background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Arkadiusz Gromek 

 
 
 
 
 
 

 
Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji 
instrumentów muzycznych 311[01].Z2.03 
 
 
 
 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr Iwona Skwarek 
mgr Paweł Filipiak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr sztuki Arkadiusz Gromek 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[01].Z2.03 
„Wykonywanie  napraw,  korekty  i  konserwacji  instrumentów  muzycznych”,  zawartego 
w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  korektor  i  stroiciel  instrumentów 
muzycznych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

     5.1. Organizacja stanowiska pracy 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

     5.2. Dobór technik, materiałów i narzędzi do napraw instrumentów 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

     5.3. Przeprowadzenie korekty konserwacji i napraw instrumentów 

muzycznych 

16 

              5.3.1. Ćwiczenia  

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.

 

Literatura 

31 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE 

 
 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  „Wykonywanie  napraw,  korekty  i  konserwacji 

instrumentów  muzycznych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych, 
w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie korektor i stroiciel instrumentów muzycznych. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  wiadomości,  które  uczeń  powinien 
posiadać, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia  tej  jednostki  modułowej,  które  określają  umiejętności,  jakie  uczeń 
opanuje w wyniku procesu kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  sposobem  wykonania,  zalecanymi  metodami 

nauczania–uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, zawierającą przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury dotyczącej programu jednostki modułowej. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  prowadzone  były  metodami  aktywizującymi, 

eksponującymi i praktycznymi takimi jak: 

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

metoda projektów, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane  –  indywidualne 

i zespołowe w grupach 3–7 osobowych. 

Weryfikowanie  osiągnięć  edukacyjnych  uczniów  powinno  być  prowadzone  w  trakcie 

realizacji zajęć. 

Zalecane metody sprawdzania wiedzy i umiejętności to przede wszystkim testy osiągnięć 

szkolnych i obserwacja aktywności uczniów w procesie uczenia się i w czasie wykonywania 
ć

wiczeń. 

Uczniowie  powinni  korzystać  z  pomocy  dydaktycznych,  podręczników  i  innych  źródeł 

obserwacji,  tj.  poradników,  katalogów,  instrukcji,  norm  i  Internetu.  Stanowiska  do  ćwiczeń 
powinny być wyposaŜone w niezbędne materiały i środki dydaktyczne. 

Wskazaną  formą  poszerzania  wiedzy  jest  organizowanie  wycieczek  do  muzeów, 

pracowni lutniczych i korektorskich oraz zakładów produkujących instrumenty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostki modułowej 

 

311[01].Z2 

Korekta i strojenie instrumentów 

muzycznych 

 
 

311[01].Z2.01 

Ocenianie jakości instrumentów 

muzycznych 

 

311[01].Z2.03 

Wykonywanie napraw, korekty 

i konserwacji instrumentów 

muzycznych 

 

311[01].Z2.05 

Posługiwanie się językiem 

obcym zawodowym 

 

311[01].Z2.04 

Strojenie instrumentów muzycznych 

311[01].Z2.02 

Regulacja mechanizmów instrumentów 

muzycznych  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować przyrządy pomiarowo-kontrolne zgodnie z ich przeznaczeniem, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 

 

rozróŜniać  instrumenty  muzyczne,  kwalifikować  do  grupy  instrumentów,  a  takŜe 
rozróŜniać ich części, 

 

wykonywać i odczytywać schematy, wykresy i szkice, 

 

posługiwać się dokumentacja techniczną, 

 

posługiwać się normami, 

 

pracować w grupie i indywidualnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonywania  naprawy,  korekty  i konserwacji 
instrumentów, zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

wyjaśnić  pojęcia:  korekta,  renowacja,  rekonstrukcja  i  konserwacja  instrumentów 
muzycznych, 

 

rozpoznać stopień zuŜycia elementów, 

 

zaplanować korektę i renowację instrumentów muzycznych, 

 

wymienić uszkodzone elementy instrumentu, 

 

dobrać narzędzia korektorskie, 

 

dobrać materiały do wykonania korekty i renowacji instrumentu, 

 

dokonać korekty elementów instrumentu, 

 

dobrać sposób naprawy i remontu instrumentu muzycznego, 

 

dobrać materiały do naprawy i konserwacji instrumentu muzycznego, 

 

zastosować róŜne metody i techniki wykonywania korekty instrumentu muzycznego, 

 

wykonać zabiegi biglowania w fortepianach i pianinach, 

 

ocenić wstępnie poprawność intonacji instrumentów muzycznych, 

 

zastosować modele i szablony do korekty i renowacji instrumentów muzycznych, 

 

zastosować  specjalistyczne  narzędzia  i  środki  do  korekty,  konserwacji  i  naprawy 
instrumentów muzycznych, 

 

dokonać konserwacji instrumentów muzycznych, 

 

obliczyć koszt wykonania naprawy i korekty instrumentu muzycznego, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpoŜarowej 
obowiązujące na danym stanowisku pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 311[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

instrumentów muzycznych 311[01].Z2.03 

 

Temat: Organizacja procesu naprawy idiofonów. 

Cel ogólny: Wyjaśnienie procesu naprawy idiofonów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić kolejność czynności podczas naprawy, 

 

opisać funkcje róŜnych technik naprawy zniszczonych elementów, 

 

rozpoznać narzędzia słuŜące do naprawy, 

 

rozpoznać materiały słuŜące do naprawy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tablica, kreda , 

 

katalog idiofonów i przykładowe instrumenty z tej grupy, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów i sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Przeprowadzenie 

pokazu 

objaśnieniami 

zastosowaniem 

przygotowanych 

instrumentów i pomocy dydaktycznych. 

4.

 

Przydzielenie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia. 

5.

 

Realizacja ćwiczenia: 

 

uczniowie zapoznają się z zasadami bhp obowiązującymi podczas trwania zajęć, 

 

uczniowie poznają techniki, które wykorzystają do naprawy idiofonów, 

 

uczniowie poznają materiały, których mogą uŜyć do naprawy, 

 

uczniowie porządkują etapy naprawy instrumentów, 

 

nauczyciel nadzoruje prace uczniów i wyjaśnia wątpliwości. 

7.

 

Uczniowie analizują wykonane ćwiczenia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

8.

 

Uczniowie prezentują wyniki swoich działań i zapisują wnioski z obserwacji. 

9.

 

Nauczyciel ocenia poprawność sformułowań i aktywność uczniów podczas zajęć. 

10.

 

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, poŜegnanie uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 311[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

instrumentów muzycznych 311[01].Z2.03 

 

 

Temat: Naprawa pęknięć w korpusie aerofonów. 

Cel  ogólny:  Wyjaśnienie  procesów  klejenia  i  wskazanie  narzędzi  słuŜących  do  wykonania 

korekty instrumentów muzycznych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić zastosowanie materiałów do klejenia, 

 

nazwać kleje i określić ich zastosowanie, 

 

posługiwać się róŜnego typu pędzlami podczas montaŜu z uŜyciem kleju,  

 

przyporządkować  odpowiednie  techniki  klejenia  przyporządkowane  kolejnym  etapom 
montaŜu elementów instrumentu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 4-osobowych. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw klejów i środków czyszczących, 

 

zestaw pękniętych baryłek i innych części korpusu aerofonów, 

 

pędzle do kleju, 

 

garnek do kleju, 

 

ś

rodki do odtłuszczenia i wysuszenia pękniętych elementów, 

 

waga szalkowa, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów i sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Przeprowadzenie wykładu z pokazem instrumentu lub jego modelem. 

4.

 

Przedstawianie i omówienie uszkodzeń. 

5.

 

Przydzielenie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia. 

6.

 

Realizacja ćwiczenia: 

 

uczniowie  poznają  róŜne  rodzaje  kleju,  uczą  się  jego  nazw  i  charakteryzują  kaŜdy 
rodzaj kleju,  

 

uczniowie przyrządzają klej zgodnie z przepisem, 

 

uczniowie notują uwagi i spostrzeŜenia z przeprowadzonych prób, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

uczniowie wykonują klejenia detali instrumentów, 

 

nauczyciel nadzoruje prace uczniów i wyjaśnia wątpliwości, 

7.

 

Uczniowie analizują wykonane ćwiczenia. 

8.

 

Przedstawiciele  grup  prezentują  wyniki  swoich  obserwacji  i  dzielą  się  doświadczeniami 
z ćwiczeń praktycznych. 

9.

 

Nauczyciel ocenia poprawność sformułowań, aktywność uczniów podczas zajęć i stopień 
przestrzegania zasad BHP podczas ćwiczeń. 

10.

 

Zakończenie  zajęć  –  podziękowanie  za  aktywny  udział  w  zajęciach  i  poŜegnanie 
uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Organizacja stanowiska pracy 

 

5.1.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj szkic zagospodarowania sali o wymiarach 5x5 metrów, z oknami o szerokości 

3 metry, umieszczonymi centralnie z jednej strony – na pracownię przeznaczoną do naprawy, 
korekty i konserwacji instrumentów dętych. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić zadania pracowni, 

2)

 

określić jej funkcję,  

3)

 

stworzyć szkic podziału pomieszczenia, 

4)

 

zanotować napotykane problemy, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wykaz narzędzi do rozmieszczenia, 

 

linijka skalowa, 

 

katalogi narzędzi specjalistycznych,  

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

fotografie instrumentów, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 
 

WskaŜ materiały, które będą Ci potrzebne do sporządzenia środka do czyszczenia lakieru 

spirytusowego i określ ich proporcje. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  wymienić składniki środków czyszczących, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

2)  określić proporcje połączenia składników środków czyszczących, 
3)  wykonać zadanie w formie pisemnej, 
4)  wykonać notatkę o składnikach mieszaniny i ich właściwościach fizycznych, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansze i katalogi z ilustracjami materiałów, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Przedstaw i uzasadnij kolejność czynności, jakie wykonasz w czasie klejenia instrumentu 

pokazanego na rysunku.  

 

Rysunek do ćwiczenia 3 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić zasady potrzebne do produkcji kleju ze środków naturalnych, 

2)

 

określić  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  ochrony  przeciwpoŜarowej, 
obowiązujące podczas zajęć, 

3)

 

sporządzić notatkę wymieniając i wyjaśniając kolejność postępowania przy klejeniu, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

fotografie instrumentów i ich detali, 

 

przybory do pisania, 

 

przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpoŜarowe oraz regulaminy pracowni, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.2.  Dobór technik, materiałów i narzędzi do napraw 

instrumentów 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Dobierz materiały, techniki i narzędzia do sklejenia pęknięć w korpusie oboju. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić, jakie materiały słuŜą do naprawy tego typu uszkodzeń, 
2)  rozpoznać, jakie techniki wykorzystywane są do naprawy tego typu uszkodzeń, 
3)  określić, jakie narzędzia słuŜą do naprawy tego typu uszkodzeń, 
4)  zanotować posiadane informacje, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

obój lub plansze z fotografią pękniętego korpusu, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Zdefiniuj i opisz sposób naprawy ubytku w płycie rezonansowej wioli da gamba. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

rozpoznać ilość ubytków i ich wielkość, 

2)

 

opisać rozpoznane ubytki wraz z ich wymiarami, 

3)

 

zaplanować techniki do zamontowania elementów uzupełniających, 

4)

 

ułoŜyć schemat wykonania kolejnych elementów, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

pęknięta płyta z wioli da gamba, 

 

notatnik, 

 

klej skórny, 

 

maszynka elektryczna do podgrzewania kleju, 

 

pędzel, 

 

naczynie do kleju, 

 

listewki świerkowe, 

 

strug,  

 

pilarka taśmowa, 

 

przybory do pisania, 

 

fartuchy ochronne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.3. 

Przeprowadzenie korekty konserwacji i napraw 
instrumentów muzycznych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Opracuj schemat przebiegu naprawy pęknięć w korpusie klarnetu. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

określić części klarnetu i sposób ich wytworzenia, 

2)

 

znaleźć materiały słuŜące do naprawy, 

3)

 

określić sposoby i narzędzia słuŜące do naprawy,  

4)

 

wyrysować schemat działania, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

pęknięty korpus klarnetu, 

 

notatnik, 

 

blok rysunkowy, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2
 
 

Wykonaj szczegółowy schemat naprawy ślimaka w wiolonczeli. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić budowę wiolonczeli, 
2)  narysować  schemat  przebiegu  naprawy,  porządkując  w  kolejności  czynności,  które 

wykonasz, 

3)  określić wielkość zastosowanych narzędzi i ich rodzaj, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wiolonczela, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Oblicz  koszty  materiałów  do  naprawy  10  saksofonów.  Pracownik  pracował  20  godziny. 

Jego  tygodniowy  zarobek  wynosi  600  PLN  (w  40  godzinnym  trybie  pracy).  Jakie  są  koszty 
robocizny  tego  pracownika  przy  jednym  saksofonie.  Materiały  na  remont  saksofonów 
kosztowały 3500 PLN netto. Oblicz jednostkowy koszt naprawy 1 saksofonu. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  określić koszt jednej godziny pracy specjalisty, 
2)  określić wielkość marŜy na towar z magazynu, 
3)  obliczyć  koszt  pracy  pracownika  przy  wszystkich  saksofonach,  a  potem  przy  jednym 

egzemplarzu, 

4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  napraw, 
korekty i konserwacji instrumentów muzycznych”  

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania od 1 do 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania od 16 do 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. c, 6. c, 7. a, 8. a, 9. d, 10. d, 11. b, 
12. b, 13. d, 14. b, 15. a, 16. a, 17. a, 18. b, 19. b, 20. c, 21. d, 22. a

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić kształty ścisku sztywnego 

Określić wielkość narzędzi 

Określić nóŜ szewski 

Określić  wielkość  pomieszczeń  dla  naprawy 
fortepianu 

Określić rodzaj nawierzchni podłogi  

Określić przeznaczenie półek 

Rozpoznać definicję korekty instrumentu 

Określić pojęcia renowacji 

Określić stopień zuŜycia materiałów 

10  Wskazać  narzędzia  stosowane  do  oceny 

stopnia zuŜycia  

11  Wskazać środek do czyszczenia lakieru 

12  Wskazać  materiały  stosowane  do  wstępnego 

czyszczenia instrumentu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

13  Określić czas schnięcia kleju 

14  Określić zastosowanie włosia wiewiórczego 

15  Wskazać 

materiały 

łatwopalne 

uŜywane 

podczas naprawy  

16  Określić budowę ścisku do klejenia 

PP 

17  Określić warunki schnięcia lakieru 

PP 

18  Określić właściwości narzędzi  

PP 

19  Określić budowę i zastosowanie narzędzi 

PP 

20  Dobrać narzędzia do wykończenia 

PP 

21  Określić 

materiały 

ich 

specyficzne 

nazewnictwo 

PP 

22  Określić  budowę  narzędzi  słuŜących  do 

napraw instrumentów muzycznych 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 
na ich rozwiązanie. 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

7.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

8.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  22  zadania  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 
wyboru.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwe  odpowiedzi,  tylko  jedna  jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Ścisk sztywny do klejenia to ścisk w kształcie litery 

a)

 

c. 

b)

 

z. 

c)

 

h. 

d)

 

t. 

 
2.  Dłuta snycerskie to 

a)

 

inaczej dłuta płaskie. 

b)

 

małe dłutka. 

c)

 

inaczej dłuta wklęsłe. 

d)

 

duŜe dłuta sprzedawane w komplecie. 

 

3.  NóŜ szewski to nóŜ 

a)

 

kuchenny. 

b)

 

do otwierania instrumentu,  

c)

 

najpowszechniej uŜywany w korekcie, 

d)

 

bardzo rzadko stosowany w korekcie. 

 
4.  Minimalna wielkość pomieszczenia do naprawy fortepianu wynosi 

a)

 

40 i 25 m. 

b)

 

45 i 15 m. 

c)

 

40 i 20 m. 

d)

 

40 i 15 m. 

 
5.  Linoleum to 

a)

 

materiał na okładzinę stołu stolarskiego. 

b)

 

materiał do klejenia pęknięć. 

c)

 

materiał na podłogę warsztat. 

d)

 

inaczej olej lniany. 

 
6.  Do narzędzi składowanych na półkach zaliczymy 

a)

 

strug ręczny. 

b)

 

politurę. 

c)

 

szlifierkę. 

d)

 

dłuta. 

 

7.  Ogół procesów mających na celu przywrócenie pierwotnego stanu instrumentu to 

a)

 

korekta w znaczeniu szerokim. 

b)

 

konserwacja. 

c)

 

korekta w znaczeniu wąskim. 

d)

 

odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji. 

 

8.  Renowacja to 

a)

 

odnowa podniszczonych części. 

b)

 

zapobieganie zniszczeniom. 

c)

 

naprawa drobnych partii instrumentów. 

d)

 

odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

9.  Ocena zuŜycia materiałów polega na  

a)

 

przeniesieniu poszczególnych przymiarów i porównanie ich z rysunkiem. 

b)

 

wytworzeniu odlewu gipsowego. 

c)

 

wytworzeniu odlewu z masy plastycznej. 

d)

 

przeniesieniu poszczególnych wymiarów do porównania z rysunku na instrument.

 

 
10.  Do oceniania stopnia zuŜycia instrumentu wykorzystuje się 

a)

 

dłuto. 

b)

 

skalpel. 

c)

 

nóŜ. 

d)

 

szablon.  

 

11.  Do oczyszczenia lakieru, który nie rozpuszcza się w spirytusie uŜywamy  

a)

 

szelaku. 

b)

 

spirytusu. 

c)

 

kalafonii. 

d)

 

acetonu.  

 
12.  Do wstępnego oczyszczenia instrumentu moŜna wykorzystać 

a)

 

ś

rodek czyszczący do mebli. 

b)

 

mieszaninę wody z mydłem. 

c)

 

politurę. 

d)

 

krzemionkę. 

 
13.  PrzybliŜony czas schnięcia ośmiu, kolejno nakładanych warstw lakieru wynosi 

a)

 

25 godzin. 

b)

 

120 minut. 

c)

 

12 godzin. 

d)

 

100 godz. 

 

14.  Włosie wiewiórcze jest stosowane w 

a)

 

pędzlu do klejenia. 

b)

 

pędzlu retuszerskim. 

c)

 

kaŜdym pędzlu okrągłym. 

d)

 

kaŜdym pędzlu płaskim. 

 

15.  Materiał nieulegający samozapłonowi to 

a)

 

klej. 

b)

 

heban. 

c)

 

damara. 

d)

 

spirytus. 

 
16

Ś

cisk do klejenia płyt składa się z 

a)

 

dwóch ścisków korektorskich połączonych śrubą i trzpieniami. 

b)

 

dwóch ścisków taśm połączonych śrubą i trzpieniami. 

c)

 

dwóch ścisków do korpusu połączonych śrubą i trzpieniami. 

d)

 

dźwigni i przełoŜenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

17.  Czas schnięcie powłoki lakierniczej instrumentów zaleŜy od 

a)

 

gęstości lakieru. 

b)

 

jakości podkładu. 

c)

 

gęstości pędzla. 

d)

 

jakości pędzla. 

 

18.  Miękki nóŜ uŜywany w naprawie instrumentów muzycznych to 

a)

 

nóŜ kuchenny. 

b)

 

skalpel. 

c)

 

wybierak do Ŝyłki. 

d)

 

cyklina. 

 

 

19.  Strugaczka 

a)

 

to narzędzie do strugania otworów. 

b)

 

to narzędzie do ostrzenia akcesoriów. 

c)

 

składa się z dwóch ścisków korektorskich połączonych śrubą i trzpieniami. 

d)

 

składa się z dwóch ścisków taśm połączonych śrubą i trzpieniami. 

 
20.  Duszostawiacza 

a)

 

uŜywamy jak innych dłut. 

b)

 

uŜywamy jak ścisków. 

c)

 

stosujemy w końcowym etapie korekty. 

d)

 

stosujemy na początku korekty. 

 
21.  Mastyks to 

a)

 

specjalny rodzaj szelaku. 

b)

 

rodzaj kleju kazeinowego. 

c)

 

specjalny rodzaj kleju z pęcherzy jesiotra. 

d)

 

rodzaj składnika lakieru.  

 
22.  Cytomierz 

a)

 

to przyrząd z czujnikiem zegarowym. 

b)

 

jest wykonany w kształcie litery t. 

c)

 

jest wykonany w kształcie litery c. 

d)

 

słuŜy do mierzenia interwałów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji instrumentów muzycznych. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

21

 

 

 

22

 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  napraw, 
korekty i konserwacji instrumentów muzycznych”  

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania od 1 do 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania od 16 do 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. a, 5. a, 6. d, 7. d, 8. d, 9. b, 10. b, 11. c, 
12. b, 13. a, 14. c, 15. c, 16. b, 17 a, 18. b, 19. d, 20. c, 21. a, 22. a

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj oświetlenia 

Określić znaczenie pojęcia konserwacja 

Określić istotne cechy światła  

Określić wielkość pomieszczeń dla lakierowania 
fortepianu 

Określić czas schnięcia lakierów 

Określić rodzaj materiałów niebezpiecznych 

Określić materiał na podłogi w pracowni  

Zdefiniować pojęcie konserwacji 

Wskazać właściwy słuŜący do napuszczania 
instrumentów dętych 

10  Określić  rodzaj  oświetlenia  najlepszy  do  prac 

korektorskich 

11  Wskazać materiał dodawany do rozpuszczalnika 

czyszczącego lakier spirytusowy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

12  Określić wiek instrumentu klasyfikowanego 

jako zabytek 

13  Określić czas schnięcia kleju 

14  Określić  podstawowe  wyposaŜenia  pracowni 

korektorskiej 

15  Określić warunki ochrony przeciwpoŜarowej 

podczas podgrzewania kleju 

16  Dobrać surowiec – szelak 

PP 

17  Określić  czynniki,  od  których  nie  zaleŜy  czas 

schnięcia kleju 

PP 

18  Dobrać  klej  nienadający  się  do  klejenia 

instrumentów muzycznych 

PP 

19  Dobrać narzędzia wykorzystywane podczas 

sklejania pudeł rezonansowych 

PP 

20  Dobrać  narzędzia  stosowane  do  sklejania 

grubych płyt 

PP 

21  Określić siłę wiązania poszczególnych klejów 

PP 

22  Określić specyficzne zastosowanie klamry 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 
na ich rozwiązanie. 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

7.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

8.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  22  zadania  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 
wyboru.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwe  odpowiedzi,  tylko  jedna  jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Test składa się z dwóch części o róŜnym stopniu trudności: poziom podstawowy i poziom 
ponadpodstawowy. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Powodzenia 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Rodzaj światła, najbliŜszy światłu dziennemu, pod względem rozproszenia to światło 

a)

 

ś

wieczki. 

b)

 

jarzeniówki. 

c)

 

specjalnej Ŝarówki ze światłem białym. 

d)

 

Ŝ

arówki zwykłej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

2.  Konserwacja instrumentów muzycznych to 

a)

 

ogół procesów zmierzających w celu przywrócenia stanu instrumentu. 

b)

 

czynności naprawy jedynie drobnych części. 

c)

 

odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji. 

d)

 

czynności zapobiegające niszczeniu instrumentów.  

 
3.  Najmniej podobne światło do oświetlenia dziennego otrzymamy za pomocą 

a)

 

lampy ultrafioletowej. 

b)

 

halogenu. 

c)

 

jarzeniówki. 

d)

 

ś

wieczki. 

 
4.  Minimalne  wymiary  pomieszczenia  do  lakierowania  chordofonów  klawiszowych 

wynoszą 
a)

 

3 x 5 m. 

b)

 

8 x 7 m. 

c)

 

5 x 6 m. 

d)

 

6 x 3 m. 

 
5.  Zwiększona wilgotność  

a)

 

wydłuŜa czas schnięcia. 

b)

 

skraca czas schnięcia. 

c)

 

nie ma wpływu na czas schnięcia. 

d)

 

ma wpływ na czas schnięcia ale zaleŜny od temperatury. 

 
6.  Specjalna szafka powinna być przygotowana pod 

a)

 

olej makowy. 

b)

 

politurę. 

c)

 

olejki eteryczne. 

d)

 

ś

rodki Ŝrące.  

 

7.  Nawierzchnia podłogi w pracowni nie powinna być wykonana z 

a)

 

linoleum. 

b)

 

PCV. 

c)

 

paneli. 

d)

 

ceramiki. 

 

8.  Konserwacja instrumentów muzycznych to 

a)

 

odnowa podniszczonych części. 

b)

 

odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji. 

c)

 

naprawa drobnych partii instrumentów. 

d)

 

zapobieganie zniszczeniom. 

 
9.  Do napuszczania instrumentów dętych stosuje się 

a)

 

kalafonię. 

b)

 

olejki. 

c)

 

balsamy. 

d)

 

oleje szybkoschnące. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

10.  Najlepsze dla prac korektorskich jest oświetlenie 

a)

 

słoneczne bezpośrednio padające. 

b)

 

dzienne rozproszone.

 

c)

 

sztuczne podczerwone. 

d)

 

sztuczne świecy. 

 
11.  Do czyszczenia powłoki lakieru spirytusowego uŜywamy 

a)

 

sandaraku. 

b)

 

aloesu i szelaku. 

c)

 

oleju lnianego i kwasu solnego. 

d)

 

perhydrolu, acetonu , ksylenu. 

 
12.  Instrument liczący 33 lata 

a)

 

jest zabytkiem. 

b)

 

nie jest zabytkiem. 

c)

 

jest zabytkiem, ale mógłby nie być za taki uznany na specjalny wniosek korektora. 

d)

 

nie jest zabytkiem, ale mógłby nie być za taki uznany na specjalny wniosek korektora. 

 
13.  Czas schnięcia pęknięć płyty rezonansowej powinien wynosić 

a)

 

5 godzin. 

b)

 

180 minut. 

c)

 

40godzin. 

d)

 

26 minut. 

 

14.  W skład niezbędnego wyposaŜenia pracowni wchodzi 

a)

 

lampa bakteriobójcza. 

b)

 

aerograf. 

c)

 

ś

ciski do korpusu. 

d)

 

lapitograf. 

 

15.  Maszynka do podgrzewania kleju nie moŜe być ustawiona 

a)

 

w pobliŜu naczynia z pumeksem. 

b)

 

na płycie metalowej. 

c)

 

w pobliŜu materiałów takich jak alkohol i substancje Ŝrące. 

d)

 

na płycie kamiennej. 

 
16.  Szelak to 

a)

 

rodzaj karuku. 

b)

 

rodzaj składnika lakieru. 

c)

 

specjalny rodzaj kleju z pęcherzy jesiotra. 

d)

 

specjalny rodzaj damary. 

 

17.  Czas schnięcia kleju nie zaleŜy od 

a)

 

jakości włosia pędzla. 

b)

 

jakości kleju. 

c)

 

temperatury powietrza. 

d)

 

wilgotności powietrza. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

18.  Do klejenia instrumentów muzycznych nie nadaje się 

a)

 

klej kostny. 

b)

 

klej wikol. 

c)

 

karuk. 

d)

 

klej skórny. 

 

 

19.  Podczas sklejania pęknięć pudła rezonansowego stosujemy 

a)

 

ś

ciski do klejenia korpusu. 

b)

 

ś

ciski stolarskie. 

c)

 

klamerki. 

d)

 

ś

ciski korektorskie sztywne.  

 
20.  Do sklejania pęknięć płyt o grubości poniŜej 10 mm nie mają zastosowania 

a)

 

ś

ciski korektorskie sztywne. 

b)

 

ś

ciski taśmy. 

c)

 

klamerki. 

d)

 

klamry. 

 
21.  Największą wytrzymałość posiada klej 

a)

 

karuk. 

b)

 

rybi. 

c)

 

kazeinowy. 

d)

 

kostny. 

 
22.  Klamry 

a)

 

słuŜą do klejenia. 

b)

 

wykonane są z metalu. 

c)

 

wykonane są z drewna. 

d)

 

słuŜą do skracania dusz. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji instrumentów muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

7. LITERATURA 

 

1.

 

Kamiński Wł. Świrek J.: Lutnictwo. PWM, Warszawa 1972 

2.

 

Panufnik T.: Sztuka lutnicza. Warszawa 1926  

3.

 

Panufnik T.: Technologia lutnicza. Warszawa 1934 

4.

 

Weisshar J.:Volin restoration. London 2000