background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Janina Żurek

 

 
 
 
 
 
 

 

Sporządzanie rysunków technicznych i odręcznych 
744[01].O1.03 

 

 

 
 
 
 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Marian Grabkowski 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Janina Żurek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].O1.03 
„Sporządzanie  rysunków  technicznych  i  odręcznych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu kaletnik744[01]. 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Rysunek techniczny – wiadomości ogólne 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rysunek techniczny

 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Rysunek odręczny 

15 

   5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7. Literatura 

28 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

metody projektów, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 
Miejsce  jednostki  modułowej  w  strukturze modułu  744[01].O1  „Podstawy zawodu”  jest 

wyeksponowane na schemacie strukturalnym zamieszczonym na stronie 4. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 

 

744[01].O1 

Podstawy zawodu  

744[01].O1.04 

Stosowanie maszyn, urządzeń  

i narzędzi kaletniczych 

744[01].O1.03 

Sporządzanie rysunków 

technicznych 

 i odręcznych 

744[01].O1.02 

Charakteryzowanie wyrobów 

kaletniczych 

744[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony 

środowiska  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska, 

–  uczestniczyć w dyskusji, prezentacji i ochronie prezentowanego przez siebie stanowiska, 
–  współpracować w grupie, 
–  rozpoznawać kształty figur i brył geometrycznych, 
–  rozpoznawać i nazywać kształty wyrobów kaletniczych, 
–  posługiwać sie techniką komputerową. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje rysunków technicznych i zasady ich wykonywania, 

 

dobrać materiały i przybory kreślarskie do rysowania,  

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii,  

 

posłużyć się przyborami kreślarskimi,  

 

dobrać rodzaj i grubość linii do określonych rysunków,  

 

zastosować zasady normalizacji w rysunku,  

 

opisać  pismem  technicznym  rysunki  elementów  maszyn,  urządzeń  i  wyrobów 
kaletniczych,  

 

wykonać rysunki rozwinięć i przekrojów brył, 

 

wykonać rzuty aksonometryczne i prostokątne brył,  

 

sporządzić rysunki przekrojów prostych części maszyn i urządzeń,  

 

zastosować  symbole  graficzne  w  schematach  kinematycznych,  zwymiarować  na 
rysunkach części składowe wyrobów oraz proste części maszyn i urządzeń,  

 

odczytać rysunki techniczne złożeniowe wyrobów kaletniczych,  

 

przedstawić w perspektywie zbieżnej figury, bryły i wyroby kaletnicze, 

 

wykonać odręczne rysunki brył i wyrobów kaletniczych,  

 

zastosować zasady kolorystyki i kompozycji w projektowaniu wyrobów kaletniczych,  

 

dobrać barwy do projektowanych wyrobów,  

 

zaprojektować ornamenty w wyrobach kaletniczych,  

 

określić wielkości i proporcje wyrobów odpowiednio do przeznaczenia,  

 

określić  kierunki  mody  dotyczące  wyrobów  kaletniczych,  na  podstawie  analizy  żurnali, 
czasopism i pokazów,  

 

zastosować różne techniki kopiowania rysunków żurnalowych,  

 

zastosować techniki projektowania wyrobów kaletniczych,  

 

wykonać projekty wyrobów kaletniczych z uwzględnieniem aktualnej mody oraz wzorów 
historycznych i ludowych. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

……………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kletnik 744[01] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 744[01].O1 

Jednostka modułowa:  

„Sporządzanie  rysunków  technicznych  i  odręcznych” 
744[01].01.03 

Temat:  Formaty arkuszy. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności dobierania i dzielenia formatów arkuszy. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
  
–  dobrać odpowiednie przybory kreślarskie (linijka ołówek), 
–  ustalić wymiary kolejnych formatów, 
–  znać wymiary arkusza A4, 
–  rozrysować wzór arkusza A0. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna. 
 
Czas: 

ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności uczniów. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  linijka, 
–  ołówek, 
–  blok techniczny, 
–  wybrane Polskie Normy. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

uczeń zapoznaje się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

uczeń dobiera odpowiednie przybory kreślarskie, 

– 

uczeń  odszukuje i odczytuje w polskich normach wymiary formatu A4, 

– 

uczeń rysuje format arkusza o prawidłowych wymiarach, 

– 

uczeń ustala wymiary kolejnych formatów, 

– 

uczeń

 

rysuje format arkusza A0.  

5.  Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń porządkuje stanowisko pracy. 
6.  Uczeń  wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie. 
8.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
9.  Uczeń wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 
Wyszukaj  w  literaturze  informacje  o  przyborach  kreślarskich  stosowanych  w  rysunku 
technicznym. 
  
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 744[01].O1 

Jednostka modułowa: 

„Sporządzanie  rysunków  technicznych  i  odręcznych” 
744[01].01.03 

Temat:  Kopiowanie  rysunków  żurnalowych  za  pomocą  kalki  technicznej  i  siatki 

rysunkowej. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  kopiowania  rysunków  żurnalowych  za  pomocą 

kalki technicznej i siatki rysunkowej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  dobrać  odpowiednie  przybory  kreślarskie  (arkusz  papieru,  ołówek,  linijka,  kalka 

techniczna), 

–  na oryginalnym rysunku wykreślić siatkę rysunkową kwadratową lub prostokątną, 
–  oznaczyć pola siatki rysunkowej, 
–  ustalić w jakiej skali powiększyć lub zmniejszyć rysunek oryginalny, 
–  nałożyć na wybrany model żurnalowy kalkę techniczną, 
–  narysować wszystkie linie widoczne przez kalkę techniczną. 
  
Metody nauczania–uczenia się:  
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna. 

 

Strategia: uczenie się przez pokaz z objaśnieniem i ćwiczenia praktyczne. 
 
Czas:
 ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności uczniów. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  arkusz papieru, 
–  ołówek, 
–  linijka, 
–  kalka techniczna.  
 
Przebieg zajęć: 
 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

uczniowie zapoznają się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

uczniowie dobierają odpowiednie przybory kreślarskie, 

– 

uczniowie wykreślają siatkę rysunkową na oryginalnym rysunku, 

– 

uczniowie oznaczają pola siatki rysunkowej, 

– 

uczniowie ustalają skalę powiększenia lub pomniejszenia rysunku oryginalnego, 

– 

uczniowie nakładają kalkę techniczną na wybrany model żurnalowy,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

– 

uczniowie rysują linie widoczne przez kalkę techniczną.  

5.  Uczniowie  dokonują  opisu  budowy  i  zasady  działania  korzystając  ze  sporządzonych 

notatek. 

6.  Nauczyciel sprawdza pracę uczniów. 
7.  Uczniowie prezentują swojej prace w kolejności wyznaczonej przez nauczyciela. 
8.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny pracy. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Wykonaj  kopię  modnego  wyrobu  kaletniczego  przeznaczonego  na  specjalną  okazję  i  do 
określonego  ubioru,  stosując  przy  tym  kalkę  techniczną.  Przerysuj  na  arkusz  papieru  
i wykończ rysunek tuszem oraz pomaluj akwarelą. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 
 

 

 
 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Rysunek techniczny – wiadomości ogólne  

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz  na  swoim  stanowisku  pracy  przybory  kreślarskie  potrzebne  do  wykonania 

rysunku technicznego. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacji na temat przyborów kreślarskich, 
2)  zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu gdzie będzie  

realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zorganizować przyrządy pomiarowe, 
5)  zorganizować przyrządy kreślarskie, 
6)  przedstawić nauczycielowi do oceny. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

przyrządy kreślarskie: linijka, ekierka, cyrkiel, ołówki, kątomierz, itp.,  

– 

przybory do pisania, 

– 

blok lub karton, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  podziału  formatu  arkusza  A,  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  

i normami. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacji na temat formatów arkuszy, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  miejscu  gdzie  będzie 

realizowane ćwiczenie, 

3)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  przygotować przyrządy pomiarowe i kreślarskie potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
6)  przygotować arkusz (karton) o formacie A, 
7)  przygotować normy, 
8)  dokonać podziału arkusza o formacie A, 
9)  przedstawić nauczycielowi do oceny. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół roboczy, 

– 

przybory do rysowania i pisania, 

– 

arkusz o formacie A, 

– 

normy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  wielkimi  literami  napis  wskazany  przez  nauczyciela  lub  wymyślony 

samodzielnie zgodnie z obowiązującymi normami.  
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacji na temat pisma technicznego, 
2)  wysłuchać wykładu na temat pisma technicznego, 
3)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  miejscu  gdzie  będzie 

realizowane ćwiczenie, 

4)  zapoznać się normami stosowanymi w piśmie technicznym, 
5)  przygotować papier milimetrowy lub siatkę wykonaną samodzielnie, 
6)  przygotować ołówki i przybory kreślarskie potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
7)  wykonać napis zgodnie z zasadami, 
8)  przedstawić nauczycielowi do oceny. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

papier milimetrowy lub blok techniczny, 

− 

normy, 

− 

ołówki, 

− 

przybory kreślarskie, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Rysunek techniczny

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj podział odcinka na równe części stosując zasady rysunku technicznego. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacji na temat podziału odcinka, 
2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa i higieny pracy w  warsztatach  lub  w pracowni 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować przyrządy kreślarskie potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
5)  przygotować blok lub karton, 
6)  wykonać podział odcinka na równe części zgodnie z zasadami rysunku technicznego,  
7)  uwagi i wnioski zapisać w zeszycie, 
8)  wykonane ćwiczenie przedstawić do oceny. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

stół kreślarski, 

− 

blok lub karton,   

− 

przybory kreślarskie: linijka, ekierka, kątomierz, ołówki, 

− 

literatura  z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj  pasek  męski  i  zaznacz  miejsce  do  montażu  sprzączki  i  wykonania  dziurek 

zgodnie z zasadami rysunku technicznego.  
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacji na temat podziału elementów wyrobów, 
2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w pracowni 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

4)  zorganizować przybory kreślarskie potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
5)  zorganizować karton lub blok rysunkowy, 
6)  narysować  pasek  i  oznaczyć  wskazane  miejsca  zgodnie  z  zasadami  rysunku 

technicznego, 

7)  uwagi i wnioski zapisać w zeszycie, 
8)  wykonane ćwiczenie przedstawić nauczycielowi do oceny, 
9)  wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu zajęć. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół kreślarski, 

– 

przybory kreślarskie: linijka, ekierka, kątomierz, ołówki,  

– 

blok lub karton,  

– 

literatura rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj rysunek teczki męskiej w perspektywie zbieżnej krawędziowej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacji na temat perspektywy zbieżnej,  
2)  zapoznać się z obowiązującymi zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku, 
3)  wysłuchać wskazówek o sposobie wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować blok rysunkowy lub techniczny do wykonania ćwiczenia, 
5)  przygotować przybory kreślarskie potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
6)  wykonać rysunek teczki męskiej w perspektywie zbieżnej, 
7)  zapisać poznane wiadomości w zeszycie, 
8)  przedstawić wykonane ćwiczenie do oceny, 
9)  wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu zajęć. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie praktyczne, 

− 

tekstu przewodniego. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

przybory kreślarskie: linijka, ekierka, ołówki, 

− 

blok lub karton rysunkowy, 

− 

instrukcja bezpiecznej pracy na stanowisku do kreślenia, 

− 

literatura rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Rysunek odręczny

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rysunek  z  natury  wskazanego  wyrobu  kaletniczego  oraz  dobierz  kolory  do 

wyrobu stosując barwy ciepłe. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacji  na  temat  rysunków  odręcznych  

i kolorystyki, 

2)  wysłuchać wykładu i wskazówek na temat sposobu rysowania odręcznego,  
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować wyrób do wykonania rysunku z natury, 
5)  przygotować karton lub blok rysunkowy, 
6)  przygotować ołówki, 
7)  przygotować farby lub kredki, 
8)  wykonać rysunek i kolorystykę wyrobu, 
9)  przedstawić do oceny, 
10)  podzielić się uwagami z innymi. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

–  wyrób kaletniczy, 
–  blok lub papier rysunkowy, 
–  ołówki, 
–  kredki lub farby, 
–  koło barw (układ barw ciepłych i zimnych), 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj ornament i zastosuj go do ozdobienia klapy w wyrobie kaletniczym. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacji  na  temat  budowy  i  zastosowania 

ornamentu, 

2)  wysłuchać  wykładu  i  wskazówek  na  temat  technik  powstawania  ornamentu  

i zastosowania w wyrobach kaletniczych,  

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować przybory kreślarskie, 
5)  przygotować karton do wykonania rysunku, 
6)  zaprojektować motyw, 
7)  zaprojektować i wykonać ornament, 
8)  wykonać rysunek klapy wyrobu z ornamentem, 
9)  podzielić się uwagami z innymi, 
10)  przedstawić do oceny, 
11)  wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu zajęć. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczeń praktycznych. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do rysowania, ołówki, 

– 

karton do rysowania, 

– 

przykładowe ornamenty, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  kopiowanie  wyrobu  kaletniczego  z  żurnala  za  pomocą  kalki  technicznej 

stosując zasady kopiowania.   

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacji na temat technik kopiowania, 
2)  zapoznać się z obowiązującymi zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku, 
3)  wysłuchać wykładu i wskazówek na temat technik kopiowania,  
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  przygotować żurnale z wyrobami kaletniczymi, 
6)  przygotować przybory kreślarskie potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
7)  przygotować kalkę do kopiowania, 
8)  wybrać wyrób z żurnala do kopiowania, 
9)  wykonać kopiowanie zgodnie z zasadami, 
10)  przedstawić wykonane ćwiczenie do oceny, 
11)  podzielić się wiadomościami z innymi. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczeń praktycznych. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory kreślarskie: ołówki, 

– 

kalka do kopiowania, 

– 

żurnale z wyrobami kaletniczymi, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Sporządzanie  rysunków 
technicznych i odręcznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 13, 15,16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 7, 12, 14, 17, są z poziomu ponadpodstawowego. 
  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 10 punktów, 
–  dostateczny  –  za  uzyskanie  co  najmniej  13  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punkt 

z poziomu ponadpodstawowego, 

–  dobry – za uzyskanie 16 punktów, w tym 4 punkty z poziomu ponadpodstawowego, 
–  bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów. 
 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. b, 4. a, 5. c, 6. d, 7. b, 8. b, 9. c, 10. c, 11. a, 
12. 
d, 13. c, 14. a, 15. b, 16. d, 17. a, 18. b, 19. d, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić rodzaje formatów papieru 

Rozróżnić linie rysunkowe 

Określić lokalizację tabliczki  rysunkowej 

Rozróżnić litery w piśmie technicznym 

Rozróżnić nazwy podziałek   

Rozróżnić rodzaje rysunków 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Określić stosunek grubości linii względem 
siebie 

PP 

Rozróżnić rodzaje pisma 

Określić kąt nachylenia pisma 

10 

Rozpoznać rodzaje rzutów 

11 

Rozróżnić symbole ołówków twardych 

12 

Określić kąty ekierki równoramiennej 

PP 

13 

Dobrać narzędzia kreślarskie 

14 

Dobrać ilość rzutni 

PP 

15 

Rozróżnić rodzaje rysunku technicznego 

16 

Określić zastosowanie kątomierza  

17 

Dobrać sposób rysowania w projektowaniu 

PP 

18 

Rozróżnić temperatury barw 

19 

Określić barwy ciepłe  

20 

Dobrać sposób kopiowania  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  dokonywania  rozkroju  materiałów.  Wszystkie 

pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

− 

odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 
z wykonanego zadania, 

− 

trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  7,  12,  14,  17  gdyż  są  one  na  poziomie 
trudniejszym niż pozostałe, 

− 

kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

6.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

 

 

 

 

                        Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Według normy PN – EN ISO 5457 : 2002 podstawowym formatem papieru jest  

a)  A2. 
b)  A3. 
c)  A4. 
d)  A5. 

 

2.  Linie rysunkowe ze względu na grubość podzielić można na linie 

a)  cienkie, średnie, grube.  
b)  cienkie, średnie, bardzo grube.  
c)  chude, średnie, grube. 
d)  cienkie, grube, bardzo grube. 

 

3.  Tabliczkę rysunkową, zgodnie z normą PN - EN  ISO 7200 : 2007, kreśli się na arkuszu w 

a)  prawym górnym rogu. 
b)  prawym dolnym rogu. 
c)  lewym dolnym rogu. 
d)  lewym górnym rogu. 

 

4.  Litery w piśmie technicznym dzielą się na 

a)  wielkie, małe wysokie, małe niskie. 
b)  duże, małe wysokie, małe. 
c)  wysokie, średnie, niskie. 
d)  wielkie, wysokie, niskie. 

 

5.  Według normy PN - EN ISO 5455 : 1998 stosuje się trzy rodzaje podziałek 

a)  stała, zmienna, dowolna. 
b)  pomniejszająca, dowolna, powiększająca. 
c)  powiększająca, stała, zmniejszająca. 
d)  zmniejszająca, dowolna, zwiększająca. 

 

6.  Rozróżnia się trzy zasadnicze rodzaje rysunków 

a)  techniczny, odręczny, szkicowy. 
b)  profesjonalny, amatorski, dziecięcy. 
c)  profesjonalny, ilustracyjny, techniczny. 
d)  artystyczny, ilustracyjny, techniczny. 

 

7.  Zgodnie z PN - EN ISO 128 – 20 : 2002  grubość linii cienkiej, średniej  i grubej mają się do 

siebie w stosunku 

a)  1:2:3 lub 1:2:6. 
b)  1:2:4 lub 1:3:6. 
c)  1:2:5 lub 1:3:6. 
d)  1:2:6 lub 1:3:9.  

 

8.  W  zależności  od  stosunku  grubości  pisma  d  do  wysokości  pisma  h,  rozróżnia  się  dwa 

rodzaje pisma oznaczone literami 

a)  C, B. 
b)  A, B. 
c)  B, C. 
d)  C, D. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9.  Pismo pochyłe w rysunku technicznym jest nachylone do podstawy wiersza pod kątem 

a)  30

o

b)  45

o

c)  75

o

d)  90

o

 

10. Rzut z boku obiektu przedstawia rysunek 

 

 

  

 

      

  a) A.                                  b) B.                                  c) C.                                           d) D. 

 

11. Ołówki twarde oznacza się symbolem 

a)  H. 
b)  B. 
c)  HB, F. 
d)  F. 

 

12. Do  przyborów  kreślarskich  zalicza  się  m.  in.  ekierkę.  Ekierka  równoramienna  posiada 

kąty 

a)  45

/60

 o

 /75

 o

b)  75

 o

 /75

 o

 /90

 o

c)  60

 o

 /60

 o

 /90

 o

d)  45

 o

 /45

 o

 /90

 o

 

13.  Do kreślenia łuków i okręgów o małych promieniach (do 5 mm) stosuje się 

a)  cyrkiel. 
b)  krzywik. 
c)  zerownik. 
d)  kątomierz. 

 

14.  W celu poprawy czytelności rysunku wykonuje się 

a)  wykonuje się dwa rzuty. 
b)  wykonuje się trzy rzuty. 
c)  wykonuje się cztery rzuty. 
d)  nie wykonuje się żadnego rzutu. 

 

15. Ze  względu  na  sposób  wykonania  rysunku  technicznego  rozróżnia  się  dwa  rodzaje 

rysunku 

a)  odręczny i artystyczny. 
b)  odręczny i szkicowy.  
c)  szkicowy i artystyczny. 
d)  ilustracyjny i artystyczny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

16. Kątomierz służy do pomiaru kątów zawartych pomiędzy 

a)  dwoma liniami przecinającymi się w dwóch punktach. 
b)  trzema liniami przecinającymi się w dwóch punktach. 
c)  trzema liniami przecinającymi się w jednym punkcie. 
d)  dwoma liniami przecinającymi się w jednym punkcie. 

 

17. Podczas projektowania nowych wyrobów kaletniczych stosowany jest rysunek z  

a)  wyobraźni. 
b)  natury. 
c)  pamięci. 
d)  ilustracji. 

 

18. Rozróżniamy następujące temperatury barw 

a)  zimne, gorące. 
b)  ciepłe, zimne. 
c)  ciepłe, chłodne. 
d)  zimne, obojętne. 

 

19. Do ciepłych barw zaliczamy kolory 

a)  czerwony, fioletowy, żółty. 
b)  pomarańczowy, fioletowy, czerwony. 
c)  żółty,  zielony, pomarańczowy. 
d)  czerwony, pomarańczowy, żółty. 

 

20. Do ręcznego kopiowania rysunków służy 

a)  ksero. 
b)  skaner. 
c)  kalka techniczna. 
d)  kalka ołówkowa. 

  

 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Sporządzanie rysunków technicznych i odręcznych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

TEST 2 
 
Test 

praktyczny 

typu 

,,próba 

pracy” 

do 

jednostki 

modułowej 

„Sporządzanie rysunków technicznych i odręcznych” 744[01].O1.03” 

 
Treść zadania 

 
Wykonaj  kopiowanie  wyrobu  kaletniczego  z  żurnala  za  pomocą  siatki  rysunkowej  

w skali 2–1 stosując zasady kopiowania. 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
W badaniu osiągnięć ucznia, w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych 

w  celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania 
czynności z zakresu rysunku zawodowego.  
 

 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  dokonania 
podjętych działań praktycznych.  
 

 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  zaleceniami  i  w  określonym czasie.  Należy stworzyć  możliwość  inwencji 
 w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania: 

− 

zorganizowania stanowiska pracy, 

− 

doboru odpowiednich materiałów do wykonania zadania, 

− 

wykonanie podstawowych czynności umożliwiających wykonaniem zadania, 

− 

wskazania umiejętności służących do wykonania zadania. 

 
Uczeń powinien mieć udostępnione: 

− 

stanowisko pracy związane z możliwością praktycznego wykonania zadania, 

− 

instrukcję stanowiskową, 

− 

określony czas na wykonanie zadania, 

− 

zdjęcie z katalogu lub żurnala wyrobu kaletniczego, 

− 

przybory kreślarskie: linijka, ekierka, ołówki, 

− 

blok techniczny lub rysunkowy, 

− 

stanowisko do wykonania zadania. 

 
Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien: 
1.  zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy do wykonania zadania, 
2.  przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku do kreślenia, 
3.  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 
4.  określić czas wykonania zadania, 
5.  przydzielić uczniom stanowisko do wykonania zadania, 
6.  przydzielić  uczniom  niezbędne  materiały  do  wykonania  zadania:  blok,  przybory 

kreślarskie, żurnale lub zdjęcia katalogowe, 

7.  zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład: 

− 

przygotować stanowisko pracy, 

− 

sprawdzić jakość przydzielonych materiałów do wykonania zadania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

− 

przygotować wyrób katalogowy ( zdjęcie) do wykonania zadania, 

− 

przygotować przybory kreślarskie sprawdzić ich stan, 

− 

określić wielkość kratki potrzebnej do wykonania siatki np. 5mm,  

− 

określić kryteria oceny wykonanego zadania, 

8.  na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 
9.  dokonać oceny wykonanej pracy.  
 
Instrukcja dla ucznia 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

− 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

− 

zapoznać się z zadaniem, 

− 

zapoznać się z materiałami przydzielonymi do wykonania zadania, 

− 

przygotować stanowisko pracy, 

− 

zapisać  plan  działania  oraz  kolejność  wykonywanych  czynności  zgodnie  z  zasadami 
kopiowania za pomocą siatki rysunkowej, rysunków żurnalowych.  

Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi: 

− 

przygotować stanowisko pracy,  

− 

sprawdzić jakość przydzielonych materiałów do wykonania zadania,  

− 

przygotować wyrób katalogowy (zdjęcie) wykonania zadania,  

− 

przygotować przybory kreślarskie sprawdzić ich stan,  

− 

obrać wielkość kratki np. 5mm,  

− 

dokonać  podziału  zdjęcia  na  równe  części  zgodnie  z  zasadami  kopiowania  za  pomocą 
siatki rysunkowej,  

− 

wpisać odpowiednie oznaczenia ( poziomo i pionowo),  

− 

narysować drugą siatkę rysunkową zgodnie z wskazaną skalą, 

− 

wpisać odpowiednie oznaczenia ( poziomo i pionowo) na siatce,  

− 

przenieść obraz wyrobu na drugą siatkę zgodnie z zasadami kopiowania,  

− 

posprzątać stanowisko pracy, 

− 

wykonać ocenę jakości wykonanego zadania, 

− 

zaprezentować i omówić wykonane zadanie, 

− 

przedstawić wykonane zadanie nauczycielowi do oceny. 

 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Umiejętności podlegające ocenie 
 
Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty  do 
uzyskania 

Punkty 
uzyskane 

1. 

Dobranie odpowiednich materiałów do wykonania zadania 

 

2. 

Zaplanowanie kolejnych czynności ( plan działania) 

15 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

− 

czystość i porządek na stanowisku pracy, 

− 

sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem BHP, 

− 

przygotowanie potrzebnych przyborów i materiałów do 
wykonania zadania 

 
 

10 

 

4. 

 
 

Wykonanie zadania:  

− 

przygotowanie wyrobu katalogowego (zdjęcie) do  
wykonania zadania,  

− 

przygotowanie przyborów kreślarskie sprawdzić ich stan,  

− 

obranie wielkości kratki np. 5mm,  

− 

dokonanie  podziału  zdjęcia  na  równe  części  zgodnie  
z zasadami kopiowania za pomocą siatki rysunkowej,  

− 

wpisanie odpowiednich oznaczeń ( poziomo i pionowo),  

− 

narysowanie  drugiej  siatki  rysunkowej  zgodnie  ze 
wskazaną skalą,,  

− 

wpisanie odpowiednich oznaczeni ( poziomo  i pionowo) 
na drugiej siatce,  

− 

przeniesienie  obrazu  wyrobu  na  drugą  siatkę  zgodnie  
z zasadami kopiowania 

 
 
 
 
 

55 

 

5. 

Uporządkowanie stanowiska pracy: 

− 

odłożenie  przyrządów  i  materiałów  niepotrzebnych  na 
wyznaczone miejsce 

 
 

 
 
 

6.  

Zaprezentowanie wykonanego zadania z oceną jakości 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

niedostateczny 

0÷60 

dopuszczający 

61÷70 

dostateczny 

71 ÷80 

dobry 

81÷ 90 

bardzo dobry 

91÷100 

 
 
  
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7. LITERATURA 

 

1.  Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991  
2.  Jasiński S. Topolski J. Słowiński A.: Rysunek techniczny z zagadnieniami 

uzupełniającymi Bełchatów 1998  

3.  Korczak K. Szymańska J.: Rysunek zawodowy dla szkół przemysłu skórzanego 

Warszawa 1988 

4.  Kubalska-Sulkiewicz  K. (red.): Słownik terminologiczny  sztuk pięknych. Wydawnictwo 

Naukowe PWN, Warszawa 2004 

5.  Moda skórzana – kwartalnik Wyd. TWiL Warszawa 
6.  Odzież – miesięcznik Wyd. NOT 
7.  Olszewski  A.:  Kompozycje  plastyczne  w  projektowaniu  obuwia.  Skrypt  WSI  Radom 

1993 

8.  www.vipfirma.com.pl/rysunki/torebki.jpg  
9.  www.vip-firma.com.pl/ rysunki/pucinni1800.jpg 
 
Literatura metodyczna 
 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000