background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

              NARODOWEJ 

 

 

 

 

Piotr Korsak   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Sporządzanie stopów do obróbki plastycznej 
731[06].Z2.02 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci:  
Wacław Jaworski 
Mirosław Muraszkowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Antoni Korsak 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  „Sporządzanie  stopów  do 
obróbki  plastycznej”  731[06].Z2.02  modułowej  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu złotnik-jubiler. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Topienie i odlewanie metali szlachetnych 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Sporządzanie  stopów  z  czystych  metali,  stopów  pośrednich  oraz  sporządzanie 

lutów 

13 

          5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Selekcjonowanie i topienie odpadów metali szlachetnych 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

18 

7. Literatura 

32 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

 

praktycznych, 

  wykaz literatury z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 
 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  
wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 
 
W rozdziale tym podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  w module 731[06].22   

„Technologia obróbki plastycznej stosowana w procesach złotniczo-jubilerskich”. 

 

Moduł 731[06].22 

Technologia obróbki plastycznej stosowana  

w procesach złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z2.01 

Stosowanie przepisów bhp przy sporządzaniu 

stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych, 

ciągnionych, kutych 

 i tłoczonych. 

731[06].Z2.02 

Sporządzanie stopów do obróbki plastycznej. 

731[06].Z2.03 

Walcowanie blach i profili. 

731[06].Z2.04  

Ciągnienie drutu i profili. 

731[06].Z2.05  

Kucie i tłoczenie blachy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych, 

 

przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

 

rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

 

wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

 

stosować  przepisy  bhp  przy  obróbce  i  montażu  wykańczającym  wyroby  złotniczo- 
jubilerskie,  sporządzaniu  stopów,  wykonywaniu  wyrobów  walcowanych,  ciągnionych, 
kutych i tłoczonych, 

 

montować wyroby złotnicze, 

 

oprawiać kamienie jubilerskie, 

 

stosować  mechaniczne metody obróbki wykańczającej, 

 

stosować chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej, 

 

naprawiać wyroby złotniczo-jubilerskie. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  zastosować  przepisy  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony  środowiska  podczas 

topienia i odlewania metali szlachetnych, 

  zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  wymaganiami  technologicznymi,  zasadami 

ergonomii, przepisami bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

  scharakteryzować technologie topienia metali szlachetnych, 

  wyjaśnić  zjawiska  fizyczne  i  chemiczne  zachodzące  podczas  topienia  metali 

szlachetnych, 

  określić  właściwości  i  zastosowanie  materiałów  stosowanych  do  sporządzania    stopów 

metali szlachetnych, 

  dobrać narzędzia i urządzenia stosowane do topienia i odlewania metali szlachetnych, 

  określić  zasady  użytkowania  narzędzi  i  urządzeń  stosowanych  do  topienia  i  odlewania 

metali szlachetnych, 

  odczytać dokumentację technologiczną w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, 

  ocenić stan techniczny narzędzi i urządzeń, przeprowadzić bieżącą konserwację, 

  sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

  zebrać i dokonać selekcji odpadów metali szlachetnych, 

  sporządzić stopy metali szlachetnych, 

  ocenić jakość wykonanych prac oraz ujawnić przyczyny powstawania wad. 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:  Technologia  obróbki  plastycznej  stosowana  w  procesach  złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z2 
Jednostka modułowa: Sporządzanie stopów do obróbki plastycznej 731[06].Z2.02 
 
Temat: Sporządzanie stopu  złota próby 0,750 o barwie  żółtej metodą pośrednią  ze złota 
próby 0,999 i odpowiednio dobranych składników.
 
Cel 

ogólny

Kształtowanie 

umiejętności: 

odczytu 

dokumentacji 

technologicznej, 

sporządzania stopu metali szlachetnych, odpowiedniego doboru składników stopu, określenia 
właściwości  i  zastosowania  materiałów  stosowanych  do  sporządzania  stopów  metali 
szlachetnych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  odczytać dokumentację technologiczną (tabele stopów), 

  obliczyć skład stopu, 

  dobrać odpowiednie składniki, 

  sporządzić stop metali, 

  sporządzić stop metodą pośrednią, 

  zbadać próbę stopu. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Cza
s: 

 135 minut. 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do topienia, 

  palnik jubilerski, 

  niezbędne metale, 

  tabela stopów złota, 

  notatnik i przybory do pisania, 

  kalkulator, 

  waga jubilerska, 

  tygiel, 

  pałka grafitowa, 

  forma do wlewania, 

  zestaw do badania próby stopu. 

 
Przebieg  zajęć: 
1. Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4. Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia. 
5. Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń oblicza skład stopu, 

  dobiera składniki do wykonania stopu pośredniego, 

  nauczyciel sprawdza poprawność obliczeń i doboru materiałów, 

  uczeń sporządza stop pośredni, 

  topi złoto z ligurą, 

  wykonuje wlewek. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy, 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8. Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Zaprojektuj stop złota o innej, dowolnie wybranej barwie i próbie niż wykonany w czasie 

ćwiczeń. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych  umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ................................................................. 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:  Technologia  obróbki  plastycznej  stosowana  w  procesach  złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z2  
Jednostka modułowa: Sporządzanie lutów do obróbki plastycznej 731 [06].Z2.02 
 
Temat:  Sporządzenie  lutu  miękkiego  dla  stopu  złota  próby  0,750  przy  wykorzystaniu 
czystych metali.
 
Cel  ogólny: 

Kształtowanie  umiejętności: 

odczytu  dokumentacji  technologicznej, 

sporządzania stopu metali szlachetnych, odpowiedniego doboru składników stopu, określenia 
właściwości  i  zastosowania  materiałów  stosowanych  do  sporządzania  stopów  metali 
szlachetnych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

  odczytać dokumentację technologiczną (tabela lutów), 

  dobrać odpowiednie składniki lutu, 

  sporządzić lut. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualne. 

 
Cza
s:   180 minut 
Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do topienia, 

  palnik jubilerski, 

  niezbędne metale, 

  waga jubilerska, 

  tygiel, 

  pałka grafitowa, 

  forma do topienia, 

  literatura z punktu 7. 

 
Przebieg zajęć:
 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń określa skład lutu na podstawie tabel lutów, 

  przygotowuje materiały, 

  nauczyciel sprawdza poprawność doboru, 

  uczeń topi składniki w odpowiedniej kolejności, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

  wykonuje wlewek, 

  tnie lut, 

  uczeń sprawdza działanie lutu. 

6.   Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.   Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8. Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.  
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  wyjaśnić  funkcję  składników  lutu  zastosowanych  w  tym 

ćwiczeniu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5. 1. Topienie i odlewanie metali szlachetnych

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  
 

 Dobierz narzędzia do topienia metali. Przygotuj stanowisko do topienia złota bądź srebra. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

          

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować palnik, 
2)  przygotować formę do wlewania, 
3)  dobrać odpowiedni tygiel, 
4)  przygotować potrzebne topniki,  
5)  przygotować próbkę metalu do topienia, 
6)  sprawdzić czy przygotowałeś potrzebne narzędzia i materiały. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do topienia, 

  palnik, 

  tygiel, 

  forma, 

  topniki, 

  pałka grafitowa. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj wlewek z dwudziestu gram srebra próby 0,999. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko do topienia, 
2)  stopić srebro, 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

3)  wykonać wlewek, 
4)  wyjąć wlewek z formy, 
5)  sprawdzić jakość wykonanego wlewka, 
6)  wyciągnąć wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  urządzenia do topienia, 

  forma, 

  topniki, 

  tygiel, 

  metal do stopienia. 

 

Ćwiczenie 3 

Z czystego srebra i miedzi sporządź stop srebra próby 0,925. Sprawdź próbę otrzymanego 

stopu na kamieniu probierczym. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć proporcje składników stopu, 
2)  przygotować stanowisko do topienia, 
3)  stopić je w odpowiedniej kolejności, 
4)  wykonać wlewek, 
5)  wyjąć wlewek z formy, 
6)  sprawdzić jakość wykonanego wlewka, 
7)  sprawdzić próbę stopu na kamieniu probierczym, 
8)  wyciągnąć wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  urządzenia do topienia, 

  forma, 

  topniki, 

  tygiel, 

  metale do stopienia, 

  zestaw iglic probierczych do stopów srebra, 

  ciecz probiercza, 

 

  kamień probierczy, 

  waga jubilerska, 

  literatura z punktu 7. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2.  Sporządzanie  stopów  z  czystych  metali,  stopów  pośrednich 

oraz sporządzanie lutów 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Oblicz masę złota w 10 gramach stopu złota próby 0,750. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  znać metodę rachunkową obliczania masy czystego metalu w stopie o określonej próbie, 
2)  dokonać obliczeń, 
3)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  notatnik i  przybory do pisania, 

  kalkulator, 

  lektura z punktu 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz ile miedzi należy dodać aby z 10 gram czystego złota otrzymać próbę 0,585. 

 
      Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i   techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
      Uczeń powinien: 

1)  znać definicję próbę złota, 
2)  ułożyć równanie na podstawie danych, 
3)  wykonać obliczenia, 
4)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

  notatnik i przybory do pisania, 

  kalkulator, 

  literatura z punktu 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Sporządź lut miękki dla stopu złota próby 0,750 wykorzystując czyste metale. 

 
Wskazówki do realizacji  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiednie składniki lutu i określić ich proporcje, 
2)  przygotować stanowisko do topienia, 
3)  sporządzić stop pośredni, 
4)  stopić złoto, 
5)  wykonać lut mieszając ligurę ze złotem, 
6)  wykonać wlewek, 
7)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  palnik jubilerski, 

  potrzebne metale, 

  tabela lutów do stopów złota, 

  notatnik i przybory do pisania, 

  kalkulator, 

  waga jubilerska, 

  tygiel, 

  pałka grafitowa, 

  lutówka, 

  forma, 

  literatura z punktu 7. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Sporządź  stop  złota  próby  0,750  metodą  pośrednią  ze  złota  próby  0,  999  i  odpowiednio 

dobranych  składników  na  podstawie  tabel.  Sprawdź  próbę  otrzymanego  stopu  na  kamieniu 
probierczym. 
 

Wskazówki do realizacji  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć skład stopu, 
2)  dobrać odpowiednie składniki do wykonania stopu pośredniego, 
3)  sporządzić stop pośredni (ligurę), 
4)  stopić złoto i ligurę, 
5)  wykonać wlewek, 
6)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
7)  sprawdzić próbę stopu na kamieniu probierczym, 
8)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  palnik jubilerski, 

  potrzebne metale, 

  tabela stopów złota, 

  notatnik i przybory do pisania, kalkulator, 

  waga jubilerska, 

  zestaw iglic probierczych do stopów złota, 

  ciecz probiercza, 

  kamień probierczy, 

  forma, 

  cęgi. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.3. Selekcjonowanie i topienie odpadów metali szlachetnych 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  
 

Dokonaj selekcji odpadów metali szlachetnych i przeprowadź topienie rafinacyjne. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać selekcji odpadów metali szlachetnych według rodzaju metalu i jego próby, 
2)  wymagnesować odpady, 
3)  przygotować stanowisko do topienia jednego rodzaju stopu, 
4)  stopić odpady z odpowiednimi topnikami powodującymi rafinację ogniową, 
5)  wykonać rafinację ogniową, 
6)  wykonać wlewek, 
7)  dokonaj oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

   ćwiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

  pojemnik na każdy rodzaj odpadków, 

  stanowisko do topienia metali szlachetnych, 

  urządzenia do topienia i wykonywania wlewków, 

  odczynniki potrzebne do rafinacji, 

  literatura z punktu 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Zgranuluj stop srebra.  

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  stopić złom srebra w tyglu, 
2)  przygotować stanowisko do topienia, 
3)  powoli wlewać roztopione srebro do naczynia z wodą, 
4)  mieszać podczas wlewania, 
5)  zlać wodę z naczynia, 
6)  wysuszyć czysty granulat. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne 

 

stanowisko do topienia metali, 

 

urządzenia do topienia metali, 

 

naczynie do wlania stopionego metalu, 

 

pręt stalowy lub miotła brzozowa, 

 

suszarka, 

 

literatura z punktu 7. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Sporządzanie  stopów  do 
obróbki plastycznej” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego,

 

 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Dobrać  tygle  do  topienia  metali 
szlachetnych 

2. 

Określić 

użycie 

topników 

przy 

topieniu platyny. 

…bez użycia… 

3. 

Wymienić  przyrządy  używane  do 
pomiaru temperatury stopu 

… pirometru… 

4. 

Określić 

wpływ 

składników 

na 

właściwości stopu 

5. 

Podać temperaturę topnienia srebra 

6. 

Określić właściwości fizyczne stopu 

7. 

Podać zastosowanie tabeli lutów 

…tabeli… 

8. 

Określić  zasady  segregacji  złomu 
metali szlachetnych 

9. 

Określić 

efekt 

granulacji 

metalu 

i stopów 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

10.  Określić  sposób  rafinacji  odpadów 

metali szlachetnych 

…rafinacji chemicznej… 

11.  Wymienić 

najczęściej 

używane 

topniki 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił  dwa  topniki  (chlorek 
sodu,  boraks,  potas,  soda 
kalcynowana) 

12.  Wyjaśnić pojęcie ciepła właściwego 

…stopienia 1 grama … 

13.  Wymienić główną wadę stopów 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił 

jedną 

wadę 

kruchości stopu. 

14.  Wymienić 

rodzaje 

stopów 

złota 

białego 

…niklowe i palladowe… 

15.  Opisać  proces  sporządzania  stopu 

platyny 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
podał  prawidłową  kolejność 
czynności 

wymienił 

niezbędne narzędzia. 

16.  Opisać, 

proces 

topienia 

metali 

palnikiem gazowym 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
podał  prawidłową  kolejność 
czynności 

wymienił 

niezbędne narzędzia. 

17.  Opisać,  w  jaki  sposób  i  w  jakim  celu 

wykonujemy granulację 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
podał  prawidłową  kolejność 
czynności 

wymienił 

niezbędne narzędzia. 

18.  Zaplanować otrzymywanie stopu złota 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli: 

  wykonał 

niezbędne 

obliczenia, 

  podał prawidłowy wynik. 

19.  Zaplanować 

otrzymywanie 

stopu 

srebra 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli: 

  wykonał 

niezbędne 

obliczenia, 

  podał prawidłowy wynik. 

20.  Wymienić  rodzaje  odpadów  metali 

szlachetnych, 

które 

powstają  

w  pracowni  złotniczej  i  podać  jakimi 
sposobami odzyskujemy z nich metale 
szlachetne 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli: 

  wymienił  odpady,  jakie 

powstają 

pracowni 

złotniczej, 

  opisał  sposoby  w  jakie 

odzyskiwania  z  nich  metali 
szlachetnych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących sporządzania stopów do obróbki plastycznej. 
5.  Zadania: 1, 4, 5, 6, 8, 9 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź jest 

prawidłowa; zadania 2, 3, 7, 10, 12, 14, są to zadania z luką, w zadaniach 11, 13, 15,1 6, 
18,  19,  20  należy  udzielić  krótkiej  odpowiedzi.  Zadanie  17  to  zadanie  matematyczne, 
otwarte rozszerzonej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny.  

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do topienia metali szlachetnych używamy tygli: 

a)  stalowych, 
b)  grafitowych, 
c)  szklanych, 
d)  mosiężnych. 
 

2.  Platynę topimy……………………..topników. 
 
3.  Do mierzenia temperatury stopów używamy……………………………. lub termoparu. 
 
4.  Poprzez dobór składników w stopie nie możemy wpłynąć na jego: 

a)  twardość, 
b)  masę, 
c)  barwę, 
d)  wytrzymałość. 
 

5.  Temperatura topnienia srebra to: 

a)  1773°C 
b)  1062°C 
c)  960,5°C 
d)  997°C 
 

6.  Właściwością fizyczną stopu nie jest: 

a)  barwa, 
b)  wytrzymałość, 
c)  temperatura topnienia, 
d)  połysk. 
 

7.  Sporządzając lut, jego skład ustalamy na podstawie…………lutów. 
 
8.  Złom do topienia segregujemy w zależności od: 

a)  uszkodzeń, 
b)  rodzaju wyrobów, 
c)  próby, 
d)  masy. 
 

9.  Efektem granulacji jest otrzymanie metalu w postaci:  

a)  blachy, 
b)  drobnych ziaren, 
c)  drutu, 
d)  półczasz. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

10.  Odpady,  których  topienie  spowoduje  znaczne  straty  zawartych  w  nich  metali  

szlachetnych,  poddajemy:  …………………………….  samodzielnie  lub  zlecamy  
wyspecjalizowanym w tym firmom.  

 
11. Wymień najczęściej używane topniki: 
 
12. Ciepło właściwe to ilość ciepła potrzebna do ……………………….metalu. 
 
13. Wymień wady stopów. 
 
14. W zależności od składu ligury rozróżniamy……….. stopy złota białego. 
 
15. Opisz proces sporządzania stopu platyny. 
 
16. Opisz proces topienia palnikiem gazowym. 
 
17. Opisz, w jaki sposób i w jakim celu wykonujemy granulację. 
 
18. Jak  otrzymać  stop  złota  próby  0,750,  mając  do  dyspozycji  10  gram  złota  próby  0,999  

i   czystą miedź. 

 
19. Jak  otrzymać  stop  srebra  próby  0,925,  mając  do dyspozycji  15  gram  srebra  próby  0,999  

i czystą miedź. 

 
20. Opisz,  jakie  odpady  metali  szlachetnych powstają w  pracowni  złotniczej  i w  jaki sposób 

odzyskujemy z nich metale szlachetne. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

„Sporządzanie stopów do obróbki plastycznej” 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 
 
 

 

11 

 

 

 

 

 

12 

 
 
 
 

 

13 

 

 

 

 

 

14 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

15 

 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

 

18 

 
 
 

 

19 

 
 
 

 

20 

 
 
 

 

Razem: 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej
    „Sporządzanie  stopów  do 
obróbki   plastycznej” 

 

Test składa się z 20 zadań:  

 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz Odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel Operacyjny 

K

at

ego

ria

 

C

elu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Dobrać  tygle  do  topienia  metali 
szlachetnych 

2. 

Określić 

użycie 

topników 

przy 

topieniu złota 

…używając … 

3. 

Wymienić  narzędzia  używane  do 
mieszania topionych metali 

4. 

Określić 

najczęściej 

stosowany  

i główny dodatek do stopów srebra 

5. 

Podać temperaturę topnienia złota 

6. 

Określić  właściwości  mechaniczne 
stopu 

7. 

Podać  zastosowanie  tabeli  stopów 
złota białego 

…tabeli stopów złota … 

8. 

Uzasadnić różne kształty  stosowanych 
wlewaków 

…drutów i blach… 

9. 

Podać zastosowanie granulatu 

10.  Określić  prawidłowy  sposób  rafinacji 

odpadów metali szlachetnych 

…rafinacji chemicznej…. 

11.  Podać działanie topników na stopy 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
podał  2  z  3 

możliwych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

sposobów działania  
(utleniające, 

redukujące, 

szlakujące) 

12.  Wyjaśnić pojęcie ciepła topnienia 

…stopienia 1 grama metalu… 

13.  Wyjaśnić  przyczyny pękania stopów 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 

przyczyny 

(domieszki 

ołowiu, 

cyny, 

przegrzanie  metalu,  wylanie 
zbyt 

zimnego 

metalu, 

niezabezpieczeni 

przed 

utlenieniem) 

14.  Podać  podstawowe  barwy  stopów 

złota 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
podał 3 barwy (żółta, czerwona 
i biała) 

15.  Opisać proces technologiczny topienia 

w piecu elektrycznym 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
podał  prawidłową  kolejność 
czynności, wymienił niezbędne 
narzędzia. 

16.  Opisać proces sporządzania lutu 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
podał  prawidłową  kolejność 
czynności  wymienił  potrzebne 
narzędzia. 

17.  Opisać,  na  czym  polega  metoda 

bezpośredniego sporządzania stopów 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
podał  prawidłową  kolejność 
czynności, wymienił niezbędne 
narzędzia. 

18.  Zaplanować 

otrzymywanie 

stopu 

srebra 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
dokonał  niezbędnych  obliczeń 
i podał prawidłowy wynik. 

19.  Zaplanować otrzymywanie stopu złota 

PP 

Uczeń wykonał zadanie jeżeli 
dokonał niezbędnych obliczeń 
i podał prawidłowy wynik. 

20.  Wymienić 

rodzaje 

miejsca 

występowania 

odpadów 

metali 

szlachetnych 

pracowniach 

złotniczych  a  także  zasady  według 
których je selekcjonujemy 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił: 

  jakie  i  gdzie  występują 

odpady metali szlachetnych w 
pracowniach złotniczych, 

  zasady  według  których  je 

selekcjonujemy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących sporządzania stopów do obróbki plastycznej. 
5.  Zadania: 1, 4, 5, 6, 8, 9 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź jest 

prawidłowa; zadania 2, 3, 7, 10, 12, 14, są to zadania z luką, w zadaniach 11, 13, 15,1 6, 
18,  19,  20  należy  udzielić  krótkiej  odpowiedzi.  Zadanie  17  to  zadanie  matematyczne, 
otwarte rozszerzonej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny.  

10.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Metali szlachetnych nie topimy: 

a)  w tyglach szamotowych, 
b)  w tyglach grafitowych, 
c)  w tyglach stalowych, 
d)  na węglu drzewnym. 
 

2.  Złoto topimy…………………………..topników. 
 
3.  Roztopiony metal mieszamy: 

a)  pęsetą, 
b)  szczypcami, 
c)  pałką grafitową, 
d)  prętem stalowym. 
 

4.  Głównym dodatkiem do stopów srebra jest: 

a)  nikiel, 
b)  miedź, 
c)  pallad, 
d)  kadm. 
 

5.  Temperatura topnienia złota to: 

a)  1062°C, 
b)  980°C, 
c)  1773°C, 
d)  960,5°C. 
 

6.  Właściwością mechaniczna stopu nie jest: 

a)  udarność, 
b)  kruchość, 
c)  plastyczność, 
d)  barwa. 
 

7.  Sporządzając stop złota białego, jego skład ustalamy na podstawie …………………. . 

białego. 

 
8.  Różny kształt wlewków umożliwia nam w procesie obróbki otrzymanie………………….. 

i ………………………. .niezbędnych do wykonywania wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

 
9.  Granulowanie metalu ułatwia jego: 

a)  wytłaczanie, 
b)  obróbkę mechaniczną, 
c)  rafinację, 
d)  walcowanie. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

10. Odpady zawierające metale szlachetne, których nie możemy stopić, 

poddajemy…………………………….., aby zminimalizować straty.  

 
11. Opisz, jak działają topniki na topione metale. 
 
12. Ciepło topnienia to ilość ciepła wyrażona w kaloriach, potrzebna do 

………………………. przy stałej temperaturze i ciśnieniu. 

 
13. Podaj przyczyny pękania stopów. 
 
14. Opisz, jakie znasz barwy stopów złota. 
 
15. Opisz, proces technologiczny topienia w piecu elektrycznym. 
 
16. Opisz, proces sporządzania lutów. 
 
17. Opisz, metodę pośrednią sporządzania stopów. 
 
18. Zaplanuj otrzymanie stopu srebra próby 0,800 mając do dyspozycji 10 gram srebra próby 

0,999 i czystą miedź. 

 
19. Zaplanuj  otrzymanie  stopu  złota  próby  0,585  mając  o  dyspozycji  15gram  stopu  złota 

próby 0750 i czystą miedź. 

 
20. Wymień  rodzaje  i  miejsca  występowania  odpadów  metali  szlachetnych  w  pracowniach 

złotniczych, a także zasady według których je selekcjonujemy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko…....................................................................................... 

 
„Sporządzanie stopów do obróbki plastycznej” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 
zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

  6 

 

          7 

 

 

 

 

 

10 

 

 

 

 

11 

 

 

 

 

12 

 

 

 

 

13 

 

 

 

 

14 

 

 

 

 

15 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

16 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

18 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

7. 

LITERATURA

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
1.  Dylak T.W.: Złotnik zawód jakich mało. Wydana nakładem autora 
2.  Dubinin M.P.: Technologia metali. PWN, 1956 
3.  Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN , Warszawa 1989 
4.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
5.  Knobloch M.: Metaloplastyka.  WNT, Warszawa 1976  
6.  Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1990 
7.  Poradnik  egzaminacyjny  w  rzemiośle  złotnictwo.  Centralny  Związek  Rzemiosła, 

Warszawa 1981 

8.  Samek J.: Polskie złotnictwo. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1988 
9.  Zastawniak F.:  Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 

 

 
Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.