background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

 
 
 

 
Maria Molendowska

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Stosowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kaletniczych 
744[01].O1.04 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 
dr inż. Marian Grabkowski 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Latek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż.. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].O1.04 
„Stosowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kaletniczych”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu kaletnik 744[01]. 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Podstawowe pojęcia z mechaniki  

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Wybrane zagadnienia z części maszyn  

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3 Napęd hydrauliczny, pneumatyczny i elektryczny 

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7. Literatura 

29 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne, 
–  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

–  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
–  pokazu z objaśnieniem, 
–  tekstu przewodniego, 
–  metody projektów, 
–  ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

–  plan testu w formie tabelarycznej, 
–  punktacje zadań, 
–  propozycje norm wymagań, 
–  instrukcję dla nauczyciela, 
–  instrukcję dla ucznia, 
–  kartę odpowiedzi, 
–  zestaw zadań testowych. 

Jednostka  modułowa:  „Stosowanie  maszyn,  urządzeń  i  narzędzi  kaletniczych”,  jest 

częścią  modułu  744[01].O1  Podstawy  zawodu,  którego  struktura  jest  zilustrowana 
schematycznie na stronie 4.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
                             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

744[01].O1 

Podstawy zawodu  

744[01]. O1.04 

Stosowanie maszyn, urządzeń  

i narzędzi kaletniczych 

744[01]. O1.03 

Sporządzanie rysunków technicznych 

 i odręcznych 

744[01]. O1.02 

Charakteryzowanie wyrobów 

kaletniczych 

744[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony 

środowiska 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  i ochrony 
przeciwpożarowej podczas montażu i demontażu maszyn i urządzeń, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji,  

– 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

– 

rozróżniać materiały konstrukcyjne, 

– 

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną, 

– 

stosować i zamieniać jednostki układu SI, 

– 

wykonywać proste obliczenia matematyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wyjaśnić  podstawowe  pojęcia  z  zakresu  mechaniki:  praca,  moc,  energia,  tarcie  i  jego 
rodzaje oraz sprawność maszyn, 

– 

rozróżnić maszyny i urządzenia stosowane w procesach technologicznych, 

– 

sklasyfikować  maszyny  i  urządzenia  w  zależności  od  budowy,  zasady  działania 
i zastosowania praktycznego, 

– 

rozróżnić części maszyn,  

– 

wyjaśnić budowę i zasadę działania maszyn stosowanych w kaletnictwie, 

– 

określić podstawowe i specjalne wyposażenie maszyn, 

– 

rozróżnić parametry techniczne maszyn, 

– 

określić zastosowanie mechanizmów maszyn, 

– 

odczytać schematy kinematyczne maszyn, 

– 

wyjaśnić pojęcia tolerancji i pasowania części maszyn, 

– 

scharakteryzować typy i rodzaje połączeń, wskazać ich zastosowanie, 

– 

wyjaśnić działanie łożysk, osi, wałów, sprzęgieł, hamulców i przekładni oraz określić ich 
zastosowanie, 

– 

rozróżnić napędy i sterowanie: hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne, 

– 

określić rolę zabezpieczeń stosowanych w maszynach i urządzeniach, 

– 

scharakteryzować instalacje elektryczne oraz wyposażenie przeciwporażeniowe, 

– 

określić zasady eksploatacji, czyszczenia i bieżącej konserwacji maszyn i urządzeń, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
dotyczące maszyn i urządzeń kaletniczych. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 744 [01] 

Moduł:  

 

 

 

Podstawy zawodu 744[01].O1 

Jednostka modułowa:  

„Stosowanie  maszyn, urządzeń  i  narzędzi kaletniczych  ” 
744[01].O1.04 

Temat: 

Budowa 

zasada 

działania 

napędu 

hydraulicznego 

wycinarki 

elektrohydraulicznej. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  zastosowania  napędów  hydraulicznych  i  obsługi 

wycinarki. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  określić budowę napędu hydraulicznego, 
–  scharakteryzować zasadę działania napędu hydraulicznego, 
–  rozpoznać, nazwać i wskazać główne elementy napędu hydraulicznego, 
–  opisać zasady eksploatacji napędu hydraulicznego, 
–  wskazać i określić przyczyny wadliwej pracy napędu, 
–  wskazać zalety i wady napędu hydraulicznego, 
–  wskazać zastosowanie napędu hydraulicznego. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna lub zespołowa.  
 
Czas:  ustala nauczyciel. 
  
Środki dydaktyczne: 
–  makieta napędu hydraulicznego, 
–  schemat kinematyczny napędu hydraulicznego,  
–  wycinarka elektrohydrauliczna, 
–  wycinaki, kloc, 
–  skóra miękka. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

− 

Dobranie odzieży ochronnej. 

− 

Każdy uczeń otrzymuje schemat kinematyczny napędu hydraulicznego. 

− 

Uczniowie zapoznają się ze schematami. 

− 

Każdy uczeń podchodzi do makiety, wskazuje, nazywa i wyjaśnia działanie głównych 
elementów napędu hydraulicznego. 

− 

Uczniowie wskazują zastosowanie, wady i zalety napędu hydraulicznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

− 

Uczniowie kolejno uruchamiają wycinarkę elektrohydrauliczną. 

− 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

5.  Po  wykonaniu  uruchomienia,  wykonaniu  próby  rozkroju,  wyłączeniu  wycinarki, 

uczniowie porządkują stanowisko pracy. 

6.  Uczniowie dokonują oceny wykonanej pracy. Wskazują  swoje  mocne  i słabe strony przy 

próbie rozkroju. 

7.  Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie. 
8.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
9.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Praca domowa 
Przedstaw budowę i zasadę działania napędu pneumatycznego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Kaletnik 744[01] 

Moduł:  

 

 

 

Podstawy zawodu 744[01].O1 

Jednostka modułowa: 

„Stosowanie  maszyn, urządzeń  i  narzędzi kaletniczych  ” 
744[01].O1.04 

Temat: 

Rodzaje przekładni występujące w schemacie maszyny szyjącej. 

Cel ogólny

Ukształtowanie  umiejętności rozpoznawania  przekładni  i  czytania  schematów 
kinematycznych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać rodzaje przekładni, 

− 

dobrać rodzaj przekładni, 

− 

określić zastosowanie przekładni, 

− 

określić budowę przekładni 

− 

odczytać schematy kinematyczne. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna, 
–  grupowa. 
 
Czas:
  ustala na bieżąco nauczyciel. 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 

 

Środki dydaktyczne: 
–  schemat kinematyczny maszyny szyjącej, 
–  model maszyny szyjącej, 
–  modele przekładni, 
–  instrukcja obsługi maszyny szyjącej, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

Każdy uczeń otrzymuje schemat kinematyczny maszyny szyjącej. 

– 

Uczeń zapoznaje się ze schematem. 

– 

Uczniowie zakładają odzież ochronną. 

– 

Każdy uczeń zapoznaje się z modelem maszyny szyjącej. 

– 

Każdy uczeń zapoznaje się z modelami przekładni. 

– 

Uczniowie zapisują nazwy przekładni występujących w schemacie. 

– 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Nauczyciel analizuje pracę każdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 
7.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
8.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 
Praca domowa 
Wykorzystując schemat maszyny szyjącej nazwij występujące tam części maszyn. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Podstawowe pojęcia z mechaniki 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz energię potencjalną młota o masie 1000 kg, zawieszonego na wysokości 1m.  

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiednie wzory, 
2)  wykonać obliczenia,  
3)  wyniki zapisać w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt ćwiczeń, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

 Oblicz  prędkość  spadania  młota  parowego  o  masie  3  t,  aby  jego  energia  kinetyczna  

w chwili uderzenia wynosiła 20000 J.  
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać obliczeń według dobranego wzoru,  
2)  obliczenia i wyniki zapisać w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt ćwiczeń, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Oblicz sprawność  maszyny znając wartość pracy włożonej  i pracy wykonanej, uzasadnij 

wynik korzystając z definicji sprawności.  
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać obliczeń według dobranego wzoru,  
2)  obliczenia i wyniki z uzasadnieniem zapisać w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt ćwiczeń, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

5.2.  Wybrane zagadnienia z części maszyn 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz tolerancję dla następującego wymiaru tolerowanego Ø

2

,

0

1

,

0

20

+

+

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać obliczenia zgodnie z wymaganiami zadania, 
3)  sprawdzić poprawność wykonanych obliczeń, 
4)  zapisać obliczenia w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  przybory do pisania, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Pogrupuj zaproponowane przykłady połączeń na rozłączne i nierozłączne. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  pogrupować przykładowe połączenia, 
3)  uzasadnić wybór w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  przybory do pisania , 
–  połączenia rozłączne i nierozłączne
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

Ćwiczenie 3 

Wskaż  gwint  prawozwojowy  i  lewozwojowy  w  przykładowych  połączeniach 

gwintowych. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  założyć odzież ochronną, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z przykładowymi połączeniami gwintowymi, 
4)  wskazać gwint prawozwojowy i lewozwojowy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

–  połączenia gwintowe, 
–  przybory do pisania, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Nazwij przygotowane łożyska, wskaż ich zalety, wady i zastosowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  nazwać łożyska, 
3)  w zeszycie ćwiczeń przedstawić ich zalety, wady i zastosowanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

–  łożyska, 
–  przybory do pisania, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

Ćwiczenie 5 

Oblicz  prędkość  obrotową 

2

wału  biernego  oraz  średnicę  D

w  przekładni  ciernej  

o stałym przełożeniu 4:1 i średnicy koła D

1

=50 mm, jeżeli prędkość obrotowa wału czynnego 

1

 wynosi 1000 obr/min. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać obliczenia zgodnie z wymaganiami zadania, 
3)  sprawdzić poprawność wykonanych obliczeń, 
4)  zapisać obliczenia w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

–  przybory do pisania, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 6 

Rozróżnij zaproponowane przekładnie, nazwij je, wskaż zastosowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przekładniami, 
3)  nazwać przekładnie, 
4)  w zeszycie ćwiczeń wskazać zastosowanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

–  przekładnie, 
–  przybory do pisania, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

5.3.  Napęd hydrauliczny, pneumatyczny i elektryczny

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozróżnij  napędy  w  maszynach  występujących  w  fazie  rozkroju  i  montażu  wyrobów 

kaletniczych. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  założyć odzież ochronną, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  nazwać napędy w przedstawionych maszynach. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  maszyny działu rozkroju i montażu, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Opisz działanie napędu hydraulicznego korzystając z przedstawionego schematu. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  scharakteryzować zasadę działania napędu hydraulicznego, 
3)  opisać działanie napędu w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  schemat napędu hydraulicznego, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

Ćwiczenie 3 

Wskaż i nazwij części napędu hydraulicznego na podstawie jego modelu. 
  
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wskazać i nazwać elementy napędu hydraulicznego, 
3)  zapisać nazwy w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  model napędu hydraulicznego, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7.

 

 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj  czyszczenia  dostępnych  części  mechanizmów  maszyny  w  oparciu  o  instrukcję 

obsługi maszyny szyjącej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny, 
3)  założyć odzież ochronną, 
4)  dokonać czynności czyszczenia maszyny, 
5)  wnioski i uwagi zapisać w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  maszyna szyjąca, 
–  instrukcja obsługi maszyny , 
–  zestaw środków i przyborów do czyszczenia, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

Ćwiczenie 5 

Wskaż zespoły robocze maszyny wymagające smarowania w oparciu o instrukcję obsługi 

maszyny wskazanej przez nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny wskazanej przez nauczyciela, 
3)  wymienić i zapisać w zeszycie ćwiczeń zespoły robocze wymagające smarowania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  instrukcja obsługi maszyny, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7.

 

 

Ćwiczenie 6 

Wyjaśnij zasadę działania silnika elektrycznego na podstawie jego modelu. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z modelem silnika, 
3)  wymienić elementy silnika i omówić zasadę działania, 
4)  zapisać w zeszycie ćwiczeń zasadę działania silnika. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  model silnika elektrycznego, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie maszyn, urządzeń 
i narzędzi kaletniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których  

–  zadania 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 2, 4, 10, 12, 13, są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

–  dopuszczający  – za uzyskanie od 8 – 10 punktów, 
–  dostateczny – za uzyskanie od 11 – 13 punktów, 
–  dobry – za uzyskanie od 14 – 16 punktów, 
–  bardzo dobry – za uzyskanie od 17 – 20 punktów 
 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. c, 9. c, 10. c, 11. d, 
12. 
c, 13. b, 14. a, 15. b, 16. c, 17. b, 18. a, 19. b, 20.a. 
 
Plan testu
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać metody dodawania i odejmowania 
sił 

Zastosować napęd hydrauliczny 

PP 

Określić jednostkę pracy 

Charakteryzować pojęcie „tolerancja” 

PP 

Określić jednostkę energii 

Określić przeznaczenie mechanizmu 
krzywkowego 

Rozpoznać części maszyn 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

Określić rodzaj naprężenia przenoszonego przez 
osie 

Rozpoznać rodzaj połączenia 

10  Określić parametr pracy sprzęgła 

PP 

11  Rozpoznać zastosowanie części maszyn 

12  Określić zasadę działania siłowników 

PP 

13  Zastosować zawory bezpieczeństwa 

PP 

14  Rozpoznać przekładnie 

15 

Rozpoznać urządzenia wykonawcze napędu 
hydraulicznego 

16  Określić zasadę działanie hamulców 

17  Rozpoznać rodzaj maszyn 

18  Rozpoznać rodzaj maszyn 

19  Określić przeznaczenie sprzęgła 

20 

Określić rodzaj naprężenia przenoszony przez 
wał 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję.

 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących stosowania maszyn, urządzeń i narzędzi kaletniczych. 

Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X 
(w przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Siły możemy dodawać oraz odejmować metodą analityczną i metodą 

a)  graficzną. 
b)  geometryczną. 
c)  podobieństwa. 
d)  trygonometryczną. 
 

2.  Napęd elektrohydrauliczny stosowany jest w 

a)  maszynach szyjących. 
b)  krajarce z nożem prostym. 
c)  krajarce z nożem taśmowym. 
d)  wycinarkach. 

 

3.  Jednostką pracy jest 

a)  niuton. 
b)  dżul. 
c)  wat. 
d)  dyna. 

 

4.  Różnica między wymiarami górnym, a dolnym będącymi wymiarami granicznymi to 

a)  norma. 
b)  tolerancja. 
c)  wytrzymałość. 
d)  odchyłka. 

 

5.  Jednostką energii jest 

a)  niuton. 
b)  wat. 
c)  dżul. 
d)  dyna. 

 

6.  Mechanizm krzywkowy umożliwia ruch 

a)  o zmiennej prędkości i kierunku. 
b)  o stałej prędkości. 
c)  o stałej prędkości i kierunku. 
d)  o stałym kierunku. 

 

7.  Części osi i wałów, na których są osadzone inne elementy maszyn nazywamy 

a)  łożyskami. 
b)  czopami.  
c)  sprzęgłami. 
d)  hamulcami. 

 

8.  Osie mogą przenosić naprężenia  

a)  skręcające. 
b)  ściskające. 
c)  zginające. 
d)  rozciągające. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

9.  Połączenia spawane należą do połączeń 

a)  rozłącznych. 
b)  rozłączno-nierozłącznych. 
c)  nierozłącznych. 
d)  nierozłączno-rozłącznych. 

 

10. Podstawowym parametrem charakteryzującym pracę sprzęgła jest 

a)  przenoszona siła. 
b)  przenoszony moment siły. 
c)  przenoszony moment obrotowy. 
d)  przenoszona prędkość obrotowa. 

 

11. Do zatrzymania obracających się części maszyn służą  

a)  łożyska. 
b)  wały. 
c)  silniki. 
d)  hamulce. 

 

12. W napędach hydraulicznych ruch siłowników jest wywołany ruchem 

a)  gazu pod ciśnieniem. 
b)  cieczy. 
c)  cieczy pod ciśnieniem.  
d)  gazu. 
 

13. Napęd  hydrauliczny  chroniony  jest  przed  przekroczeniem  dopuszczalnej  wartości 

ciśnienia cieczy przez 

a)  zawory odcinające. 
b)  zawory bezpieczeństwa. 
c)  zawory dławiące. 
d)  rozdzielacze. 

 

14. Do przekładni cięgnowych zaliczamy przekładnie 

a)  pasowe. 
b)  cierne. 
c)  zębate. 
d)  zębate kątowe. 
 

15. Do urządzeń wykonawczych napędu hydraulicznego zaliczamy 

a)  zbiorniki. 
b)  siłowniki hydrauliczne. 
c)  filtry. 
d)  zawory odcinające. 

 
16. Działanie hamulców oparte jest o wykorzystanie 

a)  momentu obrotowego. 
b)  pary sił. 
c)  siły tarcia. 
d)  siły odśrodkowej. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

17. Maszyna zamieniająca energię mechaniczną na energię elektryczną to 

a)  twornik. 
b)  prądnica. 
c)  pompa. 
d)  silnik elektryczny. 

 

18. Maszyna zamieniająca energię elektryczną na energię mechaniczną to 

a)  silnik. 
b)  przekładnia. 
c)  sprężarka. 
d)  łożysko. 

 

19. Sprzęgło służy do łączenia 

a)  dwóch osi. 
b)  dwóch wałów. 
c)  osi i wałów. 
d)  przekładni mechanicznych.

 

 

20. Wały mogą przenosić naprężenia 

a)  skręcające i zginające. 
b)  skręcające i rozciągające. 
c)  zginające i ścinające. 
d)  zginające i ściskające. 

 

 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Stosowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kaletniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

TEST 2 
 
Test  praktyczny  typu  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie 
maszyn, urządzeń i narzędzi kaletniczych” 
 

Treść zadania 

Odczytaj  ze  schematu  kinematycznego  maszyny  szyjnej  części  składowe,  mechanizmy, 

przygotuj maszynę do pracy, dokonaj konserwacji maszyny ze szczególnym uwzględnieniem 
smarowania.  Postępuj  zgodnie  z  instrukcją  obsługi  maszyny  znajdującą  się  w  warsztatach 
szkolnych lub w zakładzie, w którym odbywasz praktykę. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych  

w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych ćwiczeń praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami,  instrukcją  obsługi  maszyny  i  w  określonym 
czasie.  Należy  zapewnić  uczniowi  warunki do  samodzielnego  zaplanowania poszczególnych 
etapów wykonania zadania: 

− 

zorganizowania stanowiska pracy, 

− 

doboru odpowiednich urządzeń i narzędzi, 

− 

ustawienia parametrów, 

− 

wykazania się umiejętnością obsługi maszyny, 

− 

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników pracy. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

− 

stanowisko pracy do wykonania zadania, 

–  maszynę szyjącą, 

− 

instrukcję obsługi maszyny szyjącej, 

− 

schemat kinematyczny maszyny szyjącej, 

− 

oliwiarkę, oliwę,  

− 

pędzel z półtwardego włosia, 

− 

instrukcję wykonania zadania, 

− 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

− 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym, 

− 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

sprawdzić ubiór ochronny, 

− 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

− 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

− 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

− 

na bieżąco kontrolować pracę uczniów, 

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

Instrukcja dla ucznia 

 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

− 

dobrać i założyć odzież ochronną,  

− 

zapoznać się ze schematem kinematycznym maszyny szyjącej, 

− 

zapisać nazwy części maszyn i mechanizmów odczytanych ze schematu, 

− 

zapoznać się z instrukcją działania maszyny szyjącej, 

− 

zapisać plan działania: nazwanie części i mechanizmów maszyny szyjącej, założenie igły, 
nawlekanie  górnej  nici  do  igły,  nawlekanie  dolnej  nici  do  bębenka,  zakładanie  bębenka, 
regulacja  naprężenia  nici  górnej  i  dolnej,  wykonanie  próby  szycia,  wykonanie 
smarowania:  łożyska  wału  głównego,  łożyska  igielnicy,  łożyska  wałków  napędu 
chwytacza, mechanizmu posuwu chwytacza i inne, usunięcie z dostępnych miejsc resztek 
nici, tkanin, włókien skóry, pyłu i kurzu, 

− 

plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi, 

− 

uporządkować stanowisko pracy. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

Umiejętności podlegające ocenie 
 
Lp 

                                                                                             
Czynność wykonywana przez ucznia  

Punkty 
do 
uzyskania 

Punkty 
przyznane 

   1.   Dobranie odzieży ochronnej 

 

 

   2.   Zapisanie  nazw części  maszyn i  mechanizmów odczytanych 

ze schematu 
 

10 

 

   3.  Zaplanowanie kolejnych czynności 

 

15 

 

4. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 
-  wskazanie  urządzeń  i  narzędzi  potrzebnych  do  wykonania    

zadania 

 
 

 

   5.   Przygotowanie maszyny do szycia 

 

10 

 

6. 

Wykonanie próbnego szycia 
 

 

7. 

Wykonanie  smarowania:  łożyska  wału  głównego,  łożyska 
igielnicy,  łożyska  wałków  napędu  chwytacza,  mechanizmu 
posuwu chwytacza 
 

20 

 

8. 

Czyszczenie  maszyny,  usuwanie:  resztek  nici,  tkanin, 
włókien skóry, pyłu i kurzu 
 

10 

 

 

9. 

 
Uporządkowanie stanowiska pracy. 
 

 

  10.  Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania. 

 

15 

 

                     
                                                                           Razem 
 

 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

                Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 
 

niedostateczny 

0 ÷ 69 

dopuszczający 

70 ÷ 79 

dostateczny 

80 ÷ 85 

 dobry 

86 ÷ 90 

 bardzo dobry 

 91 ÷100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

7. LITERATURA

 

 
1.  Białczak B.: Maszyny i urzadzenia w przemyśle odzieżowym. WSiP, Warszawa1995 
2.  Bożeno  L.:  Maszynoznawstwo  dla  zasadniczych  szkół  zawodowych.  WSiP,  Warszawa 

1994 

3.  Charasz  A.,  Matuszewski  S.:  Eksploatacja  maszyn  i  urządzeń  obuwniczych.WSI  

w Radomiu, Radom 1982 

4.  Dreszer J.: Zarys elektroniki. WSiP, Warszawa 1987 
5.  Grabkowski  M.  (red.):  Zarys  procesów  wytwarzania  obuwia.  Skrypt  Politechniki 

Radomskiej, Radom 2003 

6.  Kurmaz  L.  W.,  Kurmaz  O.  L.:  Projektowanie  węzłów  i  części  maszyn.  Wydawnictwo 

Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2006 

7.  Malik  B.:  Podstawy  konstrukcji  maszyn  (zbiór  zadań).  Wydawnictwo  Szkolne  PWN, 

Warszawa – Łódź 2000 

8.  Nowicki J.: Podstawy 

elektrotechniki 

elektroniki 

dla 

zasadniczych 

szkół 

nieelektrycznych. WSIP, Warszawa 1999 

9.  Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. WSiP, Warszawa 1973 
10. Rutkowski A., Stępień A.: Zbiór zadań z części maszyn. WSiP, Warszawa 1994 
11. Mały Poradnik mechanika. Tom I i II. WNT, Warszawa 1994 
12. Praca  zbiorowa:  Podstawy  racjonalnej  eksploatacji  maszyn.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1996 

13. http://free.polbox.pl/s/svitpol/06160p3.jpg 
14. http://www.fabjano.pl/ok-896b.html 
15. http://www.hoffman.com.pl/sklep/images/hf-140s.jpg 
16. http://www.mechanik.pl/index.php?show=ofe_8 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000