background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Tadeusz Kochanowski   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Ciągnienie drutu i profili 
731[06].Z2.04 
 
 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Wydawca   

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci:  
Jerzy Kubica 
Jerzy Laskowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Antoni Korsak 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
Korekta: 
 
 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Ciągnienie  drutu  i 
profili”  731[06].Z2.04  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  
złotnik-jubiler 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Półfabrykaty przeznaczone do ciągnienia. Ciągadło i ciągarki 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.Urządzenia do wyżarzania. Urządzenia do wytrawiania. Instrukcje technologiczne, 

instrukcje bhp 

15 

          5.2.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

17 

7. Literatura 

33 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela, który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 
W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

 praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 
 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  

samodzielnej  pracy  uczniów,  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  
wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 
 
W rozdziale tym podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z2 

„Technologia obróbki plastycznej stosowana w procesach złotniczo-jubilerskich”. 

 
 

Moduł 731[06].Z2 

Technologia obróbki plastycznej stosowana  

w procesach złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z2.01 

Stosowanie przepisów bhp przy sporządzaniu 

stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych, 

ciągnionych, kutych i tłoczonych. 

731[06].Z2.02 

Sporządzanie stopów do obróbki plastycznej. 

731[06].Z2.03 

Walcowanie blach i profili. 

731[06].Z2.04 

Ciągnienie drutu i profili. 

731[06].Z2.05 

Kucie i tłoczenie blach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych, 

  przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

  stosować 

przepisy 

bhp 

przy 

montażu 

obróbce 

wykańczającej 

wyroby  

złotniczo- jubilerskie, 

  montować wyroby złotnicze, 

  oprawiać kamienie jubilerskie, 

  stosować mechaniczne metody obróbki wykańczającej, 

  stosować chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej, 

  naprawiać wyroby złotniczo- jubilerskie, 

  stosować  przepisy  bhp  przy  sporządzani  stopów, wykonywaniu  wyrobów  walcowanych, 

ciągnionych, kutych i tłoczonych, 

  sporządzać stopy do obróbki plastycznej, 

  walcować blachy i profile. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

    W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  wykonać ciągnienie drutu i profilu zgodnie z przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

  dobrać odpowiedni przekrój półfabrykatu do ciągnienia, 

  przeprowadzić ciągnienie wstępne i ciągnienie pośrednie, 

  zastosować proces wyżarzania rekrystalizującego po odpowiednim zgniocie materiału, 

  wykonać ciągnienie ostateczne na żądany wymiar, 

  zastosować (w zależności od potrzeb) wytrawianie wyrobu ciągnionego, 

  skorzystać z dokumentacji technicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł: 

Technologia  obróbki  plastycznej  stosowaną  w  procesach  złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z2 

Jednostka modułowa: Ciągnienie drutu i profili 731[06].Z2.04 
 
Temat: Przeciąganie drutu na odpowiedni wymiar. 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  odpowiedniego  przekroju  półfabrykatu  do 
ciągnienia, wykonanie ciągnięcia drutu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  przygotować materiał wsadowy do ciągnienia, 

  przeciągnąć drut, 

  wyżarzyć materiał, 

  wytrawić materiał. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:
  90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  suwmiarka, 

  walcarka, 

  narzędzia do kucia (młotek, kowadło), 

  palnik,  

  naczynie z bejcą, 

  ciągadło, 

  wlewek, 

  kleszcze, 

  wosk lub smar, 

  pilnik, 

  imadło. 

Przebieg  zajęć: 
1.   Podanie tematu zajęć. 
2.   Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.   Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia. 
5.   Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń ustala średnicę drutu, którą ma uzyskać, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  dobiera odpowiedni wlewek, 

  nauczyciel sprawdza prawidłowość wyboru, 

  uczeń przekuwa wlewek przed walcowaniem, 

  walcuje wlewek do potrzebnego rozmiaru, 

  wyżarza i wytrawia wlewek przed ciągnieniem, 

  zapiłowuje końcówkę drutu, 

  nauczyciel sprawdza, czy uczeń prawidłowo przygotował materiał wsadowy, 

  uczeń przeciąga drut przez oczka ciągadła, 

  w razie potrzeby wyżarza drut, 

  między kolejnymi ciągami kontroluje suwmiarką średnicę drutu, 

  przeciąga drut do momentu uzyskania żądanej średnicy. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.   Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.   Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  opisz  zmiany,  jakie  zachodzą  w  strukturze  metalu  w  wyniku 

ciągnienia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych  umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ................................................................. 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:  Technologia  obróbki  plastycznej  stosowaną  w  procesach  złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z2 
Jednostka modułowa: Ciągnienie drutu i profili 731[06].Z2.04 
 
Temat: Dobranie parametrów i wykonanie szarnira o profilu okrągłym. 
Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności doboru odpowiedniego przekroju półfabrykatu   do 
ciągnienia, wykonanie szarnira o profilu okrągłym 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

  dobrać odpowiedni przekrój półfabrykatu do ciągnienia profilu zamkniętego, 

  wyżarzyć materiał, 

  wytrawiać materiał. 

 
Materiał nauczania – uczenia się:
 

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualne. 

 
Czas:   
135 minut 
Środki dydaktyczne: 

  notatnik, 

  przybory do pisania, 

  suwmiarka, 

  walcarka, 

  pęseta, 

  wlewek, 

  stanowisko do wyżarzania, 

  stanowisko do wytrawiania, 

  nożyce, 

  woda, 

  narzędzia do kucia (młotek, kowadło), 

  imadło, 

  młotek drewniany. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Podanie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń ustala, jaką średnicę zewnętrzną ma mieć wykonany profil, 

  oblicza parametry, jakie powinien mieć materiał wsadowy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

  dobiera odpowiedni wlewek, 

  przekuwa wlewek przed walcowaniem, 

  walcuje wlewek do potrzebnych wymiarów, 

  wyżarza i wytrawia otrzymana blachę, 

  trasuje blachę na potrzebną szerokość, 

  nauczyciel sprawdza prawidłowość doboru parametrów, 

  uczeń wycina odpowiednią szerokość blachy, 

  otrzymaną taśmę zagina w imadle, 

  przycina końce blachy. 

6.   Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.   Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.   Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.   Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.  
 
Zakończenie zajęć 

 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury,  katalogów  i  albumów  znajdź  i  opisz  zastosowanie  profili 

ciągnionych w różnego rodzaju biżuterii. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Półfabrykaty przeznaczone do ciągnienia. Ciągadła i ciągarki 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj materiał wsadowy do ciągnienia szarnira o przekroju okrągłym 

 

 Wskazówki do realizacji: 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
          
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić średnicę szarnira, który będzie wykonywać, 
2)  dobrać blachę odpowiedniej grubości, 
3)  ustalić szerokość taśmy, 
4)  zaplanować wyżarzanie i wytrawianie wlewka blachy przed ciągnieniem, 
5)  natrasować i wyciąć odpowiedniej szerokości taśmę, 
6)  natrasować taśmę wzdłuż, 
7)  zagiąć taśmę w imadle, 
8)  ściąć początek taśmy, żeby można ja było włożyć do ciągadła, 
9)  nasmarować taśmę płynem ułatwiającym ciągnienie i zmniejszającym tarcie lub woskiem, 
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

  suwmiarka, 

  linia, 

  rysik, 

  nożyce, 

  młotek drewniany, 

  imadło, 

  stanowisko złotnicze. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj materiał wsadowy do ciągnienia na drut o profilu okrągłym i średnicy 2mm. 

 

Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

    Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić średnicę drutu jaki chcemy uzyskać, 
2)  obliczyć jakie wymiary powinien mieć materiał wsadowy, 
3)  dobrać odpowiedni profil, 
4)  zapiłować końcówkę, 
5)  nasmarować profil woskiem lub płynem ułatwiającym ciągnienie i zmniejszającym tarcie, 
6)  zaprezentować efekt ćwiczenia 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  profile kwadratowe o różnej szerokości, 

  pilnik, 

  stanowisko złotnicze, 

  wosk lub płyn ułatwiający ciągnienie i zmniejszający tarcie, 

  suwmiarka, 

  notatnik i przybory do pisania, 

  kalkulator. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeciągnij  ręcznie drut o profilu okrągłym. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić wymiar drutu który będziesz wykonywać, 
2)  dobrać odpowiedni materiał wsadowy, 
3)  przygotować drut do ciągnienia (zapiłować końcówkę), 
4)  umocować ciągadło w imadle, 
5)  posmarować profil woskiem lub płynem ułatwiającym ciągnienie i zmniejszającym tarcie, 
6)  przeciągnąć drut przy użyciu kleszczy, 
7)  ciągnąć drut przez kolejne oczka, 
8)  po  każdym  ciągnieniu  oglądać  powierzchnię drutu i sprawdzać  czy  osiągnęła wymagany 

kształt, 

9)  po osiągnięciu żądanego kształtu i rozmiarów zakończyć ciągnienie, 
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Środki dydaktyczne: 

  materiał wsadowy, 

  imadło, 

  ciągadło, 

  pilnik, 

  stanowisko złotnicze, 

 

środek do smarowania, 

  kleszcze. 

 
Ćwiczenie 4 

Przeciągnij  profil zamknięty o przekroju okrągłym. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiał wsadowy, 
2)  zapiłować brzegi taśmy i ściąć końcówkę, 
3)  natrasować linię wzdłuż taśmy, 
4)  lekko zagiąć taśmę w imadle, 
5)  nasmarować zewnętrzną warstwę stronę woskiem lub płynem do smarowania, 
6)  przeciągnąć przez kolejne oczka ciągadła, 
7)  po zamknięciu obwodu profilu zakończyć ciągnienie, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  taśma do przeciągnięcia, 

  imadło, 

  młotek drewniany, 

  linia 

  rysik, 

  pilnik 

  nożyce, 

  ciągadło, 

  kleszcze do ciągnienia ręcznego, 

 

środek do smarowania. 

 
Ćwiczenie 5 

Przeciągnij  drut na profil okrągły przy użyciu ciągarki łańcuchowej ręcznej 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia , 
2)  dobrać odpowiedni materiał wsadowy, 
3)  zapiłować końcówkę drutu, 
4)  nasmarować drut woskiem lub środkiem smarującym, 
5)  umieścić drut w ciągadle, 
6)  uchwycić kleszczami, 
7)  kleszcze umocować w ciągarce, 
8)  obracając korbą przeciągnąć drut, 
9)  czynność powtarzać w kolejnych oczkach, aż do uzyskania żądanego profilu, 
10) po jego uzyskaniu zakończyć ciągnienie, 
11) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  materiał wsadowy, 

  ciągarka łańcuchowa, 

  pilnik, 

  ciągadło, 

  kleszcze do ciągnienia w ciągarce, 

 

środek do smarowania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.2. Urządzenia do wyżarzania. Urządzenia do wytrawiania 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przeprowadź po procesie ciągnienia proces wyżarzania drutu przy użyciu transformatora. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy do przeprowadzenia tego procesu, 
2)  umieścić drut w zaciskach transformatora, 
3)  włączyć napięcie, 
4)  obserwować nagrzewanie się drutu, 
5)  w momencie nagrzania całej powierzchni odłączyć napięcie, 
6)  ochłodzić go, 
7)  wysuszyć drut, 
8)  zaprezentować wykonanie  procesu wyżarzania, 
9)  dokonać oceny poprawności przeprowadzonego ćwiczenia poprzez próbę gięcia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  transformator, 

  drut, 

  naczynie z wodą do chłodzenia, 

  pęseta, 

  drut. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Przeprowadź  proces  wyżarzania  profilu  okrągłego  po  procesie  ciągnienia  przy  użyciu 

palnika. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy do przeprowadzenia tego procesu, 
2)  nagrzać równomiernie profil palnikiem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

3)  ochłodzić go, 
4)  wysuszyć profil, 
5)  zaprezentować element po procesie wyżarzania, 
6)  dokonać  oceny  poprawności  przeprowadzonego  ćwiczenia  sprawdzając  plastyczność 

profilu. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do wyżarzania, 

  profil okrągły, 

  palnik, 

  pęseta, 

  ciecze do chłodzenia, 

  miękka szmatka. 

 

Ćwiczenie 3 

Przeprowadź proces wyżarzania drutu przy użyciu palnika. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy do przeprowadzenia tego procesu, 
2)  skręcić drut, 
3)  równomiernie nagrzać drut palnikiem, 
4)  ochłodzić drut, 
5)  wysuszyć, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności przeprowadzonego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do wyżarzania, 

  palnik, 

  pęseta, 

  drut, 

  ciecze do chłodzenia, 

  miękka szmatka. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Ciągnienie 

drutu  

i profili” 

 

Test składa się z 20 zadań:  

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić, 

sposób 

przygotowania 

wlewka do procesu walcowania 

2. 

Określić, 

parametry 

taśmy 

na 

ciągnienie szarnira. 

3. 

Określić, 

parametry 

materiału 

ciągnionego  mogące  ulec  zmianie  
w wyniku procesu ciągnienia. 

4. 

Określić, co nazywamy wydłużeniem.  A 

…początkowej  …..profilu… 
końcowej… 

5. 

Określić, 

zmianę 

wskaźników 

wytrzymałościowych 

procesie 

ciągnienia. 

…rosną… 

6. 

Określić, 

wskaźniki 

ciągliwości 

materiału. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

7. 

Określić,  jakim  rodzajem  obróbki  jest 
wytrawianie. 

8. 

Określić,  jaki  kwas  stosujemy  do 
trawienia kwaśnego. 


 

9. 

Określić, 

do 

jakiego 

trawienia 

stosujemy kwas fluorowodorowy. 

…emalii… 

10.  Określić, 

jakiej 

temperaturze 

przeprowadzamy 

wyżarzanie 

ujędrniające. 

11.  Wymienić  materiały,  które  możemy 

uzyskać 

stosując 

technologię 

ciągnienia. 

Uczeń 

wykonał, 

jeżeli 

wymienił 

profile 

otwarte, 

profile zamknięte i druty. 

12.  Zdefiniować wyżarzanie. 

Uczeń wykonał zadanie  jeżeli 
wyjaśnił,  że,    jest  to  obróbka 
cieplna 

polegająca 

na 

nagrzaniu 

elementów 

do 

odpowiedniej 

temperatury, 

utrzymanie 

ich 

tej 

temperaturze  przez  określony 
czas,  a  następnie  powolne 
schłodzenie. 

13.  Określić,  w  jakim  celu  stosujemy 

wytrawianie. 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wyjaśnił,  że  w  celu 
usunięcia 

powierzchni 

metali tlenków. 

14.  Określić,  od  czego  zależy  stosowanie 

różnego  stężenia  kwasów  podczas 
procesu trawienia. 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wskazał,  że  zależy  od 
rodzaju  metalu  trawionego  
i czasu trawienia. 

15.  Opisać ciągarkę bębnową jednokrotną 

sposób 

wykonania 

procesu 

ciągnienia przy jej użyciu. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie  jeżeli 
opisał 

wygląd 

ciągarki  

i proces ciągnienia drutu przy 
jej użyciu. 

16.  Określić, 

wskaźniki 

wytrzymałościowe 

materiału 

ciągnionego i opisać jak zmieniają się 
w procesie ciągnienia.  

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  określił  4  wskaźniki 
(wytrzymałość, 

twardość, 

granica plastyczności, granica 
sprężystości)  i  opisał  jak  się 
zmieniają w procesie. 

17.  Określić, 

jak 

należy 

dobrać 

przygotować  profil  do  ciągnienia  na 
drut. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  określił  prawidłowe 
zasady 

doboru, 

niezbędne 

czynności 

procesie 

przygotowania  i zachował  ich 
prawidłową kolejność. 

18.  Opisać,  proces  ręcznego  ciągnienia 

profilu zamkniętego. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

określił 

niezbędne 

czynności  

zachował 

prawidłową 

kolejność. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

19.  Opisać, 

proces 

trawienia 

chemicznego. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

określił 

niezbędne 

czynności  

zachował 

prawidłową 

kolejność 

oraz 

wymienił 

odpowiednie narzędzia. 

20.  Opisać,  proces  wyżarzania  drutu przy 

pomocy palnika gazowego. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

określił 

niezbędne 

czynności 

zachował 

prawidłową kolejność. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej  

 jednotygodniowym   wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

 punktowania. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.  
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących ciągnienia drutu i profili. 
5.  Zadania: 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź 

jest prawidłowa; pytania 4, 5, 9 są to zadania z luką, w zadaniach 11, 12, 13, 14, 15, 16, 
17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1– 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  któreś  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Przed procesem ciągnienia, wlewek powinien być: 

a)  wypolerowany, 
b)  wyżarzony, 
c)  oszlifowany, 
d)  utwardzony. 
 

2.  Taśmy na ciągnienie szarnira powinny mieć szerokość na całej długości: 

a)  jednakową, 
b)  zwiększającą się, 
c)  zmniejszającą się, 
d)  różną. 
 

3.  W wyniku procesu ciągnienia materiał ciągniony może zmienić: 

a)  tylko średnicę, 
b)  średnice i kształt, 
c)  średnice i masę, 
d)  tylko kształt. 
 

4.  Stosunek  długości  ...............  drutu  lub  ...........  do  długości  ………..  nazywamy 

wydłużeniem. 

 
5.  W procesie ciągnienia…………………. wskaźniki wytrzymałościowe materiału. 
 
6.  Wskaźnikiem wytrzymałościowym materiału jest: 

a)  wytrzymałość, 
b)  twardość, 
c)  wydłużenie, 
d)  granica plastyczności. 
 

7.  Wytrawianie jest rodzajem obróbki: 

a)  cieplnej, 
b)  chemicznej, 
c)  plastycznej, 
d)  mechanicznej. 
 

8.  Do trawienia kwaśnego stosujemy kwas: 

a)  azotowy, 
b)  siarkowy, 
c)  chromowy, 
d)  winowy. 
 

9.  Do trawienia ……………………………. stosujemy kwas fluorowodorowy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

10. Wyżarzanie ujędrniające przeprowadzamy w temperaturze: 

a) 

200°C – 450°C, 

b) 

500°C – 600°C, 

c) 

300°C – 400°C, 

d) 

700°C – 900°C. 

11. Wymień materiały, które możemy uzyskać, stosując technologię ciągnienia. 
 
12. Zdefiniuj wyżarzanie. 
 
13. Wyjaśnij, w jakim celu stosujemy wytrawianie. 
 
14. Wyjaśnij, od czego zależy dobór stężenia kwasów używanych w procesie trawienia. 
 
15. Opisz ciągarkę bębnową jednokrotną i proces ciągnienia przy jej użyciu. 
 
16. Określ  wskaźniki  wytrzymałościowe  ciągnionego  materiału  i  zmiany,  jakie  w  nich 

zachodzą pod czas procesu ciągnienia. 

 
17. Jak dobieramy i przygotowujemy profil do ciągnienia na drut? 
 
18. Opisz proces ręcznego ciągnienia profilu zamkniętego. 
 
19. Opisz proces trawienia chemicznego. 
 
20. Opisz proces wyżarzania drutu przy pomocy palnika gazowego. 
 

 
   

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko

:............................................... 

 

„Ciągnienie drutu i profili” 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 

 

Numer  

pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 
 
 
 

 

12 

 
 
 
 

 

13 

 
 
 
 

 

14 

 
 
 
 

 

15 

 
 
 
 

 

16 

 
 
 
 

 

17 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

18 

 
 
 
 

 

19 

 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 

 

Razem: 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

TEST 2  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej   „Ciągnienie drutu i profili” 

 

Test składa się z 20 zadań: otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru z  których: 

 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 
 
Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Wskazać,  czego  używamy  podczas 
ciągnienia  drutu  w  celu  zmniejszenia 
tarcia. 

…smarów 

lub 

wosku 

pszczelego… 

2. 

Określić, 

parametr 

materiału 

ciągnionego 

ulegający 

zmiennie  

w wyniku procesu ciągnienia. 

3. 

Określić, 

jak 

nazywamy 

otwory  

w ciągadle. 

4. 

Określić,  co  jest  materiałem  do 
ciągnienia na szarnir. 

5. 

Określić, 

zmianę 

wskaźników 

ciągliwości w procesie ciągnienia. 

...maleją… 

6. 

Określić, 

wskaźniki 

wytrzymałościowe materiału. 

7. 

Określić,  jakim rodzajem obróbki  jest 
wyżarzanie. 

8. 

Określić,  jaki  kwas  stosujemy  do 
trawienia utleniającego 

9. 

Określić 

najczęściej 

stosowaną 

metodę trawienia chemicznego. 

…zanurzenie… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

10.  Określić, 

jakiej 

temperaturze 

przeprowadzamy 

wyżarzanie 

odprężające. 

11.  Wymienić,  jakie  są  zalety  ciągnienia 

drutu 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli  wymienił  3  zalety 
(dokładny  wymiar,  wysoka 
jakość 

powierzchni, 

możliwość 

uzyskania 

bardzo 

małych 

średnic, 

zwiększenie 
wytrzymałości) 

12.  Zdefiniować wytrawianie 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli  wyjaśnił,  że  jest  to 
obróbka 

przedmiotów 

roztworami  kwaśnych  soli 
lub 

alkaloidów 

celem 

usunięcia 

tlenków  

z powierzchni 

13.  Wyjaśnić,  w  jakim  celu  stosujemy 

wyżarzanie. 

Uczeń 

prawidłowo 

wykonał  zadanie,  jeżeli 
wyjaśnił 

że 

celu 

doprowadzenia  metalu  do 
równowagi 
termodynamicznej  

stosunku 

do 

stanu 

wyjściowego. 

14.  Wymienić, 

jakie 

znasz 

rodzaje 

wyżarzania. 

Uczeń 

prawidłowo 

wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił: 

ujędrniające, 

rekrystalizujące, 
odprężające. 

15.  Opisać  proces    ciągnienia  drutu  przy 

pomocy 

ciągarki 

bębnowej 

wielokrotnej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli 

podał 

niezbędne 

czynności 

zachował 

prawidłową kolejność 

16.  Określić 

wskaźniki 

ciągliwości 

materiału  ciągnionego  i  opisać  jak 
zmieniają się w procesie ciągnienia. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli 

wymienił 

wskaźniki 

opisał 

jak 

zmieniają  się  w  procesie 
ciągnienia. 

17.  Opisać 

jak 

należy 

dobrać 

 i  przygotować  taśmę  na  ciągnienie 
szarnira. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie 
jeżeli  wymienił  kryteria 
prawidłowego 

doboru,  

podał niezbędne czynności 
i  zachował  prawidłową 
kolejność 

18.  Opisać  proces  ręcznego  ciągnienia 

drutu. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli 

podał 

niezbędne 

czynności 

zachował 

prawidłową kolejność oraz 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

wymienił 

odpowiednie 

narzędzia. 

19.  Opisać  proces  wyżarzania  drutu  przy 

użyciu transformatora. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli 

podał 

niezbędne 

czynności 

zachował 

prawidłową kolejność 

20.  Opisać 

proces 

trawienia 

elektrochemicznego. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie, 
jeżeli 

podał 

niezbędne 

czynności 

zachował 

prawidłową  kolejność  oraz 
wymienił 

odpowiednie 

narzędzia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej  

 jednotygodniowym   wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  zasadami  

punktowania. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących ciągnienia drutu i profili. 
5.  Zadania: 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź 

jest prawidłowa; pytania 4, 5, 9 są to zadania z luką, w zadaniach 11, 12, 13, 14, 15, 16, 
17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1– 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  któreś  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Podczas ciągnienia drutu używamy…………………………. w celu zmniejszenia tarcia. 
2.  W wyniku ciągnienia materiał ciągniony zmienia: 

a)  masę, 
b)  objętość, 
c)  długość, 
d)  skład chemiczny. 
 

3.  Otwory w ciągadle nazywamy: 

a)  oczkami, 
b)  dziurkami, 
c)  ciągami, 
d)  przeciągami. 
 

4.  Materiałem do ciągnienia na szarnira jest: 

a)  profil kwadratowy, 
b)  drut, 
c)  taśma, 
d)  profil sześciokątny. 
 

5.  W procesie ciągnienia ……………. wskaźniki ciągliwości. 
 
6.  Wskaźnikiem wytrzymałościowym materiału jest: 

a)  wydłużenie, 
b)  twardość, 
c)  przewężenie, 
d)  udarność. 
 

7.  Wyżarzanie jest rodzajem obróbki: 

a)  mechanicznej, 
b)  plastycznej, 
c)  chemicznej, 
d)  cieplnej. 
 

8.  Do trawienia utleniającego stosujemy kwas: 

a)  azotowy, 
b)  siarkowy, 
c)  solny, 
d)  fluorowodorowy. 
 

9.  Trawienie chemiczne stosowane jest najczęściej poprzez ………………….. w roztworze 

trawiącym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

10. Wyżarzanie odprężające przeprowadzamy w temperaturze: 

a)  700°C – 900°C, 
b)  200°C – 450°C, 
c)  300°C – 400°C, 
d)  500°C – 600°C. 
 

11. Wyjaśnij jakie są zalety ciągnienia drutu. 
 
12. Zdefiniuj wytrawianie. 
 
13. Wyjaśnij jakim celu stosujemy wyżarzanie. 
 
14. Określ, jakie są rodzaje wyżarzania. 
 
15. Opisz, proces ciągnienia drutu przy pomocy ciągarki bębnowej wielokrotnej. 
 
16. Określ,  wskaźniki  ciągliwości  materiału  ciągnionego  i  zmiany  jakie  w  nich  zachodzą 

podczas procesu ciągnienia. 

 
17. Opisz, jak dobieramy i przygotowujemy taśmę do ciągnienia profilu zamkniętego. 
 
18. Opisz, proces ręcznego ciągnienia drutu. 
 
19. Opisz, proces wyżarzania drutu przy użyciu transformatora. 
 
20. Opisz, proces trawienia elektrochemicznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko

:............................................... 

 

„Ciągnienie drutu i profili” 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 

 

Numer  

pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 
 
 
 

 

12 

 
 
 
 

 

13 

 
 
 
 

 

14 

 
 
 
 

 

15 

 
 
 
 

 

16 

 
 
 
 

 

17 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

18 

 
 
 
 

 

19 

 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

7. LITERATURA 

 

1.  Dylak T.W.: Złotnik zawód jakich mało. Wydana nakładem autora 
2.  Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN , Warszawa 1989 
3.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
4.  Knobloch M.: Metaloplastyka.  WNT, Warszawa 1976 
5.  Knobloch M.: Polska biżuteria. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1980 
6.  Kosikowski A. i Piotrowski P.: Podstawy ślusarstwa, Wydawnictwo Przemysłu lekkiego 

i spożywczego. Warszawa, 1965 

7.  Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1990 
8.  Poradnik  egzaminacyjny  dla  kandydatów  na  czeladników  i  mistrzów  w  rzemiośle  

złotnictwo. HWiU „LIBRA” Warszawa 1981 

9.  Poradnik  egzaminacyjny  w  rzemiośle  złotnictwo.  Centralny  Związek  Rzemiosła, 

Warszawa  1981 

10.  Praca  zbiorowa  pod  redakcją  Dubinina  N.P.:  Technologia  metali.  Państwowe 

Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1956 

11.  Samek J.: Polskie złotnictwo. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1988 
12.  Samek J.: Polskie rzemiosło artystyczne.WaiF, Warszawa 1984  
13.  Zastawniak F.:  Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 

 

 
Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.