background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

Piotr Korsak 

 
 
 

 

 

Wykonywanie prac zakresu obróbki ręcznej 
731[06].O1.07 

 

 

 

 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci:  
Wacław Jaworski 
Mirosław Muraszkowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Antoni Korsak 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej ,,Wykonywanie prac 
z zakresu obróbki ręcznej” 731[06].O1.07 zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu złotnik–jubiler. 

 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

10 

5.1. Podstawowe operacje obróbki ręcznej 

10 

   5.1.1 Ćwiczenia 

10 

5.2.

 

Formowanie  płaskie,  fakturowanie,  wycinanie  ażurów,  zdobienie  wyrobów 

modelatorami,  swobodne  klepanie  blach,  klepanie  na  modelach,  cyzelowanie 
kształtujące. Zbieranie i selekcjonowanie odpadów metali szlachetnych 

13 

          5.2.1. Ćwiczenia 

13 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

19 

7. Literatura 

34 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

    

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik–jubiler 731 [06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 

 Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 
szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy 

uczniów, 

do 

pracy 

zespołowej. 

celu 

przeprowadzenia 

sprawdzianu  

wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 
W rozdziale tym zamieszczono również: 

  plan tekstu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

731[06].O1 

Podstawy złotnictwa i jubilerstwa. 

731[06].O1.01 

Rozpoznawanie wyrobów złotniczych 

pochodzących z różnych okresów historycznych. 

731[06].O1.02 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska.

 

731 [06].O1.04 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną

731[06].O1.03 

Rozpoznawanie podstawowych 

materiałów stosowanych  

w złotnictwie i jubilerstwie. 

731[06].O1.05 

Projektowanie wyrobów 

złotniczo–jubilerskich. 

731[06].O1.06 

Rozróżnianie maszyn  

i urządzeń stosowanych  

w złotnictwie i jubilerstwie. 

731[06].O1.07 

Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych, 

  przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie. 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  wykonać operacje obróbki ręcznej zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa  

i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

  zorganizować  stanowisko  zgodnie  z  wymaganiami  technologicznymi,  zasadami 

ergonomii, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

  zaprojektować wyroby złotniczo–jubilerskie, 

  rozróżnić operacje obróbki ręcznej, 

  wyjaśnić zjawiska fizyczne zachodzące podczas gięcia, kucia, tłoczenia, 

  dobrać narzędzia i urządzenia stosowane do obróbki ręcznej, 

  określić zasady użytkowania narzędzi i urządzeń pomocniczych stosowanych do obróbki 

ręcznej, 

  odczytać dokumentację technologiczną w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, 

  ocenić stan techniczny narzędzi i urządzeń pomocniczych, 

  przeprowadzić bieżące konserwacje, 

  sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

  zebrać i dokonać selekcji odpadów metali szlachetnych, 

  wykonać operacje z zakresu obróbki ręcznej, 

  ocenić jakość wykonanych prac oraz ujawnić przyczyny powstawania wad, 

  skorzystać z literatury technicznej. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

  

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   Podstawy złotnictwa i jubilerstwa 731[06].O1 
Jednostka modułowa: „Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej” 731[06].O1.07 
 

Temat:  Zaprojektować  i  wykonać  element  broszy  z  zastosowaniem  technik  trasowania, 

cięcia, fakturowania i gięcia.  
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  z  zakresu  trasowania,  cięcia,  fakturowania  
i gięcia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  projektować, 

  trasować, 

  ciąć, 

  fakturować, 

  giąć. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 
 

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Cza
s: 240 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  przybory do projektowania, 

  stanowisko złotnicze, 

  narzędzia do trasowania, 

  narzędzia do cięcia, 

  narzędzia do fakturowania, 

  narzędzia do gięcia, 

  blacha. 

 
Przebieg  zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń projektuje element broszy, 

  nauczyciel sprawdza poprawność projektu, 

  uczeń trasuje blachę, 

  wycina kształt elementu, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  wykonuje gięcie, 

  wykonuje fakturowanie, 

  nauczyciel udziela wskazówek w celu właściwego wykonania ćwiczenia, 

  uczeń kończy pracę. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Zaprojektuj element broszy podczas której wykonania użyjesz technik formowania blachy 

innych niż na zajęciach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych 
umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ................................................................... 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   Podstawy złotnictwa i jubilerstwa 731[06].O1 
Jednostka modułowa: „Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej” 731[06].O1.07 
 

Temat: Zaprojektuj i wykonaj ornament do którego wykonania użyjesz punc specjalnych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności formowania wyrobów za pomocą punc specjalnych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

  projektować, 

  kształtować za pomocą punc. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualna. 

 
Czas:   
180 minut 
Środki dydaktyczne: 

  przybory do projektowania, 

  stanowisko do cyzelowania, 

  zestaw punc specjalnych, 

  młotek, 

  blacha. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń projektuje ornament, 

  nauczyciel sprawdza poprawność projektu, 

  uczeń trasuje blachę, 

  wykonuje ornament puncami specjalnymi, 

  nauczyciel udziela wskazówek w celu prawidłowego wykonania ćwiczenia, 

  uczeń kończy pracę. 

6.  Uczeń porządkuje stanowisko pracy. 
7.  Dokonuje prezentacji materiału 
8.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Praca domowa 

Zaprojektuj ornament przy wykonaniu którego użyjesz innych punc niż specjalne. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych 
umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5.1. Podstawowe operacje obróbki ręcznej 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natrasuj na blasze trójkąt równoboczny i sześciokąt foremny. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  narysować cyrklem okrąg o dowolnej średnicy, 
2)  na obwodzie koła odmierzyć sześć jego promieni, 
3)  połączyć natrasowane punkty kolejno liniami prostymi, tworząc sześciokąt, 
4)  połączyć  co  drugi  kąt  sześciokąta  na  obwodzie  liniami  prostymi  uzyskując  trójkąt 

równoboczny, 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blacha, 

  punktak, 

  młotek, 

  przybory kreślarskie. 

 
Ćwiczenie 2 

Za pomocą piłki włosowej wykonaj szablon elementu biżuterii. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zaprojektować kształt szablonu będący elementem powtarzającym się biżuterii, 
2)  narysować jego kształt na blasze, 
3)  obrysować rysikiem kontury, 
4)  dobrać brzeszczot piłki w zależności od grubości blachy, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5)  przygotować stanowisko do wycinania ażuru, 
6)  wyciąć według obrysowanego konturu, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

– 

uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do kreślenia,

 

 

przybory kreślarskie, 

 

piłka włosowa z odpowiednim brzeszczotem,

 

 

brzeszczoty,

 

 

literatura z punktu 7.

 

 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyprostuj pofałdowaną blachę i pogięty płaskownik. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć pogięte materiały, 
2)  zaplanować proces prostowania, 
3)  przygotować stanowisko i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
4)  wyrównać blachę, 
5)  wyprostować płaskownik, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

pofałdowana blacha i pogięty płaskownik,

 

 

młotek,

 

 

kowadło,

 

 

płyta do prostowania blachy.

 

 
Ćwiczenie 4 

Zaprojektuj broszę w kształcie rozety i zastosuj zdobienie wykonane techniką trasowania, 

cięcia, zwijania i zginania. 

 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zaprojektować broszę, 
2)  dobrać blachę odpowiedniej grubości, 
3)  natrasować kształt broszy, 
4)  uwypuklić środek broszy, 
5)  natrasować centrycznie linie po których należy wykonać cięcia, 
6)  wykonać nacięcia, 
7)  usunąć zbędny materiał przed wyginaniem ażurów, 
8)  dokonać szczypcami płaskimi zagięć w odpowiednią stronę, 
9)  dokonać szczypcami okrągłymi wygięć zgodnie z projektem, 
10)  zaprezentować wykonaną brosze, 
11)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  przybory kreślarskie, 

  nożyce kształtowe,

 

  nożyce proste,

 

  punca,

 

  szczypce płaskie,

 

  szczypce okrągłe,

 

  literatura z punktu 7.

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Formowanie  płaskie,  fakturowanie,  wycinanie  ażurów, 

zdobienie  wyrobów  modelatorami,  swobodne  klepanie 
blach,  klepanie  na  modelach,  cyzelowanie  kształtujące. 
Zbieranie i selekcjonowanie odpadów metali szlachetnych

 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj oprawę kamienia przy użyciu kształtownika. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować blachę o odpowiednich parametrach, 
2)  wygiąć szczypcami opaskę o średnicy kamienia, 
3)  zlutować jej brzegi, 
4)  wyprofilować ją w kształtownicy, 
5)  sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia, 
6)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  suwmiarka, 

  przybory kreślarskie, 

  nożyce kształtowe bądź wykrojnik, 

  młotek, 

  kształtownica, 

  wybijaki kształtowe, 

  literatura z punktu 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj czaszę do wykonania pierścionka ażurowego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać blachę odpowiedniego kształtu i grubości, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

2)  natrasować okrąg, 
3)  wyciąć nożycami bądź wykrojnikiem kształt koła, 
4)  dobrać w kształtowniku odpowiedni otwór do wybicia czaszy, 
5)  przeprowadzić wstępne wybijanie, 
6)  wyżarzyć w miarę potrzeby blachę, 
7)  wybić na określoną średnicę, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

– 

uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  blacha, 

  szczypce kształtowe, 

  nożyce, 

  palnik, 

  lut i lutówka, 

  stanowisko do wytrawiania, 

  pęseta, 

  kształtownik „anka”, 

  punce, 

  wykrojnik. 

 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaprojektuj i wykonaj ornament do zdobienia wyrobu z użyciem puncy specjalnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 
  

Uczeń powinien:  

1)  przygotować projekt ornamentu, 
2)  przygotować blachę do wykonania ornamentu, 
3)  przygotować punce do wykonania ornamentu, 
4)  przygotować podłoże do puncowania, 
5)  wykonać puncowanie, 
6)  wyżarzyć i wytrawić w miarę potrzeby, 
7)  odłączyć blachę od podłoża, 
8)  wytrawić po cyzelowaniu, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
10)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

blacha, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

przyrządy do trasowania, 

 

punce, 

 

młotek, 

 

masa oporowa, 

 

stanowisko do wyżarzania, 

 

stanowisko do trawienia. 

 
Ćwiczenie 4 

 Zaprojektuj i wykonaj naczynie techniką ręcznego klepania swobodnego. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z warunkami projektu, 
2)  zaprojektować kształt i wielkość naczynia, 
3)  przygotować wielkość, rodzaj i kształt blachy, 
4)  sprawdzić stan twardości blachy przed procesem klepania, 
5)  dobrać młotki potrzebne do wykonania tej operacji, 
6)  dobrać narzędzia oporowe do klepania naczynia, 
7)  wykonać klepanie, 
8)  wyżarzyć i wytrawić naczynie w miarę potrzeb, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
10)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

 Zalecane metody nauczania 

– 

uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

notatnik i przybory do kreślenia, 

 

arkusz blachy, 

 

przyrządy do trasowania (rysik, punktak, młotek, cyrkiel), 

 

młotki kształtowe, 

 

naczynia oporowe, 

 

imadło, 

 

stanowisko do wyżarzania, 

 

stanowisko do wytrawiania. 

 
Ćwiczenie 5 

Zaprojektuj i wykonaj płaskorzeźbę technika klepania na modelu. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić projekt płaskorzeźby przedstawiającej określony motyw, 
2)  uformować w gipsie prototyp płaskorzeźby w skali 1:1, 
3)  wykonać negatywowy odlew cementowy, wykorzystując formę gipsową, 
4)  przygotować  blachę  z  zaprojektowanego  metalu  odpowiedniej  grubości,  szerokości  

i długości, 

5)  wyżarzyć i wytrawić blachę, 
6)  wyklepać  blachę  położoną  na  cementowy  model  i  klepać  młotkiem  gumowym, 

drewnianym lub ołowianym, 

7)  wykonać w miarę potrzeby proces wyżarzania i trawienia międzyoperacyjnego, 
8)  doszczelnić  klepaną  płaskorzeźbę  poprzez  cyzelowanie  odpowiednimi    do  projektu 

puncami na podkładzie z masy smołowej, 

9)  usunąć ewentualne pozostałości masy smołowej ze zdjętej z niej płaskorzeźby, 
10)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
11)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

– 

uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  przybory do rysowania,, 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  skrzynka do wlania gipsu 

  gips, 

  cement, 

  blacha dostosowana wymiarami do wykonania płaskorzeźby, 

  stanowisko do wyżarzania, 

  stanowisko do trawienia, 

  zestaw młotków do klepania, 

  masa smołowa, 

  zestaw puncy cyzelerskich, 

  benzyna ekstrakcyjna, 

  literatura z punktu 7. 

 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj wyrób złotniczy metodą wygniatania ręcznego i matrycowego. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować matrycę z wzorem wyrobu, 
2)  przygotować materiał, w którym będziesz wykonywał tłoczenie, 
3)  przygotować przekładkę z miękkiego metalu, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

4)  dobrać stanowisko oporowe do wykonywania operacji nazywanej tłoczeniem, 
5)  dobrać należycie dobijak do kształtu matrycy, 
6)  dobrać młotek do uderzenia, 
7)  wykonać proces wygniatania, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

– 

uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  matryca z wzorem wyrobu, 

  materiał do wygniatania, 

  przekładka z miękkiego metalu, 

  stanowisko oporowe, 

  dobijak, 

  młotek, 

  literatura z punktu 7. 

 

Ćwiczenie 7 

Wykonaj płaskorzeźbę poprzez ręczne wygniatanie przy użyciu modelatorów. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować matrycę na której będziesz przeprowadzał proces wygniatania, 
2)  przygotować blachę o wymiarach odpowiednich do wykonania tej operacji, 
3)  wyżarzyć i wytrawić blachę, 
4)  nałożyć i unieruchomić blachę na powierzchni matrycy, 
5)  dobrać modelatory odpowiednie do wygniatanego kształtu, 
6)  wygniatać wstępnie, 
7)  wyżarzyć i wytrawić międzyoperacyjnie, 
8)  wygniatać wykańczająco  nakładając powtórnie dokładnie blachę na matrycę, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
10)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania 

– 

uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

matryca, 

 

blacha, 

 

stanowisko do wyżarzania, 

 

stanowisko do wytrawiania, 

 

modelatory, 

 

literatura z punktu  7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  prac  
z zakresu obróbki ręcznej” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 

 12 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 13 

 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 9  zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań, 

 

w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

Określić 

podstawowe 

narzędzie miernicze 

Określić 

narzędzie 

do 

mocowania 

Określić  kierunek  nacisku  na 
piłkę 

jubilerską 

podczas 

piłowania 

Dobrać 

nożyce 

do 

jednoczesnego 

odcinania 

pasków z dwóch stron blachy 

Określić funkcję pilnika 

…skrawania… 

Określić  kierunek  nacisku 
wywierany na pilnik w czasie 
piłowania 

…w przód… 

Dobrać 

narzędzie 

do 

fakturowani 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Wymienić  czynniki,  na  jakie 
należy 

zwrócić 

uwagę, 

wykonując ażury 

Uczeń wykonał zadanie jeżeli 
wymienił,  że  należy  zwrócić 
uwagę aby: 

 

kontur 

ażuru 

był 

wyraźny, 

 

przedmiot  był  starannie 

zamocowany  i  nie  poruszał 
się, 

 

brzeszczot 

był 

prawidłowo 

dobrany 

do 

grubości 

przedmiotu, 

zamocowany 

ząbkami 

do 

dołu i pracował pionowo, 

 

naprężenie 

brzeszczotu 

powinno 

odpowiadać 

grubości piłki. 

Wskazać narzędzie oporowe 

10 

Określić wzornik 

11 

Określić  materiał  wyjściowy 
do cyzelowania 

12 

Określić 

kryteria 

według 

których  segregujemy  ścinki 
metali szlachetnych 

..rodzaju…próby… 

13 

Opisać  sposób  wyznaczenia 
osi symetrii płaskownika 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  niezbędne 
narzędzia  
i  podał  prawidłową  kolejność 
czynności. 

14 

Opisać  sposób  prostowania 
blach młotkiem 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  niezbędne 
narzędzia  
i  podał  prawidłową  kolejność 
czynności. 

15 

Opisać  sposób  wykonania 
oprawy  do  kamienia  przy 
użyciu kształtownicy 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  niezbędne 
narzędzia  
i  podał  prawidłową  kolejność 
czynności. 

16 

Opisać  proces  wykonywania 
ażuru 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  niezbędne 
narzędzia  
i  podał  prawidłową  kolejność 
czynności. 

17 

Opisać 

proces 

technologiczny  klepania  na 
modelach 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  niezbędne 
narzędzia  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

i  podał  prawidłową  kolejność 
czynności. 

18 

Wymienić 

operacje 

procesie cyzelowania 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

podał 

prawidłową 

kolejność czynności. 

19 

Wymienić  zasady  których 
przestrzeganie 

pozwala 

ograniczyć 

straty 

metali 

szlachetnych do minimum 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli wymienił 5 zasad. 

20 

Określić 

sposób 

odzyskiwania 

metali 

szlachetnych  z  odpadów  w 
których 

skład 

wchodzą 

części organiczne 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli  wymienił  niezbędne 
narzędzia  
i  podał  prawidłową  kolejność 
czynności. 

 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. 
5.  Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 13, 14, są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; pytania 6, 10, 11 są to zadania z luką, w zadaniach 15, 16, 17, 
18, 19, 20 narysuj lub dokończ rysunki. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

zaznacz  prawidłową  odpowiedź X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić   odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (zadania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.  

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Podstawowym narzędziem mierniczym jest: 

a)  rysik, 
b)  suwmiarka, 
c)  szczypce, 
d)  gwintownik. 
 

2.  Do mocowania wyrobów przy obróbce ręcznej używamy: 

a)  szczypiec, 
b)  imadła, 
c)  pęsety, 
d)  kowadła. 
 

3.  Podczas piłowania piłką jubilerską nacisk wywieramy przy ruchu: 

a)  w dół, 
b)  w górę, 
c)  w obie strony, 
d)  nie ma znaczenia. 
 

4.  Do jednoczesnego odcinania pasków z dwóch stron blachy używamy nożyc: 

a)  rolkowych, 
b)  prostych, 
c)  dźwigniowych, 
d)  wygiętych. 
 

5.  Pilniki są to narzędzia służące do…………. powierzchni metalu. 
 
6.  Podczas ruchu …………. wywieramy nacisk na pilnik. 
 
7.  Fakturowanie wyrobu wykonujemy: 

a)  rylcami, 
b)  młotkami, 
c)  rysikami, 
d)  piłkami. 
 

8.  Określ, na co należy zwrócić uwagę, wykonując ażury. 
 
9.  Do narzędzi oporowych w klepaniu zaliczamy: 

a)  młotek, 
b)  punce, 
c)  kowadło, 
d)  modelator. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

10. Wzornik to rodzaj: 

a)  pilnika, 
b)  kowadła, 
c)  puncy, 
d)  młotka. 
 

11. Materiałem wyjściowym do cyzelowania jest: 

a)  blacha, 
b)  pręty, 
c)  płaskowniki, 
d)  masa plastyczna. 
 

12. Ścinki metali zbieramy segregując je według …… i …… stopu metalu. 
 
13. Opisz, w jaki sposób wyznaczamy oś symetrii płaskownika. 
 
14. Opisz proces prostowania blach młotkiem. 
 
15. Opisz, w jaki sposób wykonujemy oprawę do kamienia przy użyciu kształtownicy. 
 
16. Opisz proces wykonywania ażuru. 
 
17. Opisz proces technologiczny klepania na modelu.  
 
18. Wymień kolejne operacje w procesie cyzelowania. 
 
19. Określ,  jakich  zasad  należy przestrzegać, aby zminimalizować straty metali szlachetnych  

w pracowni złotniczo–jubilerskiej. 

 
20. Opisz,  w  jaki  sposób  odzyskujemy  metale  szlachetne  z  odpadków,  w  których  skład 

wchodzą elementy organiczne. 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 
zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

 

 

 

 

13 

 

 

 

 

 

 

 

14 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

15 

 

 

 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

 

 

18 

 

 

 

 

 

 

 

19 

 

 

 

20 

 

 

 

 

 

 

 

Razem 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej
    „Wykonywanie  prac 
z zakresu obróbki ręcznej” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 – 12 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 13 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.

 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 9  zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań, 

 

w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

Określić 

podstawowe 

narzędzie traserskie. 

Określić 

sposób 

mocowania  brzeszczotu 

ramce 

piłki 

jubilerskiej. 

…w dół… 

Określić 

prawidłowe 

położenie  powierzchni 
nożyc  w  stosunku  do 
ciętego materiału 

Dobrać nożyce docięcia 
grubych blach i prętów. 

Określić,  jakim  typem 
narzędzia jest zdzierak. 

Określić 

sposób 

piłowania pilnikiem. 

…nie odrywamy… 

Określić 

funkcję 

modelatorów. 

Określić, 

na 

czym 

polega 

wycinanie 

ażuru. 

…cięciu 
blachy….natrasowanych…. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Określić 

narzędzie 

uderzeniowe 

10 

Określić 

podstawowe 

narzędzie 

do 

cyzelowania. 

11 

Określić, 

do 

czego 

stosowana  jest  technika 
klepania na modelach. 

…rzeźb…płaskorzeźb… 

12 

Określić, 

co 

należy 

zrobić  po  wykonaniu 
czynności  w  metalu 
szlachetnym. 

…czyścimy…szmatką…szufladą 
… 

13 

Opisać 

sposób 

natrasowania otworu. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  niezbędne  narzędzia  i 
podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

14 

Opisać 

sposób 

prostowania 
płaskowników 
młotkiem. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  niezbędne  narzędzia  i 
podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

15 

Opisać 

sposób 

wykonania  czaszy  przy 
użyciu „anki”. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  niezbędne  narzędzia  i 
podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

16 

Opisać 

sposób 

wykonania  ażuru  na 
półczaszy. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  niezbędne  narzędzia  i 
podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

17 

Opisać 

proces 

cyzelowania  i  cel  jego 
zastosowania. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 

niezbędne 

narzędzia, 

podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności  
i określił cel stosowania. 

18 

Wymienić rodzaje punc 
do  cyzelowania,  opisać 
i  podać  zastosowanie 
dwóch  
z wymienionych. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 6 punc (liniowe, gładziki, 
wypychacze,  gałkowe,  podłużne, 
rurkowe, 

wzorniki), 

opisał 

wybrane  
i podał ich zastosowanie. 

19 

Wymienić 

zasady 

których  przestrzeganie 
pozwala 

ograniczyć 

straty 

metali 

szlachetnych 

do 

minimum. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 5 zasad. 

20 

Opisać 

sposób 

odzyskiwania 

metali 

szlachetnych 

rąk  

w czasie ich mycia. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił  niezbędne  narzędzia  i 
podał 

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

6.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
7.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
8.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
9.  Test zawiera 20 zadań. 
10. Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 13, 14, są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; pytania 6, 10, 11 są to zadania z luką, w zadaniach 15, 16, 17, 
18, 19, 20 narysuj lub dokończ rysunki. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

zaznacz  prawidłową  odpowiedź X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić   odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (zadania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.  

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Podstawowym narzędziem traserskim jest: 

a)  rysik, 
b)  suwmiarka, 
c)  gwintownik, 
d)  piłka włosowa. 
 

2.  Piłkę jubilerską mocujemy ząbkami……… w ramce. 
 
3.  Powierzchnia nożyc powinna być w stosunku do ciętego materiału: 

a)  prostopadła, 
b)  równoległa, 
c)  skośna, 
d)  nie ma to znaczenia. 
 

4.  Do cięcia grubych blach i prętów używamy nożyc: 

a)  prostych, 
b)  rolkowych, 
c)  dźwigniowych, 
d)  wygiętych. 
 

5.  Zdzierak to rodzaj: 

a)  rysika, 
b)  wiertła, 
c)  piłki, 
d)  pilnika. 
 

6.  Podczas piłowania ………………. pilnika od obrabianej powierzchni. 
 
7.  Modelatory służą do: 

a)  zaginania, 
b)  fakturowania, 
c)  cięcia, 
d)  piłowania. 
 

8.  Wycinanie ażuru polega na ……………  …………..  według……………. linii. 
 
9.  Do narzędzi uderzeniowych zaliczamy: 

a)  nożyce, 
b)  klepadło, 
c)  kowadło, 
d)  młotek. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

10. Podstawowym narzędziem do cyzelowania jest: 

a)  palnik, 
b)  punce, 
c)  nożyce, 
d)  cyrkiel. 
 

11. Klepanie  na  modelach  jest  techniką  wykonywania  …………  i  ……………  z  metali 

szlachetnych. 

 
12. Po każdej czynności wykonanej w metalu szlachetnym ręce i narzędzia …………. miękką 

………………. nad ………………….. aby zminimalizować straty w materiale. 

 
13. Opisz, w jaki sposób natrasujesz otwór na kwadratowym kawałku blachy wiedząc, że ma 

być odległy od krawędzi o 2 i 3 centymetry. 

 
14. Opisz, w jaki sposób prostujemy młotkiem płaskownik. 
 
15. Opisz, jak wykonujemy półczaszę, używając kształtownika tak zwanej „anki”. 
 
16. Opisz sposób wykonania ażuru na półczaszy. 
 
17. Wyjaśnij co to jest cyzelowanie i jaki jest cel jego przeprowadzania. 
 
18. Określ,  jakie  są  rodzaje  punc  do  cyzelowania,  opisz  wygląd  i  przeznaczenie  dwóch  

z wymienionych. 

 
19. Opisz, jak należy postępować z odpadami metali szlachetnych, żeby ograniczyć ich straty 

do minimum. 

 
20. Wyjaśnij,  w  jaki  sposób  odzyskujemy  metale  szlachetne  zmywane  z  rąk  w  czasie  ich 

mycia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

Nr 

zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

 

 

 

 

 

12 

 

 

 

 

 

13 

 

 

 

 

 

 

14 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

15 

 

 

 

 

16 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

18 

 

 

 

19 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7. LITERATURA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

1.  Dylak T.W.: Złotnik zawód jakich mało. Wydana nakładem autora 
2.  Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN, Warszawa 1989 
3.  Jopkiewicz M. Kubicy J.: Metale szlachetne. BWHWiU LIBRA, Warszawa 1983 
4.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
5.  Knobloch M.: Metaloplastyka.  WNT, Warszawa 1976 
6.  Knobloch M.: Polska biżuteria. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1980 
7.  Kosikowski  A.  Piotrowski  P.:  Podstawy  ślusarstwa.  Wydawnictwo  przemysłu  lekkiego 

i spożywczego, Warszawa 1965 

8.  Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1990 
9.  Poradnik  egzaminacyjny  dla  kandydatów  na  czeladników  i  mistrzów  w  rzemiośle  

złotnictwo. HWiU „LIBRA” Warszawa 1981 

10. Poradnik  egzaminacyjny  w  rzemiośle  złotnictwo.  Centralny  Związek  Rzemiosła, 

Warszawa  1981 

11. Praca zbiorowa Dubinin N.P. (red.): Technologia metali. PWN, Warszawa 1956 
12. Samek J.: Polskie złotnictwo. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1988 
13. Samek J.: Polskie rzemiosło artystyczne. WaiF, Warszawa 1984  
14. Zastawniak F.:  Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 

 
 

Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.