background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

Nina Maruszak 

 

 

 

 

Stosowanie 

tworzyw 

sztucznych 

materiałów 

skóropodobnych 744[01].Z1.03 
 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Korczak 
inż. Jolanta Górska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Latek 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].Z1.03 

„Stosowanie  tworzyw  sztucznych  i  materiałów  skóropodobnych”,  zawartego w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu kaletnik 744[01]. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Otrzymywanie,  właściwości  i  zastosowanie  tworzyw  sztucznych 

w kaletnictwie 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 
11 

5.2. Otrzymywanie materiałów skóropodobnych 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 
13 

5.3. Właściwości i zastosowanie w kaletnictwie materiałów skóropodobnych 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 
15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

31 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela,  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z zajęć prowadzonych przez Państwa 
oraz z treści nauczania poradnika dla ucznia i wskazanej literatury, 

 

cele  kształcenia  obejmujące  wykaz  umiejętności  teoretycznych  i  praktycznych,  jakie 
uczeń  pozna  i  ukształtuje  podczas  realizacji  treści  materiału  nauczania  i  wykonanych 
ćwiczeń praktycznych, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, które mają być pomocne w organizowaniu przez Państwa 
zajęć dydaktycznych, 

 

zestaw  przykładowych  ćwiczeń  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania-uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych, 

 

rozdział  dotyczący  ewaluacji  osiągnięć  ucznia  z  podanymi  przykładami  pomiaru 
dydaktycznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[01]. Z1 

Surowce i materiały 

kaletnicze 

744[01].Z1.02 

Stosowanie surowców  

 i materiałów włókienniczych  

744[01].Z1.03 

Stosowanie tworzyw sztucznych 

i materiałów skóropodobnych  

744[01]. Z1.05 

Ocenianie jakości surowców  

i materiałów do produkcji wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z1.01 

Stosowanie surowców 

skórzanych i skór wyprawionych  

744[01]. Z1.04 

Stosowanie materiałów pomocniczych do 

produkcji wyrobów kaletniczych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wykorzystywać podstawowe prawa chemii i fizyki w procesach wytwarzania materiałów 
podstawowych i pomocniczych, 

– 

posługiwać  się  dokumentacją  technologiczną  i  techniczną  stosowaną  w  procesach 
wytwarzania wyrobów skórzanych,  

– 

stosować podstawowe badania organoleptyczne i  oznaczenia  laboratoryjne do określania 
tworzyw skóropodobnych, tworzyw sztucznych, 

– 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

– 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
oraz ochrony środowiska, 

–  charakteryzować wyroby włókiennicze stosowane na podłoże tworzyw skóropodobnych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić surowce i półprodukty do produkcji tworzyw skóropodobnych, 

 

dokonać  podziału  tworzyw  skóropodobnych  ze  względu  na  rodzaj  podłoża,  sposób 
wytworzenia, rodzaj powłoki, właściwości fizyczne i przydatność, 

 

scharakteryzować metody i techniki wytwarzania tworzyw skóropodobnych, 

 

zbadać właściwości tworzyw skóropodobnych miękkich, 

 

wyjaśnić pojęcia: tworzywa niehigieniczne i higieniczne, 

 

określić przydatność tworzyw skóropodobnych w produkcji wyrobów kaletniczych, 

 

scharakteryzować sposoby wykończania tworzyw skóropodobnych, 

 

dokonać podziału tworzyw skóropodobnych na gatunki według określonych kryteriów, 

 

określić warunki magazynowania tworzyw skóropodobnych, 

 

rozróżnić rodzaje tworzyw sztucznych, 

 

scharakteryzować chemiczną budowę tworzyw sztucznych, 

 

dobrać surowce i półprodukty do produkcji tworzyw sztucznych, 

 

scharakteryzować metody wytwarzania tworzyw sztucznych, 

 

określić właściwości tworzyw sztucznych, 

 

określić zalety i wady tworzyw sztucznych, 

 

scharakteryzować wyroby z tworzyw sztucznych stosowane w kaletnictwie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Kaletnik 744[01] 
Moduł: Surowce i materiały kaletnicze 744[01].Z1 
Jednostka  modułowa:  Stosowanie  tworzyw  sztucznych  i  materiałów  skóropodobnych 

744[01].Z1.03 

Temat: Metody otrzymywania tworzyw sztucznych. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  technik  wytwarzania  tworzyw 

skóropodobnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wymienić i omówić surowce do produkcji tworzyw sztucznych, 

 

nazwać reakcje chemiczne zachodzące przy wytwarzaniu tworzyw sztucznych, 

 

sklasyfikować tworzywa sztuczne, 

 

rozpoznać rodzaje tworzyw sztucznych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna i grupowa.  
 
Czas: 

90 min. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze i schematy, 

 

próbki tworzyw sztucznych, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

Przygotowanie plansz i schematów otrzymywania tworzyw sztucznych. 

– 

Przygotowanie próbek tworzyw sztucznych. 

– 

Uczniowie omawiają wybrane plansze i próbki. 

5.  Po wykonaniu ćwiczenia uczeń analizuje wyniki. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ja poprawnie. 
8.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  rodzaje  tworzyw  sztucznych  termoplastycznych  i  opisz  ich 

właściwości. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Kaletnik 744[01] 
Moduł: Surowce i materiały kaletnicze 744[01].Z1 
Jednostka  modułowa:  Stosowanie  tworzyw  sztucznych  i  materiałów  skóropodobnych 

744[01].Z1.03 

 
Temat: Rozpoznawanie wad tworzyw skóropodobnych. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania wad tworzyw skóropodobnych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozpoznać wady ciągłe i scharakteryzować je, 

 

rozpoznać wady punktowe i scharakteryzować je, 

 

rozpoznać wady powierzchniowe i scharakteryzować je, 

 

dokonać klasyfikacji jakościowej na podstawie obliczeń. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna.  
 
Czas: 

90 min. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki tworzyw z wadami, 

 

przybory do pisania, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

Przygotowanie przyrządów pomiarowych. 

– 

Przygotowanie próbek z wadami. 

– 

Dokładna organoleptyczna ocena próbek. 

– 

Rozpoznanie wad występujących w poszczególnych próbkach. 

– 

Ustalenie rodzaju wad. 

– 

Określenie wpływu wad na jakość tworzywa. 

5.  Po wykonaniu ćwiczenia uczeń analizuje wyniki. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ja poprawnie. 
8.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisać wady występujące w przedstawionych przez nauczyciela próbkach. 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.

 

ĆWICZENIA 

 

5.1. Otrzymywanie, właściwości i zastosowanie tworzyw 

sztucznych w kaletnictwie 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj i nazwij budowę polimerów przedstawionych na planszy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przeanalizować budowę polimerów, 
4)  nazwać budowę polimerów z planszy, 
5)  zapisać w zeszycie wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansza z przedstawionymi polimerami, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj  z  przedstawionych  wyrobów  rodzaj  tworzywa  sztucznego:  polietylen, 

polichlorek winylu, bakelit. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać oględzin przygotowanych wyrobów, 
4)  rozpoznać i nazwać tworzywa sztuczne, 
5)  zapisać wyniki w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do rozłożenia tworzyw sztucznych, 

 

próbki tworzyw sztucznych, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź  z  wybranych  przez  nauczyciela  próbek  tworzyw  sztucznych  test  na 

twardość materiału. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przeprowadzić test, 
4)  wyniki zaprezentować na forum klasy, 
5)  wnioski zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki tworzyw sztucznych, 

 

twardościomierz, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Otrzymywanie materiałów skóropodobnych 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Rozpoznać  i  nazwać  sposoby  usytuowania  noża  w  powlekarkach  przedstawione  na 

planszy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przeanalizować schemat urządzeń do powlekania podłoży przy pomocy noża, 
4)  nazwać sposoby usytuowania noża, 
5)  zapisać w zeszycie wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansza lub rzutnik ze schematem usytuowania noża w powlekarkach, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  przygotowanych  próbek  rozpoznaj  sposoby  wykończania  tworzyw 

skóropodobnych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykorzystując wzrok i dotyk stwierdzić sposób wykończenia próbek, 
4)  wyniki zanotować w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki tworzyw skóropodobnych, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozróżnij  sposób  wytwarzania  tworzyw  skóropodobnych  na  podstawie  przygotowanych 

próbek. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  pogrupować i oznaczyć próbki, 
4)  dokładnie przyjrzeć się próbkom, 
5)  opisać sposób wytwarzania tworzyw, 
6)  wyniki zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki tworzyw skóropodobnych, 

 

lupa, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Właściwości  i  zastosowanie  w  kaletnictwie  materiałów 

skóropodobnych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Rozpoznaj  z  próbek  tworzyw  skóropodobnych  tworzywo:  z  podłożem,  bez  podłoża, 

jednowarstwowe i wielowarstwowe. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  oznaczyć próbki, 
4)  dokonać obserwacji próbek, 
5)  wyniki ćwiczenia zanotować w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw próbek tworzyw skóropodobnych, 

 

lupa, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Nazwij wady występujące na próbkach tworzyw skóropodobnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  oznaczyć próbki, 
4)  dokonać obserwacji próbek, 
5)  wyniki ćwiczenia zanotować w zeszycie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw próbek tworzyw skóropodobnych z różnymi wadami, 

 

lupa, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Dokonaj 

pod 

mikroskopem 

obserwacji 

przekrojów 

poprzecznych 

tworzyw 

skóropodobnych i podaj ich nazwy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać obserwacji przekrojów poprzecznych próbek, 
4)  narysować przekroje i nazwać ich warstwy, 
5)  wyniki ćwiczenia zanotować w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw próbek tworzyw skóropodobnych, 

 

mikroskop, 

 

przybory do rysowania i pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Stosowanie  tworzyw 

sztucznych i materiałów skóropodobnych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 1, 3, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.a, 3.a, 4.c, 5.b, 6.d, 7.a, 8.d, 9.b, 10.c, 11.c, 12.b, 13.a
14.
d, 15.c, 16.b, 17.c, 18.c, 19.d, 20.b

 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Analizować chemię polimerów 

PP 

2.   

Podać  ilość  możliwości  kształtowania 
tworzywa 

3.   

Analizować otrzymywanie 
aminoplastów 

PP 

4.   

Nazwać 

urządzenie 

do 

badania 

wytrzymałości na rozciąganie 

5.   

Podać  symbol  związku  odpornego  na 
działanie kwasów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.   

Wymienić  nazwę  głównego  składnika 
tworzywa sztucznego 

7.    Nazwać jedną z operacji flokowania 

8.    Nazwać tworzywo z powłoką spienioną 

9.   

Wymienić  w  %  wielkość  warstwy 
środkowej 

10.  

Opisać 

zamocowanie 

noża 

dla 

materiałów lepkich 

11.  

Podać technikę wytwarzania tworzyw  
Z PCW 

12.  

Podać 

nazwę 

operacji 

płytą 

deseniową 

13.  

Wymienić  wagę  masy  1  m

2

  tworzywa 

litego 

14.   Wymienić ilość warstw Polcorfamu 

15.  

Wyjaśnić  rolę  podłoża  włókninowego 
Polcorfamu 

PP 

16.  

Nazwać tworzywa określane jako skóry 
sztuczne 

17.  

Wyjaśnić 

zależności 

właściwości 

poliamidów 

PP 

18.  

Uogólnić 

tworzenie 

się 

siatki 

przestrzennej łańcuchów polimerów 

PP 

19.  

Nazwać 

tworzywa 

łączone 

w podwyższonej temperaturze 

20.   Wymienić wagę rulonu tworzywa 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj,  czy  sposób  przeprowadzenia  pomiaru  i  zasady  punktacji  są  dla  uczniów 

zrozumiałe. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Na  kilka  minut  przed  zakończeniem  testu,  przypomnij  uczniom  o zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwe  odpowiedzi,  tylko  jedna  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 
 

Powodzenia 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Polikondensacja jest to 

a)  reakcja w której biorą udział dwa lub więcej monomery. 
b)  proces  podczas  którego  cząsteczki  proste  łączą  się  z  jednoczesnym,  wydzielaniem 

produktów ubocznych (woda, chlorowodór). 

c)  uzyskanie podstawowej cząsteczki prostego związku chemicznego. 
d)  łączenie cząsteczek prostych bez wydzielania produktów ubocznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

2.  Polimeryzacja jest to 

a)  proces wzajemnego połączenia pewnej liczby takich samych cząsteczek. 
b)  atomy węgla z których składają się związki organiczne. 
c)  uzyskania podstawowej cząsteczki prostego związku chemicznego. 
d)  nanoszenie na podłoże warstwy kleju. 

 
3.  Aminoplasty otrzymuje się z 

a)  aldehydu mrówkowego oraz mocznika. 
b)  polikondensacji fenolu i aldehydu. 
c)  estryfikacji celulozy kwasem azotowym. 
d)  reakcji  polikondensacji  wielofunkcyjnych  kwasów  z  alkoholami  z  wydzielaniem 

cząsteczek wody. 

 

4.  Badania wytrzymałości na rozciąganie wykonywane są za pomocą 

a)  młota udarowego. 
b)  prasy. 
c)  zrywarki. 
d)  twardościomierza. 

 

5.  Polichlorek winylu ma symbol 

a)  PCW-S. 
b)  PCW. 
c)  PCW-E. 
d)  PU. 

 

6.  Głównym składnikiem tworzywa sztucznego jest 

a)  barwnik. 
b)  zmiękczacz. 
c)  woda. 
d)  polimer. 

 

7.  Proces flokowania obejmuje operacje takie jak 

a)  nanoszenie na podłoże warstwy kleju. 
b)  ogrzewanie i formowanie. 
c)  kalandrowanie. 
d)  drukowanie. 

 

8.  Tworzywa skóropodobne z powłoką litą to tworzywa 

a)  kombinowane. 
b)  poromeryczne. 
c)  higieniczne. 
d)  niehigieniczne. 

 

9.  W powlekaniu warstwa środkowa stanowi ok. 

a)  42% całej powłoki tworzywa. 
b)  50% całej powłoki tworzywa. 
c)  45% całej powłoki tworzywa. 
d)  60% całej powłoki tworzywa. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

10.  Do powlekania lepkich materiałów stosuje się 

a)  nóż nad sztywną płytą. 
b)  nóż podwieszony. 
c)  nóż oparty na walcu gumowym. 
d)  nóż nad taśmą przenośnika. 

 

11.  Technika polegająca na nawarstwianiu i wtłaczaniu powłok to 

a)  drukowanie. 
b)  flokowanie. 
c)  kalandrowanie. 
d)  laminowanie. 

 

12.  Operacja polegająca na uszlachetnieniu warstwy kryjącej to 

a)  laminowanie. 
b)  deseniowanie. 
c)  utwardzanie kleju. 
d)  naniesienie warstwy kleju na podłoże. 

 

13.  Masa 1 m

2

 tworzywa skóropodobnego litego waży ok. 

a)  1,25kg. 
b)  0,60kg. 
c)  0,75kg. 
d)  1,10kg. 

 

14.  Polcorfam składa się z 

a)  jednej warstwy. 
b)  czterech warstw. 
c)  dwóch warstw. 
d)  trzech warstw. 

 

15.  Warstwa podłoża włókninowego decyduje o 

a)  odporności na sorbcję wody. 
b)  nadaniu odpowiedniego wyglądu. 
c)  grubości materiału i wytrzymałości na wielokrotne zginanie. 
d)  wyglądzie zewnętrznym tworzywa. 

 

16.  Namiastkami skóry nazywamy tworzywa skóropodobne 

a)  higieniczne. 
b)  niehigieniczne. 
c)  poromeryczne. 
d)  poliamidy. 

 

17.  Właściwości poliamidów zależą od 

a)  użytych substratów. 
b)  glikoli. 
c)  monomeru podstawowego użytego do syntezy. 
d)  rodzaju użytego katalizatora. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

18.  Ostatnia faza otrzymywania elastomeru poliuretanowego to 

a)  otrzymanie granulatu. 
b)  powstanie żywicy poliuretanowej. 
c)  sieciowanie. 
d)  pozbycie się nadmiaru dwuizocyjanianu. 

 

19.  Metodą zgrzewania można łączyć tworzywa 

a)  termoutwardzalne. 
b)  chemoutwardzalne. 
c)  termochemiczne. 
d)  termoplastyczne. 

 

20.  Waga rulonu tworzywa skóropodobnego nie powinna przekraczać 

a)  15kg. 
b)  25kg. 
c)  20kg. 
d)  30kg. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie tworzyw sztucznych i materiałów skóropodobnych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Stosowanie  tworzyw 

sztucznych i materiałów skóropodobnych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 3, 6, 9, 11, 14, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie15 zadań, w tym co najmniej 3z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.a, 3.b, 4.d, 5.c, 6.a, 7.a, 8.c, 9.b, 10.b, 11.a, 12.d, 13.b
14.
a, 15.a, 16.b, 17.d, 18.b, 19.a, 20.d

 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Nazwać 

uzyskany 

związek 

polimeryzacji 

2.    Podać znaczenie podłoża w tworzywie 

3.    Wyjaśnić powstawanie propylenu PE 

PP 

4.   

Opisać stosowane materiały do powłok 
tworzyw skóropodobnych 

5.   

Podać  nazwę  warstwy  narażonej  na 
czynniki mechaniczne 

6.   

Przedstawić 

graficznie 

powlekanie 

podłoży włókienniczych 

PP 

7.   

Wymienić 

liczbę 

przechodzenia 

polimeru w walcach kalandra 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8.   

Nazwać  warstwy  tworzywa  z  powłoką 
litą 

9.   

Wyjaśnić 

metodę 

powlekania 

wielobarwnego 

PP 

10.   

Opisać 

badanie 

na 

rozciąganie 

tworzywa 

11.   

Wyjaśnić  sposób  powlekania  tworzyw 
niehigienicznych 

PP 

12.   

Podaj 

zastosowanie 

tworzyw 

niehigienicznych 

13.   

Podaj 

stosowaną 

wilgotność 

w magazynie tworzyw 

14.   

Uzasadnij  zależności  przy  określaniu 
wad tworzyw 

PP 

15.   

Opisz  sposób  zwijania  tworzyw  na 
podłożu tkaninowym 

16.   

Wymień  materiał  do  wytworzenia 
tworzywa sztucznego 

17.   

Podaj 

nazwę 

składnika 

tworzyw 

sztucznych 

18.   

Porównaj 

metody 

otrzymywania 

tworzyw sztucznych 

PP 

19.   

Podaj  definicję  przetwórstwa  tworzyw 
sztucznych 

20.   

Rozróżnić  poliamid  ze  względu  na 
zastosowanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj,  czy  sposób  przeprowadzenia  pomiaru  i  zasady  punktacji  są  dla  uczniów 

zrozumiałe. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Na kilka  minut przed zakończeniem testu, przypomnij uczniom o zbliżającym  się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwe  odpowiedzi,  tylko  jedna  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 
 

Powodzenia 

 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Pierwszy etap otrzymywania tworzywa sztucznego to 

a)  polimeryzacja. 
b)  uzyskiwanie monomeru. 
c)  uzyskanie atomu węgla. 
d)  utworzenie takich samych układów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

2.  Wpływ podłoża na polepszenie tworzywa skóropodobnego polega na 

a)  polepszeniu wskaźników wytrzymałościowych. 
b)  zwiększeniu grubości tworzywa. 
c)  poprawieniu estetyki. 
d)  przenikaniu pary wodnej. 
 

3.  Polipropylen PE powstaje w wyniku 

a)  reakcji polimeryzacji etylenu. 
b)  reakcji polimeryzacji propylenu. 
c)  wolnorodnikowej polimeryzacji styrenu. 
d)  polimeryzacji octanu winylu. 
 

4.  Do wytwarzania powłoki tworzywa skóropodobnego stosuje się 

a)  folie poliamidowe. 
b)  włókniny i włókna. 
c)  tkaniny o splocie płóciennym. 
d)  różne rodzaje mieszanek polimerów. 
 

5.  Warstwą najbardziej narażoną na działanie czynników mechanicznych jest 

a)  warstwa spieniona. 
b)  podłoże. 
c)  warstwa licowa. 
d)  warstwa środkowa. 

 

6.  Powlekanie większości podłoży włókienniczych przeprowadza się na 

a)  gumowej taśmie przenośnika przeciągniętej na dwóch walcach. 
b)  płycie. 
c)  taśmie perferowanej założonej na trzech walcach. 
d)  przenośniku komory grzewczej. 

 
7.  Podczas kalandrowania polimer między każdą parą walców przechodzi 

a)  raz. 
b)  dwa razy. 
c)  wielokrotnie. 
d)  nie przechodzi wcale. 

 

8.  Tworzywa skóropodobne z powłoką litą składają się z warstw kryjących: 

a)  środkowej i właściwej kryjącej. 
b)  spodniej i właściwej kryjącej. 
c)  podkładowej i właściwie kryjącej. 
d)  podkładowej i licowej. 

 

9.  Powlekanie wielobarwne polega na 

a)  laminowaniu z efektami wykończeniowymi. 
b)  wypełnianiu wgłębień faktury deseniowania zestawem kryjącym. 
c)  prasowaniu przy zastosowaniu folii wielobarwnych. 
d)  nakładaniu pasty kryjącej dającej tzw. efekt chwytu. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

10.  Wydłużenie tworzywa następuje w momencie 

a)  badania grubości. 
b)  oznaczania wytrzymałości na rozciąganie. 
c)  oznaczania wytrzymałości na rozwarstwianie. 
d)  przy badaniu właściwości tworzywa. 

 

11.  Tworzywa skóropodobne są powlekane 

a)  PCW i żywicami poliamidowymi. 
b)  PU i żywicami epoksydowymi. 
c)  bezbarwnym lakierem. 
d)  apreturami. 

 

12.  Ze względu na brak higieniczności tworzywo skóropodobne stosuje się najczęściej w 

a)  produkcji cholewek. 
b)  kuśnierstwie. 
c)  produkcji artykułów ochrony osobistej. 
d)  kaletnictwie. 

 

13.  Wilgotność względna w magazynie tworzyw skóropodobnych nie powinna przekraczać 

a)  53%. 
b)  65%. 
c)  72%. 
d)  90%. 
 

14.  Podstawowym kryterium określania wad tworzywa jest 

a)  stopień wykorzystania powierzchni. 
b)  głębokość uszkodzeń. 
c)  rozmieszczenie wad ciągłych. 
d)  liczba wad punktowych. 

 

15.  Tworzywa skóropodobne na podłożu tkaninowym zwijane są w rulony 

a)  stroną powlekaną do wewnątrz. 
b)  stroną powlekaną do zewnątrz. 
c)  przekładane papierem. 
d)  przekładane folią. 

 

16.  Tworzywa sztuczne to materiały oparte na 

a)  monomerach. 
b)  polimerach. 
c)  apreturach. 
d)  wypełniaczach. 

 

17.  W skład tworzyw sztucznych wchodzą 

a)  żywice epoksydowe. 
b)  lakiery. 
c)  farby kryjące, 
d)  stabilizatory. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

18.  Względy ekologiczne decydują, że tworzywa sztuczne najlepiej otrzymywać z 

a)  polimerów naturalnych i syntetycznych. 
b)  produktów zwierzęcych i roślinnych. 
c)  produktów ubocznych reakcji chemicznych. 
d)  ropy naftowej. 
 

19.  Przetwórstwem tworzyw sztucznych nazywamy proces 

a)  otrzymywania granulatu proszku. 
b)  wydzielania cząsteczek produktów ubocznych. 
c)  otrzymywania proszku. 
d)  modyfikacji produktów naturalnych. 

 

20.  Poliamid jako tworzywo termoplastyczne ma zastosowanie w produkcji 

a)  błon fotograficznych i taśm magnetofonowych. 
b)  kubków i butelek. 
c)  galanterii elektrotechnicznej. 
d)  tkanin i włókien. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie tworzyw sztucznych i materiałów skóropodobnych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.   

 

11.   

 

12.   

 

13.   

 

14.   

 

15.   

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Bogdańska  Zarembina  A.,  Matusewicz  E.  I.:  Chemia  dla  szkół  średnich  Cz.2.  WSiP, 

Warszawa 1993 

2.  Brzozowski  Cz.,  Kałuża  B.,  Kosior  Z.:  Technologia  –  kierunek  skórzany.  WSiP, 

Warszawa 1976 

3.  Christ J.W.: Kaletnictwo. WSiP, Warszawa 1970 
4.  Pelikowski J., Puszyński A.: Technologia tworzyw sztucznych. Wydawnictwo Naukowo-

Techniczne, Politechnika Krakowska 1983 

5.  Persz  T.:  Materiałoznawstwo  dla  technikum  przemysłu  skórzanego.  WSiP,  Warszawa 

1992 

6.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 
7.  Persz T.: Materiałoznawstwo skórzane. WPLiS, Warszawa 1959 
8.  Praca zbiorowa: Tworzywa skóropodobne. WNT, Warszawa 1973 
9.  Wirpsza Z.: Technologia syntetycznych materiałów obuwiowych. Politechnika Radomska 

1996