background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

 
 

 

Małgorzata Latek

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Zdobienie i wykończanie wyrobów kaletniczych  
744[01].Z3.02 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Marian Grabkowski 
dr inż. Tadeusz Sadowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Latek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].Z3.02 
„Zdobienie  i  wykończanie  wyrobów  kaletniczych”,    zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu kaletnik 744[01].

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Techniki zdobienia wyrobów kaletniczych 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Metody wykończania brzegów wyrobów kaletniczych

 

15 

   5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Okuwanie wyrobów kaletniczych 

18 

   5.3.1. Ćwiczenia 

5.4.  Wykończanie wyrobów kaletniczych                                                                

   5.4.1. Ćwiczenia  

18 
22 
22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

24 

7. Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 

powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej,  

–  cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki 

modułowej,  

–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

–  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego czy ćwiczeń praktycznych.  

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

–  plan testu w formie tabelarycznej, 
–  punktację zadań, 
–  propozycje norm wymagań, 
–  instrukcję dla nauczyciela, 
–  instrukcję dla ucznia, 
–  kartę odpowiedzi, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  test praktyczny typu – „próba pracy”. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

744[01].Z3 

Technologia wytwarzania 

wyrobów kaletniczych  

744[01].Z3.01 

Wykonywanie montażu wyrobów 

744[01].Z3.02 

Zdobienie i wykończanie 

wyrobów kaletniczych 

744[01].Z3.03 

Ocenianie jakości wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3.05 

Cechowanie, pakowanie oraz 

przechowywanie wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3.04 
Wykonywanie  

napraw, renowacji i konserwacji  

          wyrobów kaletniczych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać  się  terminologią  dotyczącą  wyrobów,  części  składowych,  półproduktów 
i dodatków kaletniczych, 

 

rozróżniać rodzaje wyrobów kaletniczych, 

 

rozróżniać elementy wyrobów kaletniczych, 

 

rozpoznawać części składowe i dodatki w wyrobie kaletniczym, 

 

określać techniki montażu i wykończenia wyrobów kaletniczych, 

 

dokonać podziału wyrobów kaletniczych na grupy asortymentowe, 

 

określać kryteria podziału wyrobów kaletniczych w aspekcie rozwiązań konstrukcyjnych  
i materiałowych, 

 

dokonywać analizy norm dotyczących wyrobów kaletniczych, 

 

wymiarować  na  rysunkach  części  składowe  wyrobów  oraz  proste  części  maszyn 
i urządzeń, 

 

odczytywać rysunki techniczne złożeniowe wyrobów kaletniczych, 

 

przedstawiać w perspektywie zbieżnej figury, bryły i wyroby kaletnicze, 

 

wykonywać odręczne rysunki brył i wyrobów kaletniczych, 

 

stosować zasady kolorystyki i kompozycji w projektowaniu wyrobów kaletniczych, 

 

dobierać barwy do projektowanych wyrobów, 

 

zaprojektować ornamenty w wyrobach kaletniczych, 

 

określać wielkości i proporcje wyrobów odpowiednio  do przeznaczenia, 

 

określać  kierunki  mody  dotyczące  wyrobów kaletniczych,  na  podstawie  analizy  żurnali, 
czasopism i pokazów, 

 

stosować różne techniki kopiowania rysunków żurnalowych, 

 

stosować techniki projektowania wyrobów kaletniczych, 

 

wykonywać  projekty  wyrobów  kaletniczych  z  uwzględnieniem  aktualnej  mody  oraz 
wzorów historycznych i ludowych, 

 

rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w procesach technologicznych, 

 

klasyfikować  maszyny  i  urządzenia  w  zależności  od  budowy,  zasady  działania 
i zastosowania praktycznego, 

 

rozróżniać części maszyn,  

 

wyjaśniać budowę i zasadę działania maszyn stosowanych w kaletnictwie, 

 

określać podstawowe i specjalne wyposażenie maszyn, 

 

dobierać parametry pracy maszyn i urządzeń kaletniczych, 

 

określać zastosowanie mechanizmów maszyn, 

 

określać rodzaj garbowania i sposób wykończania skór, 

 

określać wymagania technologiczne dla poszczególnych rodzajów i gatunków skór, 

 

rozpoznawć  wady  i  uszkodzenia  skór wyprawionych  oraz  określić  ich  wpływ  na  jakość 
wyrobów kaletniczych, 

 

dokonywać podziału skór gotowych ze względu na przeznaczenie asortymentowe, 

 

określać przydatność tworzyw skóropodobnych w produkcji wyrobów kaletniczych, 

 

charakteryzować sposoby wykończania tworzyw skóropodobnych, 

 

określać zasady obsługi urządzeń i przyrządów pomiarowych, 

 

posługiwać się instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń,

 

– 

posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji technicznej i technologicznej, 

– 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
wymagania ergonomii. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  zorganizować stanowiska pracy do zdobienia i wykończania wyrobów kaletniczych,  

  określić metody i techniki zdobienia elementów wyrobów kaletniczych, 

  wyjaśnić budowę i zasadę działania deseniarek i perforowarek, 

  dobrać oprzyrządowanie deseniarki i perforowarki, 

  przygotować do pracy i obsłużyć maszynę do perforowania i deseniowania, 

  wykonać zdobienie elementów przez deseniowanie i perforowanie, 

  dokonać konserwacji perforowarki i deseniarki, 

  posłużyć się narzędziami stosowanymi w technice sitodruku, 

  wykonać zdobienie elementów i wyrobów techniką sitodruku, 

  wykonać marszczenie i fałdowanie do zdobienia elementówi wyrobów, 

  wykonać zdobienia elementów i wyrobów metodą przeplatania, 

  nałożyć aplikacje na elementy i wyroby, 

  wykonać szycie ozdobne i haftowanie, 

  wykonać zdobienia elementów i wyrobów techniką liniowania, 

  scharakteryzować narzędzia do liniowania, 

  dobrać techniki wykończania brzegów wyrobów, 

  zastosować ręczne i maszynowe techniki zawijania brzegów, 

  wszyć zamki błyskawiczne, 

  wykończyć brzegi wyrobów przy pomocy maszyny i urządzeń,  

  dobrać rodzaje lamowania w zależności od rodzaju wyrobu i materiału, 

  wykonać wypustki według określonej technologii, 

  dobrać okucia w zależności od rodzaju materiału, charakteru i konstrukcji wyrobu, 

  dobrać techniki montażu okuć, 

  dobrać narzędzia stosowane w procesie okuwania, 

  dobrać metody montażu okuć w zależności od rodzaju okucia i wyrobu, 

  zabezpieczyć okucia przed korozją i uszkodzeniem, 

  dobrać środki wykończalnicze w zależności od rodzaju materiału, 

  dobrać metody wykończania wyrobów, 

  wykonać  retuszowanie,  apreturowanie,  nabłyszczanie  i  polerowanie  do  wykończania 

powierzchni wyrobu, 

  posłużyć się dokumentacją techniczną oraz instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń, 

  zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

wymagania ergonomii. 

 
 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

 

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Technologia wytwarzania wyrobów kaletniczych 744[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

„Zdobienie  i  wykończanie  wyrobów  kaletniczych” 
744[01].Z3.02 

Temat:  Zdobienie  wyrobu  kaletniczego  –  torba  młodzieżowa  z  tkaniny,  codziennego 

użytku, na sezon wiosenno – letni.  

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  zdobień,  korzystania  z  literatury  fachowej, 

odczytywania rysunków, sporządzanie rysunków modelowych.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  określić cel zdobienia wyrobu kaletniczeg,  
–  dobierać  zdobienie    wyrobu  w  zależności  od  przeznaczenia  wyrobu,  rodzaju 

zastosowanego materiału, wieku użytkownika, sezonowości wyrobu, jego konstrukcji itp.,   

–  pracować w grupie, 
–  argumentować swoje decyzje, 
–  podejmować  decyzje.  
 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  metoda dyskusji plakatowej METAPLAN. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca w grupach.   
 
Czas: ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności uczniów. 
 
Środki dydaktyczne:
  
–  przybory do pisania i rysowania, 
–  zeszyt, blok rysunkowy,  
–  samoprzylepne karteczki, 
–  arkusz szarego papieru. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

przygotowanie plakatu: zapisanie tematu dyskusji na górze arkusza, poniżej po lewej 
stronie „metody właściwe”, po prawej „metody niewłaściwe”,  

– 

uczniowie dokonują analizy poznanych metod zdobień,  

– 

uczniowie zapisują w zeszytach i na karteczkach metody  zdobień, które ich zdaniem 
można  zastosować  w  torebce  młodzieżowej  codziennego  użytku  wykonanej 
z tkaniny,  

– 

liderzy  zespołów  prezentują  wypracowaną  przez  grupę  listę  metod  zdobień 
i przyklejają karteczki z wypisanymi metodami na arkuszu szarego papieru, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

– 

pod  kierunkiem  nauczyciela  uczniowie  porządkują  plakat  –  wybierają  wspólnie, 
właściwe metody zdobień, zbierają wnioski, podsumowują dyskusję,  

– 

uczniowie zapisują w zeszytach zebrane wnioski. 

5.  Nauczyciel  analizuje  pracę  uczniów  ,  ocenia  przyjęte  metody  i  stwierdza,  czy  zadanie 

wykonali poprawnie. 

 
Praca domowa 
Narysuj torebkę młodzieżową z zastosowaniem zdobień wybranych na lekcji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Kaletnik 744[01] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Technologia wytwarzania wyrobów kaletniczych 744[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

„Zdobienie  i  wykończanie  wyrobów  kaletniczych” 
744[01].Z3.02 

Temat:   Zdobienie wyrobu przy użyciu okuć – montaż nitów na ściance przedniej

. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności zdobienia wyrobów kaletniczych przez  okuwanie.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  zorganizować stanowisko do okuwania, 
–  zgromadzić potrzebne narzędzia  i przybory do okuwania, 
–  wykonać zdobienie ścianki przedniej. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

  pogadanka, 

  pokaz z objaśnieniem, 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  uczniowie pracują w małych grupach 2÷3 osobowych. 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 

ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności ucznia. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  stanowiska do okuwania, 
–  wzornik z oznaczonymi miejscami montażu nitów, 
–  wykrój ścianki przedniej ze skóry,  
–  dermatograf do wykonania oznaczeń na skórze, 
–  młotek, 
–  nity rozdwajane, 
–  przecinak, 
–  młotek, 
–  literatura z rozdziału 7.  
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

uczniowie zapoznają się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku, 

– 

uczniowie zakładają  odzież ochronną, 

– 

organizują  stanowisko  pracy,  czyli  gromadzą  potrzebne  narzędzia  do  wykonania 
okuwania, 

– 

dokonują kontroli organoleptycznej wskazanego wykroju,  

– 

układają wzornik montażowy  na elemencie ścianki przedniej, 

– 

dokonują oznaczeń miejsc montażu okuć przy użyciu ołówka,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

– 

wykonują nacięcia przecinakiem powierzchni ścianki przedniej  według oznaczeń, 

– 

wprowadzają w otwory nity,  

– 

montują nity przez rozłożenie ich górnych krawędzi,  

– 

nauczyciel nadzoruje pracę ucznia, podpowiada w razie wystąpienia problemu.  

5.  Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń porządkuje stanowisko pracy. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel sprawdza pracę ucznia i stwierdza czy  wykonał ją poprawnie. 
8.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
9.  Uczniowie  wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze informacje na temat innych sposobów montażu nitów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

– 

odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Techniki zdobienia wyrobów kaletniczych 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj  właściwą  nazwę  przedstawionym  metodom  zdobienia  wyrobów 

kaletniczych.  
 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
umiejętność rozpoznawania metod zdobień. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat metod zdobień, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać  obserwacji  przedstawionych  metod  zdobienia  zastosowanych  w  kolekcji 

wyrobów, 

4)  nadać właściwe nazwy przedstawionym metodom zdobienia, 
5)  zapisać na paskach samoprzylepnych nazwy metod zdobienia, 
6)  przykleić samoprzylepny pasek z właściwą nazwą zdobienia do wyrobu.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  kolekcja wyrobów zdobionych różnymi metodami, 
–  samoprzylepne papierowe paski,  
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj marszczenia elementu przy użyciu nici ściegiem ręcznym. 
 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
dobór  materiałów  na  elementy  przeznaczone  do  marszczenia,  staranne  wykonanie 
marszczenia, a także stosowanie zasad bezpiecznej pracy podczas szycia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  marszczenia  przy  użyciu 

nici, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dobrać odpowiednie elementy do marszczenia ściegiem ręcznym, 
4)  przygotować igłę z nitką, 
5)  oznaczyć linie i ilość rzędów szycia, 
6)  przeszyć element zgodnie z oznaczeniami,  
7)  ściągnąć nitki, a końce zakończyć węzłami, 
8)  zaprezentować wykonaną pracę i uzasadnić dobór elementu, 
9)  wnioski zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  zestaw próbek elementów z różnych materiałów przeznaczonych do zdobienia, 
–  przybory do rysowania i pisania, 
–  igły i nici, 
–  zeszyt, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  zdobienia  elementu  przez  marszczenie  przy  użyciu  urządzenia  marszczącego, 

zamocowanego do maszyny szyjącej praworamiennej. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
dobór właściwych materiałów na elementy przeznaczone do marszczenia, staranne wykonanie 
marszczenia, a także stosowanie zasad bezpiecznej pracy podczas szycia maszynowego. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

      Uczeń powinien: 
1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat marszczenia maszynowego, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować  maszynę  szyjącą  poprzez  odpowiednie  zwolnienie  nici  wychodzącej 

z bębenka, 

4)  przeszyć górny brzeg elementu,  
5)  zmarszczyć materiał,  
6)  zakończyć nitki węzełkami, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę i uzasadnić dobór elementu, 
8)   zapisać wnioski w zeszycie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw elementów z różnych materiałów przeznaczonych do zdobienia, 
–  maszyna szyjąca praworamienna z urządzeniem marszczącym,  
–  nici,  
–  przybory do pisania, 
–  zeszyt, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Dobierz metodę  zdobienia  paska odzieżowego damskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
właściwy dobór elementów zdobiących.  
 
      Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat metod zdobień, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać obserwacji przedstawionych metod zdobienia, 
4)  dobrać odpowiednie metody zdobienia,  
5)  naszkicować pasek  z uwzględnieniem dobranych zdobień,  
6)  zapisać wnioski w zeszycie.   
 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda przewodniego tekstu, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kolekcja  zdobień, 
–  prospekty i żurnale z wyrobami kaletniczymi dla kobiet, 
–  blok rysunkowy,  
–  przybory do pisania i rysowania, 
–  zeszyt,  
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 5 

Dobierz metodę zdobienia  tornistra szkolnego dla dzieci w wieku 7–9 lat. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
właściwy dobór elementów zdobiących.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat metod zdobień, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

3)  zaproponować zdobienia tornistra,  
4)  naszkicować tornister z zaproponowanymi zdobieniami,  
5)  uzasadnić dobór zdobień, 
6)  wnioski zapisać w zeszycie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda przewodniego tekstu, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kolekcja zdobień, 

– 

prospekty i żurnale z wyrobami kaletniczymi dla dzieci, 

– 

przybory do rysowania i pisania, 

– 

blok rysunkowy, 

– 

zeszyt,  

– 

literatura z rozdziału 7.

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Metody wykończania brzegów wyrobów kaletniczych

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj nazwij przedstawione metody wykończania brzegów w wyrobach.   
 

      Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
umiejętność rozpoznawania metod wykończania brzegów.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  metod  wykończania 

brzegów, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać obserwacji przedstawionych metod wykończania brzegów w wyrobach,  
4)  nadać właściwe nazwy przedstawionym metodom wykończenia brzegów,  
5)  zapisać na paskach samoprzylepnych nazwy metod wykończania,  
6)  przykleić samoprzylepny pasek z właściwą nazwą wykończenia brzegu do wyrobu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

        

Środki dydaktyczne: 

− 

zestaw wyrobów kaletniczych o różnych sposobach wykończania brzegów, 

–  samoprzylepne papierowe paski,  
–  przybory do pisania, 

− 

zeszyt, 

− 

literatura  z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj lamowania brzegów lamówką zwykłą, uprzednio zszytych elementów.     
 

       Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
umiejętność  doboru  lamówki,  maszyny do  lamowania  a  także  stosowanie zasad  bezpiecznej 
pracy podczas szycia maszynowego. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania wiadomości dotyczące lamowania brzegów, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dobrać lamówkę,  
4)  dobrać i przygotować maszynę do lamowania zwykłego,  
5)  wykonać lamowanie brzegów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6)  zaprezentować wykonaną pracę,   
7)  ocenić poprawność wykonania ćwiczenia,  
8)  zapisać wnioski i uwagi w zeszycie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  dyskusja dydaktyczna, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zszyte dowolne dwa elementy,  

– 

lamówki z różnych materiałów i o różnej szerokości,  

– 

maszyny szyjące wraz z oprzyrządowaniem,  

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt,    

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  wykończenia  brzegów  paska  męskiego  ze  skóry  czarnej  garbowania 

chromowego. 

    

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
właściwy dobór metod wykończania brzegów. 

  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  metod  wykończania 

brzegów, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać oględzin wyciętego paska, zwracając szczególną uwagę na przekrój skóry, 
4)  zaproponować metodę wykończenia brzegów,  
5)  wykończyć brzegi paska  zaproponowaną metodą, 
6)  zaprezentować wykończone brzegi i uzasadnić dobór metody,  
7)  ocenić wykonane prace,  
8)  zapisać wnioski w zeszycie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  dyskusja dydaktyczna, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki  dydaktyczne: 

–  pasek ze skóry garbowania chromowego o brzegach niewykończonych, 
–  zestaw materiałów, środków, narzędzi i maszyn do wykończania brzegów elementów,    
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj zawijania bezpośredniego brzegów elementu ze skóry.  
 

       Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
właściwy dobór metod zawijania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat    metod  wykończania                       

brzegów przez zawijania, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać zawinięcia brzegu w następującej kolejności: 

– 

nanieść klej na brzegi elementu,  

– 

zawinąć brzegi kostką, 

– 

zaklepać zawinięty brzeg,  

– 

dokonać oceny zawiniętego brzegu,  

4)  zapisać wnioski i uwagi w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  dyskusja dydaktyczna, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

elementy wyrobu kaletniczego ze skóry,  

– 

klej, 

– 

pędzel do nanoszenia kleju, 

– 

kostka,  

– 

młotek cholwekarski, 

– 

płytka marmurowa,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Okuwanie wyrobów kaletniczych 

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj i nazwij przedstawione narzędzia stosowane przy okuwaniu.  
  

       Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
umiejętność rozpoznawania narzędzi do okuwania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat okuwania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać obserwacji przedstawionych narzędzi do okuwania,  
4)  nadać właściwe nazwy przedstawionym narzędziom,  
5)  zapisać na paskach samoprzylepnych nazwy narzędzi,  
6)  przykleić samoprzylepne paski z właściwą nazwą na poszczególnych narzędziach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  dyskusja dydaktyczna, 

  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kolekcja narzędzi do okuwania,  
–  samoprzylepne papierowe paski,  
–  przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj montażu sprzączki w pasku stosując metodę nitowania. 
 

       Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
umiejętność rozpoznawania narzędzi do okuwania i sposobów montażu okuć. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat nitowania, 
2)  stosować instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie gdzie 

będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  wykonać otwory w pasku, 
7)  założyć sprzączkę,  
8)  przeprowadzić nit przez otwory, 
9)  rozklepać i ukształtować nit. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  dyskusja dydaktyczna, 

  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne:

   

− 

płytka ołowiana,  

− 

płytka stalowa, 

− 

dziurkacz, 

− 

wycinak, 

− 

nagłowniak, 

− 

młotek, 

− 

nity, 

− 

stół roboczy, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj montażu narożników przez zaciskanie. 
 

       Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
umiejętność rozpoznawania narzędzi do okuwania i sposoby montażu okuć. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  montażu  okuć  przez 

zaciskanie, 

2)  stosować instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie gdzie 

będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochroną, 
4)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  dobrać narzędzia, 
7)  umieścić brzeg wyrobu w narożniku za pomocą łopatki, 
8)  wyrównać powstałe fałdki i zmarszczki, 
9)  zacisnąć brzegi narożnika. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  dyskusja dydaktyczna, 

  pokaz z objaśnieniem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

− 

stół roboczy, 

− 

łopatka do montażu narożników, 

− 

szczypce, 

− 

przybory do pisania, 

− 

dzienniczek praktyk, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj montażu pukli  przez rozginanie. 
 

       Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
umiejętność rozpoznawania narzędzi do okuwania i sposoby montażu okuć. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  montażu  okuć  przez 

rozginanie, 

2)  stosować instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie gdzie 

będzie realizowane ćwiczenie, założyć odzież ochroną, 

3)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  dobrać narzędzia, 
6)  zaznaczyć miejsca montażu pukli, 
7)  wykonać otwory, 
8)  przełożyć przez otwory zaczepy, 
9)  założyć podkładkę, 
10)  rozgiąć na podkładce zaczepy pukla. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

stół roboczy, 

− 

linijka, 

− 

ołówek, 

− 

pukle, 

− 

dziurkacz, 

− 

podkładka, 

− 

młotek, 

− 

płytka do wycinania otworów, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 5 

Dokonaj montażu zamka błyskawicznego bezpośrednio do grzbietu torby gospodarczej. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
umiejętność wszywania zamków błyskawicznych. 

 

      Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  montażu  zamków 

błyskawicznych, 

2)  stosować instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie gdzie 

będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochroną, 
4)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  dobrać narzędzia, 
7)  zawinąć górny brzeg wyrobu stosując klej pomocniczy, 
8)  nanieść klej pomocniczy na zawinięte brzegi wyrobu, 
9)  przykleić zamek błyskawiczny, 
10)  wszyć zamek błyskawiczny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  dyskusja dydaktyczna, 

  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

stół roboczy, 

− 

klej kauczukowy, 

− 

pędzel, 

− 

młoteczek, 

− 

dygestorium, 

− 

zamek błyskawiczny, 

− 

maszyna szyjąca leworamienna, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.4.  Wykończanie wyrobów kaletniczych

 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj retuszowania drobnych uszkodzeń powstałych  na skórze licowej przy montażu 

zamka na elemencie wyrobu kaletniczego. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
umiejętność retuszowania drobnych uszkodzeń. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
       Uczeń powinien: 
1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  dotyczących  retuszowania 

uszkodzeń,     

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dobrać  ołówek do retuszowania zgodnie z barwą skóry, 
4)  zretuszować uszkodzenie, 
5)  zapisać obserwacje w zeszycie. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  uszkodzony element skórzany z zamontowanym zamkiem, 
–  kolorowe ołówki woskowe do retuszowania, 
–  przybory do pisania,  
–  zeszyt, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj apreturowania ręcznego wyrobu kaletniczego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  
umiejętność apreturowania wyrobów.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat apreturowania,     
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zidentyfikować rodzaj skóry w wyrobie kaletniczym, 
4)  dobrać  apreturę  zgodnie z rodzajem wykończenia skóry,  
5)  wykonać apreturowanie,  
6)  zapisać obserwacje w zeszycie. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Środki dydaktyczne: 

–  wyrób kaletniczy ze skóry, 
–  zestaw apretur, 
–  narzędzia do apreturowania,  
–  przybory do pisania,  
–  zeszyt, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zdobienie  i  wykończanie 
wyrobów kaletniczych” 

Test składa się z  zadań  wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 18, 19,  są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 2, 11, 15, 16, 17, 20  są poziomu ponadpodstawowego.  

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  
–  bardzo dobry - za rozwiązanie 18 zadań w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz  odpowiedzi:  1

.

d,  2.  a,  3.  c,  4.  a,  5.  b,  6.  d,  7.  b,  8.  d,  9.  a,  10.  c,  11.  a, 

12. c, 13. b, 14. b, 15. c, 16.  b, 17. c, 18. c, 19. b, 20. b.

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić maszyny do wytłaczania 
sztucznego lica 

Dobrać  metodę wykończenia brzegów 

PP 

Rozpoznać rodzaj lamowania brzegu 

Rozpoznać rodzaj zawijania   

Zastosować  rodzaj wykończenia brzegów  

Rozpoznać urządzenia do liniowania 

Rozróżnić urządzenia do liniowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Rozróżnić narzędzia do okuwania 

Określić sposoby montażu narożników 

10 

Określić sposób nabłyszczania powierzchni  

11 

Dobrać materiały do marszczenia nicią 

PP 

12 

Określić zastosowanie barwnych woskowych 
ołówków przy wykończaniu wyrobów  

13 

Rozróżnić środki do wykończana różnic 
odcieni skór welurowych i nubukowych  

14 

Scharakteryzować efekt perforowania 

15 

Dobrać tampony drukarskie w technice 
stemplowania tamponowego    

PP 

16 

Dobrać narzędzia do sitodruku  

PP 

17 

Dobrać materiały do wykończania przez 
opalanie 

PP 

18 

Rozróżnić urządzenia do deseniowania  

19 

Rozpoznać narzędzia do rozklepywania 
nitów 

20 

Dobrać temperaturę  stosowaną przy 
liniowaniu     

 

w zależności od rodzaju skóry  

PP 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  zdobienia  i  wykończania  wyrobów  skórzanych. 

Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X 
(w przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

 

 

 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.   Do wytłaczania rysunku sztucznego lica na elementach wyrobu należy zastosować 

a)  perforowarkę. 
b)  krążkowarkę. 
c)  wycinarkę. 
d)  deseniarkę. 

 

2.  Brzegi  połączonych  ścianek  korpusu  plecaka  turystycznego  wykonanego  z  tkaniny 

impregnowanej,  w  celu  wzmocnienia  połączeń  i  nadania  estetycznego  wyglądu, 
dodatkowo wykończono  przez 

a)  lamowanie francuskie. 
b)  barwienie. 
c)  opalanie.  
d)  perforowanie.  

 

3.  Na  rysunku  obok  przedstawiono  jedną  z  metod  wykończania  brzegów  elementów  za 

pomocą  wąskiego  paska  złożonego  w  kształcie  litery  U.  Ten  sposób  wykończania 
uzyskano stosując   

a)  zawijanie brzegu. 
b)  ścienianie brzeg.   
c)  lamowanie zwykle.               
d)  kiedrowanie.  

 

4.  Brzeg  klapy  torebki  damskiej  ukazany  na  schemacie  obok  poddano  wykończeniu  przez 

zawijanie. Jest to rodzaj zawijania  

a)  krytego. 
b)  odkrytego.  
c)  bezpośredniego.             
d)  pośredniego. 

 

5.  W wyrobach z grubszych skór, brzegi elementów ciętych do kantu  wykończa się przez  

a)  apreturowanie.  
b)  barwienie.  
c)  zawijanie na wzornik.  
d)  wypustkowanie. 
 

6.  Narzędzie przedstawione na rysunku to  
 
 
 

a)  tłoczarka ręczna. 
b)  zgrzewarka ręczna. 
c)  spawarka ultradźwiękowa. 
d)  liniarka ręczna elektryczna. 

 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  Do wyciskania na brzegach wyrobu trwałych linii służą   

a)  tłoczarki. 
b)  liniarki. 
c)  nagłowniaki. 
d)  żłobniki. 
 

8.  Cęgi  płaskie przedstawione na rysunku służą do 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

a)  rozszerzania antabek. 
b)  rozszerzania zamków ramkowych. 
c)  zaciskania antabek. 
d)  zaciskania zamków ramkowych. 

 
9.  Narożniki w wyrobach kaletniczych montuje się przez  

a)  zaciskanie.  
b)  rozginanie. 
c)  szycie ręczne. 
d)  szycie maszynowe. 

 

10. W  procesie  wytwarzania  wyrobów  skórzanych  ich  licowe  płaszczyzny  mogą  ulec 

zmatowieniu.  Jeżeli  przecieranie  czystą  flanelą  nie  wystarczy  do  odtworzenia  naturalnego 
połysku, powierzchnię wyrobu wykończa się stosując   

a)  barwienie. 
b)  czyszczenie i barwienie.  
c)  apreturowanie. 
d)  pastowanie i barwienie.  

 

11. W  wyrobach  kaletniczych  marszczenie  nicią  stosuje  się  w  stosunku  do  elementów 

z materiałów 

a)  cienkich. 
b)  grubych. 
c)  grubych i sprężystych. 
d)  grubych i sztywnych. 

 

12. Barwne woskowe ołówki stosuje się do tuszowania 

a)  pofałdowanego lica skóry. 
b)  przekrojów skóry.  
c)  drobnych uszkodzeń lica skóry. 
d)  wiotkości skóry. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

13.  Do wyrównywania różnic odcieni między elementami ze skór welurowych i nubukowych 

stosuje się   

a)  apretury. 
b)  pudry retuszerskie. 
c)  farby kazeinowych.  
d)  farby lakierowane.  

 

14.  Perforowanie jest to  

a)  wytłaczanie na licu skóry dowolnego wzoru.   
b)  wycinanie dziurek różnego kształtu i wielkości tworzących ozdobny wzór.  
c)  oznaczanie miejsc naszycia aplikacji.  
d)  wykończenie brzegu farbą. 
 

15. W  zdobieniu  wyrobów  kaletniczych  techniką  stemplowania  tamponowego  stosuje  się 

tampony  o  różnych  stopniach  twardości.  Do  drukowania  większych  pism  i  płaszczyzn 
stosuje się tampony 

a)  twarde. 
b)  średniotwarde.   
c)  miękkie.  
d)  średniomiękkie.  

 
16. Do wykonania zdobienia metodą druku sitowego niezbędnie potrzeba m.in. 

a)  noża i dziurkacza. 
b)  ramy z sitem i ścierakiem. 
c)  młotka. 
d)  kostki.  

 

17. Jedną  z  metod  wykończania  brzegów  jest  opalanie.  Metodę  tę  stosuje  się  w  przypadku 

elementów    

a)  z tkanin.  
b)  ze skór cienkich.  
c)  ze skór grubych. 
d)  z tworzyw skóropodobnych.  

 

18. Do deseniowania wykrojonych elementów zastosujemy 

a)  nożyce stołowe. 
b)  gilotyna. 
c)  matryca. 
d)  sito. 

 

19. Narzędzie przedstawione na rysunku  to 
 
 

a)  dziurkacz. 
b)  nagłowniak. 
c)  cęgi do zaciskania. 
d)  liniarka.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

20. Liniowanie  polegające  na  wyciskaniu  na  brzegach wyrobu  trwałych  linii  może odbywać 

się  na  zimno  i  na  gorąco.  W  przypadku  liniowania  skór  garbowania  roślinnego  liniarkę 
należy nagrzać do 

a)  80–90 

C.  

b)  55–60 

C. 

c)  90–100 

C. 

d)  100–120 

C. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Zdobienie i wykończanie wyrobów kaletniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

TEST 2 
 
Test praktyczny typu - ,,próba  pracy”  do  jednostki  modułowej „Zdobienie 
i wykończanie wyrobów kaletniczych” 
 

Treść zadania 
 

Wykonaj techniką ręczną  czynność liniowania paska odzieżowego ze skóry garbowania 

roślinnego przy użyciu liniarki drewnianej.   
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W badaniach osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych   

w  celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie    jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  z  zakresu  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania 
czynność związanych ze zdobieniem wyrobów kaletniczych. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
podjętych działań praktycznych. 

  Zadaniem  nauczyciela  jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie 

zadania  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi  oraz  w  określonym  czasie.  Należy  stworzyć 
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonania zadania: 

 

zorganizowania stanowiska pracy, 

 

doboru odpowiednich materiałów, przyborów  i narzędzi,  

 

wykazania się umiejętnością wykonywania czynności technologicznych.  

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

 

stanowisko pracy związane z możliwością praktycznego wykonania zadania,  

 

paski odzieżowe wykonane ze skór garbowania roślinnego,  

 

dokumentację  techniczno-technologiczną  pasków  odzieżowych:  instrukcję  obsługi 
narzędzi  do  liniowania,  regulamin  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcję 
czynnościową dotyczącą liniowania techniką ręczną. 

 

Przed rozpoczęciem  wykonania zadania nauczyciel powinien: 

1.  zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 

zakładzie produkcyjnym, 

2.  zabezpieczyć materiały niezbędne do wykonania zadania,  
3.  przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, i nakazać bezwzględne ich 

przestrzeganie,  

4.  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 
5.  przydzielić uczniom paski odzieżowe przeznaczone do liniowania, 
6.  zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład: 

  sprawdzić przydzielone materiały, 

  ułożyć pasek na odpowiednim podkładzie,  

  dobrać parametry liniowania, 

  wykonać czynność liniowania,   

  dokonać oceny jakościowej wykonania czynności liniowania,  

  przekazać pasek na następne stanowisko pracy,  

7.  określić kryteria oceny wykonanego zadania, 
8.  na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 
9.  dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zapoznać się z założeniami zadania i dokumentacją techniczno-technologiczną, 

 

zapisać  plan  działania  oraz  kolejność  wykonywania  czynności  zgodnie  z  procesem 
technologicznym  na  przykład:  sprawdzić  przydzielone  materiały,  ułożyć  paski  na 
odpowiednich  podkładach,  wykonać  czynność  liniowania,  dokonać  oceny  jakościowej 
wykonania  czynności  liniowania,  przekazać  paski  na  następne  stanowisko  pracy.  Plan 
przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,   

 

przejrzeć przydzielone  materiały narzędzia, 

 

przygotować stanowisko pracy względem:  
a) 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

b) 

uporządkowania  i łatwego dostępu do materiałów i narzędzi, 

c) 

wyposażenia w potrzebne narzędzia,  

 

ustalić grubość linii i jej odległość od krawędzi paska, 

 

przeprowadzić liniowanie próbne na odpadzie skórzanym, ustalając przy tym parametry: 
siłę nacisku liniarki oraz szybkość jej przesuwu po materiale, 

 

zgłosić nauczycielowi gotowość i wykonać zadanie według zatwierdzonego planu, 

 

prowadzić bieżącą kontrolę,  

 

obejrzeć  i  scharakteryzować  efekty  liniowania  paska  -  dokonać  oceny  wykonanego 
zadania,  

 

zaprezentować i omówić wykonanie zadania, przedstawić wykonane paski nauczycielowi 
do oceny. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 

 

 

Lp

 

Czynności wykonywane przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Dobieranie odzieży ochronnej 

 

2. 

Zaplanowanie kolejności czynności 

10 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

czystość i porządek miejsca pracy, 

sprawdzenie 

zabezpieczenie 

pod 

względem 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

przygotowanie  potrzebnych  materiałów,  narzędzi 

i przyrządów 

 
 

15 

 

 

4. 

Wykonanie zadania: 
a)  sprawdzenie przydzielonego paska,   
b)  ustalenie parametrów liniowania (grubość linii i jej 

odległość od krawędzi paska), 

c)  przeprowadzenie liniowania próbnego (ustalenie siły 

nacisku, szybkości przesuwu liniarki po materiale), 

d)  ułożenie paska na podkładzie, 
e)  wykonanie liniowania paska zgodnie z zasadami  
      i instrukcją technologiczną 

50 

 

5. 

Ocena wykonania pracy 

10 

 

6. 

Zaprezentowanie wykonania zadania, uporządkowanie 
stanowiska pracy 

10 

 

 

                                                                   Razem 

100 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70÷80 

dostateczny 

81÷90 

dobry 

91÷95 

bardzo dobry 

96÷100 

 

 
 
  
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA 

 

1.  Brzozowski  Cz.,  Kałuża  B.,  Kosior  Z.:  Technologie  kierunek  skórzany.  Podstawowe        

studium zawodowe, WSiP, Warszawa 1993                            

2.  Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991  
3.  Encyklopedia techniki. Przemysł lekki. WTN, Warszawa 1986 
4.  Epsztejn M.: Rękawicznictwo. WPLiS, Warszawa1960 
5.  Grabkowski  M.:  Obuwnictwo  Podręcznik  dla  zasadniczej  szkoły  zawodowej.  WSiP, 

Warszawa 1992 

6.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
7.  Instrukcje obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń 
8.  Moda skórzana – kwartalnik Wyd. TWiL Warszawa 
9.  Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych. WPLiS, Warszawa 1962 
10.  Napora S.: Technologia galanterii skórzanej. WPLiS, 1957  
11.  Odzież – miesięcznik Wyd. SIGMA NOT. Warszawa 
12.  Persz 

T.: 

Materiałoznawstwo 

dla 

zasadniczych 

szkół 

zawodowych. 

WSiP, 

Warszawa 1997 

13.  Rerutkiewicz J., Tobiszewski A.: Rymarstwo. WPLiS, Warszawa 1956 
14.  Przegląd Skórzany – miesięcznik, egzemplarze archiwalne, Wyd. Skórimpex, Łódź 
15.  Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej 
16.  http://www.optimasz.com.pl/index.php?op=20 
17.  http://www.nikta.pl/foto_maszyny/49rozgniatacz.jpg 

 

Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000