background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
Jadwiga Rudecka 

 

 
 
 
 

Charakteryzowanie surowców włókienniczych 
743[01].O1.02 
 

 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Idryjan 

 Pajor 

mgr inż. Irena Sakowicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
dr inż. Jadwiga Rudecka 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Figura 
 
 
 
 
 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].O1.02 

„Charakteryzowanie  surowców  włókienniczych”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu krawiec. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS  TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1. Klasyfikacja surowców i wyrobów włókienniczych oraz wskaźniki 

charakteryzujące ich właściwości 

 

11 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 

5.2. Włókna naturalne 

14 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

 

5.3. Włókna chemiczne 

17 

 

5.3.1.Ćwiczenia 

17 

 

5.4. Metody identyfikacji włókien 

19 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

35 

 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

krawiec. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

– 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 
– 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

– 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiadanie  na  pytania  lub  wspólne 

  z  całą  grupą  uczniów, 

w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi  na pytania. Druga  forma jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

– 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

– 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie, czytając 
zamieszczone  w  nim stwierdzenia, potwierdzić  lub zaprzeczyć opanowanie określonego 
zakresu  materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

sposobu  prowadzenia  zajęć,  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania, wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

– 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia  zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów,  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela, 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

 

 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

743[01].O1.01 

 Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska 

743[01].O1 

Podstawy zawodu 

743[01].O1.03 

Rozpoznawanie nitek  

743[01].O1.04 

Charakteryzowanie płaskich 

wyrobów włókienniczych, skór 

i dodatków krawieckich

 

743[01].O1.02 

Charakteryzowanie surowców 

włókienniczych  

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

stosować podstawowe przepisy prawa dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

stosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej, 

 

nazywać podstawowe związki chemiczne nieorganiczne: kwasy, zasady, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  dokonać klasyfikacji surowców i wyrobów włókienniczych, 

  dokonać klasyfikacji włókien naturalnych, 

  scharakteryzować fizyczne właściwości włókien roślinnych, zwierzęcych i mineralnych, 

  określić właściwości chemiczne włókien roślinnych, zwierzęcych i mineralnych, 

  dokonać klasyfikacji włókien chemicznych, 

  scharakteryzować właściwości włókien chemicznych i mieszanek włókienniczych, 

  dobrać metody identyfikacji włókien, 

  przeprowadzić badania organoleptyczne włókien, 

  rozróżnić włókna pod mikroskopem, 

  przeprowadzić badania chemiczne włókien, 

  scharakteryzować włókna nieorganiczne, 

  określić wpływ właściwości włókien na jakość gotowych wyrobów włókienniczych. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Krawiec 743[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy zawodu 743[01].O1 

Jednostka modułowa:

         

Charakteryzowanie 

surowców 

włókienniczych 

743[01].O1.02 

Temat: Zastosowanie włókien roślinnych i zwierzęcych.

 

Cel ogólny: Sporządzenie katalogu próbek wyrobów z włókien roślinnych i zwierzęcych 

oraz określenie ich zastosowania. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

określić zastosowanie włókien roślinnych i zwierzęcych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: uczniowie pracują w grupach 3–4 osobowych
 
Czas: 
1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

zestaw multimedialny, 

– 

foliogramy, 

– 

rzutnik do folii, 

– 

katalog włókien roślinnych i zwierzęcych, 

– 

próbki wyrobów z włókien roślinnych i zwierzęcych, 

– 

nożyczki, 

– 

karton formatu A4,                                                             

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie 

Wyznaczeni  przez  nauczyciela  uczniowie  omawiają  wady  i  zalety  poszczególnych 
rodzajów włókien roślinnych i zwierzęcych – powtórzenie materiału z poprzednich zajęć. 

2.  Uświadomienie celów lekcji. 
3.  Nauczyciel  omawia  możliwości  zastosowania  włókien  roślinnych  i  zwierzęcych  do 

wytwarzania  różnych  wyrobów  włókienniczych  przy  wykorzystaniu  zestawu 
multimedialnego, katalogów, foliogramów. 

4.  Uczniowie prezentują zebrane próbki wyrobów z włókien roślinnych i zwierzęcych. 
5.  Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 3–4 osobowe.  
6.  Każda grupa organizuje stanowisko pracy. 
7.   Uczniowie  w  zespołach  sporządzają  katalog  wyrobów  z  włókien  roślinnych 

i zwierzęcych i określają ich zastosowanie. 

8.  Każda grupa prezentuje swój katalog. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. Uczniowie porządkują 

stanowisko pracy. 
 
Praca domowa 

Dokonaj zestawienia w tabeli zastosowania włókien roślinnych i zwierzęcych. 

 
Sposób uzyskania informacji  zwrotnej od ucznia po zakończonych  zajęciach: uczniowie 
wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

                                                 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Krawiec 743[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy zawodu 743[01].O1 

Jednostka modułowa:

         

Charakteryzowanie 

surowców 

włókienniczych, 

743[01].O1.02 

Temat: Widoki podłużne włókien naturalnych i chemicznych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności obserwowania widoków podłużnych włókien metodą 

mikroskopową. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zorganizować stanowisko do identyfikacji włókien metoda mikroskopową, 

– 

przygotować preparat do obserwacji mikroskopowej, 

– 

przeprowadzić pod mikroskopem obserwacje widoków podłużnych włókien. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 
– 

metoda tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: zespoły 2

3 osobowe. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

katalogi próbek włókien naturalnych i chemicznych, 

– 

foliogramy lub plansze z widokami podłużnymi włókien,  

– 

rzutnik do folii, 

– 

mikroskop z oprzyrządowaniem do badania włókien, 

– 

próbki włókien, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć 
 
Zadanie dla ucznia  
Obejrzyj  włókna  bawełniane,  lniane,  wełniane  i  poliestrowe  pod  mikroskopem  i  opisz  ich 
widoki podłużne. 
 
FAZA WSTĘPNA (5 minut) 
Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zapoznanie  uczniów  z  metodą 
tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE (10 minut) 
1.  Jak klasyfikuje się włókna? 
2.  Jakie  są  cechy  charakterystyczne  widoków  podłużnych  włókien  naturalnych 

i chemicznych? 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

3.  Jak przygotowuje się preparat włókna do obserwacji widoków podłużnych? 
4.  Jak przygotować mikroskop do badania włókien? 
 
PLANOWANIE (10 minut) 
1.  Ustal ilość badanych próbek. 
2.  Określ,  na  podstawie  wcześniej  zdobytej  wiedzy,  informacji  nauczyciela,  katalogów 

próbek, rodzaj włókna z jakiego wykonane są próbki otrzymane do badań. 

3.  Zaplanuj kolejność czynności przy wykonywaniu obserwacji mikroskopowych. 
 
UZGADNIANIE (5 minut) 
1.  Omów wszystkie podpunkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE (30 minut) 
1.  Przeprowadź  zgodnie  z  zaplanowaną  kolejnością  obserwacje  przydzielonych  przez 

nauczyciela próbek włókien. 

2.  Przeprowadź obserwacje widoków podłużnych włókien przy różnych powiększeniach. 
3.  Narysuj  obrazy  oglądanych  widoków podłużnych  włókien  i  opisz  ich charakterystyczne 

cechy. 

4.  Porównaj  zaobserwowane  widoki  podłużne  włókien  z  odpowiednimi  widokami  na 

foliogramach i planszach. 

 
SPRAWDZANIE (10 minut) 
1.  Czy zaobserwowane pod mikroskopem widoki podłużne poszczególnych włókien zgodne 

są z przedstawionymi na planszach lub foliogramach? 

2.  Czy  narysowane  przez  ucznia  obrazy  oglądanych  widoków  podłużnych  włókien  są 

prawidłowe? 

 
ANALIZA (10 minut) 

Uczniowie wraz z  nauczycielem  wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im trudności. 

Nauczyciel  powinien  posumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  ważne  umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA
 (10 minut) 
 
Zadanie pracy domowej 

Wykorzystując Poradnik dla ucznia i inne źródła literatury: narysuj przekroje poprzeczne 

włókien oglądanych w czasie zajęć dydaktycznych oraz wymień ich charakterystyczne cechy. 
 
Sposób uzyskania informacji  zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: uczniowie 
wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1. Klasyfikacja  surowców  i  wyrobów  włókienniczych  oraz 

wskaźniki charakteryzujące ich właściwości  

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  dekompozycję  podstawowych  wyrobów  włókienniczych  i  określ  rodzaje 

użytych do ich wytworzenia surowców i półproduktów. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Należy wyjaśnić pojęcia: surowiec, półprodukt, wyrób włókienniczy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać  dekompozycję  otrzymanych  od  nauczyciela  próbek  wyrobów  włókienniczych, 

np. tkanin, dzianin, włóknin, 

2)  określić surowce i półprodukty dla poszczególnych wyrobów włókienniczych, 
3)  wkleić próbki do tabeli w zeszycie ćwiczeń i opisać je, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Wyrób włókienniczy 

Półprodukt 

Surowiec 

Tkanina 
 

 
 
 

 

Dzianina 
 

 
 
 

 

Włóknina 
 

 
 
 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki tkanin, dzianin, włóknin, 

– 

igła preparacyjna, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Oceń sprężystość włókien zgniatając w dłoni próbki tkanin z nich wykonane. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania,  zdefiniować  sprężystość  włókien  i  omówić  jej  wpływ  na  właściwości 
wyrobów odzieżowych. 

  

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgnieść w dłoni kilka próbek tkanin z różnych surowców, 
2)  zaobserwować szybkość, z jaką próbki rozprostowują się po ustaniu ściskania, 
3)  rozróżnić próbki o dużej i małej sprężystości, 
4)  wkleić próbki do zeszytu ćwiczeń, 
5)  opisać wygląd próbek o małej i dużej sprężystości, 
6)  wyciągnąć wnioski z ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki tkanin z różnych surowców, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Zbadaj  odporność  tkanin  bawełnianych,  wełnianych  i  syntetycznych  na  działanie 

podwyższonej temperatury. 

  

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.   

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 
2)  wyciąć  po  3  próbki  o  wymiarach  3  cm  x  7  cm  z  tkanin  bawełnianych,  wełnianych 

i syntetycznych, 

3)  podzielić wycięte próbki na 3 zestawy, składające się po jednej próbce z każdego rodzaju 

tkaniny, 

4)  nagrzać żelazko do temperatury 120

o

C, 

5)  podziałać  przez  30  s  nagrzanym  żelazkiem  o  temperaturze  120

o

C  na  próbki  tkanin 

z pierwszego zestawu, 

6)  nagrzać żelazko do temperatury 160

o

C, 

7)  podziałać  przez  30  s  nagrzanym  żelazkiem  o  temperaturze  160

o

C  na  próbki  tkanin 

z drugiego zestawu, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

8)  nagrzać żelazko do temperatury 210

o

C, 

9)  podziałać  przez  30  s  nagrzanym  żelazkiem  o  temperaturze  210

o

C  na  próbki  tkanin 

z trzeciego zestawu, 

10)  obejrzeć próbki tkanin po prasowaniu w różnych temperaturach i porównać ich wygląd,  
11)  próbki tkanin po prasowaniu wkleić do zeszytu ćwiczeń i opisać je, 
12)  wyciągnąć wnioski z ćwiczenia, 
13)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki tkanin z różnych surowców, 

– 

żelazko z termostatem, 

– 

stanowisko do prasowania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Włókna naturalne 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wpisz w tabeli nazwy włókien naturalnych pochodzenia roślinnego. 

  

Rodzaj włókien 

Nazwa włókna 

 

Nasienne 

 
 
 
 

Łodygowe 

 
 

Liściaste 

 

Owocowe 

 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Należy  omówić  klasyfikację  włókien  naturalnych  pochodzenia 
roślinnego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wpisać w tabeli nazwy włókien naturalnych pochodzenia roślinnego, 
2)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 2 

Porównaj  wytrzymałość  na  rozciąganie  suchej  i  mokrej  nitki  bawełnianej,  lnianej, 

wełnianej i jedwabnej. 

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.   

  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,  
2)  wypruć z tkaniny bawełnianej, lnianej, wełnianej i jedwabnej kilka nitek, 
3)  rozerwać ręcznie kilka pojedynczych suchych nitek, 
4)  zanurzyć pozostałe nitki w wodzie na około 5 minut, 
5)  wyjąć nitki, odcisnąć nadmiar wody i rozerwać je ręcznie, 
6)  porównać wytrzymałość na rozciąganie nitek suchych i mokrych, 
7)  wyniki obserwacji zapisać w zeszycie ćwiczeń, 
8)  wyciągnąć wnioski z ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki tkanin bawełnianych, lnianych, wełnianych i jedwabnych, 

– 

igła preparacyjna, 

– 

zlewka z wodą, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Porównaj zwilżalność wodą tkanin: bawełnianej, lnianej, wełnianej. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.   

  
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,  
2)  skropić zabarwioną cieczą próbkę tkaniny bawełnianej, lnianej i wełnianej, 
3)  porównać szybkość rozchodzenia się mokrych plam na poszczególnych próbkach, 
4)  wyciągnąć wnioski, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

próbki tkanin bawełnianych, lnianych, wełnianych, 

– 

zlewka z zabarwioną wodą, 

– 

zakraplacz,  

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 4 

Sporządź katalog wyrobów wykonanych z włókien roślinnych  i zwierzęcych oraz określ 

ich zastosowanie. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.   

 

 

Rodzaj włókna 

 

Zastosowanie w odzieżownictwie 

Inne zastosowania 

 

Len 

 

 

 

Ro

śli

nne

 

 

Bawełna 

 

 

 

 

Wełna 

 

 

 

Z

w

ie

rz

ęce

 

 

Jedwab 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zebrać próbki wyrobów z włókien roślinnych i zwierzęcych, 
2)  sporządzić katalog wyrobów z włókien roślinnych i zwierzęcych i opisać je,  
3)  wpisać  w  tabeli  przykłady  wyrobów  wykonanych  z  włókien  roślinnych  i  zwierzęcych 

oraz  podać  ich  zastosowanie,  wykorzystując  informacje  z materiału  nauczania  i  innych 
źródeł, 

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

próbki wyrobów z włókien roślinnych i zwierzęcych, 

– 

nożyczki, 

– 

karton formatu A4, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. Włókna chemiczne

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj wady i zalety włókien naturalnych i chemicznych. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  sposób wykonania oraz właściwości włókien chemicznych.   

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wpisać  w  odpowiednie  miejsca  w  tabeli  wady  i  zalety  włókien  naturalnych 

i chemicznych,  

 

Rodzaj włókna 

 

Zalety 

 

Wady 

Bawełna 

 

 

Len 

 

 

Jedwab 

 

 

N

at

u

ra

lne

 

Wełna 

 

 

Wiskozowe 

 

 

Poliestrowe 

 

 

C

h

emi

cz

ne

 

Poliamidowe   

 

 

2)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Porównaj właściwości włókien wełny i włókien poliestrowych. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.   

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypełnić tabelkę wg wzoru, używając określeń: duża, mała, brak,  
 

Rodzaj włókna 

Właściwość 

wełniane 

poliestrowe 

Wytrzymałość na rozciąganie 

 

 

Sprężystość 

 

 

Podatność do spilśniania 

 

 

Zdolność do elektryzowania się 

 

 

Higroskopijność 

 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź kolekcję próbek wyrobów włókienniczych z udziałem włókien metalowych.  
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.   
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zebrać próbki wyrobów włókienniczych z udziałem włókien metalowych,  
2)  wkleić próbki do zeszytu ćwiczeń, opisać je i podać ich zastosowanie, 
3)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki wyrobów włókienniczych z udziałem włókien metalowych,  

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4. Metody identyfikacji włókien

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Obejrzyj włókna bawełniane, wełniane, lniane i poliestrowe pod mikroskopem i opisz ich 

widoki podłużne. 
 

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Przedstawić  na  planszach  lub  foliogramach  widoki  podłużne  włókien 
lnianych, wełnianych, bawełnianych i poliestrowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko zgodnie z wymaganiami ergonomii i bezpieczeństwa pracy, 
2)  zapoznać się z obsługą mikroskopu, 
3)  z  pęczków  włókien  wełny,  bawełny,  lnu  i  poliestrowych,  pobrać  za  pomocą  pincety 

pojedyncze włókna, 

4)  pojedyncze  włókna  umieścić  na  szkiełkach  przedmiotowych  i  przykryć  je  szkiełkiem 

nakrywkowym, 

5)  umieszczać  kolejno  przygotowane  preparaty  na  stoliku  mikroskopu  i  przeprowadzić 

obserwacje przy różnych powiększeniach, 

6)  na  podstawie  przeprowadzonej  obserwacji  narysować  obrazy  oglądanych  podłużnych 

widoków  włókien  i  porównać  je  ze  zdjęciami  zamieszczanymi  w  poradniku  dla  ucznia 
i na planszach lub foliogramach, 

7)  podać charakterystyczne cechy budowy poszczególnych włókien, 
8)  wyniki zapisać w zeszycie ćwiczeń, 
9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

pęczki włókien wełnianych, bawełnianych, lnianych, poliestrowych, 

– 

mikroskop z oprzyrządowaniem, 

– 

pinceta, 

– 

plansze lub foliogramy z widokami podłużnymi włókien wełnianych, bawełnianych, 
lnianych, poliestrowych, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  próbę  spalania  włókien  naturalnych,  sztucznych,  syntetycznych  i  zapisz 

swoje spostrzeżenia. 
 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Należy  omówić  zachowanie  się  poszczególnych  włókien  w  czasie 
spalania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przestrzeganie  przepisów  bhp  w  czasie  wykonywania 
ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko zgodnie z wymaganiami przepisów bhp i ergonomii pracy, 
2)  wybrać  próbki  tkanin  wykonane  z  włókien  naturalnych  roślinnych  i  zwierzęcych, 

sztucznych i syntetycznych, 

3)  wypruć nitki z tkanin i rozdzielić je na pęczki włókien, 
4)  umieścić  pęczek  badanych  włókien  w płomieniu  świecy,  zachowując  przy  tym 

szczególną ostrożność, 

5)  zaobserwować proces spalania: szybkość spalania i zachowanie po wyjęciu z płomienia, 

zapach po zdmuchnięciu płomienia, pozostałości po spaleniu, 

6)  zapisać w zeszycie ćwiczeń wyniki obserwacji, 
7)  zaprezentować swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

katalog próbek tkanin z włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych, 

− 

palnik lub świeca, 

− 

nożyce, 

− 

pinceta, 

− 

zeszyt ćwiczeń, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź suchą destylację włókna wełny i lnu. 

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Należy  omówić  zachowanie  się  poszczególnych  włókien  w  czasie 
przeprowadzania  suchej  destylacji.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przestrzeganie  przepisów  bhp 
w czasie wykonywania ćwiczenia. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp i ergonomii pracy, 
2)  skręcić w pęczek kilkadziesiąt włókien lnu, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

3)  umieścić  pęczek  włókien  lnu  w  probówce  i  ogrzać  w  małym  płomieniu,  umieszczając 

jednocześnie u wylotu probówki wilgotny papierek lakmusowy, 

4)  obserwować zmianę zabarwienia papierka lakmusowego, 
5)  umieścić pęczek włókien wełny w probówce i ogrzać w małym płomieniu, umieszczając 

jednocześnie u wylotu probówki wilgotny papierek lakmusowy, 

6)  zaobserwować  zmianę  barwy  papierka  lakmusowego  i spostrzeżenia  zapisać  w  zeszycie 

ćwiczeń, 

7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki włókien lnu i wełny, 

– 

probówka szklana, 

– 

szczypce do trzymania probówki, 

– 

palnik gazowy, 

– 

papierki lakmusowe, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4
 

Przeprowadź próbę rozpuszczania włókien bawełnianych i octanowych. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób 

wykonania. 

Należy 

omówić 

zachowanie 

się 

poszczególnych 

włókien 

rozpuszczanych  w  różnych  rozpuszczalnikach.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przestrzeganie 
przepisów bhp w czasie wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp i ergonomii pracy, 
2)  oznaczyć pęczki włókien otrzymane od nauczyciela,  
3)  umieścić w oddzielnych probówkach, pęczki włókien bawełnianych i octanowych, 
4)  wprowadzić pipetą lub kroplomierzem do probówki po ok. 5 cm

3  

acetonu lub odczynnika 

Schweitzera, 

5)  wstrząsać probówką co chwilę w czasie 5 min., 
6)  obserwować, czy poszczególne włókna rozpuszczają się w danym odczynniku, 
7)  opisać spostrzeżenia w zeszycie ćwiczeń, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki włókien bawełnianych i octanowych, 

– 

probówki szklane, 

– 

aceton, 

– 

odczynnik Schweitzera, 

– 

pipeta lub kroplomierz. 

 

 
 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Charakteryzowanie 

surowców włókienniczych” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1

14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15

20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2b,  3.  d,  4.  a,  5.  a,  6.  b,  7.  b,  8.  c,  9.  d,  10.  a,  11.  a, 
12. a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. b, 17. a, 18. b, 19. c, 20. a. 

 

 
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać włókna posiadające zdolność do 
elektryzowania się 

Określić rodzaj włókna o nazwie handlowej Stilon 

Wybrać włókno zwierzęce 

Określić wskaźnik charakteryzujący właściwości 
chemiczne włókien 

Zdefiniować runo owcze 

Określić czynnik wpływający na sztywność 
wyrobów z lnu 

Rozróżnić włókno o przekroju poprzecznym 
w kształcie wielokąta 

Wybrać najcieńsze włókno naturalne 

Rozróżnić włókno o największej higroskopijności 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

10  Rozpoznać wyrób włókienniczy z nitek 

11  Wybrać wskaźnik charakteryzujący właściwości 

włókien, który można ocenić metodą 
mikroskopową 

12  Określić cel stosowania włókien metalowych 

13  Nazwać włókna produkowane z polimerów 

naturalnych 

14  Zdefiniować mikrofazę 

15  Określić rodzaj włókna na podstawie przekroju 

poprzecznego 

PP 

16  Scharakteryzować włókno wełny 

PP 

17  Dokonać porównania właściwości tkaniny 

poliestrowo-wełnianej i poliestrowej 

PP 

18  Określić rodzaj wyrobu na podstawie symbolu 

graficznego 

PP 

19  Określić rodzaj włókien wytwarzanych metodą „na 

mokro” 

PP 

20  Określić rodzaj włókna na podstawie próby spalania 

PP 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 

1.  Zdolność do elektryzowania się posiadają włókna 

a)  lnu. 
b)  wiskozowe. 
c)  poliestrowe. 
d)  konopi. 

  
2.  Stilon to nazwa handlowa włókna 

a)  wiskozowego. 
b)  poliamidowego ciągłego. 
c)  lnianego. 
d)  poliestrowego. 

 
3.  Do włókien zwierzęcych zaliczamy włókna 

a)  poliamidowe. 
b) octanowe. 
c)  wiskozowe. 
d) jedwabiu naturalnego. 

 
4.  Właściwości chemiczne włókien charakteryzuje 

a)  odporność na działanie kwasów i zasad. 
b)  wydłużenie. 
c)  sprężystość. 
d)  długość. 
 

5.  Runo owcze to 

a)  całkowita okrywa włosowa. 
b)  całkowita okrywa włosowa wraz ze skórą. 
c)  okrywa włosowa w postaci słupków. 
d)  okrywa włosowa w postaci kosmyków. 

 

6.  Sztywność wyrobów z lnu surowego jest spowodowana obecnością we włóknie 

a)  celulozy. 
b)  klejów roślinnych. 
c)  wody. 
d)  tłuszczy. 

 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

7.  Włókno o przekroju poprzecznym w kształcie wielokąta to 

a)  bawełna. 
b)  len. 
c)  konopie. 
d)  wełna. 

 

8.  Najcieńszym włóknem naturalnym jest 

a)  bawełna. 
b)  len.  
c)  jedwab. 
d)  wełna. 

 

 

 

 

                

 

9.  Największą higroskopijnością charakteryzują się włókna 

a)  bawełny. 
b)  lnu. 
c)  jedwabiu. 
d)  wełny. 

 

10.  Wyrób włókienniczy powstający z dwóch układów nitek przeplatających się pod kątem 

prostym, to 
a)  tkanina. 
b)  dzianina. 
c)  tiul. 
d)  filc. 
 

11. Metodą mikroskopową można określić 

a)  widok podłużny włókna. 
b)  sprężystość.  
c)  higroskopijność. 
d)  wydłużenie.   

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

12.  Włókna metalowe stosowane są głównie w celu 

a)  uzyskania barwnego efektu. 
b)  zwiększenia izolacyjności cieplnej. 
c)  zwiększenia miękkości. 
d)  zmniejszenia zdolności do mechacenia się. 

 

13.  Z polimerów naturalnych produkuje się włókna 

a)  syntetyczne. 
b)  sztuczne. 
c)  poliestrowe. 
d)  szklane. 

 
14.  Mikrowłókno, to włókno  

a)  grubsze od jedwabiu naturalnego. 
b)  cieńsze od włosa ludzkiego.  
c)  krótsze od wełny. 
d)  grubsze od lnu. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

15.  Na rysunku przedstawiono przekrój poprzeczny włókien 

a)  wełnianych. 
b)  bawełnianych.  
c)  lnianych. 
d)  poliestrowych.                                        

      

     

                   

Rys. do zadania 15

 

 
 

16.  Włókna wełny charakteryzują się 

a)  małą sprężystością i małą higroskopijnością. 
b)  dużą sprężystością i bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. 
c)  dużym wydłużeniem i niską higroskopijnością. 
d)  małą sprężystością i małą izolacyjnością cieplną. 

 

17.  Tkanina wykonana z mieszanki włókien poliestrowych i wełnianych w porównaniu 

z tkaniną poliestrową charakteryzuje się  
a)  większą higroskopijnością. 
b)  mniejszą izolacyjnością. 
c)  większą zdolnością do elektryzowania się. 
d)  mniejszą zdolnością do spilśniania. 
 

18.  Znakiem przedstawionym na rysunku oznacza się wyroby wykonane z 

a)  bawełny. 
b)  czystej żywej wełny. 
c)  włókien syntetycznych. 
d)  lnu. 

             

Rys. do zadania 18 

19.  Metodą „na mokro” wytwarzane są włókna  

a)  poliestrowe. 
b)  poliamidowe. 
c)  wiskozowe. 
d)  poliakrylonitrylowe. 

 
20.  W czasie spalania zapach palonego papieru wydzielają włókna 

a)  bawełniane. 
b)  wełniane. 
c)  poliamidowe. 
d)  poliestrowe. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA  ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Charakteryzowanie surowców włókienniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Charakteryzowanie 

surowców włókienniczych” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 6, 10, 15, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. b,  3. c, 4. a, 5. b, 6. a, 7. a, 8. c, 9. d,  10. d, 11. a, 
12. b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. b, 17. a, 18. b, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać włókna zwierzęce 

Określić rodzaj włókna o nazwie handlowej Elana 

Wybrać włókno roślinne łodygowe 

Określić podstawowy składnik włókien roślinnych 

Zdefiniować kokon jedwabnika morwowego 

Scharakteryzować włókna syntetyczne 

PP 

Rozróżnić włókno o widoku podłużnym w kształcie 
spiralnie skręconej wstążki 

Określić surowce do produkcji włókien sztucznych 

Wskazać włókna charakteryzujące największą 
sprężystością  

10  Wybrać włókno posiadające zdolność do spilśniania 

PP 

11  Zdefiniować wskaźnik określający zdolność  

włókien do pochłaniania wilgoci z powietrza 

12  Określić klimat w jakim uprawiana jest bawełna 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

13  Nazwać włókno cieńsze od włosa ludzkiego 

14  Zdefiniować wiskozę 

15  Określić rodzaj włókna na podstawie przekroju 

poprzecznego 

PP 

16  Określić włókna stosowane do wyrobu materiałów 

włókienniczych na ubrania ochronne dla hutników 

17  Dokonać porównania właściwości wyrobów 

z włókien wiskozowych i syntetycznych 

PP 

18  Nazwać włókno zbudowane z łusek 

19  Scharakteryzować włókno lnu 

PP 

20  Określić rodzaj włókna na podstawie próby spalania 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH   
 

1.  Do włókien zwierzęcych zaliczamy 

a)  bawełnę. 
b)  włókno wiskozowe. 
c)  jedwab morwowy. 
d)  azbest. 
  

2.  Elana to nazwa handlowa włókna 

a)  wiskozowego. 
b)  poliestrowego. 
c)  lnu. 
d)  poliamidowego. 

 
3.  Do włókien roślinnych łodygowych zaliczamy 

a)  bawełnę. 
b)  kokos. 
c)  len. 
d)  sizal. 

 
4.  Podstawowym składnikiem włókien roślinnych jest  

a)  celuloza. 
b)  tłuszcz. 
c)  woda. 
e)  białko. 

 

5.  Kokon jedwabnika morwowego to 

a)  substancja, z której powstaje nić. 
b)  oprzęd z zawartą w nim poczwarką. 
c)  okrywa włosowa w postaci słupków. 
d)  okrywa włosowa w postaci kosmyków. 

 

6.  Włókna syntetyczne charakteryzują się 

a)  zdolnością do elektryzowania. 
b)  dużą higroskopijnością. 
c)  małą sprężystością. 
d)  dużą przewiewnością. 

 
7.  Włókno  o widoku podłużnym w kształcie spiralnie skręconej wstążki  to 

a)  bawełna. 
b)  len. 
c)  konopie. 
d)  wełna. 

 
8.  Surowcami do produkcji włókien sztucznych są 

a)  polimery syntetyczne. 
b)  poliestry.  
c)  polimery naturalne. 
d)  poliamidy. 

 

   

 

 

 

 

 

                

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9.  Największą sprężystością charakteryzują się włókna 

a)  bawełniane. 
b)  lniane. 
c)  wiskozowe. 
d)  poliestrowe. 

 

10.  Zdolność do spilśniania posiadają włókna 

a)  lniane. 
b)  wiskozowe. 
c)  poliestrowe. 
d)  wełniane. 
 

11.  Zdolność do pochłaniania wilgoci z otoczenia, to 

a)  higroskopijność. 
b)  sprężystość.  
c)  łatwość prania. 
d)  gęstość objętościowa. 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

12.  Bawełnę uprawia się w klimacie 

a)  umiarkowanym. 
b)  podzwrotnikowym. 
c)  tropikalnym. 
d)  chłodnym. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.  Włókno cieńsze od włosa ludzkiego to 

a)  mikrowłókno. 
b)  jedwab morwowy. 
c)  jedwab dębowy. 
d)  bawełna. 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.  Wiskoza, to półprodukt przy produkcji włókien 

a)  poliestrowych. 
b)  poliamidowych. 
c)  poliakrylonitrylowych. 
d)  celulozowych wiskozowych. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

15.  Na rysunku przedstawiono widok przekroju poprzecznego włókien 

a)  wełnianych. 
b)  bawełnianych.  
c)  lnianych.  
d)  poliestrowych. 

 

 

 

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. do zadania 15

 

 
16.  Do wyrobu materiałów włókienniczych na ubrania dla hutników stosuje się włókna 

a)  poliestrowe. 
b)  szklane. 
c)  poliamidowe. 
d)  wiskozowe. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

17.  Wyrób  wykonany  z  włókien  wiskozowych  w  porównaniu  z  wyrobem  z  włókien 

syntetycznych charakteryzuje się większą 
a)  higroskopijnością. 
b)  sprężystością. 
c)  odpornością na ścieranie. 
d)  wytrzymałością na rozciąganie. 

 

18.  Włókno, którego naskórek zbudowany jest z łusek, to 

a)  bawełna. 
b)  wełna. 
c)  jedwab. 
d)  len. 

 

19.  Włókna lnu charakteryzują się 

a)  bardzo dużą wytrzymałością i bardzo dużą sprężystością. 
b)  małą wytrzymałością i bardzo dużą sprężystością. 
c)  bardzo dużą wytrzymałością i bardzo małą sprężystością. 
d)  dużą wytrzymałością i odpornością na gniecenie. 
 

20.  W czasie spalania zapach palonego rogu wydzielają włókna 

a)  bawełniane. 
b)  wełniane. 
c)  wiskozowe. 
d)  poliestrowe. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Charakteryzowanie surowców włókienniczych  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 

 
1.  Chyrosz  M.,  Zembowicz  –  Sułkowska  E.:  Materiałoznawstwo  odzieżowe.  WSiP, 

Warszawa 1991 

2.  Idryjan  –  Pajor  J.:  Materiałoznawstwo  odzieżowe.  Zeszyt  ćwiczeń  1.  Stowarzyszenie 

Oświatowców Polskich. Toruń 1999 

3.  Samek P.(tłum.): Krawiectwo. Materiałoznawstwo. Wydanie I. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Turek K.: Pracownia materiałoznawstwa odzieżowego. WSiP, Warszawa 1995 
5.  Wereszko J.: Materiałoznawstwo odzieżowe. Zeszyt ćwiczeń 1. WSiP, Warszawa 1996 
6.  Wereszko J.: Materiałoznawstwo odzieżowe. Zeszyt ćwiczeń 2. WSiP, Warszawa 1998 
7.  Czasopismo branży odzieżowej SPEKTRUM. Wydawnictwo ELAMED