, 

  uczniowie rozpoznają błędy w planowaniu doboru przyrządów pomiarowych, 

  uczniowie korygują błędy i ustalają ostateczne kryteria oceny. 

 
Faza IV – Realizacja zadania: 

  uczniowie  samodzielnie  wykonują  badania  organoleptyczne  okuć  stosowanych  do 

produkcji kaletniczej, 

  uczniowie odkładają wadliwe okucia, które nie mogą być użyte do produkcji. 

 
Faza V – Kontrola jakości: 

  Uczeń  sprawdza  poprawność  wykonanego  badania,  a  następnie  sprawdza  poprawność 

badania jego kolega. 

 
Faza VI – Analiza wykonanej pracy: 

  uczniowie dokonują samooceny wykonanego badania organoleptycznego, 

  uczniowie  informują  nauczyciela  o  swoich  słabych  i  mocnych  stronach  podczas 

wykonywania pracy, 

  uczniowie wysłuchują podsumowania nauczyciela na temat przeprowadzonego przez nich 

badania, 

  uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują ostatecznej oceny wykonanej pracy, 

  uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze i opisz wady nitów. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

 

odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Kontrola  przedprodukcyjna  w  procesie  produkcji 

wyrobów kaletniczych

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź  schemat  organizacyjny  działu  kontroli  jakości  oraz  opisz  zadania  kontroli 

przedprodukcyjnej. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  organizację 

działu kontroli i omówić zadania kontroli przedprodukcyjnej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  zadań  kontroli  wstępnej  

i organizacji działu kontroli jakości, 

2)  zapoznać  się z regulaminem oraz  instrukcją bezpieczeństwa i  higieny pracy  w pracowni 

lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  sporządzić  schemat  organizacyjny  działu  kontroli  jakości  i  opisać  zadania  kontroli 

przedprodukcyjnej, 

5)  podzielić się swoimi wiadomościami z innymi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Zorganizuj  stanowisko  pracy  ręcznej  w  niezbędne  narzędzia  pomiarowe  do 

przeprowadzenia kontroli wstępnej skór miękkich. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  i  pokazać 

prawidłową  organizację  stanowiska  pracy  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  
i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania wykaz narzędzi do pomiaru skór miękkich, 
2)  zapoznać  się  z  regulaminem  pracowni,  a  także  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać narzędzia pomiarowe do kontroli wstępnej skór miękkich, 
6)  podzielić się uwagami z innymi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

planimetr, 

– 

grubościomierz, 

– 

miarka zwijana, 

– 

skóry miękkie, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj próbne pomiary grubości i powierzchni surowców i materiałów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  pokazać  technikę 

pomiaru 

grubości 

powierzchni 

uwzględnieniem 

przepisów 

bezpieczeństwa  

i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacje  na  temat  zasady  działania 

grubościomierza i planimetru, 

2)  zapoznać  się  z  regulaminem  pracowni,  a  także  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować  stanowisko  pracy  w  narzędzia  pomiarowe  oraz  surowce  i  materiały  do 

wykonania ćwiczenia, 

5)  wykonać próbne pomiary, 
6)  zapisać wyniki pomiarów, 
7)  oczyścić i zakonserwować narzędzia, 
8)  wykonać kontrolę wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

planimetr, 

– 

grubościomierz,  

– 

suwmiarka, 

– 

linia metalowa z podziałką, 

– 

waga techniczna, 

– 

odpad skórzany użytkowy, 

– 

odpad tekturowy, 

– 

odpad tworzyw skóropodobnych, 

– 

środki do czyszczenia i konserwacji narzędzi, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj próbnych pomiarów okuć. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  pokazać  i  objaśnić 

technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje dotyczące kontroli jakości okuć, 
2)  zapoznać  się  z  regulaminem  pracowni,  a  także  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  wykonać próbne pomiary okuć, 
6)  zapisać wyniki pomiarów, 
7)  oczyścić i zakonserwować narzędzia, 
8)  wykonać kontrolę wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

przymiar, 

– 

waga techniczna, 

– 

suwmiarka, 

– 

różne rodzaje i gabaryty okuć, 

– 

środki do czyszczenia i konserwacji narzędzi, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Ocena  jakości  materiałów  podstawowych  metodą  badań 

organoleptycznych 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj pomiaru grubości skóry oraz obliczeń spadku grubości. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat pomiaru grubości skór, 
2)  zapoznać  się z regulaminem oraz  instrukcją  bezpieczeństwa  i higieny pracy w pracowni 

lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  założyć odzież ochronną, 
5)  wykonać pomiar grubości skóry w miejscu standardowym, 
6)  obliczyć pomiar grubości i spadku grubości, 
7)  zinterpretować wyniki badania, 
8)  podzielić się uwagami z innymi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

grubościomierz, 

– 

skóra naturalna, 

– 

instrukcja do prowadzenia kontroli organoleptycznej. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  oceny  organoleptycznej  skóry  naturalnej  w  celu  rozpoznanie  jej  wad  

i uszkodzeń. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacje  dotyczące  wad  i  uszkodzeń  skór 

gotowych,  

2)  zapoznać  się z regulaminem oraz  instrukcją  bezpieczeństwa  i higieny pracy w pracowni 

lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  założyć odzież ochronną, 
5)  wykonać badanie organoleptyczne skóry naturalnej, 
6)  ocenić jakość skóry oraz przydatność do produkcji określonego wyrobu kaletniczego, 
7)  zinterpretować wyniki badania, 
8)  podzielić się uwagami z innymi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

kreda lub ołówki do skór, 

– 

dokumentacja techniczno – technologiczna wyrobu ze skóry naturalnej, 

– 

skóra naturalna z wadami. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  oceny  jakość  skóry  naturalnej  do  produkcji  teczki  męskiej  na  podstawie 

dokumentacji techniczno – technologicznej wzoru metodą organoleptyczną. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym kryteria oceny skór,  
2)  zapoznać  się z regulaminem oraz  instrukcją bezpieczeństwa i  higieny pracy  w pracowni 

lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  założyć odzież ochronną, 
5)  dokonać analizy dokumentacji techniczno – technologicznej, 
6)  wykonać badania organoleptyczne skóry naturalnej, 
7)  zapisać wyniki badań, 
8)  zinterpretować wyniki badań, 
9)  zaprezentować wyniki badań. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

grubościomierz, planimetr, 

– 

dokumentacja techniczno – technologiczna, 

– 

skóra naturalna. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj  oceny  jakości  tworzywa  skóropodobnego  do  produkcji  kaletniczej  metodą 

organoleptyczną. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym wady tworzyw skóropodobnych,  
2)  zapoznać  się  z  regulaminem  oraz  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 

w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  założyć odzież ochronną, 
5)  wykonać badania organoleptyczne tworzywa skóropodobnego, 
6)  zapisać wyniki badań, 
7)  porównać  wyniki  badań  z  podstawowymi  wskaźnikami,  dokumentacją  techniczno  – 

technologiczną wzoru i normami, 

8)  zinterpretować wyniki badań, 
9)  zaprezentować wyniki badań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

przymiar, 

– 

grubościomierz, 

– 

dokumentacja techniczno – technologiczna, 

– 

tworzywo skóropodobne, 

– 

instrukcja kontroli organoleptycznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 5 

Dokonaj oceny jakości tkanin do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym błędy tkanin, 
2)  zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, 
3)  w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  założyć odzież ochronną, 
6)  wykonać badania organoleptyczne tkanin, 
7)  zapisać wyniki badań, 
8)  porównać  wyniki  badań  z  podstawowymi  wskaźnikami,  dokumentacją  techniczno 

technologiczną wzoru, 

9)  zinterpretować wyniki badań, 
10)  zaprezentować wyniki badań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

dokumentacja techniczno – technologiczna, 

– 

różne rodzaje tkanin. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Ocena  jakości  materiałów  pomocniczych  metodą  badań 

organoleptycznych 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj oceny jakości fibry do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

 technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać a materiałach dydaktycznych kryteria oceny tektur, 
2)  zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni 

lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  wykonać badanie organoleptyczne fibry, 
6)  zapisać wyniki badań, 
7)  porównać  wyniki  badań  z  podstawowymi  wskaźnikami,  dokumentacją  określonego 

wzoru, normami, atestem, 

8)  zinterpretować wyniki badań, 
9)  zaprezentować wyniki badań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania,  

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

waga techniczna, 

– 

waga pomostowa, 

– 

grubościomierz, 

– 

dokumentacja techniczno – technologiczna, 

– 

fibra, 

– 

atest producenta. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj oceny jakości oczek do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną. 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria oceny oczek (krążków), 
2)  zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni 

lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  wykonać badanie organoleptyczne oczek, 
6)  ocenić jakość oczek oraz przydatność do produkcji określonego wyrobu kaletniczego, 
7)  zinterpretować wyniki badań, 
8)  podzielić się uwagami z innymi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

suwmiarka, 

– 

przymiar, 

– 

dokumentacja techniczno – technologiczna, 

– 

specyfikacja materiałowa, 

– 

różne rodzaje oczek. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  oceny  organoleptycznej  jakości  kleju  do  produkcji  kaletniczej  na  podstawie 

dokumentacji techniczno – technologicznej.  

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych ogólne kryteria oceny organoleptycznej klejów, 
2)  zapoznać  się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni 

lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać badania organoleptyczne kleju, 
5)  zapisać wyniki badań, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6)  porównać  wyniki  badań  z  podstawowymi  wskaźnikami  oraz  z  dokumentacją  techniczno 

– technologiczną wyrobu, 

7)  zaprezentować wyniki badań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

dokumentacja techniczno – technologiczna, 

– 

klej Bonakol G2, 

– 

stanowisko do nanoszenia kleju z wyciągiem. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj oceny jakości nici do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  pokazać  prawidłową 

kontrolę różnego gatunku nici. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria oceny organoleptycznej nici, 
2)  zapoznać  się  z  regulaminem  oraz  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 

w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  wykonać badania organoleptyczne nici, 
6)  zapisać wyniki badań, 
7)  porównać wyniki badań z dokumentacją techniczno – technologiczną i normami, 
8)  zinterpretować wyniki badań, 
9)  zaprezentować wyniki badań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

–  dzienniczek praktyk, 
–  przybory do pisania,  
–  papier formatu A4, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 
–  dokumentacja techniczno – technologiczna, 
–  nici poliestrowe i bawełniane. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 5 

Dokonaj  oceny  jakości  taśmy  przyczepnej  (rzep)  do  produkcji  kaletniczej  metodą 

organoleptyczną. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym kryteria oceny taśmy (rzep), 
2)  zapoznać  się  z  regulaminem  oraz  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 

w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  wykonać badania organoleptyczne taśmy, 
6)  zapisać wyniki badań, 
7)  porównać  wyniki  badań  z  dokumentacją  techniczno  –  technologiczną  i  specyfikacją 

materiałową, 

8)  zinterpretować wyniki badań, 
9)  zaprezentować wyniki badań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

przymiar, 

– 

specyfikacja materiałowa taśmy, 

– 

dokumentacja techniczno – technologiczna, 

– 

różne rodzaje taśmy. 

 

 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.4.  Dokumentacja i znaki kontroli jakości 

 
5.4.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Sporządź protokół odbioru jakości materiałów podstawowych. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych sposób sporządzania protokołu odbioru jakości, 
2)  zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni 

lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  sporządzić protokół odbioru jakości materiałów podstawowych, 
6)  przedstawić sporządzony protokół na forum grupy, 
7)  wprowadzić ewentualne zmiany lub poprawki, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania,  

– 

protokół odbioru jakości, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

wzór prawidłowo wypełnionego protokołu. 

 
Ćwiczenie 2 

Napisz  protokół  sporządzony  z  powodu  braku  ilościowego  zakupionych  zamków  do 

toreb. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych sposób wypełniania protokołu, 
2)  zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni 

lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5)  sporządzić protokół, 
6)  przedstawić na forum grupy sporządzony protokół, 
7)  nanieść ewentualne poprawki, 
8)  zapisać uwagi do zeszytu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania,  

– 

protokół braku ilościowego zamków, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

wzór prawidłowo sporządzonego protokołu. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź rejestr niezgodności dostawy kleju. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych zastosowanie odpowiedniego dokumentu, 
2)  zapoznać  się z regulaminem oraz  instrukcją bezpieczeństwa i  higieny pracy  w pracowni 

lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  prawidłowo wypełnić rejestr niezgodności dostaw, 
5)  zaprezentować wypełniony rejestr, 
6)  nanieść ewentualne poprawki, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

dokumentacja techniczno – technologiczna, 

– 

specyfikacja materiałowa. 

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Ocenianie  jakości  surowców 
i materiałów do produkcji kaletniczej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 10, 13 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 10 punktów z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 13 punktów, w tym co najmniej 1 punkt 

z poziomu ponadpodstawowego, 

–  dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo dobry - za uzyskanie 20 punktów. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3 .a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. c, 8. a, 9. d, 10. c, 11. d, 
12. 
d, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. a, 19. c, 20. a. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zadania kontroli przedprodukcyjnej 

Wskazać osoby odpowiedzialne za kontrolę 
przedprodukcyjną 

Określić średnicę stopki grubościomierza skór 
miękkich 

Wskazać przyrząd pomiaru powierzchni skór  

Wskazać przełożonego kontrolera jakości 

Wybrać właściwą normę 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Określić kolejność oceny wyglądu skóry 

Określić sposób oceny lica skóry 

Wskazać wadę niedopuszczalną skór 

10 

Określić sposób badania na zachowanie się 
lica przy zginaniu 

PP 

11 

Rozpoznać wady tworzyw skóropodobnych 

12 

Rozpoznać wady tkanin 

13 

Określić sposób badania wytrzymałości tkanin 
metodą organoleptyczną 

PP 

14 

Rozpoznać proste przyrządy do kontroli 
jakości tektur 

15 

Wskazać kryteria oceny okuć 

PP 

16 

Określić wskaźniki jakości kleju 

17 

Określić zakres kontroli wstępnej 

18 

Określić zawartość dokumentu zgodności 

19 

Zastosować dokumenty stwierdzające brak 
ilości materiału 

PP 

20 

Rozpoznać znak kontroli jakości 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonania  oceny  surowców  i  materiałów  do 

produkcji kaletniczej. Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  W  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X 

(w przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

8.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  10,  13,  15,  19,  gdyż  są  one  na  poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

                                                       Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Jednym z zadań kontroli przedprodukcyjnej jest 

a)  ustalenie jakości materiałów wprowadzanych do produkcji. 
b)  ustalenie normy zużycia materiałów.  
c)  ustalenie ceny materiałów. 
d)  sprawdzenie atestu materiału. 

 
2.  Kontrolę przedprodukcyjną materiałów i surowców przeprowadza 

a)  brygadzista.  
b)  kontroler ds. reklamacji. 
c)  brakarz ds. surowców. 
d)  z-ca kierownika ds. surowców. 

 

3.  Średnica stopki czujnika grubościomierza skór miękkich wynosi 

a)  10 mm. 
b)  20 mm. 
c)  30 mm. 
d)  40 mm. 

 

4.  Do kontroli pomiaru powierzchni skór stosujemy 

a)  suwmiarkę. 
b)  planimetr. 
c)  cyrkiel. 
d)  grubościomierz. 

 

5.  Kontroler jakości podlega 

a)  referentowi ds. zbytu i magazynów. 
b)  kierownikowi działu produkcji i zaopatrzenia. 
c)  brygadziście. 
d)  prezesowi. 

 

6.  Warunki techniczne dla skór galanteryjnych podane są w normie 

a)  PN - P – 22221 : 1981. 
b)  PN - P – 22212 : 1985. 
c)  PN - P – 22213 : 1972. 
d)  PN - P – 22250 : 1988. 

 

7.  Przy ocenie wyglądu zewnętrznego skóry należy w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę na 

a)  grubość. 
b)  powierzchnię. 
c)  profil. 
d)  barwę. 

 

8.  Przy ocenie powierzchni lica skóry określa się 

a)  trwałość i równomierność wybarwienia. 
b)  zwartość. 
c)  ciągliwość. 
d)  łamliwość. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9.  Wadą niedopuszczalną skór na wyroby kaletnicze jest 

a)  niejednolitość barwy. 
b)  plama. 
c)  odstawanie lica. 
d)  sztywność całkowita. 

 

10. W celu wykonania badania na zachowanie się lica przy zginaniu należy 

a)  pocierać skórę kilkanaście razy na odcinku 10 cm. 
b)  zginać skórę i wyciągać w różnych kierunkach. 
c)  zginać skórę licem do wewnątrz. 
d)  obejrzeć skórę pod pewnym kątem i przy dobrym oświetleniu. 

 

11. Wady tworzyw skóropodobnych to 

a)  uszkodzenia krajki. 
b)  węzły. 
c)  skrzywienie nitki wątku. 
d)  pękanie warstwy kryjącej. 

 

12. Wadami tkanin są 

a)  przecięcia warstwy podłoża. 
b)  przymglenia. 
c)  rysy. 
d)  nadmierne sfilcowania. 

 

13.  Organoleptycznie wytrzymałość tkanin można sprawdzić przez ręczne 

a)  rozciąganie tkanin. 
b)  rozdzieranie tkanin. 
c)  zgniecenie tkanin. 
d)  zgniecenie i rozdzieranie tkanin. 

 

14.  Prostymi przyrządami do kontroli jakości tektur są 

a)  waga i grubościomierz. 
b)  przymiar i suwmiarka. 
c)  przymiar i planimetr. 
d)  planimetr i termometr. 

 
15. Kontrolując kółka i półkółka sprawdzamy 

a)  grubość skrętu i wybarwienia. 
b)  ilość, kolor i wymiar. 
c)  wagę, gęstość i grubość. 
d)  profil, grubość i powierzchnię. 

 

16. Ogólnymi wskaźnikami jakości kleju są 

a)  płynność, czas wysychania i skład chemiczny. 
b)  płynność, kolor, czas wysychania. 
c)  czas wysychania, skład chemiczny i kolor. 
d)  kolor, skład chemiczny, płynność.  

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

17. Kontroli wstępnej podlegają 

a)  materiały podstawowe i pomocnicze. 
b)  wyroby gotowe. 
c)  półprodukty. 
d)  narzędzia. 

 

18. Dokument zwany deklaracją zgodności zawiera 

a)  potwierdzenie o zgodności surowców i materiałów z dokumentem. 
b)  potwierdzenie, że skontrolowane materiały odpowiadają wzorcom. 
c)  potwierdzenie  o  zgodności  gotowego  wyrobu  z  dokumentacją  techniczno-

technologiczną. 

d)  potwierdzenie o zgodności gotowego wyrobu ze wzorcem. 

 

19. Dokumentem, który sporządza się w przypadku stwierdzenia braku ilościowego materiału 

jest 

a)  dokument reklamacyjny. 
b)  protokół odbioru jakości. 
c)  protokół sporządzony z powodu braku ilościowego materiału. 
d)  rejestr niezgodności dostaw. 

 

20. Znakiem kontroli jakości brakarza ds. surowców jest pieczątka 

a)  zielona, trójkątna ze ściętymi rogami. 
b)  czerwona, trójkątna ze ściętymi rogami. 
c)  zielona, okrągła. 
d)  czerwona, okrągła.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Ocenianie  jakości  surowców  i  materiałów  do  produkcji  wyrobów 
kaletniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

TEST 2 
 
Test 

praktyczny 

typu 

,,próba 

pracy” 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wykonywanie kontroli produkcji wyrobów skórzanych” 311[35].Z3.05”. 

 
Treść zadania 

 
Wykonaj badanie organoleptyczne próbek różnego gatunku skór i określ, na jakie wyroby 

można je przeznaczyć.  
  
Instrukcja dla nauczyciela 

 
W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się przeprowadzenie zadania  testowego typu  „próba  –
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania 
czynności produkcyjnych.  
 

 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  dokonania 
podjętych działań praktycznych.  
 

 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonania 

zadania  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi  i  w  określonym  czasie.  Należy  stworzyć 
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania: 

  zorganizowania stanowiska pracy, 

  doboru odpowiednich próbek skór, urządzeń i narzędzi, 

  zaplanowania podstawowych czynności do wykonania zadania, 

  wskazanie umiejętności wykonania badania organoleptycznego skór. 

 
Uczeń powinien mieć udostępnione: 

  stanowisko pracy umożliwiające praktyczne wykonanie zadania, 

  próbki różnych skór przygotowanych do wykonania zadania, 

  instrukcję stanowiskową, 

  regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy, 

  normy przedmiotowe. 

 
Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien: 
1)  zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub  zakładzie 

produkcyjnym, 

2)  przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 

przestrzeganie, 

3)  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 
4)  określić czas wykonania zadania, 
5)  przydzielić uczniom stanowisko do wykonania zadania, 
6)  przydzielić uczniom próbki różnego gatunku skór do wykonania zadania, 
7)  zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład: 

− 

sprawdzić jakość przydzielonych próbek skór, 

− 

posegregować próbki według rodzaju skór, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

− 

ponumerować lub podpisać próbki skór z określeniem rodzaju,  

− 

przeprowadzić kontrolę organoleptyczną próbek skór, 

− 

określić przeznaczenie skór, z których wykonano próbki na odpowiedni wyrób, 

− 

posprzątać stanowisko pracy. 

8)  określić kryteria oceny wykonanego zadania, 
9)  na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 
10)  dokonać oceny wykonanej pracy.  
 
Instrukcja dla ucznia 
 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

  dobrać i założyć odzież ochronną, 

  napisać plan działania oraz kolejność wykonywanych operacji i czynności produkcyjnych 

zgodnie  z  zasadami  wykonywania  kontroli  oceny  organoleptycznej  materiałów  
i elementów wyrobów: sprawdzenie przydzielonych próbek skór, posegregowanie próbek 
według  rodzaju  skór,  opisanie  próbek  według  rodzaju  skór,  przeprowadzenie  kontroli 
organoleptycznej próbek skór, określić przeznaczenie danych próbek skór na odpowiedni 
wyrób zgodnie z normą.  

 
Plan przedstawić do zatwierdzania nauczycielowi:  

  sprawdzić jakość przydzielonych próbek skór, 

  posegregować próbki według rodzaju skór, 

  ponumerować lub podpisać próbki skór z określeniem rodzaju,  

  przeprowadzić kontrolę organoleptyczną próbek skór, 

  określić przeznaczenie danych próbek skór na odpowiedni wyrób, 

  zaprezentować i omówić wykonanie pracy, 

  przedstawić nauczycielowi do oceny. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Umiejętności podlegające ocenie 
 
Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty  do 
uzyskania 

Punkty 
uzyskane 

1. 

Dobranie odzieży ochronnej 

 

2. 

Zaplanowanie kolejnych czynności ( plan działania) 

15 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek na stanowisku pracy, 

  sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie potrzebnych narzędzi oraz  próbek skór 

 



 

4. 

 
 

Wykonanie zadania: 

  sprawdzenie jakości przydzielonych próbek skór, 

  posegregowanie próbek według rodzaju skór, 

  ponumerowanie 

lub 

podpisanie 

próbek 

skór  

z określeniem rodzaju,  

  przeprowadzenie kontroli organoleptycznej próbek skór, 

  określenie przeznaczenia danych próbek skór na 

odpowiedni wyrób 

 

 

10 
10 
10 

 

10 
10 

 

5. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 
 

 
 
 

6.  

Zaprezentowanie wykonanego zadania z oceną jakości 

10 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

niedostateczny 

0÷60 

dopuszczający 

61÷70 

dostateczny 

71÷ 80 

dobry 

81÷ 90 

bardzo dobry 

91÷100 

 
 
  
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA

 

 

1.  Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991 
2.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo cz. I. WPLiS, Warszawa 1965 
4.  Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych WPLiS. Warszawa 1962 
5.  Persz T. : Obuwnictwo przemysłowe część II WSiP Warszawa 1986 
6.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1992 
7.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 

Internet.: www.wikimedia.org.pl 

Internet.: www.narzędziowy.pl 

10  Internet.:www.szewex.pl  
11  Internet.: www.pracownia.zsz.tuchola.pl 
12  Internet.: www.sklep.holkap.pl 
13  Internet.: www.flek.pl 
14  Internet.: www.awar.pl 
15  Internet.: www.bochemia.com.pl 
16  Internet.: www.holkap.pl 
17  Internet: www.tarnow.pl 

 

Literatura metodyczna 
 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000