background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
          NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Mirosław Muraszkowski  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Dobieranie materiałów, narzędzi i urządzeń do 
wykonywania odlewów 
731[06].Z3.02 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela  
 

 

 

 

 

 

 
 
 

 
 

 

 
 
 
 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

 

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
Antoni Korsak 
Piotr Korsak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Jerzy Laskowski 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Dobieranie  
materiałów  narzędzi  i  urządzeń  do  wykonywania  odlewów”  731[06].Z3.02  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu złotnik-jubiler. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Materiały, narzędzia i urządzenia do wykonywania form gumowych 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Materiały, narzędzia i urządzania do wykonywania modeli woskowych 

13 

          5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Materiały, narzędzia i urządzenia formierskie 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4. Stopy. Urządzenia i narzędzia używane podczas topienia stopów i zalewania form 

stopem 

15 

5.4.1. Ćwiczenia 

15 

6. Sprawdzian osiągnięć ucznia 

16 

7. Literatura 

30 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731 [06]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  prac  uczniów mogą być  zróżnicowane, począwszy  od samodzielnej 

pracy  uczniów,  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości 
i umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem 
zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 

 

W rozdziale tym podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcje dla nauczyciela oraz instrukcje dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module  731[06].Z3 „Technologia odlewania 

wyrobów jubilersko-złotniczych”.

 

731.[06].Z3 

Technologia odlewania wyrobów 

jubilersko-złotniczych. 

731[06]Z3.01 

Stosowanie przepisów bhp przy  

wykonywaniu odlewów. 

731[06].Z3.02 

Dobieranie materiałów, narzędzi  

i urządzeń do wykonywania  

odlewów. 

731[06].Z3.03 

Wykonywanie odlewów metodą  

wytapianych modeli. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

  Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych, 

 

przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

 

rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

 

wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

 

stosować 

przepisy 

bhp 

przy 

montażu 

obróbce 

wykańczającej 

wyrobów  

 

 złotniczo-jubilerskich, 

 

montować wyroby złotnicze, 

 

oprawiać kamienie jubilerskie, 

 

stosować mechaniczne metody obróbki wykańczającej, 

 

stosować chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej, 

 

naprawiać wyroby złotniczo-jubilerskie, 

 

stosować 

przepisy 

bhp 

przy 

sporządzaniu 

stopów, 

wykonywaniu 

wyrobów  

 

walcowanych, ciągnionych, kutych i tłoczonych, 

 

sporządzać stopy do obróbki plastycznej, 

 

walcować blachy i profile, 

 

ciągnąć drut i profile, 

 

kuć i tłoczyć blachę, 

 

stosować przepisy bhp przy wykonywaniu odlewów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

rozróżnić materiały na modele odlewnicze i matryce, 

 

rozróżnić materiały formierskie, 

 

rozróżnić narzędzia stosowane do odlewania metodą wytapianych modeli, 

 

wyjaśnić  budowę  i  zasadę  działania  urządzeń  stosowanych  do  odlewania  metodą 
wytapianych modeli, 

 

określić zasady użytkowania narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w procesie odlewania 
metodą wytapianych modeli, 

 

określić stan techniczny, zasady konserwacji i regeneracji narzędzi i urządzeń, 

 

określić  zasady  bhp  obowiązujące  podczas  eksploatacji  narzędzi  i  urządzeń  stosowanych 
do odlewania metodą wytapianych modeli, 

 

posłużyć  się  narzędziami  i  obsłużyć  urządzenia,  zgodnie  z  wymogami  technologicznymi 
i przepisami bhp, 

 

wykonać bieżące konserwacje narzędzi i urządzeń, 

 

zastosować PN i BN. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCEARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ................................................................. 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   Technologia odlewania wyrobów złotniczo-jubilerskich 731[06].Z3 
Jednostka modułowa: Dobieranie  materiałów,  narzędzi  i  urządzeń  do  wykonywania  odlewów 
731[06].Z3.02 
 
Temat:  Rozróżnianie  urządzeń,  narzędzi  i materiałów  do wykonania  modeli  woskowych 
metodą wtrysku i wykonania woskowego modelu zbiorczego (choinki).
 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  narzędzi  i  materiałów  na  modele 
odlewnicze. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozróżniać rodzaj wosku, 

  rozróżniać narzędzia, 

  rozróżniać urządzenia. 

 
Metody nauczania – uczenia się:
 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualne. 

 
Czas
: 90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  wosk wtryskowy, 

  woskarka, 

  podstawka gumowa, 

  elektryczny nożyk do wosku, 

  wlewak na trzpienie woskowe, 

  gumowa podkładka do umieszczenia trzpienia. 

 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

 

uczeń charakteryzuje i wskazuje rodzaje wosku, 

 

uczeń charakteryzuje i wskazuje urządzenia do wykonania modelu woskowego, 

 

uczeń charakteryzuje i wskazuje narzędzia do wykonania modelu woskowego, 

 

nauczyciel sprawdza dobór materiałów i urządzeń, narzędzi do wykonania ćwiczenia, 

 

nauczyciel udziela wskazówek w celu właściwego wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.  
 
Zakończenie zajęć 

 

wnioski, 

 

podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 

Na  podstawie  literatury  przygotuj  informacje  dotyczące  urządzeń  wtryskowych  do 

wosków. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej  zdobytych 

umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: ·złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   Technologia odlewania wyrobów złotniczo-jubilerskich 731[06].Z3 
Jednostka modułowa: Dobieranie  materiałów,  narzędzi  i  urządzeń  do  wykonywania  odlewów 
731[06].Z3.02 
 
Temat:  Rozróżnianie  narzędzi  i  materiałów  do  wykonania  modelu  woskowego  metodą 
obróbki skrawaniem.
 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  narzędzi  i  materiałów  na  modele 
odlewnicze. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozróżniać rodzaje wosku do obróbki skrawaniem, 

  rozróżniać narzędzia do wykonywania odlewów. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna 

 
Czas:
 

 90 minut. 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko złotnicze, 

  wosk, 

  szpatuły, 

  pilniki do wosku, 

  frezy do wosku, 

  przyrząd do cięcia wosku, 

  rygiel rozmiarowy do wosku, 

  palnik do podgrzewania narzędzi. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

 

uczeń charakteryzuje i wskazuje rodzaje wosku,  

 

uczeń charakteryzuje i wskazuje narzędzia do wykonania modelu woskowego, 

 

nauczyciel sprawdza dobór materiałów i narzędzi do wykonania ćwiczenia, 

 

nauczyciel udziela wskazówek w celu właściwego wykonania ćwiczenia. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 

Na  podstawie  literatury  przygotuj  informacje  dotyczące narzędzi  i  materiałów  używanych 

do wykonania modelu woskowego metodą obróbki skrawaniem. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej  zdobytych 

umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.Materiały,  narzędzia  i  urządzenia  do  wykonywania  form 

gumowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Rozróżnij przyrządy i narzędzia używane w procesie wykonywania form gumowych.. 

 

 

  Wskazówki do realizacji: 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
          
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

  Uczeń powinien: 

1)  wymienić przyrządy i narzędzia stosowane w procesie wykonywania formy gumowej, 
2)  spośród  znajdujących  się  w  pracowni  przyrządów  i  narzędzi  wybrać  te  stosowane  

w procesie wykonywania formy gumowej, 

3)  zaprezentować wybrane przyrządy i narzędzia, 
4)  omówić konstrukcję wybranych przyrządów i narzędzi, 
5)  opisać sposób funkcjonowania wybranych przyrządów i narzędzi,  
6)  zaprezentować sposób posługiwania się wybranymi przyrządami i narzędziami, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    pokaz z objaśnieniem,  

    ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

ramka do form gumowych, 

 

rozciągarka, 

 

skalpel, 

 

inne wybranych przyrządów i narzędzi. 

 
Ćwiczenie 2 

  Sporządź  zapotrzebowanie  materiałowe  na  wykonanie  formy  gumowej  do  modelu 

pierścionka. 

 

 

  Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
          
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)   określić wymiary pierścionka, 
2)   dobrać odpowiednią ramkę, 
3)   zmierzyć wymiary wewnętrzne ramki, 
4)   określić potrzebne wymiary gumy wulkanizacyjnej, 
5)   zaprezentować sposób posługiwania się wybranymi przyrządami i narzędziami, 
6)   dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    pokaz z objaśnieniem,  

    ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

ramki do wykonywania form gumowych, 

 

suwmiarka, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Materiały  narzędzia  i  urządzania  do  wykonywania  modeli 

woskowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Rozróżnij przyrządy i narzędzia używane w procesie wykonywania modeli woskowych. 

 

  Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 Uczeń powinien: 

1)  wymienić przyrządy i narzędzia stosowane w procesie wykonywania modeli woskowych, 
2)  spośród  znajdujących  się  w  pracowni  przyrządów  i  narzędzi  wybrać  te  stosowane  

w procesie wykonywania modeli woskowych, 

3)  zaprezentować wybrane przyrządy i narzędzia , 
4)  omówić konstrukcję wybranych przyrządów i narzędzi, 
5)  opisać sposób funkcjonowania wybranych przyrządów i narzędzi,  
6)  zaprezentować sposób posługiwania się wybranymi przyrządami i narzędziami, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

       
Środki dydaktyczne: 

  elektryczny nożyk,  

  przyrząd do cięcia, 

  rygiel rozmiarowy, 

  szkatuły, 

  pilniki, 

  frezy, 

  palnik do podgrzewania narzędzi, 

  wlewak  na trzpienie woskowe, 

  gumowa podstawka, 

  statyw na podstawkę gumową, 

  inne przyrządy i narzędzia znajdujące się w pracowni. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3. Materiały narzędzia i urządzenia formierskie 
 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1  

Rozróżnij  urządzenia,  przyrządy  i  narzędzia  używane  w  procesie  wykonywania  form 

gipsowych. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  wymienić  urządzenia,  przyrządy  i  narzędzia  stosowane  w  procesie  wykonywania  form 

gipsowych, 

2)  spośród  znajdujących  się  w  pracowni  urządzeń,  przyrządów  i  narzędzi  wybrać  te 

stosowane w procesie wykonywania form gipsowych, 

3)  zaprezentować wybrane urządzenia, przyrządy i narzędzia , 
4)  omówić konstrukcję wybranych urządzeń, przyrządów i narzędzi, 
5)  opisać sposób funkcjonowania wybranych urządzeń, przyrządów i narzędzi,  
6)  zaprezentować  sposób  posługiwania  się  wybranymi  urządzeniami,  przyrządami 

i narzędziami, 

7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tuleje, 

 

mieszalnik masy formierskiej, 

 

stół wibracyjny z komorą próżniową, 

 

parownik do wytapiania wosku, 

 

piec do wyżarzania form gipsowych, 

 

inne przyrządy i narzędzia znajdujące się w pracowni. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.4.

 

Stopy.  Urządzenia  i  narzędzia  używane  podczas  topienia 
stopów i zalewania form stopem 

 

5.4.1.Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  
 

Rozróżnij urządzenia stosowane w procesie topienia metali i zalewania form stopem. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  wymienić urządzenia stosowane w procesie topienia metali i zalewania form stopem, 
2)  spośród  znajdujących  się  w  pracowni urządzeń wybrać  te stosowane w  procesie  topienia 

metali i zalewania form stopem, 

3)  zaprezentować wybrane urządzenia,  
4)  omówić konstrukcję wybranych urządzeń,  
5)  opisać sposób funkcjonowania wybranych urządzeń,  
6)  zaprezentować sposób obsługi wybranych urządzeń, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda projektów. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

piec do topienia, 

 

odlewarka, 

 

inne przyrządy i narzędzia znajdujące się w pracowni. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie odlewów metodą 
wytapianych modeli” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

 

zadania 1 – 10 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń otrzymuje 1  punkt.  Za  złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz Odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel Operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

C

elu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

Określić  rodzaj  materiału  z  którego 
wykonujemy formy gumowe 

Określić  urządzenie  do  wulkanizacji 
form gumowych 

Określić  narzędzie  do  rozcinania  form 
gumowych 

Określić  rodzaj  wosku  używany  do 
wykonania modelu w formie gumowej 

Określić  cel  produkcji  wosku  w 
bryłach o różnym kształcie 

Określić 

urządzenie 

służące 

do 

wypełniania formy gumowej woskiem 

Określić 

narzędzie 

służące 

do 

powiększania 

rozmiaru 

modelu 

woskowego pierścionka lub obrączki 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Określić  miejsce  mocowania  trzpienia 
zbiorczego modeli woskowych 

Określić 

narzędzie 

którym 

zalewamy  modele  woskowe  masą 
formierską 

10 

Określić 

czynność, 

której 

nie 

wykonujemy w mieszalniku 

11 

Określić  miejsce  wyżarzania  form 
gipsowych 

PP 

12 

Określić  cel  wykonywania  komór  w 
kształcie walca i obrotowego rusztu w 
piecu do wyżarzania form gipsowych 

PP 

13 

Określić  piec  do  topienia,  w  którym 
spust  następuje  przez  otwór  w  dnie 
pieca 

PP 

14 

Określić  rodzaj  siły  wykorzystywanej 
do  zalewania  form  w  odlewarce 
próżniowej 

PP 

…podciśnienie… 

15 

Opisać  zasadę  działania  odlewarki 
nadciśnieniowo próżniowej 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo 

opisał 

zasadę 

działania 

odlewarki 

nadciśnieniowo-próżniowej. 

16 

Opisać 

działanie 

odlewarki 

odśrodkowej 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo 

opisał 

zasadę 

działania 

odlewarki 

odśrodkowej. 

17 

Opisać 

zasadę 

działania 

pieca  

indukcyjnego 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo 

opisał 

zasadę 

działania 

pieca  

indukcyjnego. 

18 

Opisać,  jakie  parametry  poprawia 
dodawanie 

specjalnych 

ligur 

odlewniczych 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 6 parametrów. 

19 

Opisać zasadę działania wytłaczarki 

PP 

Uczeń wykonał  zadanie, jeżeli 
prawidłowo  opisał  działanie 
wytłaczarki. 

20 

Obliczyć  ilość  stopu  srebra  potrzebną 
do odlania modelu 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
poprawnie wykonał działania i 
podał prawidłowy wynik. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia sprawdzianu,  z  co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15.  Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.   Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.   Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.   Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.   Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  dobierania  materiałów,  narzędzi  i  urządzeń  do 

wykonywania odlewów.  

5.    Zadania:  1,  3,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13    są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  i 

tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadanie 14 to zadanie z luką, w zadaniach 15, 16, 
17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. Zadanie 16 to zadanie matematyczne. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – poziom podstawowy – (zadania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15–20). 

9.  Jeśli udzielenie  odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

 

Powodzenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Materiał, z którego wykonana jest forma gumowa to: 

a)  guma odlewnicza, 
b) guma formierska, 
c)  guma wulkanizacyjna, 
d) guma kauczukowa. 
 

2.  Proces wulkanizacji formy gumowej przeprowadza się przy życiu: 

a)  prasy wulkanizacyjnej, 
b) pieca wulkanizacyjnego, 
c)  parownika wulkanizacyjnego, 
d) grzałki wulkanizacyjnej. 
 

3.  Formę gumową rozcinamy: 

a)  piłką, 
b) skalpelem, 
c)  nożycami, 
d) rozciągarką. 
 

4.  Do wykonania modelu przy użyciu formy gumowej stosuje się wosk: 

a)  formierski, 
b)  wtryskowy, 
c)  odlewniczy, 
d)  chemoutwardzalny. 
 

5.  Wosk produkowany jest w bryłach o różnych kształtach w celu: 

a)  łatwiejszego składowania, 
b) odróżnienia rodzaju wosku, 
c)  ułatwienia wytwarzanie z nich modeli i zminimalizowania strat wosku, 
d) bardziej efektywnego wypełnienia woskarki. 
 

6.  Urządzeniem służącym do wypełniania formy gumowej woskiem jest: 

a)  wlewak na trzpienie woskowe, 
b) wytłaczarka, 
c)  woskownik, 
d) parownica do wytapiania wosku. 
 

7.  Rozmiar modelu woskowego pierścienia bądź obrączki można powiększyć za pomocą: 

a)  powiększarki rolkowej, 
b) pierścieni rozmiarowych, 
c)  rygla rozmiarowego, 
d) stożka rozmiarowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

8.  Trzpień zbiorczych modeli woskowych (choinek) mocowany jest bezpośrednio do: 

a)  statywu, 
b) podstawki gumowej, 
c)  tulei, 
d) wlewaka na trzpienie woskowe. 
 

9.  Modele woskowe zalewa się masą formierską w: 

a)  misie formierskiej, 
b) tulei, 
c)  gipsowniku, 
d) parowniku do wytapiania wosku. 
 

10.  Która  czynność nie jest wykonywana w mieszalniku: 

a)  odpowietrzanie, 
b) zalewanie formy stopem, 
c)  zalewanie formy masą formierską, 
d) mieszania masy formierskiej. 
 

11.  Formy gipsowe wyżarza się: 

a)  przy użyciu palnika do wyżarzania form gipsowych, 
b) w piecu do wyżarzania form gipsowych, 
c)  na ruszcie żarowym parownika, 
d) w piecu tyglowym. 
 

12.  Piece  do  wyżarzania  form  gipsowych  wykonuje  się  z  komorami  w  kształcie  walca  

i  obrotowym rusztem w celu: 

a)  łatwiejszego wyjmowania form, 
b)  bardziej równomiernego rozkładu temperatury, 
c)  większej siły odśrodkowej przy zalewaniu formy stopem, 
d)  lepszej obserwacji procesu wyżarzania. 
 

13.  Piece  do  topienia  stopów,  w  których  spust  następuje  przez  otwór  znajdujący  się  w  dnie 

  pieca nazywa się piecami:  

a)  dolnospustowymi, 
b)  kuflowymi, 
c)  tyglowymi, 
d)  indukcyjnymi. 
 

14.  Odlewarka  wykorzystująca  podczas zalewania formy  stopem  jedynie …………………… 

to odlewarka próżniowa. 

15.  Opisz zasadę działania odlewarki nadciśnieniowo-próżniowej. 
16.  Opisz zasadę działania odlewarki odśrodkowej. 
17.  Opisz zasadę działania pieca indukcyjnego. 
18.  Na jakie parametry ma wpływ dodawanie specjalnych ligur odlewniczych do stopu. 
19.  Objaśnij zasadę działania wytłaczarki. 
20.  Oblicz,  jaką  ilość  stopu  srebra  próby  0,925  należy  przygotować  do  odlewania  jeżeli 

  zestaw modeli ma masę 39,200 gram. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko

:............................................... 

 
„Dobieranie materiałów, narzędzi i urządzeń do wykonywania odlewów” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 
 
Numer 
pytania
 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 
 
 
 

 

15 

 
 
 
 

 

16 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

17 

 
 
 
 
 

 

18 

 
 
 
 

 

19 

 
 
 
 
 

 

20 

 
 
 

 

Razem:   

                                                                

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

TEST 2  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  materiałów, 
narzędzi i urządzeń do wykonywania odlewów” 

 

Test składa się z 20 zadań: otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1 – 10 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

 Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz Odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel Operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

C

elu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić znaczenie „pamięci formy” 

2. 

Określić 

narzędzie 

którym 

wulkanizuje się formę gumową 

3. 

Określić zastosowanie rozciągarki 

4. 

Określić  sposób  rozpoznania  różnych 
rodzajów wosku 

5. 

Określić  sposób  wprowadzania wosku 
z woskownica do formy 

6. 

Określić zastosowanie wytłaczarki 

7. 

Określić  urządzenie  do  mocowania 
modeli na trzpieniu 

8. 

Określić 

zastosowanie 

masy 

formierskiej 

9. 

Określić 

zastosowanie 

stołu 

wibracyjnego komorą próżniową 

10.  Określić zastosowanie parownika 

11.  Określić,  w  co  nie  jest  wyposażony 

piec do wyżarzania form gipsowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

12.  Określić  piec  do  topienia,  w  którym 

przyrost temperatury wspomagany jest 
prądem  generowanym  bezpośrednim 
w stopie 

13.  Określić  rodzaj  odlewarki,  w  której 

przemieszczenie 

stopu 

do  formy 

odbywa  się  na  obracającym  się 
ramieniu 

14.  Określić rodzaj sił działających na stop 

podczas 

odlewania  w  odlewarce 

nadciśnieniowo-podciśnieniowej 

15.  Opisać  zasadę  działania  odlewarki 

próżniowej 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo  opisał  działanie 
odlewarki próżniowej. 

16.  Opisać 

zasadę 

działania 

wysokociśnieniowej myjki do tulei 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo  opisał  działanie 
wysokociśnieniowej  myjki  do 
tulei. 

17.  Opisać 

zasadę 

działania 

pieca 

dolnospustowego 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo  opisał  działanie 
pieca dolnospustowego. 

18.  Opisać 

warunki, 

jakie 

powinno 

spełniać 

pomieszczenie 

do 

przechowywania 

gipsów 

do 

sporządzania masy formierskiej 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo  opisał  warunki, 
jakie 

powinno 

spełniać 

pomieszczenie 

do 

przechowywania  gipsów  do 
sporządzania 

masy 

formierskiej. 

19.  Opisać konstrukcję woskarki 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo 

opisał 

konstrukcję woskarki. 
 

20.  Obliczyć  ilość  stopu  złota  potrzebną 

do odlania modeli 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
poprawnie wykonał obliczenia 
i podał prawidłowy wynik. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15.  Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  dobierania  materiałów,  narzędzi  i  urządzeń  do 

wykonywania odlewów.  

5.  Zadania: 1, 3, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  są to zadania    wyboru wielokrotnego i 

tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadanie 14 to zadanie z luką, w zadaniach 15, 16, 
17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. Zadanie 16 to zadanie matematyczne. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15–20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 
 

Powodzenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.   „Pamięcią” formy gumowej nazywamy: 

a)  stopień elastyczności, 
b) kurczliwość, 
c)  zdolność powrotu do stanu wyjściowego po odkształceniu, 
d) odporność na przetarcie. 
 

2.  Formę gumową wulkanizuje się w: 

a)  uchwycie, 
b) ramce, 
c)  pojemniku, 
d) ściskaczu. 
 

3.  Rozciągarka jest przyrządem stosowanym przy: 

a)  wulkanizowaniu formy gumowej, 
b) wyjmowaniu modelu woskowego z formy gumowej, 
c)  rozcinaniu formy gumowej, 
d) układaniu gumy w ramce. 
 

4.  W celu łatwiejszego rozróżniania rodzajów wosku producenci różnicują je za pomocą: 

a)  oznaczeń literowych, 
b) kolorów, 
c)  oznaczeń cyfrowych, 
d) kształtu bryły. 
 

5.  Wosk z woskownika do formy jest: 

a)  wtryskiwany, 
b) przelewany, 
c)  nakładany szpatułą, 
d) przesypywany. 
 

6.  Wytłaczarka służy do: 

a)  wypełniania formy gumowej woskiem, 
b) uzyskiwania cienkościennych, przestrzennych modeli, 
c)  wytłaczania form gumowych, 
d) wytłaczania ornamentów na modelach. 
 

7.  Modele woskowe do trzpienia mocuje się przy użyciu: 

a)  woskarki, 
b) elektrycznego nożyka do wosku, 
c)  palnika do wosków, 
d) zgrzewarki łukowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

8.  Masa formierska: 

a)  zabezpieczania form przed uszkodzeniami mechanicznymi, 
b) wykonywania form gipsowych, 
c)  formowania modelów, 
d) wykonywania form gumowych. 
 

9.  Stół wibracyjny z komorą próżniową służy do: 

a)  odpowietrzania masy formierskiej, 
b) zalewania stopem formy, 
c)  odsysania powietrza z formy gumowej, 
d) studzenia tulej. 
 

10.  Parownik służy do: 

a)  odparowywania nadmiaru wody z formy gipsowej, 
b) wytapiania wosku z formy gipsowej, 
c)  wygrzewania tulei, 
d) ogrzewania narzędzi do wosku. 
 

11.  Piec do wyżarzania form gipsowych nie jest wyposażony w: 

a)  grzałki elektryczne, 
b) programator, 
c)  wieszak na formy gipsowe, 
d) kanał wentylacyjny. 
 

12.  Piece  do  topienia  stopów,  w  których  przyrost  temperatury  wspomagany  jest  prądem 

generowanym bezpośrednio w stopie, to piece: 
a)  oporowe, 
b) indukcyjne, 
c)  stopowe, 
d) przepływowo-prądowe. 
 

13.  Odlewarka  w  której  przemieszczenie stopu z  tygla  do  formy  odbywa  się  na  obracającym 

się ramieniu to odlewarka 
a)  obrotowa, 
b) wirnikowa, 
c)  odśrodkowa, 
d) karuzelowa. 
 

14.  Odlewarka 

wykorzystująca 

podczas 

zalewania 

formy 

stopem 

zarówno 

……………………., jak i nadciśnienie to odlewarka nadciśnieniowo-podciśnieniowa. 

15.  Wyjaśnij, na jakiej zasadzie działa odlewarka próżniowa. 
16.  Opisz zasadę działania wysokociśnieniowej myjki do tulei. 
17.  Opisz zasadę działania pieca dolnospustowego. 
18.  Opisz,  jakie  warunki  powinno  spełniać  pomieszczenie  do  składowania  gipsów  do 

sporządzania masy formierskiej. 

19.  Opisz konstrukcję woskarki. 
20.  Oblicz, jaką ilość stopu złota próby 0,585 należy przygotować do odlewania, jeżeli zestaw 

modeli ma masę 32,500 gram. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko

:............................................... 

 

„Dobieranie materiałów, narzędzi i urządzeń do wykonywania odlewów” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 
 
Numer 
pytania
 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 
 
 

 

15 

 
 
 

 

16 

 
 
 
 

 

17 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

18 

 
 
 
 

 

19 

 
 
 
 

 

20 

 
 
 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7. LITERATURA 

 

1.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
2.  Knobloch M.: Metaloplastyka. WNT, Warszawa 1976 
3.  Knobloch M.: Polska biżuteria. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1980 
4.  Poradnik  egzaminacyjny  w  rzemiośle  złotnictwo.  Centralny  Związek  Rzemiosła, 

Warszawa  1981 

5.  Zastawniak F.:  Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 
6.  Materiały handlowe firmy Rodent 
7.  Materiały handlowe firmy W. Kociuba 
8.  Materiały handlowe firmy Avalon 
9.  Materiały handlowe firmy Profilex 
10.  Materiały handlowe firmy PAT 
 
Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

 

www.pat-rodent.com.