background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
Marcin Winiarski 

 

 
 
 
 

 
Ocenianie jakości instrumentów muzycznych 
311[01].Z2.01

 

 

 

 

 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Katarzyna Ziomek 
mgr Marian Maruszak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Marcin Winiarski 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[01].Z2.01 
„Ocenianie  jakości  instrumentów  muzycznych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu korektor i stroiciel instrumentów muzycznych. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Tworzenie  bezpiecznego  stanowiska  pracy  zgodnego  z  wymogami 
ergonomii 

12 

5.1.1. 

Ć

wiczenia 

12 

5.2.

 

Odczytywanie  karteczek  rozpoznawczych,  stylistyka  i  znaki  szczególne 
instrumentów muzycznych 

14 

5.2.1. 

Ć

wiczenia 

14 

5.3.

 

Określenie  przydatności  do  gry,  brzmienie  i  intonacja  oraz  klasyfikacja 
instrumentów muzycznych 

16 

5.3.1. 

Ć

wiczenia 

16 

5.4.

 

Współdziałanie, 

funkcjonowanie 

stopień 

zuŜycia 

elementów 

instrumentów oraz określanie jakości materiałów uŜytych do ich budowy 

18 

5.4.1. 

Ć

wiczenia 

18 

5.5.

 

Poprawne  zastosowanie  wymiarów  –  estetyczne  wykonanie  instrumentu 
muzycznego  

20 

5.5.1. 

Ć

wiczenia 

20 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.

 

Literatura 

39 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  korektor  i  stroiciel  instrumentów 
muzycznych.  Mamy  nadzieję,  Ŝe  poradnik  stanie  się  dla  Państwa  podstawowym  źródłem 
informacji dotyczących dokonywania oceny instrumentów muzycznych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

ć

wiczenia  –  pełnią  one  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu 

materiału.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z zaproponowanych 
ć

wiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu  techniczno  dydaktycznym 

szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie  odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  na  tej  podstawie  powinien 
stwierdzić,  czy  opanował  materiał  rozdziału.  JeŜeli  uczeń  zaznaczy  odpowiedź 
(odpowiedzi)  „nie”  –  to  wówczas  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień  wrócić, 
sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia przez ucznia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania. W tym miejscu 
jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela,  sposobu 
prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  zainteresowanie  ucznia  omawianymi  treściami.  Uczeń 
nie zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału stanowi podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia 
z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową,  powinien  zwracać  uwagę  na 
predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  moŜe 
lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać, Ŝeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 
Miejsce  jednostki  modułowej  w  strukturze  modułu  311[01].Z2.  „Ocenianie  jakości 

instrumentów muzycznych” jest pokazane na schemacie zamieszczonym na stronie 5. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 

 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

 

 

311[01].Z2.04 

Strojenie instrumentów muzycznych 

311[01].Z2.05 

Posługiwanie się językiem 

obcym zawodowym 

311[01].Z2.02 

Regulacja mechanizmów instrumentów 

muzycznych 

311[01].Z2.03 

Wykonywanie napraw, korekty 

i konserwacji instrumentów muzycznych 

311[01].Z2.01 

Ocenianie jakości instrumentów 

muzycznych 

311[01].Z2 

Korekta i strojenie 

instrumentów muzycznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

określać wiek instrumentu muzycznego, 

 

określać gatunki drewna, które były wykorzystane do budowy instrumentu 

 

rozpoznawać instrumenty po barwie dźwięku, 

 

oceniać dopasowanie elementów instrumentu, 

 

sporządzać opisy procesów technologicznych, 

 

rozpoznawać wysokości dźwięku, 

 

rozpoznawać interwały brzmiące melodycznie i harmonicznie, 

 

grać na instrumencie na poziomie podstawowym, 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpoŜarowej 
obowiązujące na danym stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

zidentyfikować znaki szczególne instrumentu muzycznego, 

 

odczytać sygnatury i metryczki twórców instrumentów, 

 

określić wiek i pochodzenie instrumentu muzycznego, 

 

określić wymiary i proporcje instrumentu muzycznego, 

 

ocenić poprawność wymiarów i proporcji instrumentu, 

 

ocenić estetykę wykonania instrumentu muzycznego, 

 

ocenić jakość materiału uŜytego do budowy instrumentu, 

 

ocenić jakość i trwałość lakieru, 

 

ocenić jakość sklejenia elementów instrumentów, 

 

określić  stopień  zuŜycia  elementów  i  zespołów  konstrukcyjnych  instrumentów 
muzycznych, 

 

skontrolować  funkcjonowanie  i  współdziałanie  poszczególnych  elementów  instrumentu 
muzycznego, 

 

ocenić poprawność intonacji instrumentów muzycznych, 

 

ocenić czystość tonu instrumentu, 

 

ocenić brzmienie i dźwięk instrumentu, 

 

ocenić przydatność instrumentu do gry, 

 

ocenić stan techniczny instrumentów muzycznych, 

 

określić wartość rynkową instrumentu, 

 

sporządzić opis techniczny instrumentów wzorcowych i poddawanych renowacji, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca:   

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 311[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Ocenianie jakości instrumentu muzycznych 311[01].Z2.01 

 

 

Temat: Charakterystyka elementów instrumentów smyczkowych. 

Cel ogólny: Rozpoznawanie elementów instrumentów smyczkowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić elementy wewnętrzne i zewnętrzne instrumentu muzycznego, 

 

dokonać oceny brzmienia i intonacji instrumentów,  

 

określić przydatność instrumentu do gry. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

fotografie elementów skrzypiec,  

 

formy i szablony elementów, 

 

elementy instrumentów, 

 

instrumenty smyczkowe, 

 

tablica, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

arkusz papier format A4, 

 

stanowiska do pracy grupowej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Przedstawienie tematu zajęć oraz organizacja stanowiska pracy. 

2.

 

Podanie celów zajęć, omówienie sposobu pracy. 

3.

 

Zarys historyczny powstawania skrzypiec. 

4.

 

Podział elementów na wewnętrzne i zewnętrzne. 

5.

 

PołoŜenie elementów wewnętrznych. 

6.

 

PołoŜenie elementów zewnętrznych. 

7.

 

Pogadanka  na  temat  współczesnych  zmian  w  budowie  elementów  i  akcesoriów 
instrumentów smyczkowych. 

8.

 

Podsumowanie  zajęć.  Podział  przez  uczniów  elementów  instrumentu  na  wewnętrzne 
i zewnętrzne. Uczniowie ustalają końcowe wnioski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
 

Wykonanie projektu wybranego elementu skrzypiec. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

 

anonimowa  ankieta  ewaluacyjna  dotycząca  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca:   

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 311[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Ocenianie jakości instrumentu muzycznych 311[01].Z2.01 

Temat:  Odczytywanie  z  karteczek  rozpoznawczych  autora,  czasu  i  miejsca  powstania 

instrumentu oraz określenie stylistyki instrumentu. 

Cel ogólny: Wykształcenie umiejętności odczytywania karteczek rozpoznawczych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

odczytać karteczki rozpoznawcze, 

 

rozpoznać cechy określające styl wykonania instrumentu, 

 

określić znaki szczególne instrumentu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

 

przykładowe karteczki rozpoznawcze, 

 

tablica, 

 

fotografie karteczek rozpoznawczych, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

arkusz papier format A4, 

 

przykładowe instrumenty, 

 

fotografie instrumentów,  

 

stanowiska do pracy grupowej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Przedstawienie tematu zajęć. Przygotowanie stanowiska pracy. 

2.

 

Przedstawienie celu zajęć i sposobu pracy. 

3.

 

Rys historyczny dotyczący tematu zajęć. Najstarsze zachowane karteczki rozpoznawcze. 

4.

 

Prezentacja kopii oryginalnych karteczek dawnych i współczesnych mistrzów lutnictwa. 

5.

 

Pokaz zdjęć karteczek rozpoznawczych mistrzów włoskich. 

6.

 

Cechy stylistyczne instrumentów: efy, liry, ślimaki. 

7.

 

Porównanie instrumentów. 

8.

 

Indywidualne wypowiedzi uczniów związane z tematem. 

9.

 

Podsumowanie  zajęć.  Ustalenie  błędów  popełnianych  przy  odczytywaniu  karteczek 
rozpoznawczych i określaniu stylu prezentowanych instrumentów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
 

Zaprojektowanie własnej karteczki rozpoznawczej. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa  ankieta  ewaluacyjna  dotycząca  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1.
  Tworzenie 

bezpiecznego 

stanowiska 

pracy 

zgodnego 

z wymogami ergonomii 

 
5.1.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj  szkic  pracowni  do  prowadzenia  korekty  instrumentów  muzycznych 

o wymiarach  6x6  metrów  gdzie  okna  o  szerokości  3  m  umieszczone  są  centralnie  z  jednej 
strony. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić zasady funkcjonowania pracowni, 

2)

 

stworzyć szkic podziału pomieszczenia, 

3)

 

zanotować napotkane problemy, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wykaz narzędzi do rozmieszczenia, 

 

katalogi narzędzi specjalistycznych,  

 

przymiar kreskowy, 

 

przybory do kreślenia i pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 2 
 

Zaprojektuj  oświetlenie  pomieszczenia  o  wymiarach  5x5  metrów,  przeznaczonego  na 

pracownię korekty instrumentów muzycznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady prawidłowego oświetlenia pracowni instrumentów muzycznych, 
2)  wykonać szkic pracowni, 
4)  zanotować napotkane problemy, 
5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przymiar kreskowy, 

 

przybory do kreślenia i pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.

 

Odczytywanie  karteczek  rozpoznawczych,  stylistyka  i znaki 
szczególne instrumentów muzycznych 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Sporządź karteczkę rozpoznawczą, która będzie zawierać imię, nazwisko, czas i miejsce 

wykonania potencjalnego instrumentu. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić szkic metryczki, 

2)

 

umieścić na karteczce treść, 

3)

 

zanotować napotkane problemy, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

blok techniczna A4, 

 

przybory plastyczne (ołówek, suche pastele, węgiel, drzewny),  

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Odczytaj karteczkę rozpoznawczą, a następnie scharakteryzuj styl wykonania instrumentu 

smyczkowego. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

rozpoznać cechy stylistyczne instrumentów, 

2)

 

odczytać karteczki rozpoznawcze, 

3)

 

odnaleźć znaki szczególne instrumentów, 

4)

 

zanotować napotkane problemy, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

fotografie instrumentów, 

 

kopie metryczek, 

 

instrument muzyczny, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3.

 

Określenie  przydatności  do  gry,  brzmienie  i  intonacja  oraz 
klasyfikacja instrumentów muzycznych 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 
 

Oceń przydatność instrumentu muzycznego do gry. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

ocenić stan techniczny instrumentu, 

2)

 

ocenić brzmienie instrumentu, 

3)

 

zanotować napotkane problemy, 

4)

 

dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrument fabryczny, 

 

instrument mistrzowski, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj oceny brzmienia instrumentu muzycznego. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać brzmienie instrumentu solowego i orkiestrowego, 
2)  rozpoznać brzmienie instrumentu kameralnego i szkolnego, 
3)  określić cechy dźwięku instrumentu solowego i orkiestrowego, 
4)

 

określić cechy dźwięku instrumentu kameralnego i szkolnego, 

5)

 

dokonać klasyfikacji instrumentów, 

6)

 

zanotować napotkane problemy, 

7)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dowolny sprzęt audio, 

 

nagrania dźwięku róŜnych instrumentów smyczkowych, 

 

instrument, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.4.

 

Współdziałanie, funkcjonowanie i stopień zuŜycia elementów 
instrumentów oraz określanie jakości materiałów uŜytych do 
ich budowy

 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Dopasuj podstawek do instrumentu. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

ocenić wykonanie podstawka, 

2)

 

określić kształt płyty rezonansowej w miejscu mocowania podstawka, 

3)

 

dopasować podstawek do kształtu płyty, 

4)

 

sprawdzić dopasowanie podstawka, 

5)

 

zanotować zaistniałe problemy, 

6)

 

dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrument, 

 

specjalistyczne narzędzia lutnicze, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Oceń stan techniczny podstrunnicy instrumentu smyczkowego. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

rozpoznać materiał z jakiego wykonana została podstrunnica, 

2)

 

zmierzyć grubość podstrunnicy, 

3)

 

określić stan techniczny proŜka, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

4)

 

sprawdzić powierzchnię gryfu, 

5)

 

ocenić jakość dźwięku badanego instrumentu, 

6)

 

zanotować napotkane problemy, 

7)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrument smyczkowy, 

 

specjalistyczne narzędzia lutnicze, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Oceń jakość materiału uŜytego do wykonania płyt i boczków wiolonczeli. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić gatunki drewna z jakich zostały zbudowane płyty i boczki, 

2)

 

ocenić gęstość i ułoŜenie słojów płyty górnej, 

3)

 

sprawdzić ułoŜenie słojów na płycie dolnej, 

4)

 

ocenić materiał uŜyty do wytworzenia boczków, 

5)

 

ocenić brzmienie instrumentu, 

6)

 

zanotować napotkane problemy, 

7)

 

dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wiolonczela, 

 

tabela najczęściej uŜywanych gatunków drewna przez lutników, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.5.  Poprawne  zastosowanie  wymiarów  –  estetyczne  wykonanie 

instrumentu muzycznego 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Określ model, na podstawie którego został zbudowany instrument muzyczny. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać pomiaru płyty górnej,  

2)

 

dokonać pomiaru płyty dolnej, 

3)

 

zmierzyć wysokość boczków, 

4)

 

sprawdzić wycięcia efów, 

5)

 

zanotować zaistniałe problemy, 

6)

 

określić model według którego został wykonany instrument muzyczny, 

7)

 

dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrument muzyczny, 

 

specjalistyczne narzędzia lutnicze, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

tabele z wymiarami róŜnych modeli instrumentów muzycznych, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Oceń estetykę wykonania instrumentu smyczkowego. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić treść zadania, 

2)

 

ocenić dobór materiału na instrument, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

3)

 

określić jakość powłoki lakierowanej, 

4)

 

ocenić czystość klejeń, 

5)

 

ocenić symetrie efów, 

6)

 

ocenić poprawność wyrobienia płyty górnej, 

7)

 

zanotować napotkane problemy, 

8)

 

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

smyczkowy instrument muzyczny, 

 

specjalistyczne narzędzia lutnicze, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Ocenianie  jakości 
instrumentów muzycznych”  

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1÷15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16÷21 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. b, 8. b, 9. c, 10. d, 11. b, 
12. 
c, 13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. b, 19. a, 20. d, 21. a. 

 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać nazwisko lutnika włoskiego Ŝyjącego na 
przełomie XVII–XVIII w 

Wskazać imię i nazwisko lutnika, który na 
karteczkach rozpoznawczych umieszczał sygnaturę 
I.H.S 

Wskazać, jaki kształt posiada karteczka 
rozpoznawcza 

Wskazać lutnika działającego w Cremonie 

Wskazać gdzie M. Groblicz I umieszczał rzeźbę lwa 
lub smoka 

Określić, jakiego gatunku drewna uŜywa się do 
wyrabiania boczków 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Określić, jakiego gatunku drewna uŜywa się do 
wykonania deki górnej 

Wskazać, jakiego rodzaju materiału uŜywa się do 
wytworzenia podstrunnicy 

Nazwać wałeczek znajdujący się we wnętrzu 
kontrabasu między płytami  

10 

Określić instrument wykonany przez artystę lutnika  

11 

Określić typ wiolonczeli, na której muzyk gra 
w kwartecie smyczkowym  

12 

Scharakteryzować dźwięk altówki solowej 

13 

Nazwać element nieruchomy najbardziej naraŜony na 
zuŜycie w instrumencie smyczkowym 

14 

Określić, w jaki sposób podstawek łączy się z górną 
płytą  

15 

Określić miejsce instrumentu, w którym znajdują się 
kołki  

16 

Określić, co to jest intarsja 

PP 

17 

Rozpoznać model skrzypiec A. Stradivariusa z 1694r 

PP 

18 

Rozpoznać efy B. Dankwarta I 

PP 

19 

Rozpoznać ślimak G. Guarneri 

PP 

20 

Określić wymiar menzury skrzypiec z 
bukszpanowymi kołkami 

PP 

21 

Wskazać, z jakiego materiału wykonane jest 
Wiązadło kontrabasu kameralnego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia
 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  21  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.

 

Nazwisko lutnika włoskiego Ŝyjącego na przełomie XVII–XVIII to 

a)

 

Stradivarius. 

b)

 

Tourte. 

c)

 

Stainer. 

d)

 

Salieri. 

 

2.

 

Na karteczkach rozpoznawczych znak I.H.S. umieszczał 

a)

 

Gaspar da Salo. 

b)

 

Pietro Guarneri. 

c)

 

Marcin Groblicz II. 

d)

 

Giuseppe Guarneri del Gesù. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

3.

 

Karteczka rozpoznawcza posiada najczęściej kształt 

a)

 

koła. 

b)

 

prostokąta. 

c)

 

rombu. 

d)

 

trójkąta. 

 

4.

 

W Cremonie działał 

a)

 

Tomasz Knot. 

b)

 

Wojciech Łukasz. 

c)

 

Marcin Groblicz starszy. 

d)

 

Giuseppe Guarneri del Gesù. 

 

5.  M. Groblicz I umieszczał rzeźbę lwa lub smoka na 

a)

 

duszy. 

b)

 

dece dolnej. 

c)

 

szyjce. 

d)

 

podstawku. 

 

6.  Do wyrabiania boczków stosuje się drewno 

a)

 

modrzewiowe. 

b)

 

jaworowe. 

c)

 

ś

liwkowe 

d)

 

ś

wierkowe. 

 

7.   Gatunek drewna uŜywany do wykonania deki górnej to 

a)

 

heban. 

b)

 

ś

wierk. 

c)

 

olcha. 

d)

 

jawor. 

 

8.   Rodzaj materiału uŜywanego do wytworzenia podstrunnicy jest 

a)

 

ostry. 

b)

 

twardy. 

c)

 

mokry. 

d)

 

cięŜki. 

 

9.   Wałeczek znajdujący się we wnętrzu kontrabasu między płytami to 

a)

 

efy. 

b)

 

kołek. 

c)

 

dusza. 

d)

 

pieniek. 

 

10.  Instrument wykonany przez artystę lutnika nazwany jest instrumentem 

a)

 

fabrycznym. 

b)

 

orkiestrowym. 

c)

 

szkolnym. 

d)

 

lutniczym. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

11.  Wiolonczelę na której muzyk gra w kwartecie smyczkowym nazwiemy wiolonczelą 

a)

 

orkiestrową. 

b)

 

kameralną. 

c)

 

szkolną. 

d)

 

solową. 

 

12.  Altówka solowa powinna posiadać dźwięk 

a)

 

cichy. 

b)

 

łagodny. 

c)

 

nośny. 

d)

 

skrzypiący. 

 

13.  Element nieruchomy najbardziej naraŜony na zuŜycie w instrumencie smyczkowym to 

a)

 

pieniek. 

b)

 

podstrunnica. 

c)

 

deka dolna. 

d)

 

belka basowa. 

 

14.  Podstawek łączy się z górną płytą poprzez 

a)

 

nóŜki. 

b)

 

serduszko. 

c)

 

nosek. 

d)

 

krawędź boczną. 

 

15.  Miejsce instrumentu, w którym znajdują się kołki nazywamy 

a)

 

komorą kołkową. 

b)

 

gryfem. 

c)

 

pudłem rezonansowym. 

d)

 

komorą naciągu. 

 
16.  Intarsja to technika zdobienia polegająca na 

a)

 

rzeźbieniu. 

b)

 

wykładaniu powierzchni drewnianych innymi gatunkami drewna. 

c)

 

wykładaniu powierzchni drewnianych innymi materiałami niŜ drewno. 

d)

 

wykładaniu powierzchni macicą perłową. 

 

17.  Skrzypce A. Stradivariusa z 1694 r mają wymiary 

a)  długość 355,5 mm, 

szerokość 210 mm, 
szerokość 171,5 mm, 
wysokość boczków 30,5 mm, 
wysokość boczków 27 mm. 

b)  długość 363,5 mm, 

szerokość 208 mm, 
szerokość 163,5 mm, 
wysokość boczków 31 mm, 
wysokość boczków 30 mm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

c)  długość 363,5 mm, 

szerokość 203 mm, 
szerokość 163,5 mm, 
wysokość boczków 30 mm, 
wysokość boczków 29,5 mm. 

d)  długość 362 mm, 

szerokość 208,5 mm, 
szerokość 168 mm, 
wysokość boczków' 28,5 mm, 
wysokość boczków 28,8 mm. 
 

18.  Efy B. Dankwarta I pokazane są na rysunku 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

a)   

 

 

 

 

 

b) 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

c)   

 

 

 

 

 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

19.  Ślimak G. Guarneriego przedstawia rysunek 
 
 

  

 

 

a)                                                                 b) 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

c)                                                                 d) 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

20.  Wymiar menzury skrzypiec posiadających bukszpanowe kołki to 

a)

 

189 mm. 

b)

 

187 mm. 

c)

 

174 mm. 

d)

 

195 mm. 

 

21.  Wiązadło kontrabasu kameralnego wykonane jest z 

a)

 

mocnego drutu. 

b)

 

grubego sznura. 

c)

 

skórzanego pasa. 

d)

 

mocnego rzemienia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Ocenianie jakości instrumentów muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

21

 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Ocenianie  jakości 
instrumentów muzycznych”  

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 21 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. c, 6. b, 7. a, 8. c, 9. c, 10. d, 11. b, 
12. 
c, 13. c, 14. a, 15. c, 16. c, 17. a, 18. d, 19. b, 20. b, 21. d. 

 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić styl element instrumentu 

Wskazać lutnika, który umieszczał podwójną Ŝyłkę 
w swoich instrumentach: 

3  

Wskazać miasto w Polsce, z którego pochodził 
M. Groblicz I 

4  

Określić miejsce działalności J. Stainera 

5  

Określić połoŜenie gdzie M. Groblicz I umieszczał 
rzeźby lwa lub smoka na skrzypcach 

6  

Wskazać, jakiego gatunku drewna uŜywa się do 
wyrabiania Ŝyłki 

7  

Wskazać, jakiego gatunku drewna uŜywa się do 
wytworzenia smyczków 

8  

Wskazać, jakiego gatunku drewna uŜywa się do 
wytworzenia smyczków 

9  

Wskazać, z jakim elementem skrzypiec nosek stanowi 
całość 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

10   Określić czy pieniek dolny jest elementem 

11 

Nazwać wiolonczelę, na której muzyk gra 
w orkiestrze kameralnej  

12 

Wskazać jedną z cech dźwięku, jaką powinna 
posiadać wiolonczela solowa 

13 

Wskazać, jakiego gatunku drewna moŜemy uŜywać 
do wykonania podbródka 

14  Określić miejsce styku podstawka ze struną 

15  Wskazać jak inaczej nazwiemy korpus kontrabasu 

16  Określić technikę zdobienia 

PP 

17  Rozpoznać instrument N. Amati z 1648 r 

PP 

18  Rozpoznać efy M. Groblicza I 

PP 

19  Porównać ślimaki mistrzów włoskich  

PP 

20  Wskazać menzurę skrzypcową 

PP 

21 

Wskazać zastosowanie drewna platanowego 
w konstrukcji skrzypiec 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia
 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  21  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Elementy instrumentu określające styl jego wykonania to 
a)

 

dusza. 

b)

 

ś

limak. 

c)

 

pieńki. 

d)

 

belka basowa. 

 

2.

 

Podwójną Ŝyłkę w swoich instrumentach wstawiał 
a)

 

G. P. Maggini. 

b)

 

Pietro Guarneri. 

c)

 

Marcin Groblicz II. 

d)

 

Giuseppe Guarneri del Gesu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

3.

 

M. Groblicz I urodził się w 
a)

 

Warszawie. 

b)

 

Gdańsku. 

c)

 

Krakowie. 

d)

 

Poznaniu. 

 

4.

 

J. Stainer pochodził z 
a)

 

Włoch. 

b)

 

Francji. 

c)

 

Polski. 

d)

 

Tyrolu. 

 

5.

 

M. Groblicza I umieszczał rzeźbę lwa lub smoka na 
a)

 

duszy. 

b)

 

dece dolnej. 

c)

 

szyjce. 

d)

 

podstawku. 

 

6.

 

Gatunek drewna uŜywany do wyrabiania Ŝyłki to 
a)

 

modrzew. 

b)

 

jawor. 

c)

 

ś

liwa. 

d)

 

ś

wierk. 

 

7.

 

Gatunek drewna uŜywany do wykonania strunociągu to 
a)

 

heban. 

b)

 

ś

wierk. 

c)

 

olcha. 

d)

 

jawor. 

 

8.

 

Gatunek drewna uŜywany do wytworzenia smyczków to 
a)

 

brzoza. 

b)

 

bukszpan. 

c)

 

brezylka ciernista. 

d)

 

machoń. 

 

9.

 

Elementem skrzypiec nosek stanowi całość z 
a)

 

szyjką. 

b)

 

gryfem. 

c)

 

deką dolną. 

d)

 

podstawkiem. 

 

10.

 

Pieniek dolny jest elementem 
a)

 

kołków. 

b)

 

belki basowej. 

c)

 

pudła rezonansowego. 

d)

 

podstawka. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

11.  Wiolonczela na której muzyk gra w orkiestrze kameralnej to 

a)

 

wiolonczela ludowa. 

b)

 

kameralna. 

c)

 

szkolna. 

d)

 

solowa. 

 

12.  Wiolonczela solowa posiada dźwięk 

a)

 

cichy. 

b)

 

łagodny. 

c)

 

nośny. 

d)

 

skrzypiący. 

 

13.  Do wykonania podbródka stosujemy drewno z  

a)

 

platanu. 

b)

 

topoli. 

c)

 

czeremchy. 

d)

 

sosny. 

 

14.  Miejsce styku podstawka ze struną to 

a)

 

rowek. 

b)

 

serduszko. 

c)

 

nosek. 

d)

 

krawędź boczna. 

 

15.  Korpus kontrabasu to 

a)

 

komora kołkowa. 

b)

 

gryf. 

c)

 

pudło rezonansowe. 

d)

 

komora naciągu. 

 
16.  Inkrustacja to technika zdobienia polegająca na 

a)

 

rzeźbieniu. 

b)

 

wykładaniu powierzchni drewnianych innymi gatunkami drewna. 

c)

 

wykładaniu powierzchni drewnianych innymi materiałami niŜ drewno. 

d)

 

wykładaniu powierzchni macicą perłową. 

 

17.  Model N. Amati 1648 r posiada wymiary 

a)  długość 355,5 mm, 

szerokość 210 mm, 
szerokość 171,5 mm, 
wysokość boczków 30,5 mm, 
wysokość boczków 27 mm. 

b)  długość 363,5 mm, 

szerokość 208 mm, 
szerokość 163,5 mm, 
wysokość boczków 31 mm, 
wysokość boczków 30 mm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

c)  długość 363,5 mm, 

szerokość 203 mm, 
szerokość 163,5 mm, 
wysokość boczków 30 mm, 
wysokość boczków 29,5 mm. 

d)  długość 362 mm, 

szerokość 208,5 mm, 
szerokość 168 mm, 
wysokość boczków' 28,5 mm, 
wysokość boczków 28,8 mm. 
 

18.  Efy M. Groblicza I to 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
a)   

 

 

 

 

 

b) 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

c)   

 

 

 

 

 

d) 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

19.  Ślimak A. Stradivariusa przedstawiony jest na rysunku 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

a)   

 

 

 

 

 

   b) 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

c)   

 

 

 

 

 

 

d) 

 
 
 
 
 
 
 
 
20.

 

Menzura skrzypiec ma wymiar 
a)

 

189 mm. 

b)

 

195 mm. 

c)

 

174 mm. 

d)

 

187 mm. 

 

21

 

Platan stosujemy do 
a)

 

wyrobienia boczków. 

b)

 

zabezpieczenia drewna przed szkodnikami. 

c)

 

malowania instrumentów. 

d)

 

wyrabiania podstawka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Ocenianie jakości instrumentów muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

7. LITERATURA 
 

1.

 

Kamiński W., Świrek J.: Lutnictwo. PWM, Kraków1972 

2.

 

Karoń J., Poznaj skrzypce. PWM, Kraków 1969 

3.

 

Kusiak J.: Skrzypce od A do Z. PWM, Kraków 1988 

4.

 

Łapa  A.,  Harajda  H.:  Akustyczne  zagadnienia  lutnictwa  cz.  I  Dobór  drewna.  Ars  Nova, 
Poznań 1997 

5.

 

Menuhin Y.: Skrzypce i ja. Arkady, Warszawa 2000 

6.

 

Szulc Z.: Słownik lutników polskich. PTPN, Poznań 1953 

7.

 

Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998