background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

 

Tadeusz Kochanowski   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Walcowanie blach i profili 
731[06].Z2.03 
 

 

 

 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006

 

 

   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci:  
Wacław Jaworski 
Mirosław Muraszkowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Antoni Korsak 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
Korekta: 

 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Walcowanie 

blach  i  profili”    731[06].Z2.03  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
złotnik-jubiler. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Walcowanie blach i profili 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Wyżarzanie i wytrawianie metali. Instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy 

14 

          5.2.1. Ćwiczenia 

14 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

18 

7. Literatura 

32 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela  „Walcowanie  blach  i  profili”  

731[06].Z2.03,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 
W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 
 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  

samodzielnej  pracy  uczniów,  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  
wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 

 

W rozdziale tym podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  w module 731[06].Z2 „Technologia obróbki 

plastycznej stosowana w procesach złotniczo-jubilerskich”. 

 
 
 

Moduł 731[06].Z2 

Technologia obróbki plastycznej stosowana  

w procesach złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z2.01 

Stosowanie przepisów bhp przy sporządzaniu 

stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych, 

ciągnionych, kutych i tłoczonych. 

731[06].Z2.02 

Sporządzanie stopów do obróbki plastycznej. 

731[06].Z2.03 

Walcowanie blach i profili. 

731[06].Z2.04 

Ciągnienie drutu i profili 

731[06].Z2.05 

Kucie i tłoczenie blach. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące w różnych okresów historycznych, 

  przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

  stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy obróbce i montażu 

wykańczającym wyroby złotniczo jubilerskie,  

  montować wyroby złotnicze, 

  oprawiać kamienie jubilerskie, 

  posługiwać się mechanicznymi metodami obróbki wykańczającej, 

  zastosować chemiczne i elektromechaniczne metody obróbki wykańczającej, 

  naprawiać wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy sporządzaniu stopów, 

wykonywaniu wyrobów walcowanych, ciągnionych kutych i tłoczonych, 

  sporządzać stopy do obróbki plastycznej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  wykonać procesy walcowania i procesy pomocnicze zgodni z obowiązującymi przepisami 

bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony przeciw pożarowej, 

  określić dopuszczalny zgniot walcowanego materiału, 

  dobrać przekrój wejściowy do walcowania określonego profilu, 

  walcować blachy i profile, 

  dobrać odpowiednią temperaturę wyżarzania walcowanego materiału, 

  dobrać parametry procesu wytrawiania, 

  wytrawić materiał po obróbce cieplnej. 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:  Technologia  obróbki  plastycznej  stosowana  w  procesach  złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z2  
Jednostka modułowa: 

Walcowanie blach i profili 731[06].Z2.03 

 
Temat: Dobór  materiału wejściowego i wykonanie profilu o przekroju kwadratowym. 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  przekroju  wejściowego  do  nadania 
określonego profilu, walcowania procesów pomocniczych oraz wykonywanie wyżarzania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać przekrój wlewka, 

  dopasować wlewek do przekroju bruzdy, 

  walcować, 

  wykonać czynności pomocnicze w procesie walcowania, 

  wyżarzyć wlewek. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas: 

 90 minut. 

Środki dydaktyczne: 

  walcarka ręczna lub elektryczna, 

  stanowisko do wyżarzania wlewków, 

  palniki, 

  wlewek. 

Przebieg  zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń dobiera wlewek do profilu, jaki ma wykonać, 

  dopasowuje wlewek do przekroju bruzdy, 

  nauczyciel sprawdza poprawność doboru, 

  uczeń walcuje wlewek, 

  w miarę potrzeby wyżarza wlewek, 

  po osiągnięciu odpowiedniego profilu kończy walcowanie. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  przygotuj  informacje  dotyczące  urządzeń, którymi posługiwałeś 

się podczas wykonywania ćwiczenia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych  umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:  Technologia  obróbki  plastycznej  stosowana  w  procesach  złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z2   
Jednostka modułowa

Walcowanie blach i profili 731[06].Z2.03 

 
Temat:  Obliczenie  stopnia  zgniotu  wyżarzonej  blachy  o  przekroju  3  mm  x  80  mm  do 
przekroju 1 mm x 81 mm.
 
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności obliczania stopnia zgniotu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  obliczyć stopień zgniotu walcowanego stopu metali. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualne. 

 
Czas:   
45 minut 
Środki dydaktyczne: 

  notatnik, 

  przybory do pisania, 

  kalkulator. 

Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń analizuje treść zadania, 

  oblicza początkowe pole przekroju poprzecznego, 

  oblicza pole przekroju poprzecznego po odkształceniu, 

  oblicza stopień zgniotu podstawiając do wzoru odpowiednie dane, 

  uczeń sprawdza prawidłowość wykonanych obliczeń. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.   Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.   Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.  
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

Praca domowa 
 

Na podstawie literatury wymień skutki jakie w metalu lub stopie metali powoduje zgniot. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Walcowanie blach i profili 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Dobierz materiał wsadowy do walcowania profilu na szynę pierścionka i zaplanuj proces 

walcowania. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
          

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać bruzdę, w której zakończysz walcowanie, 
2)  dobrać odpowiedni wlewek, 
3)  wybrać bruzdę, w której rozpoczniesz walcowanie, 
4)  zaplanować walcowanie, 
5)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

   pokaz z objaśnieniem,  

   ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   wlewki o różnym kształcie, 

   walcarka z walcami profilowanymi do walcowania na szynę. 

 

Ćwiczenie 2 
 

 Wykonaj profil o przekroju kwadratowym. 

 

 

 Wskazówki do realizacji 

 

 Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać kształt materiału wsadowego, 
2)  dobrać bruzdę do kształtu wlewka, 
3)  włączyć walcarkę, 
4)  włożyć wlewek w bruzdę, 
5)  walcować w kolejnych bruzdach, 
6)  nie zmieniać kierunku wkładania wlewka do bruzd, 
7)  zakończyć proces walcowania po uzyskaniu potrzebnego profilu, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  walcarka ręczna bądź elektryczna, 

  wlewek.  

 
Ćwiczenie 3 
 

Oblicz zgniot walcowanej blachy o przekroju 3 mm x 80 mm do przekroju 1 mm x 81 mm. 

 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)   znać wzór na obliczanie zgniotu, 
2)   obliczyć pola przekroju przed i po walcowaniu, 
3)   wstawić dane z ćwiczenia do wzoru, 
4)   wyliczyć procentową wartość zgniotu, 
5)   sprawdzić prawidłowość wykonanego ćwiczenia. 

 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

notatnik i przybory do pisania, 

 

kalkulator, 

 

literatura z punktu 7. 

 
Ćwiczenie 4 

 Wykonaj profil o przekroju kwadratowym przy użyciu walcarki ręcznej. 

 

 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

 zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)   dobrać kształt materiału wsadowego, 
2)   dobrać odpowiednią bruzdę, 
3)   włożyć wlewek, 
4)   walcować kręcąc korbą, 
5)   walcować w kolejnych bruzdach nie zmieniając kierunku walcowania, 
6)  zakończyć proces walcowania po osiągnięciu zaplanowanego profilu, 
7)   dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  walcarka ręczna, 

  wlewek.  

 
Ćwiczenie 5 
 

Wykonaj walcowanie blachy na ustaloną grubość przy użyciu walcarki elektrycznej.  

 

Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać kształt i wymiary materiału wsadowego, 
2)  ustawić odległość walców, 
3)  włączyć walcarkę, 
4)  włożyć wlewek, 
5)  walcować wlewek sprawdzając jego grubość suwmiarką, 
6)  po uzyskaniu zaplanowanej grubości zakończyć walcowanie, 
7)  dokonać oceny oprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

walcarka elektryczna, 

    wlewek, 

    suwmiarka. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

5.2.  Wyżarzanie i wytrawianie metali. Instrukcje bezpieczeństwa  

i higieny pracy 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj proces wyżarzania palnikiem blachy srebrnej po jej walcowaniu. 

 

Wskazówki do realizacji 

 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko do grzania blachy, 
2)  grzać  równomiernie  blachę  do  temperatury  około  700°C  (określić  temperaturę  na 

podstawie barwy metalu), 

3)  ochłodzić stopniowo w przygotowanej kąpieli, 
4)  umyć w bieżącej wodzie, 
5)  wysuszyć. 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do grzania, 

  palnik jubilerski, 

  naczynie z przygotowaną kąpielą do chłodzenia, 

  bieżąca woda, 

  suszarka bądź miękka szmatka. 

 
 Ćwiczenie 2 

Sporządź  bejcę,  czyli  roztwór  do  wytrawienia  wyrobów  ze  srebra.  Wytraw  kilka 

wyrobów. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
       Uczeń powinien: 
1)   przygotować stanowisko do wytrawienia, 
2)   dobrać składniki do sporządzenia bejcy, 
3)   przygotować bejcę, 
4)   nagrzać ją na maszynce elektrycznej do odpowiedniej temperatury,  
5)   umieścić w bejcy wytrawiane przedmioty, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

6)  wygotować wytrawiane wyroby, 
7)   wyjąć je z bejcy i wypłukać pod bieżącą wodą, 
8)   wysuszyć lub wytrzeć wytrawione wyroby. 

 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do wytrawiania, 

  niezbędne związki chemiczne, 

  naczynie na bejcę, 

  pęseta, 

  dostęp do bieżącej wody, 

  suszarka lub szmatka, 

  wyroby do wytrawienia. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz zgniot profilu o przekroju 10 mm x 10 mm walcowanego do profilu 5 mm x 5 mm. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
      Uczeń powinien: 
1)  znać wzór na obliczanie zgniotu, 
2)  obliczyć pola przekroju przed i po walcowaniu, 
3)  wstawić dane z ćwiczenia do wzoru, 
4)  wyliczyć procentową wartość zgniotu, 
5)  sprawdzić prawidłowość wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

   pokaz z objaśnieniem,  

   ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  notatnik i przybory do pisania, 

  kalkulator, 

  literatura z punktu 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj proces wyżarzania blachy w piecu elektrycznym. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
       Uczeń powinien: 
1)  ustalić parametry wyżarzania, 
2)  nastawić temperaturę pieca, 
3)  włożyć blachę do pieca, 
4)  po ustalonym czasie wyjąć blachę z pieca, 
5)  wytrawić, 
6)  spłukać, 
7)  wysuszyć, 
8)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 
 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia. 

 
 Środki dydaktyczne: 

 

wlewek, 

 

piec do wyżarzania, 

 

pęseta, 

 

rękawice skórzane, 

 

stanowisko do wytrawiania, 

 

woda do płukania, 

 

miękka szmatka lub suszarka. 

 

 

Ćwiczenie 5 
  

Wykonaj proces wyżarzania blachy w piecu z mieszaniną soli. 

 
       Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
       Uczeń powinien: 
1)  przygotować stanowisko do wyżarzania, 
2)  ustalić parametry wyżarzania, 
3)  nagrzać roztwór do odpowiedniej temperatury, 
4)  zanurzyć metal w rozgrzanym roztworze, 
5)  po ustalonym czasie wyjąć metal z roztworu, 
6)  schłodzić metal wodą, 
7)  osuszyć, 
8)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

  Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

 pokaz z objaśnieniem,  

 

 ćwiczenia. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko do wyżarzania, 

 

piec z mieszaniną soli, 

 

pęseta, 

 

rękawice skórzane, 

 

naczynie z wodą, 

 

miękka szmatka lub suszarka. 

 
 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Walcowanie blach i profili” 

 

Test składa się z 20 zadań: otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru z  których: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz  odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić,  jakim  rodzajem  obróbki  jest 
walcowanie 

2. 

Określić, 

jaka 

zmiana 

fizyczna 

zachodzi  w  metalu  lub  stopie  na 
skutek walcowania 

3. 

Określić ilość walców w dwuwalcarce 

…dwie pary… 

4. 

Określić funkcje walców 

…zgniatają…przesuwają… 

5. 

Określić,  jakim  rodzajem  procesu  jest 
zgniot 

…obróbką 

plastyczna 

na 

zimno… 

6. 

Określić, czym jest stopień zgniotu 

7. 

Określić,  jaki  profil  jest  materiałem 
wsadowym do walcowania na blachę 

8. 

Określić definicję wydłużania 

…końcowej 

długości 

do 

początkowej 

materiału 

wsadowego… 

9. 

Określić cel wyżarzania stopu 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

10.  Określić temperaturę wyżarzania stopu 

złota i srebra 

11.  Określić rodzaje walców 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  2  rodzaje  (płaskie,  z 
bruzdą, profilowane) 

12.  Określić, co tworzy się na powierzchni 

metali  i  stopów  w  efekcie  procesu 
wyżarzania 

…tlenki… 

13.  Określić metodę wytrawiania srebra 

…wygotowanie  
w roztworze… 

14.  Wymienić  wady  wlewków  w  procesie 

odlewania 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  2  wady  (pęcherze 
gazowe,  rzadzizna,  głęboka 
jama wsadowa, niewypełnienie 
formy) 

15.  Obliczyć zgniot 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wykonał  niezbędne  działania  i 
podał prawidłowy wynik. 

16.  Wymienić  i  opisać  zmiany,  jakie 

zachodzą w metalu w procesie zgniotu 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

wymienił i opisał zmiany, jakie 
zachodzą  w  metalu  w  procesie 
zgniotu. 

17.  Opisać 

czynności 

procesie 

walcowania blachy 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
podał  prawidłową  kolejność 
czynności i je opisał 

18.  Opisać 

technologię 

procesu 

wyżarzania 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 

niezbędne 

urządzenia  i  narzędzia  podał 
prawidłową 

kolejność 

czynności. 

19.  Narysować walce płaskie i bruzdowe 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wykonał czytelny i prawidłowy 
rysunek: 

 

20.  Opisać  technologię  wytrawiania  w 

piec wypełnionym solami 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 

niezbędne 

urządzenia  i  narzędzia  podał 
prawidłową 

kolejność 

czynności. 

 
 
 
 
 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu  z co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących walcowania blach i profili. 
5.  Zadania:  1,  2,  6,  7,  9,  10 to  zadania wyboru wielokrotnego  i  tylko  jedna odpowiedź  jest 

prawidłowa; zadania 3, 4, 5, 8, 12, 13 są to zadania z luką, w zadaniach 11, 14, 15, 16, 17, 
18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15–20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny.  

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Walcowanie jest obróbką: 

a)  mechaniczną na zimno, 
b)  chemiczną na zimno, 
c)  mechaniczną na gorąco, 
d)  chemiczną na gorąco. 
 

2.  W czasie walcowania materiał walcowany ulega: 

a)  utwardzeniu, 
b)  zmiękczeniu, 
c)  przebarwieniu, 
d)  wytrawieniu. 
 

3.  Dwuwalcarka to walcarka mająca ……………..…… walców. 
 
4.  Walce…………………….. metal i jednocześnie ………………….. wlewek. 
 
5.  Zgniot 

jest 

to 

zespół 

zmian 

zachodzących 

metalu 

lub 

stopie 

wywołanych………………….. na zimno. 

 
6.  Stopień zgniotu metalu jest: 

a)  własnością wytrzymałościową, 
b)  rodzajem obróbki plastycznej, 
c)  miarą odkształcenia, 
d)  określeniem stopnia twardości. 
 

7.  Materiałem wsadowym do walcowania na blachę jest profil: 

a)  płaski, 
b)  okrągły, 
c)  kwadratowy, 
d)  sześciokątny. 
 

8.  Wydłużanie jest to stosunek………………….. podczas procesu walcowania. 
 
9.  Wyżarzanie stopu wykonujemy w celu: 

a)  zmiany barwy, 
b)  uwolnienia napięć wewnętrznych, 
c)  zmiany masy, 
d)  rafinacji. 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

10. Temperatura wyżarzania stopów złota i srebra wynosi około: 

a)  250°C, 
b)  700°C, 
c)  400°C, 
d)  900°C. 
 

11. Opisz, jakie znasz rodzaje walców. 
 
12. Podczas 

procesu 

wyżarzania 

na 

powierzchni 

przedmiotów 

tworzą 

 

się………………………metali. 

 
13. Stopy srebra wytrawiamy poprzez………………………….kwasu siarkowego. 
 
14. Wymień wady wlewków powstałe w procesie odlewania. 
 
15. Oblicz zgniot walcowanej blachy o przekroju 6 mm x 90mm do przekroju 3 mm x 92 mm. 
 
16. Wymień i opisz zmiany, jakie zachodzą w metalu w procesie zgniotu. 
 
17. Opisz czynności w procesie walcowania blach. 
 
18. Opisz technologię procesu wyżarzania. 
 
19. Narysuj walce płaskie i walce bruzdowe. 
 
20. Opisz technologię wytrawiania w piecu wypełnionym solami. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Walcowanie blach i profili” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

 

 

 

12 

 

 

 

 

 

13 

 

 

 

 

 

14 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

15 

 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

 

18 

 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

 

 
 

 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej    „Walcowanie  blach  
i profili” 

 
Test składa się z 20 zadań:  

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego,

 

 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz Odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić 

urządzenie 

służące 

do 

mechanicznej obróbki plastycznej 

2. 

Określić 

kierunek 

obracania 

się 

walców względem siebie 

…przeciwnych… 

3. 

Określić, 

na 

co 

nie 

wpływa 

walcowanie metalu 

4. 

Określić  zmianę,  jaka  powoduje  w 
metalu zgniot 

5. 

Określić 

zmianę 

struktury, 

jaka 

zachodzi  w  metalach  poddawanych 
obróbce  na  zimno  przy  zgniocie 
krytycznym 

…najwyższy rozrost… 

6. 

Określić, czym  jest kształt poprzeczny 
przekroju wyrobu walcowanego 

7. 

Określić, czym jest bruzda na walcu 

…wykrój 

na 

powierzchni 

walca… 

8. 

Określić  metodę  chłodzenia  wyrobu  
w procesie wyżarzania 

…powolne… 

9. 

Określić  średni  czas  wygrzania  metali 
w procesie wyżarzania 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

10.  Określić, 

na 

co 

nie 

wpływa 

wyżarzanie 

11.  Określić cel wyżarzania 

…tlenków… 

12.  Określić  sposób  wytrawiania  złota 

barwy czerwonej 

…wygotowanie… 

13.  Określić  przyczyny  nieprawidłowego 

walcowania 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  zbyt  duży  zgniot 
walców. 

14.  Określić rodzaje napędu walcarek 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  dwie  (elektryczna, 
mechaniczna). 

15.  Oblicz zgniot 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wykonał 

odpowiednie 

działania  i  podał  prawidłowy 
wynik. 

16. 

Wymienić 

opisać 

przyczyny 

powstawania 

wad 

wlewków  

w procesie odlewania 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  i  opisał  przyczyny 
powstawania  wad  wlewków  w 
procesie odlewania. 

17.  Opisać 

czynności 

procesie 

walcowania profili 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił czynności i podał ich 
prawidłową kolejność. 

18.  Opisać 

proces 

technologiczny 

wytrawiania 

PP 

 Uczeń wykonał zadanie, jeżeli 

wymienił  czynności  i  podał 
ich prawidłową kolejność. 

19.  Wymienić 

opisać 

czynności 

związane 

podwyższeniem 

temperatury metali i stopów 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  i  opisał  3  z  4 
czynności. 

20. 

Opisać 

technologię 

wyżarzania  

w piecu elektrycznym 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił czynności i podał ich 
prawidłową kolejność. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących walcowania blach i profili. 
5.  Zadania:  1,  2,  6,  7,  9,  10 to  zadania wyboru wielokrotnego  i  tylko  jedna odpowiedź  jest 

prawidłowa; zadania 3, 4, 5, 8, 12, 13 są to zadania z luką, w zadaniach 11, 14, 15, 16, 17, 
18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15–20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny.  

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Urządzenie służące do mechanicznej obróbki plastycznej to: 

a)  elektrograwerka, 
b)  walcarka, 
c)  piec elektryczny, 
d)  palnik jubilerski. 
 

2.  W  walcarkach  walce  zawsze  obracają  się  względem  siebie  w  …………………  

kierunkach. 

 
3.  Walcowanie metalu nie wpływa na jego: 

a)  kształt, 
b)  właściwości, 
c)  strukturę, 
d)  temperaturę topnienia. 
 

4.  Zgniot powoduje w metalu lub stopie zmianę: 

a)  barwy, 
b)  masy, 
c)  struktury, 
d)  składu. 
 

5.  Zgniot krytyczny  jest to stan struktury w metalach lub stopach poddawanych obróbce  na 

zimno, przy których następuje……………………….. ziaren. 

 
6.  Kształt poprzecznego przekroju wyrobu walcowanego to: 

a)  średnica, 
b)  wykrój, 
c)  profil, 
d)  bruzda. 
 

7.  Bruzda to………………………….na powierzchni walca. 
 
8.  Wyżarzanie  jest  to  wygrzanie  wyrobu  w  określonej  temperaturze  i  …………………. 

chłodzenie. 

 
9.  Średni czas wygrzania metali szlachetnych w procesie wyżarzania wynosi około: 

a)  2 godzin, 
b)  0,5 godziny, 
c)  15 minut, 
d)  5 minut. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

10. Wyżarzanie nie wpływa na: 

a)  ciągliwość, 
b)  zmiękczanie, 
c)  skład chemiczny, 
d)  kruchość. 
 

11. Wytrawianie  ma  na  celu  usunięcie……………………..  tworzących  się  na  powierzchni 

metalu. 

 
12. Stopy  złota  barwy  czerwonej  wytrawiamy  poprzez…………………………….  w  kwasie 

solnym. 

 
13. Wyjaśni, co może być przyczyną nieprawidłowego walcowania. 
 
14. Opisz, jakie znasz rodzaje napędu walcarek. 
 
15. Oblicz zgniot walcowanej blachy o przekroju 4 mm x 60 mm do przekroju 2 mm x 61 mm. 
 
16. Wymień i opisz przyczyny powstawania wad wlewków w procesie odlewania. 
 
17. Opisz czynności  procesie walcowania profili. 
 
18. Opisz technologię procesu wytrawiania. 
 
19. Wymień i opisz czynności związane z podwyższeniem temperatury metali i stopów. 
 
20. Opisz proces technologiczny wyżarzania w piecu elektrycznym. 
 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Walcowanie blach i profili” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

 

 

12 

 

 

 

 

13 

 

 

 

 

14 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

15 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

18 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

7.  LITERATURA

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN , Warszawa 1989 
2.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
3.  Knobloch M.: Metaloplastyka.  WNT, Warszawa 1976 
4.  Knobloch M.: Polska biżuteria. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1980 
5.  Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1990 
6.  Poradnik  egzaminacyjny  dla  kandydatów  na  czeladników  i  mistrzów  w  rzemiośle  

złotnictwo. HWiU „LIBRA”, Warszawa 1981 

7.  Poradnik  egzaminacyjny  w  rzemiośle  złotnictwo.  Centralny  Związek  Rzemiosła, 

Warszawa  1981 

8.  Samek J.: Polskie złotnictwo. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1988 
9.  Samek J.: Polskie rzemiosło artystyczne. WaiF, Warszawa 1984  
10. Zastawniak F.:  Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 

 

Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 
www.pat-rodent.com.