background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Janina Żurek

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Cechowanie,  pakowanie  oraz  przechowywanie  wyrobów 
kaletniczych 744[01].Z3.05 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Smerda 
mgr inż. Katarzyna Stępniak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Latek  
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].Z3.05 
„Cechowanie,  pakowanie  oraz  przechowywanie  wyrobów  kaletniczych”,  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu kaletnik 744[01]. 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Cechowanie i pakowanie wyrobów kaletniczych 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Warunki magazynowania i transportu

 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Organizacja sprzedaży 

15 

   5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

17 

7. Literatura 

27 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne, 
–  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

–  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
–  pokazu z objaśnieniem, 
–  tekstu przewodniego, 
–  ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 

 

Jednostka  modułowa  „Cechowanie,  pakowanie  oraz  przechowywanie  wyrobów 

kaletniczych”,  jest  jednym  z  elementów  modułu  744[01].Z3,  którego  struktura  jest 
zilustrowana na schemacie umieszczonym na stronie 4. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
                                 Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 

 

744[01].Z3 

Technologia wytwarzania 

wyrobów kaletniczych  

744[01].Z3.01 

Wykonywanie montażu wyrobów 

744[01].Z3.02 

Zdobienie i wykończanie 

wyrobów kaletniczych 

744[01].Z3.03 

Ocenianie jakości wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3.05 

Cechowanie, pakowanie oraz 

przechowywanie wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3.04 
Wykonywanie  

napraw, renowacji i konserwacji  

          wyrobów kaletniczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać  się  dokumentacją  technologiczną  i  techniczną  stosowaną  w  produkcji 
wyrobów kaletniczych, 

 

stosować  podstawowe  badanie  organoleptyczne  do  określenia  jakości  wyrobów 
kaletniczych, 

 

rozróżnić  i  obsługiwać  narzędzia  i  przyrządy  pomiarowe  stosowane  w  produkcji 
kaletniczej, 

 

ocenić jakość wyrobów kaletniczych, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
i ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić zasady cechowania wyrobów kaletniczych, 

 

ocechować wyroby zgodnie z normami i umowami handlowymi, 

 

zapakować wyroby w opakowanie jednostkowe i zbiorcze, 

 

określić zasady magazynowania oraz przechowywania wyrobów, 

 

określić  wymagania  techniczne  dla  pomieszczeń  i  urządzeń  do  magazynowania 
i przechowywania wyrobów kaletniczych, 

 

zorganizować magazynowanie wyrobów kaletniczych,  

 

określić zasady transportu wyrobów, 

 

zorganizować transport wyrobów gotowych, 

 

wyjaśnić podstawowe pojęcia gospodarki rynkowej, 

 

sporządzić dokumenty dotyczące zatrudnienia oraz działalności gospodarczej, 

 

określić rolę działu sprzedaży w przedsiębiorstwie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:  

Technologia 

wytwarzania 

wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Cechowanie,  pakowanie  oraz  przechowywanie  wyrobów 
kaletniczych 744[01].Z3.05. 

Temat:  Przygotowanie wyrobów kaletniczych do magazynowania – saszetek męskich. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  pakowania  wyrobów  kaletniczych  przygotowując 

je do przechowania w magazynie. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
  
–  dobrać opakowanie do rodzaju wyrobu, 
–  ustalić rodzaj opakowania do wyrobu, 
–  zapakować wyroby w opakowania jednostkowe i zbiorcze, 
–  okleić opakowanie zbiorcze odpowiednią taśmą, 
–  przygotować odpowiednią etykietę na opakowanie zbiorcze, 
–  oznakować opakowanie zbiorcze. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna, lub grupowa. 
 
Czas: 

ustala nauczyciel. 

 
Uczestnicy:
 uczniowie szkoły zasadniczej. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  różne wyroby skórzane lub saszetki męskie, 
–  papier do pakowania jednostkowego, 
–  opakowanie zbiorcze, 
–  etykietki do opisania, 
–  taśma do zaklejenia opakowania zbiorczego, 
–  przybory do pisania, 
–  papier do fasonowania wyrobów nie usztywnionych. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

zapoznaje się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku, 

– 

zakłada odzież ochronną, 

– 

wysłuchuje instruktażu na temat pakowania wyrobów kaletniczych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

– 

dobiera odpowiednie materiały i wyroby do wykonania ćwiczenia, 

– 

ustala odpowiedni rodzaj opakowania jednostkowego, 

– 

ustala odpowiedni rodzaj opakowania zbiorczego, 

– 

pakuje wskazane przez nauczyciela wyroby kaletnicze, 

– 

wypełnia etykietę na opakowanie zbiorcze, 

– 

zakleja opakowanie zbiorcze i nakleja etykietę, 

– 

zapisuje uwagi w zeszycie.  

5.  Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń porządkuje stanowisko pracy. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie. 
8.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
9.  Uczeń wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  informacje  i  opisz  jak  dokonuje  się  prawidłowego  pakowania  
i składowania wyrobów kaletniczych (pasów, pasków, etui i torebek damskich) w magazynie 
wyrobów gotowych. 
 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2

 

 

Osoba prowadząca 

 

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Kaletnik 744[01] 

Moduł:  

Technologia 

wytwarzania 

wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Cechowanie,  pakowanie  oraz  przechowywanie  wyrobów 
kaletniczych 744[01].Z3.05 

Temat: 

Przygotowanie  umowy  sprzedaży  wyrobów  kaletniczych  korzystając 
z gotowego formularza.  

Cel ogólny

Ukształtowanie  umiejętności  sporządzania  umowy  sprzedaży  wyrobów 
kaletniczych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  wypełnić formularz umowy sprzedaży wyrobów, 
–  wyjaśnić cel sporządzania umowy, 
–  dokonać oceny przydatności umowy w sprzedaży wyrobów kaletniczych.  
 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna. 

 

Strategia: uczenie się przez próbne sporządzanie przykładowych umów sprzedaży. 
 
Czas:
 

ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności ucznia. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  przykładowe umowy sprzedaży wyrobów (wypełniony formularz), 
–  gotowe formularze umowy do wypełnienia, 
–  stanowisko komputerowe lub przybory do pisania, 
–  dzienniczek praktyk, 
–  wskazane  (przykładowe)  wyroby  kaletnicze  dla  których  uczeń  ma  sporządzić  umowę 

sprzedaży, 

–  określona cena wyrobów, 
–  wskazany przez nauczyciela lub (wymyślony samodzielnie) odbiorca wyrobów, 
–  literatura z rozdziału 7.  
 
Przebieg zajęć: 
 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

 

wysłuchują instruktarzu na temat sporządzania umów sprzedaży, 

 

organizują stanowisko do wykonania ćwiczenia, 

 

gromadzą wypełnione i do wypełnienia formularze umów sprzedaży, 

 

dobierają wyroby kaletnicze dla których sporządzą umowę sprzedaży,  

 

sporządzają umowę sprzedaży,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

porównują  sporządzoną  umowę  sprzedaży  z  przykładową,  podaną  przez 
nauczyciela, 

 

zapisują uwagi w dzienniczku praktyk. 

5.  Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń porządkuje stanowisko pracy. 
6.  Nauczyciel sprawdza pracę uczniów. 
7.  Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wyznaczonej przez nauczyciela. 
8.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Praca domowa 
Wykonaj reklamę swojej firmy kaletniczej korzystając z rożnych źródeł informacji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne,  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.  Cechowanie i pakowanie wyrobów kaletniczych 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj oceny końcowej pięciu saszetek męskich wykonanych ze skóry świńskiej. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat cechowania wyrobów, 
2)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować  potrzebne  dokumenty  i  przyrządy  pomiarowe  do  wykonania  cechownia 

wyrobów, 

5)  wykonać cechowanie wskazanych wyrobów, 
6)  przedstawić do oceny nauczycielowi, 
7)  zaprezentować wykonane zadanie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

saszetki męskie, 

 

dokumentacja wyrobu, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

znaki jakości, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj informację na etykiecie dla użytkownika torebki damskiej wykonanej ze skóry 

cielęcej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacje  na  temat  wykonania  etykiet  dla 

użytkownika, 

2)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

4)  przygotować przybory do pisania, 
5)  wykonać etykietkę (ulotkę informacyjną) techniką komputerową, 
6)  zaprezentować etykietkę do oceny. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

stanowisko komputerowe, 

− 

instrukcja do pracy na stanowisku komputerowym, 

− 

literatura  z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Zapakuj cztery teczki męskie w jeden karton zbiorczy tak, aby nie uległy uszkodzeniu. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat pakowania wyrobów, 
2)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wypełnić wnętrze wyrobu bibułą, 
5)  przygotować opakowanie zbiorcze, 
6)  przełożyć wyroby tak, aby nie stykały się ze sobą, 
7)  zamknąć karton zbiorczy, 
8)  zabezpieczyć taśmą samoprzylepną, 
9)  nakleić etykietę. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

teczki, 

– 

karton zbiorczy, 

– 

bibuła, 

– 

papier, 

– 

taśma samoprzylepna, 

– 

etykieta, 

– 

klej, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Warunki magazynowania i transportu

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  schematyczny  plan  rozmieszczenia  urządzeń  magazynowych  w  magazynie 

wyrobów gotowych.  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat urządzenia magazynu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować papier, 
4)  przygotować przybory do rysowania, 
5)  wykonać schemat,  
6)  przedstawić do oceny. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do rysowania i pisania, 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

przykładowy schemat magazynu wyrobów gotowych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Ułóż w magazynie wyroby kaletnicze zgodnie z obowiązującymi zasadami. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacji na temat magazynowania wyrobów, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować wyroby do ułożenia w magazynie, 
4)  ułożyć wyroby zgodnie z zasadami magazynowania, 
5)  przestawić pracę do oceny. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wyroby kaletnicze, 

 

magazyn  wyrobów gotowych, 

 

instrukcja magzynowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Opisz,  jakie  przyrządy  pomiarowe  powinny  znajdować  się  w  magazynie  wyrobów 

gotowych. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacje  na  temat  magazynowych  przyrządów 

pomiarowych, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaproponować rodzaj przyrządów pomiarowych do mierzenia parametrów magazynu, 
4)  zaprezentować zaproponowane przyrządy pomiarowe. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dzienniczek praktyk, 

 

przybory do pisania, 

 

przyrządy pomiarowe (termometr, higrometr), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Organizacja sprzedaży

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wśród  przedstawionych  na  planszy  elementów  umowy,  wskaż  elementy  przedmiotowo 

istotne.  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat sporządzania umów, 
2)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  pogrupować elementy umowy sprzedaży, 
5)  wskazać elementy przedmiotowo istotne, 
6)  zapisać elementy przedmiotowo istotne w zeszycie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

plansze z elementami umowy, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  obserwacji  w  zakładzie  produkcyjnym  opisz,  jaką  rolę  w  zakładzie 

produkcyjnym pełni dział sprzedaży wyrobów kaletniczych. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat działu zbytu, 
2)  zorganizować wycieczkę do zakładu produkcyjnego do działu sprzedaży, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  przygotować przybory do pisania i zeszyt, 
5)  opisać rolę działu sprzedaży, 
6)  przedstawić pracę do oceny. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

dzienniczek praktyk, 

 

literatura z rozdzialu 7.  

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj  umowę  sprzedaży  wyrobów  kaletniczych,  zawierającą  wszystkie  niezbędne 

elementy, korzystając z gotowych formularzy. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat sporządzania umów sprzedaży, 
2)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  wypełnić formularz, 
5)  przedstawić wypełniony formularz do oceny. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

formularze umów sprzedaży, 

– 

przybory do pisania, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Cechowanie, pakowanie oraz 
przechowywanie wyrobów kaletniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 1 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 3, 9,13,16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 10 punktów, 
–  dostateczny  –  za  uzyskanie  co  najmniej  13  punktów,  w  tym  co  najmniej  1  punkt  

z poziomu ponadpodstawowego, 

–  dobry  –  za  uzyskanie  16  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo dobry – za uzyskanie 20 punktów. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
b, 2. b, 3. b, 4. c, 5. c, 6. d, 7. a, 8. b, 9. a, 10. c, 11. c, 
12. 
c, 13. c, 14. b, 15. c, 16. d, 17. d, 18. b, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać elementy potrzebne do kontroli 

Rozpoznać cechy pracowników kontroli jakości 

Wyjaśnić ideę negocjacji  

PP 

Określić sposób postępowania w przypadku 
braków zasadnych 

Określić cel oceny jakości wyrobów 

Rozróżnić opakowania wyrobów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Znać materiały do wypełniania wnętrza wyrobu 

Rozróżnić metody oceny jakości 

Rozróżnić elementy umowy sprzedaży 

PP 

10  Wyjaśnić rolę działu sprzedaży 

11  Rozróżnić przyrządy pomiarowe 

12 

Rozróżnić materiały stosowane do wytwarzania 
opakowań 

13 

Rozróżnić  rodzaje  opakowań  w  zależności  od 
wyrobu 

PP 

14 

Znać  wilgotność  powietrza  w  magazynie 
wyrobów gotowych 

15 

Stosować 

sposoby 

pakowania 

drobnych 

wyrobów kaletniczych 

16  Rozróżnić działy przedsiębiorstwa 

PP 

17 

Określić  sposób  zabezpieczenia  opakowań 
przed otwarciem 

18  Określić zastosowanie wyrobów papierniczych 

19 

Rozróżnić informacje, jakie powinny znaleźć się 
na etykietach 

20 

Określić parametry powietrza podlegające 
kontroli  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu, 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  cechowania,  pakowania  oraz  przechowywania 

wyrobów  kaletniczych.  Wszystkie  zadania  są  pytaniami  wielokrotnego  wyboru.  Tylko 
jedna odpowiedź jest poprawna. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  „X”  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 
z wykonanego zadania, 

 

trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania  3,  9,  13,  16,  gdyż  są  one  na  poziomie 
trudniejszym niż pozostałe. 

 

kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

6.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

 

                               Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1. Pracownikowi kontroli jakości oceniającemu jakość gotowego wyrobu potrzebne są  

a)  wzorniki do rozkroju. 
b)  wzorniki montażowe. 
c)  normy materiałowe. 
d)  próbki materiałowe. 

 

2. Kontroler jakości powinien posiadać 

a)  małe doświadczenie. 
b)  wieloletnią praktyką. 
c)  duże doświadczenie w rozkroju. 
d)  duże doświadczenie w montażu. 

 

3. W wyniku negocjacji handlowych sporządzamy 

a)  normy czasu pracy. 
b)  umowę sprzedaży. 
c)  kalkulację kosztów. 
d)  normy materiałowe. 

 
4. Wyroby reklamowane zostają 

a)  odesłane do odbiorcy. 
b)  zakwalifikowane do I gatunku. 
c)  przekazane do naprawy lub zlikwidowane. 
d)  zakwalifikowane do II gatunku. 
 

5. Kontrola jakości gotowego wyrobu ma na celu 

a)  sprawdzenie faz produkcji. 
b)  sprawdzenie materiałów. 
c)  stwierdzenie jakości wyrobu. 
d)  sprawdzenie zużycia materiałów. 

 
6. Pojedynczy wyrób pakowany jest najczęściej w opakowanie 

a)  wytłaczane. 
b)  transportowe. 
c)  zbiorcze. 
d)  jednostkowe. 

 
7. W celu zabezpieczenia teczki męskiej przed zgnieceniem wypełniamy ją 

a)  papierem. 
b)  tkaniną. 
c)  gumą litą. 
d)  odpadem skóry. 

 

8. W ocenie organoleptycznej wyrobów gotowych kontroler wykorzystuje przede wszystkim 

a)  normy materiałowe. 
b)  wzrok i dotyk. 
c)  analizy laboratoryjne. 
d)  badania fizyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

9. Do istotnych elementów przedmiotowych w umowie sprzedaży zaliczamy 

a)  określenie ceny. 
b)  sposób pakowania. 
c)  kary umowne. 
d)  miejsce wydania towaru. 

 
10. Rola działu zbytu polega na 

a)  zakupie materiałów. 
b)  zakupie narzędzi. 
c)  sprzedaży towarów. 
d)  opracowaniu technologii produkcji. 
 

11. Do mierzenia wilgotności w magazynie wyrobów gotowych służy 

a)  areometr. 
b)  termometr. 
c)  higrometr. 
d)  planimetr. 

 
12. Opakowania zbiorcze wyrobów wykonywane są z 

a)  papieru. 
b)  bibuły. 
c)  tektury. 
d)  folii aluminiowej. 
 

13. Do pakowania waliz zastosujemy opakowanie 

a)  transportowe. 
b)  jednostkowe lub zbiorcze. 
c)  jednostkowe i transportowe. 
d)  jednostkowe, zbiorcze i transportowe. 

 

14. Wilgotność względna w magazynie wyrobów gotowych powinna wahać się w przedziale 

a)  40–50%. 
b)  50–70%. 
c)  80–90%. 
d)  90–100%. 

 
15. Paski do zegarków przygotowywane są do pakowania przez 

a)  zwijanie w rolkę. 
b)  układanie w wiązki po 10 sztuk. 
c)  mocowanie po 10 sztuk na formatce. 
d)  zawijanie każdego osobno w cienki papier. 

 
16. Gromadzeniem i analizą informacji rynkowych zajmuje się dział 

a)  produkcji. 
b)  zaopatrzenia. 
c)  księgowości. 
d)  marketingu 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

17. Do zabezpieczenia przed otwarciem opakowań zbiorczych stosujemy  

a)  sznurek pakowy. 
b)  paski bibuły. 
c)  nici naturalne. 
d)  taśmę samoprzylepną. 

 
18. Papier asfaltowany stosowany do pakowania zabezpiecza wyrób przed 

a)  uszkodzeniem. 
b)  wilgocią. 
c)  słońcem. 
d)  zgnieceniem. 

 
19. Do podstawowych informacji zamieszczonych na etykietach zaliczamy miedzy innymi 

a)  kolor nici. 
b)  sposób montażu.  
c)  zastosowany klej. 
d)  materiał podstawowy. 
 

20. W magazynie wyrobów gotowych kontroli podlega 

a)  temperatura. 
b)  ciśnienie. 
c)  zapylenie. 
d)  natężenie światła. 

  

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Cechowanie, pakowanie oraz przechowywanie wyrobów kaletniczych  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

TEST 2 
 
Test  praktyczny 

typu  ,,próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 

„Cechowanie, pakowanie oraz przechowywanie wyrobów kaletniczych” 

 
Treść zadania 

 
Wykonaj  etykietę  (techniką  komputerową)  na  opakowanie  zbiorcze  i  zapakuj  pięć 

torebek damskich przygotowując je do magazynowania.  
  
Instrukcja dla nauczyciela 

 
W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych  

w  celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania 
czynności produkcyjnych.  
 

 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  dokonania 
podjętych działań praktycznych.  
 

 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania zgodnie z zaleceniami  i w określonym czasie. Należy stworzyć  możliwość  inwencji 
w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania: 

  zorganizowania stanowiska pracy, 

  doboru odpowiednich urządzeń i materiałów do wykonania zadania, 

  wykonanie podstawowych czynności umożliwiające realizację zadania, 

  wskazania umiejętności i możliwości wykonania zadania. 

 
Uczeń powinien mieć udostępnione: 

  stanowisko pracy związane z możliwością praktycznego wykonania zadania, 

  instrukcję stanowiskową, 

  regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku komputerowym, 

  materiały do wykonania zadania, 

  stanowisko pracy wyposażone w komputer z drukarką, 

  opakowanie zbiorcze, 

  torebki damskie.  

 
Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien: 
1.  zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego stanowiska  pracy w  warsztatach  szkolnych  lub 

w pracowni komputerowej, 

2.  przypomnieć  uczniom  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku 

komputerowym i nakazać bezwzględne ich przestrzeganie, 

3.  określić czas wykonania zadania, 
4.  przydzielić uczniom stanowisko do wykonania zadania, 
5.  przydzielić  uczniom  wyroby,  które  mają  zapakować  i  dla  których  mają  sporządzić 

etykietę, 

6.  karton zbiorczy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.  zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład: 

 

przygotować stanowisko pracy, 

 

sprawdzić  przygotowanie  materiałów  do  wykonania  zadania  (rodzaj  papieru  do 
wykonania etykiety), 

 

sprawdzić rodzaj wyrobu, 

 

sprawdzić rodzaj opakowania zbiorczego, 

 

sprawdzić stanowisko komputerowe, 

 

określić wielkość etykietki, 

 

określić kryteria oceny wykonanego zadania, 

8.  na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 
9.  dokonać oceny wykonanej pracy.  
 
Instrukcja dla ucznia 
 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

  zapoznać się z zadaniem, 

  przygotować stanowisko pracy, 

  zapoznać się z przydzielonymi materiałami do wykonania zadania, 

  zapisać  plan  działania  oraz  kolejność  wykonywanych  czynności  przy  sporządzeniu 

etykietki dla danych wyrobów na opakowanie zbiorcze, sprawdzić przydzielony papier do 
wykonania  etykietki,  sprawdzić  rodzaj  wyrobu,  określić  wielkość  etykietki,  podać  jakie 
informacje  znajdą  się  na  etykiecie  dla  określonego  wyrobu,  czyli:  gatunek,  cena,  ilość 
sztuk, kolor, rodzaj materiału z jakiego jest wykonany wyrób, data produkcji, 

  przedstawić plan do zatwierdzania nauczycielowi, 

  dokonać oceny wykonanego zadania, 

  zaprezentować i omówić wykonanie zadania, 

  przedstawić wykonane zadania nauczycielowi do oceny.  

 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Umiejętności podlegające ocenie 
 
Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty  do 
uzyskania 

Punkty 
uzyskane 

1. 

Przygotowanie  potrzebnych  materiałów  i  wyroby  do 
wykonania zadania  

 

2. 

Zaplanowanie kolejnych czynności (plan działania) 

15 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek na stanowisku pracy, 

  sprawdzenie stanowiska pod względem BHP 

 

 
 

10 

 

4. 

 
 

Wykonanie zadania: 

  przygotowanie stanowiska pracy, 

  sprawdzenie  przydzielonego  papieru  do  wykonania 

etykietki, 

  sprawdzenie rodzaju wyrobu,  

  określenie wielkość etykietki, 

  podanie,  jakie  informacje  znajdą  się  na  etykiecie  dla 

określonego  wyrobu,  czyli:  gatunek,  cena,  ilość  sztuk, 
kolor,  rodzaj  materiału  z  jakiego  jest  wykonany  wyrób, 
data produkcji, 

  przedstawienie nauczycielowi do oceny 

 

 
 
 
 
 

55 

 

5. 

Uporządkowanie stanowiska pracy: 

  odłożenie materiałów na miejsce, 

  wyłączenie komputera 

 

 
 

 
 
 

6.  

Zaprezentowanie  i  dokonanie  oceny  wykonanego  zadania  
z oceną jakości 

10 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

niedostateczny 

0 ÷ 60 

dopuszczający 

61 ÷ 70 

dostateczny 

71 ÷ 80 

dobry 

81 ÷ 90 

bardzo dobry 

  91 ÷ 100 

 
 
  
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

7. LITERATURA

 

 

1. Boratyński J: Podstawy prawa. WSiP, Warszawa 2000 
2. Christ J. W. Kaletnictwo. WSiP, Warszawa  1991 
3. Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSS. PWSZ, 1999 
4. Giera K. Werpachowski W.: Księga jakości. MCNEMT, Radom 1994 
5. Kabat. F. Pietraszewski M. Wybrane zagadnienia z biznesu. eMPi

2

, Poznań 2001 

6. Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1992 
7. Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 
8. Persz T. Obuwnictwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1986 
9. Pietraszewski M.: Zarys wiedzy o gospodarce. eMPi

2

, Poznań 2000 

10. Polskie Normy i Branżowe Normy 
11. www.rabako.com.pl/img_mini/ wozki_widlowe/tf50.gif 
12. www.zaopatrzenie.net.pl/. ../04-0004_5-01.jpg 
13. www.mount.cad.pl/.../wilgotnosc/higrometr1.jpg 
14. www.wyrobydomowe.nazwa.pl/.../ termkotl.jpg 
 
Literatura metodyczna 
 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000