background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Marcin Winiarski 

 

 

 
 
Wykończanie powierzchni instrumentów muzycznych 
311[01].Z1.04

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

mgr Iwona Sosnowska, 

mgr Katarzyna Ziomek 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Marcin Winiarski 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[01].Z1.04 
„Wykończanie  powierzchni  instrumentów  muzycznych”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu korektor i stroiciel instrumentów muzycznych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Przygotowanie powierzchni instrumentów muzycznych do lakierowania  

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2. Materiały do wykończania powierzchni instrumentów muzycznych 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3. Wykończanie powierzchni 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

32 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  „Poradnik  dla  nauczyciela",  który  będzie  pomocny 

w prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  korektor  i  stroiciel 
instrumentów muzycznych. W poradniku zamieszczono: 

  wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

  literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe korzystanie  z  poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  „Poradniku  dla  ucznia”)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub opracowanie odpowiedzi  wspólne z całą grupą 
uczniów  np.  w  formie  dyskusji.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  ponieważ  nauczyciel 
sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie  dyskusji  usuwać 
wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału. Zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Powinni oni, samodzielnie czytając zamieszczone w 
nim stwierdzenia, potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego zakresu materiału. 
Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel wraca do tych zagadnień i sprawdza czy braki w 
ich  opanowaniu są wynikiem niezrozumienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie 
nauczania. Od postawy nauczyciela oraz sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi 
zainteresowanie  ucznia.  Potwierdzenie  przez  niego  opanowania  materiału  nauczania 
rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do sprawdzenia  jego  wiedzy  i 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

umiejętności z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  ma  on  większe  uzdolnienia  manualne,  czy 
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki przez nich  
osiągnięte  powinny  stanowić  podstawę do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela  realizującego 
tę jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną  liczbę  możliwych 
do uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od  ilości 
uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego  projektu  oraz 
zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

311[01].Z1 

Technologia wytwarzania 

instrumentów muzycznych 

311[01].Z1.01 

Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 

311[01].Z1.02 

Wykonywanie obróbki mechanicznej 

elementów instrumentów 

muzycznych 

311[01].Z1.03 

Łączenie elementów instrumentów 

muzycznych 

311[01].Z1.04 

Wykończanie powierzchni 

instrumentów muzycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

dokonywać klasyfikacji lakierów i politur, 

 

przygotowywać powierzchnie pod lakierowanie i politurowanie, 

 

przygotowywać roztwory barwiące, 

 

barwić drewno powierzchniowo i wgłębnie, 

 

znać rodzaje lakierów i ich zastosowanie, 

 

nakładać powierzchnie lakiernicze, 

 

nakładać kolejne powierzchnie politury, 

 

wykończać powierzchnie przez szlifowanie i polerowanie, 

 

oceniać jakość powierzchni po obróbce wykończającej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

określić zasadę działania maszyn do szlifowania i polerowania powłok lakierniczych, 

 

określić metody wykończania powierzchni elementów instrumentów muzycznych, 

 

dobrać  lakiery  i  politury  w  zależności  od  wymogów  technicznych  i estetycznych  oraz 
rodzaju wykańczanej powierzchni, 

 

przygotować powierzchnie elementów instrumentów muzycznych do lakierowania, 

 

przygotować materiały i narzędzia do nakładania powłok lakierniczych, 

 

przygotować roztwory lakierów do powłok matowych i błyszczących, 

 

wykonać lakierowanie ręczne i z użyciem pistoletów natryskowych, 

 

sporządzić politurę, 

 

nałożyć ręcznie politurę, 

 

przygotować  powierzchnie  elementów  instrumentów  muzycznych  do  zabiegów 
wykończeniowych, 

 

dobrać właściwe materiały ścierne do szlifowania powłok lakierowych, 

 

dobrać proszki i pasty ścierne do polerowania, 

 

wykonać szlifowanie i polerowanie powierzchni elementów instrumentów muzycznych. 

 

ocenić jakość wykonanych zabiegów wykończających, 

 

zastosować  odpowiednie  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wykonywania 
prac lakierniczych i wykończeniowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01] 
Moduł: 

Technologia  wytwarzania  instrumentów  muzycznych 
311[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykończanie  powierzchni  instrumentów  muzycznych 

 

311[01].Z1.04 

Temat: 

Lakierowanie powierzchni instrumentów muzycznych. 

Cel ogólny

Przygotowanie powierzchni instrumentów muzycznych do lakierowania. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić, od czego zależą różnice we właściwościach materiałów ściernych, 

 

określić budowę i zasady działania szlifierek, 

 

dobrać odpowiedni materiał ścierny do szlifowania wstępnego i wykończającego, 

 

sklasyfikować oraz wyjaśnić, do czego stosowane są kity, grunty i szpachlówki, 

 

wykonać grunt olejny. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia uczniowskie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwuosobowych. 

 
Czas: 6 godziny dydaktycznych. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

różnego rodzaju materiały ścierne, 

 

szlifierki albo ich schematy (taśmowa z ruchomym stołem i szerokotaśmowa), 

 

surowce do otrzymywania różnego rodzaju kitów, gruntów i szpachlówek, 

 

łaźnie wodne, wagi, naczynia, mieszadła, termometry, 

 

receptury  wykonywania  kitów,  gruntów  i  szpachlówek  –  zestawienia  tabelaryczne 
właściwości i zastosowań tych substancji, 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, przedstawienie celu lekcji. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zajęć. 
4.  Realizacja tematu: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Nauczyciel  omawia  zasady  bezpieczeństwa  podczas  prac  wykończających 
powierzchnie  drewniane  instrumentów  muzycznych.  Wstępnie  prezentuje  uczniom 
informacje 

dotyczące 

wykończeniowej 

obróbki 

powierzchni 

drewnianych 

instrumentów muzycznych. 

 

Uczniowie  przeglądają  zgromadzone  w  pracowni    materiały  ścierne,  dokonują 
ich klasyfikacji,  podają  propozycje  zastosowań  różnego  rodzaju  materiałów  (ze 
względu na budowę i kształt). 

 

Nauczyciel zapoznaje uczniów z budową i zastosowaniem szlifierek: 
-  taśmowej z ruchomym stołem, 
-  szerokotaśmowej, 

 

uczniowie zapoznają się z literaturą dotyczącą: 

pokostów, 

wypełniaczy, 

kitów, 

gruntów, 

szpachlówek. 

Ustalają zastosowanie powyższych substancji w wykończeniowej obróbce drewna: 

 

Uczniowie  podają,  od  czego  powinien  być  uzależniony  wybór  materiału  ściernego 
do przygotowania  powierzchni  drewna  pod  lakierowanie.  Omawiają  zasadę  działania 
szlifierki taśmowej z ruchomym stołem i szlifierki szerokotaśmowej. Rysują schematy obu 
rodzajów szlifierek. 

 

Przygotowują grunt olejny wg receptury. 

 

Przeprowadzają  gruntowanie  drewna  i  szpachlowanie,  wykorzystując  otrzymane  przez 
siebie: grunt i szpachlówkę. 

 

Zakończenie zajęć 

 
Praca domowa 
 

Opracuj  jedną  pomoc  dydaktyczną  uczniowską,  która  w  znacznym  stopniu  przyczyni 

się do zapamiętania i lepszego zrozumienia przez Ciebie materiału nauczania z ostatnich lekcji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowo wypełnione sprawdziany postępów nauczania  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01] 
Moduł: 

Technologia  wytwarzania  instrumentów  muzycznych 
311[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykończanie  powierzchni  instrumentów  muzycznych 
311[01].Z1.04 

Temat:  Powierzchnie drewniane z zachowaniem widocznej struktury podłoża. 

Cel ogólny:  Wykończanie  powierzchni  drewnianych  instrumentów  muzycznych  z zachowaniem 

widocznej struktury podłoża. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

omówić poszczególne etapy przezroczystego wykończania powierzchni drewnianych, 

 

wykonać  przy  pomocy  pistoletu  natryskowego  wykończanie  powierzchni  drewnianej 
z zachowaniem widocznej struktury podłoża, 

 

nałożyć ręcznie politurę, 

 

wykonać szlifowanie i polerowanie instrumentów wykonanych z drewna. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia uczniowskie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwuosobowych. 

 
Czas: 10 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 
-

  pistolet do natryskiwania powierzchni drewnianych lakierem, 

-

  receptury wykonywania gruntów i politur, 

-

  substancje służące do otrzymywania gruntów, 

-

  lakier do wykończania powierzchni drewnianych, 

-

  pędzle, 

-

  materiały ścierne do wykończania powierzchni. 

 
Przebieg zajęć: 
1.   Sprawy porządkowe. 
2.   Nawiązanie do tematu, przedstawienie celu lekcji. 
3.   Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania zajęć. 
4.   Realizacja tematu: 

 

Nauczyciel omawia, w jaki sposób przy pomocy poznanych już na lekcjach substancji 
można  dokonać  wykończenia  powierzchni  drewnianych  instrumentów  muzycznych 
tak, aby zachować widoczną strukturę drzewna. 

 

Nauczyciel demonstruje natryskiwanie powierzchni drewna pistoletem. 

 

Uczeń  wykonuje  następujące  zabiegi  nad  wybranym  ładnie  usłojonym  kawałkiem 
drewna: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

odżywiczanie, 

wybielanie, 

barwienie, mające na celu zmianę naturalnej barwy drewna, 

wypełnianie porów drewna, mające na celu wyrównanie podłoża, 

nanoszenia materiałów malarsko-lakierniczych tworzących powłokę, 

uszlachetnianie  powłoki  malarsko-lakierniczej,  mające  na  celu  uzyskanie 
odpowiedniej gładkości i połysku. 

 

Nauczyciel w trakcie pracy uczniowskiej nadzoruje ją sprawdzając również wyliczenia 
mas  substancji  potrzebnych  do  otrzymania  gruntów.  Sprawdza  dobór  materiałów 
szlifierskich. 

 

Uczniowie wykonują politurowanie po uprzednim przygotowaniu politury. 

 

Nauczyciel sprawdza jakość wykonywanych prac. 

 

Po wykonaniu pracy uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
 

Zbierz  informacje  dotyczące  błędów  powłok  lakierniczych  i  dokonaj  oceny  swojej  pracy 

pod tym kątem. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowo wypełnione ankiety dotyczące atrakcyjności i przydatności zajęć.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Przygotowanie  powierzchni  instrumentów  muzycznych 

do lakierowania 

 

5.1.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Podaj  od  czego  powinien  być  uzależniony  wybór  materiału  ściernego  do  przygotowania 

powierzchni drewna pod lakierowanie. Omów zasadę działania szlifierki taśmowej z ruchomym 
stołem i szlifierki szerokotaśmowej. Narysuj schematy obu rodzajów szlifierek. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  literaturą  dotyczącą  wykończania  powierzchni  przy  pomocy  materiałów 

ściernych, 

2)  wymienić wszystkie czynniki, od których zależy wybór materiałów ściernych, 
3)  narysować schemat działania szlifierki taśmowej i szerokotaśmowej, 
4)  omówić zasady działania obu szlifierek. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru A3, 

 

grube flamastry, 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj 0,25 kg gruntu olejnego. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien:  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz podać uczniom masy potrzebnego gruntu olejowego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonywania pokostu olejnego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

2)  obliczyć ilości masowe składników potrzebnych do wykonania pokostu, 
3)  przygotować stanowisko pracy, stosując środki ochrony indywidualnej, 
4)  wykonać pokost wg instrukcji, 
5)  wykonaną pracę przedstawić nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tabela z instrukcjami wykonywania pokostów, 

 

składniki do wykonania pokostu olejnego, 

 

naczynie do wykonania pokostu, 

 

mieszadło albo łopatka, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Przedstaw  tabelarycznie  lub  przy  pomocy  grafu  klasyfikację  i  zastosowanie  materiałów 

gruntujących i wypełniaczy porów drewna.  
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  tematykę 

i zakres wykonywanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą dotyczącą materiałów gruntujących i wypełniaczy porów, 
2)  zaplanować  graficzny  sposób  przedstawienia  klasyfikacji  i  zastosowań  materiałów 

gruntujących i wypełniaczy, 

3)  wykonać zaplanowany rysunek bądź tabelę, 
4)  wykonaną pracę przedstawić kolegom i nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

burza mózgów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

papier A3, 

 

kolorowe mazaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Materiały do wykończania powierzchni instrumentów

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaklasyfikuj do znanych Ci substancji (do wykończania powierzchni drewnianych), stojące 

na stoliku  w  słoiczkach  substancje  (na  etykietkach  mają  podany  skład  chemiczny).  Jeśli  to 
możliwe, podaj ich nazwy. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  oraz  zebrać  z  uczniami  wiadomości  dotyczące  substancji 
używanych w wykończeniu powłok instrumentów drewnianych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  literaturą  dotyczącą  substancji  służących  do  wykończania  powierzchni 

drewnianych, 

2)  poklasyfikować substancje w podstawowe grupy, 
3)  podać nazwy grup i ewentualnie nazwy niektórych substancji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

słoiczki  z  lakierami,  politurami,  pigmentami,  farbami,  emaliami  i  wytrawami  z  wypisanym 
na etykietach składem chemicznym (bez nazw), 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  tabelarycznie  lub  przy  pomocy  grafu  dobór  lakierów  i  politur  w  zależności 

od rodzaju powierzchni i wymogów technicznych powłok. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą dotyczącą  właściwości i zastosowań lakierów i politur, 
2)  wykonać zestawienie tabelaryczne przedstawiające dobór lakierów i politur, 
3)  przedstawić swoją pracę kolegom i nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

burza mózgów, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Środki dydaktyczne: 

 

papier A3, 

 

kolorowe flamastry, 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  dwa  odpowiednie  roztwory  barwników  syntetycznych  znajdujących  się 

w pracowni – jeden do barwienia powierzchniowego, a drugi do barwienia wgłębnego. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia, podając niezbędne ilości barwników (w zależności od potrzeb 
pracowni). 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  literaturą  dotyczącą  barwników  syntetycznych  używanych  do  barwienia 

drewna 

2)  określić,  który  barwnik  znajdujący  się  w  pracowni  nadaje  się  do  powierzchniowego, 

a który do wgłębnego malowania drewna, 

3)  wykonać obliczenia mas składników roztworów o koniecznych stężeniach, 
4)  wykonać malowanie powierzchniowe i przygotować malowanie wgłębne drewna, 
5)  przedstawić swoją pracę nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne : 

 

barwniki syntetyczne, woda, 

 

naczynia do wykonywania roztworów, 

 

mieszadła lub łopatki do mieszania, 

 

pędzel, 

 

wanna do barwienia wgłębnego, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.  Wykończanie powierzchni 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykończ  przy  pomocy  pistoletu natryskowego, powierzchnię drewnianą, z zachowaniem 

widocznej  struktury  podłoża.  Samodzielnie  dobierz  odpowiednie  substancje,  wykonaj 
wszystkie konieczne operacje. Oceń jakość wykonanych prac wykończeniowych. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia,  przypomnieć  z  uczniami  główne  etapy  wykończania  drewna 
z zachowaniem widocznej struktury, przygotować dla uczniów odpowiednią ilość powierzchni 
do  wykończania,  w  trakcje  realizacji  ćwiczenia  powinien  dbać  o przechowywane  prace 
uczniowskie (ćwiczenie będzie wykonywane na 5-6 kolejnych jednostkach lekcyjnych). 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą dotyczącą wykończania przezroczystego, 
2)  wykonać  wszystkie  niezbędne  etapy  procesu  wykończania  ręcznego  powierzchni 

przezroczystej: 
– 

odżywiczanie, 

– 

wybielanie, 

– 

barwienie, mające na celu zmianę naturalnej barwy drewna, 

– 

wypełnianie porów drewna, mające na celu wyrównanie podłoża, 

– 

nanoszenia materiałów malarsko-lakierniczych tworzących powłokę, 

– 

uszlachetnianie powłoki malarsko-lakierniczej, mające na celu uzyskanie odpowiedniej 
gładkości i połysku, 

3)  ocenić jakość wykonanych prac wykończeniowych, 
4)  przedstawić swoją pracę nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu, 

 

tekst przewodni, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

pistolet natryskowy, 

 

instrukcja obsługi pistoletu natryskowego, 

 

wybrane przez ucznia (i zatwierdzone przez nauczyciela) substancje i narzędzia niezbędne 
do przeprowadzenia wykończania przezroczystego, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  ręcznie  wykończanie kryjące powierzchni drewnianej. Samodzielnie dobierz 

odpowiednie  substancje,  wykonaj  wszystkie  konieczne  operacje.  Oceń  jakość  wykonanych 
operacji wykończeniowych. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia,  przypomnieć  z  uczniami  główne  etapy  wykończania  drewna 
metoda kryjącą, przygotować dla uczniów odpowiednią ilość powierzchni do wykończania,  
w  trakcie  wykonywanego  ćwiczenia  powinien  dbać  o  przechowywane  prace  uczniowskie 
(ćwiczenie będzie wykonywane na 5-6 kolejnych jednostkach lekcyjnych). 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą dotyczącą wykończania kryjącego. 
2)  wykonać wszystkie niezbędne etapy procesu wykończania kryjącego powierzchni: 

– 

odżywiczanie – jak podczas wykończania przezroczystego, 

– 

kitowanie – wyrównanie wszelkich ubytków podłoża, 

– 

gruntowanie  –  pokrywanie  powierzchni  drewna  odpowiednim  materiałem  w  celu 
zwiększenia  przyczepności  następnie  nakładanych  warstw  materiałów  malarsko-
lakierniczych, 

– 

szpachlowanie pierwsze – zapełnianie mniejszych nierówności szpachlówką, 

– 

szpachlowane  drugie  –  zapełnianie  porów  drewna  i  wszelkich  nierówności 
szpachlówką i wyrównanie podłoża, 

– 

nakładanie  farby  nawierzchniowej  (w  celu  zabarwienia  na  żądany  kolor  powierzchni 
przedmiotu i stworzenia odpowiedniej warstwy izolacyjnej), 

– 

nakładanie emalii, 

3)  ocenić jakość wykonanych prac wykończeniowych, 
4)  przedstawić swoją pracę nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu, 

 

tekst przewodni, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

substancje i narzędzia wybrane przez ucznia (i zatwierdzone przez nauczyciela) niezbędne 
do przeprowadzenia wykończania kryjącego, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Zbierz  informacje  dotyczące  wad  powłok  lakierniczych,  a  następnie  przejrzyjcie 

z kolegami  prace  wykończeniowe,  które  wykonaliście  w  zadaniu  1  i  2.  Jakie  błędy  powłok 
wystąpiły w niektórych pracach i co było ich przyczyną? 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia, przypomnieć na czym polega ocenianie wykończenia powłok, 
w  trakcie  ćwiczenia  powinien   kontrolować  proces  wzajemnego  oceniania  prac 
wykończeniowych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą dotyczącą błędów powłok lakierniczych, 
2)  przejrzeć z kolegami swoje i ich prace, 
3)  nazwać ewentualne błędy oraz podać przyczynę ich powstania, 
4)  przedstaw swą pracę nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu, 

 

tekst przewodni, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

tabelaryczne zestawienie błędów powłok lakierniczych, 

 

prace wykończeniowe wykonane przez całą grupę w ćwiczeniach 1 i 2, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykończanie  powierzchni 
instrumentów muzycznych”  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 8, 9, 10, 11, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  c,  3.  a,  4.  d,  5.  c,  6.  a,  7.  a, 8. a, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. 
a, 13. b, 14. d, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. b, 20. d.   

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić dlaczego miękkie drewno 
potrzebuje materiałów ściernych z rzadszym 
nasypem 

Wskazać składniki materiałów ściernych 

Wskazać oznaczenia papierów ściernych 
i rozumieć je 

Wskazać oznaczenia papieru ściernego 
i rozumieć, od czego zależy zastosowanie 
papieru o różnym uziarnieniu 

Rozróżnić taśmy bez końca w szlifierkach 

Wskazać zastosowanie szlifierek 
wąskotaśmowych z ruchomym stołem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Wyjaśnić budowę szlifierki szerokotaśmowej 

Obliczyć długość taśmy potrzebnej do 
szlifierki 

PP 

Wyjaśnić, co to są pokosty i potrafić wybrać 
ich cechy wśród wskazanych cech różnych 
substancji 

PP 

10 

Wyjaśnić, jakie substancje mogą być 
wypełniaczami porów drewna  i wskazywać 
ich stan skupienia, lepkość itp. 

PP 

11 

Sklasyfikować substancje pod kątem 
możliwości zastosowania ich jako 
wypełniaczy 

PP 

12 

Wyjaśnić, jakie zastosowanie mają grunty 
stolarskie 

13 

Wyjaśnić, jakie substancje mogą być 
stosowane jako grunty 

14 

Wskazać zastosowanie kitów 

15 

Wyjaśnić, jakie substancje wchodzą w skład 
szpachlówek 

16 

Wyjaśnić potrzebę dobierania różnych past 
polerskich do różnego rodzaju powłok 

17 

Sklasyfikować substancje pod względem 
możliwości otrzymywania z nich mastyki 

PP 

18 

Rozpoznać sposoby łączenia taśm ściernych 

19 

Dobierać substancje potrzebne do otrzymania 
pokostu 

20 

Wskazać cel szlifowania wykończanych 
powierzchni instrumentów muzycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielenia  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie  będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (na karcie odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na  rozwiązanie 

zadań. 

8.  Stwórz  odpowiednią  atmosferę  pracy  podczas  pomiaru  (rozładuj  stres,  zachęć  do 

sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  sprawdzianu  poinformuj  uczniów  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia odpowiedzi. 

10. Zbierz zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  wyników,  wybierz  te  zadania,  które  sprawiły  uczniom  najwięcej 

trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  postępowania  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  W kratkę odpowiadającą dobrej odpowiedzi kratkę wstawiaj znak X. 
7.  Jeśli się pomylisz błędną odpowiedź otocz kółkiem i zaznacz prawidłową wstawiając X. 
8.  Test składa się z 20 zadań – 15 z poziomu podstawowego i 5 z ponadpodstawowego. 
9.  Pracuj samodzielnie. 
10. Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  karcie 

odpowiedzi. 

11. Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 

1.  Do obróbki drewna miękkiego lub żywicznego wskazane jest dobieranie narzędzi ściernych 

o mniejszej gęstości nasypu, ponieważ 

a)  materiał o mniejszej gęstości jest bardziej miękki. 
b)  wolne  przestrzenie  między  ziarnami  ściernymi,  wypełniają  się  drobnymi  wiórami 

powstałymi w wyniku szlifowania. 

c)  takie narzędzia są tańsze. 
d)  ilość  wiórów  podczas  szlifowania  drewna  miękkiego i  twardego  jest  taka  sama,  więc 

nie jest prawdą, że wskazane jest takie dobieranie materiałów ściernych. 

 

2.  Nasyp w papierach ściernych składa się z ziaren 

a)  kredy pławionej. 
b)  szkła wodnego. 
c)  elektrokorundu. 
d)  szelaku. 
 

3.  Na spodniej stronie papieru ściernego za pomocą numerów oznaczone są 

a)  od P12 do P220 (uziarnienie makro) i od P240 do P1200 (uziarnienie mikro). 
b)  od P12 do P220 (uziarnienie mikro) i od P240 do P1200 (uziarnienie makro). 
c)  od  P12  do  P220  (niska  twardość  nasypu)  i  od  P240  do  P1200  (wysoka  twardość 

nasypu). 

d)  od  P12  do  P220  (wysoka  twardość  nasypu)  i  od  P240  do  P1200  (niska  twardość 

nasypu). 

 

4.  Papieru od P20 do P80 używa się do 

a)  polerowania powierzchni lakierowanych. 
b)  szlifowania wykańczającego drewna twardego. 
c)  szlifowania wykańczającego drewna miękkiego. 
d)  wstępnego szlifowania (zgrubnego). 
 

5.  Taśmy bez końca stosowane w szlifierkach produkowane są w taki sposób, że 

a)  dokleja się do długiej taśmy kolejną taśmę (gdy poprzednia już zetrze materiał ścierny). 
b)  przy  jednej  szlifierce  stosowany  jest  stale  ten  sam  rodzaj  taśmy  o  tej  samej  twardości 

i tej  samej  gęstości  nasypu,  a  przy  innej  inny,  więc  bez  końca  stosuje  się  taką  samą 
taśmę. 

c)  skleja się w obwód odcinek taśmy o potrzebnej szerokości. 
d)  „bez końca” to nie rodzaj taśmy tylko informacja o stałym stosowaniu taśm. 
 

6.  Szlifierka taśmowa z ruchomym stołem stosowana jest do 

a)  szlifowania płaskich powierzchni. 
b)  szlifowania małych powierzchni (płaskich i profilowanych), bo stosuje się w niej wąską 

taśmę. 

c)  szlifowania i dużych i małych powierzchni profilowanych. 
d)  szlifowania powierzchni małych i trudnodostępnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

7.  W szlifierce szerokotaśmowej taśma rozpięta jest między 

a)  wałami umieszczonymi jeden nad drugim. 
b)  wałami umieszczonymi jeden obok drugiego. 
c)  wałami umieszczonymi w dowolny sposób. 
d)  kołami napinającym. 
 

8.  Długość taśmy potrzebnej do szlifierki wąskotaśmowej (o rozstawie kół – 3 m, a średnicy 

każdego koła – 0,25 m) równa jest 
a)  6,5m. 
b)  5,5m. 
c)  4m. 
d)  6m. 
 

9.  Pokosty to 

a)  materiały drobnoziarniste stosowane do polerowania powierzchni. 
b)  substancje do gruntowania drewna i materiałów drewnopochodnych. 
c)  substancje otrzymywane przez rozpuszczanie szelaku. 
d)  substancje służące do wgłębnego barwienia drewna. 
 

10. Wypełniacze porów mają postać 

a)  tłustych cieczy. 
b)  ruchliwych lekkich cieczy. 
c)  proszków i past. 
d)  żelów. 
 

11. Wypełniacze porów zwykle składają się z 

a)  pumeksu, kredy, suchej mączki drzewnej. 
b)  oleju lnianego, alkoholu etylowego, politury. 
c)  pasty polerskiej z wodą. 
d)  kleju kostnego i rozdrobnionego papieru. 

 

12. Grunty stolarskie to substancje, które 

a)  nie zakrywają struktury drewna. 
b)  zakrywają strukturę drewna. 
c)  w zależności od nałożonej warstwy zakrywają nimi strukturę drewna lub nie. 
d)  są stosowane pod farby i lakiery nieprzezroczyste. 
 

13. Grunty stolarskie mogą być 

a)  olejne, rozpuszczalnikowe i nitrocelulozowe. 
b)  olejne, klejowe i nitrocelulozowe. 
c)  tylko nitrocelulozowe. 
d)  olejne i wodne. 

 

14. Kity stosowane są do 

a)  podmalowywania powierzchni drewna. 
b)  wypełniania porów drewna pod bezbarwne lakiery. 
c)  jako bardzo dobra pasta polerująca. 
d)  wyrównywania  większych  pęknięć  i  nierówności  drewna  przed  wykończaniem 

kryjącym powierzchni. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

15. Roztwór kleju glutynowego, pokost i kreda szlamowa to składniki 

a)  kitu. 
b)  gruntu. 
c)  szpachlówki olejnej. 
d)  szpachlówki klejowej. 
 

16. Pasty  polerskie  stosowane  do  wykończania  powierzchni  metali  mają  różny  skład  ze 

względu na. 
a)  różną twardość powierzchni metali 
b)  różny skład stopów metali. 
c)  różne kolory metali. 
d)  upodobania różnych osób do gładkich albo mniej gładszych powierzchni. 
 

17. Do kalafonii rozpuszczonej w terpentynie dodaje się sykatyw i pokostu, a następnie kredy 

wymieszanej z pigmentem – w taki sposób otrzymuje się 
a)  kit. 
b)  szpachlę. 
c)  mastykę. 
d)  klej. 
 

18. Na rysunkach przedstawiono 

a)  sposoby wykonywania ruchów przy bejcowaniu. 
b)  przykłady łączenia taśm ściernych. 
c)  oznaczenia materiałów ściernych. 
d)  sposoby malowania na drewnie dwoma rodzajami lakierów. 

 
 
 
 
 
 
 
19. Pokosty naturalne wytwarza się z 

a)  kleju skórnego. 
b)  oleju jadalnego (lnianego, makowego lub konopnego). 
c)  tranu. 
d)  muszli skorupiaków. 
 

20. Cel szlifowania to 

a)  wygładzenie powierzchni. 
b)  wyczyszczenie powierzchni. 
c)  nadanie elementom ostatecznych wymiarów i kształtów. 
d)  wszystkie powyższe są prawdziwe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Wykończanie powierzchni instrumentów muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykończanie  powierzchni 
instrumentów muzycznych”  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. b, 6. c, 7. b, 8. d, 9. b, 10. d, 11. b
12. 
d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. b, 20. a.   

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić kolejne etapy przezroczystego 
wykończania powierzchni 

Odróżniać rodzaje wykończania 
powierzchni  i charakteryzować je 

Przyporządkować efekty uzyskane 
podczas malowania wgłębnego  

Wskazać cel w jakim wykorzystuje się 
emalię w kryjącym wykończaniu 
powierzchni 

Dobrać metodę malowania materiałami 
nitrocelulozowymi 

Wskazać poszczególne etapy klejenia 
i umieć je nazywać 

Wyjaśnić, w jakiej pozycji powinien 
znajdować się przedmiot podczas 
natrysku lakierem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Wyjaśnić, jakie czynniki spowodowały 
zbielenie powierzchni lakierowanej 

Wyjaśnić, jakie czynniki spowodowały 
wystąpienie pęcherzy w powłoce 
lakierowej 

10 

Ocenić, jakie czynniki spowodowały 
wystąpienie widocznych zacieków na 
powłoce lakierowej 

PP 

11 

Ocenić, jakie czynniki spowodowały 
pękanie powłoki lakierowej 

PP 

12 

Ocenić, jakie czynniki spowodowały 
niedostateczną przyczepność powłoki 
lakierowej do podłoża 

PP 

13 

Oceniać, jakie czynniki powodują zbyt 
powolne utwardzanie powłoki 
lakierowej 

PP 

14 

Oceniać, jakie są przyczyny skłonności 
powłoki lakierowej do marszczenia 

PP 

15 

Wyjaśnić, w jaki sposób można 
wykończyć powierzchnię politurowaną 
bez zacierania porów 

16 

Wskazać sposób gruntowania 
powierzchni podczas politurowania na 
wysoki połysk 

17 

Wskazać długość przerw między 
jednym i drugim nakładaniem politury 

18 

Wyjaśnić, czym wykonuje się 
politurowanie właściwe 

19 

Wyjaśnić, jakie czynności wykonuje się 
podczas wykończenia powierzchni 
politurowanych 

20 

Dobrać właściwe materiały ścierne do 
polerowania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielenia  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie  będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (na karcie odpowiedzi) 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na  rozwiązanie 

zadań. 

8.  Stwórz  odpowiednią  atmosferę  pracy  podczas  pomiaru  (rozładuj  stres,  zachęć 

do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  sprawdzianu  poinformuj  uczniów  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia odpowiedzi. 

10.  Zbierz zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  wyników,  wybierz  te  zadania,  które  sprawiły  uczniom  najwięcej 

trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  postępowania  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru  
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  W kratkę odpowiadającą dobrej odpowiedzi kratkę wstawiaj znak X. 
7.  Jeśli się pomylisz błędną odpowiedź otocz kółkiem i zaznacz prawidłową wstawiając X. 
8.  Test składa się z 20 zadań – 15 z poziomu podstawowego  i 5 z ponadpodstawowego . 
9.  Pracuj samodzielnie. 
10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  karcie 

odpowiedzi. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia ! 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Pierwszym etapem w procesie wykończania przezroczystego powierzchni jest 

a)  odżywiczanie powierzchni. 
b)  mycie powierzchni w kąpielach mydlanych. 
c)  barwienie wgłębne. 
d)  przeszlifowywanie. 
 

2.  Poszczególne  warstwy  wykończenia  powierzchni  drewna  wykonuje  się  z  różnych 

materiałów, przy czym każda spełnia określoną funkcję w wykończaniu 

a)  przezroczystym. 
b)  kryjącym. 
c)  w obu. 
d)  w  żadnym,  ponieważ  w  każdym  z  nich  wykonuje  się  wykończanie  tylko  jednym 

lakierem. 

 

3.  Barwienie wgłębne drewna wykonywane jest w przypadku wykończenia 

a)  przezroczystego. 
b)  kryjącego. 
c)  w obu. 
d)  w żadnym. 
 

4.  Emalię w przypadku wykończeń kryjących nanosi się w celu 

a)  zabarwienia powierzchni na żądany kolor. 
b)  dokładniejszego wypełnienia porów drewna. 
c)  zwiększenia połysku i wodoodporności powłoki. 
d)  emalii nie używa się w wykończeniach kryjących. 
 

5.  Szpachlówkę na powierzchnię drewna nakłada się 

a)  wyłącznie odpowiednimi pędzlami. 
b)  pierwszą warstwę w poprzek, a drugą wzdłuż elementu. 
c)  pierwszą warstwę wzdłuż, a drugą w poprzek elementu. 
d)  szpachlami ceramicznymi. 
 

6.  Nakładanie materiałów nitrocelulozowych za pomocą pędzla ma następujące ograniczenia 

a)  należy nakładać jedną warstwę natychmiast po drugiej. 
b)  należy przeszlifowac pierwszą warstwę zanim nałoży się drugą. 
c)  należy odczekać, aby wyschła pierwsza warstwa, zanim nałoży się drugą. 
d)  pędzel powinien być wyłączne z włosia naturalnego. 
 

7.  Nanoszenie  materiałów  lakierniczych  natryskiem  wykonywane  jest  w  taki  sposób,  że 

przedmiot pokrywany lakierem 
a)  znajduje się w pozycji pionowej. 
b)  znajduje się w pozycji poziomej. 
c)  znajduje się pod kątem 45

o

 od poziomu. 

d)  może znajdować się w dowolnej pozycji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

8.  Zbielenie powłok lakieru może być wywołane 

a)  nałożeniem zbyt grubej warstwy lakieru. 
b)  niewłaściwym podkładem i źle do niego dobranym lakierem. 
c)  zbyt dużą lepkością lakieru. 
d)  za niską temperaturą w pomieszczeniu albo zbyt wysoką wilgotnością powietrza. 
 

9.  Występowanie pęcherzyków powietrza w powłoce lakierowej mogła wywołać 

a)  za wysoka lepkość lakieru i ciśnienie robocze w pistolecie natryskowym. 
b)  za gruba warstwa lakieru i zbyt wysoka temperatura suszenia powłoki. 
c)  za mała odległość dyszy pistoletu od podłoża w czasie nanoszenia powłoki lakierowej. 
d)  za duża odległość dyszy od podłoża lakierowanego. 
 

10. Na powłoce lakierowej widoczne są zacieki. Mogły to spowodować następujące czynniki 

a)  zbyt mała elastyczność lakieru. 
b)  zbyt duża wilgotność lakierowanego drewna. 
c)  niedostateczna czystość podłoża. 
d)  za  mała  odległość  dyszy  pistoletu  od  lakierowanej  powierzchni lub  za  gruba  warstwa 

jednorazowo naniesionego lakieru. 

 

11. Pękanie powłoki lakierowej wywołane zostało 

a)  zbyt wysoką temperaturą suszenia powłoki. 
b)  za małą elastycznością lakieru, złym podkładem, zbyt dużą wilgotnością drewna. 
c)  za grubą warstwą lakieru nanoszoną jednorazowo, zapyleniem powietrza. 
d)  rozcieńczalnikiem złej jakości, małą lepkością i przyczepnością lakieru. 
 

12. Po  naniesieniu  powłoki  lakieru  okazało  się,  że  wykazuje  on  niedostateczna  przyczepność 

do podłoża. Mogło to zostać spowodowane 
a)  za małą ilością rozpuszczalnika w lakierze i nieprzeszlifowaniem powłoki drewna przed 

lakierowaniem. 

b)  zbyt  dużą  wilgotnością  powietrza  w  lakierni  oraz  zbyt  małym  ciśnieniem  w  pistolecie 

natryskującym. 

c)  nierównomierną  grubością  naniesionego  lakieru  oraz  źle  dobranym  wypełniaczem 

porów. 

d)  za dużą wilgotnością drewna, niedostateczną czystością lakierowanego podłoża. 
 

13. Zbyt powolne utwardzanie powłoki wywołuje 

a)  za duża zawartość plastyfikatora w lakierze, powietrze w lakierni przesycone oparami 

rozpuszczalników. 

b)  zły rozpuszczalnik , za wysoka temperatura w pomieszczeniu. 
c)  za wysoka lepkość lakieru, za niska temperatura w lakierni. 
d)  za gruba warstwa lakieru, za dużo rozpuszczalnika w lakierze. 
 

14. Powłoka lakierowa wykazuje skłonności do marszczenia – spowodowane to zostało 

a)  zbyt wysoką temperaturą suszenia powłoki i za grubą warstwą lakieru. 
b)  zbyt  wysoką  lepkością  lakieru,  zbyt  dużym  ciśnieniem  w  pistolecie  natryskowym,  za 

niską temperaturą w lakierni. 

c)  za grubą warstwą lakieru, lakier zawiera zbyt dużo lotnego rozpuszczalnika. 
d)  za dużą ilością rozcieńczalnika lub niewłaściwym doborem rozcieńczalnika. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

15. Politurowanie można przeprowadzić bez zacierania porów wówczas 

a)  wykończa się powierzchnię na mat. 
b)  wykończa się powierzchnię na wysoki połysk. 
c)  wykończa się powierzchnię i na mat i z połyskiem. 
d)  trzeba przeprowadzić kryte wykończanie powierzchni. 
 

16. Gruntowanie podczas wykończenia politurą na wysoki połysk przeprowadza się 

a)  przez  kilkakrotne  wcieranie  pumeksu  drewnianym  klockiem  owiniętym  w  pojedynczą 

warstwę bawełny. 

b)  przez kilkakrotne wcieranie pumeksu tamponem nasyconym politurą. 
c)  przez naniesienie gruntu pędzlem. 
d)  przez cieniutkie przeszpachlowanie powierzchni. 
 

17. Przerwy między jednym, a drugim nakładaniem politury powinny wynosić 

a)  przynajmniej godzinę. 
b)  24 godziny. 
c)  można nanosić jedna warstwę po drugiej, nie robiąc przerw. 
d)  nie powinny być krótsze niż 3-5 minut. 
 

18. Do politurowania politurowanie właściwego używa się 

a)  politury o stężeniu 8-10% z bardzo niewielkim dodatkiem pumeksu. 
b)  politury o stężeniu ok. 30%. 
c)  politury o stężeniu 8-10% z niewielkim dodatkiem kredy pławionej. 
d)  zakwaszonej kwasem szczawikowym politury o stężeniu nie przekraczającym 20%. 
 

19. Po naniesieniu ostatniej warstwy politury 

a)  szlifuje się do połysku politurą warstwę drobnoziarnistym papierem ściernym 
b)  usuwa się z wykończanej powierzchni resztki oleju tamponem zwilżonym w spirytusie. 
c)  lakieruje się powierzchnię. 
d)  zmywa się całą powierzchnię ciepłą, wygotowaną wodą. 
 

20. Polerowanie  –  to  obróbka  wykańczająca,  która  ma  na  celu  uzyskanie  żądanej  gładkości 

i połysku powierzchni przedmiotu polerowanego. Polerowanie dokonywane jest zwykle za 
pomocą 
a)  miękkich tarcz i materiałów ściernych. 
b)  twardych tarcz i materiałów ściernych o drobnym ścierniwie. 
c)  tamponów nasączonych olejami. 
d)  tarcz z nakładkami tekstylnymi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Wykończanie powierzchni instrumentów muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

7. LITERATURA 

 

1.  Bajkowski J.: Maszyny i urządzenia do obróbki drewna cz.1. WSiP, Warszawa 1995 
2.  Gehlen M.:  Technologia  drewna  Podręcznik do nauki zawodu cz. 2. Wydawnictwo REA, 

Warszawa 2002 

3.  Giełdowski L.: Konstrukcje mebli cz. 1. Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Łunarski  J.  Szabajkowicz  W.:  Automatyzacja  procesów  technologicznych  montażu 

maszyn. WNT, Warszawa 1993  

5.  Nowak H.: Stolarstwo część 2. Technologia i materiałoznawstwo. WSiP, Warszawa 2000 
6.  Oczoś K.: Szlifowanie. WNT, Warszawa 1986 
7.  Pajewski K.: Technologia i technika malarsko lakiernicza. Warszawa 1937 
8.  Prażmo J.: Tchnologia  materiałoznawstwo, Stolarstwo cz. 1. WSiP, Warszawa 1999  
9.   Prządka W.,  Szczuka J.: Technologia meblarstwa cz.2. WSiP, Warszawa 1991  
10. Samek  A.:  Projektowanie  procesów  technologicznych  obróbki  i  montażu.  Politechnika 

Krakowska, Kraków 1986 

11. Swaczyna  I.:  Meble.  Naprawa  i  odnawianie. Państwowe  Wydawnictwo Rolnicze i  Leśne, 

Warszawa 1995 

12. Sękowski J.: Konserwacja mebli zabytkowych. Wydawnictwo Semper, Warszawa 2003 
13. www.meie.com.pl